Παίζετε WoW?

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Καλά ξέχνα τους προγραμματιστές, το ρεύμα μόνο που καίνε οι server να βάλεις φτάνεις 6ψήφια νούμερα άνετα, χωρίς την αγορά τους και όλα τα άλλα που ανέφερα. Δεν νομίζω να την έβγαζε χωρίς συνδρομή η Blizzard. Δεν ξέρουμε βέβαια αναλυτικά στοιχεία, στα τυφλά τελείως μιλάω τώρα.
60 ευρώ δεν έκανε ποτέ, 50 ήταν η αρχική τιμή νομίζω. Εγω 41 το είχα πάρει.

ρε συ για ρεύμα μου μιλάς τώρα?? τπτ δεν καίνε οι servers!!! είναι σαν να έχεις το pc σου συνέχεια ανοιχτό κ να κατεβάζει... τι καίει?? εγώ τον έχω συνέχεια ανοιχτό!! δν καίει σχεδόν τπτ... και επίσης όταν πρωτοβγήκε επειδή ήθελα να το πάρω κ γω έκανε γύρω στα 80 ευρώ (η full έκδοση)... κ για αυτούς που συντηρούν που μου λεγες... τα 1.000 ευρώ δεν παίζει με καμία... εδώ η μέση πληρωμή σε προγραμματιστή που τραβάει όλο το λούκι είναι 800 με 1000 ευρώ το μήνα!!! θα δίνει 1000 σε κάποιον που επιβλέπει έναν server??? δεν παίζει με καμία... χωρίς συνδρομή θα την έβγαζε άνετα... απλά θα είχε ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΕΡΔΟΣ και θα κέρδιζε πιο ΑΡΓΑ!! κ αν δεις όλες τις οι ενέργειες το δείχνουν καθαρά πως απλά ήθελε να κερδίσει κι όχι να φτιάξει ένα ΠΑΙΧΝΙΔΙ... απέφυγε τα δύσκολα κομμάτια του προγραμματισμού, στηρίχτηκε στο ότι συνδέονται χρήστες παγκόσμια που είναι κάτι καινούργιο ακόμα(πιο πριν μόνο το counter το είχε αυτό!), κ επιπλέον έβαλε συνδρομή!!! όλα αυτά δείχνουν πως απλά ήθελε να κερδίσει εύκολα κ γρήγορα.... δν κάθισε να φτιάξει μια μηχανή γραφικών κι ένα παιχνίδι ολοκληρωμένο, απλά ήθελε κέρδος... το πέτυχε και τους βγάζω το καπέλο εδώ... ήταν πολύ έξυπνο αυτό που έκαναν!! κ μόνο για την σκέψη ανταμείβονται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
ρε συ για ρεύμα μου μιλάς τώρα?? τπτ δεν καίνε οι servers!!! είναι σαν να έχεις το pc σου συνέχεια ανοιχτό κ να κατεβάζει... τι καίει?? εγώ τον έχω συνέχεια ανοιχτό!! δν καίει σχεδόν τπτ...
Δεν έχεις ιδέα πόσο ρεύμα καίνε 200 server. Μόνο το σύστημα κλιματισμού να βάλεις θες όσο μισή πόλη :D . Και προφανώς οι server εκεί δεν "κατεβάζουν απλά", κάνουν απίστευτη δουλειά οπότε καίνε πραγματικά πολύ ρεύμα.

Για τα υπόλοιπα δεν έχουμε στοιχεία οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.
Πότε έκανε 80 ευρώ μωρέ το WoW; Την Collector's Edition ήθελες; Απο αυτήν βγήκαν ελάχιστα κομάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τα λεφτά για τη μισθωμένη σύνδεση internet δεν τα σκέφτηκε κανείς;


Η Sinagular Logic που μετέδιδε απλώς τα αποτελέσματα των εκλογών της 16ης Σεπτέμβρη είχε ταχύτητα upload 64 Mbit/sec.
(Και στους κατόχους 24 Mbit δεν δίνονται ούτε τα μισά...)

Σκεφτείτε για πόσα Gbit (Tbit) / sec θα μιλάμε για εκεί πέρα. :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πληρώνουν developers, servers, μισθωμένες γραμμές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Το ανέφερα :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Θα φαλίριζε η Blizzard που κάθε παιχνίδι της είναι πλήρης επιτυχία; Δύσκολο να το φανταστώ :hmm: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ρε σεις σκεφτείτε λίγο... τα έξοδα για τους servers (κλιματισμός, υπολογιστές που δεν κάνουν τπτ παρά μόνο δέχονται πληροφορίες-κατεβάζουν δλδ- όποιος ξέρει από game programming θα ξέρει τι γίνεται σε περίπτωση client-server!!) είναι μηδαμινά μπροστά στα κέρδη μόνο του πακέτου του παιχνιδιού.... τέλος πάντων όπως και να χει, εγώ διαφωνώ με την συνδρομή σε οποιοδήποτε παιχνίδι... όχι μόνο στο WoW αλλά και σε όποιο άλλο έχει συνδρομή... επιπλέον, όπως έχω αναφέρει από τεχνικής απόψεως για μένα είναι μέτριο παιχνίδι... από σενάριο από την άλλη είναι ενδιαφέρον και τέλος έχει αυτό το "πάμε με μια παρέα και παίζουμε με άλλους από εξωτερικό" που το κάνει πιο φαντεζί και πιο εθιστικό... αυτά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μ'αρέσουν τα συμπεράσματα που βγάζουμε όλοι για τα έξοδα και τα έσοδα χωρίς να έχουμε κανένα απολύτως στοιχείο :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μ'αρέσουν τα συμπεράσματα που βγάζουμε όλοι για τα έξοδα και τα έσοδα χωρίς να έχουμε κανένα απολύτως στοιχείο :P .

