Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν υποτιμώ τη συζήτηση, το ποιόν και τη σημασία της συγκεκριμένης διαφοράς μας υποτιμώ

Ε κόιτα, δεν βασίστηκα σε μια μόνο "αντίρρηση" εξαρχής. Είχα αρκετές. Απλώς επέλεξες να ασχοληθείς με μια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

murtoudi

Νεοφερμένος

Η murtoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως δεν αναφέρθηκε σε δικαίωμα "να έχεις σύντροφο" αλλά στη "δυνατότητα να έχεις...", δε θα πρέπει να σου απαγορεύσει κανείς δηλαδή να το επιχειρήσεις.

Πράγματι, εννοούσα οτι "εχεις τη δυνατότητα να..". Δεν ειναι καταναγκαστικό, ουτε φταίει ο υπόλοιπος κόσμος αν καποιος δεν ειναι σε θέση να βρει γκομενο/α. Αλλα για να μην παρερμηνεύονται τα όσα λεω, εννοω ότι αν εσυ έχεις βρει τον άνθρωπο σου και εισαι ερωτευμένος, κανένας δεν μπορεί να σου στερήσει τη δυνατότητα να το ζήσεις όπως θελεις ανεξάρτητα απο το φύλο το δικό σου, και του αλλου/αλλης. !! :)

Η αλλαγή δεν συνεπάγεται εξέλιξη ή κάτι "καλύτερο" πάντα.



διαφωνώ. αν εγώ είμαι χοντρός, ιδρωμένος, με τρίχες στη μύτη, με μάτι που "παίζει", με άξεστους τρόπους και σάπια δόντια (αν με λίγα λόγια δεν βρίσκω σύντροφο πουθενά), τότε δεν έχω δικαίωμα "σε σύντροφο" ντε και καλά.
Όπως και να χει, υπάρχουν βασικότερα δικαιώματα όπως αυτό της ελευθεριάς της σκέψης, της έκφρασης, της ζωής ακόμα και της ιδιοκτησίας


Διαφωνώ. 'Ενα καρκίνομα προκύπτει από ανθρώπινες δραστηριότητες αλλά είναι "ο ορισμός" του "μη-φυσιολογικού".
Ίσως να μην ήταν και το καλύτερο παράδειγμα. Αλλά και η παιδοφιλία είναι προιόν του ανθρώπου και δεν νομίζω να την θεωρείς φυσιολογική.



Για να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενα μου, εδώ συμφωνώ :)
.
.
.

Γενικά, το θέμα είναι το παιδί.
Βλέπουμε περιπτώσεις ζευγαριών όπου η μάνα ή ο πατέρας είναι μουγκή/μουγκός. Αυτό είναι φυσιολογικότατο. Παρ'όλα αυτά το παιδί νιώθει χειρότερα από όσο μπορούμε να φατναστούμε. Μπορεί να θεωρεί τους γονείς του υπεύθυνους για την αναπηρία τους ή κάτι τέτοιο.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως, αν τελικά συμφωνήσουμε πως οι ομοφυλοφιλοι μπορούν να υιοθετούν παιδιά, τότε αυτό πρέπει να γίνεται κάτω από προυποθέσεις.
1)Θα πρέπει να προστατεύουν το παιδί από bulling κτλ. Πολύ περισσότερο από οτι ήδη κάνουν οι ετερόφυλοι γονείς (νομίζω ο λόγος είναι προφανής).
2)Θα είναι σε θέση να υιοθετούν μόνο όταν το παιδί έχει χάσει την οικογένεια του ή αυτή το έχει εγκαταλήψει.
Με λίγα λόγια, ένα λεσβιακό ζεύγος, δεν ξέρω αν θα πρέπει να είναι σε θέση να βρει δωρητή σπέρματος και να "κάνει" παιδί.
Αντίστοιχα και στην περίπτωση των ανδρών.

Οι προυποθέσεις ίσως να είναι περισσότερες. Θεωρώ πως αυτές είναι δύο πολύ βασικές :)

σημείωση: το "χοντρός" πιο πάνω το χρησιμοποίησα ως ένα κλισέ της σημερινής κοινωνίας και όχι ως υποτιμητικό όρο.

