[Παλιό Σύστημα] Τεχνολογική - Θετική και επίπεδο τάξης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

maraki_7

Νεοφερμένος

Η Maraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πολλοί καθηγητές στο Λύκειο διαλέγουν Θετική Κατεύθυνση γιατί το επίπεδο εκεί θεωρείται καλύτερο από της Τεχνολογικής...!!!
Ισχύει ότι είναι καλύτερο το επίπεδο;

Εγώ τώρα έλεγα να διαλέξω τεχνολογική γιατί έχω ένα μίσος προς τη χημεία όμως όλοι μου λένε να πάρω θετική γιατί πρέπει να πάρω βάσεις και αφού είμαι καλή μαθήτρια είναι καλύτερο να πάρω θετική και μετά να πάρω τεχνολογική.
Εγώ ρε παιδιά δεν ξέρω, είναι δυνατόν να μην πάρω καλά επίπεδο επειδή θα είμαι τεχνολογική;;;;;;; :jumpy:
Στο κάτω κάτω το επίπεδο πιστεύω στο διαμορφώνουν καλύτερα τα φροντιστήρια από ότι οι καθηγητές ή το τμήμα που θα σαι...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Διάβασε και αυτό το θέμα. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Odanila

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι ισχύει κάτι τέτοιο αν δεν σε ενδιαφέρουν οι ιατρικές επιστήμες και όλα αυτα καλύτερα να πας τεχνολογική... Επίσης μην επιλέξεις με κριτήριο τα μαθήματα (τι σου αρέσει και τι όχι). Διάλεξε με κριτήριο τις σχολές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι όντως ισχύει αυτό. Το επίπεδο της Θετικής είναι πιο καλό σε σχέση με εκείνο της τεχνολογικής. Αλλά αυτό ισχύει μόνο στη Β Λυκείου γιατί στην Γ' τα πράγματα φτιάχνουν. Προσωπικά πιστεύω είναι καλύτερα στη Β' να πας Θετική (αν τα καταφερνεις στη Χημεία) γιατί ετσι θα μπορέσεις να μετρήσεις καλύτερα τις δυνάμεις σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και το επίπεδο στη θετική είναι πιο ανεβασμένο και πρέπει (αν δε σε ενδιαφέρει το πρώτο πεδίο ή το τρίτο) να επιλέξεις θετική ή τεχνολογική, ανάλογα με το πόσο σου αρέσουν τα μαθήματα που θα διδάσκεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Παντως να σου πω οτι εχω πολλους φιλους μου που πηγαν ετσι, γιατι τους ειπαν, θετικη στην Β λυκειου και υστερα στην Γ πηγαν Τεχνολογικη και το θεωρησαν τζαμπα διοτι οι σχολες που θελανε ηταν σε πεδια που δεν χρειαζεται η χημεια...

Αν ενδιαφερεσαι για θετικες σχολες, πηγαινε θετικη, αλλα αν οχι, μην πας απλα για το επιπεδο. Θα εχεις την χημεια στο κεφαλι σου τζαμπα.

Εγω την χρονια που περασε ακουσα τα ακυρα απο τους καθηγητες μου για να με πανε θετικη :p.. Τους ελεγα μα θελω να ασχοληθω με υπολογστες:p Τι σχεση εχει η χημεια?? Και μου λενε, εε δεν θες να μαθεις απο τι ειναι κατασκευασμενο το pc?? ΕΛΕΟΣ!!!! Και η θεωρητικη χημεια ειναι ετσι με αυτην την λογικη :D Ξερετε πως φτιαχνεται το μελανι???

Εγω σου προτεινω, σκεψου πολυ καλα τι θες να σπουδασεις και αν οι σχολες που θες δεν απαιτουν γνωση χημειας πηγαινε τεχνολογικη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ προτείνω για μία ακόμη και τελευταία φορά να διαλλέξεις κατεύθυνση ανάλογα με τα μαθήματα που σου αρέσουν. Κερδισμένος θα βγεις στις πανελλήνιες.

Καμία γνώση δεν είναι τζάμπα γνώση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trela-7

