Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αδυνατώ να παρακολουθήσω το συλλογισμό ότι η υιοθεσία θα δώσει λάθος πρότυπα στο παιδί. Λένε πχ ότι θα του λείπει το αντρικό ή το μητρικό κλπ πρότυπο. Λες και δεν υπάρχει οικογένεια και περίγυρος πέρα από τους 2 γονείς. Λένε ότι θα το επηρεάσει ο σεξουαλικός προσανατολισμός. Λες και δεν προήλθαν ομοφυλόφιλοι από ετεροφυλόφιλους γονείς. Και τέλος πάντων από πότε μας ενδιαφέρουν τα πρότυπα που παίρνει ένα παιδί; Οι βίαιοι γονείς, οι φασίστες γονείς δεν είναι λάθος πρότυπα; Υπάρχει καμιά απαγόρευση στο να μεγαλώνουν παιδιά; Όχι, δεν είδα να μιλάει κανείς όμως γι' αυτό.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν δεκάδες παιδιά που προσμένουν μια οικογένεια και ταυτόχρονα δεκάδες ομοφυλόφιλα ζευγάρια που θέλουν να τα υιοθετήσουν και δε μπορούν, αλλά και δεκάδες ετεροφυλόφιλα ζευγάρια που μπορούν, αλλά δε θέλουν. Ναι λοιπόν στο γάμο, ναι στην υιοθεσία. Ισότιμα δικαιώματα για ισότιμους πολίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Προσωπικά Klean δεν ειπα ποτέ πως μια ομοφυλόφιλη οικογένεια θα επηρεάσει ένα παιδί για να γίνει ομοφυλόφιλο μιας και είναι κάτι κυρίως βιολογικό.Οταν γίνεται μια υπόυιόθεσια το παιδί υιοθετείται από δύο γονείς, Όχι από όλη την υπόλοιπη οικογένεια . Όταν οι δύο γονείς αδυνατούν να του προσφέρουν και τα δύο πρότυπα ώστε το παιδι να μεγαλώσει αναπτύσσοντας πολυπρισματικο τρόπο αντιμετώπισης των πραγμάτων και για αυτό στηρίζονται σε θείους παππούδες γιαγιάδες τότε κάπου έχουν αποτύχει είτε είναι ομοφυλόφιλοι ειτε ετεροφυλόφιλοι. Επίσης Klean Ναι οι βίαιοι γονείς, οι φασίστες γονείς, οι κομμουνιστές γονείς είναι κακά πρότυπα ωστόσο ξέρεις τι; Τα παιδιά τους είναι δικα τους.Οι ομοφυλόφιλοι είναι αναγκασμένοι να υιοθετήσουν, βιολογικά δεν θα έχουν δικό τους παιδί. Προέρχονται από τα σπορια τους. Αν θεωρείς ότι ξέρεις ένα παιδί που ζει σε τόσο κακό οικογενειακό περιβάλλον επικοινώνησε με κάποια κοινωνική υπηρεσία αν πάλι γνωρίζεις τέτοιες καταστάσεις στην ζωή σου και δεν κάνεις τίποτα ει σαι το ίδιο συνένοχος. Δηλαδή τι προτείνεις; Να μπορεί να παίρνει Προσωπικά ο κάθε πολίτης ενα παιδι όταν ζει σε βίαιο οικογενειακό περιβάλλον; Όχι υπάρχει κάποιος άλλος που πρέπει να κάνει αυτή την δουλειά. Επίσης το να μπορώ να υιοθετώ δεν είναι δικαίωμα του κάθε πολίτη, η υιόθεσια είναι μια διαδικασία πολύ περίπλοκη που δεν στηρίζεται μόνο στο αν θελ ει κάνεις να υιοθετήσει. Ξέρεις πόσες υιοθεσίες απορρίπτονται και απο ετεροφυλοφιλα ζευγάρια αλλα κυρίως από ανθρώπους που θέλουν να υιοθετήσουν σε μονογονεικη οικογενεια; Έχεις ακούσει πολλές φορές να δίνουν παιδί σε γονιο όταν είναι μόνος του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ήταν εκεί το point unseen. Προφανώς άλλο να έχεις ένα παιδί δικό σου κι άλλο να το υιοθετείς. Εστιάζω όμως στο ότι θεωρείται από πολλούς κακό πρότυπο οι ομοφυλόφιλοι γονείς και χρησιμοποιείται ως δυνάμει απαγορευτικό, κάτι του σατανά. Και λέω απλά πως αυτό είναι υποκρισία όταν τόσα και τόσα παιδιά μεγαλώνουν κάτω από πραγματικά κακά πρότυπα. Και όταν λέω δικαίωμα εννοώ προφανώς με τα αντίστοιχα κριτήρια που υπάρχουν, επειδή μάλλον δεν έγινε κατανοητό. Και όσον αφορά τα μητρικά και αντρικά πρότυπα κλπ, εξακολουθώ να τα θεωρώ μια φθηνή δικαιολογία. Αφορούν έναν τύπο οικογένειας και κοινωνίας κλειστό, περασμένου αιώνα και δε μπορούν να σταθούν σήμερα, ψυχολόγοι τα λένε αυτά.