Δεν θυμάμαι να αναφέρθηκα σε "καλύτερο /χειροτερο". Αρκούμαι στο να υποστηρίζω οτι ειναι αποδεκτό. Απλώς αποδεκτό. Γιατι ειναι φυσιολογικό όλοι οι άνθρωποι να μην έχουν τις ίδιες σεξουαλικές προτιμήσεις( όπως πχ δεν αρέσουν σε όλους τους ανθρώπους τα ίδια χρωματα, και οι ίδιες εικόνες). Ελπίζω με αυτο να κάλυψα το μεγαλύτερος μέρος των ενστάσεων σου :)
Επίσης, ο κοινωνικός περιορισμός που υφίστανται οι ομοφυλόφιλοι και το γεγονός ότι δεν μπορούν να ζήσουν ανοιχτά χωρις να κρύβονται την προσωπική τους ζωη , ειναι ανελευθερία. Άρα το δικαίωμα στο οποίο αναφέρθηκα παραπανω, ειναι προϋπόθεση για την ύπαρξη του δικαιώματος της ελευθερίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
ο ερωτας, και η δυνατοτητα να αποκτησεις οικογενεια με οποιον και αν επιθυμεις ειναι το μεγαλυτερο δικαιωμα του καθενος.



Δεν θυμάμαι να αναφέρθηκα σε "καλύτερο /χειροτερο".

Δεν αναφέρθηκες σε καλύτερο/χειρότερο αλλά αναφέρθηκες σε "μεγαλύτερο". Είναι το ίδιο.

Αρκούμαι στο να υποστηρίζω οτι ειναι αποδεκτό. Απλώς αποδεκτό. Γιατι ειναι φυσιολογικό όλοι οι άνθρωποι να μην έχουν τις ίδιες σεξουαλικές προτιμήσεις( όπως πχ δεν αρέσουν σε όλους τους ανθρώπους τα ίδια χρωματα, και οι ίδιες εικόνες). Ελπίζω με αυτο να κάλυψα το μεγαλύτερος μέρος των ενστάσεων σου :)

Οι ενστάσεις μου είχαν να κάνουν με:

1) Ότι είναι καινούργιο δεν σημαίνει ότι είναι και καλό απαραίτητα.
2) Ότι είναι ανθρώπινο δεν σημαίνει ότι είναι και φυσιολογικό απαραίτητα.
3) Δεν έχω δικαίωμα στον έρωτα μόνο και μόνο επειδή είμαι άνθρωπος.

Επομένως, απάντησες στην "δεύτερη ένσταση" μου (:P)


Επίσης, ο κοινωνικός περιορισμός που υφίστανται οι ομοφυλόφιλοι και το γεγονός ότι δεν μπορούν να ζήσουν ανοιχτά χωρις να κρύβονται την προσωπική τους ζωη , ειναι ανελευθερία. Άρα το δικαίωμα στο οποίο αναφέρθηκα παραπανω, ειναι προϋπόθεση για την ύπαρξη του δικαιώματος της ελευθερίας.


Συμφωνώ. Αλλά το να είσαι ελεύθερος ή το να είσαι ερωτευμένος δεν είναι τα "μεγαλύτερα" δικαιώματα. Κάποιος μπορεί να πει πως το μεγάλυτερο δικαίωμα είναι αυτό στη ζωή. Χωρά συζήτηση το θέμα. Καταλαβαίνω πως το λες παρ'όλα αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

murtoudi

Νεοφερμένος

Η murtoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δεν αναφέρθηκες σε καλύτερο/χειρότερο αλλά αναφέρθηκες σε "μεγαλύτερο". Είναι το ίδιο.



Οι ενστάσεις μου είχαν να κάνουν με:

1) Ότι είναι καινούργιο δεν σημαίνει ότι είναι και καλό απαραίτητα.
2) Ότι είναι ανθρώπινο δεν σημαίνει ότι είναι και φυσιολογικό απαραίτητα.
3) Δεν έχω δικαίωμα στον έρωτα μόνο και μόνο επειδή είμαι άνθρωπος.

