Παίζετε WoW?

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
παίζεις WOW βρε γέρο? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
9 εκατομμύρια άτομα παίζουν(αυξάνονται καθημερινώς), αρκετά πιθανό να παίζει κι αυτός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ 2.5 :P Το σταμάτησα όμως τώρα, λόγω Γ Λυκείου. Βασικά, το βαρέθηκα κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν έχει κλείσει 3 χρόνια ακόμα, έπαιζες και τη beta;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
στο Μιχάλη το είπα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desolator_X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Εγω δεν παιζω wow αλλα dota...το οποιο ειναι παρομοιο και εχει αλλες πιστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Όχι. Βασικά, πέρα από το όνομά του, δεν γνωρίζω τίποτε άλλο για αυτό το παιχνίδι. :D




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σχέση το WoW με το Dota πέρα από τον κόσμο :P το dota είναι στο κλίμα των warcraft
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Θα χάσει, τη ζωή του και τους φίλους του :P . Το έχω περιορίσει πάρα πολύ τώρα εγώ λόγω σχολής αλλά και λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων (sic) :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
εγώ το χω παίξει αλλά δεν πρόκειται να το ξαναπαίξω... το παιχνίδι είναι μεγάλη μουφιά... απορώ πως 9 εκατομμύρια κάθονται και παίζουν δλδ??!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί είναι μουφιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Τα παραλές φίλε μου, το παιχνίδι είναι τρομερό φαίνεται δεν σου αρέσει η κατηγορία MMORPG το παιχνίδι είναι ACTION και όχι adventure όπως πχ. Lineage (τυχαία το ανέφερα επειδή είναι ένα MMORPG αλλά όχι action). Δεν μπορείς να κρίνεις το παιχνίδι αυτό χωρίς να έχεις παίξει ώστε να δεις. Το Wow είναι η εξελίξει του Warcraft ||| frozen throne, και μπορώ να πω πως έχει ιστορία, κάθε Expansion or PAtch που μπαίνει πίσω από αυτό υπάρχει μια ιστορία και ένας τρομερός κόσμος που περιμένει να ανακαλυφθεί από τον Player. Ξέρω παιδεία που παίζουν Lineage και λένε ότι το Wow είναι ωραίο game απλά δεν είναι για τα γούστα τους.

Απλά το game είναι ένα από τα κορυφαία και στη κατηγορία του και στο είδος του.

Φυσικά κάθε άνθρωπος έχει την δικιά του άποψή και πρέπει να την σεβαστούμε οπότε αυτή είναι η δικιά σου άποψη, εγώ την δικιά μου την ανέφερα πιο πάνω.:no1:

