Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Ρε παιδιά τώρα να μην δουλευόμαστε δεν γίνεται να υιοθετει παιδιά ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι! Δηλαδή αυτό το παιδί καταδικάζετε να στο να γίνει ομοφυλίφιλο όταν μεγαλώσει και η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική αλλά όχι όταν γίνεσαι ομοφυλόφιλος με αυτόν τον τρόπο, χωρίς να έχεις άλλη επιλογή! Άλλωστε κάτι το φυσιολογικό δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας... Η ομοφυλοφιλία υπάρχει στη φύση και δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους αλλά όχι ως κανόνας, ως εξαίρεση και δίνοντας τέτοια δικαιώματα στους ομοφυλόφιλους δίνουμε στην εξαίρεση τη δυνατότητα να μετατραπεί σε κανόνα και αυτό είναι επικίνδυνο.
Mε την ιδια λογικη, τα ομοφυλοφιλα παιδια των straight ζευγαριων πως στο καλο εγιναν ομοφυλοφιλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Μα πρακτικη διαφορα δεν υπαρχει ουτε στην υιοθετηση παιδιου απο ενα γκευ ζευγαρι μεταξυ ''κανονικου'' ζευγαριου.

Απλως,τιθεται θεμα κατανοησης και αποδοχης καθως και εθισμου.Επειδη η πλειονοτητα των ζωων,ετσι και ο ανθρωπος, απο την φυση βγαινουν χωρις ομοφυλοφιλικες τασεις(διοτι μονο το 1-2% ειναι ομοφυλοφιλοι,και αυτο δεν παρουσιαζει αυξηση) εχει επικρατησει οτι αυτο ειναι το ''σωστο'' επειδη αποτελει την πλειονοητητα.
Κατι επιστημονικα μη ορθο.

Εξαλλου,παλι σε πρακτικο κομματι,καμια ερευνα δεν εχει δειξει οτι ατομα που μεγαλωσαν σε μη ''φυσιολογικες'' οικογενειες,δηλαδη μακρια απο το προτυπο σουπερ πατερας-μητερα,ανεπτυξαν διαφορα συμπλεγματα η κομπλεξ.

Το θεμα που μας απασχολει ειναι μονο η κατανοηση απο την κοινωνια,αυτου του ατομου.Σαφως κα ενα τετοιο παιδι,που προερχεται απο ομοφυλοφιλο ζευγαρι,θα εχει λιγοτερες πιθανοτητες να προσαρμοστει ορθα στο κοινωνικο συνολο,αφου θα υπαρχει συνεχεια μια προκαταληψη εναντιον του.
Στοχος μας,δεν ειναι να απαγορευσουμε τις υιοθεσιες,αλλα να πεισουμε την κοινωνια οτι δεν αποτελουν προβλημα,και να υιοθετηθει μια αρμοζουσα συμπεριφορα απεναντι σε αυτα τα ατομα.
Μην τα λες σε εμένα αυτά. Αυτά τα γνωρίζω και είμαι υπερ και στα δύο τα οποία αναλύουμε στο θέμα. Απλώς παρέθεσα αυτήν την ερώτηση για να δείξω ότι υπάρχουν δύο όψεις στο νόμισμα περι υιοθεσίας παιδιών απο τους ομοφιλόφυλους.
Ρε παιδιά τώρα να μην δουλευόμαστε δεν γίνεται να υιοθετει παιδιά ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι! Δηλαδή αυτό το παιδί καταδικάζετε να στο να γίνει ομοφυλίφιλο όταν μεγαλώσει και η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική αλλά όχι όταν γίνεσαι ομοφυλόφιλος με αυτόν τον τρόπο, χωρίς να έχεις άλλη επιλογή! Άλλωστε κάτι το φυσιολογικό δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας... Η ομοφυλοφιλία υπάρχει στη φύση και δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους αλλά όχι ως κανόνας, ως εξαίρεση και δίνοντας τέτοια δικαιώματα στους ομοφυλόφιλους δίνουμε στην εξαίρεση τη δυνατότητα να μετατραπεί σε κανόνα και αυτό είναι επικίνδυνο.
Τότε γιατί μερικά παιδιά απο ετερόφυλες οικογένιες γίνονται/γεννιούνται ομοφιλίφυλα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ρε παιδιά τώρα να μην δουλευόμαστε δεν γίνεται να υιοθετει παιδιά ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι! Δηλαδή αυτό το παιδί καταδικάζετε να στο να γίνει ομοφυλίφιλο όταν μεγαλώσει και η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική αλλά όχι όταν γίνεσαι ομοφυλόφιλος με αυτόν τον τρόπο, χωρίς να έχεις άλλη επιλογή! Άλλωστε κάτι το φυσιολογικό δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας... Η ομοφυλοφιλία υπάρχει στη φύση και δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους αλλά όχι ως κανόνας, ως εξαίρεση και δίνοντας τέτοια δικαιώματα στους ομοφυλόφιλους δίνουμε στην εξαίρεση τη δυνατότητα να μετατραπεί σε κανόνα και αυτό είναι επικίνδυνο.

