Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Στο παιδαγωγικό δημοτικης εκπαίδευσης τι μαθηματα διδασκονται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Κάποια τμήματα δίνουν βάση νομίζω στις θετικές επιστήμες ενώ άλλα στις κλασσικές..νομίζω
Μέχρι γυμανσίου το maximoum,και να μην τα καταλαβαίνεις αν σου τα εξηγήσει κάποιος ιδιαιτέρως θα τα καταλάβεις ακόμα ευκολότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Κάποια τμήματα δίνουν βάση νομίζω στις θετικές επιστήμες ενώ άλλα στις κλασσικές..νομίζω
Μέχρι γυμανσίου το maximoum,και να μην τα καταλαβαίνεις αν σου τα εξηγήσει κάποιος ιδιαιτέρως θα τα καταλάβεις ακόμα ευκολότερα

Τι εννοείς?δεν καταλαβα :-p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Στο παιδαγωγικό της πάτρας ας πούμε μου λένε γνωστοί μου πως τα μαθηματικά είναι δυσκολότερα από του τμήματος στην φλώρινα
Τέτοια φάση και στο λέω επειδή και εγώ σκέφτομαι για παιδαγωγικό το 'χω κοιτάξει το θέμα λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
χμμ αμα ειναι γυμνασιου ειναι οκ! η φυσικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Λίγο πολύ τα ίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να ανησυχητε για τα μαθηματικα και τη φυσική. :-P παίζει βέβαια ρόλο και ο καθηγητης που κάνει το μαθημα..στα μαθηματικα αν έχεις βασεις και με διαβασμα θα τα πας καλά..σην αρχή θα ζοριστεί...και η φυσική θεωρητική είναι...πχ οι διδακτικές των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ κ της φυσικής είναι πιο δυσκολες ;-)

Στο παιδαγωγικό δημοτικης εκπαίδευσης τι μαθηματα διδασκονται??

Μαθηματικα ,φυσική,γλώσσα,ψυχολογία,ιστορία,πληροφορική, ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ μαθηματα,διδακτική και είναι και η πρακτική στο σχολείο..μπορεις βέβαια να μπεις στα σαΐτ των σχολών και τα λέει αναλυτικά :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
[Μαθηματικα ,φυσική,γλώσσα,ψυχολογία,ιστορία,πληροφορική, ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ μαθηματα,διδακτική και είναι και η πρακτική στο σχολείο..μπορεις βέβαια να μπεις στα σαΐτ των σχολών και τα λέει αναλυτικά.]

Στο τμήμα του ΕΚΠΑ που ακριβώς να πατήσω και να τα δω...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Στο site της σχολής θα μπεις,πρόγραμμα σπουδών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στελλα 398

Νεοφερμένος

Η Στελλα 398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μετα το παιδαγωγικό τι άλλο μπορω να κάνω; αν κάνω μεταπτυχιακό στην παιδοψυχολογια μπορω να εργαστω ως παιδοψυχολογος η θα πρεπει να πάω ψυχολογία; τι άλλο μπορω να κάνω μετα απο αυτό το μεταπτυχιακό;

:hmm::redface:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ψυχολογος οχι δεν μπορεις..συμουβολος ψυχικης παιδικης υγειας μπορει
μεταπτυχιακα εχει πολλα ψαξε google
βγαινοντας απο την σχολη το μονο νομιμο μεσο εργασιας ειναι η διδασκαλια σε δημοτικα σχολεια ιδιωτικα ή δημοσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Λόγω έλλειψης χρημάτων δεν κατάφερα να παω πέρυσι στην Ρόδο. Μάζεψα κάποια λεφτά και θα παω φέτος

Η σχολή βγαίνει σε 3 χρόνια; Οι εξεταστικές είναι τρεις κάθε χρόνο ή τέσσερις; Τα μαθήματα αν κατάλαβα καλά ειναι 65-70, που σημαίνει οτι αν οι εξεταστικές είναι 9 στα 3 χρόνια θα πρέπει να περνάω 7-8 μαθήματα τουλάχιστον σε κάθε εξεταστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Λόγω έλλειψης χρημάτων δεν κατάφερα να παω πέρυσι στην Ρόδο. Μάζεψα κάποια λεφτά και θα παω φέτος

Η σχολή βγαίνει σε 3 χρόνια; Οι εξεταστικές είναι τρεις κάθε χρόνο ή τέσσερις; Τα μαθήματα αν κατάλαβα καλά ειναι 65-70, που σημαίνει οτι αν οι εξεταστικές είναι 9 στα 3 χρόνια θα πρέπει να περνάω 7-8 μαθήματα τουλάχιστον σε κάθε εξεταστική.

