[Παλιό Σύστημα] Ελεύθερο/Γραμμικό Σχέδιο

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Πρωτα απ'ολα δεν μπορω να ξερω αν η ενασχοληση μου με το σχεδιο θα ειναι ενα λαθος.. Αν δεν δοκιμασω δεν μπορω να ξερω τιποτα... Εστω ομως οτι αποδεικνυεται λαθος, θα το ξερω ηδη απο το τελος της Β' λυκειου οποτε θα αφιερωθω στα αλλα μαθηματα πολυ περισσοτερο στη 3η λυκειου χωρις να με απασχολει τιποτα αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Συμφωνώ πάρα πολύ με τον constantinekots. Δε χρειάζονται υστερίες και το παιδί εκτός του ότι ακούγεται αρκετά προσγειωμένο και επιμελές, ξέρει τι πάει να κάνει. Θα μπορούσε αυτές τις ώρες που θα αφιερώσει στο σχέδιο να τις αφιερώσει σε οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα, από κακού θα ήταν στα 16 σου ο μόνος σου στόχος και η ενασχόληση σου να είναι το πανεπιστήμιο. Από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι κάποιος χρειάζεται να είναι απλά επιμελής, ούτε να τρώει 7 ώρες διάβασμα τη μέρα (ούτε 3 δεν διάβαζα), ούτε να ζει, να ξυπνάει, να κοιμάται και να ονειρεύεται τις πανελλήνιες. Θα μπείτε στο πανεπιστήμιο με κεφάλια κουδούνια και θα έχετε γίνει κατά δύο χρόνια καθυστερημένα κοινωνικά όντα. Για να χτίσεις καριέρα πρέπει να μπορείς να αναπτύξεις και σχέσεις με ανθρώπους, όχι μόνο να διαβάζεις.
Τεσπα, άποψη μου είναι Go for it. Σχέδιο είναι στο κάτω κάτω, θα το διασκεδάσεις. Και δε θα χάσεις τίποτα αν θυμάσαι το στόχο σου και δουλεύεις με σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Και στο κατω κατω σχεδιο ειναι, κατι δηλαδη που θα κανω με ευχαριστηση και δεν θα το βλεπω ως αγγαρεια... Τεσπα, θα παω φροντιστηριο και απο και περα βλεπουμε... Αν τελικα πραγματικα δεν το κατεχω εφυγα με την πρωτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TEOKOUTSA

Νεοφερμένος

Ο TEOKOUTSA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
φιλε μ απο αυτα ειμαι κομματακι ασχετος αλλα εχω μια συμμαθητρια που παει σχεδιο απο περσυ κ μου ειχε πει οτι τη βοηθησε πολυ..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
ρε παιδια...ηρεμηστε και με φαγατε...γνωμες ζητησε ο τυπος...δηλαδη να ακουστει μονο μια αποψη?
ε καλα εχετε δικιο δεν υπαρχει λογος συζητησης αν δεν δεχεστε την διαφορετικοτητα του αλλου

btw απο 8ειο αρχιτεκτονα και ξαδερφη να δινει φετος πανελληνιες με σχεδιο...ειναι απιστευτα χρονοβορο.. μην ακουτε απαθεις ενα ας πουμε 1ωρο την εβδομαδα...γιατι απλουστατα το εργο που παραγεις ειναι πολυ μικρο...χαρακτηριστικα θυμαμαι να βγαινω με φιλαρακια και συναντιομασταν στο φροντ για σχεδιο εξω, καθε φορα το σχολιο ενος ηταν <<ποτε περασαν οι 6 ωρες>> (εκανε εντατικα μαθηματα το καλοκαιρι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Βασικά είχες γίνει κάπως ειρωνικός και απόλυτος οπότε λογικό είναι να υπάρχουν αντιδράσεις.Αλλά όταν κάποιος έχει ένα όνειρο πρέπει να το ακολοθεί όσο δύσκολο και να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tom_93

Νεοφερμένος

Ο Tom_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση προς τα παιδιά που επέλεξαν Ελεύθερο ή Γραμμικό Σχέδιο : οι καθηγητές έχουν δικαίωμα να αρνηθούν σε μαθητή να επιλέξει Ελεύθερο Σχέδιο, αν δεν συμπληρωθούν τα απαιτούμενα άτομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Με όλα τα μαθήματα επιλογής συμβαίνει αυτό. Εαν δεν συμπληρωθεί ο καταλληλος αριθμός ατόμων για να δημιουργηθεί τμήμα, τότε πρέπει να επιλέξεις άλλο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Με όλα τα μαθήματα επιλογής συμβαίνει αυτό. Εαν δεν συμπληρωθεί ο καταλληλος αριθμός ατόμων για να δημιουργηθεί τμήμα, τότε πρέπει να επιλέξεις άλλο μάθημα.