:thanks::thanks::thanks:
Best regard
-dZ

λοιπόν... στην αρχή να ξεκαθαρίσω... το παιχνίδι το χω παίξει λίγο... ακόμα ξέρω ότι είναι mmorpg και δν έχει καμία σχέση με το lineage το οποίο δν μ'αρέσει καθόλου κι είναι πολύ κατώτερο του wow... έπειτα.. νομίζω πως είναι μουφιά πρώτον λόγω των γραφικών... αυτά τα γραφικά ρε είναι τα πιο unrealistic.... αυτού του είδους τα γραφικά δεν μ'αρέσουν καθόλου!!! ακόμη... το μόνο θετικό που έχει αυτό το παιχνίδι είναι η αλληλεπίδραση με τους άλλους χρήστες... επίσης το θεωρώ χοντρή βλακεία να πληρώνεις μηνιαία για να παίζεις ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ... μα αν είναι δυνατόν δλδ?? τι σκεφτόταν η blizzard?? λες κ έφτιαξε το υπερπαιχνίδι να πούμε!!! υπάρχουν πολλά άλλα παιχνίδια πολύ καλύτερα από το wow!! το οποίο για μένα είναι μετριότατο!!! τεσπα... απλά το παιχνίδι για μένα έφαγε πολύ διαφήμιση κ στηρίχτηκε κυρίως στα πολύ καλά warcraft strategies και τη φήμη τους... και στο σενάριό τους (το οποίο εμένα δν μ'αρέσει αλλά τεσπα - αυτό είναι υποκειμενικό!)!! κι όσον αφορά την κατηγορία mmorpg μ'αρέσει... όπως κι οι κατηγορίες action και rpg που από αυτές τις δύο δημιουργήθηκε η mmorpg!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πολλά MMORPG έχουν συνδρομή, δεν είναι κάτι περίεργο αυτό. Και είναι λογικό, ξέρεις πόσα άτομα δουλεύουν και πόση συντήρηση θέλουν οι (απίστευτα πολλοί) server που έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα γραφικά του WoW είναι ένας από τους λόγους που συνέχισα να παίζω όταν το ξεκίνησα! Είναι απλώς τρομερά! Ζωντανά χρώματα, ωραία τοπία, ωραίοι χαρακτήρες. Εξάλλου δε διαφέρουν πολύ από της σειράς Warcraft, απλά πήραν διαστάσεις κατάλληλες για MMORPG.
Όσο αφορά το θέμα της πληρωμής, κι εμένα μου κακοφάνηκε στην αρχή, αλλά το παιχνίδι θέλει τρομερή συντήρηση για να μπορεί να παίζει τόσος κόσμος, οπότε είναι απολύτως λογικό να πληρώνεις κάποιο ποσό που δεν είναι και εξωφρενικό, νταξ.


ΥΓ. GNOMES FTW :D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ok φίλε μου Costa, αλλά άμα θες να ξέρεις τα γραφικά του είναι σούπερ, δεν έχεις δει και πολύ, μέχρι τη Lvl έχεις φτάσει? 10? 20? το Game ξεκινά μετά τα 70, όταν ξεκινάν τα Instance και γενικότερα το PVE γιατί από PVP δεν είναι και τόσο καλό υπάρχουν αλλά Games που είναι πολύ καλύτερα στον τομέα Player Versus Player. Ακόμα σχεδόν όλα τα καλά MMorpg θα είναι συνδρομητικά γιατί να μην γίνει και αυτό το παιχνίδι εργάστηκαν παραπάνω από 100ατομα, και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Στο κάτω κάτω ότι πληρώνεις παίζεις. άπλα όλοι η ιδέα είναι ότι τα άλλα Games Singe player, etc κάποτε γίνονται βαρετά ενώ αυτό όχι, συνεχεία θα προσθέτουν και κάτι καινούργιο.

ακόμα συμφωνώ με Anarki,

Επίσης μπορείς να κρίνεις εύκολα άμα είναι το καλύτερο στην κατηγορία του By clicking
www.gamespot.com

Ελπίζω να μην νομίζεις ότι μαλώνω μαζί σου, [FONT=&quot]σέβομαι[/FONT] την [FONT=&quot]άποψη[/FONT] σου.. Διάλογο κάνουμε :):)

