Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα ! Να ρωτήσω, αν αποφοιτησεισ Απτο παιδαγωγικο τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης μπορείς να δουλέψεις σε νηπιαγωγείο ; Ή αν περάσεις στο νηπιαγωγών μπορείς να δουλεψεισ Ως δασκάλα στις πρώτες τάξεις του δημοτικού; Κάπου το είχα διαβάσει που είχε γίνει παλιά αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα . Ευχαριστω!!
εσυ το βρισκεις λογικο?αν φοιτησω απο ιατρικη μπορω να κανω τον φαρμακοποιο??αυτο ειναι σαν να μου λες.τοτε δεν θα υπηρχανε σχολες νηπιαγωγων
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ποια η γνωμη σας για το πτδε βολου?
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω, έχω την επιλογή να δηλώσω ,φλωρινα, Αλεξανδρούπολη και Ρόδο για παιδαγωγικα. Εάν υπάρχει καποιοσ Που σπουδάζει σε ένα από αυτά, ποιο θα μου πρότεινε να βάλω πρώτο;
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Ένας φίλος μου που σπουδάζει νηπιαγωγών στη Φλωρινα μου έχει αναφέρει καλά λόγια. Γενικά μου είπε ότι οι καθηγητες είναι αρκετά καλή όμως τα κτίρια λίγο παλιά. Η πόλη αρκετά μικρή και ήσυχη. Είναι όμως αρκετά φτηνά (βρίσκεις επιπλωμένο σπίτι και με 130 το μήνα).

Όσον αφορα την Αλεξανδρούπολη που έχω έναν φιλο που σπουδάζει εκει κοντά. Μου έχει πει τα καλύτερα λόγια για την πόλη. Το παιδαγωγικο της Αλεξανδρούπολης όμως δεν είναι αρκετά γνωστό και η πόλη είναι αρκετά ακριβη. Το ίδιο ισχύει με την Ρόδο. Για καθηγητές δεν γνωρίζω.

Σου προτείνω να βάλεις πρώτο αυτο που σε συμφέρει. Αν είσαι από Θεσσαλονίκη Φλωρινα ή Αλεξανδρούπολη, αν είσαι από Αθήνα ή τα νησιά Ρόδο ή Αλεξανδρούπολη
 

AggGiann2

Νεοφερμένος

Η AggGiann2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας!μήπως ξέρει κάποιος που βρίσκεται το παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης στο ΕΚΠΑ?και αν γίνεται να μου πει κάποιος πως πας από το Περιστέρι από τον Άγιο Αντώνιο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Γειά σας!μήπως ξέρει κάποιος που βρίσκεται το παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης στο ΕΚΠΑ?και αν γίνεται να μου πει κάποιος πως πας από το Περιστέρι από τον Άγιο Αντώνιο
παιρνεις την κοκκινη γραμμη μετρο απο αγιο αντωνιο και σε 18 λεπτα εισαι σταση πανεπιστημιο , μετα 10 λεπτα ποδαρατο. που ειναι η σχολη?
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Γειά σας!μήπως ξέρει κάποιος που βρίσκεται το παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης στο ΕΚΠΑ?και αν γίνεται να μου πει κάποιος πως πας από το Περιστέρι από τον Άγιο Αντώνιο
Καλησπέρα, το παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης βρίσκεται σχεδόν δίπλα από το τμήμα μου (μάλιστα η βιβλιοθήκη του τμήματός μου είναι εντός του κτηρίου του παιδαγωγικού, οπότε έχω μια ιδέα και πως είναι μέσα η σχολή σου:P). Η σχολή σου βρίσκεται στην οδό Ναυαρίνου και είναι πάρα πολύ κοντά στην στάση της γραμμής 2 "Πανεπιστήμιο" (περίπου 5 λεπτά με τα πόδια).
 

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ειναι κανεις που περασε παιδαγωγικο Αλεξανδρούπολη απο εδω;
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα ! Να ρωτήσω, αν αποφοιτησεισ Απτο παιδαγωγικο τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης μπορείς να δουλέψεις σε νηπιαγωγείο ; Ή αν περάσεις στο νηπιαγωγών μπορείς να δουλεψεισ Ως δασκάλα στις πρώτες τάξεις του δημοτικού; Κάπου το είχα διαβάσει που είχε γίνει παλιά αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα . Ευχαριστω!!
Δε νομίζω γιατί οι σχολές δίνουν διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα. Ψάξε στις ιστοσελίδες των σχολών που σε ενδιαφέρουν αν αναγράφονται τα επαγγελματικά δικαιώματα.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γνωριζετε αν το πτδε βολου μπορει να βγει εξ αποστασεως τουλαχιστον το α ετος?
 