Επομένως, απάντησες στην "δεύτερη ένσταση" μου (:P)





Συμφωνώ. Αλλά το να είσαι ελεύθερος ή το να είσαι ερωτευμένος δεν είναι τα "μεγαλύτερα" δικαιώματα. Κάποιος μπορεί να πει πως το μεγάλυτερο δικαίωμα είναι αυτό στη ζωή. Χωρά συζήτηση το θέμα. Καταλαβαίνω πως το λες παρ'όλα αυτά :)

Αν ξαναδιαβασεις με καθαρο μυαλο ολες τις απαντησεις μου θα διαπιστωσεις οτι απαντησα σε ολες τις ενστασεις σου. :)
το ποιο ειναι το μεγαλυτερο/καλυτερο/βασικοτερο δικαιωμα ειναι υποκειμενικο. για μενα ειναι η ελευθερια(ψυχικη και σωματικη) για καποιον αλλο ισως οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Τι λετε; Μετα το Βατικανο και τον Παπα ακολουθει ο Ανθιμος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ειμαι υπερ και του γαμου και της υιοθεσιας τεκνων.Αλλα δεν πιστευω οτι η πραγματικη ισοτητα μπορει να επιτευχθει μονο μεσα απο νομικες διεκδικησεις και δικαιωματα.Χρειαζονται πολλα κυριως παιδεια και ενημερωση μεσω της εκπαιδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,169 μηνύματα.
Είμαι κατα και στα δυο.Ενα σύμφωνο και πολυ τους ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Είμαι κατα και στα δυο.Ενα σύμφωνο και πολυ τους ειναι.

Μα γιατί εσύ (και οποιοσδήποτε άλλος) να έχεις το δικαίωμα να παντρευτείς λ.χ. και όχι κάποιος ομοφυλόφιλος;

Και το υπογραμμισμένο το θεωρώ πάρα πολύ υποτιμητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Είμαι κατα και στα δυο.Ενα σύμφωνο και πολυ τους ειναι.

A χαριστικά δηλαδή τους δόθηκε αυτό, όχι ότι θα έπρεπε ,όπως όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι στον βρωμοπλανήτη που ζούμε, να είχαν το δικαίωμα να πάνε την σχέση τους ένα βήμα παραπέρα, εφόσον υπάρχει επιθυμία.
Τι άλλο θα διαβάσω πραγματικά, γιατί τόση κακία; Αφήστε τον κόσμο να γίνει ευτυχισμένος. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Εγώ είμαι της άποψης "ζήσε κι άσε τους άλλους να ζήσουν".
Οι ομοφυλόφιλοι δεν (θα έπρεπε να) είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας. Σε σχέση με το γάμο είμαι τελείως ανοιχτή.
Όσο για την υιοθεσία, όσο ανοιχτόμυαλη κι αν θεωρώ οτι είμαι σε αυτά τα θέματα, θα ήθελα να δω περισσότερες έρευνες σχετικά με το πώς επηρεάζει τα παιδιά να μεγαλώνουν εξ' ολοκλήρου με ομοφυλόφιλους γονείς. Θα ήθελα δηλαδή να μάθω πώς νιώθει κάποιος που τώρα είναι πάνω από 18. Πάντως θεωρώ άδικο να βλέπουμε νορμάλ να μεγαλώνει ένα παιδί με μια μάνα μόνο χωρίς να υπάρχει πατέρας ενώ με δυο πατεράδες ή με δυο μαμάδες το θεωρούμε αφύσικο.
Να αφιερώσω τον εξής στίχο σε αυτούς που διατίθενται κατά των ομοφυλόφιλων:
Πάντα γι' άλλους μιλάμε. Έτσι δεν πονάμε. Έτσι ξεχνάμε.
Ας ασχοληθεί ο καθένας με τον εαυτό του κι αφήστε τον κόσμο να ζήσει τη ζωή του. Αρκετά έχουν περάσει οι ομοφυλόφιλοι ανά τους αιώνες. Ανοίξτε τα μυαλά σας και τις καρδιές σας. Χριστούγεννα είναι γαμώτο!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Εγώ είμαι της άποψης "ζήσε κι άσε τους άλλους να ζήσουν".
Οι ομοφυλόφιλοι δεν (θα έπρεπε να) είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας. Σε σχέση με το γάμο είμαι τελείως ανοιχτή.
Όσο για την υιοθεσία, όσο ανοιχτόμυαλη κι αν θεωρώ οτι είμαι σε αυτά τα θέματα, θα ήθελα να δω περισσότερες έρευνες σχετικά με το πώς επηρεάζει τα παιδιά να μεγαλώνουν εξ' ολοκλήρου με ομοφυλόφιλους γονείς. Θα ήθελα δηλαδή να μάθω πώς νιώθει κάποιος που τώρα είναι πάνω από 18.