Best regard
Dz

όχι μωρέ δεν υπάρχει πρόβλημα.. σιγά... διάλογο κάνουμε... και απλά νομίζω πως είναι υπερβολικό να πληρώνεις για κάτι το οποίο δεν είναι εξαιρετικό!! κι όσο για τα γραφικά εξακολουθώ να πιστεύω πως unrealistic και για μένα και το animation δεν είναι όσο καλό όσο θα έπρεπε για ένα παιχνίδι που εννοείται πως είναι το καλύτερο και το πιο κερδοφόρο!!!!! ναι δεν το χω παίξει σχεδόν καθόλου για να το πω μουφιά... και κακώς που το πα... αλλά απλά νομίζω πως δεν αξίζει ούτε τα λεφτά ούτε και το χρόνο που αφιερώνουν ΠΟΛΛΟΙ.... κι όσο για το ό,τι τα single player games γίνονται βαρετά... αυτό ξεχωρίζει ένα απλό single player game από ένα πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ (με όλη τη σημασία της λέξης) παιχνίδι... δηλαδή αν κάποια εταιρεία καταφέρει να σε κολλήσει στο παιχνίδι κι ας είναι single player έχει καταφέρει κάτι το πάρα πολύ δύσκολο... δλδ να χει πλοκή, γραφικά, animation, physics τα πάντα έτσι ώστε να παίζεις κ να ξαναπαίζεις κ να μην βαριέσαι... αυτό για μένα μέχρι στιγμής μόνο ένα παιχνίδι το χει κάνει... half life 2!! παιχνιδάρα από όποια άποψη και να το πάρεις!! τα γραφικά του είναι κορυφή (το νερό θες να σκύψεις κ να το πιεις!!!!)!!! το animation από τα πιο ρεαλιστικά!! το σενάριο αρκετά καλό!! η μουσική από τις καλύτερες που έχω δει σε παιχνίδια (και ταινίες!!)... αποτυπώνουν ακριβώς τα συναισθήματα που αισθάνεσαι τη κάθε στιγμή!! η τεχνητή νοημοσύνη είναι τρομερή (στο hard ειδικά!!!!) και γενικά όλο το παιχνίδι είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!! και το πιο κορυφαίο της υπόθεσης είναι πως η μηχανή γραφικών του προσαρμόζεται στην κάρτα γραφικών κι έτσι σε όποιο κ μηχάνημα κ να το παίξεις τα γραφικά έχουν τρομερή ποιότητα...!!!! ΚΙ ΟΜΩΣ παρ'όλο που είναι ένα τέτοιο παιχνίδι δεν έχει τόσες πωλήσεις όσο το WoW το οποίο είναι μετριότατο απέναντι του (τεχνικά).. κι αυτό επειδή η blizzard βασίστηκε σε αυτό που λέγεται "μάζα"... δλδ πάμε μια παρέα κ παίζουμε όλοι μαζί!!! αλλά στην ουσία πάλι μόνος του ο καθένας παίζει... αλλά ξέρεις είναι η αλληλεπίδραση με άλλους "ανθρώπους" που κάνει το wow συναρπαστικό και Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ που το παίζουν τόσα πολλά άτομα!!! κι ένα τελευταίο για τα 100 άτομα!! τα 100 άτομα είναι εξαιρετικά ΛΙΓΑ!!! μπες μία να δεις πόσα άτομα εφτιαξαν το half life 2 ή πόσα άτομα εργάζονται ακόμα κ τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα για να φτιάξουν το far cry 2!!! ή ακόμα πόσα ΧΡΟΝΙΑ έκαναν για να φτιάξουν τη μηχανή γραφικών του half life 2 (source engine)!! έκαναν 5 χρόνια κι εργάζονται πολλές ομάδες προγραμματιστών με μεγάλη εμπειρία σε παιχνίδια!!!
προγουμένως ανέφερα κάτι σχετικά με την τεχνητή νοημοσύνη... η blizzard έκανε κάτι πολύ έξυπνο κ την παραδέχομαι σε αυτό!! "κοροϊδεύει" στην ουσία 7 εκατομμύρια άτομα!!! δεν έχει ούτε ίχνος από τεχνητή νοημοσύνη παρά μόνο την βασική ελεύθερη κίνηση στο χώρο των NPC (non playing characters) και κάποια scriptακια για αλληλεπίδραση pc με χρήστη σε κάποια quests... εν ολίγοις άφησε το ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ κομμάτι του προγραμματισμού του παιχνιδιού απ'έξω!!!! γιατί όποιος ασχολείται με game programming θα ξέρει πως η τεχνητή νοημοσύνη (A.I.) είναι από τα δυσκολότερα στο να προγραμματίσεις αν όχι το δυσκολότερο.... κι όμως σε όσα reviews έχω δει κι όσους από αυτούς που παίζουν έχω ρωτήσει μου λένε (κ διαβάσα στα reviews) πως το παιχνίδι έχει πολύ καλή τεχνητή νοημοσύνη!!! βλακείες!! δν έχει τεχνητή νοημοσύνη!! απλά έχει την αλληλεπίδραση μεταξύ των "ανθρώπων" η οποία δημιουργεί την αίσθηση της τεχνητής νοημοσύνης!!! και είναι λογικό να τη δημιουργεί αυτήν την αίσθηση αφού αλληλεπιδρούν ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟ!!!! κι εδώ να σημειώσω πως το μόνο κομμάτι που πραγματικά μου άρεσε η δουλειά που έκανε η blizzard είναι στο πως χειρίζεσαι τον χαρακτήρα... έχει πολλές επιλογές!! εδώ την συγχαίρω... έκανε πολύ καλή δουλειά....

