Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Μα αυτό ακριβώς λέω: Οι έρευνες απέδειξαν ότι τέτοιου είδους ψυχολογικά προβλήματα, τα οποία εμείς εικάζουμε, δεν υπήρξαν, τουλάχιστον σε ποσοστό μεγαλύτερο από τα προβλήματα που εμφάνισαν τα παιδιά ετεροφυλόφιλων ζευγαριών.
Βασικά οι στατιστικές-έρευνες αυτές μου μυρίζουν λίγο έρευνες περί ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας και τα αποτελέσματα σε παιδιά και μεγαλύτερους.
Είναι πολύ νωρίς για να βγάλουμε σταθερά συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
ναι σιγουρα αφου το θεμα υιοθετηση απο ομοφυλοφιλους ειναι καινουργιο φρουτο!!!!!
Στην Ολλανδία και δεν ξέρω σε ποιες άλλες ευρωπαϊκές χώρες, πρόλαβε κιόλας να μεγαλώσει η πρώτη γενιά παιδιών υιοθετημένων από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, όσο κι αν εμάς εδώ, κάτι τέτοιο μας φαίνεται αδιανόητο!!!

Βασικά οι στατιστικές-έρευνες αυτές μου μυρίζουν λίγο έρευνες περί ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας και τα αποτελέσματα σε παιδιά και μεγαλύτερους.
Είναι πολύ νωρίς για να βγάλουμε σταθερά συμπεράσματα.
Κοίταξε Χρόνη, το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, αφού διάφοροι πολέμιοι της ομοφυλοφιλίας έχουν καταγγείλει ομοφυλόφιλους ψυχολόγους ή τουλάχιστον το ομοφυλοφιλικό λόμπυ και τις επαφές του, για στημένες έρευνες, που βγάζουν καθοδηγούμενα συμπεράσματα.

Ωστόσο, δεν μπορούμε χωρίς στοιχεία να απορρίψουμε μια έρευνα, επειδή δεν μας αρέσει το αποτέλεσμά της ή επειδή έχουμε γενικότερες υποψίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Στην Ολλανδία και δεν ξέρω σε ποιες άλλες ευρωπαϊκές χώρες, πρόλαβε κιόλας να μεγαλώσει η πρώτη γενιά παιδιών υιοθετημένων από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, όσο κι αν εμάς εδώ, κάτι τέτοιο μας φαίνεται αδιανόητο!!!
Χμμμμ...
Με βάζεις σε σκέψεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Chaos: Ξέρεις μήπως πότε επιτράπηκε πρώτη φορά η υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια; (ανεξαρτήτως χώρας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
@Chaos: Ξέρεις μήπως πότε επιτράπηκε πρώτη φορά η υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια; (ανεξαρτήτως χώρας)
Διάφορες ευρωπαϊκές (κυρίως της Βόρειας και Κεντρικής Ευρώπης) έχουν αφήσει ανοιχτό το παράθυρο για τέτοιου είδους υιοθεσίες, επιτρέποντας την υιοθεσία από έναν γονέα ομοφυλόφιλο, που είναι δηλαδή μέλος ομοφυλοφιλικού παντρεμένου ζευγαριού, μετά από τεχνητή γονιμοποίηση ή από προηγούμενο ετεροφυλοφιλικό του γάμο, από τα τέλη της δεκαετίας του '90 ('97-'98 ). Το ίδιο ισχύει και για κάποιες πολιτείες των ΗΠΑ. Η πρώτη χώρα στην οποία όμως επετράπη η υιοθεσία παιδιού, ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ από δύο ομοφυλόφιλους γονείς, ήταν η Ολλανδία, από την 1η Απριλίου (σαν ψέματα ε; :clapup:) του 2001. Σήμερα, στην Ολλανδία, τη Δανία κλπ, συζητείται η νομιμοποίηση της υιοθεσίας από ΜΗ παντρεμένα ομοφυλοφιλικά ζευγάρια.

