Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
πιστεύω ότι οι έλληνες έχουν μακράν παράδοση σε σχέση με τους Αμερικάνους για τους οποίους έγινε η κουβέντα
Αυτό που λές ειναι αναμφισβήτητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έλληνας είναι κάθε άνθρωπος που μιλάει την ελληνική γλώσσα και γνωρίζει κι αποδέχεται τον ελληνικό πολιτισμό που αρχίζει χιλιάδες χρόνια πριν. Δε με αφορά η γενετική ή όχι συγγένεια των νέων με τους αρχαίους λαούς γιατί για dna έκανε λόγο μόνο ο Χίτλερ. Έθνος είναι κουλτούρα, όχι γενετική ταυτότητα. Συνεπώς ναι, είμαι απόγονος του Περικλή, όπως είσαι κι εσύ. Άξιος απόγονος μπορεί να μην είμαι, για τους λόγους που περιγράφω στα προηγούμενα μηνύματα, πάντως απόγονος ειμαι κι αυτό είναι γεγονός.
Και βέβαια εννοείται οτι η ποσότητα και η ποιότητα του νέου και αρχαίου ελληνικού πολιτισμού είναι δε συγκρίνεται με τα αντίστοιχα αμερικάνικα ή ακόμη και ευρωπαικά.
Μία σημείωση Βάλια. Η γλώσσα δεν έχει τις ίδιες ρίζες. Η γλώσσα των Ελλήνων είναι μία και αδιάσπαστη που πέρασε από πολλά στάδια, των οποίων σημερα χρησιμοποιούμε το μοντέρνο, καθώς είναι το πιο ζωντανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parvaneh

Νεοφερμένος

Η parvaneh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μια καθηγητρια μου ειπε πως ο μ.αλεξανδρος δηλωνε ''ελλην'',προσδιοριζοντας ετσι τον τοπο καταγωγης του και τη ΓΛΩΣΣΑ του.απο τη στιγμη που επισημη γλωσσα των σκοπιων δεν ειναι η ελληνικη δεν πιστευω λοιπον πως εχουν δικιο οσον αφορα στην επιμονη τους οτι ειναι απογονοι του μ.α..ωστοσο ας μην ειμαστε σκληροι με τους ανθρωπους οι οποιοι μονο επεκτατικες βλεψεις δε νομιζω να εχουν στα καλα καθουμενα.ειναι νομιζω αδικο να τα βαζουμε με τους λαους οταν ολα στην ουσια κατευθυνονται απο συμφεροντα αλλων 'μεγαλων' ή 'μικρων σε συνεργασια με μεγαλους' αλλα αναμφισβητητα απο κρατουντες και οχι απο απλους(και οχι φανατισμενους)πολιτες.λοιπον ας χαλαρωσουμε ολοι καθως λιγα μπορουν να γινουν πια που θα μπορουσαν να μας ικανοποιησουν πληρως...τελικα παντως δε θα επιθυμουσα καποια ονομασια που να περιεχει τη λεξη 'μακεδονια'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά εννοείται οτι όλα αυτά κατευθύνονται από επιτήδειους, όπως η δηθεν μακεδονική ταυτότητα που εφηυρε o Τίτο. Απόγονοι του Μ. Αλεξάνδρου δεν είναι, δεν τίθεται θέμα. Δε μιλούν καν την ίδια γλώσσα. Δε χρειάζεται ουτε μία μελέτη για να αποδειχτεί οτι η βουλγαροσλάβικη διάλεκτος που τώρα οι Σκοπιανοί μιλούν δεν είχε καμία σχέση με τη δήθεν αρχαία μακεδονική γλώσσα, καθώς το σλαβικό ιδίωμα είναι γνωστό οτι το 300 π.Χ. βρισκόταν ακόμη κάπου ανατολικά των Ουραλίων Ορών, στη Σιβηρία. Άλλωστε όλα τα ονόματα των αρχαίων Μακεδόνων και όλες οι επιγραφές που έχουν βρεθεί, από το πιο απλό αγγείο μέχρι τον τύμβο του Φιλίππου στη Βεργίνα φέρουν ελληνικές φράσεις, λέξεις και γράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Και βέβαια εννοείται οτι η ποσότητα και η ποιότητα του νέου και αρχαίου ελληνικού πολιτισμού είναι δε συγκρίνεται με τα αντίστοιχα αμερικάνικα ή ακόμη και ευρωπαικά.