αυτά είχα να πω... ελπίζω να καταλάβατε γιατί πιστεύω πως το παιχνίδι είναι μέτριο... (κι όχι μουφιά όπως προανέφερα, απλά μου ξέφυγε!!)... και κάτι τελευταίο... ναι είναι το καλύτερο στην κατηγορία του... δν αντιλέγω... απλά δν είναι ΚΑΛΟ παιχνίδι... είναι ένα μέτριο!! αυτά... ευχαριστώ όποιον το διάβασε μέχρι εδώ!!:)

Τα γραφικά του WoW είναι ένας από τους λόγους που συνέχισα να παίζω όταν το ξεκίνησα! Είναι απλώς τρομερά! Ζωντανά χρώματα, ωραία τοπία, ωραίοι χαρακτήρες. Εξάλλου δε διαφέρουν πολύ από της σειράς Warcraft, απλά πήραν διαστάσεις κατάλληλες για MMORPG.
Όσο αφορά το θέμα της πληρωμής, κι εμένα μου κακοφάνηκε στην αρχή, αλλά το παιχνίδι θέλει τρομερή συντήρηση για να μπορεί να παίζει τόσος κόσμος, οπότε είναι απολύτως λογικό να πληρώνεις κάποιο ποσό που δεν είναι και εξωφρενικό, νταξ.


ΥΓ. GNOMES FTW :D:D:D:D:D:D

το κόστος της συντήρησης που θέλουν οι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ server που λες είναι ελάχιστο μπροστά στην συνδρομή που έχει βάλει η blizzard... κι αυτό θα το καταλάβεις πολύ εύκολα από το γεγονός ότι έχει εξωφρενικό κέρδος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από costas:
και απλά νομίζω πως είναι υπερβολικό να πληρώνεις για κάτι το οποίο δεν είναι εξαιρετικό!! κι όσο για τα γραφικά εξακολουθώ να πιστεύω πως unrealistic και για μένα και το animation δεν είναι όσο καλό όσο θα έπρεπε για ένα παιχνίδι που εννοείται πως είναι το καλύτερο και το πιο κερδοφόρο!!!!!

Ποιος θα κρίνει αν το παιχνίδι είναι εξαιρετικό; Αυτοί που θα το παίξουν, άρα, όποιος δε το θεωρεί εξαιρετικό, απλώς δεν το παίζει :) Καλά, βέβαια δε χρειάζεται να παίζεις κάποιο παιχνίδι μόνο αν το θεωρείς εξαιρετικό, μπορεί απλώς να σ'αρέσει. Αν σ'αρεσει αρκετά ώστε να το πληρώνεις, μια χαρά. Γι'αυτό παίζουν τόσοι :) Επίσης τι εννοείς "εννοείται πως είναι το καλύτερο";; Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, όπως είπα παραπάνω.

Αρχική Δημοσίευση από costas:
κι ένα τελευταίο για τα 100 άτομα!! τα 100 άτομα είναι εξαιρετικά ΛΙΓΑ!!