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Διδυμότειχο (Έβρος). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Κατά τη δική μου γνώμη Θετική με τα χίλια στη Β λυκείου..
Πρώτον το επίπεδο είναι όντως πολύ καλύτερο και οι καθηγητές το παίρνουν πιο σοβαρά..Επίσης η Χημεία Κατεύθυνσης είναι πραγματικά γελοία..Και πολύ ενδιαφέρουσα..τουλάχιστον κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη!Στην τρίτη λυκείου αν δεν σε ενδιαφέρουν οι ιατρική και λοιπές σχολές καλύτερα Τεχνολογική...Αυτά από εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Συμφωνώ με την trela-7. Εξάλλου το μάθημα Τεχνολογία Επικοινωνιών δεν είναι κάτι το σπουδαίο και ούτε αυτό θα το χρησιμοποιήσεις στη Γ'. Είναι και περισσότερο Θεωρητικό, χρειάζεται να παπαγαλίσεις σελίδες... απ' την άλλη, η Χημεία είναι 1+1 κάνει 2.
Οι επιλογές τώρα είναι δικές σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Η τεχνολογια επικοινωνιων ειναι ενα παρα πολυ ευκολο μαθημα που με μια δυο αναγνωσεις γραφεις ανετα 20. Μαθαινεις πραγματα, ναι μεν αχρηστα στην ουσια για την Γ' λυκειου αλλα πολυ χρησιμα για την ζωη σου. Ετσι κι αλλιως, ειναι ενα ευκολο 20;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
αηδιες.οσοι καθηγητες κανουν τετοια πραγματα ειναι απλα κομπλεξικοι.εγω σου προτεινω να κοιταξεις τα μαθηματα π σε ενδιαφερουν . κ γω στο ιδιο διλημμα ημουν παλια αλλα τωρα ειμαι σιγουρη για την αποφαση μ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το επιπεδο οι μαθητες το διαμορφωνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Είναι ηλίθιο να αποφασίζεις κατεύθυνση με βάση τα μαθήματα στα οποία θα πάρεις καλό βαθμό, με ελάχιστο - ως καθόλου - διάβασμα. Αν το κάνεις αυτό, το έχεις χάσει το παιχνίδι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι μεμπτό αυτό...Δηλαδή αν τυχαίνει να μην ενδιαφέρομαι για 3ο πεδίο και πάω τεχνολογική επειδή όντως στα περισσότερα μαθήματά της γράφεις πιο εύκολα απ'οτι στη θετική, γιατί να μην πάω τεχνολογική; Ειναι παράγοντας το πόσο εύκολα θα γράψεις σε ένα μάθημα και μάλιστα καθοριστικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ναι, αλλά εσύ βάζεις και μια άλλη παράμετρο, το τί αρέσει στον καθένα. Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ταυτόχρονα και εύκολο, τότε έχει καλώς. Αν όμως αναγκαστείς να επιλέξεις μαθήματα με μοναδικό κριτήριο την ευκολία, τότε έχεις χάσει την έννοια του σχολείου και του σκοπού του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το βασικό τριπτυχο που πρέπει να ισορροπείται είναι το εξής. Θέλω-Μπορώ-Αξίζει.
Θέλω: Η επιθυμία και τα όνειρα που έχουμε για τις σπουδές μας.
Μπορω: Είμαι ικανός να το καταφέρω και μάλιστα με όσο πιο εύκολο τρόπο γίνεται, διότι η ευκολία ειναι σημαντική στις μέρες μας.
Αξίζει: Σπουδές που να έχουν σοβαρό αντίκρυσμα, κυρίως στην αγορά εργασίας κι απο κει και πέρα στον οικονομικό τομεα γενικότερα, καθώς και στις προοπτικές για το μέλλον.

Αυτό το τρίπτυχο πρέπει να ειναι ισορροπημένο. Δεν υπάρχει προτεραιότητα κανενός απο τα τρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα πάω θετική για 2 λόγους:
1) Για το θέμα το οποίο συζητάμε...Στη θετική στο δικό μου σχολείο πάνε λίγα παιδιά και έτσι οι καθηγητές μπορούν να ασχοληθούν περισσότερο με τον καθέναν :no1:
2) Θα επιλέξω και οικονομία και θα έχω 2,3,4,5 πεδίο ανοιχτά να αποφασίσω τι μου αρέσει και τι θέλω να κάνω...Γιατί μου αρέσει η ιατρική αν και τη φοβάμαι λίγο γιατί είναι πολλά χρόνια...Αλλά πιστεύω καλύτερα να μετανιώσω που πήγα θετική και είχα τη χημεία και τη βιολογία τζάμπα παρά να μετανιώσω που δεν πήγα και έχασα την ευκαιρία να κάνω κάτι που μου αρέσει...

Αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
διαφωνω με το παρε μαθημα που γραφεις ευκολα 20.....ρε παιδια τι λεμε γιαυτο η ελλαδα εχει γεμισει με ατομα π δν τους αρεσει αυτο π κανουν καθηγητες που αν δν σ τυχει καλος την εβαψες γτ ολοι ξυνονται, και μαθητες οι οποιοι σκεφτονται ποια ειναι η βαση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα πάω θετική για 2 λόγους:
1) Για το θέμα το οποίο συζητάμε...Στη θετική στο δικό μου σχολείο πάνε λίγα παιδιά και έτσι οι καθηγητές μπορούν να ασχοληθούν περισσότερο με τον καθέναν :no1:
2) Θα επιλέξω και οικονομία και θα έχω 2,3,4,5 πεδίο ανοιχτά να αποφασίσω τι μου αρέσει και τι θέλω να κάνω...Γιατί μου αρέσει η ιατρική αν και τη φοβάμαι λίγο γιατί είναι πολλά χρόνια...Αλλά πιστεύω καλύτερα να μετανιώσω που πήγα θετική και είχα τη χημεία και τη βιολογία τζάμπα παρά να μετανιώσω που δεν πήγα και έχασα την ευκαιρία να κάνω κάτι που μου αρέσει...

Αυτά


ας το ξεθάψω:P... αν σε εμάς δεν έκανα οι ίδιοι καθηγητές μαθηματικά και φυσική και εγώ θα πήγαινα θετική :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ας το ξεθάψω:P... αν σε εμάς δεν έκανα οι ίδιοι καθηγητές μαθηματικά και φυσική και εγώ θα πήγαινα θετική :no1:


εσυ με βαση τους καθηγητες διαλεγεις κατευθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top