Εδώ παραθέτω έρευνα, που διεξήχθη πρόσφατα στη Γερμανία, με συμμετοχή πολλών χιλιάδων ομοφυλοφιλικών ζευγαριών και των παιδιών τους, σε σχέση με τα ψυχολογικά προβλήματα που συζητούσαμε παραπάνω. Σε σχέση με τις ενστάσεις που ακούστηκαν εδώ, θα ήθελα να παρατηρήσετε ότι το 95% των ζευγαριών που συμμετείχαν στην έρευνα, είναι ζευγάρια λεσβιών, ενώ μόλις το 5% είναι ζευγάρια gay. Συνεπώς, θεωρώ ότι το στατιστικό δείγμα παιδιών που μεγάλωσαν με δύο μπαμπάδες, δεν είναι αντιπροσωπευτικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antriana

Νεοφερμένος

Η antriana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
δεν εχω κανενα προβλημα με τους ανθρωπους καθενας κανει οτι θεκει στο κρεβατι του αρκει να μην προκαλει δημοσια στον κοσμο και προκαλει αισθηση του αισχους αλλωστε οι ιδιοι δεν ευθυνονται η φυση τους εκανε ετσι!!!!!Στην εποχη μας πλεον πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε την διαφορετικοτητα οχι να γινομαστε και οι ιδιοι επιτηδες ομως καλο θα ητανε να κραταμε σε ισσοροπια τα πραγματα αλλιως θα ερθει το τελος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianhs

Νεοφερμένος

Ο gianhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
απλα συμφωνω με την αντριανα με την καθε της λεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
δεν εχω κανενα προβλημα με τους ανθρωπους καθενας κανει οτι θεκει στο κρεβατι του αρκει να μην προκαλει δημοσια στον κοσμο και προκαλει αισθηση του αισχους αλλωστε οι ιδιοι δεν ευθυνονται η φυση τους εκανε ετσι!!!!!Στην εποχη μας πλεον πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε την διαφορετικοτητα οχι να γινομαστε και οι ιδιοι επιτηδες ομως καλο θα ητανε να κραταμε σε ισσοροπια τα πραγματα αλλιως θα ερθει το τελος!!!!

Συμφωνώ μαζί σου..Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι...Δηλαδή τι ακριβώς εννοείς όταν λες η φύση τους έκανε έτσι?Τί έχουν αυτοί οι άνθρωποι...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψηλά το κεφάλι

Νεοφερμένος

Ο μανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Άμα θέλουν παιδιά, να κάνουν !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Εγώ είμαι σίγουρα υπέρ ενός συμφώνου ρυθμισμένης συμβιώσης ατόμων του ίδιου φίλου, κάτι αντίστοιχο με το σύμφωνο συμβιώσης που ισχύει σήμερα για άτομα διαφορετικού φύλου. Σχετικά με γάμο ομοφυλοφιλων δεν έχω κατασταλάξει αν είμαι υπέρ ή κατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
ειμαι κατα και στα δυο εγω
ουτε και γαμος βεβαια μη τα βαζουμε ολα σε ενα τυγανι!
και τωρα οσον αφορα τα παιδια ενταξει οτι χειροτερο υπαρχει για να βλεπει μια οικογενεια που καθεται με τα παιδια της
θα ηταν να εβλεπε και μια αλλη οικογενεια που λεει ο λογος με 2 μπαμπαδες ή 2 μητερες να φιλιουνται και να εχουν και παιδια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ο λόγος που αντιμετωπίζουμε το θέμα της ομοφυλοφιλίας (που έχει προσλάβει μεγάλες διαστάσεις στην εποχή μας) είναι γιατί το παραδοσιακό πρότυπο της Χριστιανοσύνης και των χριστών ηθών προάγει την κλασσική οικογένεια - Μπαμπάς > Μαμά > Παιδιά, όπου όλοι έχουν απολύτως straight σεξουαλικές προτιμήσεις, με άλλα λόγια το μοντέλο της "τέλειας" και ηθικο-κοινωνικά "αποδεκτής" οικογένειας. Επειδή επηρεαζόμαστε από τις αντιλήψεις της παλιάς συντηρητικής γενιάς αποδεχόμαστε δύσκολα το εναλλακτικό lifestyle και ό,τι υπερβαίνει τα όρια αυτού που ήδη γνωρίζουμε ή έχουμε εξοικιωθεί μαζί του. Η κοινωνία θα πρέπει να αρχίσει να βλέπει ποιο ανοιχτά αυτά τα πράγματα γιατί κακά τα ψέματα, δεν είμαστε πλέον 1960. Ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να αγαπά όποιον θέλει χωρίς να υφίσταται την κοινωνική κατακραυγή, αρκεί να μην προκαλεί. Και παιδιά να υιοθετήσουν αν θέλουν, γιατί όχι? Το ίδιο το παιδί αν μεγαλώσει σε ένα τέτοιο περιβάλλον θα θεωρεί φυσιολογικότατη τη σχέση των γονιών του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψηλά το κεφάλι

