Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
PWNED!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Γεγονος ειναι πως η ομοφυλοφιλια ειναι μια "ανωμαλια" της φυσης απο τις πολλες. Οσο απελευθερωμενη και να ειναι η κοινωνια πιστευω πως μπορει απλα να μην δωσει σημασια, αλλα οχι να το ενθαρρυνει και ολας. Επειτα οσον αφορα την υιοθεσια παιδιων ειναι κατι το απαραδεκτο και σε καμια περιπτωαη δεν το θεωρω σωστο. Δεν ειναι πως ειμαι προκατειλλημενος, αλλα σκεφτειτε πως θα μεγαλωσει το παιδι. Ποια θα ειναι η μαμα και ποιος ο μπαμπας; Εμενα προσωπικα αν στους φιλους μου παρουσιαζονταν 2 αντρες ως γονεις μου θα ηθελα να ανοιξει να με καταπιει η γη. Ξαναλεω πως δεν εχω καποιο στερεοτυπο, απλα καποια πραγματα δεν δεχομαστε να τα ενσωματωσουμε στη δικη μας ζωη, ωστοσο τα σεβομαστε. Μακρια και αγαπημενοι που λενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεγονος ειναι πως η ομοφυλοφιλια ειναι μια "ανωμαλια" της φυσης απο τις πολλες. Οσο απελευθερωμενη και να ειναι η κοινωνια πιστευω πως μπορει απλα να μην δωσει σημασια, αλλα οχι να το ενθαρρυνει και ολας. Επειτα οσον αφορα την υιοθεσια παιδιων ειναι κατι το απαραδεκτο και σε καμια περιπτωαη δεν το θεωρω σωστο. Δεν ειναι πως ειμαι προκατειλλημενος, αλλα σκεφτειτε πως θα μεγαλωσει το παιδι. Ποια θα ειναι η μαμα και ποιος ο μπαμπας; Εμενα προσωπικα αν στους φιλους μου παρουσιαζονταν 2 αντρες ως γονεις μου θα ηθελα να ανοιξει να με καταπιει η γη. Ξαναλεω πως δεν εχω καποιο στερεοτυπο, απλα καποια πραγματα δεν δεχομαστε να τα ενσωματωσουμε στη δικη μας ζωη, ωστοσο τα σεβομαστε. Μακρια και αγαπημενοι που λενε.

Νταξ χωρις να ειμαι ειδικος το ερωτημα αν η ομοφυλοφιλια ειναι ''ανωμαλια'' της φυσης νομιζω δεν εχει απαντηθει ακομα. Ακομα και στα ζωα υπαρχει ή εστω εκδηλωνεται καποιες φορες ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα. Αρκετοι επιστημονες ισχυριζονται οτι σε μικρο ποσοστο ειναι η φυσιολογικη η υπαρξη της. Να εδω ενα μικρο κειμενο απο την βικιπαιδεια-->
Τα δύο κυριότερα επιχειρήματα προέρχονται από τη φύση και τις θεωρούμενες σήμερα "φυσιολογικές" πρακτικές του ανθρώπινου είδους. Το επιχείρημα από τη φύση είναι ότι η ομοφυλοφιλία συναντάται και σε ζώα (σε πάνω από 1500 είδη), τα οποία κατά τα άλλα δεν κινδυνεύουν να εξαφανιστούν. Κατά τα άλλα, σε πολλές περιπτώσεις θεωρείται αρετή η επικυριαρχία πάνω στα φυσικά ένστικτα. Το δεύτερο επιχείρημα είναι ότι το σεξ με προφυλάξεις (που στοχεύει μόνο στην ηδονή) και γίνεται από ετερόφυλα ή/και άτεκνα με τη θέλησή τους ζευγάρια, δεν αντιμετωπίζει την ίδια εχθρότητα όπως το σεξ των ομοερωτικών ζευγαριών.
Επιπροσθέτως, στο ζωικό βασίλειο η εμφάνιση της ομοφυλοφιλίας έχει παρατηρηθεί ότι αποσκοπεί σε συγκεκριμένα αποτελέσματα (κάτι το οποίο οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν αποκλείεται και στον άνθρωπο να εμφανίζεται τουλάχιστον περιοδικά ενστικτωδώς για να επιφέρει συγκεκριμένα οφέλη στην εξέλιξη του είδους). Για παράδειγμα, έχει παρατηρηθεί ότι σε συγκεκριμένα είδη τα αρσενικά εμποδίζουν την σπερματική αποτελεσματικότητα άλλων αρσενικών με το να ζευγαρώνουν μαζί τους. Παρομοίως σε άλλα το ζευγάρωμα με άλλο αρσενικό αποσκοπεί στην μεταφορά γενετικού υλικού, το οποίο θα μεταφερθεί σε θηλυκό με το οποίο ο αποδέκτης θα ζευγαρώσει αργότερα (συνεπώς ένα είδος εξελικτικού ανταγωνισμού). Η στάση ζευγαρώματος παρόμοιας με εκείνη των θηλυκών έχει παρατηρηθεί σε άλλα, όταν επικρατεί ήττα από άλλο αρσενικό, λειτουργία που πιθανών αποσκοπεί στην παραδοχή και αρμονική συνύπαρξη προς όφελος της ομάδας. Ζευγάρια θηλυκών γλάρων είναι κοινότυπα, κάτι το οποίο συνήθως πιστεύεται ότι οφείλεται στην έλλειψη αρσενικών στο είδος σε σχέση με τις ανάγκες μεγαλώματος των νεογνών.
Εγω προσωπικα δεν εχω γνωμη επι αυτου του θεματος αν και ''αισθητικα'' στους ανδρες μου ''καθεται'' πολυ ασχημα.
Κατα τα αλλα σεβομαι τις επιλογες του καθενος αν και δεν εχω καποιο γνωστο που να ειναι γκει. Ομως και να ειχα -πχ να μου το αποκαλυπτε καποιος μετα- δεν πιστευω οτι θα χαλουσα την παρεα μαζι του αν και ισως στεναχωριομουν λιγο.
Τωρα οσον αφορα αυτο με τα ζευγαρια και εμενα δεν μου φαινεται ωραιο ομως για σκεψου ειναι καλυτερο αυτα τα παιδια να μενουν με γονεις που τα κακοποιουν, τα παραμελουν ή σε ιδρυματα?
Οχι οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα και οι ομοφιλοφοιλοι γονεις να εχουν και αυτοι αρρωστες διαθεσεις...

