Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στις AOΔE

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Λοιπόν, έχετε ακούσε για το 4ο Θέμα ΒΙολογίας Γενικής ????
Λοιπόν ήταν ίδιο με το 4ο θέμα του φετινου οεφε.
Μαλλον το έβαλαν για να δείξουν ότι τίποτα δεν είναι ''καμμένο''.
Οπότε καλύτερα να διαβάσετε τα κείμενα του οεφε... ποτέ δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_dr

Νεοφερμένος

Ο giorgos_dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπερα μπορειτε παραθεσετε καποιο link του ΟΕΦΕ που βγαζει εκτος καποια θεματα?(σε οποιο δηποτε μαθημα)
Ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτησή σου. Δες αυτό το ποστ: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2266109&postcount=197
Σε καμία περίπτωση μην θεωρήσεις κάτι αντισος επειδή έπεσε στον ΟΕΦΕ. Δεν αξίζει να ρισκάρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_dr

Νεοφερμένος

Ο giorgos_dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αυτα τα θεματα θεωρουντε αντισος η σος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Κάποιοι λένε πως ότι πέσει στον ΟΕΦΕ (το ποστ που σου παρέθεσα έχει τα φετινά θέματα του ΟΕΦΕ) δεν μπαίνει εκείνη τη χρονιά στις πανελλήνιες. Στη θέση σου δεν θα επαναπαυόμουν. Η επιτροπή έχει δείξει πολλές φορές ότι είναι απρόβλεπτη. Καλύτερα κάτσε και διάβασε τα πάντα (είναι τόσο μικρή η ύλη άλλωστε) παρά να βρεθείς προ εκπλήξεως (δυσάρεστης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_dr

Νεοφερμένος

Ο giorgos_dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Thanks φιλε!!Εννοητε οτι δ επαναπαυομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
προσωπικα εχω την αισθηση οτι στις ερωτησεις αναπτυξης θα παιξουνε αρκετα με το πρωτο κεφαλαιο και μακαρι να γινει αυτο.το λεω αυτο γιατι και στον οεφε αλλα και περυσι δεν ειδα πολυ πρωτο το οποιο περιεχει σημαντικοτατες εννοιες(οπως παραγωγικη,οικονομικη λειτουργια και τετοια)κομματακια μικρα αλλα αρκετα σημαντικα. τωρα απο δευτερο πιστευω και θελω να πεσει η ο ταιλορ η ο φαγιολ η ο βεμπερ η ο γκαντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AthensFinest

Νεοφερμένος

Ο AthensFinest αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γρανίτσα (Ευρυτανία). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μακάρι φίλε να πέσουν αυτά που λες...μακάρι!όσο λιγότερα από τις λειτουργίες του 2ου τόσο το καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Απορία: Πόσο ρόλο θεωρείται οτι παίζει ο παράγοντας "παπαγαλία" ;
Γενικά, ΑΟΔΕ δεν στρώθηκα να διαβάσω ΚΑΘΟΛΟΥ φέτος, και στοχεύω σε απλή ανάπτυξη με δικά μου λόγια. Γενικά, στην αποστήθιση δεν τα πάω καθόλου καλά και είναι κρίμα να καώ από αυτό... :( Δεν στοχεύω και σε 20, αλλά ένα 14 νομίζεται πως θα μπορέσω να το πιάσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Απορία: Πόσο ρόλο θεωρείται οτι παίζει ο παράγοντας "παπαγαλία" ;
Γενικά, ΑΟΔΕ δεν στρώθηκα να διαβάσω ΚΑΘΟΛΟΥ φέτος, και στοχεύω σε απλή ανάπτυξη με δικά μου λόγια. Γενικά, στην αποστήθιση δεν τα πάω καθόλου καλά και είναι κρίμα να καώ από αυτό... :( Δεν στοχεύω και σε 20, αλλά ένα 14 νομίζεται πως θα μπορέσω να το πιάσω;

Επειδη εχω εμπειρια απο πανελληνιες γτ δινω δευτερη φορα, περισυ περιμενα 20 και μου ηρθε 18.8.

Αρα καπου, κατι θα ξεχασα να γραψω.

Θελω να καταληξω στο οτι δυστυχως ή ευτυχως η ''παπαγαλια'' ειναι το κλειδη της επιτυχιας σ'αυτο το μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aLmOsT_nOrMaL

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Το ξέρω ότι δεν είμαι η πρώτη που το λέει, αλλά αυτό είναι εντελώς άδικο!!!
Εμένα η αποστήθιση μίας παραγράφου μου παίρνει γύρω στο 3ωρο!!! Τι έπρεπε να κάνω δηλαδή, να παρατήσω όλα τα υπόλοιπα μαθήματα, για να πιάσω με το ζόρι ένα 17?!
Τέλος πάντων, είναι αργά για δάκρυα... Θα διαβάσω καλά την ύλη, και θα προσπαθήσω για το καλύτερο αύριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Το ξέρω ότι δεν είμαι η πρώτη που το λέει, αλλά αυτό είναι εντελώς άδικο!!!
Εμένα η αποστήθιση μίας παραγράφου μου παίρνει γύρω στο 3ωρο!!! Τι έπρεπε να κάνω δηλαδή, να παρατήσω όλα τα υπόλοιπα μαθήματα, για να πιάσω με το ζόρι ένα 17?!
Τέλος πάντων, είναι αργά για δάκρυα... Θα διαβάσω καλά την ύλη, και θα προσπαθήσω για το καλύτερο αύριο...