Νεοφερμένος

Ο μανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αντί να λέμε να διευκολύνουν την διαδικασία υιοθέτησης για ζευγάρια που αντιμετωπίζουν πρόβλημα τεκνοποίησης, κοιτάμε αν πρέπει ή όχι οι γκέι να έχουν κοπέλι...δηλαδή έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
ειμαι υπερ των πολιτικων γαμων των ομοφυλοφιλων (για τους χριστιανικους δεν ξερω , ειναι θεμα της εκκλησιας).. Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να μην ειναι υπερ.. Αλλωστε , τι σε νοιαζει εσενα αν οι αλλοι θελουν να επισημοποιησουν την σχεση τους?? γουστο τους ,καπελο τους ..

οσον αφορα το θεμα της υιοθετησης , το θεωρω λιγο ακυρο.. Πχ στην ελλαδα απογορευεται η υιοθετηση παιδιων απο ομοφυλα ζευγαρια. Ομως , κανενας δεν απαγορευει ( και δεν γινεται να απαγορεψει) σε ενα γκει αντρα , να δωσει σπερμα και με τεχνητη γονιμοποιηση , μια γυναικα να γεννησει το παιδι του . Στη συνεχεια να πληρωσει την γυναικα ωστε να μην αναλαβει καμια ευθυνη απεναντι στο παιδι και για να εξαφανιστει.. Ετσι, ο γκει αντρας μεγαλωνει το παιδι , ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ, και προφανως εχει δικαιωμα να κανει σχεση με οποιον θελει.. Αντιστοιχα , μια λεσβια , μπορει ευκολα να απευθυνθει σε μια τραπεζα σπερματος.( αν και σε καποιες χωρες αυτο απαγορευεται). ο ρικι μαρτιν ,ας πουμε, μαλλον εκανε το πρωτο .Ενταξει , δεν ξερω αν η συλληψη εγινε κανονικα ή με τεχνητη γονιμοποιηση , αλλα η ουσια ειναι η ιδια.

Δηλ. θελω να πω οτι το θεμα δεν πρεπει να τιθεται προσωπικα στη λογικη(" οι γκει δεν πρεπει να εχουν αυτο το δικαιωμα"), αλλα ειδικοι ψυχολογοι να εξετασουν αν και πως ενα παιδι μπορει να μεγαλωσει σωστα σε μια τετοια οικογενεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψηλά το κεφάλι

Νεοφερμένος

Ο μανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ειμαι υπερ των πολιτικων γαμων των ομοφυλοφιλων (για τους χριστιανικους δεν ξερω , ειναι θεμα της εκκλησιας).. Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να μην ειναι υπερ.. Αλλωστε , τι σε νοιαζει εσενα αν οι αλλοι θελουν να επισημοποιησουν την σχεση τους?? γουστο τους ,καπελο τους ..

