Γενικό -  [Παλιό Σύστημα] Βιολογικό από Θετική ή Τεχνολογική;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Οπότε αναγκαστικά θετική;(αν επιλέξω βιολογία 2ου πεδίου; )

νομιζω οτι η χημεια και βιολογια δεν εχουν αμεσα σχεση με τη βιολογια της σχολης. αλλωστε με λιγο διαβασμα τα κενα ξεπερνιουνται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Και εγώ αυτό θέλω! Είμαι Τεχνολογική και θέλω να περάω βιολογία! Γίνεται στην Γ Λυκείου να δώσω βιολογία Γ.Π. και να πάρω το 3ο παιδίο ΧΩΡΙΣ να χάσω μόρια, όμως έχω κολλήσει με τη Θετική και θέλω στην τρίτη να αλλάξω κατεύθυνση!
Οχι,αυτο που λες δεν γινεται.Δεν μπορεις απο τεχνολογικη να εχεις προσβαση στο 3ο πεδιο χωρις να χασεις μορια.Αυτο που γινεται ειναι να περασεις βιολογια χωρις να χασεις μορια.Η βιολογια ειναι και στο 2ο πεδιο.


Και τελος παντων γιατι δεν το ψαχνετε και λιγο μονοι σας πριν ρωτησετε στο φορουμ?
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το έχω διαβάσει ότι γίνεται, εκτός και αν κάνω λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Και εγώ αυτό θέλω! Είμαι Τεχνολογική και θέλω να περάω βιολογία! Γίνεται στην Γ Λυκείου να δώσω βιολογία Γ.Π. και να πάρω το 3ο παιδίο ΧΩΡΙΣ να χάσω μόρια, όμως έχω κολλήσει με τη Θετική και θέλω στην τρίτη να αλλάξω κατεύθυνση!
Απο οτι το εχω ψαξει λιγο απο την τεχνολογικη κατευθυνση αν επιλεξεις το 3ο πεδιο, θα εχεις στανταρ χασουρα μοριων, οτι σχολη και να επιλεξεις, οποιο μαθημα γενικης παιδειας και να επιλεξεις.
Αφου θες βιολογια απο Τεχνολογικη, και σου αρεσει το αντικειμενο, επελεξε το 2ο πεδιο που και εκει εχει βιολογικα τμηματα και ακομα καλυτερα τον δευτερο κυκλο της τεχνολογικης με χημεια-βιοχημεια, ηλεκτρολογια και μαθημα επιλογης τη βιολογια γενικης παιδειας.
Εαν θες ΜΟΝΟ βιολογικες σχολες αυτο ειναι το καλυτερο πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Δεν ειναι απαραιτητο να παρει ουτε τον κυκλο βιοχημειας ουτε βιολογια γενικης.Οτι και να παρει το ιδιο ειναι.Εγω θεωρω πως ειναι καλυτερα να συνεχισεις θετικη,εφοσον σου αρεσουν τα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Orlando, σε μπέρδεψα έτσι όπως το είπα. Τώρα, είμαι Β' Λυκείου και είμαι Τεχνολογική Κατεύθυνση και στη Γ' Λυκείου θέλω να πάω Θετική Κατεύθυνση, γιατί μου αρέσουν πολύ τα μαθήματα της Θετικής Κατεύθυνσης.

Ο δεύτερος κύκλος της Τενολογικής Κατεύθυνσης, δεν διδάχθηκε ποτέ στο σχολείο μου.

