[Παλιό Σύστημα] Ελεύθερο/Γραμμικό Σχέδιο

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

john-john

Νεοφερμένος

Ο john-john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δευτερα Λυκειου τωρα και αποφασισαμε:jumpy: 25-30 ατομα :jumpy:να παρουμε μαθημα επιλογης Σχεδιο ετσι ωστε να ειμαστε ολοι μαζι. Βασικα κανενας μας δεν ηξερε τι ειναι το ΕλευΘερο Σχεδιο παρα μονο μια κοπελια που εμεινε και μας ειπε οτι εγραφε 19 στο Σχεδιο και γι αυτο σας ρωταω εσας πως σας φαινεται ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpl

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ενδιαφέρον!
Νομίζω ότι εξετάζεται ως ειδικό μάθημα στη Γ' Λυκειου για σχολές όπως πχ γραφιστική, αρχιτεκτονική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ενδιαφέρον!
Νομίζω ότι εξετάζεται ως ειδικό μάθημα στη Γ' Λυκειου για σχολές όπως πχ γραφιστική, αρχιτεκτονική...
Ναι, αλλά υπάρχει και ως μάθημα επιλογής στην Β' Λυκείου. ;) (και στην Γ' νομίζω, αλλά δεν το παίρνει κόσμος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εγώ είχα πάρει πέρυσι σχέδιο, αλλά γραμμικό(φέτος πήρα πληροφορική για να είμαι πιο άνετα, γιατί το σχέδιο και εξετάζεται στο τέλος και μπαίνει στο βαθμό). Το γραμμικό έχει να κάνει με όργανα σχεδίασης (τρίγωνα, υποδεκάμετρα, διαβήτες κλπ) και σχεδιάζεις στο τέλος κάποιο κτίριο. Στο ελεύθερο σου βάζουν ένα αντικείμενο μπροστά σου και σου λένε να το σχεδιάσεις με σκιές και τα πάντα με τη βοήθεια μιας μεταλλικής ράβδου (δεν θυμάμαι πώς τη λένε). Περιττό να πω ότι το γραμμικό είναι πιο στάνταρ και το ελεύθερο μου φαίνεται πιο δύσκολο (βασικά γι' αυτό δεν δίνω για αρχιτεκτονική- δεν μου αρέσει το ελεύθερο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
το ελεύθερο σχέδιο είναι για κάποιον που του αρέσει να ζωγραφίζει και "πρέπει" να πιάνει το χέρι του!!! το γραμμικό είναι πολύ στάνταρ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εγώ είχα πάρει πέρυσι σχέδιο, αλλά γραμμικό(φέτος πήρα πληροφορική για να είμαι πιο άνετα, γιατί το σχέδιο και εξετάζεται στο τέλος και μπαίνει στο βαθμό). Το γραμμικό έχει να κάνει με όργανα σχεδίασης (τρίγωνα, υποδεκάμετρα, διαβήτες κλπ) και σχεδιάζεις στο τέλος κάποιο κτίριο. Στο ελεύθερο σου βάζουν ένα αντικείμενο μπροστά σου και σου λένε να το σχεδιάσεις με σκιές και τα πάντα με τη βοήθεια μιας μεταλλικής ράβδου (δεν θυμάμαι πώς τη λένε). Περιττό να πω ότι το γραμμικό είναι πιο στάνταρ και το ελεύθερο μου φαίνεται πιο δύσκολο (βασικά γι' αυτό δεν δίνω για αρχιτεκτονική- δεν μου αρέσει το ελεύθερο).



κι εγώ κάπως έτσι...αφήστε που δεν πήρα ελεύθερο γιατί δεν πιάνει το χέρι μου...όπως είπατε!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ναι, αλλά υπάρχει και ως μάθημα επιλογής στην Β' Λυκείου. ;) (και στην Γ' νομίζω, αλλά δεν το παίρνει κόσμος)

Η πλάκα είναι ότι 26 παιδιά και από τα 2 τμήματα της Β' Λυκείου πήρανε ελεύθερο γιατί νόμιζαν ότι ήταν εύκολο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daniel

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά, καλή επιλογή είναι (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου..) :no1:
Σκεφτείτε ότι έρχεστε σε επαφή με ένα αντικείμενο που είναι εντελώς διαφορετικό από τ' άλλα μαθήματα, είναι δημιουργικό αλλά απαιτεί συγκέντρωση και παρατήρηση..Εμ, τα καλά πράγματα θέλουν λίγο κόπο..Σκεφτείτε άλλωστε ότι ποτέ άλλοτε στη ζωή σας δε θα ξανάχετε την ευκαιρία να ασχοληθείτε με κάτι τέτοιο..:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον μάθημα.Βασικά κι εμείς το επιλέξαμε για να αποφύγουμε τις εξετάσεις που έχουν τα άλλα μαθήματα επιλογής.Βέβαια και σ'αυτό εξετάζεσαι.Είναι δημιουργικό μάθημα,κάτι το διαφορετικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daniel

