Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)

Sapienzia

Νεοφερμένος

Η Sapienzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αυτό το λες γιατί δεν έχεις καμιά γνώση επί του θέματος, ούτε πολιτική ούτε ιστορική και δε μπαίνεις καν στη διαδικασία να σκεφτείς γι'αυτό που μιλάς. Πώς είναι δυνατόν να αναφέρεσαι στην πρωτεύουσα ενός κράτους και στους κατοίκους της και ταυτόχρονα να συμπεριλαμβάνεις σ'αυτήν τις υπόλοιπες πόλεις του κράτους τέτοβο, γκόστιβαρ, μοναστήρι? Πριν σχολιάστε να είστε σίγουροι γι'αυτό που θα πείτε. Θέλετε να μιλήσουμε για το θέμα της ονομασίας της πγδμ? Ποιος δικαιούται και τι? Οκ, αλλά χωρίς φανατισμό και έλειψη επιχειρημάτων διαφορετικά η υπόθεση καταλήγει σε συζήτηση καφενείου...

Κοιτα να δεις φιλε μου...ειλικρινα δεν ξερω τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν το εχω μελετησει. Αλλα για να μην κολλαμε σε λεξεις θα στο πω καλυτερα. Δεν με ενδιαφερει αν το σκοπια ειναι το ονομα της πρωτευουσας μονο ή οχι. Ειναι καθαρα ενδεικτικο. Αυτο που εννοω ειναι οτι δεν δεχομαι οσο και αν ανηκει εκεινη η περιοχη στην ανω μακεδονια γεωγραφικα να παρουν το ονομα. Ας την πουν και Μπαμπη ουτε που με ενδιαφερει. + το οτι εχω ενα παραπανω λογο να το πιστευω αυτο αφου ειμαι απο μακεδονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κοιτα να δεις φιλε μου...ειλικρινα δεν ξερω τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν το εχω μελετησει. Αλλα για να μην κολλαμε σε λεξεις θα στο πω καλυτερα. Δεν με ενδιαφερει αν το σκοπια ειναι το ονομα της πρωτευουσας μονο ή οχι. Ειναι καθαρα ενδεικτικο. Αυτο που εννοω ειναι οτι δεν δεχομαι οσο και αν ανηκει εκεινη η περιοχη στην ανω μακεδονια γεωγραφικα να παρουν το ονομα. Ας την πουν και Μπαμπη ουτε που με ενδιαφερει. + το οτι εχω ενα παραπανω λογο να το πιστευω αυτο αφου ειμαι απο μακεδονια.
Αν το είχες μελετήσει θα ήξερες πως δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να βρεθεί όνομα που να μην περιέχει τον όρο Μακεδονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapienzia

Νεοφερμένος

Η Sapienzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αν το είχες μελετήσει θα ήξερες πως δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να βρεθεί όνομα που να μην περιέχει τον όρο Μακεδονία.

Ουτε εσυ ουτε εγω ειμαστε μελη της κυβερνησης και φυσικα δεν προκειται να μας ρωτησουν. Οσο και αν δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπει το ονομα Μακεδονια λεω πως ειμαι καθετα αντιθετη. Απλα δεν μπορεις να κρινεις καποιον που δεν ξερεις καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως σε έκρινε κανείς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
λοιπον , ειχα δει μια φορα ενα βιντεακι ενος αγγλικου τηλεπαιχνιδιου ...
ρωταει ο παρουσιαστης :
- Ο Μ. ακεξανδρος , τι ηταν ? Μακεδονας ή Ελληνας ?
- Ελληνας !

λαθος απαντηση ...
εριξα το γελιο της ζωης μου και μετα εκνευριστηκα πολυ .
αν ειναι το ονομα να περιεχει το μακεδονια μονο για τον γεωγραφικο προσδιορισμο πχ ''Σλαβοι ( γιατι αυτο ειναι) της ανω Μακεδονιας '' και παπαλα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
λοιπον , ειχα δει μια φορα ενα βιντεακι ενος αγγλικου τηλεπαιχνιδιου ...
ρωταει ο παρουσιαστης :
- Ο Μ. ακεξανδρος , τι ηταν ? Μακεδονας ή Ελληνας ?
- Ελληνας !

λαθος απαντηση ...
εριξα το γελιο της ζωης μου και μετα εκνευριστηκα πολυ .
αν ειναι το ονομα να περιεχει το μακεδονια μονο για τον γεωγραφικο προσδιορισμο πχ ''Σλαβοι ( γιατι αυτο ειναι) της ανω Μακεδονιας '' και παπαλα .

