Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Joanna13

Νεοφερμένος

Η Joanna13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μα θαρρειτε πως εσεις ειστε πιο αξιοι απο τους ομοφυλοφιλους για γονεις; Τα ιδια σκατα ειστε και εσεις τα ιδια σκατα ειναι και αυτοι. Απλα ισως
αυτοι εκτιμησουν περισσοτερο το δικαιωμα αυτο γιατι κοπιασαν για να το αποκτησουν.

Τωρα σχετικα με τον γαμο: Χελεος, δεν υπαρχει λογος να το κανουν. Εγω παλι δεν εχω κανενα προβλημα. Με χαρα μου να δω αυτους τους ανθρωπους
ευτυχισμενος, να νιωθουν ελευθεροι, να νιωθουν πως δεν καταπιεζονται , να νιωθουν ευτυχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Μα θαρρειτε πως εσεις ειστε πιο αξιοι απο τους ομοφυλοφιλους για γονεις; Τα ιδια σκατα ειστε και εσεις τα ιδια σκατα ειναι και αυτοι. Απλα ισως
αυτοι εκτιμησουν περισσοτερο το δικαιωμα αυτο γιατι κοπιασαν για να το αποκτησουν.

Τωρα σχετικα με τον γαμο: Χελεος, δεν υπαρχει λογος να το κανουν. Εγω παλι δεν εχω κανενα προβλημα. Με χαρα μου να δω αυτους τους ανθρωπους
ευτυχισμενος
, να νιωθουν ελευθεροι, να νιωθουν πως δεν καταπιεζονται , να νιωθουν ευτυχεις

Είσαι απλά lol.Καταρχάς η αξία των γονιών δε φαίνεται ούτε από το φύλο ούτε από τις σεξουαλικές προτιμήσεις.Επίσης στην προσπάθεια σου να πεις ότι είσαι υπέρ των ομοφυλόφιλων και κατά των απαρχαιωμένων αντιλήψεων αναφέρεις(γενικεύοντας) ότι όλοι είναι σκατά,τόσο οι ετερόφυλοι όσο και οι ομοφυλόφιλοι.Fail!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Γιατι ζηταμε ισοτητα και ελευθερια τη στιγμη που ακομα και εδω κανενας δεν βγαζει απο μεσα του αυτο που πραγματικα αισθανεται?

Τεσπα ετσι και αλλιως δεν ειναι αναγκαιο, με την κοινωνια στο πλευρο ή χωρις καποιος που ειναι διαφορετικος απο τους αλλους στο τελος θα κανει αυτο που σκεφτεται οποιες και ας ειναι οι συνεπειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Aυτος παντως που ισχυριζεται οτι η ομοφυλοφυλια ειναι ΑΝΩΜΑΛΙΑ λογω του οτι η ΦΥΣΗ ορισε την σεξουαλικη πραξη μονο οταν επιφερει εκγυμοσυνη και αναπαραγωγη, και οτιδηποτε αλλο αρα και η ομορφυλοφυλια ειναι ανωμαλια, τοτε straight φιλε μου, εισαι και συ ανωμαλος οταν γουσταρεις να παρεις την γκομενα σου απο κωλο..

Αυτο ειχα να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Aυτος παντως που ισχυριζεται οτι η ομοφυλοφυλια ειναι ΑΝΩΜΑΛΙΑ λογω του οτι η ΦΥΣΗ ορισε την σεξουαλικη πραξη μονο οταν επιφερει εκγυμοσυνη και αναπαραγωγη, και οτιδηποτε αλλο αρα και η ομορφυλοφυλια ειναι ανωμαλια, τοτε straight φιλε μου, εισαι και συ ανωμαλος οταν γουσταρεις να παρεις την γκομενα σου απο κωλο..

Αυτο ειχα να πω.

Τώρα νομίζεις πως είπες κάτι έξυπνο? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τώρα νομίζεις πως είπες κάτι έξυπνο? :hmm:

Διαφώτισέ μας τότε εσύ, ω πάνσοφε στοχαστή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Το σέξ δεν αποσκοπεί μόνο στην αναπαραγωγή.

Υπάρχουν και straight ζευγάρια που δεν γουστάρουν να κάνουν παιδιά. Αυτοί είναι ανώμαλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Το σέξ δεν αποσκοπεί μόνο στην αναπαραγωγή.

Υπάρχουν και straight ζευγάρια που δεν γουστάρουν να κάνουν παιδιά. Αυτοί είναι ανώμαλοι;

Είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μετά απο τη Γαλλία και η Μ.Βρετανία!

