Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
παιδια, δεν εχω καποια αποψη να εκφερω γτ μ ειναι τελειως αδιαφορο το θεμα, αλλα θελω να πω κατι...

μην ζητατε επιχειρηματα, ενα τετοιο θεμα δεν σηκωνει απαντησεις με επιχειρηματα. αποψεις μονο... και αν κτλβα καλα οσοι ζητατε επιχειρηματα ειστε υπερ της υιοθεσιας; εσεις δλδ εχετε επιχειρηματα και μαλιστα δυνατα; ή απλά το δεν βλεπω το λογο να μην το κανουν, δεν διαφερουν απο τους κανονικους ανθρωπους;

εγω δεν μπορω να πω ουτε ναι ουτε οχι στην υιοθεσια αλλα οταν το ακουω 2 πραγματα μ ερχονται στο μυαλο, 1ον οτι στην κοινωνια που ζουμε δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο γτ το ζευγαρι πρεπει να τηρει καποιες προυποθεσεις και η μια ειναι να ειναι αντρογυνο :Ρ
και 2ον ισως οτι παλιοτερα κατι τετοιο δεν ηταν εφικτο γτ αντιμετωπιζε καποιες "τεχνικες δυσκολιες" η ανατροφη του παιδιου απο ομοφυλοφιλους (σμρ δν νομιζω οτι τιθεται τετοιο θεμα γτ πχ πολλοι εχουν αντικαταστησει το μητρικο γαλα)

και βασικα απλα μ φαινεται περιεργο να σκεφτομαι 2 αντρακλες να μεγαλωνουν ενα κοριτσακι:clapup: παει το μωρο... καταστραφηκε...:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΚΑΤΑ. Δεν πηγαίνουν καλύτερα να δουν αν έρχομαι. Θέλουν και παιδιά. Όλα τα έχουν, αυτό τους λείπει. Πού καταντάει η κοινωνία; Πιάσαμε πάτο και δεν υπάρχει παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΚΑΤΑ. Δεν πηγαίνουν καλύτερα να δουν αν έρχομαι. Θέλουν και παιδιά. Όλα τα έχουν, αυτό τους λείπει. Πού καταντάει η κοινωνία; Πιάσαμε πάτο και δεν υπάρχει παρακάτω.

Επιχειρηματα 0 ε?

Γαμοι επιτρεπονται,γιαυτο πηγαινε να δεις εσυ αμα ερχομαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
ΥΠΕΡ για τον γάμο και ημιΥπερ για την απόκτηση παιδιών. Το κάθε αρμόδιο ίδρυμα θα πρέπει να εξετάσει εξονυχιστικά (κυρίως από ψυχολογικής άποψης) τους υποψήφιους γονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos900