Συγνωμη γιατί για ακόμη μια φορά σε χάνω...Σε ποιόν τομέα ακριβώς ο νέος ελληνικός πολιτισμός υπερτερεί έναντι των ευρωπαικών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με χάνεις από δικό σου λάθος γιατί αναφέρω ξεκάθαρα "νεός και αρχαίος"...Και έσονται αυτοί εις σάρκα μίαν, δημιουργώντας τον ελληνικό πολιτισμό ο οποίος δε συγκρίνεται, όπως ξεκάθαρα ανέφερα με άλλους ευρωπαικούς/αμερικανικούς. Η λέξη υπερτερεί είναι δική σου προσθήκη. Να επαναλάβω ακόμη μία φορά οτι λόγια παραλλαγμένα από τα γνήσια παύουν ρητά να φέρουν την υπογραφή μου. :)
Κοινώς, εγώ δεν είπα οτι υπερτερεί τίποτα έναντι κανενός και δεν περιορίστηκα στον όρο "νέος" ελληνικός πολιτισμός. Αν δεν κάνω λάθος, πάντως, τα ελληνικά μου είναι άψογα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ρε συ Μιχάλη όταν λές οτι ποσοτικά και ποιοτικά ο ΝΕΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΧΑΙΟΣ πολιτισμός δεν συγκρίνεται με ευρωπαικους και τον αμερικάνικο τι εννοείς??θα μας τρελάνεις τελείως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι λογικό νομίζω. Απλά το τόνισα γιατί δεν είχε σχέση με αυτό που είπες. Δε μίλησε κανείς για αξία, γιατί βασικά όλοι οι πολιτισμοί έχουν την αξία τους απλώς έτυχε ο ελληνικός να γίνει βάση για την ανθρωπότητα. Για τον αρχαίο είναι ξεκάθαρο το ζήτημα και ο ρόλος του δεν αμφισβητείται. Για το νέο, ποσοτικά και ποιοτικά, εννοώ πολύ απλά οτι σε κανένα άλλο προηγμένο κράτος η λαική κουλτούρα δεν έχει τόση ποικιλομορφία και σε κανένα άλλο προηγμένο κράτος δεν αποτελεί στοιχείο της καθημερινότητας. Είναι αυτό που είχε πει κάποιος βρετανός περιηγητής οτι δεν είναι τόσο η τυπική αξία της νεοελληνικής κουλτούρας που την κάνει μοναδική, αλλά το γεγονός οτι οι Έλληνες τη βιώνουν καθημερινά, ενώ οι άλλοι τη θυμούνται κατα περίσταση και επετειακά.
Όλα αυτά μαζί ορίζουν τον ελληνικό πολιτισμό που δεν συγκρίνεται ποσοτικά, γιατί κανένας άλλος πολιτισμός δεν περιέχει τόση ποικιλία και ποιοτικά γιατί το χρώμα του πολύ απλά κρατάει σε ένα περιβάλλον άκρατης και εγκληματικής παγκοσμιοποίησης. Νομίζω οτι η ποιότητα του κάθε πολιτισμού έχει να κάνει με το πόσο καταφέρνει να διατηρείται. Αυτό ακριβώς δείχνει οτι έχει βάθος. Και ο ελληνικός πολιτισμός, σε όλα του τα στάδια, απέδειξε οτι αντέχει και στο χρόνο και στην παγκοσμιοποίηση.
Πιθανόν να υπήρχαν και άλλοι ευρωπαικοί πολιτισμοί με τις ίδιες ικανότητες, αλλά δεν κρατήθηκαν τόσο πολύ. Είναι άλλωστε γνωστή η κρίση ταυτότητας των δυτικοευρωπαίων που πλέον αντιλήφθηκαν οτι οφείλουν να αρχίσουν να αποαμερικανοποιούνται. Σ'αυτό ο Έλληνας είναι μπροστά γιατί πολύ απλά δεν αμερικανοποιήθηκε ποτέ και όσο περνούν τα χρόνια φαίνεται πως το ενδεχόμενο αυτό απομακρύνεται. Ο Έλληνας γυρνάει στις ρίζες του κι αυτό σημαίνει οτι ο πολιτισμός του είναι πολύ ισχυρός μαγνήτης. Άλλωστε, ποιος χόρευε τσιφτετέλι και ζειμπέκικο σε πάρτι πριν 20 χρόνια; Πριν 50 όμως χόρευε, το ίδιο συμβαίνει και σήμερα. Και φυσικά η λαική έκφραση είναι πολιτισμός, πολύ δε περισσότερο από τα μάρμαρα. Είναι μία άποψη που έχω διατυπώσει πολλές φορές στη ζωή μου, μπορεί και κάπου εδω μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Μπορείς να μου πείς μερικούς τομείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν τομείς. Μιλάω γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
όπως πάντα άλλωστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κοίταξε λίγο γύρω σου και θα δεις. Η Αθήνα είναι Αθήνα. Το Βερολίνο, το Λονδίνο, η Λισαβόνα, η Μαδρίτη, το Παρίσι είναι Νέα Υόρκη. Νομίζω οτι αυτό τα λέει όλα.