εγώ μόλις το είδα κατευθείαν εκνευρίστηκα.
πρώτα με το τηλεπαιχνίδι, και μετά με τους άγγλους γενικά.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=r_bg3WYnUxY[/ame]

ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕ...μας κλέβουν την ιστορία μας και εμείς δέν κάνουμε τίποτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Λογικό είναι να εκνευριστείς,αλλά γιατί με όλους τους Άγγλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Λογικό είναι να εκνευριστείς,αλλά γιατί με όλους τους Άγγλους;

λαθος μου. με το αγγλικό κράτος ήθελα να πώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Κοιτα να δεις φιλε μου...ειλικρινα δεν ξερω τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν το εχω μελετησει. Αλλα για να μην κολλαμε σε λεξεις θα στο πω καλυτερα. Δεν με ενδιαφερει αν το σκοπια ειναι το ονομα της πρωτευουσας μονο ή οχι. Ειναι καθαρα ενδεικτικο. Αυτο που εννοω ειναι οτι δεν δεχομαι οσο και αν ανηκει εκεινη η περιοχη στην ανω μακεδονια γεωγραφικα να παρουν το ονομα. Ας την πουν και Μπαμπη ουτε που με ενδιαφερει. + το οτι εχω ενα παραπανω λογο να το πιστευω αυτο αφου ειμαι απο μακεδονια.

Αυτή είναι η δική σου άποψη χωρίς να σημαίνει βέβαια πως ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Τα λες αυτά γιατί απλά έτσι σου τα έμαθαν. Μερικοί από 'δω για να μην πω οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν σχεδόν τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα κι όμως μιλάνε λες και μόνο αυτοί έχουν το δίκιο. Οι περισσότεροι μαθητές δεν είναι καλά πληροφορημένοι όσον αφορά αυτό το ζήτημα, χωρίς να φταίνε όμως αυτοί. Ακούνε στην τηλεόραση τον κάθε ψευτοπατριώτη που τάχα υπερασπίζεται το ελληνικό έθνος... και νομίζουν πως αυτό είναι το σωστό, πως μακεδονία είναι μόνο ελληνική κι έτσι οι άλλοι δεν έχουν κανένα δικαίωμα, τελεία και παύλα... Όμως δεν είναι ακριβώς έτσι, για να σχηματίσεις μια ολοκληρωμένη γνώμη πρέπει να ενημερώνεσαι κι από άλλες πηγές όχι μόνο από τη πλευρά που σε συμφέρει...Αμφιβάλω αν οι πιο πολλοί από 'δω έχουν διαβάσει στοιχεία έστω και από μια ξένη πηγή, αλλιώς δε θα λέγαν τέτοια χαζά. Ο φανατισμός πρέπει να σταματήσει και αν θέλετε να πείτε κάτι για κάποιο θέμα ενημερωθείτε πρώτα γι'αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
για να μην σε αφησω με τις αμφιβολιες ναι εγω εχω διαβασει πηγες της αλλης πλευρας και αυτος ειναι ο λογος που εχω εξοργιστει και ειμαι φανατικα κατα της ονομασιας του κρατιδιου των σκοπιων με το ονομα Μακεδονια.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Στον χάρτη με τις χώρες της Γαλλοφωνίας το κρατίδιο βόρεια της Ελλάδας αναφέρεται πό τους Γάλλους ως ΠΡΩΗΝ Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας. Κάντε κλικ για μεγένθυνση

Cliquez pour agrandir l'image
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jbasm

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ειμαι εναντια της ονομασια των σκοπιων ως μακεδονια..Η μακεδονια ειναι καθαρα ελληνικη και καμια ομαδα μεταναστων οπως αυτη των σκοπιων δν εχει το δικαιωμα να ζητα την συγκεκριμενη ονομασια...Επισης αν ως ελληνικος λαος συμφωνουσαμε στο να παραχωρησουμε ενα ονομα οπως "ανω μακεδονια" τοτε θα υπηρχε μεγαλυτερο προβλημα καθως οι απαιτησεις του λαου των σκοπιων θα ηταν μεγαλυτερες..πχ διεκδικησει ελληνικου εδαφους κτλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Ξέρει κανεις κανένα ξένο που να μην λέει τα Σκόπια Μακεδονία; Εγώ πάντως όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

R3nia

Νεοφερμένος

Η Ρένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Παιδιά έλεος...επειδή αυτοί δεν έχουν πολιτισμό δε σημαίνει ότι θα πάρουν τον δικό μας! Η Μακεδονία είναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ και κανένας άσχετος δεν έχει δικάιωμα να αυτοαποκαλείται Μακεδονία η ο,τιδήποτε άλλο με αυτήν την λέξη μέσα...Η Ελλάδα έπρεπε να μην συμπεριφερθεί με τόση επιεικια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ήταν ένας γνωστός μου από Αμερική, αλλά μετά από το παρακάτω video, τον έπεισα. :P

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=EYRR9X0iFCU[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
Η Ελλάδα έπρεπε να μην συμπεριφερθεί με τόση επιεικια....

χαχα καποια μερα στο μελλον αυτη η επιεικια θα σταματησει ομως...(ανυπομονω!:jumpy:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
αυτο το σηριαλ κανει τον φωσκολο να στεκει μικροτερος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ξέρει κανεις κανένα ξένο που να μην λέει τα Σκόπια Μακεδονία; Εγώ πάντως όχι

Ξερω πολλους που δεν ξερουν οτι υπαρχει τετοιο κρατος και στην τελικη δεν ειναι αυτο το θεμα μας...........;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
χαχα καποια μερα στο μελλον αυτη η επιεικια θα σταματησει ομως...(ανυπομονω!:jumpy:)
Μην ανυπομονείς και πολύ. Δεν πρόκειται να γίνει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Ποτέ δεν θα γίνει γιατί οι Σκοπιανοί θα φέρουν και συμμάχους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top