Εγώ τελείωσα στην Αλεξανδρούπολη, αλλά δε νομίζω να υπάρχουν σημαντικές διαφοροποιήσεις ως προς τη δυσκολία των τμημάτων (με εξαίρεση βέβαια τον οδηγό σπουδών του κάθε τμήματος). Η σχολή βγαίνει σε 3 χρόνια, αλλά χρειάζεται συστηματική, συντονισμένη προσπάθεια από μέρους σου και φυσικά σοβαρό διάβασμα. Οι εξεταστικές είναι 3 κάθε χρόνο (εαρινού-χειμερινού εξαμήνου και η επαναληπτική εξεταστική του Σεπτέμβρη). Τα τελευταία χρόνια βέβαια υπάρχει η δυνατότητα να δώσεις τα χρωστούμενα μάθημα του χειμερινού εξαμήνου στο εαρινό και το αντίστροφο, αλλά αυτό νομίζει οτί αλλάζει από τμήμα σε τμήμα. Αν ισχύει το παραπάνω σενάριο, μπορείς να δώσεις τα μαθήματα που θα δηλώσεις στο χειμερινό εξάμηνο και να εξεταστείς ξανά σε όσα από αυτά θα κόπιες και στο εαρινό εξάμηνο, μαζί με όσα θα έχεις δηλώσει για το συγκεκριμένο εξάμηνο (είναι λίγο μπερδεμένη η διαδικασία, αλλά ελπίζω να έγινα κατανοητός). Στη χειρότερη περίπτωση δίνεις όλα τα χρωστούμενα μαθήματα το Σεπτέμβριο, οπότε μικρό το κακό. Είσαι σίγουρος όμως πως απαιτούνται 65-70 μαθήματα για την απόκτηση του πτυχίου;; Μου φαίνονται υπερβολικά πολλά. Κοιτά το λίγο καλύτερα, γιατί στα περισσότερα τμήματα έχω την αίσθηση ότι δεν υπερβαίνουν τα 60. Να έχεις επίσης στο νου σου ότι στο τελευταίο έτος θα χρειαστεί να κάνεις πρακτική άσκηση τουλάχιστον σε 2 εξάμηνα, οπότε θα χρειαστεί να μείνεις για κάποιο διάστημα στη Ρόδο.

Όσο για τη σχολή, αν και απ´όσο καταλαβαίνω ήταν συνειδητή επιλογή και χαίρομαι γι' αυτό, είναι τρομερά ενδιαφέρουσα, τα μαθήματα καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα ενδιαφερόντων και γνώσεων, ενώ η πρακτική άσκηση είναι ίσως η πιο δυνατή και ουσιαστική εμπειρία στα 4 χρόνια των σπουδών σου.

Αν και καθυστερημένα συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και προσπάθησε να παρακολουθήσεις το τμήμα, στο μετρό που είναι φυσικά δυνατό. Είμαι σίγουρος ότι θα μείνεις ικανοποιημένος και δεν πρόκειται να μετανιώσεις για την επιλογή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Στα 27 αποφάσισα οτι θέλω να δώσω εξετάσεις για να μην είμαι για πάντα ανειδίκευτος εργάτης. Έδωσα μετά απο 9-10 χρόνια χωρίς φροντιστήρια και τα κατάφερα με συστηματικό διάβασμα, κατι που σκοπεύω να κάνω και στην Ρόδο. Δεν είμαι σε ηλικία για κωλοβάρεμα. Το λάθος μου το έκανα στα 18, που αντι να διαβάζω τεμπέλιαζα, μετά πήγα στον στρατό και μετά για δουλειά ,γιατι ήθελα να αγοράσω αυτοκίνητο και κάποια άλλα υλικά αγαθά(ήμουν στον κόσμο μου και το 106 rallye σαράβαλο πλέον :P). Εχω 1 ξάδερφο και εναν φίλο στην ηλικία μου που τώρα είναι διορισμένοι. Τελείωσαν την σχολή το 2006, πηγαν εναν χρόνο φαντάροι και μετα απο 2-3 χρόνια ως αναπληρωτές μονιμοποιήθηκαν.