υγ Πρεπει να μαθετε ποτε τρολλαρει καποιος ρε παιδια επιτελους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Μετα τα γεγονοτα του Ορλαντο αλλαζω σταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετα τα γεγονοτα του Ορλαντο αλλαζω σταση
Ποια ήταν η στάση σου πριν και ποια είναι η τωρινή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Θεωρώ ότι οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να έχουν το δικαίωμα γάμου και υιοθεσίας. Σχετικά με την υιοθεσία, πιστεύω ότι υπάρχουν κακοί ετεροφυλόφιλοι γονείς και κακοί ομοφυλόφιλοι γονείς. Και συνεπώς υπάρχουν καλοί ετεροφυλόφιλοι και ομοφυλόφιλοι γονείς. Δεν πρέπει να στερούμε από τα παιδιά την ύπαρξη των γονέων, όποιοι και αν είναι αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Τόσο καιρό με τις συζητήσεις που κάνω με άλλους γύρω μου έχω καταλήξει πως αν κάποιος έχει μια συγκεκριμένη άποψη πάνω σ'αυτό το θέμα πολύ δύσκολα θα αλλάξει. Προσωπικά είμαι υπέρ και στα δύο. Για τον θρησκευτικό γάμο πάντως δεν ξέρω τι ορίζει η Εκκλησία και γενικά μεγάλη κουβέντα αυτή..δε βγάζεις άκρη. Για την υιοθεσία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αρπάζονται όλοι. Αν υπάρχει αγάπη, κατανόηση, σεβασμός και κοινός στόχος ανάμεσα σε δύο άτομα γιατί να μην μπορούνε να μεγαλώσουν σωστά ένα παιδί; Δεν λέω ότι όλα τα gay ζευγάρια μπορούν να μεγαλώσουν σωστά ένα παιδί, όπως δεν πιστεύω πως και όλοι οι ετεροφυλόφιλοι είναι καλοί γονείς. Ας μην είμαστε απόλυτοι. Γενικά άποψη μου είναι πως οι κλειστόμυαλοι άνθρωποι χάνουν πολλά πράγματα. Κυρίως την ηρεμία τους..διότι οργίζονται με καταστάσεις και ανθρώπους που δεν μπορούν να αλλάξουν. Μάταιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Ποια ήταν η στάση σου πριν και ποια είναι η τωρινή;

Τωρα ειναι θετικοτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τωρα ειναι θετικοτερη
Χαίρομαι. Ωστόσο, δεν μπορώ να μην εκφέρω την απορία μου σχετικά με το που οφείλεται η αλλαγή της αποψής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Αναμεσα στα θυματα θα μπορουσε να ειναι καποιος δικος μου ανθρωπος. Ειδικοτερα αν ειχε συμβει στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναμεσα στα θυματα θα μπορουσε να ειναι καποιος δικος μου ανθρωπος. Ειδικοτερα αν ειχε συμβει στην Ελλαδα.
Τι σχέση έχει μια τρομοκρατική επίθεση με το αν σου αρέσουν τα ομόφυλα ζευγάρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Τι σχέση έχει μια τρομοκρατική επίθεση με το αν σου αρέσουν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια?