Εννοείται πως είναι πολύ παραπάνω από 100 άτομα, νομίζω τυχαία το είπε ο Darkzero. Και βέβαια εργάζονται πολλά περισσότερα ως Game Masters στους τόσους servers (αμερικάνικους, ευρωπαϊκούς, κινέζικους, γαλλικούς, γερμανικούς, κτλ κτλ). Πρέπει από κάπου να έχουν έσοδα για να πληρώνουν τόσους μισθούς!


Αρχική Δημοσίευση από costas:
"κοροϊδεύει" στην ουσία 7 εκατομμύρια άτομα!!! δεν έχει ούτε ίχνος από τεχνητή νοημοσύνη παρά μόνο την βασική ελεύθερη κίνηση στο χώρο των NPC (non playing characters) και κάποια scriptακια για αλληλεπίδραση pc με χρήστη σε κάποια quests... εν ολίγοις άφησε το ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ κομμάτι του προγραμματισμού του παιχνιδιού απ'έξω!!!! γιατί όποιος ασχολείται με game programming θα ξέρει πως η τεχνητή νοημοσύνη (A.I.) είναι από τα δυσκολότερα στο να προγραμματίσεις αν όχι το δυσκολότερο.... κι όμως σε όσα reviews έχω δει κι όσους από αυτούς που παίζουν έχω ρωτήσει μου λένε (κ διαβάσα στα reviews) πως το παιχνίδι έχει πολύ καλή τεχνητή νοημοσύνη!!! βλακείες!! δν έχει τεχνητή νοημοσύνη!! απλά έχει την αλληλεπίδραση μεταξύ των "ανθρώπων" η οποία δημιουργεί την αίσθηση της τεχνητής νοημοσύνης!!! και είναι λογικό να τη δημιουργεί αυτήν την αίσθηση αφού αλληλεπιδρούν ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟ!!!

Δε νομίζω πως μπορεί κάποιος να συγχέει την αλληλεπίδραση με άλλους παίχτες και την τεχνητή νοημοσύνη του παιχνιδιού. Μπορεί να μην έχει τόση όσο σε άλλα παιχνίδια αλλά αυτό γίνεται γιατί δεν είναι αυτός ο κύριος σκοπός του. Ο σκοπός του είναι (για PvE μιλάω πάντα) η συνεργασία μεταξύ των παιχτών για την επίτευξη κάποιων στόχων (bosses, quests, κτλ). Προφανώς οι στόχοι θα πρέπει να έχουν κάποιο AI, όσο χρειάζεται όμως, και προφανώς αυτό δεν είναι πολύ. Δεν είναι κάτι απαραίτητα κακό, αφού δε στοχεύει εκεί το παιχνίδι!

Τέλος, δε γίνεται να συγκρίνεις το Half Life με το WoW, απλά και μόνο γιατί το πρώτο ειναι single και fps και το δεύτερο mmorpg. Απλώς δε γίνεται! Σα να συγκρίνεις πορτοκάλια με καρπούζια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ποιος θα κρίνει αν το παιχνίδι είναι εξαιρετικό; Αυτοί που θα το παίξουν, άρα, όποιος δε το θεωρεί εξαιρετικό, απλώς δεν το παίζει :) Καλά, βέβαια δε χρειάζεται να παίζεις κάποιο παιχνίδι μόνο αν το θεωρείς εξαιρετικό, μπορεί απλώς να σ'αρέσει. Αν σ'αρεσει αρκετά ώστε να το πληρώνεις, μια χαρά. Γι'αυτό παίζουν τόσοι :) Επίσης τι εννοείς "εννοείται πως είναι το καλύτερο";; Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, όπως είπα παραπάνω.



Εννοείται πως είναι πολύ παραπάνω από 100 άτομα, νομίζω τυχαία το είπε ο Darkzero. Και βέβαια εργάζονται πολλά περισσότερα ως Game Masters στους τόσους servers (αμερικάνικους, ευρωπαϊκούς, κινέζικους, γαλλικούς, γερμανικούς, κτλ κτλ). Πρέπει από κάπου να έχουν έσοδα για να πληρώνουν τόσους μισθούς!