Δεν γινεται καλη μου αυτο.Ειναι πρακτικα αδυνατο.Ειπαμε,η ομοφυλοφιλια εχει να κανει με ορμονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Η ομοφυλοφιλία δεν έχει να κάνει μόνο με ορμόνες έχει να κάνει και με πρότυπα αλλιώς οι αμφισεξουαλικοί δε θα υπήρχαν! Αν εσύ μεγάλωνες με την αντίληψη ότι οι άντρες πάνε με άντρες και οι γυναίκες με γυναίκες, πώς ακριβώς θα πήγαινες με γυναίκα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Η ομοφυλοφιλία δεν έχει να κάνει μόνο με ορμόνες έχει να κάνει και με πρότυπα αλλιώς οι αμφισεξουαλικοί δε θα υπήρχαν! Αν εσύ μεγάλωνες με την αντίληψη ότι οι άντρες πάνε με άντρες και οι γυναίκες με γυναίκες, πώς ακριβώς θα πήγαινες με γυναίκα?
Γιατί,τα παιδιά ετεροφυλοφίλων πώς γίνονται ομοφυλόφιλα όπως εύστοχα είπε κάποιος πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Γιατί,τα παιδιά ετεροφυλοφίλων πώς γίνονται ομοφυλόφιλα όπως εύστοχα είπε κάποιος πριν

Γιατί είπα ότι δεν έχει να κάνει ΜΟΝΟ με ορμόνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Γιατί είπα ότι δεν έχει να κάνει ΜΟΝΟ με ορμόνες...

Στατιστικά,η πλειοψηφία των παιδιών με ομοφυλόφιλους γονείς είναι ετεροφυλόφιλα.https://www.courts.ca.gov/documents/Amer_Psychological_Assn_Amicus_Curiae_Brief.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γιατί είπα ότι δεν έχει να κάνει ΜΟΝΟ με ορμόνες...

Οι ορμονες διαδραματιζουν ενα ποσοστο ταξης 99%,αρα μιλαμε για ΜΟΝΟ ορμονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ομοφυλοφιλος δεν γεννιεσαι.Γινεσαι...με το μπαρδον κιολας.

Όχι.Η σεξουαλική ταυτότητα αποτελεί προσανατολισμό,όχι επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή
Το θέμα ανοίγει αφού καθαρίστηκε ξανά. Στην επόμενη παρεκτροπή θα κλειδωθεί για περισσότερο καιρό.
Δεν μπορείτε ούτε μια συζήτηση να κάνετε σε πολιτισμένο επίπεδο.
Το φόρουμ ΔΕΝ είναι αρένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Xie-pCZH-yM
colour youth . μια πρωτοπβουλια φοιτητων κατα κυριο λογο που δεν υποστηριχτηκε ομως απο τα μεσα
παντως εγω θα προτιμουσα ενα παιδι που ζει ειτε σε ορφανοτροφειο είτε σε απεχθες οικογενειακο περιβαλλον οπου το κακομεταχειριζονται να ζει σε μια οικογενεια με δυο πατεραδες ή δυο μητερες που θα αναλαμβαναν το ρολο τους ουσιαστικα και θα προσεφεραν πολλα παραπανω σ'αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Xie-pCZH-yM
colour youth . μια πρωτοπβουλια φοιτητων κατα κυριο λογο που δεν υποστηριχτηκε ομως απο τα μεσα
παντως εγω θα προτιμουσα ενα παιδι που ζει ειτε σε ορφανοτροφειο είτε σε απεχθες οικογενειακο περιβαλλον οπου το κακομεταχειριζονται να ζει σε μια οικογενεια με δυο πατεραδες ή δυο μητερες που θα αναλαμβαναν το ρολο τους ουσιαστικα και θα προσεφεραν πολλα παραπανω σ'αυτο.