"Ψηφίστηκε χτες στη Βρετανική Βουλή το νομοσχέδιο που κρίνει νόμιμο τον γάμο gay ζευγαριών από το 2014 και μάλιστα με 400 ψήφους υπέρ έναντι 175 κατά! Φέρεται τουλάχιστον 140 από τις ψήφους που ήταν κατά να προέρχονται από το συντηρητικό κόμμα. Τα ζευγάρια θα μπορούν να παντρεύονται σε περίπτωση που το επιθυμούν και το επιτρέπει και η θρησκεία τους και με θρησκευτικές τελετές."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena fee

Νεοφερμένος

Η elena fee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι αξιζει στον καθενα να ειναι ευτιχισμενος και οτι αν ο αλλος εχει προτιμισεις στο ιδιο φυλο γουστοτου και καμαρι του!!Πιστευω οτι τους αξιζει να παντρευτουν αν αυτο θελουν για να δηλωσουν την αγαπη τουσ!!Οσο για την υιοθεσια , η γνωμη μου ειναι οτι τα ζευγαρια αυτα πρεπει να εχουν την δυνατοτητα αυτη καθως ενα παιδι μεγαλωνει σωστα σε ενα περιβαλον με αγαπη και αν αυτοι ειναι ικανοι να του το προσφερουν αυτο γιατι οχι?!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Καλα... εμενα μου φαινεται οτι οι περισσοτεροι προσπαθουν να δειξουν οτι ειναι ανοιχτομυαλοι και προοδευτικοι για να πουν οτι ειναι γαματοι. Ομως οι πιο πολλοι συνηθως το βλεπουν απο ουδετερη σκοπια. Δε νομιζω να ειναι ευκολο για καποιον που αυριο μεθαυριο οταν του πουν οι γιοι του"Μπαμπα, δεν μας αρεσουν οι γυναικες, εχουμε σχεσεις με αντρες", εκεινος να απαντησει "Ε δεν πειραζει, φερτε τους στο σπιτι να τους γνωρισουμε να δουμε αν ειναι καλα παιδια"... Θα εδειχναν παλι ανοιχτομυαλοι αμα πχ ο πατερας τους ελεγε"Παιδια θα χωρισουμε με τη μητερα σας γιατι θελω να τα φτιαξω με το Μητσο και να υιοθετησουμε 2 παιδια" ; Δεν λεω αν ειναι σωστο ή οχι το θεμα γαμου και υιοθεσιας απο ομοφυλα ζευγαρια, απλα μου την σπαει η υποκρισια μερικων ταχα προοδευτικων ατομων που θελουν με καθε τροπο να δειξουν cool...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι υπέρ της νομιμοποίησης του γάμου των ομοφυλοφίλων, έτσι κι αλλιώς δεν έχει σημαντική διαφορά από το να έχουν δεσμό. Αν θέλουν να παντρευτούν, ελεύθερα.
ΑΛΛΑ απολύτως κατά της υιοθέτησης παιδιών. Πιστεύω πως πρέπει να κρατηθούν κάποια πρότυπα στην κοινωνία. Και μη μου πείτε τώρα για κακούς κι αλκοολικούς straight γονείς, μακάρι να πάρει κάποιος τα παιδιά και εκείνων. Προσωπικά όμως δε θεωρώ την ομοφυλοφιλία κάτι εξίσου φυσιολογικό με την ετεροφυλοφιλία, οπότε, αν και πιστεύω πως πρέπει να αποδεχόμαστε αυτούς τους ανθρώπους και εννοείται πως δεν θα έπρεπε να τους αναγκάσουμε να στραφούν στην ετεροφυλοφιλία, δεν πρέπει να προβάλλονται ως φυσιολογικά πρότυπα. Αν, φυσικά, επιθυμούμε την διαιώνιση του είδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
δεν πρέπει να προβάλλονται ως φυσιολογικά πρότυπα. Αν, φυσικά, επιθυμούμε την διαιώνιση του είδους.

Γιατι σε απασχολει αμα συνεχισει να υπαρχει το ειδος μας?Ετσι και αλλιως,εσυ ατομικα δεν θα υπαρχεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Υπέρ του γάμου,αν και γενικά δεν με απασχολεί τόσο για τους ομοφυλόφιλους όσο και για μένα, γενικά δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητος αλλά αν θέλει κάποιος γιατί όχι, και κατά της υιοθεσίας γιατί πιστεύω δεν πρέπει να αναπαράγουμε τέτοια πρότυπα. Γενικά βλέπω πως η ομοφυλοφιλία διαδίδεται, δικαιολογώ αυτούς που είναι από τη φύση τους όμως το να το περνάμε αυτό ως φυσιολογικό για όλους νομίζω είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Υπέρ του γάμου,αν και γενικά δεν με απασχολεί τόσο για τους ομοφυλόφιλους όσο και για μένα, γενικά δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητος αλλά αν θέλει κάποιος γιατί όχι, και κατά της υιοθεσίας γιατί πιστεύω δεν πρέπει να αναπαράγουμε τέτοια πρότυπα. Γενικά βλέπω πως η ομοφυλοφιλία διαδίδεται, δικαιολογώ αυτούς που είναι από τη φύση τους όμως το να το περνάμε αυτό ως φυσιολογικό για όλους νομίζω είναι λάθος.

