Πίσω στα σχολεία

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγω για της΅γενικης π δεν δινω δε θα διαβαζω καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Χαχαχα τωρα γενικης οκ..τοτε που θα εχουμε διαγωνισμα σε αυτα να δω τι θα κανουμε..
Οκ για τους καθηγητες αλλα δεν θα κλαψω κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,853 μηνύματα.
Σκονάκια? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.

Ισως στα αρχαια και σε κανα αλλο βαρετο μαθημα....δεν ειμαι παντως τετοιος τυπος αλλα μαλλον θα το εφαρμοσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Eγώ το σκέφτομαι σοβαρά στην Αντιγόνη στη μετάφραση.:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγω χημεια γενικης γτ η υλη ειναι τοσο μικρη που χωραει πανω σε μια ταβλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Γι'αυτό τέκνα μου,ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ. Ειδικά στο 2ο τετράμηνο που ο Θουκυδίδης όταν θα προσπαθείς να κάνεις μετάφραση θα αναρωτιέσαι τι αμαρτίες πληρώνεις. Ξενοφώντα,εγώ που είχα άριστες σχέσεις με το συντακτικό διάβαζα λίγο τα γλωσσικά σχόλια στο βιβλίο (το χοντρό) και την έβγαζα μέσω συνταντικού. Α,και επίσης,μην αμελείς τα ερμηνευτικά,στη δική μου περίπτωση ήταν βαθμοί που μπορούσες να πάρεις πάρα πολύ εύκολα και να ξελασκάρεις τον εαυτό σου στο τέλος.

Όλη παπαγαλία;Πως είναι να μάθεις τόσα κομμάτια ΑΠ' ΕΞΩ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Eγώ το σκέφτομαι σοβαρά στην Αντιγόνη στη μετάφραση.:look:
Γιατί;;Έχει φάση :P
Θυμάμαι όταν την διάβαζα την έλεγα δυνατά και πέρναγε η μάνα μου εκεί που λέει η Αντιγόνη "Θα θάψω τον αδερφό μου" κλπ και είχε μείνει η γυναίκα. :hehe:

Όταν λες παπαγαλία την μετάφραση; Εγω την μάθαινα πάντα από το αρχαίο κείμενο.Δηλαδή είχα το μεταφρασμένο δίπλα και την μάθαινα γραμμή γραμμή για να καταλαβαίνω τι μεταφράζω.Βέβαια στην Αντιγόνη ήταν αρκετά δύσκολο αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Ισως στα αρχαια και σε κανα αλλο βαρετο μαθημα....δεν ειμαι παντως τετοιος τυπος αλλα μαλλον θα το εφαρμοσω:P

Αν εισαι ο τυπικός, καλός μαθητής, που δεν υποψιάζονται ποτε οι καθηγητές, όπως ήμουν εγω, θα εχεις πλεονέκτημα :whistle:
Εγω σπάνια εκανα σκονακια αλλα στην τριτη λυκειου του έδωσα να καταλάβει :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Όλη παπαγαλία;Πως είναι να μάθεις τόσα κομμάτια ΑΠ' ΕΞΩ;
Δεν τα μαθαίνεις απ'έξω. Η κάθε παράγραφος ζήτημα να έχει 10 λέξεις με διαφορετική/παράξενη μετάφραση. Ε,αν ξέρεις πχ ότι μία χρονική μετοχή τη μεταφράζεις όταν+το ρηματικό τύπο της μετοχής και ξέρεις τις λέξεις που μεταφράζονται παράξενα η μετάφραση δεν είναι κάτι. Ο Θουκυδίδης είναι το δράμα γιατί έχει πυκνή σύνταξη και ακόμα και αν θέλεις να εφαρμόσεις το παραπάνω τελικά μαθαίνεις σειρά-σειρά τη μετάφραση.
Γιατί;;Έχει φάση :P
Θυμάμαι όταν την διάβαζα την έλεγα δυνατά και πέρναγε η μάνα μου εκεί που λέει η Αντιγόνη "Θα θάψω τον αδερφό μου" κλπ και είχε μείνει η γυναίκα. :hehe:
Όταν λες παπαγαλία την μετάφραση; Εγω την μάθαινα πάντα από το αρχαίο κείμενο.Δηλαδή είχα το μεταφρασμένο δίπλα και την μάθαινα γραμμή γραμμή για να καταλαβαίνω τι μεταφράζω.Βέβαια στην Αντιγόνη ήταν αρκετά δύσκολο αυτό :P
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ,αυτό με τον αδερφό ήταν γαμάτο.:hehe:
Στην Αντιγόνη εγώ προσωπικά θα παπαγαλίζω μεταφράσεις.. Ό,τι και να κάνεις είναι τόσο απαίσιο κείμενο όπου δεν. :P
Απαίσιο εννοώ στη σύνταξη και τη ματάφραση,όχι στο νόημά του. Αν και η Αντιγόνη μου είναι αντιπαθής γιατί ήταν ηλίθια.:P Πχ,έθαψε ψιλά ψιλά τον αδερφό της,αλλά ήθελε να κάνει και ΟΟΛΗ τη διαδικασία να πούμε. Ε,άι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γι'αυτό τέκνα μου,ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ. Ειδικά στο 2ο τετράμηνο που ο Θουκυδίδης όταν θα προσπαθείς να κάνεις μετάφραση θα αναρωτιέσαι τι αμαρτίες πληρώνεις. Ξενοφώντα,εγώ που είχα άριστες σχέσεις με το συντακτικό διάβαζα λίγο τα γλωσσικά σχόλια στο βιβλίο (το χοντρό) και την έβγαζα μέσω συνταντικού. Α,και επίσης,μην αμελείς τα ερμηνευτικά,στη δική μου περίπτωση ήταν βαθμοί που μπορούσες να πάρεις πάρα πολύ εύκολα και να ξελασκάρεις τον εαυτό σου στο τέλος.
ΤΙ ΛΕΣ ΜΑΡΙΚΑ;
Ο Θουκυδίδης ήταν υπέροχος :inlove:
Αν μάθαινες τις μεταφράσεις του Θουκυδίδη παπαγαλία, να δω τι θα κάνεις φέτος στο άγνωστο. Ούτε μια λέξη θα μπορείς να μεταφράσεις :P
Εγω χημεια γενικης γτ η υλη ειναι τοσο μικρη που χωραει πανω σε μια ταβλα
Έχουμε χημεία γενικής στη γ'; :hehe:
Δεν τα μαθαίνεις απ'έξω. Η κάθε παράγραφος ζήτημα να έχει 10 λέξεις με διαφορετική/παράξενη μετάφραση. Ε,αν ξέρεις πχ ότι μία χρονική μετοχή τη μεταφράζεις όταν+το ρηματικό τύπο της μετοχής και ξέρεις τις λέξεις που μεταφράζονται παράξενα η μετάφραση δεν είναι κάτι. Ο Θουκυδίδης είναι το δράμα γιατί έχει πυκνή σύνταξη και ακόμα και αν θέλεις να εφαρμόσεις το παραπάνω τελικά μαθαίνεις σειρά-σειρά τη μετάφραση.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ,αυτό με τον αδερφό ήταν γαμάτο.:hehe:
Στην Αντιγόνη εγώ προσωπικά θα παπαγαλίζω μεταφράσεις.. Ό,τι και να κάνεις είναι τόσο απαίσιο κείμενο όπου δεν. :P
Απαίσιο εννοώ στη σύνταξη και τη ματάφραση,όχι στο νόημά του. Αν και η Αντιγόνη μου είναι αντιπαθής γιατί ήταν ηλίθια.:P Πχ,έθαψε ψιλά ψιλά τον αδερφό της,αλλά ήθελε να κάνει και ΟΟΛΗ τη διαδικασία να πούμε. Ε,άι.:P
Ο Θουκυδίδης έχει την πιο άρτια σύνταξη στα κείμενά του (τουλάχιστον της Α' λυκείου). Δηλαδή στην Αντιγόνη τι θα κάνεις που εννοούνται μέχρι και τα αντικείμενα/κατηγορούμενα και οι δοτικές προσωπικές; :hehe:

Also, η Αντιγόνη ως κείμενο είναι ότι πιο υπέροχο έχουμε δει σε όλο το γυμνάσιο-λύκειο όσον αφορά τη σύνταξή του. Προφανώς, ο ποιητικός λόγος έχει κάποιες διαφορές από τον πεζό, αλλά αν διαβάζεις σωστά και συστηματικά, ούτε που θα καταλάβεις ότι το κείμενο είναι δύσκολο, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ :P

Μακάρι να κάνετε και αρχαϊκή λυρική ποίηση στην κατεύθυνση:inlove: Σαπφώ :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά στα ρητορικά εύκολα μάθαινα την μετάφραση, δεν είναι κάτι το δύσκολο αν κάτσεις και δεν κάνεις τίποτα άλλο εκείνη την στιγμή μέσα σε μισή ώρα ξέρεις την μετάφραση. Η Αντιγόνη όμως ήταν πιο δύσκολη στη μετάφραση αλλά αν την διάβαζες 4-5 φορές την μάθαινες και αυτή. :P
Έχουμε χημεία γενικής στη γ'; :hehe:
Ευτυχώς όχι, τι ανακούφιση! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,853 μηνύματα.
Α εγω με την αντιγονη δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα! Όντας κατοικος στην πολη που συνεβησαν ολα αυτα ηξερα το oλο story απο γυμνασιο οπου καναμε πολλες φορες αποσπασματα! Γενικα το όλο drama thing που'χε με εκανε να την διαβαζω και ας ηταν γενικης :hmm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Αν εισαι ο τυπικός, καλός μαθητής, που δεν υποψιάζονται ποτε οι καθηγητές, όπως ήμουν εγω, θα εχεις πλεονέκτημα :whistle:
Εγω σπάνια εκανα σκονακια αλλα στην τριτη λυκειου του έδωσα να καταλάβει :hehe:
Ε κι εγώ ήμουν τέτοια μαθήτρια αλλά δεν μπορούσα να κάνω σκονάκι ούτε στη Γ'..δεν μπορούσα λέμε! :P
μόνο στην ιστορία στις ενδοσχολικές έκανα κι εκεί είχαμε μια στριμμένη επιτηρήτρια..ούτε πανελλήνιες να δίναμε..τέτοια φάση:mad:
άμα δε σε θέλει, δε σε θέλει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Χημεια γενικης γ λυκειου ναι υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Και εγω τι θα αντιγραφω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Τίποτα αφού στα μαθήματα της γενικής δεν θα δίνει κανείς τόσο βάση από τους μαθητές, όλοι θα ασχολούνται με της κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Σε αρκετές περιπτώσεις όπως πχ να πάτε εξωτερικό για σπουδές,το απολυτήριο χρειάζεται.Οπότε αν ενδιαφέρεστε έστω και λίγο,απλά αφιερώστε κανένα 2ωρο στα διαγωνίσματα.That's all.Δε θα χάσετε τη σχολή σας για κάποιες ώρες που θα ξοδέψετε στα μαθήματα γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ρώτα 2-3 καθηγητές της γενικης από εμας άμα δίνουν βάση και θα σου πω.
Ειδικά μια φιλόλογος που είχα πέρυσι που δε θέλω φέτος να την έχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top