ναι όντως!!!:lol::lol: είμαστε λίγο άκυροι... απλά υποθέσεις κάνουμε!! με βάση τα κέρδη (που είναι εξωφρενικά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το ποστ αυτό το έκανα για να δείξω στον Κώστα πως το "εξωφρενικά κέρδη" είναι και αυτό υπόθεση! Δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα αν είναι εξωφρενικά αν δεν γνωρίζεις τα έσοδά τους! Κέρδος πάντα υπάρχει, γι'αυτό υπάρχουν οι εταιρείες, το αν είναι εξωφρενικό ή όχι δε γίνεται να το ξέρουμε εμείς όμως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πόσα βγάζουν δλδ;:hmm:

World of Warcraft Number of Players: 8,000,000 max
Average Subscription Rate: $14.99 EA/month
Total Revenue: $119,920,000.00 max/month

εδώ ας πούμε πως υπερβάλει με τους 8,000,000 χρήστες... ας βάλουμε 6,500,000 για να είμαστε μέσα!!!θα έχουμε:
Total Revenue: $97,435,000 άνα μήνα!


λοιπόν να κάποια στοιχεία που βρήκα από διάφορα sites... και τώρα πάμε στα expenses της blizzard από το WoW!

Blizzard has 222 North American realms, 107 European English speaking realms, 83 European German speaking realms, 37 European French speaking realms, 8 European Spanish speaking realms, and 32 Korean realms. This brings us to a total of 489 realms. Let's say there are 4 GM's per realm and that they make an average salary of 24,000 U.S. Dollars per year, that means $2,000 dollars a month per GM. Which adds up to $1956,000 a month just to pay the salary of GM's. Let's say that each realm is hosted by 25 servers . That means Blizzard has 12,225 servers used for hosting the game. Plus any servers used simply for everyday office work, so we'll round up to an even 12,500 servers. Let's say that it takes 2 technicians to keep up 50 servers. That means 400 server technicians who are probably making an average of 48,000 US Dollars per year. That's $4,000 a month for each tech adding up to $1600,000 a month total. Let's move away from employee wages and into advertising. Let's say Blizzard comes with a 30 second tv spot that uses gameplay footage and a clip from a semi-popular movie from 1999. They not only have to pay the employees who put this footage together (or more expensively use a 3rd party to do this), they have to pay the company that owns the movie for using their footage. Then they have to pay the TV network that airs the aid. Let's say everytime the ad runs they end up paying, oh say $60,000 and the ad runs 25 times in a month. That's $1,500,000 a month!



Από την παραπάνω λεπτομερέστατη "εκτίμιση" τα έξοδα βγαίνουν περίπου: $5,056,000 το μήνα.... ας πούμε γύρω στα $5,500,000 μήπως δεν υπολογίσαμε κάτι σωστά... επιπλέον να βάλουμε και τους προγραμματιστές και ό,τι άλλα ψιλολόγια όπως ρεύμα κτλ! άρα φτάνουμε γύρω στα $7,000,000 με $7,500,000 το μήνα έξοδα...
τώρα να κάνουμε την μαγική αφαίρεση:



ΚΕΡΔΟΣ = ΕΣΟΔΑ - ΕΞΟΔΑ => ΚΕΡΔΟΣ = $97,435,000 - $7,500,000 => ΚΕΡΔΟΣ = $90,000,000 (περίπου) το μήνα!!! ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ!!! μιλάμε δλδ για εξωφρενικά κέρδη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε πάλι υποθέσεις είναι ολα αυτά, δεν ξέρεις πόσα έξοδα μπορούν να μαζευτούν. Προφανώς έχει κέρδη, αλλά δεν μπορούμε να υπολογίσουμε πόσα με τίποτα, εκτός αν μας πούν :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ε πάλι υποθέσεις είναι ολα αυτά, δεν ξέρεις πόσα έξοδα μπορούν να μαζευτούν. Προφανώς έχει κέρδη, αλλά δεν μπορούμε να υπολογίσουμε πόσα με τίποτα, εκτός αν μας πούν :P .