Σχόλιο απ' το βίντεό σου :

Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΒΑΡΥΤΑΤΗ ΨΥΧΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ, ΟΠΟΥ Ο ΦΟΡΕΑΣ ΤΗΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ.
ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ, ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ.
ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΚΩΣ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΓΕΜΑΤΑ ΜΟΧΘΗΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΩΤΕΙΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ ΨΥΧΟΠΑΘΕΙΣ.


Ok, it made my day.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Σχόλιο απ' το βίντεό σου :

Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΒΑΡΥΤΑΤΗ ΨΥΧΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ, ΟΠΟΥ Ο ΦΟΡΕΑΣ ΤΗΣ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ.
ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ, ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ.
ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΚΩΣ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΓΕΜΑΤΑ ΜΟΧΘΗΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΩΤΕΙΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ ΨΥΧΟΠΑΘΕΙΣ.


Ok, it made my day.
Προφανώς ο συγκεκριμένος έχει καταπιεσμένες ομοφυλοφιλικές τάσεις και για αυτό βγάζει μένος και εμπάθεια.Οταν κάτι το μισείς σφόδρα χωρίς να σε πειράζει κάτι δεν πάει καλά....;)
Πάντως η δημοσκόπηση του φόρουμ αντικατροπτίζει σε μεγάλο βαθμό την πραγματικότητα δηλαδή ένας στους τρείς Ελληνες παραμένει ομοφοβικός και δεν συζητάει κάν γάμους κτλ.Αν τα συγκρίνεις με τα αντίστοιχα ποσοστά κομμάτων πχ χρυσή αυγή,θρησκόληπτοι και γενικότερα άτομα χωρίς ιδιαίτερη παιδεία και μόρφωση έχει εξήγηση το ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έχει αποδειχθεί ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των ομοφοβικών είναι και οι ίδιοι ομοφυλόφιλοι.

Σαφώς it gets better, αλλά παιδιά τα πράγματα δεν είναι ακόμα καλά....

Και να τονίσω ότι αρκετοί μορφωμένοι άνθρωποι είναι μέχρι και ομοφοβικοί.