Πάντως γενικα, για να μην παρεξηγούμαστε, δεν συνηθίζω στις κουβέντες μου να μιλάω με παραδείγματα γιατί μου φαίνεται κάπως παιδαριώδες. Νομίζω οτι το μυστικό της ρητορικής είναι η σύνοψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Τι να σου πώ...Όσο βγάζεις εσύ άκρη απο τα λεγόμενα σου άλλο τόσο βγάζω και εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε τότε τι κάνεις διάλογο μαζί μου; Ό,τι κατάλαβες κατάλαβες λοιπόν...Εγώ προφανώς και βγάζω άκρη με αυτά που λέω...Αν δεν βγάζεις τι να πω; Ίσως πρέπει να τα ξαναδιαβάσεις. Θα το ξαναπώ οτι πιστεύω πως τα ελληνικά μου δεν έχουν πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Τα μηνύματα σου ειναι διαρθρωμένα άρτια αλλα εντελώς κενά απο περιεχόμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λέω κάτι πολύ συγκεκριμένο. Κενά μπορεί να είναι για σένα που δεν σε καλύπτουν ή που δεν είσαι σε θέση να τα κατανοήσεις. Το γεγονός πάντως είναι οτι λέω κάτι πολύ συγκεκριμένο και δε νομίζω οτι χρειάζονται εξηγήσεις κι επεξηγήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Προφανώς λές αοριστολογίες ακατανόητες που προφανέστατα δεν υφίστανται...Ποιοτικά λες ειναι ασύγκριτος ο πολιτισμός μας σε ποιον τομέα?της τεχνολογίας?των τεχνών?των γραμμάτων?σε ποιότητα ζωής?Σε όλα τα παραπάνω ΣΗΜΕΡΑ υστερούμε απο όλες τις προηγμένες χώρες...Μην εμμένεις στον αρχαιοελληνική πολιτισμό 2 χιλιετίες πιο πίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπερδεύεις το έθνος με το κράτος και διαπράττεις ένα από τα μεγαλύτερα λάθη...Δεν εμμένω καθόλου μόνο στον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, πράγμα που απέρριψα πολύ πριν απο σένα και τώρα έρχεσαι να με επαναλάβεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κοίτα η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ πάντα μπορώ να καταλάβω να όσα λές...Σκέφτομαι μερικές φορές ότι ίσως οφείλεται στο ότι είσαι πολύ μεγαλύτερη τάξη από εμένα. Πάντως ότι πολλά από αυτά που λες είναι τελείως αόριστα είναι γεγονός.


Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το είπα, μιλάω γενικά, γιατί τα παραδείγματα δεν τα θεωρώ σοβαρό τρόπο έκφρασης. Παρ'ολα αυτά, μπορείς πάντα να μου πεις τι δεν κατάλαβες από τα πρόσφατα μηνύματά μου και εννοείται οτι θα εξηγήσω με την προυπόθεση να εχεις καλή πίστη, όπως δείχνεις. Γι'αυτό βεβαια και δεν είμαι πολύ πρόθυμος να απαντήσω στον Kristal που πολλές φορές παρατηρώ έναν προκατειλλημένο αρνητισμό που έχει ειδικά απέναντί μου. Έχω αποδείξει οτι ξεχνάω πάντα τις προηγούμενες διαφωνίες και είμαι πρόθυμος να συζητήσω με όλους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα με την piou, που ομολογουμένως έχω καιρό να τη δώ, μάλλον λόγω εξετάσεων. Όταν όμως η άλλη πλευρά συντηρεί τον αρνητισμό αυτό εγώ δε μπορώ να κάνω και πολλά. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά πως ο Kristal άρχισε ξαφνικά να μου απαντάει με τέτοιο ύφος, ενώ είμαστε συμφορουμίτες εδώ και μήνες και έχω πει πολύ πιο ακραία, ομολογουμένως, πράγματα από αυτά τα τελευταία που είπα σ'αυτό εδώ το τόπικ. Αν έχει κάτι μαζί μου δικαίωμά του, αλλά αν θέλει να συνδιαλεχθεί μαζί μου τότε να κάνει μια υποχώρηση και να ξεχάσει απλά οτι διαφωνήσαμε έντονα σε ορισμένα θέματα. Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε διάλογο. Ο διάλογος αντιπολίτευσης-συμπολίτευσης δεν έχει κανένα νόημα νομίζω όταν συζητάμε χωρις να εξυπηρετούμε δεδομένα συμφέροντα, όπως οι φίλοι μας οι πολιτικοί. Αρνούμαι να κάνω σοβαρό διάλογο όταν ξαφνικά ορισμένα άτομα που δεν μου απήυθηναν το λόγο ποτέ, αρχίζουν να απαντάνε για να απαντήσουν. Δε δέχομαι φαινόμενα αντιδραστικού διαλόγου, στον οποίο φυσικά δεν θα συμμετέχω με σοβαρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top