Γενικό -  [Παλιό Σύστημα] Βιολογικό από Θετική ή Τεχνολογική;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Dias να σε ρωτήσω θετκή/τεχνολογική είσαι;
:) Χε! Μάλλον είμαι ανάμεσα: Θα πάω ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ - 1ος ΚΥΚΛΟΣ. (Δεν θα απορήσω αν δεν ξέρεις ότι υπάρχει). Τα μαθήματα μου είναι: Μαθηματικά, Φυσική, Ηλεκτρολογία, Χημεία-Βιοχημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
δία η κατεύθυνσή μας πιστεύω είναι καλή για βιολογικό..εσύ τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
εμ Dias πρώτη φορά ακούω αυτό με το 1ο και 2ο..:worry:
χμ για βιολογικο αν έχω να διαλέξω ανάμεσα σε θετική-τεχνολογική, προτιμώ θετική εφόσον έχει και βιολογία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δία η κατεύθυνσή μας πιστεύω είναι καλή για βιολογικό..εσύ τι λες?
Εντάξει... καλή είναι. Αλλά αν ήθελα βιολογικό θα πήγαινα σίγουρα θετική που έχει περισσότερη χημεία και βιολογία.
εμ Dias πρώτη φορά ακούω αυτό με το 1ο και 2ο...
Την Τ-1 την έχουν θάψει και τα σχολεία αλλά (κυρίως) τα φροντιστήρια.
χμ για βιολογικο αν έχω να διαλέξω ανάμεσα σε θετική-τεχνολογική, προτιμώ θετική εφόσον έχει και βιολογία..
Λογικό μου ακούγεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ναι.. πω πω πολύ μπέρδεμα:(:worry::hmm::/:

να ρωτήσω και κάτι άλλο αν το ξέρετε.. επειδή δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου προοπτικές για εργαστήρια βιολογικού στην Ελλάδα.. Ως καθηγήτρια σε σχολείο/φροντιστήριο θα τα οικονομώ καλά ή μπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
ναι έχεις δίκιο αλλά εγώ πρότεινα την κατεύθυνση αυτή και απο επίπεδο δυσκολίας..έχουμε και πιο απλή χημεία και η βιοχημεία σου προσφέρει γνώσεις που θες πιστεύω για το βιολογικό..σίγουρα όχι όσες της θετικής αλλά αν είναι να έχεις αδυναμίες σε βασικά μαθήματα τότε πρέπει να την κοιτάξεις την κατεύθυνσή μας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
χεχε πρέπει να σου αρέσει πολύ η τεχνολογική.. άσε μπέρδεμα να δω τι θα κάνω κιόλας..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
χεχε πρέπει να σου αρέσει πολύ η τεχνολογική.. άσε μπέρδεμα να δω τι θα κάνω κιόλας..!

Αν σου αρεσουν χημεία - βιολογία,εξακολουθώ να μην κατανοώ το σκεπτικό με βάση το οποίο "φλερταρεις" με τη θεωρητικη επειδη σε δυσκολεύει καπως η φυσική...

να ρωτήσω και κάτι άλλο αν το ξέρετε.. επειδή δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου προοπτικές για εργαστήρια βιολογικού στην Ελλάδα.. Ως καθηγήτρια σε σχολείο/φροντιστήριο θα τα οικονομώ καλά ή μπα;

Εισαι μια κοπελα στο ξεκίνημα.Σταματείστε να σκέφτεστε απο τώρα αυτά τα πράγματα.Τωρα σε ενδιαφερει μονο το ποια μαθήματα σε ελκύουν για να διαλέξεις κατευθυνση.Στα μέσα λυκείου βλεπεις ποιες επιστημες σε ελκύουν περισσότερο ωστε να είναι υποψήφιες για σπουδές.Στο τελος βλέπεις τα μορια σου και κανεις την επιλογη αναμεσα σε αυτές.Το τι θα κανεις το χαρτί σου,θα το σκεφτείς μεσα στο Πανεπιστήμιο κατ'αρχην,κι αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
οι ασκήσεις είναι που με τρομάζουν.. γιατί στη θεωριτική είναι μόνο μπλα μπλα.. Ενώ θετική θέλει και πονηράδα μυαλού για τις λύσεις που εγώ δεν διαθέτω..

απλώς σκέφτομαι και αυτά τα ''επαγγέλματα μέλλοντος''.. να μπορούμε να ζήσουμε κιόλας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
οι ασκήσεις είναι που με τρομάζουν.. γιατί στη θεωριτική είναι μόνο μπλα μπλα.. Ενώ θετική θέλει και πονηράδα μυαλού για τις λύσεις που εγώ δεν διαθέτω..
Και μετα...?Οταν μπεις Βιολογικό απο θεωρητική (στην extreme περιπτωση που γραψεις παντου 20 και δε βαλεις νομικη) θα τρομαξεις λιγοτερο...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
όχι, εννοείται όχι.. κανείς δεν μπορεί να ξέρει.. αλλά είναι ένα θέμα που με επηρεάζει και απασχολεί πολύ, γιατί θέλω και μια σιγουριά για τα επόμενα χρόνια στη δουλειά μου..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
όχι, εννοείται όχι.. κανείς δεν μπορεί να ξέρει.. αλλά είναι ένα θέμα που με επηρεάζει και απασχολεί πολύ, γιατί θέλω και μια σιγουριά για τα επόμενα χρόνια στη δουλειά μου..:hmm:

Το πρωτο πραγμα για το οποιο πρεπει να ψαξεις σιγουριά ειναι για το πως/ποτε θα παρεις το πτυχίο σου.Κοινως για την παρουσια σου στο Πανεπιστημιο.(αν δεν εισαι καλός σε κάτι ξέχνα και την επαγγελματική σιγουριά)Αυτο εξαρτάται απο δυο παράγοντες.Τισ δυνατότητες/προθυμία σου,και το υποβαθρο σου(γνώσεις/εμπειρίες κλπ)Το δευτερο σημαίνει οτι πρεπει να διαλεξεις την κατάλληλη κατευθυνη για τις σχολές που έχεις ως πρωτη επιλογή.Κοινως πρωτα θα δεις τι σε ενδιαφερει,και μεσω αυτού θα κάνεις τις επιλογες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο.. απ'ότι είδα είσαι φοιτητής χημείας.. στο πανεπιστήμιο κάνεις και βιολογία/μαθηματικά/φυσική έτσι; αλλά πιο πολύ χημεία να φανταστώ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο.. απ'ότι είδα είσαι φοιτητής χημείας.. στο πανεπιστήμιο κάνεις και βιολογία/μαθηματικά/φυσική έτσι; αλλά πιο πολύ χημεία να φανταστώ:hmm:

Nαι απο όλα κάνουμε,οπως και στο Βιολογικό,στο οποίο ΙΣΩΣ παω στο μέλλον με κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
α δηλαδή +μια σχολή ακόμη.. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
α δηλαδή +μια σχολή ακόμη.. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!

Να'σαι καλά.Ο,τι άλλο θελησεις pleasure.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αν θες βιολογια καλητερα να πας θετικη.τι αλλα σε ενδιαθερει περα απο αυτο ?
Απο οτι ειδα αναφερνεις και για επαγγελματιοκη αποκαταστασει δεν συμενει γιατι θα εισαι βιολογος πρεπει να δουψεις αποκλειστικα εως καθηγητης μπορεις να εργαστεις και εως μικροβιολογος για παραδειγμα αλλα το βασικο ειναι να μπεις εκει που θες και μετα να αρχησεις να κανεις αυτου του ειδους της σκεψης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

euler92

Νεοφερμένος

Ο euler92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ναι.. πω πω πολύ μπέρδεμα:(:worry::hmm::/:

να ρωτήσω και κάτι άλλο αν το ξέρετε.. επειδή δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου προοπτικές για εργαστήρια βιολογικού στην Ελλάδα.. Ως καθηγήτρια σε σχολείο/φροντιστήριο θα τα οικονομώ καλά ή μπα;
Kαλή η καραμέλα.;)
Στην Ελλάδα σαφώς και υπαρχουν ρευενητικά κέντρα που μπορούν να αποροφήσουν βιολόγους,και θετικούς επιστήμονες εν γένει.Σίγουρα η κατάσταση δεν συγκρίνεται με το εξωτερικό,αλλά ας μην είμαστε τόσο ισοπεδωτικοί.Θεωρώ ότι υπάρχουν αξιόλογα ιδρύματα στην Ελλάδα,όπως το Παστέρ,ο Δημόκριτος,το ΙΤΕ...Η απαξίωση αφορά το ότι μερικοί αρνούνται να κατανοήσουν πως για δουλέψουν ερευνητικά δεν αρκούν οι προπτυχιακές σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
μου αρέσουν και άλλα όπως υποκριτική, ζαχαροπλαστική.. Αυτά όμως δεν έχουν και καλό μέλλον.. Εννοείται δεν μπορεί κανείς να ξέρει σε 10 χρόνια πως θα είναι η αγορά εργασίας αλλά.. Απλώς κιόλας, μου έχει κάτσει να γίνω ''επιστήμονας'' . Αν όχι κανονικός ιατρός, κάτι στο περίπου. Θέλω να κάνω παραπάνω από ένα επαγγέλματα αλλά αυτό μάλλον δεν γίνεται /: Θα πρέπει να δουλεύω 8+ώρες:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
γεια σας !!εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα με την κοπελα pinkheart πιο πανω...η καραμελα??λιγο πολυ γνωστη....πολυ καλη μαθηματικα,χημεια,βιολογια ακομα και εκθεση και με μεγαλη τρελα για χημεια,βιολογια (ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΑ<3) αλλα φυσικη απλα μια καλη μαθητρια...δεν λεω ειναι υπεροχη επιστημη αλλα και αρκετα δυσκολη ταυτοχρονα.....εγω θα ηθελα να περασω απο πολιτικος μηχανικος μεχρι και χημικο....αλλα και η φυσικη????βεβαια εχω και βοηθεια του πατερα μου (φυσικος και ο ιδιος αλλα...)

Υ.Γ->ειμαι ακομα πρωτη λυκειου ..ξερω ειναι νωρις ακομα αλλα με εχει πιασει ενα αδικαιολογητο αγχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top