Η παιδεία και η πνευματική καλλιέργεια είναι το κλειδί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ας αφήσουμε όλες τις χαζές δικαιολογίες στην άκρη ( τύπου το παιδί θα αναπτύξει ομοφυλοφιλικές τάσεις) και ας δούμε τι είναι καλό για την ανάπτυξη του παιδιού. Καταρχάς, για να αισθανθεί ένα παιδί ασφαλές ,να μπορέσει να εξερευνήσει και να αναπτύξει τις κοινωνικές του δεξιότητες απαιτούνται δυο πράγματα:
ασφαλής δεσμός με άτομο που τα αγαπά και τα φροντίζει και ποικίλα ερεθίσματα. Στο ορφανοτροφείο δεν υπάρχει κανένα από αυτά. Δεν παρέχεται εξατομικευμένη προσοχή στα παιδιά και η εναλλαγή προσωπικού και το ωράριο δεν επιτρέπουν τη δημιουργία δεσμου.
Αποδεδειγμένα, παιδιά που μεγαλώνουν σε ορφανοτροφείο μέχρι το τέλος του πρώτου έτους έχουν αναπτυχθεί λιγότερο από οτι θα έπρεπε. Παιδιά που υιοθετήθηκαν μικρότερα των 2 ετών στη συνέχεια αναπτύχθηκαν κανονικά ,ενώ όσα υιοθετήθηκαν σε ηλικιες 2-6 ετών παρουσίασαν ελάχιστη καθυστέρηση.
Ιδιαίτερα εαν ένα παιδί μεγαλώσει σε ορφανοτροφείο ,το οποίο παρέχει ελάχιστα ερεθίσματα και εμπειρίες , αργότερα δεν θα μπορεί να λειτουργήσει στην κοινωνία και επίσης υστερούν στις κοινωνικές σχέσεις .
Οποιαδήποτε απομάκρυνση από το ορφανοτροφείο είναι θετική. Ακόμα και η υιοθεσία από ομοφυλόφιλους. Αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι οι αγάπη για το παιδί και όχι οι ταμπέλες. Μαζί τους το παιδί μπορεί να αναπτυχθεί φυσιολογικά. Ασφαλώς και δεν είναι βέβαιο ότι θα γίνει ομοφυλόφιλος. Δέχεται και άλλα ερεθίσματα πέρα από αυτά του σπιτιού και έχει τις ίδιες πιθανότητες με τα άλλα παιδιά. Μακροπρόθεσμα (και βραχυπρόθεσμα εννοειται) η υιοθεσία είναι σωτήρια για το παιδί γιατί μόνο έτσι μπορεί να αναπτυχθεί απολύτως φυσιολογικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου ΓΕΝΙΚΑ. Σκατά στο απόγειο της δέσμευσης.

Αλλά από εκεί και πέρα, γιατί ακόμα το συζητάμε το συγκεκριμένο? Προφανώς αν κάποιος θέλει, θα παντρευτεί και θα υιοθετήσει παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου ΓΕΝΙΚΑ. Σκατά στο απόγειο της δέσμευσης.

Αλλά από εκεί και πέρα, γιατί ακόμα το συζητάμε το συγκεκριμένο? Προφανώς αν κάποιος θέλει, θα παντρευτεί και θα υιοθετήσει παιδιά.

Δεν είναι μόνο θέμα δεσμεύσεως και του συμβόλου αυτού.
Το θέμα είναι ότι με το να επιτρέψουν τον γάμο στα ομόφυλα ζευγάρια, θα αποκτήσουν αυτά τα ζευγάρια ίσα δικαιώματα με αυτά των ετερόφυλων ζευγαριών.

Που θα παντρευτεί και που θα υιοθετήσει παιδί (αυτός ο κάποιος) ? Στο ΕΛΛΑΝΤΑ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μα αυτό λέω. Έχουν εξορισμού ίδια δικαιώματα άσχετα απ' το τι κάνει η κάθε παπαροκοινωνία με τη νομοθεσία της.

Θεωρητικό ήταν το σχόλιο, και χαζό τελικά, συμφωνώ, απ' τη στιγμή που ρεαλιστικά δεν έχει σημασία η θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Που ξέρεις εσύ οτι αυτή είναι η πραγματική ανθρώπινη φύση;
Ζώο είναι και ο άνθρωπος, και σε πολλά είδη ζώων παρατηρείται ομοφυλοφιλία στη φύση.
Αυτές είναι τελειώς σκοταδιστικές αντιλήψεις, όπως στον μεσαίωνα που θεωρούσαν τους αριστερόχειρες 'ελαττωματικούς' και τους επέβαλαν με το ζόρι να χρησιμοποιούν το δεξί χέρι, δημιουργώντας προβλήματα.
Τώρα βλακεία μου το ότι κάνω παράθεση μήνυμα που γράφτηκε πριν χρόνια αλλά τέλος πάντων.