Και εγώ που νόμιζα ότι διαλέγοντας Βιολογία Γ.Π., μπορώ να διαλέξω 3ο πεδίο, χωρίς να χάσω μόρια!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Απο τεχνολογικη σε θετικη δεν ξερω.Ισως να εχεις καποια κενα.Δεν εχω ασχοληθει και τοσο με τα μαθηματα της θετικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Από ό,τι έχω ψάξει, δεν βλέπω πολλές ομοιότητες της χημείας Β΄ Λυκείου Θετικής Κατεύθυνσης με τη Χημεία Γ' Λυκείου Θετικής Κατεύθυνσης. Ελπίζω όμως, αν κάνω λάθος, και έχω κενά, να καλυφθούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
λοιπόν, είχα αναφέρει σε ένα άλλο θέμα μου πως επειδή θέλω να περάσω βιολογικό πρέπει αναγκαστικά να πάρω θετική κατεύθυνση.. είδα όμως τα θέματα και τις απαντήσεις των πανελληνίων και κατατρόμαξα..!!! Σε μαθηματικά και χημεία είμαι σχετικά καλή -έχω κάποια κενά- αλλά φυσική όχι και τόσο.. Βιολογία είμαι πολύ καλή και δεν ανησυχώ, αλλά για τα άλλα φοβάμαι πολύ.. Εσείς τι λέτε; Είναι όντως τόοοσο τραγικά στη θετική ή απλώς αντέδρασα έτσι επειδή δεν τα έχω διδαχτεί ακόμη;
Επίσης, είμαι καλή μαθήτρια, διαβάζω.. Με συστηματικό διάβασμα, προσοχή στο σχολείο και καλά ιδιαίτερα πιστεύετε γίνεται να γράψει κάποιος -αν όχι άριστα- πολύ καλά;
Απαντήστε μου παρακαλώ γιατί σε λίγες μέρες ανοίγουν τα σχολεία και πρέπει να βιαστω..
Ευχαριστώ όσους/όσες απαντήσουν.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
λοιπόν, είχα αναφέρει σε ένα άλλο θέμα μου πως επειδή θέλω να περάσω βιολογικό πρέπει αναγκαστικά να πάρω θετική κατεύθυνση..

Όχι αγαπητή μου δεν πρέπει. Το βιολογικό είναι σχολή του δεύτερου πεδίου, με μαθήματα βαρύτητας τη φυσική, μαθηματικά, προγραμματισμό. Συναποτελεί και σχολή του τρίτου πεδίου, χωρίς όμως να είναι μονόδρομος η επιλογή σου. Έχει να κάνει καθαρά με δική σου επιλογή ως προς το ποια μαθήματα θεωρείς πιο ταιριαστά για σένα. Κατά άλλο οι δρόμοι είναι απολύτως ισοδύναμοι.

Το παρών θέμα αποτελεί μέρος της κοινότητας του i-school και λογικά σύντομα θα μεταφερθεί εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
μα δεν μπορώ αλλιώς γιατί θα χάσω πολλά μόρια και δεν συμφέρει έτσι και αλλιώς..
εσύ θετική κατεύθυνση ήσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εφόσον μας λες ότι δεν έχεις πρόβλημα στη βιολογία, ούτε στη Χημεία, αλλά προβληματίζεσαι κυρίως στη Φυσική, τότε το δίλημμα κατά τη γνώμη μου δεν υφίσταται. Τη Φυσική θα τη γλίτωνες μονάχα εάν πήγαινες στη Θεωρητική Κατεύθυνση, αλλά κάτι τέτοιο μάλλον δεν παίζει, εάν θέλεις να περάσεις στο Βιολογικό. Νομίζω λοιπόν ότι για την περίπτωσή σου η ενδεδειγμένη λύση είναι η Θετική Κατεύθυνση, αφού θα διδαχτείς βιολογία κι έτσι, εφόσον περάσεις με το καλό εκεί που θέλεις, θα έχεις πιο γερές βάσεις στο αντικείμενο, οι οποίες θα σε βοηθήσουν να εγκλιματιστείς ευκολότερα στη σχολή σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
όντως.. Ελπίζω όμως να μην είναι τόσο τραγική η θετική κατεύθυνση όσο δείχνει:worry::/:

μα ας απαντήσει κάποιος σε αυτό που ρώτησα..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
μα ας απαντήσει κάποιος σε αυτό που ρώτησα..:(