ναι ρε συ δεν μπορούμε επακριβώς.. αλλά στο περίπου με μια απόκλιση περίπου στο +/- $10,000,000 (ίσως και απόκλιση +/- $20,000,000) μπορούμε να κάνουμε... τώρα αν τύχει κάτι το πολύ περίεργο είναι κάτι το οποίο κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει ούτε καν η ίδια η blizzard!! αρά η blizzard κερδίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Οκ δέχομαι αυτό το λογαριασμό μετά πόσα περνούν από το να δίνουν κάθε μήνα players 14.00 euro, αλλά σας παρακαλώ δεν ακούω το πόσα ξοδεύουν Κανείς από εδώ δεν δουλεύει Μέσα στην Blizzard για να ξέρει! οπότε η υποθέσεις περί αρκούδων και σπηλαίων να λείπουν. Δεν ξέρουμε πόσα δίνει σε ρεύμα,internet,Υπάλληλους etc και σε ολα αυτά. αυτά τα site που το κάνουν όπως είπε ο Costas δεν με νιαζουν και δεν τα παίρνω σοβαρά!..
έλεος δλδ.

ρε συ οι μισθοί σε κάθε χώρα δεν είναι έτσι στο ντούκου... δλδ δεν δίνει όσα θέλει η εταιρεία... έχουν ένα στάνταρ... κι αυτά που βρήκα για μέσο όρο είναι σχετικά πολλά!! κι αν δεις πρόσθεσα και γύρω στα $2,000,000 (που είναι πάρα πολλά) παραπάνω μήπως κ πληρώνονται παραπάνω!!! δεν σου λέω πως βρήκα επακριβώς τι κερδίζει κ τι χάνει... αυτό είναι αδύνατον... αλλά είναι μία εκτίμιση αρκετά κοντά στην πραγματικότητα.... προφανώς και δεν γίνεται να ξέρεις ακριβώς τα έξοδα κ τα κέρδη μιας εταιρείας... αλλά μπορείς να υποθέσεις με τα δεδομένα και τις πληροφορίες που υπάρχουν διαθέσιμα... δεν λέω πως θα αντικατροπτίζει πιστά την πραγματικότητα αλλά πιστεύω πως έτσι την προσεγγίζεις αρκετά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
E οι υποθέσεις οι παραπάνω είναι σαν αυτές που κάναμε εμείς. Σίγουρα υπάρχει κέρδος, όπως είπα και πριν εταιρία είναι, κέρδη πρέπει να βγάζει. Ε και όποιος θέλει να παίζει, παίζει, δεν τον αναγκάζει κανένας, επομένως εκείνος επιλέγει να δώσει τα χρήματά του. Ελπίζω πάντως να μειώσουν τη συνδρομή, όπως μειώνεται και το κόστος αγοράς του παιχνιδιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
E οι υποθέσεις οι παραπάνω είναι σαν αυτές που κάναμε εμείς. Σίγουρα υπάρχει κέρδος, όπως είπα και πριν εταιρία είναι, κέρδη πρέπει να βγάζει. Ε και όποιος θέλει να παίζει, παίζει, δεν τον αναγκάζει κανένας, επομένως εκείνος επιλέγει να δώσει τα χρήματά του. Ελπίζω πάντως να μειώσουν τη συνδρομή, όπως μειώνεται και το κόστος αγοράς του παιχνιδιού.

ναι έχεις δίκιο... οι υποθέσεις είναι υποθέσεις... και προφανώς πρέπει να έχει κέρδη... και δεν είπα πως είναι κακό!! τεσπα... νομίζω πως το εξαντλήσαμε το θέμα χωρίς να χει κ κάποια ιδιαίτερη σημασία το πόσο κερδίζει η blizzard!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antreas95

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
ρε παιδιά για πιο παιχνίδι λέτε???? το warcraft, το world of warcraft ή το warcraft private???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Εγώ το άρχισα αλλά βαρέθηκα γρήγορα. To ''farming'' δεν παλεύεται πολύ ύπνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antreas95

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εγώ το άρχισα αλλά βαρέθηκα γρήγορα. To ''farming'' δεν παλεύεται πολύ ύπνος.

το farming είναι όταν κάνουμε επίθεση στην αντίπαλη ομάδα??? Εχω να παίξω 2 μήνες και ξέχασα.. εσυ πιο wow παίζεις?
-----------------------------------------
μπορώ να ανοίξω κιανούριο θέμα γιατί εδώ γίνετε της τρελής???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ είχα παίξει trial του WoW για μια ώρα και μετά το διέγραψα.Είναι πολύ μονότονο για μένα.Τώρα πως τα 13 εκ παιχτών την βρίσκουνμ και πορόνονται 12 ώρες την μέρα δεν μπορώ να το καταλάβω.Έχω παίξει και παίζω παιχνίδια 100000 καλύτερα απο αυτό.Παίξετε π.χ Oblivion και θα καταλάβετε τι εννοώ.
Αν το Oblivion είχε multi θα ήταν πολύ πιο διάσημο απο το WoW.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top