Νεοφερμένος

Ο Panos900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δυστυχώς η κοινωνία μας ειναι ανώριμη ακόμα σε αυτό το θέμα..! Απο την παιδική μου ηλικία(απο το δημοτικό) ήξερα “τι ήθελα” ποιος ήμουν , Οταν ένοιωσα κατι για ένα αγορι..Και συνειδητοποιώ οτι ειμαι ομοφυλόφιλος... Στην αρχη προσπάθησα, να το πνίξω όλο αυτο μέσα μου και να το ξεχάσω .. Αλλά δεν μπόρεσα.. Έννοιωθα ενοχές γι' αυτό που είμαι και που δεν το επέλεξα εγω αλλα έτσι γεννήθηκα .... Στο σχολειό οι συμμαθητές μου με κοροϊδευαν, έβριζαν , και επικρατούσε μια ειρωνία...Μετα πήγαινα σπίτι στεναχωρημένος γιατί δεν μπορούσα να διορθώσω κάτι "ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ" ... Οι γονείς μου το έμαθαν κάποια στιγμή στο λύκειο αλλα δεν περίμενα διαφορετική αντιμετώπιση ....Η μητέρα μου να λέει γιατι σε μας αυτό και ο πατέρας μου να πιστεύει οτι θα περάσει.. Πλεον είναι καλύτερα τα πράγματα ... Αυτο που πρεπει να καταλάβουν είναι οτι και εμεις αγαπάμε, ερωτευόμαστε και δεν είμαστε άψυχοι...Και ναι είμαι ομοφυλόφιλος και είμαι χαρούμενος γι΄αυτό που είμαι και δεν ντρέπομαι..Πλεον υπερασπίζομαι γι' αυτό που ειμαι και δεν θα αφήσω κανέναν/καμια να με μειώνει και να με ειρωνεύεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Δυστυχώς η κοινωνία μας ειναι ανώριμη ακόμα σε αυτό το θέμα..! Απο την παιδική μου ηλικία(απο το δημοτικό) ήξερα “τι ήθελα” ποιος ήμουν , Οταν ένοιωσα κατι για ένα αγορι..Και συνειδητοποιώ οτι ειμαι ομοφυλόφιλος... Στην αρχη προσπάθησα, να το πνίξω όλο αυτο μέσα μου και να το ξεχάσω .. Αλλά δεν μπόρεσα.. Έννοιωθα ενοχές γι' αυτό που είμαι και που δεν το επέλεξα εγω αλλα έτσι γεννήθηκα .... Στο σχολειό οι συμμαθητές μου με κοροϊδευαν, έβριζαν , και επικρατούσε μια ειρωνία...Μετα πήγαινα σπίτι στεναχωρημένος γιατί δεν μπορούσα να διορθώσω κάτι "ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ" ... Οι γονείς μου το έμαθαν κάποια στιγμή στο λύκειο αλλα δεν περίμενα διαφορετική αντιμετώπιση ....Η μητέρα μου να λέει γιατι σε μας αυτό και ο πατέρας μου να πιστεύει οτι θα περάσει.. Πλεον είναι καλύτερα τα πράγματα ... Αυτο που πρεπει να καταλάβουν είναι οτι και εμεις αγαπάμε, ερωτευόμαστε και δεν είμαστε άψυχοι...Και ναι είμαι ομοφυλόφιλος και είμαι χαρούμενος γι΄αυτό που είμαι και δεν ντρέπομαι..Πλεον υπερασπίζομαι γι' αυτό που ειμαι και δεν θα αφήσω κανέναν/καμια να με μειώνει και να με ειρωνεύεται....
:D:D:D Να είσαι περήφανος για τον εαυτό σου. Κανείς δεν είναι καλύτερος από σένα. Χαίρομαι πολύ που βλέπω ότι εσύ τουλάχιστον είσαι καλά με τον εαυτό σου. Αυτό έχει σημασία. Ευτυχώς, υπάρχουν άνθρωποι που δε βάζουν ταμπέλες στους συνανθρώπους τους βάσει των σεξουαλικών τους προτιμήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata_re

Νεοφερμένος

Η taratata_re αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εγω παντως εχω να πω οτι γκευ μου εχει πει οτι ειναι επιλογη.. Τωρα.. τι να πω.

Εγω θεωρω με αυτα που εχω ακουσει, οτι μπορει να υπαρχει καποιο "θεμα" εκ φυσεως, αλλα πολλοι το ψαχνουν και οι ιδιοι, και καταληγουν στο τελος εκει που θελουν.. Υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις που ειναι καθαρα εκ φυσεως ορμονολογικο "προβλημα" και οδηγει στην ομοφυλοφυλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγω παντως εχω να πω οτι γκευ μου εχει πει οτι ειναι επιλογη.. Τωρα.. τι να πω.

Εγω θεωρω με αυτα που εχω ακουσει, οτι μπορει να υπαρχει καποιο "θεμα" εκ φυσεως, αλλα πολλοι το ψαχνουν και οι ιδιοι, και καταληγουν στο τελος εκει που θελουν.. Υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις που ειναι καθαρα εκ φυσεως ορμονολογικο "προβλημα" και οδηγει στην ομοφυλοφυλια.

Οι γκευ λενε οτι ειναι επιλογη γιατι θελουν να εχουν την ψευδαισθηση της ελευθερης βουλησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Κατά στο θρησκευτικό γάμο γιατί προφανώς ορίστηκε ως μεταξύ αρσενικού και θηλυκού.Ο θρησκευτικός γάμος είναι στον κύκλο των χριστιανών και προφανώς αφού η πλειοψηφία δεν θέλει γάμο ομοφυλοφίλων,ε εκεί να μη γίνει.Αν η σύνοδος ψηφίσει ναι,κανένα πρόβλημα :)

Yπέρ στον πολιτικό,γιατί το κράτος έχει χρέος να σέβεται τους πολίτες του και να τους δίνει αυτό το είδος της ελευθερίας όταν αυτοί το επιθυμούν.

Υπέρ στην υιοθεσία.Και μόνο η προσπάθεια και το θάψιμο που θα φάνε στην προσπάθεια να υιοθετήσουν,κάνουν σίγουρα βέβαιη την προσπάθειά τους για την ευημερία του παιδιού.