2 τελευταία σημεία: Είμαι ευγνώμων για τα "κακά" κατά unseen πρότυπα που πήρα και βασίζομαι ακόμα :) . Και... Φώτη μου, μιας και μάλλον δεν έχεις όσο "κακά" πρότυπα είχα εγώ, μπορείς να υποστηρίξεις ό,τι θες ενάντια στο γάμο και την υιοθεσία, μπορείς να αρνείσαι να διαβάζεις μια διαφορετική άποψη, μπορείς να βάζεις αυθαίρετες ταμπέλες στους άλλους αν σε εξυπηρετεί, αλλά τουλάχιστον δημόσια μπορείς να είσαι λιγότερο προσβλητικός :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Αν δεν φοβόμαστε ότι θα επηρέασει το παιδί ως προς το σεξουαλικό προσανατολισμό η συμβίωση και η ανατροφή του με ένα ομοφυλοφιλικό ζευγάρι, ως προς τι ακριβώς φοβόμαστε ότι θα το επηρέασει; Ποια είναι τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά εκείνα του συγκεκριμένου ζευγαριού που το διαφοροποιούν από τα αμφιφυλόφιλα ζευγάρια και το κάνουν εν δυνάμει βλαβερό για την ανατροφή ενός παιδιού; Θα ήθελα, όμως, οι απαντήσεις να πατάνε στην παραδοχή ότι οι ρόλοι των δύο φύλων είναι και κοινωνικά κατασκευασμένοι και ότι, τουλάχιστον, τα παραδείγματα από μονογονεικές οικογένειες μάς δείχνουν ότι πρότυπα συμπεριφορών τα παιδιά λαμβάνουν από έναν πιο ευρύ, από τους δύο γονείς, κύκλο.

Μια μικρή παρατήρηση, γιατί νομίζω πάντα σε αυτές τις συζητήσεις υπάρχει ένα μικρό μπλέξιμο. Στα gay pride συμμετέχει όλη η lgbtqi κοινότητα. Το ότι κάποιος είναι ομοφυλόφιλος έχει να κάνει με το σεξουαλικό προσανατολισμό. Όχι με τη συμπεριφορά, όχι με τα ρούχα, όχι με το φύλο. Δεν το βάζω στη βάση ότι οι γκεύ είναι κομπλέ, οι άλλοι όχι, αλλά ότι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κατανοήσουμε πρώτα για τι μιλάμε, πριν πούμε "και πολύ τους είναι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Φυσικά έχει να κανεί και με την συμπεριφορά τους.
Οσο για το πολύ τους είναι εξακολουθώ να το πιστεύω.Εσεις πιστεύετε ότι το παιδί δεν θα επηρεαστεί από τους ‘γονείς’;
Τελος να πω και κάτι άλλο σέβομαι την διαφορετικότητα σε ένα επιπεδο αλλα μην προσπαθούν κάποιοι να πουν ότι το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι φυσιολογικό γιατί πολύ απλά δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Φυσικά έχει να κανεί και με την συμπεριφορά τους.
Οσο για το πολύ τους είναι εξακολουθώ να το πιστεύω.Εσεις πιστεύετε ότι το παιδί δεν θα επηρεαστεί από τους ‘γονείς’;
Τελος να πω και κάτι άλλο σέβομαι την διαφορετικότητα σε ένα επιπεδο αλλα μην προσπαθούν κάποιοι να πουν ότι το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι φυσιολογικό γιατί πολύ απλά δεν είναι.