Καλύπτομαι πλήρως από τη συγκεκριμένη τοποθέτηση. Ο γάμος αφορά τους δύο ιδιώτες, ενώ η υιοθεσία αφορά την ανατροφή παιδιών, και άρα την πολιτεία. Βέβαια, θεωρώ πως ορθώς η πολιτεία θέτει όριο δύο ατόμων στον γάμο και δεν έχουμε πολυγαμικές οικογένειες, αλλά το φύλο αυτών των δύο ατόμων προσωπικά δε με ενδιαφέρει.

Για τα παιδιά, όπως λες, συμφωνώ πως πρέπει να δούμε πώς επηρεάζονται σε ψυχολογικό επίπεδο, ακόμη και σε επίπεδο σεξουαλικού προσανατολισμού, εάν βεβαίως επηρεάζονται, είτε λόγω της ανατροφής από ομόφυλο ζευγάρι είτε λόγω της στάσης της κοινωνίας απέναντι στα υιοθετημένα τέκνα ομόφυλου ζευγαριού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Στο θέμα όσον αφορά την μονογονεικη οικογένεια έναντι μιας με γονείς ομοφυλόφιλους θεωρώ υπάρχει μια διαφορά. Συνήθως τα παιδιά που γαλουχουνται σωστά μέσα σε μια μονογονεικη οικογένεια είναι αυτα που ειτε η μαμά τους είτε ο πατέρας τους που τα αναθρέψει γίνεται ταυτόχρονα και πατέρας και μητέρα και αναλαμβάνει διττό ρόλο. Όταν δεν συμβαίνει αυτό πάντα υπάρχει κάποιο κενό στο παιδί γιατί όπως και να το κάνουμε τα 2 φύλα έχουν διάφορες. Για να καταφέρει ενα παιδι να μεγαλώσει σωστά χρειάζεται και ανδρικό και ενα γυναικείο πρότυπο και πραγματικά πιστεύω δεν είναι ταμπού αυτή η άποψη. Στην μονογονεικη οικογένεια μπορεί ο ενας να αναλάβει και τους 2 ρόλους λοιπόν. Σε ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι ομως πως θα μοιραστούν οι ρολοι; θα είναι ο μπαμπάς μου ο Τάκης και η μαμά μου ό κωστας; Ή θα είναι οι μπαμπάδες μου ο Τάκης και ο Κώστας; Στην 2η περίπτωση το παιδί θα μεγαλώσει μόνο με πατρικό πρότυπο χωρίς γυναικείο. Στην 1η πάλι ο γυναικείος ρόλος είναι κάπως "μπασταρδεμενος". Απ'την άλλη έστω ότι και σε μια τέτοια οικογένεια αναλαμβάνει ο ενας διττό ρόλο ο δεύτερος τι κάνει, φιλική συμμετοχη; Προσωπικά θεωρώ υπάρχει αυτή η λεπτή διαφορά ανάμεσα στην μονογονεικη οικογένεια και σε αυτή με γονείς ομοφυλόφιλους. Άποψη μου είναι σίγουρα Ναι στον γάμο ομοφυλόφιλων καθώς είναι άμεση συνέπεια της Δημοκρατίας Αλλά η υιοθέτηση ενός παιδιού είναι ένα θέμα πολύ πιο σύνθετο και κατά κάποιον τρόπο βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο ακομα οποτε είναι χαζό να εκφράζει κάνεις απόλυτη άποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Δε χρειάζεται το αντρικό - γυναικείο πρότυπο να είναι οι γονείς του παιδιού. Μπορεί να είναι οι παππούδες, ένας μεγάλος αδελφός, ένας θείος, ένας νονός. Πάντως από το να μένει σε ένα ορφανοτροφείο εννοείται πως ασυζητητί θα ήθελα να πάει το παιδάκι με ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων που όμως θα αγαπιούνται και θα το αγαπάνε και αυτό. Αυτά τα πράγματα είναι αρκετά συνηθισμένα στην Αμερική αν και διατηρώ επιφυλάξεις ώστε να γίνει περαιτέρω έρευνα για το ψυχικό κομμάτι.
Η ανησυχία οτι ομοφυλόφιλοι γονείς θα κάνουν το παιδί ομοφυλόφιλο είναι αβάσιμη αφού υπάρχουν εδώ και αιώνες ομοφυλόφιλοι που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν μέσα σε στρέιτ οικογένεια. Οπότε αυτό το επιχείρημα είναι άτοπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Η ανησυχία οτι ομοφυλόφιλοι γονείς θα κάνουν το παιδί ομοφυλόφιλο είναι αβάσιμη αφού υπάρχουν εδώ και αιώνες ομοφυλόφιλοι που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν μέσα σε στρέιτ οικογένεια. Οπότε αυτό το επιχείρημα είναι άτοπο.