Ποιος ειπε οτι μ'αρεσουν; :P Απλα μου ειναι πιο συμπαθη. Και επειδη ολοι εχουμε φιλους ομοφυλοφιλους ειτε το γνωριζουμε ειτε οχι... δε θα θελα να συμβει κατι αναλογο πουθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Προσπερνώ κάποιες μαλακίες που διάβασα παραπάνω.Είμαι της άποψης οτι κάθε άνθρωπος ανεξάρτητα από τον σεξουαλικό προσανατολισμό του έχει - ή τουλάχιστον πρέπει να'χει- δικαίωμα στον γάμο αλλά και στην υιοθεσία παιδιών.Γιατί πρέπει να του στερείται το τελευταίο δηλαδή; Από τη στιγμή που δύο άνθρωποι ανεξαρτητου φυλου αγαπιούνται,σέβονται ο ένας τον άλλον και νιώθουν επιτακτική την ανάγκη να δημιουργήσουν οικογένεια που είναι το πρόβλημα; Κάποιος είπε ότι στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια δεν υπάρχει είτε το πατρικό είτε το μητρικό πρότυπο,ισχύει.Τόσα και τόσα παιδιά βρίσκονται σε μονογονεϊκές οικογένειες και μεγάλωσαν μια χαρά.Και μη τολμήσει κανείς να πει ότι το παιδι ομοφυλόφιλου ζευγαριού θα βγει και αυτό ομοφυλόφιλο,θα'ναι τουλάχιστον άξιος γιουχαρισματος.Ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν είναι επιλογή oύτε είναι επιρροή από άλλον,απλά έτσι είναι end of story.
Τα παιδιά δε πρέπει να στερούνται γονείς,ότι σεξουαλικότητας και αν είναι.Χρειάζονται δίπλα τους δύο ανθρώπους που να τα αγαπάνε,να τα φροντίζουν και να τα νοιάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αχ, ξεθάψατε ένα θέμα που έχει να πάρει μπρος 2 χρόνια. Για να δούμε τι θα παιχτεί από ομοφοβικές μαλακίες τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Φυσικα και πρεπει να εχουν δικαιωμα στην υιοθεσια παιδιων .
Ωστοσο αν ειμουν gay δεν θα υιοθετουσα παιδι γιατι θα ειχε πολλα προβληματα εξαιτιας μου
Ασ πουμε την αληθεια ,κανεις δεν θα ηθελε να ειχε γονεις gay στην ελλαδα.Σε μια αλλη χωρα ισως ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Φυσικα και πρεπει να εχουν δικαιωμα στην υιοθεσια παιδιων .
Ωστοσο αν ειμουν gay δεν θα υιοθετουσα παιδι γιατι θα ειχε πολλα προβληματα εξαιτιας μου
Ασ πουμε την αληθεια ,κανεις δεν θα ηθελε να ειχε γονεις gay στην ελλαδα.Σε μια αλλη χωρα ισως ναι

Νομίζω ότι από το να μην έχει καθόλου γονείς, θα προτιμούσε γκέι γονείς στην Ελλάδα πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Νομίζω ότι από το να μην έχει καθόλου γονείς, θα προτιμούσε γκέι γονείς στην Ελλάδα πάντως.

Εσυ θα το προτιμουσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ισχύει ότι στην Ελλάδα τα παιδιά αυτά θα κινδύνευαν. Συνεπώς στην Ελλάδα πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμα για μια τέτοια ρύθμιση, αν και δηλώνω υπέρ της υιοθεσίας.
Περί γάμου, είμαι ξεκάθαρα υπέρ του πολιτικού γάμου ομοφυλοφιλων. Πάραυτα, αδυνατώ να καταλάβω γιατί οι γκέι θέλουν/διεκδικούν νομιμοποίηση θρησκευτικού. Αυτό είναι θέμα της εκκλησίας, η οποία έχει άλλα, πιο σημαντικά προβλήματα να λύσει, όπως η κατάργηση των θρησκευτικών π.χ. παρά να διανοηθεί πως η ομοφυλοφιλία θα γίνει αποδεκτή στους κόλπους της.

συνοψίζοντας, υπέρ της υιοθεσίας και υπέρ του γάμου, με επιφυλάξεις σε κάθε περίπτωση.

Εσυ θα το προτιμουσες?

εγώ θα το προτιμούσα πάντως. Στο κρεβάτι θα πάω μαζί τους για να με νοιάζει; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισχύει ότι στην Ελλάδα τα παιδιά αυτά θα κινδύνευαν. Συνεπώς στην Ελλάδα πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμα για μια τέτοια ρύθμιση, αν και δηλώνω υπέρ της υιοθεσίας.
Περί γάμου, είμαι ξεκάθαρα υπέρ του πολιτικού γάμου ομοφυλοφιλων. Πάραυτα, αδυνατώ να καταλάβω γιατί οι γκέι θέλουν/διεκδικούν νομιμοποίηση θρησκευτικού. Αυτό είναι θέμα της εκκλησίας, η οποία έχει άλλα, πιο σημαντικά προβλήματα να λύσει, όπως η κατάργηση των θρησκευτικών π.χ. παρά να διανοηθεί πως η ομοφυλοφιλία θα γίνει αποδεκτή στους κόλπους της.

συνοψίζοντας, υπέρ της υιοθεσίας και υπέρ του γάμου, με επιφυλάξεις σε κάθε περίπτωση.
Ποιος διεκδικεί νομιμοποίηση θρησκευτικού γάμου; Τα περισσότερα γκέι άτομα πάντως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top