Φυσικά τα πράγματα είναι διαφορετικά τώρα και μονιμοποιήσεις δεν γίνονται. Ίσως αλλάξουν τα πράγματα σε 3 χρόνια, ποιος ξέρει... Το μόνο σίγουρο οτι εγω σε 3 χρόνια θα είμαι δάσκαλος. Κάθε μέρα στο μάθημα θα είμαι για παρακολούθηση ,αλλά φυσικά σκοπεύω και να περάσω καλά ,μιας και δεν έκανα φοιτητική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Τη θυμάμαι την περίπτωση σου απο πέρυσι, γιατι μου είχε κάνει εντύπωση η θέληση σου και το πείσμα σου. Εγώ ένα έχω να πω και πίστεψε με, δεν είναι λόγια του αέρα: "Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα". Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι υπομονή, κουράγιο και ένα μικρό κεφάλαιο για να τα βγάζουμε πέρα. Όλα τα άλλα είναι ζήτημα επιμονής και προσπάθειας.
Καλη αρχη στο όμορφο νησί της Ρόδου συναδερφε και για ο,τι χρειαστείς εμείς είμαστε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Τη θυμάμαι την περίπτωση σου απο πέρυσι, γιατι μου είχε κάνει εντύπωση η θέληση σου και το πείσμα σου. Εγώ έχω να πω και πίστεψε με, δεν είναι λόγια του αέρα: "Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα". Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι υπομονή, κουράγιο και ένα μικρό κεφάλαιο για να τα βγάζουμε πέρα. Όλα τα άλλα είναι ζήτημα επιμονής και προσπάθειας.
Καλη αρχη στο όμορφο νησί της Ρόδου συναδερφε και για ο,τι χρειαστείς εμείς είμαστε εδώ.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Εδωσα φετος πανελλαδικες κ συμπληρωησα το μηχανογραφικο βαζοντας μονο τα τμηματα του Παιδαγωγικου.Εβγαλα 17.200 κ νομιζω περναω Αθηνα που περισυ ειχε 16.609.Τα μαθηματικα κ η φυσικη του παιδαγωγικου τι δυσκολιας ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Εδωσα φετος πανελλαδικες κ συμπληρωησα το μηχανογραφικο βαζοντας μονο τα τμηματα του Παιδαγωγικου.Εβγαλα 17.200 κ νομιζω περναω Αθηνα που περισυ ειχε 16.609.Τα μαθηματικα κ η φυσικη του παιδαγωγικου τι δυσκολιας ειναι?
νομιζω με λιγο παραπανω διάβασμα μπορεις να ανταπεξέλθεις.αν εισαι και από θεωρητικη θα σου φανουν δυσκολα αλλα νομιζω δεν θα εχεις πρόβλημα.τουλαχιστον εγω δυσκολευτηκα αλλα τα περασα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
θα τα κουβαλαω μεχρι να τελειωσω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στελλόνι

Νεοφερμένος

Η Στελλόνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Είμαι απόφοιτος Νοσηλευτικής και ΕΚΠΑ και θέλω να δώσω κατατακτήριες για Παιδαγωγικό.
Όσοι σπουδάζετε ήδη εκει, για πείτε καμιά γνώμη.
Αξίζει? Υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση? (γιατί ακούγεται ότι είναι απ' τα επαγγέλματα με την υψηλότερη ανεργία)
Είναι εύκολη σχολή? (με την έννοια του να μην έχει πολλές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις κτλ)
Αν δεν δουλέψεις σε δημοτικό, τότε που?
Γενικά, ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top