οσον αφορα το θεμα της υιοθετησης , το θεωρω λιγο ακυρο.. Πχ στην ελλαδα απογορευεται η υιοθετηση παιδιων απο ομοφυλα ζευγαρια. Ομως , κανενας δεν απαγορευει ( και δεν γινεται να απαγορεψει) σε ενα γκει αντρα , να δωσει σπερμα και με τεχνητη γονιμοποιηση , μια γυναικα να γεννησει το παιδι του . Στη συνεχεια να πληρωσει την γυναικα ωστε να μην αναλαβει καμια ευθυνη απεναντι στο παιδι και για να εξαφανιστει.. Ετσι, ο γκει αντρας μεγαλωνει το παιδι , ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ, και προφανως εχει δικαιωμα να κανει σχεση με οποιον θελει.. Αντιστοιχα , μια λεσβια , μπορει ευκολα να απευθυνθει σε μια τραπεζα σπερματος.( αν και σε καποιες χωρες αυτο απαγορευεται). ο ρικι μαρτιν ,ας πουμε, μαλλον εκανε το πρωτο .Ενταξει , δεν ξερω αν η συλληψη εγινε κανονικα ή με τεχνητη γονιμοποιηση , αλλα η ουσια ειναι η ιδια.

Δηλ. θελω να πω οτι το θεμα δεν πρεπει να τιθεται προσωπικα στη λογικη(" οι γκει δεν πρεπει να εχουν αυτο το δικαιωμα"), αλλα ειδικοι ψυχολογοι να εξετασουν αν και πως ενα παιδι μπορει να μεγαλωσει σωστα σε μια τετοια οικογενεια..



και η γυναίκα τί είναι; σκύλα για να γεννάει του καθενός ομοφυλόφιλου τα παιδιά; όπως το θέτεις είναι σαν να είναι κάποιο επάγγελμα που η γυναίκα επί πληρωμής γεννάει ένα παιδί που στην ουσία είναι και δικό της και να το πουλάει. Μου φαίνεται απάνθρωπο. Και όποια προσφερθεί έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα. Δεν γίνεται αυτό που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
και η γυναίκα τί είναι; σκύλα για να γεννάει του καθενός ομοφυλόφιλου τα παιδιά; όπως το θέτεις είναι σαν να είναι κάποιο επάγγελμα που η γυναίκα επί πληρωμής γεννάει ένα παιδί που στην ουσία είναι και δικό της και να το πουλάει. Μου φαίνεται απάνθρωπο. Και όποια προσφερθεί έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα. Δεν γίνεται αυτό που λες...

Wtf man,όταν κάτι γίνεται με την συναίνεσή της,τι το απάνθρωπο βλέπεις?Δεν της έκλεψε κανείς τα παιδιά,η ίδια το επέλεξε και το έκανε,I don't see something bad on that.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
και η γυναίκα τί είναι; σκύλα για να γεννάει του καθενός ομοφυλόφιλου τα παιδιά; όπως το θέτεις είναι σαν να είναι κάποιο επάγγελμα που η γυναίκα επί πληρωμής γεννάει ένα παιδί που στην ουσία είναι και δικό της και να το πουλάει. Μου φαίνεται απάνθρωπο. Και όποια προσφερθεί έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα. Δεν γίνεται αυτό που λες...