Όλες οι λειτουργείες των οργανισμών έχουν ένα συγκεκριμένο σκοπό. Έτσι και η αναπαραγωγή προϋποθέτει την ύπαρξη δύο φύλων, διαφορετικών για τη δημιουργία απογόνων. Για αυτό το λόγο υπάρχει το αναπαραγωγικό σύστημα. Με αυτή τη λογική η φύση προορίζει την ένωση των δύο διαφορετικών φύλων. Με αυτή την έννοια, αυτό είναι το "ορθό".Και όταν λέω "ορθό" εννοώ για την εξυπηρέτηση αυτού του σκοπού . Παρόλα αυτά ζούμε σε μία κοινωνία εξελιγμένη-θέλω να πιστεύω. Το να έχει κάποιος διαφορετικές προτιμήσεις δεν σημαίνει ότι είναι προβληματικός, ή ότι δεν κάνει το σωστό ή ότι έχει λιγότερα δικαιώματα από τους άλλους. Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει, να ερωτευτεί όποιον θέλει, να διαλέξει όποιον δρόμο θέλει στην προσωπική του ζωή. Για τους γάμους ομοφυλοφύλων είμαι υπερ. Όπως και εμείς, έτσι και αυτοί πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν αυτήν την πράξη με το σύντροφό τους. Tο θέμα δεν θα έπρεπε καν να συζητιέται. Για την υιοθεσία όμως αλλάζει το θέμα διότι μπαίνει ένας τρίτος στη μέση. Ένα παιδί, μία αθώα ψυχή. Βεβαίως, πολλά παιδιά τυχαίνουν σε straight γονείς οι οποίοι όμως δεν είναι ικανοί να τα μεγαλώσουν. Δεν διαφωνώ: δύο gay μπορεί να είναι πιο ικανοί να γίνουν γονείς και να έχουν να προσφέρουν πολλά σε ένα παιδί. Όμως η κοινωνία μας δεν είναι δομημένη έτσι ώστε να το δεχτεί αυτό, ακόμα. Το παιδί θα έχει πολλά προβλήματα λόγω το κοινωνικού περίγυρου και των χλευασμών. Σίγουρα πρέπει να συμβούν αλλαγές στις αντιλήψεις μιας κοινωνίας, αλλά δεν είμαι σίγουρη πως οι αλλαγές αυτές θα είναι καρποφόρες αυτήν την χρονική στιγμή. Κάποτε το να υιοθετούν παιδιά οι ομοφυλόφιλοι θα είναι συνηθισμένο, αποδεκτό ηθικά, αυτό είναι σίγουρο. Όχι όμως τώρα. Δεν είναι οι συνθήκες κατάλληλες. Σίγουρα ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι με παιδί θα γίνει στόχος για σχόλια. Φανταστείτε τη ζωή αυτού του παιδιού, τη συμμετοχή του στο σχολείο, αργότερα στην εφηβική του ηλικία στις παρέες. Δεν είστε απελευθερωμένοι αν νομίζετε ότι το παιδί δεν θα έχει προβλήματα, άγνοια για την παιδική ψυχολογία έχετε.
Όπως π.χ. οι γυναίκες επαναστάτησαν όταν οι καταστάσεις ήταν ώριμες και ανεξαρτητοποιήθηκαν, έτσι και μια "επανάσταση" για την αποδοχή της υιοθέτησης πρέπει να πραγματοποιηθεί την κατάλληλη στιγμή αλλιώς θα αποτύχει. Θέλω να πω ότι την επανάσταση των γυναικώ την αποδέχτηκε μεγάλο μέρος της κοινωνίας και σήμερα όλοι - δεν μιλάω για άθλιες εξαιρέσεις. Όταν το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας δεν θα σχολιάζει - είτε κρυφά είτε φανερά- το φαινόμενο, τότε ναι, τότε θα είμαι υπερ.
Αλλά ποιος νοιάζεται για το τι είμαι εγώ; Θα συμφωνήσω ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ με το παρακάτω:
Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου ΓΕΝΙΚΑ. Σκατά στο απόγειο της δέσμευσης.Αλλά από εκεί και πέρα, γιατί ακόμα το συζητάμε το συγκεκριμένο? Προφανώς αν κάποιος θέλει, θα παντρευτεί και θα υιοθετήσει παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εγω προσωπικα εχω προβλημα γιατι δεν θα ηθελα να ειναι ο γιος μου ετσι αλλα αν τους βλεπω στο δρομο δεν εχω τοσο μεγαλο αρκει να μην ξεφτυλιζονται. αυτο βεβαια δεν μαρεσει να το βλεπω και με κανονικα ζευγαρια οποτε χΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top