Φυσικά και είναι άδικο, αλλά δυστυχώς επιβεβαιωμένα ισχύει. Μιλάω από προσωπική εμπειρία, έδινα πέρσι και είχα μάθει απ' έξω όλο το βιβλίο. Όμως υπήρχαν και κάποια κομμάτια κακοδιατυπωμένα ή με λάθη στη διατύπωση/σύνταξη, τα οποία μου φάνηκε ότι ήταν εντελώς ηλίθιο να τα αναπαράγω όπως ήταν και τα οποία ανασκεύασα αλλάζοντας λίγο τις λέξεις και διατηρώντας - το τονίζω- ακριβώς το ίδιο νόημα.
Ένα τέτοιο κομματάκι - μιλάμε για 2-3 φράσεις - έπεσε και πέρσι (δεν θυμάμαι πια τι ήταν:P) στις εξετάσεις και επέλεξα να το γράψω "διορθωμένο". Έπιανε περίπου 3/25 μόρια του θέματος, ο βαθμός μου ήταν 19,4. Τα συμπεράσματα δικά σας:)!

Καλό διάβασμα πάντως και καλή επιτυχία αύριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
για μενα παιζει παρα πολυ σημαντικο ρολο και σε ποιον θα πεσεις να στα διορθωσει. μπορει καποιος διορθωτης να μην επιζητα την παπαγαλια(το πιο σωστο κιολας ειναι αυτο) και απλα να βλεπει εαν ο μαθητης ειναι μεσα στο κομματι που το ζηταει και ας εχει χρησιμοποιησει και δικες του λεξεις. αν αυτος που τα διορθωνει εχει και καποια συναισθηματα πανω του θα καταλαβαινει γιατι κ....μαθημα μιλαμε και θα ειναι πιο επιεικης και οχι τοσο απαιτητικος. εμεις ας προσπαθησουμε να τα πουμε με παπαγαλιστικο τροπο και αν κολλησουμε συγκεντρωνομαστε και τα συνδεουμε με οσο το δυνατον πιο ωραιο τροπο γινεται. μυαλο ολοι εχουμε και μπορουν να σκεφτουμε να αυτοσχεδιασουμε σε περιπτωση που κολλησουμε. και παιδια να ξερετε πως αν το εχετε βγαλει παπαγαλια τοτε αυριο σιγουρα θα σας ερθουν ολα στο μυαλο. ας κατσουμε εγω λεω σημερα να διαβασουμε αρκετα και αυριο θα τα εχουμε προσφατα. πολυ πολυ παρασκευη ας ξεκουραστουμε λιγο. αντε τρια μαθηματα εμειναν υπομονη. παμε γεραααααααααααααα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Για μενα το πιο σοσ ειναι η διοικηση ανθρωπινων πορων (π.χ πολιτικη αμοιβων ) δωστε προσοχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Για μενα το πιο σοσ ειναι η διοικηση ανθρωπινων πορων (π.χ πολιτικη αμοιβων ) δωστε προσοχη

Οντως η ΔΑΠ δν εχει πεσει τα τελευταια χρονια οπως ''παρθενα'' ειναι και η παραγωγης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Ναι και ενα στοιχειο που κανει πιο σοσ την ΔΑΠ ειναι το οτι δεν επεσε στον φετινο οεφε (κατι που συνεβη για την παραγωγη):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Aπο την παραγωγης επεσε και φετος και περισυ στα ΟΕΦΕ. Περισυ βαλαν και απο ΔΑΠ ΟΕΦΕ ενα κομματι (δν θυμαμαι ποιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostpfg

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δυστυχώς παίδες το μάθημα αυτό είναι κλειδί..Πέρσι έγραψα σε 4 μαθήματα 19,5+ και αυτό το μάθημα με "πέταξε" εκτός πρώτης επιλογής..Η παπαγαλία είναι για το 20 αλλά άνετα παίρνεις και ένα 18,5-19 χωρίς να παπαγαλίζεις..Είναι θέμα και βαθμολογητή και πόσο ξεκολλημένος είναι..Π.χ η Καθηγήτρια που είχαμε στο σχολείο έλεγε ότι ελέγχει πρόταση πρόταση όπως είναι στο βιβλίο..(κατάντια..άλλα τι να κάνουμε..)

Καλή επιτυχία για αύριο..Διαβάστε τα πάντα και ότι έπεσε πέρσι μην αφήνετε κενά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Summerjam333

Νεοφερμένος

Ο Summerjam333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δίνω αύριο και από 2ο-3ο κεφάλαιο δεν τα ξέρω καθόλου καλάααααααααα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

db92

Νεοφερμένος

Ο db92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
τις τελιτσες στο τελευταιο κεφαλαιο πρεπει να μαθω και ειμαι ετοιμος γαμωτι, αλλα δεν μαθαινονται με τιποτα ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top