Ναι, αλλά ισχύει στο Σχέδιο, που είναι μάθημα Πανελληνίως Εξεταζόμενο; Εμάς η αρχιτέκτονας στο σχολείο είπε ότι δημιουργείται τμήμα, ακόμη και με 2 άτομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslak

Νεοφερμένος

Ο koslak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά εγώ είμαι β' λυκείου και αργότερα θέλω να περάσω τοπογράφος το σχέδιο όποιο και να είναι ελεύθερο ή γραμμικό θα μου χρειαστεί απαραίτητα ή είναι μόνο για όσους θέλουν να περάσουν αρχιτέκτονες ή γραφιστική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Παιδιά εγώ είμαι β' λυκείου και αργότερα θέλω να περάσω τοπογράφος το σχέδιο όποιο και να είναι ελεύθερο ή γραμμικό θα μου χρειαστεί απαραίτητα ή είναι μόνο για όσους θέλουν να περάσουν αρχιτέκτονες ή γραφιστική?

ειναι μονο για οσους θελουν να περασουν αρχιτεκτονες, γραφιστες κτλ. ομως παρολο που δεν χρειαζεται να δωσεις πανελληνιες καποια στιγμη θα κανεις γραμμικο μεσα στην σχολη ουτως η αλλως..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση προς τα παιδιά που επέλεξαν Ελεύθερο ή Γραμμικό Σχέδιο : οι καθηγητές έχουν δικαίωμα να αρνηθούν σε μαθητή να επιλέξει Ελεύθερο Σχέδιο, αν δεν συμπληρωθούν τα απαιτούμενα άτομα;

Ναι, αλλά ισχύει στο Σχέδιο, που είναι μάθημα Πανελληνίως Εξεταζόμενο; Εμάς η αρχιτέκτονας στο σχολείο είπε ότι δημιουργείται τμήμα, ακόμη και με 2 άτομα...

Αυτό που λέει η vambi ισχύει. Θυμάμαι που πέρυσι ήθελαν μερικά παιδιά και γκρίνιαζε ο διευθυντής γιατί έπρεπε να φέρουν καθηγητή. Και τα ρωτούσε τα καημένα και τι σχολή θέλουν για να δει αν το χρειάζονται. Πάντως εγώ διάλεξα ελεύθερο σχέδιο γιατί μια φορά μου δίνεται κι εμένα στο σχολείο η ευκαιρία να κάνω κάτι που αγαπάω, σιγά μην την έχανα. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
θα σου πω κατι χωρις να θελω να παρεξηγηθω...η καθηγητρια(πολύ καλη) που μας εκανε φετος ΣΕΠ μας ειπε και επισημα οτι οποιος ηθελε σχεδιο να αρχισει και φροντιστηριο γιατι ακομα και να δημιουργηθει τμημα οι ωρες που διδασκεται το μαθημα ειναι πολύ λιγες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslak

Νεοφερμένος

Ο koslak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ειναι μονο για οσους θελουν να περασουν αρχιτεκτονες, γραφιστες κτλ. ομως παρολο που δεν χρειαζεται να δωσεις πανελληνιες καποια στιγμη θα κανεις γραμμικο μεσα στην σχολη ουτως η αλλως..:)