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πέσ'τα ρε matermind91.. Πολυ σωστή.. Πρεπει να κυνηγαμε το διαφορετικο και το καινουριο και να μην το φοβόμαστε.. Η ζωη σε περιμενει να την εξερευνησεις..με λίγο προσοχή πάντα , αλλά χωρίς φοβο.. Πόσο μάλλον όταν σου προσφερει δημιουργικά πραγματα και αναζήτηση των δυνατοτήτων σου..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα. Αλλα συμφωνα με το νομο δεν εξεταζεται γραπτως στις προαγωγικες εξετασεις κανενα μαθημα επιλογης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valia22098

Νεοφερμένος

Η Valia22098 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα ειμαι καθηγητρια γραμμικου και ελευθερου σχεδιου μπορητε αν θελετε να με ρωτησετε κατι να μου γραψετε στο ηλεκτρονικο ταχυδρομιο μου
αυτο που 8α η8ελα να σας πω ειναι οτι το σχεδιο εχει διπλο συντελεστη στο τελος και μπορει να σας βοηθησει να ανεβασετε πολυ την βαθμολογια σας.
εκτος αυτου το ταλεντο περι ελευθερου ειναι μυθος:nono:, ολοι μπορουν δεν θα γινουν νταλι βεβαια, αλλα μπορουν να παρουν ενα καλο βαθμο :iagree:για να τους βοηθησει στο τελος
απλα λιγη δουλιτσα χρειαζετε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_Megadeth

Νεοφερμένος

Ο John_Megadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Μια φίλη μου ενδιαφέρεται για φροντηστήριο σχεδίου στο κέντρο! Μήπως ξέρετε κανένα;
Και αν ξέρετε και κανένα κανονικό φροντηστήριο στην ίδια περιοχή κοντά πείτε το κι αυτό!!:)

Υ.Γ. Αν μπορείτε και ξέρετε πείτε και διευθύνσεις και τηλέφωνα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marinaki

Νεοφερμένος

Η Marinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εγω ξερω τον πλακα και εκει παω. γραψε στο google κεντρο τεχνων πλακα και θα σου βγουν οι πληροφοριες που χρειαζεσαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Πάντως, όποιος θέλει να δώσει σχέδιο στις πανελλήνιες, είναι καλό να αρχίσει μαθήματα τουλάχιστον 2 χρόνια πριν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εκεί πήγαινε και μια συμμαθήτριά μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
εκει πηγαινα και εγω!εχει και site www.plakas.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Να ζητησω τη γνωμη σας σχετικα με το σχεδιο. Δεν εχω βρει καποια σχολη π ν εχει κινησει ιδιαιτερα το ενδιαφερον. Η αρχιτεκτονικη ομως ειναι μια απο τις λιγες σχολες π θ πηγαινα ευχαριστως. Σκεφτομαι να ξεκινησω φετος σχεδιο σε φροντιστηριο αλλα απο την αλλη μιας και δεν ειναι ο κυριος στοχος μ, μηπως θα ειναι χασιμο χρονου και χρηματος??
Επισης πιστευετε πως ειναι απαραιτητο να κανω και στο σχολειο απο φετος ως μαθημα επιλογης το σχεδιο?? Γτ δεν θελω με τιποτα ν χασω την ευκαιρια π μ δινεται να κανω αστρονομια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
οταν πας αρχιτεκτονικη ειναι ο ΜΟΝΟΣ στοχος που εχεις!βασικα πρεπει να αφιερωθεις πολυ στο σχεδιο και θα σου τρωει τη βδομαδα καθαρα 6 ωρες!αν εχεις υποψιν σου και αλλες σχολες ζυγισε τα πραγματα και αποφασισε τι θελεις να ακολουθησεις...και θα προτεινα την τεχνολογικη ως καλυτερη επιλογη κατευθυνσης οταν θες πολυτεχνειο.
παντως πρεπει α)να σου αρεσει το σχεδιο και να μην το κανεις με βαρια καρδια (γιατι εχει μεσα και η σχολη οχι τπτ αλλο) και β)να αποφασισεις αν ειναι η μονη σχολη που σε ενδιαφερει(αλλιως θα σ τρωει πολυτιμες ωρες διαβασματος το σχεδιο).βασικα ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος ..σχεδον 2000 παιδια παλευουν για περιπου 450 θεσεις...

επισης το να κανεις σχεδιο στο σχολειο ακομα και αν ερθει πολυ καλος καθηγητης δεν αξιζει διοτι το μαθημα ναι μεν ειναι διωρο αλλα ειναι σπασμενο σε 2 μονοωρα πραγμα που οπως θα διαπιστωσεις δεν ειναι καθολου πρακτικο !(εγω ειχα παρει αλλα επειδη δε μου αρεσε κανενα αλλο μαθημα).βασικα η δουλεια γινεται μονο στο φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
επισης το να κανεις σχεδιο στο σχολειο ακομα και αν ερθει πολυ καλος καθηγητης δεν αξιζει διοτι το μαθημα ναι μεν ειναι διωρο αλλα ειναι σπασμενο σε 2 μονοωρα πραγμα που οπως θα διαπιστωσεις δεν ειναι καθολου πρακτικο !(εγω ειχα παρει αλλα επειδη δε μου αρεσε κανενα αλλο μαθημα).βασικα η δουλεια γινεται μονο στο φροντιστηριο.



εμας ηταν ενα διωρο μαζεμενο στο σχολειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top