katerinavld

Νεοφερμένος

Η katerinavld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γνωριζετε αν το πτδε βολου μπορει να βγει εξ αποστασεως τουλαχιστον το α ετος?
Κι εγω θα ηθελα καποιον που γνωριζει σχετικα με τα Παιδαγωγικα Τμήματα να μας πει, αν μπορεί να βγει, τουλάχιστον το 1ο εξαμηνο, εξ αποστάσεως..
Διαβάζοντας μόνος του ο καθένας να δώσει τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου..
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,222 μηνύματα.
Τωρα δεν ξερω αμα αφορα και το 1ο εξάμηνο(δεν γνωριζω τα μαθήματα) αλλα φιλοι που εχουν τελειωσει και φιλοι που σπουδάζουν ακομα, μου εχουν πει οτι αμα εισαι καλος στα θετικά βγάζεις και τη σχολη σε τρια χρονια. Γιατι τα θετικά μαθήματα δυσκολεύουν τους περισσότερους (δλδ τους μαθητές του 1ου πεδίου) οποτε φανταζομαι οτι θα βγαινει το 1ο εξάμηνο αν ειστε καλη στα μαθηματικά(νομίζω υπαρχει στο 1ο εξάμηνο)

Δεν ξερω βεβαια εκ πείρας οποτε μαλλον δεν σας καλύπτει η απαντηση μου


Υ. Γ άρχισα να γραφω στον πληθυντικό απο ένα σημειο και μετα γιατι τότε είδα την ηλικία σας
 

Athina2003

Νεοφερμένος

Η Athina2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε όλους

Περασα φετος στο ΠΤΔΕ

Θελω να ρωτησω για τα μαθηματα οποιον ξερει.

Ειδα στο προγραμμα μαθηματων οτι για το Α εξαμηνο, υπάρχουν

καποια υποχρεωτικα και καμια δεκαρια επιλογης

Φανταζομαι οτι από τα υποχρεωτικα , τα επιλεγουμε ολα.

Από τα επιλογης, πόσα μπορούμε να διαλέξουμε;

Μπορούμε και όλα;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γεια σε όλους

Περασα φετος στο ΠΤΔΕ

Θελω να ρωτησω για τα μαθηματα οποιον ξερει.

Ειδα στο προγραμμα μαθηματων οτι για το Α εξαμηνο, υπάρχουν

καποια υποχρεωτικα και καμια δεκαρια επιλογης

Φανταζομαι οτι από τα υποχρεωτικα , τα επιλεγουμε ολα.

Από τα επιλογης, πόσα μπορούμε να διαλέξουμε;

Μπορούμε και όλα;
Καλησπέρα και καλή αρχή. Δεν αναφέρεις σε ποιο από τα ΠΤΔΕ πέρασες οπότε θα αναφέρω μερικά γενικά στοιχεία που ισχύουν για όλες τις σχολές. Στο site της σχολής υπάρχει ένας οδηγός σπουδών που περιέχει απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσες. Κάθε σχολή έχει, συνήθως, συγκεκριμένο αριθμό από υποχρεωτικά, κατ' επιλογήν υποχρεωτικά και ελεύθερης επιλογής μαθήματα που πρέπει να παρακολουθήσουν οι φοιτητές. Μπορεί πχ να υπάρχουν διαθέσιμα 20 ελεύθερης επιλογής και να πρέπει να παρακολουθήσεις μόνο 6 κατά τη διάρκεια των σπουδών σου
Επίσης ορισμένες σχολές θέτουν και μέγιστο αριθμό μαθημάτων που μπορούν να δηλωθούν ανά εξάμηνο. Σε κάθε περίπτωση ακόμη και αν μπορούσες να επιλέξεις όλα τα επιλογής που προσφέρονται σε ένα εξάμηνο δεν θα ήταν συνετό.
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Γειά σας θα ήθελα να μου πείτε γνώμη για το εκπα πτδε κ τεαεπη
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

Jamie

Νεοφερμένος

Η Jamie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χαίρετε! Είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ σας. Πρόκειται να δώσω κατατακτήριες στο ΠΤΔΕ Αθήνας και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο φόρουμ για να μάθω περισσότερες πληροφορίες για τη σχολή... Είχα εντοπίσει πριν πολύ καιρό το ομότιτλο φόρουμ της σχολής, το οποίο πόσταρε αναλυτικά ανακοινώσεις, απορίες, καθώς και προηγούμενα θέματα εξετάσεων για κατατακτήριες και προπτυχιακά... Από τότε πλέον δεν έχω καταφέρει να το ξαναβρώ στο Google. Μπορείτε ίσως να με βοηθήσετε για το πού μπορώ να μάθω περισσότερα; Δεδομένου ότι εργάζομαι, θα ήθελα παράλληλα με τη δουλειά, να παρακολουθώ και τη σχολή... Άμα πήγαινα μόνο στις εξεταστικές, θα μπορούσα να τα καταφέρω έστω και λίγο ή είναι αδύνατον κάτι τέτοιο;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές σε όλους!!:santa:
 

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καλημερα. Ειναι κανεις απο εδω φοιτητης/αποφοιτος του ΠΤΔΕ αθηνας να ρωτησω καποια πραγματα;
Κυριως με ενδιαφερει αν βγαινει η σχολη χωρις παρακολουθηση μαθηματων λογω δουλειας κλπ
( Εχω κανει το ιδιο με το Νηπιαγωγων με εξαιρεση εργαστηρια-πρακτικη και βγηκε μια χαρα)
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
Καλημέρα , ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση που έχουν τα παιδαγωγικά δημοτικής εκπαίδευσης. Δεδομένου του οτι κάθε χρόνο εισάγονται πολλοί υποψήφιοι , φέτος απ οτι είδα γύρω στους 1.700 αν δεν κάνω λάθος , είναι δυνατόν να υπάρξει άμεση απορρόφηση;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top