---Για όρισε μου ποια πρότυπα "πρέπει" να αναπαράγονται; (αυτό πάει και στον Giorgos216)
Και αν θυμάμαι καλά, αφου το πας έτσι, οι ομοφυλόφιλοι προέρχονται από ετεροφυλοφιλικές οικογένειες, ΕΤΣΙ? Καταλαβαίνεις που το πάω νομίζω!
---Τι εννοείς όταν λες ότι η ομοφυλοφιλία διαδίδεται; Η ομοφυλοφιλία υπάρχει στη φύση από αρχαιοτάτων χρόνων (ακόμα και στο ζωικό βασίλειο). Δεν μεγαλώνει ο αριθμός των ομοφυλόφιλων αλλά αυτών που το "βγάζουν" στην επιφάνεια (λόγω "πιο χαλαρών" κοινωνιών κτλπ)

Μια έρευνα στην Αγγλία είχε δείξει ότι δήλωναν ομοφυλόφιλοι/αμφιφυλόφιλοι μόνο το 1,5% των ερωτηθέντων. (Δηλαδή περίπου 725.000 άτομα!)
Το gayradar (site gay γνωριμιών) βγήκε και αντέδρασε αφού είχε στην Αγγλία 2.2 εκατομμύρια μέλη, ποσοστό επι του πληθυσμού τριπλάσιου από το ποσοστό της έρευνας!
Βέβαια, να διευκρινίσουμε ότι το 4% αρνήθηκε να απαντήσει!
Τέλος,το ποσοστό όσων δηλώνουν ομοφυλόφιλοι και αμφιφυλόφιλοι είναι σημαντικά χαμηλότερο σε ομάδες του πληθυσμού με πιο συντηρητικά χαρακτηριστικά δηλαδή τους άνω των 45.

Οπότε, εκεί κολλάει και το point μου (πιο πάνω) αφού ο καθένας μπορεί να κατανοήσει ότι σε αυτές τις ομάδες οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι λιγότεροι, είναι όμως δυσκολότερο να εκδηλωθούν.
Αλλά και γενικότερα δεν μπορεί να υπάρξει μια σαφή έρευνα γιατί ένα μικρό ποσοστό θα παραδεχθεί ότι είναι ομοφυλόφιλος-αμφιφυλόφιλος. Βέβαια, είχα διαβάσει κάπου ότι πληθυσμιακά οι ομοφυλόφιλοι-αμφιφυλόφιλοι είναι το 15-18% του συνολικού πληθυσμού!

---Το να είσαι ετεροφυλόφιλος είναι φυσιολογικό. ΟΚ! Αλλά ΓΙΑΤΙ αυτό να σημαίνει ότι το να είσαι ομοφυλόφιλος ΔΕΝ είναι φυσιολογικό; (αυτό πάει και στον Giorgos216)
Δεν μπορώ να το καταλάβω!

---Τέλος, ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΣ αυτούς που είναι από τη φύση τους;;;;
Καλά σοβαρολογείς τώρα;
Καταρχάς ο σεξουαλικός προσανατολισμός ΔΕΝ είναι επιλογή, επομένως σαφώς δεν υπάρχει λόγος να δικαιολογήσεις κάτι.
Δεύτερον, μπορείς να μου δώσεις παραδείγματα ανθρώπων που ΔΕΝ είναι απο τη φύση τους;
Είτε μπορείς να το κατανοήσεις είτε όχι, όσο και "κακό και μη φυσιολογικό και να το περνάς", ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει!
Δεν θα αυξηθεί ο αριθμός των ομοφυλόφιλων "αν το περάσεις ως κάτι φυσιολογικό", ούτε θα σταματήσει "η διαιώνιση του είδους ΑΛΛΑ θα σταματήσουν ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ άνθρωποι να κρύβουν-καταπιέζουν τα συναισθήματά τους!

Διαδίδεται γράφει, ρε - όχι μεταδίδεται!:P

Διαδίδομαι :

-κάνω κάτι γνωστό
-εξαπλώνομαι

Οπότε 1) δεν έχει και μεγάλη διαφορά 2) η χρήση αυτού του ρήματος στη συγκεκριμένη πρόταση (και πάλι) είναι επιικώς άτοπη!

Γενικό Σχόλιο : Πριν εκφράσετε άποψη και για να μην εκτίθεστε με αυτά που λέτε, ψάξτε λίγο το θεματάκι και ξεκολλήστε επιτέλους από τα ηλίθια στερεότυπα και τους κομπλεξισμούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top