Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ξερει κανεις γιατι είναι κλειστο το φορουμ του ΠΤΔΕ στην Αθηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Είμαι απόφοιτος Νοσηλευτικής και ΕΚΠΑ και θέλω να δώσω κατατακτήριες για Παιδαγωγικό.
Όσοι σπουδάζετε ήδη εκει, για πείτε καμιά γνώμη.
Αξίζει? Υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση? (γιατί ακούγεται ότι είναι απ' τα επαγγέλματα με την υψηλότερη ανεργία)
Είναι εύκολη σχολή? (με την έννοια του να μην έχει πολλές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις κτλ)
Αν δεν δουλέψεις σε δημοτικό, τότε που?
Γενικά, ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ! :P

Το βασικό ειναι να δεις αν σου αρέσει και αν έχεις πάθος με αυτο! Παντου ειναι δύσκολα και παντού έχει ανεργια.., σημασια εχει να κανεις αυτο που αγαπάς! Απο κει και πέρα, απο οτι έχω ακούσει το παιδαγωγικό θεωρείται απο τις ευκολοτερες σχολες να βγάλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.,.μολις τελειωσα την τριτη λυκειου και σκεφτομαι για παιδαγωγικα...σε οσους το λεω μ λενε"πας καλα??διαβαζες μαθηματικα και φυσικη γιανα πας παιδαγωγικο και να μενεις ανεργη για ποσα χρονια??" ποια εινααι η αποψη σας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.,.μολις τελειωσα την τριτη λυκειου και σκεφτομαι για παιδαγωγικα...σε οσους το λεω μ λενε"πας καλα??διαβαζες μαθηματικα και φυσικη γιανα πας παιδαγωγικο και να μενεις ανεργη για ποσα χρονια??" ποια εινααι η αποψη σας???

Γιατί το λες σε άλλους; Ερωτική επιβεβαίωση ψάχνεις; :P Μην ακούς κανέναν και πορεύσου. Επιλέγεις ότι εσύ θέλεις. Γενικώς χέστηκαν οι άλλοι τι θα κάνεις ή δεν θα κάνεις στη ζωή σου. Απλά τώρα κάτι λένε, για να λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μμμ εχεις δικαιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μμμ εχεις δικαιο!

Ναι ποινικό, αστικό δίκαιο...:P Δίκιο εννοείς. χαχα
Τελοσπάντων, μη δίνεις σημασία τι σου λένε. Να επιλέξεις εκείνο που σ' εκφράζει. Εσύ εξάλλου θα βιοπορίσεις μετά από κάποια χρόνια. Σημασία βέβαια έχει να σ' αρέσει το αντικείμενο σπουδών. Μην κολλάς σε εφήμερα σχόλια. Ο καθένας θα σου πει μια υποκειμενική γνώμη. :) Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Χαχαχα ναι!!σε ευχαριστωω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.,.μολις τελειωσα την τριτη λυκειου και σκεφτομαι για παιδαγωγικα...σε οσους το λεω μ λενε"πας καλα??διαβαζες μαθηματικα και φυσικη γιανα πας παιδαγωγικο και να μενεις ανεργη για ποσα χρονια??" ποια εινααι η αποψη σας???