Αυτό που λες για τις πανελλήνιες εννοείς ότι το μάθημα δεν το δίνω στις πανελλήνιες σωστα? Θεωρείται σαν μια καλή πρώτη επαφή με το αντικείμενο ή δεν χρειάζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
το μαθημα αυτο,το δινεις στις πανελληνιες ως ειδικο εαν στοχευεις για αρχιτεκτονικη.εαν θελεις αυτη τη σχολη πρεπει στην γ λυκειου να ξεκινησεις γραμμικο και ελευθερο.(μπορεις να το περασεις και χωρις φροντιστηριο αλλα συνηθως στο σχολειο δεν γινεται καλη δουλεια).
εννοειται οτι μπορεις να το επιλεξεις ως μαθημα επιλογης και χωρις να το δωσεις στις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αυτό που λες για τις πανελλήνιες εννοείς ότι το μάθημα δεν το δίνω στις πανελλήνιες σωστα? Θεωρείται σαν μια καλή πρώτη επαφή με το αντικείμενο ή δεν χρειάζεται?
ναι δεν θα το δώσεις,εφόσον δν θες να περάσεις σε αρχιτεκτονικές ή
γραφιστικές σχολές!!άμα ενδιαφερόσουν να μπεις σε κάποια από αυτές,αναγκαστικά θα εξεταζόσουν πανελλαδικώς..αυτός είναι ένας λόγος που οι σχολές της αρχιτεκτονικής είναι τόσο ανεβασμένες βαθμολογικά!επειδή δίνεις μάθημα επιλογής ελεύθερο κ γραμμικό σχέδιο,οι ειδικοί συντελεστές είναι διαφορετικοί(για τα τελικά σου μόρια)..:iagree:;)
-----------------------------------------
το μαθημα αυτο,το δινεις στις πανελληνιες ως ειδικο εαν στοχευεις για αρχιτεκτονικη.εαν θελεις αυτη τη σχολη πρεπει στην γ λυκειου να ξεκινησεις γραμμικο και ελευθερο.(μπορεις να το περασεις και χωρις φροντιστηριο αλλα συνηθως στο σχολειο δεν γινεται καλη δουλεια).
εννοειται οτι μπορεις να το επιλεξεις ως μαθημα επιλογης και χωρις να το δωσεις στις πανελληνιες.
ακριβώς!!!με πρόλαβε ο napstor,αλλά στα έγραψα!;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koslak

Νεοφερμένος

Ο koslak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οκ τότε οπότε μπορώ να πάρω όποιο άλλο μάθημα επιλογης θέλω ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
οκ τότε οπότε μπορώ να πάρω όποιο άλλο μάθημα επιλογης θέλω ευχαριστώ πολύ.


μα ουτως η αλλως δεν εχει σχεση αμα το παρεις η οχι σαν μαθημα επιλογης. Δηλαδη ακομα και να το εδινες πανελληνιες μπορεις να εχεις σαν μαθημα επιλογης πχ πληροφορικη.....παραδοξο....:s
-----------------------------------------
θα σου πω κατι χωρις να θελω να παρεξηγηθω...η καθηγητρια(πολύ καλη) που μας εκανε φετος ΣΕΠ μας ειπε και επισημα οτι οποιος ηθελε σχεδιο να αρχισει και φροντιστηριο γιατι ακομα και να δημιουργηθει τμημα οι ωρες που διδασκεται το μαθημα ειναι πολύ λιγες...


ακριβως ειχε απολυτο δικιο η καθηγητρια σου. χρειαζεται τουλαχιστον 3 ωρες την εβδομαδα το καθε σχεδιο δλδ 3 ωρες γραμμικο κ 3 ωρες ελευθερο, συνολο 6. τουλαχιστον! και στο σχολειο το μαθημα ειναι μονο δυο ωρες και μπορεις να επιλεξεις μονο ενα απο τα δυο ή ελευθερο ή γραμμικο. Δηλαδη σε εξεταζουν πανελλαδικως σε ενα μαθημα το οποιο δεν σου εχει διδαξει ΠΟΤΕ το ελληνικο σχολειο. ΑΙΣΧΟΣ????:down::down::down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
μα ουτως η αλλως δεν εχει σχεση αμα το παρεις η οχι σαν μαθημα επιλογης. Δηλαδη ακομα και να το εδινες πανελληνιες μπορεις να εχεις σαν μαθημα επιλογης πχ πληροφορικη.....παραδοξο....:s
-----------------------------------------



ακριβως ειχε απολυτο δικιο η καθηγητρια σου. χρειαζεται τουλαχιστον 3 ωρες την εβδομαδα το καθε σχεδιο δλδ 3 ωρες γραμμικο κ 3 ωρες ελευθερο, συνολο 6. τουλαχιστον! και στο σχολειο το μαθημα ειναι μονο δυο ωρες και μπορεις να επιλεξεις μονο ενα απο τα δυο ή ελευθερο ή γραμμικο. Δηλαδη σε εξεταζουν πανελλαδικως σε ενα μαθημα το οποιο δεν σου εχει διδαξει ΠΟΤΕ το ελληνικο σχολειο. ΑΙΣΧΟΣ????:down::down::down:

+10000000:no1::no1:
με λίγα λόγια θες δεν θες, σε αναγκάζουν να πηγαίνεις φροντιστήριο για να κάνεις τα απαραίτητα μαθήματα σχεδίου,ώστε να μπορέσεις να τα δώσεις πανελλαδικώς..:(ας μην μιλήσουμε πάλι για την παιδεία!!:mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Τελικά πάντως έγινε τμήμα με 4 άτομα στο σχολείο μας. Από βδομάδα θα έρθει και ο νέος αρχιτέκτονας και θα ξεκινήσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top