Α και μη λέμε μαλακίες για τα λανθασμένα πρότυπα.Το παιδί θα μεγαλώσει με πρότυπο την ανεκτικότητα και το ανοιχτό μυαλό πρώτα,και όχι με την αυτόματη τάση να γίνει ομοφυλόφιλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Παίδες ξεφύγατε,
ο καθένας έχει την ελευθερία να είναι ότι θέλει εφόσον δεν βλάπτει κάποιον άλλο!
Προσωπικά θα με πείραζε λίγο αν το παιδί μου ήταν ομοφυλόφυλο αλλά τελικώς θα πήγαινα πάσο. Και πιστεύω ότι αυτό θα γινόταν στους περισσότερους εδώ μέσα.
Για τους προκατειλημμένους ένα έχω να πω, ζείτε στον κόσμο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
οι ομοφυλόφιλοι ας παντρευτούν ας κάνουν οτι θέλουν αλλα ποιός ρώτησε το αγέννητο παιδί που ΔΕΝ θα έχει μάνα, μάλλον θα έχει και θα είναι αυτη που θα έδωσε το ωαριό της Η ΒΙΟΛΟΓΙΚΉ μητέρα του παιδιού που θα υποκατασταθει απο εναν ΜΠΑΜΠΆ-ΜΗΤΈΡΑ και εκεί είναι που συγχέονται οι ρόλοι των φύλων στο μυαλό του παιδιού , το αρσενικό και το θηλυκό είναι η ισορροπία του σύμπαντος κατα την αποψή μου και οι αρχαίοι έλληνες είχαν ομοφυλοφιλικές σχέσεις αλλα δεν κάναν ομοφυλοφιλικές οικογένειες ο πλάτωνας στο συμπόσιο γράφει οτι υπήρχε ενα πλάσμα το ανδρόγυνο και κρατήστε όλοι αυτη τη λέξη ανδρόγυνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν παθαίνει τίποτα το παιδάκι.Ερευνες έχουν δείξει ότι δεν έχει υπάρξει κανένα πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις.Εγώ θα προτιμούσα να δώσω ένα ορφανό παιδάκι σε δύο ομοφυλόφιλους με οικονομική δυνατότητα απο το να το δώσω σε ένα ζευγάρι ετεροφυλόφιλων που δεν έχουν χρήματα.Καλύτερη ζωή θα ζούσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
οι ομοφυλόφιλοι ας παντρευτούν ας κάνουν οτι θέλουν αλλα ποιός ρώτησε το αγέννητο παιδί που ΔΕΝ θα έχει μάνα, μάλλον θα έχει και θα είναι αυτη που θα έδωσε το ωαριό της Η ΒΙΟΛΟΓΙΚΉ μητέρα του παιδιού που θα υποκατασταθει απο εναν ΜΠΑΜΠΆ-ΜΗΤΈΡΑ και εκεί είναι που συγχέονται οι ρόλοι των φύλων στο μυαλό του παιδιού , το αρσενικό και το θηλυκό είναι η ισορροπία του σύμπαντος κατα την αποψή μου και οι αρχαίοι έλληνες είχαν ομοφυλοφιλικές σχέσεις αλλα δεν κάναν ομοφυλοφιλικές οικογένειες ο πλάτωνας στο συμπόσιο γράφει οτι υπήρχε ενα πλάσμα το ανδρόγυνο και κρατήστε όλοι αυτη τη λέξη ανδρόγυνο

Πράγματι, η αναπλήρωση της μητέρας ως πρόσωπο δε μπορεί να γίνει με κανένα τρόπο. Στο συγκεκριμένο σημείο μπορεί κάποιος να πει, όμως, ότι: «Είναι προτιμότερο να μείνει σε ορφανοτροφείο, από το να έχει έναν άντρα για μητέρα;».

Η άποψή μου είναι ότι, ναι. Και δεν είναι θέμα υγιών προτύπων και βλακείες. Θεωρώ ότι τα γκέι άτομα είναι καταπιεσμένα και πως αυτή τους η θέληση για απόκτηση παιδιών (γιατί δε μπορούν να αναπαραχθούν δύο ομόφυλα άτομα, αλλά κτήμα τους τα κάνουν) είναι αποτέλεσμα της πίεσης που νιώθουν από την κοινωνία. Προσπαθούν, δηλαδή, να κατορθώσουν την έγκριση αυτών των παροχών, και παλεύουν με κάθε τρόπο να το καταφέρουν, απλώς, για να αισθανθούν ίδιοι με τα υπόλοιπα μέλη της κοινωνίας. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, αλλά και για τη διαστρεβλωμένη εικόνα που θα δημιουργηθεί στο παιδί για την έννοια της οικογένειας κλπ, εγώ διαφωνώ.

