Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πατρίς- θρησκεία - οικογένεια. Ότι αντιτίθεται στα 2/3 του δόγματος αυτού δεν είναι και ό,τι πιο φυσιολογικό

ΑΙΡΧΩΜΑΣΤΑΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
η ετεροφυλοφιλία είναι αναγκαία για την αναπαραγωγή και μόνο.Η ανατροφή ενός παιδιού δεν καθορίζεται από τον σεξουαλικό προσανατολισμό των γονιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Σιγα μν σκίσεις το καλτσον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
η ετεροφυλοφιλία είναι αναγκαία για την αναπαραγωγή και μόνο.Η ανατροφή ενός παιδιού δεν καθορίζεται από τον σεξουαλικό προσανατολισμό των γονιών.
Καλά ότι πεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Καλά ότι πεις ;)

Καλά το πας... Αν ακολουθείς αυτά τα μυαλά, όχι μόνο ασθενή, αλλά ούτε νοσηλεύτρια δεν θα πηδήξεις στο νοσοκομείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Δεν με νοιάζει με ποιον πηδιέται ο καθένας, αλλά δεν είναι νορμάλ αν ειναι του ιδιου φύλου.
Μπορείς να εξηγήσεις γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Bασικα ειμαι επιφυλακτικη πολυ οσον αφορα την υιοθεσια για εναν λογο: Δεν ξερω κατα ποσο το παιδι θα γλυτωσει τον ρατσισμο, τα σχολια, και ολη αυτη την κατασταση απο τριτους, τι θα βιωσει απ'εξω, και κατα ποσο θα το αντεξει το ιδιο το παιδι αυτη την διαφορετικοτητα,πως θα το παρει πως θα αντιδρασει οταν αντιληφθει αργοτερα, ολα αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Γιατί να μην παντρεύονται ομοφυλόφιλοι και να μην υιοθετούν παιδιά?? Που ζούμε? 21ο αιώνα στην Ελλάδα??:redface:

Φυσικά και είμαι υπέρ και των 2. Η κοινωνία μας θα πρέπει να είναι εντελώς ελεύθερη απ΄όλες τις απόψεις.

Στην Γαλλια σκεφτονται να παρουν ενα νεο μετρο. Αντι οι δυο γονεις να ονομαζονται μητερα και πατερας να ονομαζονται γονεας Α και γονεας Β αντιστοιχα, πραγμα ποιυ θα βοηθουσε πολλα ομοφυλα ζευγαρια να υιοθετησουν παιδια με μεγαλυτερη ομαλοτητα. Θα συμφωνουσατε με ενα αντιστοιχο μετρο στο μελλον, στην Ελλαδα?

Μετά θα τσακώνονται ποιος θα είναι ο Α :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Bασικα ειμαι επιφυλακτικη πολυ οσον αφορα την υιοθεσια για εναν λογο: Δεν ξερω κατα ποσο το παιδι θα γλυτωσει τον ρατσισμο, τα σχολια, και ολη αυτη την κατασταση απο τριτους, τι θα βιωσει απ'εξω, και κατα ποσο θα το αντεξει το ιδιο το παιδι αυτη την διαφορετικοτητα,πως θα το παρει πως θα αντιδρασει οταν αντιληφθει αργοτερα, ολα αυτα..

Δεν νομίζεις ότι όλα αυτά είναι προβήματα τις κοινωνίας μας και θα έπρεπε να δουλέψουμε έτσι ώστε να τα εξαλήψουμε και όχι να απαγορεύουμε το κάθε τι διαφορετικό. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μπορείς να εξηγήσεις γιατί?
Γιατί η φυλετικη αναπαραγωγη ειναι δυνατη μονο με ετεροφυλοφιλια.. .αυτο δεν σου λέει κάτι; Αν η ομοφυλοφιλία ήταν η επικρατούσα κατάσταση το είδος θα εξαφανιζόταν.. Κάτι ''ξέρει'' η φυσική επιλογή;)
Επίσης, καποιος από τους 2 σε ενα ζευγαρι ομοφυλοφιλων έχει ''γυναικειο ρόλο''. Δηλαδή ο άντρας μετατοπίζεται από τον ρόλο του και φέρεται σαν γυναικα(που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ)... Όχι και τόσο φυσιολογικό.. Παρόλα αυτά, είναι επιλογή του καθενός το τι θα κάνει στο κρεβάτι του, αρκει να μην προσπαθει να με πείσει ότι είναι νορμάλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δεν νομίζεις ότι όλα αυτά είναι προβήματα τις κοινωνίας μας και θα έπρεπε να δουλέψουμε έτσι ώστε να τα εξαλήψουμε και όχι να απαγορεύουμε το κάθε τι διαφορετικό. :hmm:

Μην πετάς τέτοιες προτάσεις. Τους μπερδεύεις ακόμα περισσότερο...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν νομίζεις ότι όλα αυτά είναι προβήματα τις κοινωνίας μας και θα έπρεπε να δουλέψουμε έτσι ώστε να τα εξαλήψουμε και όχι να απαγορεύουμε το κάθε τι διαφορετικό. :hmm:


Σαφως και πρεπει να τα εξαλειψουμε αλλα απτην αλλη συνεχιζω να εχω καποιους μικρους δισταγμους.. Αλλα ναι πρεπει να εξαλειφθουν το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω να γινεται κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Σαφως και πρεπει να τα εξαλειψουμε αλλα απ'την αλλη συνεχιζω να εχω καποιους μικρους δισταγμους.. Αλλα ναι πρεπει να εξαλειφθουν το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω να γινεται κατι τετοιο

