[Παλιό Σύστημα] Μάθημα επιλογής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Θεωρητική. Βασικα τωρα που μου το θύμισες όσοι δεν ενδιαφερόμαστε για την νομική επιλέγουμε φιλοσοφία έτσι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Λογικά ναι. Τα μαθήματα επιλογής δες τα εδώ και αποφάσισε ανάλογα με την κατεύθυνση και με το τι σου αρέσει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι ο μαθητής διαλέγει ελέυθερα "μάθημα επιλογής" από μια λίστα με αρκετά τέτοια. Όμως για να γίνει άντίστοιχο τμήμα πρέπει: α) Να το ζητήσει κάποιος (όχι μικρός) αριθμός μαθητών και β) Να υπάρχει καθηγητής που θα διδάξει το μάθημα. Έτσι στην πράξη, σε κάθε σχολείο γίνονται 1, 2, 3 ορισμένα μαθήματα επιλογής και οι μαθητές υποχρεώνονται να διαλέξουν κάποιο από αυτά.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι ο μαθητής διαλέγει ελέυθερα "μάθημα επιλογής" από μια λίστα με αρκετά τέτοια. Όμως για να γίνει άντίστοιχο τμήμα πρέπει: α) Να το ζητήσει κάποιος (όχι μικρός) αριθμός μαθητών και β) Να υπάρχει καθηγητής που θα διδάξει το μάθημα. Έτσι στην πράξη, σε κάθε σχολείο γίνονται 1, 2, 3 ορισμένα μαθήματα επιλογής και οι μαθητές υποχρεώνονται να διαλέξουν κάποιο από αυτά.



Ενδιαφέρομαι για Ιστορία κοινωνικών επιστημών αλλά με τις ελλείψεις που υπάρχουν σιγά μην υπάρξει καθηγητής και επίσης ποιος άλλος θα επιλέξει το μάθημα;;;κανείς:|
Ναι ρε γμτ μας περιορίζουν στο δικό μας σχολείο στο ελεύθερο σχέδιο κ' στην βιολογία...Δεν έχω ακούσει να κάνουν κάτι άλλο:confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για Ιστορία κοινωνικών επιστημών αλλά με τις ελλείψεις που υπάρχουν σιγά μην υπάρξει καθηγητής και επίσης ποιος άλλος θα επιλέξει το μάθημα;;;κανείς:|
Ναι ρε γμτ μας περιορίζουν στο δικό μας σχολείο στο ελεύθερο σχέδιο κ' στην βιολογία...Δεν έχω ακούσει να κάνουν κάτι άλλο:confused::confused::confused:

Σε πολλά σχολεία εκτός από τα μαθήματα που ανέφερες κάνουν και Αστρονομία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo156

Νεοφερμένος

Ο theo156 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στο δικό μας σχολείο, τουλάχιστον για αρχή, προσφέρονται όλα τα μαθήματα (δεν ξέρω πόσα θα καταλήξουμε να κάνουμε). Αύριο θα επιστρέψω την δήλωση, οπότε έχω μία απορία. Όποιο μάθημα δηλώσω για επιλογή στη Β' Λυκείου, μπορώ να το επιλέξω ξανά στη Γ' ή όχι; Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στο δικό μας σχολείο, τουλάχιστον για αρχή, προσφέρονται όλα τα μαθήματα (δεν ξέρω πόσα θα καταλήξουμε να κάνουμε). Αύριο θα επιστρέψω την δήλωση, οπότε έχω μία απορία. Όποιο μάθημα δηλώσω για επιλογή στη Β' Λυκείου, μπορώ να το επιλέξω ξανά στη Γ' ή όχι; Ευχαριστώ!
1) Το ότι δίνουν τη λίστα με όλα τα μαθήματα, δε σημαίνει ότι προσφέρονται όλα. Το σχολείο σου ξέρει από πριν ποια θα γίνουν και ποια είναι από την αρχή νεκρά.
2) Τα μαθήματα επιλογής της Γ είναι διαφορετικά από αυτά της Β, άρα γενικά το τι θα διαλέξεις στη Γ είναι ανεξάρτητο από αυτό που θα πάρεις στη Β. ΜΕ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ: τις "εφαρμογές υπολογιστών". Αν τις πάρεις στη Β, δεν μπορείς στη Γ. 'Ομως υπάρχει παράθυρο: στη Γ μπορείς να πάρεις το ξαδερφάκι του που λέγεται "πολυμέσα-δίκτυα". (Και τα 2 το ίδιο άκυρος μη εξεταζόμενος χαβαλές είναι).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Σε εμάς το χαρτί έλεγε και για αρχές οικονομίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theo156