Ναι στον πολιτικό γάμο τους, αν αυτό τους νοιάζει (προσωπικά είμαι γενικώς κατά του γάμου-ακόμη:P), αλλά όχι στην υιοθεσία.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, εν ολίγοις, και δεν είναι ανάγκη πάλι να ξεκινήσουν λογομαχίες.
Προφανώς, πάντως, και είναι, όπως όλοι μας, άνθρωποι άξιοι ίσης μεταχείρισης.

Τα βιολογικά κλπ δεν τα ξέρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Για να μπορέσουμε να απαντήσουμε ,νομίζω οτι πρώτα θα πρέπει να υποβάλουμε στον εαυτό μας την ερώτηση:
Eμένα θα με πείραζε να έχω γονείς ,άτομα του ίδιου φυλου?


Αν διστάσατε έστω κ ένα λεπτό,νομίζω οτι δεν είστε έτοιμοι να αποδεχθείτε κάτι τέτοιο, όσο προοδευτικοί κ να είστε!
Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δεν παθαίνει τίποτα το παιδάκι.Ερευνες έχουν δείξει ότι δεν έχει υπάρξει κανένα πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις.Εγώ θα προτιμούσα να δώσω ένα ορφανό παιδάκι σε δύο ομοφυλόφιλους με οικονομική δυνατότητα απο το να το δώσω σε ένα ζευγάρι ετεροφυλόφιλων που δεν έχουν χρήματα.Καλύτερη ζωή θα ζούσε
τι νόημα έχει να ζήσει ένα παιδι άνετη οικονομικά ζωή όταν δεν καταλαβαίνει τη συνοχή του κόσμου γύρω του ,όταν δει γυναίκες να θηλάζουν τα μώρα τους , οταν δεί γυναίκες να γεννάνε και τότε απο μόνο θα καταλάβει οτι κάτι δεν πάει καλά με την οικογενειά του ο πατέρας δεν τον βύζαξε , ούτε τον γέννησε ήταν απλά ενας πλούσιος ομοφυλόφιλος που του παρείχε άνετη ζωη απο κόμπλεξικά συναισθήματα να δημιούργησει και αυτος οικογένεια όπως όλος ο κόσμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
τι νόημα έχει να ζήσει ένα παιδι άνετη οικονομικά ζωή όταν δεν καταλαβαίνει τη συνοχή του κόσμου γύρω του ,όταν δει γυναίκες να θηλάζουν τα μώρα τους , οταν δεί γυναίκες να γεννάνε και τότε απο μόνο θα καταλάβει οτι κάτι δεν πάει καλά με την οικογενειά του ο πατέρας δεν τον βύζαξε , ούτε τον γέννησε ήταν απλά ενας πλούσιος ομοφυλόφιλος που του παρείχε άνετη ζωη απο κόμπλεξικά συναισθήματα να δημιούργησει και αυτος οικογένεια όπως όλος ο κόσμος
Τί είναι προτιμώτερο;Να μένει σε ένα άψυχο ίδρυμα;Χωρίς σπίτι και πατρίδα;Χωρίς μέλλον;Φαντάσου να ζούσες σε ένα ίδρυμα κλεισμένος...
Τεσπά μεγάλο θέμα.Εφυγε και ο τσόσμπα και ξενέρωσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
τι νόημα έχει να ζήσει ένα παιδι άνετη οικονομικά ζωή όταν δεν καταλαβαίνει τη συνοχή του κόσμου γύρω του ,όταν δει γυναίκες να θηλάζουν τα μώρα τους , οταν δεί γυναίκες να γεννάνε και τότε απο μόνο θα καταλάβει οτι κάτι δεν πάει καλά με την οικογενειά του ο πατέρας δεν τον βύζαξε , ούτε τον γέννησε ήταν απλά ενας πλούσιος ομοφυλόφιλος που του παρείχε άνετη ζωη απο κόμπλεξικά συναισθήματα να δημιούργησει και αυτος οικογένεια όπως όλος ο κόσμος