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που εκφράζει τέτοια άποψη, ότι το παιδί μετά βεβαιότητος "βγαίνει" ό,τι και οι γονείς του. Ωστόσο, μπορεί να υπάρχει στατιστική διαφορά ανάλογα με το οικογενειακό περιβάλλον, οπότε αξίζει να εξετασθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που εκφράζει τέτοια άποψη, ότι το παιδί μετά βεβαιότητος "βγαίνει" ό,τι και οι γονείς του. Ωστόσο, μπορεί να υπάρχει στατιστική διαφορά ανάλογα με το οικογενειακό περιβάλλον, οπότε αξίζει να εξετασθεί.

Σίγουρα. Αλλά διερωτώμαι: και τι έγινε; Ακόμα κι αν υπάρχει μια μεγαλύτερη πιθανότητα το παιδί να εξελιχθεί γκέι, τι πειράζει; Γιατί το παρουσιάζουμε σαν αρνητικό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,169 μηνύματα.
Μια χαρά καλοσύνη έχω μέσα μου.Απλα γιατί πρέπει να βλέπω το κάθε ομοφυλόφιλο να κάνει gay pride,να ντύνεται σαν γυναίκα και να κυκλοφορεί έξω,ε γιατί πείτε μου;
Μια ερώτηση αλλα θέλω κανονική απάντηση αν τα παιδιά σας στο μέλλον σας πουν ότι είναι ομοφυλόφιλοι εσείς θα είστε τόσο large Οσο τωρα;Δεν το νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Μια χαρά καλοσύνη έχω μέσα μου.Απλα γιατί πρέπει να βλέπω το κάθε ομοφυλόφιλο να κάνει gay pride,να ντύνεται σαν γυναίκα και να κυκλοφορεί έξω,ε γιατί πείτε μου;

Γιατί είναι Έλληνας πολίτης φορολογούμενος και έχει τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με σένα. Παρ' όλα αυτά δε σε υποχρεώνει κανείς να τον κοιτάς. Το οτι αναγκάζεται να κάνει gay pride γίνεται γιατί δεν είναι αποδεχτός από την κοινωνία. Αν εσύ σαν στρέιτ δεν είχες δικαίωμα να βγεις στο πάρκο και να φιλήσεις την κοπέλα σου θα έφτανες στο σημείο να κάνεις κι εσύ ... στρέιτ pride. Επίσης το αν θα κυκλοφορεί ένας άντρας σαν γυναίκα είναι δικαίωμά του. Κανείς δε δίνει σε στρέιτ άτομα περισσότερα δικαιώματα από ό,τι σε γκέι άτομα.
Είμαστε όλοι άνθρωποι!:hug:

Μια ερώτηση αλλα θέλω κανονική απάντηση αν τα παιδιά σας στο μέλλον σας πουν ότι είναι ομοφυλόφιλοι εσείς θα είστε τόσο large Οσο τωρα;Δεν το νομίζω.

