[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία (Γενικής και Κατεύθυνσης)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

thomi

Νεοφερμένος

Η θωμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
οκ μπορειτε να δωσετε τη λυση της αλλης ασκησης που ανεβασε η flwrouko???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heracliulas

Νεοφερμένος

Η heracliulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
υπαρχει ισορροπια και χωρις να υπάρχει υγρό, μονο στην οριακή αυτή περίπτωση.

Αυτό που περιγράφεις δεν γίνεται! Για να έχω ισορροπία θα πρέπει να υπάρχουν και οι δύο φάσεις! Η οριακή κατάσταση που περιγράφεις χαρακτηρίζεται οριακή, διότι έχει κορεσμένους ατμούς. Λίγο να μειώσουμε τον όγκο (σε σταθερή θερμοκρασία) θα υπάρξει υγροποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Οπότε η έκφραση "κατάσταση οριακής ισορροπίας" δεν υφίσταται, ε;

Αφού δεν υπάρχει ισορροπία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Οπότε η έκφραση "κατάσταση οριακής ισορροπίας" δεν υφίσταται, ε;

Αφού δεν υπάρχει ισορροπία!!!

Φυσικά και δεν υφίσταται! Αυτή η κατάσταση λέγεται «οριακή κατάσταση»! Δεν έχουμε καμία ισορροπία. Οι ατμοί είναι κορεσμένοι, όλα τα mol του αερίου είναι στην αέρια φάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Aκούς Shadowfax? Δεν υφίσταται. Να μάθεις να μου τη λες :p

Eυχαριστώ κύριε Parantop για την απάντηση :). Ε μα, λέω και εγώ, πως γίνεται να υπάρχει ισορροπία χωρίς τη μια φάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έχω διασταυρώσει την πληροφορία από ένα Χημικό, ένα Χημικό Μηχανικό, το βιβλίο ενός διδάκτορα Χημικού (Σαλτερής, Β Λυκείου Θετική Κατεύθυνση, Τεύχος Α', σελ. 59) καθώς και από δύο Φυσικούς.

Εντάξει, νίκησες λοιπόν. Πρόσεξε όμως ποιος προσπαθεί να την πει σε ποιον τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ την απορία μου εξέφρασα και για να το πω και λιανά, δεν πα να ρωτήσεις και τον Θεό τον ίδιο, εμένα το γεγονός ότι χρησιμοποιούμε τη λέξη ισορροπία ενώ αυτή δεν υπάρχει μου φαίνεται...ανούσιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Kαταντάει αηδιαστικό.Υπάρχει και το msn.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν έχουν όλοι μουσουνου:)


αλλά υπάρχουν και τα ΠΜ Valandil-Iliaso 0-1:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γενικά υπάρχουν άλλα μέρη για εκτόνωση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική34516

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την πρότυπη ενθαλπία εξουδετέρωσης
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Λοιπόν, θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω, αλλά δεν σου υπόσχομαι τίποτα γιατί δεν ξεκινησα ακόμα φροντηστήριο και η χημικός στο σχολείο μου δεν κάνει καλή δουλεια...

Έχεις ένα α) 1 mol H+ ενός οξέος και μία βάση ή β)ένα mol OH- μιας βάσης και ένα οξύ σε αραιό υδατικό διάλυμα... η ενθαλπία εξουδετέρωσης προκύπτει από την πλήρη εξουδετέρωση της περίπτωσης α) ή την πλήρη εξουδετέρωση της περίπτωσης β)... αν αυτή η εξουδετέρωση γίνει σε πρότυπη κατάτασταση (πίεση=1atm θερμοκρασία 25 βαθμοί C και συγκεντρωση 1Μ) το ΔΗn που θα βρεις θα λέγεται πρότυπη ενθαλπία εξουδετέρωσης...