Σπουδαζω Παιδαγωγικό στο ΑΠΘ και θα σου πω την άποψή μου.
Καταρχήν είναι τελείως άτοπο αυτό με τα μαθηματικά και τη φυσική. Κάνουμε απλά, στοιχειώδη πράγματα. Δεν είναι κάτι το τρομερό. Με λίγο διάβασμα κατανοούνται και μαθαινόνται. Κι επίσης δεν κάνουμε καθαρά μαθηματικά και φυσική αλλά διδακτική, το πως δλδ θα τα διδάξουμε στα παιδιά. Απο κει και πέρα είναι υποθεση του καθενός το πόσο θα κάτσει να διαβάσει για να ναι καλός στο αντικείμενό του.
Οσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση αυτοί που τα λένε αυτά για το "χρόνια ανεργίας κτλ" είναι οι ίδιοι που πριν μερικά χρόνια, όποιος έβγαζε 19,000 του ελεγαν να πάει Παιδαγωγικό με αποτέλεσμα το ΠΤΔΕ ΑΠΘ το 2010 να έχει βαση ίση με την Ιατρική σχεδόν στα 18,800.
Εχουμε στη σχολή άτομα που το δήλωσαν έτσι απλά για να το δηλώσουν, χωρις να το αγαπούν. Και στο δικό μας επάγγελμα η αγάπη αυτή και φαίνεται και κάνει μπαμ απο χιλιόμετρα.
Θα σου πρότεινα λοιπόν αν το αγαπάς να το ακολουθήσεις, αν δεν, διάλεξε κάτι άλλο.
Είμαι στο Παιδαγωγικο από επιλογή και με 10% γιατί την πρώτη χρονιά έμεινα απ εξω για 75 μόρια!
Αν και στην αρχή δεν ήμουν σίγουρος για την επιλογή μου, μόλις τον Οκτώβριο φέτος μπήκα σε τάξη, σιγουρεύτηκα!
Η ενέργεια και η αγάπη, η αγνή αυτή η αγάπη γεμάτη χαμόγελα,αγκαλιές, αισιοδοξία και αθωότητα δε συγκρίνεται με τπτ άλλο. Πως να μην είσαι ευτυχισμένος όταν θα ξυπνάς με νεύρα και θα μπαινεις μέσα στην τάξη και θα βλέπεις αυτά τα παιδικά βλέματα να σε κοιτούν και να περιμένουν απο σένα να τους δώσεις όλο σου το είναι; Ισως ακούγεται πολύ μελώ και ντεκαντάνς αλλά τα συναισθήματα που ένιωσα τις μέρες που μπήκα στην τάξη είναι ότι πιο δυνατό και βαθιά χαραγμένο μέσα μου!
Καλή σου τύχη! Καλή επιλογή! Ακου τη καρδιά σου, εμπιστεύσου τον χτύπο της!
Οσοι λένε, πάντα θα λένε! Ενα ρίσκο είναι πάντα ένα ρίσκο!
Φρόντισε να είναι τουλάχιστον από δική σου επιλογή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Αν σου οω οτι και γω αυτα σκεφτομαι???γι αυτο δεν ξερω τι να διαλεξω..ειμαι αναμεσα σε αυτο και νηπιαγωγων...σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Αν σου οω οτι και γω αυτα σκεφτομαι???γι αυτο δεν ξερω τι να διαλεξω..ειμαι αναμεσα σε αυτο και νηπιαγωγων...σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

Θα σου προτεινα το Δημοτικής αμα το πιάνεις και μετά το Νηπιαγωγών!
Είναι πιο ενδιαφέρουσα σχολή και μετά έχεις περισσότερες επιλογές!
Καλη επιτυχία και ελπίζω να γίνουμε συνάδελφοι:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
:clapup::D

Θα σου προτεινα το Δημοτικής αμα το πιάνεις και μετά το Νηπιαγωγών!
Είναι πιο ενδιαφέρουσα σχολή και μετά έχεις περισσότερες επιλογές!
Καλη επιτυχία και ελπίζω να γίνουμε συνάδελφοι:clapup::clapup:


Να σε ρωτησω για κατι που ακουσα..μπορεις να δουλεψεις και σε παιδικο σταθμο/νηπιαγωγειο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ελενηκαλ.

Νεοφερμένος

Η ελενηκαλ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
γεια σας παιδια!! δημιουργησα αυτο το θεμα για να ρωτησω αν συμφωνα με τις εκτιμησεις περναει καποιος σε παιδαγωγικο τμημα οπως εγω και την γνωμη σας γενικα για τετοιου ειδους τμηματα εαν ειστε φοιτητες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Θα σου προτεινα το Δημοτικής αμα το πιάνεις και μετά το Νηπιαγωγών!
Είναι πιο ενδιαφέρουσα σχολή και μετά έχεις περισσότερες επιλογές!
Καλη επιτυχία και ελπίζω να γίνουμε συνάδελφοι:clapup::clapup:


΅Εκτος απο διδασκαλια σε δημοτικο τι αλλες επιλογες σου δινει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
https://youtu.be/jc6uHRxt2J8
Όσοι σκέφτεστε να γίνετε δάσκαλοι, ή όσοι σπουδάζετε ήδη, αφιερώστε λίγο από τον χρόνο σας και ακούστε αυτόν τον άνθρωπο. Ονομάζεται Στέργιος Παρίζας, είναι αναπληρωτής εδώ και πολλά χρόνια και πραγματικά μπορώ να πω ότι όσα είπε μου τόνωσαν ακόμα περισσότερο την επιθυμία να ασχοληθώ με την εκπαίδευση. Είναι αυτό που λέμε "η έμπνευση". Μοναδικός και συγκινητικός. Είναι ο ίδιος που πριν από μερικά χρόνια -για όσους θυμάστε- είχε ανεβάσει ένα βίντεο με τον μαθητή του που έχει ειδικές ανάγκες, στο οποίο οι δυο τους τραγουδούν ένα τραγούδι που έγραψε ο ίδιος. Πραγματικά υπέροχη εικόνα και σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να αγγίξει και εσάς όσο άγγιξε εμένα. Μέσα από το κανάλι του στο youtube μπορείτε να δείτε και πολλά ακόμα δείγματα της δουλειάς του, στην οποία προσπαθεί να παντρέψει την μουσική με την γνώση και μπορώ να πω ότι τα καταφέρνει πολύ καλά. Μακάρι όλοι να είχαμε στην ζωή μας ανθρώπους όπως ο Στέργιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

viki83

Νεοφερμένος

Ο viki83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να σε ρωτησω μιας που λογικά θα είσαι στο παιδαγωγικό τμήμα της Ρόδου η έχεις ήδη αποφοιτήσει , παρακαλω διαφώτισε με σχετικά με τα υποχρεωτικά μαθήματα αν ειναι κ υποχρεωτική η παρακολούθηση σε ολα , διότι μένω Αθήνα κ εργάζομαι , σκέφτομαι να ξανα δώσω πανελλήνιες κ με ενδιαφέρει το παιδαγωγικό Ρόδου αλλα ειναι εφικτό να πηγαίνεις μονο στις εξεταστικές και γύρω στις 10 ημέρες το εξάμηνο ; έστω για κάποια απο τα 4 έτη φοίτησης ; η πρέπει να παρακολουθείς ολα τα υποχρεωτικά μαθήματα σε οκά τα εξάμηνα ;
Ευχαριστώ πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παίδες είναι κάποιος/α που έχει σπουδάσει στο τμήμα της Θεσσαλονίκης ή του Βόλου; Πως είναι σαν τμήματα; Ποιο από τα δυο πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο;
Έκανα μια μικρή έρευνα και τα μαθήματα που προσφέρει το τμήμα της Θεσσαλίας μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Παίδες είναι κάποιος/α που έχει σπουδάσει στο τμήμα της Θεσσαλονίκης ή του Βόλου; Πως είναι σαν τμήματα; Ποιο από τα δυο πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο;
Έκανα μια μικρή έρευνα και τα μαθήματα που προσφέρει το τμήμα της Θεσσαλίας μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα..


Εγώ σπουδάζω στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Βόλου. Τα μαθήματα είναι σχετικά καλά, οι καθηγητές (τουλάχιστον οι περισσότεροι) είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν και γενικά, είναι μια πολύ καλή σχολή που την προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Έχουμε σπουδαστές/πρώην σπουδαστές ΠΤΔΕ στο φόρουμ; Ενδιαφέρομαι για τις παιδαγωγικές σχολές και θα ήθελα μερικές πληροφορίες! Το τμήμα της Θεσσαλονίκης είναι καλό; Κοίταξα το προγραμμα σπουδών και μου φαίνεται αρκετά θεωρητικό. Η γνώμη σας;:)
 

Annabelle.

Νεοφερμένος

Η Annabelle. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά! Ξέρεις κάποιος αν μπορείς να τελειώσεις οποιοδήποτε τμήμα πτδε από απόσταση πηγαίνοντας μόνο στις εξεταστικες; είναι εφικτό κάτι τέτοιο;
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα ! Να ρωτήσω, αν αποφοιτησεισ Απτο παιδαγωγικο τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης μπορείς να δουλέψεις σε νηπιαγωγείο ; Ή αν περάσεις στο νηπιαγωγών μπορείς να δουλεψεισ Ως δασκάλα στις πρώτες τάξεις του δημοτικού; Κάπου το είχα διαβάσει που είχε γίνει παλιά αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα . Ευχαριστω!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top