Μόνο αν μου πουν οτι είναι δυστυχισμένα θα ανησυχήσω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,169 μηνύματα.
Λοιπόν να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα με ενοχλούν μόνο όταν κυκλοφορούν οι άνδρες με γυναικεία αξεσουάρ και γενικά κάνοντας πράγματα για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Μια χαρά καλοσύνη έχω μέσα μου.Απλα γιατί πρέπει να βλέπω το κάθε ομοφυλόφιλο να κάνει gay pride,να ντύνεται σαν γυναίκα και να κυκλοφορεί έξω,ε γιατί πείτε μου;

Tι σχέση έχει το αν ντύνονται με ρούχα συνυφασμένα με το γυναικείο φύλο, αν κάνουν prides κτλ με το αν μπορούν να παντρευτούν ή να αποκτήσουν παιδιά; Ότι τι; Αυτά τους κάνουν αυτόματα λιγότερο σοβαρούς σαν προσωπικότητες ή ανεύθυνους ή και'γω δεν ξέρω τι;
Σ'αρέσει ή δεν σου αρέσει, ζούμε σε μια χώρα που -υποτίθεται- υπάρχει δημοκρατία, οπότε οποιουδήποτε του καυλώνει να κάνει το οτιδήποτε, στα πλαίσια της νομοθεσίας, θα το κάνει. Φτάνεις 18 χρονών, την απάντηση στην ερώτηση αυτή θα έπρεπε να μπορείς να την απαντήσεις.
Για τα ομοφυλόφιλα κορίτσια δεν μας είπες βέβαια. Αν αυτές ντυθούν με αντρικά ρούχα, τι παίζει;
Μια ερώτηση αλλα θέλω κανονική απάντηση αν τα παιδιά σας στο μέλλον σας πουν ότι είναι ομοφυλόφιλοι εσείς θα είστε τόσο large Οσο τωρα;Δεν το νομίζω.
Δεν σκοπεύω να αποκτήσω παιδιά αλλά ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή αλλάξω γνώμη και το παιδί μου είναι ομοφυλόφιλο. Ωραία και λοιπόν; Θα του ορίσω εγώ τι θα αγαπάει; Ή μήπως θα πάρω τηλ την φιλεναδάρα μου την Ελένη Λουκά να βγει μαζί του στο Ερωτοδικείο;


Έχω παρατηρήσει ότι η ενσυναίσθηση περνάει κρίση παιδιά (να'ταν και η μόνη εδώ που τα λέμε) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορείτε να δεχθείτε ( έστω ανεχθείτε) ότι υπάρχουν άνθρωποι που βρίσκουν ευτυχία, αγάπη, συντροφιά, έρωτα κτλ από το ίδιο τους το φύλο. Ή εγώ βλεπω πολύ ρομαντικά τα πράγματα και οφείλω να δεχθώ σχεδόν το οτιδήποτε μεταξύ δύο ( ή και παραπάνω) ενήλικων ανθρώπων, ή κάποιοι άλλοι βλέπουν τα πράγματα εντελώς επιφανειακά και έχουν γίνει φερέφωνα των πατεράδων, μαμάδων, παππούδων, γιαγιάδων, παπάδων κτλ
Αδυνατώ και δεν δέχομαι να πιστέψω ότι σήμερα υπάρχει κάποιος νέος εν έτη 2017, που να έχει θέμα με τα δικαιώματα των γκέι χωρίς να έχει επηρεαστεί από τρίτους, καθώς αυτό για'μένα ταυτόχρονα σημαίνει ότι δεν θέλει να βλέπει τους ανθρώπους γύρω του χαρούμενους.
ΥΣ: To β πρόσωπο είναι γενικό
Και για να φύγουμε από την επιφάνεια, θα αφήσω εδώ αυτό το βιντεάκι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Οχιιι καπου εδω η συζητηση καταστραφηκε. Ναι νομίζω ότι αν η gay κοινότητα "εκπροσωπείται" από αυτούς που βγαινουν στο gay pride τοτε.... Γιατί το ναεισαι ομοφυλόφιλος πρέπει να ταυτίζεται να είσαι και ξεφτιλας; Εγώ αν ήμουν gay πραγματικά το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να ξεκαθαρίσω την διαφορά ανάμεσα στους no life ηλίθιους sell out με 0% προσωπικότητα που στο κάτω κάτω παίζει να μην είναι καν ομοφυλόφιλοι ωστόσο προκαλούν με καθε ευκαιρία. Το να είσαι gay δεν σημαίνει να σπας καρπό κάθε λεπτό ούτε να βγαίνεις για ψώνια με την φούστα σου. Αν θεωρείται αυτό ομοφυλοφιλία τότε νομίζω οτι έχουμε εκτροχιαστει λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top