Πως να γίνει κάτι τέτοιο όταν δεν υπάρχει η παραμικρή προσπάθεια απο την κοινωνία αλλά και απο την πολιτεία; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εσύ γιατί το θεωρείς normal?
Γιατί όχι? Εφόσον υπάρχει συγκατάθεση και από τις δυο πλευρές και δεν βλάπτεται η υγεία τους με κανέναν άμεσο τρόπο, δε βλέπω τίποτα περίεργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Πως να γίνει κάτι τέτοιο όταν δεν υπάρχει η παραμικρή προσπάθεια απο την κοινωνία αλλά και απο την πολιτεία; :P


Mωρε εδω δεν αλλαζουμε αλλα και αλλα αυτα μας μαρανανε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Γιατί να μην παντρεύονται ομοφυλόφιλοι και να μην υιοθετούν παιδιά?? Που ζούμε? 21ο αιώνα στην Ελλάδα??:redface:

Φυσικά και είμαι υπέρ και των 2. Η κοινωνία μας θα πρέπει να είναι εντελώς ελεύθερη απ΄όλες τις απόψεις.



Μετά θα τσακώνονται ποιος θα είναι ο Α :P


Εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να έχουν το δικαίωμα να υιοθετούν παιδιά.Θεωρώ ότι τα καλά ξεπερνάνε τα κακά της υιοθεσίας.Ωστόσο δε βλέπω κανένα λόγο να παντρευτούν.Η θρησκεία μας όπως ξέρετε καλά δεν το επιτρέπει.

Ο γάμος δεν είναι ένα γλέντι όπως πολλοί πιστεύουν.Είναι μυστήριο.Οπότε οι ομοφυλόφιλοι που πιστεύουν στο Χριστιανισμό θα πρέπει να είναι σε θέση να καταλάβουν γιατί δε μπορούν να παντρευτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Γιατί η φυλετικη αναπαραγωγη ειναι δυνατη μονο με ετεροφυλοφιλια.. .αυτο δεν σου λέει κάτι; Αν η ομοφυλοφιλία ήταν η επικρατούσα κατάσταση το είδος θα εξαφανιζόταν.. Κάτι ''ξέρει'' η φυσική επιλογή;)
Μισό λεπτό, ποιος ακριβώς μίλησε για επικρατούσα κατάσταση? Αν η γιαγιά μου είχε ροδάκια...
Να υποθέσω δηλαδή πως η μόνη σεξουαλική πράξη που αποδέχεσαι ως normal είναι αυτή που αποβλέπει στην τεκνοποιία για την διατήρηση του είδους?
Επίσης, καποιος από τους 2 σε ενα ζευγαρι ομοφυλοφιλων έχει ''γυναικειο ρόλο''. Δηλαδή ο άντρας μετατοπίζεται από τον ρόλο του και φέρεται σαν γυναικα(που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ)... Όχι και τόσο φυσιολογικό.. Παρόλα αυτά, είναι επιλογή του καθενός το τι θα κάνει στο κρεβάτι του, αρκει να μην προσπαθει να με πείσει ότι είναι νορμάλ
Μήπως έχεις βρεθεί ποτέ σε τέτοιου είδους σχέση και ξέρεις από πρώτο χέρι??:P
Έχω την εντύπωση πως στηρίζεις όλο αυτό που λες σε διάφορα στερεότυπα που επικρατούν στην κοινωνία μας για αυτή την ομάδα ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Mωρε εδω δεν αλλαζουμε αλλα και αλλα αυτα μας μαρανανε..

Δεν είναι δικαιολογία αυτή.
Αν δώσει η πολιτεία κάποια στοιχειώδη, κατα εμένα, πράγματα τα οποία για εμάς λίγο πολύ θεωρούνται αυτονόητα, όπως:
1. Το δικαίωμα στον πολιτικό γάμο
2. Το δικαίωμα δημιουργίας οικογένειας μέσω της υιοθεσίας
Τότε θα αρχίσει να αλλάζει και το μυαλό της κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μισό λεπτό, ποιος ακριβώς μίλησε για επικρατούσα κατάσταση? Αν η γιαγιά μου είχε ροδάκια...
Να υποθέσω δηλαδή πως η μόνη σεξουαλική πράξη που αποδέχεσαι ως normal είναι αυτή που αποβλέπει στην τεκνοποιία για την διατήρηση του είδους?

Μήπως έχεις βρεθεί ποτέ σε τέτοιου είδους σχέση και ξέρεις από πρώτο χέρι??:P
Έχω την εντύπωση πως στηρίζεις όλο αυτό που λες σε διάφορα στερεότυπα που επικρατούν στην κοινωνία μας για αυτή την ομάδα ανθρώπων.
Δεν ειπα για επικρατουσα κατασταση.. ειπα οτι αν ηταν επικρατουσα δεν θα ηταν βιωσιμη, το οποιο δειχνει την μη φυσιολογικοτητα ως ενος σημειου. Εχω κάποιους γκει φίλους , οι οποίοι μου έουν πει κάποια πράματα της πράξης αυτης... Εγω δεν το θεωρω φυσιολογικο, αλλα δεν θα κράξω ή αποκλείσω κτλ καποιον διακριτικο( να τονισω οτι δεν εχω προβλημα και να μου πει καποιος οτι ειναι γκει, εχω πρόβλημα αν πάει να το επιβάλλει ως φυσιολογικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top