Κανείς δεν είναι απο το πουθενά καλός σε όλα,αν εισαι Α λυκειου,έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου.Πήγαινε θετική και κυνήγησε αυτο που θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Βιολογικό μπορεί να μπει κάποιος χωρίς να χάσει μόρια και από θετική και από τις τεχνολογικές. Το βιολογικό είναι και στο 2ο και στο 3ο πεδίο. Ένας από τεχνολογικές έχει μαθήματα βαρύτητας μαθηματικά και φυσική. Από θετική αν διαλέξει 2ο πεδίο και όχι 3ο πάλι έχει μαθήματα βαρύτητας μαθηματικά και φυσική, αν διαλέξει 3ο πεδίο και όχι 2ο έχει μαθήματα βαρύτητας χημεία και βιολογία, ενώ αν διαλέξει και 2ο και 3ο πεδίο έχει αυτόματα μαθήματα βαρύτητας το ζευγάρι (από τα παραπάνω) που του δίνει τα πιο πολλά μόρια. Για το βιολογικό από θετική και τεχνολογικές καμιά σημασία δεν έχει αν θα πάρεις ή όχι βιολογία γενικής. Αυτό υποτίθεται θα μέτραγε αν ήθελες να πας από θεωρητική, αλλά αυτό ξέχνα το εντελώς. Δηλαδή για να πούμε τα παράλογα του συστήματος, μπορεί κάποιος να μπει βιολογικό από την τεχνολογική (κύκλος 2) με μαθηματικά γενικής χωρίς να έχει σχέση με βιολογία και χημεία. Νομίζω ότι αυτός στη σχολή θα δυσκολευτεί αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
δηλαδή τελικά ισχύει πως αν πάω θεωριτική με μάθημα επιλογής βιολογία για βιολογικό, θα χάσω οπωσδήποτε μόρια και θα δυσκολευτώ στη σχολή ε;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
δηλαδή τελικά ισχύει πως αν πάω θεωριτική με μάθημα επιλογής βιολογία για βιολογικό, θα χάσω οπωσδήποτε μόρια και θα δυσκολευτώ στη σχολή ε;:worry:

Ισχύει.Το εχω πει και σε αλλο θεμα:Η βιολογια ειναι καθαρα επιστήμη βασισμένη στη Χημεία.Η Βιολογια Γενικης Γ Λυκείου είναι ενα μάθημα βασισμένο στην αποστήθιση.(κι ας μην έχεις ιδέα τι διαβάζεις.)Τον τρόπο υπολογισμού μορίων τον έχω ανεβάσει στο παρελθόν και βρίσκεται εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δηλαδή τελικά ισχύει πως αν πάω θεωρητική με μάθημα επιλογής βιολογία για βιολογικό, θα χάσω οπωσδήποτε μόρια και θα δυσκολευτώ στη σχολή ε;:worry:
Από τη θεωρητική για βιολογικό, αν γράψεις σε όλα 20 (και έχεις και προφορικά σε όλα 20) το μέγιστο που μπορείς να βγάλεις είναι 18600 μόρια. Στα βιολογικά οι βάσεις είναι από 18100 (Κρήτη) ως 18700 (Αθήνα). Άρα ξέχασέ το εντελώς. Και σίγουρα θα δυσκολευτείς στη σχολή. Μπές στη σελίδα ενός βιολογικού. Όλο βιολογίες και χημείες κάνουν. Σίγουρα δεν αρχίζουν από το μηδέν και θεωρούν γνωστή την ήλη βιολογίας και χημείας της θετικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
πω πω και το θέμα είναι αν κάποιος όταν θα διαλέξει μια κατεύθυνση, ανάλογα με το επάγγελμα που θέλει, τύχει και αλλάξει γνώμη μετά δεν γίνεται τίποτα:/:

Dias να σε ρωτήσω θετκή/τεχνολογική είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
τεχνολογική είναι του πρώτου κύκλου όπως και εγώ..θα σε συμβούλευα να κοιτούσες την κατεύθυνση μας..είναι ίσως ιδανική στην περίπτωσή σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top