Συμπάθα με, αλλά δε νομίζω πως δέχεσαι τη διαφορετικότητα, το αντίθετο αποδεικνύουν τα λεγόμενά σου :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Sky blue Όχι πάντα. Στην μονογονεικη οικογένεια δεν συμβαίνει πάντα αυτό. Αλλά και πάλι μόνη σου το λες τα χαρακτηριστικά ενός ομοφυλόφιλου ζευγαριού απο ενα ετεροφυλόφιλοι είναι ότι στο ομοφυλόφιλο για να πάρει και μητρικό και πατρικό πρότυπο το παιδί θα στηριχτούν και στονβευρυτερο οικογενειακό κύκλο. Klean μπορεί ο θεσμός της οικογένειας να περνάει κρίση ωστόσο η ανάγκη για σωστά πρότυπα είναι κάτι διαχρονικό. Κάποια πράγματα δεν γίνονται απλώς πασέ επειδή έτσι λένε οι καιροί Klean. Μπορεί ο θεσμός της οικογένειας να μην άντεξε τον 21ο αιώνα Αλλά τα σωστά πρότυπα τα οποία για να είναι πολύπλευρα πρέπει να είναι και των 2 φύλων είναι κάτι που δεν παύει να είναι σημαντικό. Επίσης Klean Ναι θεωρώ κακο πρότυπο οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί δεξιό ή αριστερό σαν άποψη. Για μένα υπάρχει πάντα η μέση απάντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Ότι πεις.Εγω απλά λέω ότι δεν είναι φυσιολογικό ότι και να λέμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Συμπάθα με, αλλά δε νομίζω πως δέχεσαι τη διαφορετικότητα, το αντίθετο αποδεικνύουν τα λεγόμενά σου :/:

Ακριβώς αυτό πήγα να πω κι εγώ. Σέβεται τη διαφορετικότητα εφόσον την εγκρίνει ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Εγώ απλά λέω ότι εκνευρίζομαι όταν προσπαθούν να μας το παρουσιάσουν σαν φυσιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Ότι πεις.Εγω απλά λέω ότι δεν είναι φυσιολογικό ότι και να λέμε!

Όταν κρίνεις ανθρώπους και μάλιστα τσουβαλιάζοντας με τέτοιο τρόπο επιβάλλεται να έχεις και ιατρικές - επιστημονικές - κάθε λογής μελέτες που να το αποδεικνύουν. Εσύ όμως δεν έχεις γιατί κανείς επιστήμονας δε θα βρεθεί να πει οτι η ομοφυλοφιλία είναι μη φυσιολογική. Οπότε αυτό που λες είναι απλά η άποψή σου η οποία υπόψιν είναι και ενάντια στο νόμο και όχι θέσφατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Κορίτσι μου εδώ λέμε απόψεις το να μου βάζεις ένα νόμο για πρόστιμα δεν μου λέει τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Κορίτσι μου εδώ λέμε απόψεις το να μου βάζεις ένα νόμο για πρόστιμα δεν μου λέει τίποτα!