Δεν ειναι κομπλεξικα συναισθηματα. Ειναι η αναγκη που εχει καθε ανθρωπος να δημιουργησει οικογενεια, ανεξαρτητα απο τη σεξουαλικη του ταυτοτητα. Με τη δικια σου λογικη και ενα παιδι που πεθανε η μητερα του στη γεννα και θα μεγαλωσει με τον πατερα του δε θα τα δει ολα αυτα. Οπως και ναχει δεν ειναι αναγκη ολοι να βλεπουμε τα ιδια πραγματα. Αν και αμφιβαλλω οτι θα ειναι τοσο διαφορετικα οσο τα περιγραφεις... Τα πιστευω μερικων οντως τυφλωνουν.. Αφηστε τα δηθεν μαθηματα ψυχολογιας για προσωπικοτητες και προτυπα και πιαστε κανενα βιβλιο για να λυσετε τα δικα σας κομπλεξ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τα posts μερικων ξεχειλίζουν κόμπλεξ! Πραγματικα, ανατριχιασα! Ειστε αξιολυπητοι!

Μάλλον ο καθένας μας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την έννοια του συμπλέγματος.

Αξιολύπητος είναι εκείνος που δε μπορεί να αντικρούσει με επιχειρήματα την τάδε συγκεκριμένη άποψη, και ο ίδιος κακοχαρακτηρίζει τον οποιοδήποτε, επειδή, απλώς, διαφωνεί με τη δική του. Συνοπτικά, αν θέλεις συζήτηση και να μην χάσεις το θάρρος της γνώμης σου, άλλαξε ύφος.

Πέρα από έναν χρήστη που αναφέρθηκε έτσι σε ομοφυλόφιλους εδώ, τον οποίο όλοι κατηγόρησαν, και δικαίως, δεν είδα πολλούς να βγάζουν τέτοια χολή, η οποία, αν μη τι άλλο, μόνο άξια ανταπόδοσης μπορεί να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
τι νόημα έχει να ζήσει ένα παιδι άνετη οικονομικά ζωή όταν δεν καταλαβαίνει τη συνοχή του κόσμου γύρω του ,όταν δει γυναίκες να θηλάζουν τα μώρα τους , οταν δεί γυναίκες να γεννάνε και τότε απο μόνο θα καταλάβει οτι κάτι δεν πάει καλά με την οικογενειά του ο πατέρας δεν τον βύζαξε , ούτε τον γέννησε ήταν απλά ενας πλούσιος ομοφυλόφιλος που του παρείχε άνετη ζωη απο κόμπλεξικά συναισθήματα να δημιούργησει και αυτος οικογένεια όπως όλος ο κόσμος

Αξιοθρηνητο ποστ.

Αμα αφησω να με παρασυρει το ποταμι της ''λογικης'' σου,τοτε τι νοημα εχει να ζει ενας εκ γεννετης τυφλος οταν δεν μπορει να δει καν τι τον περιτριγυριζει?Τι νοημα εχει να ζει ενας διανοητικα καθυστερημενος,οταν δε μπορει να κατανοησει πραγματα κοινου νου?Το νοημα εχει να ζει ενας τετραπληγικος τι νοημα τι νοημα...
Να ζουνε μονο οι ''τελειοι'' που μπορουν να εχουν τα παντα και να κανουν τα παντα.

Το ποστ σου ειναι ακρως ηλιθιο και επικινδυνο και στερειται νοηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Τα posts μερικων ξεχειλίζουν κόμπλεξ! Πραγματικα, ανατριχιασα! Ειστε αξιολυπητοι! Δεν εχω κατι αλλο να πω! ΠΟΣΗ ΜΙΖΕΡΙΑ,ΑΜΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ? ΠΟΣΗ!

Χρήστο, δεν είναι κάτι το παράλογο. Απολύτως λογικό είναι να υπάρχει και ο αντίλογος σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα, άσχετα που σε κάποιες περιπτώσεις (κακώς) υπερβαίνει τα όρια. Αλλά σκέψου το εξής απλό: Όταν τα ίδια τα gay άτομα, πολλές φορές δε μπορούν να το παραδεχτούν, πόσο εύκολο είναι μετά να τους δεχτεί και η κοινωνία και να τους αναγνωρίσει τέτοια δικαιώματα?

Όσον αφορά το ερώτημα, ίσως πω κάτι τετριμμένο, αλλά πλήρη άποψη επί του ζητήματος της υιοθεσίας δεν έχω ακόμη : Τόσα παιδιά που μεγαλώνουν με straight ζευγάρια που αντιμετωπίζουν ενδοοικογενειακή βία, που οι γονείς αδιαφορούν, και είναι πλήρως απόντες, παίρνουν καλύτερα πρότυπα για την οικογένεια? Δεν το νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top