Αν κάνω κατι λάθος παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος, μην πάρω στο λαιμό μου και την Αγγελική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skcern

Νεοφερμένος

Ο skcern αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπόν. Στην κατάσταση όπου υπάρχουν μόνο κορεσμένοι ατμοί (δλδ όλη η ποσότητα της αιθανόλης) θα ισχύει.



[/quote=Djimmakos;647187]



Ο τύπος ισχύει για ιδανικό αέριο.


The most prominent use of an equation of state is to predict the state of gases and liquids. One of the simplest equations of state for this purpose is the ideal gas law, which is roughly accurate for gases at low pressures and moderate temperatures. However, this equation becomes increasingly inaccurate at higher pressures and lower temperatures, and fails to predict condensation from a gas to a liquid. Therefore, a number of much more accurate equations of state have been developed for gases and liquids. At present, there is no single equation of state that accurately predicts the properties of all substances under all conditions
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ενω με την χημεια αρχικα ειχα προβλημα και δεν την καταλαβαινα ιδιαιτερα τωρα την λατρευω την χημεια!!!ειναι τ πιο ωραιο και ενδιαφερον μαθημα..για τ χρονου προβληματιζομαι αν παω 8ετικη πρεπει να σπαταλω αλλο ποσο χρονο χρονο(χωρις να εχω προβλημα μ τ διαβασμα αντιθετως) λθνοντας χημεια και βιολαγια ενω 8α μπορω να διαβαζω μα8ηματικα και φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Εδώ θα μπορείτε να ρωτάτε οτιδήποτε απορία/δυσκολία έχετε σ'αυτό το μάθημα.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
ενω με την χημεια αρχικα ειχα προβλημα και δεν την καταλαβαινα ιδιαιτερα τωρα την λατρευω την χημεια!!!ειναι τ πιο ωραιο και ενδιαφερον μαθημα..για τ χρονου προβληματιζομαι αν παω 8ετικη πρεπει να σπαταλω αλλο ποσο χρονο χρονο(χωρις να εχω προβλημα μ τ διαβασμα αντιθετως) λθνοντας χημεια και βιολαγια ενω 8α μπορω να διαβαζω μα8ηματικα και φυσικη

Εγω παντος να σου πω την αληθεια πηγα θετικη γιατι στις προηγουμενες ταξεις ημουν καλη στη χημεια και στην βιολογια αλλα στα μαθηματικα και φυσικη απο την 1η-2α λυκειου αρχισα να εχω προβληματα οταν αλλαξα καθηγητες.Αλλα τεσπα παρολο που ολοι μου λεγανε να παω τεχνολογικη γιατι η θετικη ηταν ποιο δυσκολη εγω πηγα θετικη και δεν το μετανιωσα αντιθετως χαιρομαι που δεν πηγα τεχνολογικα γιατι δεν θα ειμουν σιγουρη αν εκανα μονο μαθηματικα και φυσικη εκτος απο ΑΟΔΕ (αν λεγεται ετσι) και ΑΟΘ που δεν ηξερα τοτε καν τι ηταν αλλα και παλι θα προτιμουσα να μην το ρισκαρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi

Νεοφερμένος

Η θωμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ρε σεισ δεν μπορω να λυσω αυτην την ασκηση...σεκενο δοχειο σταθερου ογκου 10 λιτ εισαγονται 4 μολ SO3 και θερμαινονται στουσ 227 κελσιου , οποτε το SO3 διασπαται και αποκαθησταται η ισορροπια , 2SO3<====>2SO2 + O2 αν το αεριο μιγμα ισορροπιασ ασκει πιεση 20,5 ατμ να υπολογιστουν
α)ο βαθμος διασπασης του SO3
β)η μερικη πιεση του SO3 στην ισορροπια....
καιμια ιδεα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
4ο δεν είναι ταύτο;Δεν έχουμε φτάσει εκεί:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi

Νεοφερμένος

Η θωμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
οκ δεν πειραζει...ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top