Αυτό σου λέω. Οτι το θέμα αυτό δεν είναι ανοιχτό σε ομοφοβικές απόψεις. Εσύ με τους φίλους σου μπορείς να λες ό,τι θες αλλά στο ίντερνετ τα ομοφοβικά σχόλια διώκονται ποινικά. Αυτό δε στο λέω για να σε τρομάξω αλλά για να καταλάβεις οτι δεν μπορείς να κρίνεις ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων σε όλο τον πλανήτη ως μη φυσιολογικούς κι επειδή υπάρχουν πολλοί σαν εσένα το κράτος μερίμνησε για να προστατεύσει αυτούς τους ανθρώπους. Και πολύ καλά έκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Α οκ ευχαριστώ που μου το λες!Παντος το κράτος θα έπρεπε να μεριμνήσει και για αλλα σοβαρότερα θέματα αλλα δύστυχος δεν το κάνει.Αρα εγώ τελειώνω εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Εγώ απλά λέω ότι εκνευρίζομαι όταν προσπαθούν να μας το παρουσιάσουν σαν φυσιολογικό.
Φώτη,διάβασε αυτό το άρθρο και μετά διάβασε για τη Σαπφώ και τις ερωμένες της.Μόνο τότε να κρίνεις εάν είναι φυσιολογικό ή όχι.Φιλική συμβουλή. :)
https://www.newsbeast.gr/environmen...i-liontaria-se-romantiki-sinevresi-stin-kenia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Εγώ είπα την άποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ιακώβέ από ότι ειδα και από τα σχολία και διαβάζοντας το άρθρο μου δημιουργήθηκε η απορία. Τα Ζώα οντω ς πλην εξαιρέσεων δεν κάνουν σεξ για ευχαρίστηση άρα πως δικαιολογείται η ομοφυλοφιλία σε συγκεκριμένα ειδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ιακώβέ από ότι ειδα και από τα σχολία και διαβάζοντας το άρθρο μου δημιουργήθηκε η απορία. Τα Ζώα οντω ς πλην εξαιρέσεων δεν κάνουν σεξ για ευχαρίστηση άρα πως δικαιολογείται η ομοφυλοφιλία σε συγκεκριμένα ειδη;

Δεν ξέρω,δεν είμαι ειδικός.Πάντως είναι φαινόμενο που υπάρχει ανέκαθεν.Οι καμηλοπαρδάλεις ειδικά είναι περισσότερο gay παρά straight και νομίζω και τα θηλυκά άτομα ενός είδους πιθήκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Α οκ ευχαριστώ που μου το λες!Παντος το κράτος θα έπρεπε να μεριμνήσει και για αλλα σοβαρότερα θέματα αλλα δύστυχος δεν το κάνει.Αρα εγώ τελειώνω εδώ.

πάντως*
δυστυχώς*

Η προστασία των μειονοτήτων και των δικαιωμάτων τους είναι ένα αρκετά σοβαρό θέμα, δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Sky blue Όχι πάντα. Στην μονογονεικη οικογένεια δεν συμβαίνει πάντα αυτό. Αλλά και πάλι μόνη σου το λες τα χαρακτηριστικά ενός ομοφυλόφιλου ζευγαριού απο ενα ετεροφυλόφιλοι είναι ότι στο ομοφυλόφιλο για να πάρει και μητρικό και πατρικό πρότυπο το παιδί θα στηριχτούν και στονβευρυτερο οικογενειακό κύκλο. Klean μπορεί ο θεσμός της οικογένειας να περνάει κρίση ωστόσο η ανάγκη για σωστά πρότυπα είναι κάτι διαχρονικό. Κάποια πράγματα δεν γίνονται απλώς πασέ επειδή έτσι λένε οι καιροί Klean. Μπορεί ο θεσμός της οικογένειας να μην άντεξε τον 21ο αιώνα Αλλά τα σωστά πρότυπα τα οποία για να είναι πολύπλευρα πρέπει να είναι και των 2 φύλων είναι κάτι που δεν παύει να είναι σημαντικό. Επίσης Klean Ναι θεωρώ κακο πρότυπο οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί δεξιό ή αριστερό σαν άποψη. Για μένα υπάρχει πάντα η μέση απάντηση

Επειδή αγνόησες ένα κομμάτι από αυτά που έγραψα, ας ρωτήσω και κάτι άλλο για να το κάνουμε πιο λιανά. Ποιο ακριβώς είναι το μητρικό και ποιο το πατρικό πρότυπο; Ποια χαρακτηριστικά συνιστούν το ένα και ποια το άλλο; Είναι διαφορετικά; Ποια η σύνδεσή τους με το βιολογικό φύλο και τις σεξουαλικές προτιμήσεις; Σε όλα θέλω απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top