Δε νομίζω πως μπορεί κάποιος να συγχέει την αλληλεπίδραση με άλλους παίχτες και την τεχνητή νοημοσύνη του παιχνιδιού. Μπορεί να μην έχει τόση όσο σε άλλα παιχνίδια αλλά αυτό γίνεται γιατί δεν είναι αυτός ο κύριος σκοπός του. Ο σκοπός του είναι (για PvE μιλάω πάντα) η συνεργασία μεταξύ των παιχτών για την επίτευξη κάποιων στόχων (bosses, quests, κτλ). Προφανώς οι στόχοι θα πρέπει να έχουν κάποιο AI, όσο χρειάζεται όμως, και προφανώς αυτό δεν είναι πολύ. Δεν είναι κάτι απαραίτητα κακό, αφού δε στοχεύει εκεί το παιχνίδι!

Τέλος, δε γίνεται να συγκρίνεις το Half Life με το WoW, απλά και μόνο γιατί το πρώτο ειναι single και το δεύτερο mmorpg. Απλώς δε γίνεται! Σα να συγκρίνεις πορτοκάλια με καρπούζια!

πρώτον, δν σύγκρινα τα παιχνίδια αν διάβαζες προσεκτικά ως προς το είδος τους αλλά ως προς τις πωλήσεις τους και ως προς τα τεχνικά θέματα (γραφικά, AI, physics κτλ)... σε αυτούς τους τομείς μπορείς να συγκρίνεις οποιαδήποτε 2 παίχνιδια άσχετα της κατηγορίας τους (το μόνο είδος που διαφέρει στα γραφικά είναι τα strategy που έχουν πιο lite γραφικά αν κ τελευταία γίνονται προόδοι)!!
δεύτερον, ένα παιχνίδι για μένα δεν θα πρέπει να έχει ορισμένο σκοπό αλλά ο σκοπός των προγραμματιστών (και όλου του team) του θα πρέπει να είναι να φτιάξουν ένα παιχνίδι ολοκληρωμένο από κάθε άποψη... γραφικά, σενάριο, AI, physics, μουσική, όλα... σε κάθε τομέα θα πρέπει να καταβάλλουν προσπάθεια έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο... όταν αρχίζουν και μπαίνουν σκοποί στη δημιουργία του παιχνιδιού τότε αρχίζουν να φθείρουν τα παιχνίδια και γι αυτό τελευταία βλέπουμε παιχνίδια που ενώ έχουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ γραφικά, το σενάριο, ήχος, μουσική είναι παραμελημμένα κι έτσι τελικά είναι μετριότατα!! δλδ όταν μια εταιρεία φτιάχνει ένα παιχνίδι μόνο και μόνο για να ΠΟΥΛΗΣΕΙ σε μια ορισμένη χρονική περίοδο, τότε το παιχνίδι μπορεί όντως να κάνει πάταγο αλλά δεν θα είναι ολοκληρωμένο παιχνίδι... διότι ο σκοπός δεν ήταν αυτό το ολοκληρωμένο παιχνίδι αλλά να αποφέρει γρήγορο κέρδος... και αφού μιλάμε ειδικά για το wow, σε πληροφορώ πως έχει τεχνητή νοημοσύνη σχεδόν μηδαμινή... η τεχνητή νοημοσύνη στα παιχνίδια δεν έχει να κάνει με κάποιον στόχο αλλά με το πώς κινούνται και συμπεριφέρονται μέσα στο χώρο οι ΝPC.... κι αφού το παιχνίδι κυρίως αποτελείται από χρήστες τότε δεν υπάρχει ανεπτυγμένη τεχνητή νοημοσύνη αλλά μόνο η βασική....
και τέλος για αυτά τα λεφτά... η blizzard μόνο το παιχνίδι να πούλαγε χωρίς τη συνδρομή θα έφταναν τα έσοδα αυτά να καλύψει όλα τα έξοδα και θα είχε κιόλας ένα πολύ μεγάλο κέρδος!! αυτό που έκανε η blizzard (κι όλες οι εταιρείες που βάζουν συνδρομή) δείχνει ακριβώς ποιος είναι ο σκοπός της... να κερδίσει γρήγορα κι εύκολα!!! κ γι αυτό ακριβώς απέφυγαν δύσκολα μέρη στον προγραμματισμό όπως την τεχνητή νοημοσύνη και τα physics!!! και απλά για να ξέρεις... όλα αυτά τα άτομα που δουλεύουν στις συντηρήσεις σε τέτοιες εταιρείες, είναι τις πιο πολλές φορές αν όχι πάντα χαμηλόμισθα....οπότε το θέμα με τη συνδρομή δεν έχει νόημα να το λέμε... η εταιρεία θα έβγαζε κέρδος και χωρίς τη συνδρομή.... πολλοί βέβαια είπαν πως το κανε για να μειώσει την πειρατεία... βλακείες... τπτ δεν μείωσε... το χω βρει και πειρατικό.... και πάμπολα άτομα το παίζουν πειρατικό....
αα και ξέχασα... προφανώς μπορώ να κρίνω αν είναι εξαιρετικό ή όχι... από τεχνικής άποψης... χωρίς να το παίξω ιδιαίτερα πολλές ώρες... μπορώ να πω για όλα πλην του σεναρίου... το οποίο σενάριο βασικά δεν υπάρχει.. άρα μπορώ να το κρίνω από τεχνικής απόψεως...αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πειρατικό παίζει μόνο σε unofficial server που είναι συνήθως μπουρδέλο.
Όσο για το αν χρειάζεται συνδρομή ας κάνουμε έναν πολύ απλό υπολογισμό:

Κάθε server έχει ανα πάσα στιγμή τουλάχιστον 1 GM (Game Master) online για τεχνική υποστήριξη κτλ. Με 8ωρη βάρδια θες 3 άτομα για κάθε server για μια μέρα. Μόνο το ευρωπαικό WoW έχει 233 servers. Δηλαδή 233 * 3 = 699 άτομα ΜΟΝΟ για να υπάρχει πάντα τουλάχιστον 1 GM online σε κάθε server ανα πάσα στιγμή (συχνά είναι και περισσότεροι, το ελάχιστο παίρνω). Κάθε ένας απο αυτούς ας πούμε οτι παίρνει έναν μισθό 1000 ευρώ (στη Γαλλία είναι η έδρα, νομίζω είναι λογικό το ποσό για εκεί), τσουπ 699.000 ευρώ το μήνα ΜΟΝΟ για τους GM. Και αυτό είναι το μικρότερο έξοδο μάλλον. Πληρώνουν developers, servers, μισθωμένες γραμμές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Αν φανταστείς οτι τα υπόλοιπα παιχνίδια που δεν έχουν κανενός είδους συντήρηση πέρα απο κάποια patches αραιά και που (δηλαδή όλα τα έξοδα ήταν στην ανάπτυξη - έξοδα τα οποία είχε και η Blizzard για το WoW), πωλούνται στην ίδια τιμή με το WoW για να έχουν κέρδος, μπορείς να καταλάβεις οτι χωρίς συνδρομή δύσκολα θα υπήρχε κέρδος για την Blizzard. Βέβαια ίσως θα είχε κέρδος και με λίγο χαμηλότερη συνδρομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πειρατικό παίζει μόνο σε unofficial server που είναι συνήθως μπουρδέλο.
Όσο για το αν χρειάζεται συνδρομή ας κάνουμε έναν πολύ απλό υπολογισμό:

Κάθε server έχει ανα πάσα στιγμή τουλάχιστον 1 GM (Game Master) online για τεχνική υποστήριξη κτλ. Με 8ωρη βάρδια θες 3 άτομα για κάθε server για μια μέρα. Μόνο το ευρωπαικό WoW έχει 233 servers. Δηλαδή 233 * 3 = 699 άτομα ΜΟΝΟ για να υπάρχει πάντα τουλάχιστον 1 GM online σε κάθε server ανα πάσα στιγμή (συχνά είναι και περισσότεροι, το ελάχιστο παίρνω). Κάθε ένας απο αυτούς ας πούμε οτι παίρνει έναν μισθό 1000 ευρώ (στη Γαλλία είναι η έδρα, νομίζω είναι λογικό το ποσό για εκεί), τσουπ 699.000 ευρώ το μήνα ΜΟΝΟ για τους GM. Και αυτό είναι το μικρότερο έξοδο μάλλον. Πληρώνουν developers, servers, μισθωμένες γραμμές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Αν φανταστείς οτι τα υπόλοιπα παιχνίδια που δεν έχουν κανενός είδους συντήρηση πέρα απο κάποια patches αραιά και που (δηλαδή όλα τα έξοδα ήταν στην ανάπτυξη - έξοδα τα οποία είχε και η Blizzard για το WoW), πωλούνται στην ίδια τιμή με το WoW για να έχουν κέρδος, μπορείς να καταλάβεις οτι χωρίς συνδρομή δύσκολα θα υπήρχε κέρδος για την Blizzard. Βέβαια ίσως θα είχε κέρδος και με λίγο χαμηλότερη συνδρομή.

ρε τα 699.000 ή κι ακόμα 1.000.000 ευρώ το μήνα είναι ελάχιστα μπροστά σε αυτά που κερδίζει μόνο από την πώληση του παιχνιδιού!!! εγώ κάπου είχα διαβάσει πως μόνο στη Ν. Ζηλανδία και Αυστραλία ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ που βγήκε το παιχνίδι έγιναν 200.000 συνδέσεις!!!!!! 200.000*60(που έκανε τότε... κ παραπάνω βασικά)=12.000.000 ευρώ σε ΜΙΑ ΜΕΡΑ!!!!!! κι αν υπολογίσουμε πως αυτή τη στιγμή παίζουν γύρω στα 9 εκατομμύρια άτομα... 9.000.000*60=540.000.000 ευρώ έχει βγάλει μόνο από το παιχνίδι!! υπολόγισε και τα patches και expansions που βγαίνουν κάθε τόσο... δλδ μιλάμε για εξωφρενικά ΠΟΣΑ!!! και εξάλλου οι προγραμματιστές δεν παίρνουν πολλά και πληρώνονται στάνταρ άσχετα με τις πωλήσεις κ τη δουλειά που κάνουν... άρα αφού μπορούσε να τους συντηρήσει πριν μόνο με single player strategy παιχνίδια, θα μπορούσε να τους πληρώνει κ χωρίς συνδρομή!!! γι αυτό σου λέω δν έχει νόημα να μιλάμε γι αυτό το θέμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Καλά ξέχνα τους προγραμματιστές, το ρεύμα μόνο που καίνε οι server να βάλεις φτάνεις 6ψήφια νούμερα άνετα, χωρίς την αγορά τους και όλα τα άλλα που ανέφερα. Δεν νομίζω να την έβγαζε χωρίς συνδρομή η Blizzard. Δεν ξέρουμε βέβαια αναλυτικά στοιχεία, στα τυφλά τελείως μιλάω τώρα.
60 ευρώ δεν έκανε ποτέ, 50 ήταν η αρχική τιμή νομίζω. Εγω 41 το είχα πάρει.

Τεσπα δεν έχει νόημα να το ψάχνουμε εφ'όσον δεν έχουμε στοιχεία απο το λογιστήριο της Blizzard. Θα πάρω ενα τηλέφωνο να ρωτήσω (θα μου πουν σίγουρα :lol: ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top