Γινεται και μαλιστα πολυ συχνα.. Για παραδειγμα οι παρενθετες μητερες υπογραφουν τετοια συμβολαια , οπου συμφωνουν οτι δεν εχουν κανενα δικαιωμα οσον αφορα τα παιδια που θα γεννησουν . Πληρωνονται γι αυτο και πολλες ισως το εχουν κανει και επαγγελμα..
Επισης , ορισμενοι διασημοι καταφευγουν σε αυτη τη λυση .
πχ ο κριστιανο ροναλντο φημολογειται οτι εχει πληρωσει γι αυτον το λογο τη γυναικα με την οποια εκανε το γιο του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Η εκκλησία νομίζω είναι κατά της ομοφυλοφιλίας, οπότε ποιος ο λόγος να κάνουν τον γάμο οι ομοφυλόφιλοι ειδικά στην εκκλησία? Δεν μπορεί να αλλάξει το δόγμα της η εκκλησία, αν και θα έφερνε πολλούς πελάτες.... Ακόμα και εγώ αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να κάνω γάμο, ειδικά στην εκκλησία?:hmm:Ο μόνος λόγος μου θα ήταν τυπικός και γιατί έτσι θέλουν οι υπόλοιποι συγγενείς να γίνει. Πιο πολύ λόγω παράδοσης είναι για εμένα και για γλέντι. Αλλά μ@λάκας είμαι να δώσω τόσα χιλιάρικα? Πιστεύω ότι θα κάνω έναν γάμο οικονομικό, και ελπίζω οι "δωρεές" να υπερκαλύψουν τα έξοδα μου xD.
Έτσι όπως βλέπω την ψηφοφορία δεν μπορώ να πω ότι είμαι υπέρ του γάμου, με την έννοια της ενεργητικής μου συμμετοχής. Δεν με ενδιαφέρει... Και επίσης δεν θα μου άρεσε να έβλεπα τον παπά που τόσο χρόνια κάνει αλλιώς την δουλειά του, να τον δω να την κάνω αλλιώς γιατί υποτείθεται η εκκλησία έχει δόγμα. και ο γάμος βγαίνει από το γαμώ που στα αρχαία σημαίνει νυμφεύω, παίρνω νύφη ενώ το γαμιέμαι συμαίνει, νυμφεύομαι, με παίρνει άντρας [με παίρνει άντρας σαν γυναίκα σαν νύφη, όχι με παίρνει από μπρος και από πίσω που νομίζετε μερικοί :P] όσο για τον πολιτικό γάμο no problem. Αν υπήρχε πάντως άλλη λέξη να αντικαταστήσει τον όρο γάμο στην περίπτωση αυτή θα ήταν καλύτερα γιατί είναι πολύ ειρωνικό...

Τώρα για την υιοθεσία.... Συμφωνώ και επαυξάνω. τόσα παιδιά βρίσκονται σε ορφανοτροφία, καλύτερα να βρουν μια οικογένεια, που θα τους δίνει και πολύ σημασία μάλιστα, γιατί θα ξέρουν ότι ίσως τα παιδιά τους νιώσουν κατακραυγή και γι αυτό θα προσπαθήσουν να είναι πιο κοντά τους. ΑΛΛΑ από την άλλη μπορεί να μην είναι αρκετά ώριμοι οι γονείς του [ειδικά στην περίπτωση των αντρών χD]. Σε καμία περίπτωση οι γονείς του δεν θα πρέπει να τον επηρεάσουν στον σεξουαλικό του προσανατολισμό και καλό θα ήταν να το βοηθήσουν να προσεγγίσει το άλλο φύλο [γιατί λόγω της κατακραυγής θα του είναι πιθανόν δύσκολο]. Πάντως το μειονέκτημα σε κάθε περίπτωση είναι ότι ίσως δεν νιώσει το παιδί την πατρική ή μητρική φροντίδα, ΑΛΛΑ από το τίποτα πολύ καλύτερα να νιώσει μια πλευρά της....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoeyGolfi

Νεοφερμένος

Ο JoeyGolfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εξαλλου ο πολιτικος γαμος τους θα ηταν χρησιμος και σε ποιο ειδικα πραγματα. Φανταστειτε ενα ομοφυλο ζευγαρι να ζει χρονια μαζι και να εχουν κανει μια κοινη περιουσια, και να σκοτωθει το ενα ατομο σε ατυχημα. Απο αποψη νομου, τοτε η κληρονομια θα παει σε θειους και θειες, και οχι στον συντροφο που εχει το ατομο στη ζωη του, επειδη δεν ειναι παντρεμενοι. Αδικο δεν ειναι;

Τωρα απο κει και περα δεν θεωρω ενα τοσο αμφιλεγομενο περιβαλλον το καταλληλο μερος για την ανατροφη ενος υιοθετημενου παιδιου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top