Νεοφερμένος

Ο theo156 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγώ ως πρώτη επιλογή θα δηλώσω Γερμανικά που μου είναι εύκολα και έχω επίπεδο Β2. Ως δεύτερη φίλος του πατέρα μου, χημικός, συνέστησε να βάλω Διαχείριση φυσικών πόρων. Ωστόσο, επειδή θέλω να ασχοληθώ με οικονομικά, θα έχω πρόβλημα αν δεν τα επιλέξω ως επιλογή στη Β' και κάνω κατευθείαν στη Γ'; (Να τονίσω ότι έχω διδαχθεί Οικονομικά κανονικά φέτος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν έχουμε πάρει ακόμα κάποιο χαρτί για επιλογή μαθήματος ούτε για την κατεύθυνση. Να αρχίσω να ανησυχώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν έχουμε πάρει ακόμα κάποιο χαρτί για επιλογή μαθήματος ούτε για την κατεύθυνση. Να αρχίσω να ανησυχώ;
γιατί να ανησυχείς?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Δεν έχουμε πάρει ακόμα κάποιο χαρτί για επιλογή μαθήματος ούτε για την κατεύθυνση. Να αρχίσω να ανησυχώ;

Ούτε εμείς έχουμε πάρει ρε γμτ...
Εμείς στο πηγάδι κατουλήσαμε :P;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Το μάθημα επιλογής Αρχές Οικονομίας είναι το ίδιο με αυτό που κάναμε στην Α Λυκείου? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το μάθημα επιλογής Αρχές Οικονομίας είναι το ίδιο με αυτό που κάναμε στην Α Λυκείου? :confused:
Ακριβώς το ίδιο.

Περαστικά σε όσους το επιλέξατε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ακριβώς το ίδιο.

Περαστικά σε όσους το επιλέξατε:P

Παραλίγο! :P
Είμαι ανάμεσα σε διαχείριση φυσικών πόρων που έχει καλό καθηγητή που συζητάει γενικά και αστρονομία που μου φαίνεται ενδιαφέρουσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakibo

Νεοφερμένος

Η marakibo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κατι? σε περιπτωση που καποιος θελει να παει γαλλικη ή γερμανικη φιλολογια και δεν δημιουργηθει τμημα τι γινεται? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ακριβώς το ίδιο.

Περαστικά σε όσους το επιλέξατε:P

Καλά, σοβαρά μιλάς τώρα; :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κατι? σε περιπτωση που καποιος θελει να παει γαλλικη ή γερμανικη φιλολογια και δεν δημιουργηθει τμημα τι γινεται? :confused:

Τίποτα ή φροντηστήρια;:confused::whistle:
Δεν ξέρω εδώ πρέπει να μας απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τίποτα δε γίνεται. Το ειδικό μάθημα ουδεμία σχέση έχει με τα μαθήματα επιλογής του λυκείου. Χαλαρώστε:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakibo

Νεοφερμένος

Η marakibo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τίποτα δε γίνεται. Το ειδικό μάθημα ουδεμία σχέση έχει με τα μαθήματα επιλογής του λυκείου. Χαλαρώστε:hehe:

Ουφφ, οκ ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top