Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Done.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
(συνεχίζω την προπαγάνδα μου για τα νέα μέλη που μπαίνουνε στο φόρουμ και προφανώς δεν πάνε σε πιο πίσω σελίδες)
Οπως το πες.Δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Προπαγάνδα
Έχει και την θετική έννοια ο όρος, ένας που δηλώνει Ελληνάρας, θα έπρεπε να ξέρει καλά και την ελληνική γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Προπαγάνδα
Έχει και την θετική έννοια ο όρος, ένας που δηλώνει Ελληνάρας, θα έπρεπε να ξέρει καλά και την ελληνική γλώσσα.

Εκτός αυτού, ο Panzerfaust θα έπρεπε να ξέρει και πώς έχει προσδιοριστεί η χρήση του όρου στις προηγούμενες σελίδες του παρόντος νήματος (από ομοϊδεάτη του μάλιστα) και την οποία υιοθετεί ο lesgaybitrans.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Εκτός αυτού, ο Panzerfaust θα έπρεπε να ξέρει και πώς έχει προσδιοριστεί η χρήση του όρου στις προηγούμενες σελίδες του παρόντος νήματος (από ομοϊδεάτη του μάλιστα) και την οποία υιοθετεί ο lesgaybitrans.
Να υποθέσω ότι το ομοϊδεάτης απευθύνεται σε εμένα.

(Εάν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι το ομοϊδεάτης απευθύνεται σε εμένα.

(Εάν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη.)

Δεν θυμάμαι για ποιο άτομο πρόκειται. :xixi:
Το δε "ομοϊδεάτης" το χρησιμοποιώ ως ουδέτερο όρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι για ποιο άτομο πρόκειται. :xixi:
Το δε "ομοϊδεάτης" το χρησιμοποιώ ως ουδέτερο όρο.
Να χρησιμοποιείς σωστά την έκφρασή σου ώστε να μην ξεφεύγουμε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις γιατί εγώ ήμουν αυτός που τη χρησιμοποίησα σε προηγούμενες σελίδες.

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
ΥΠΕΡ και ΥΠΕΡ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
ειμαι υπερ αλλα δεν με νοιαζει κιολας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Είμαι υπέρ και στα 2. Επιτέλους να ξεκολλάμε από μερικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
ειμαι κατα του γαμου γενικα,ανεξαρτητως του αν αφορα ομοφυλοφιλους ή ετεροφυλόφιλους,αλλα φυσικα υπερ της δυνατοτητας του γαμου και της ελευθεριας του να το πραξουν δυο οποιοιδηποτε ανθρωποι που νιωθουν την αναγκη.

το υπερ η κατα της υιοθεσιας στην προκειμενη περιπτωση θελει σκεψη.Δε θα ειχα προβλημα να εχω ομοφυλοφιλο καθηγητη,αδερφο,θειο.Αλλα δε θα μου αρεσε να εχω δυο ομοφυλοφιλους πατεραδες.Το μα μεγαλωνει ενα παιδι σε ομοφυλοφιλικη οικογενεια ειναι κατι ακραιο,και υπο αυτη την εννοια οχι απαραιτητα θεμιτο.αλλα και οχι απαραιτητα κακο.Αυτο που με κανει να τεινω προς το ΥΠΕΡ ειναι η σκεψη οτι ενα παιδι ενωνει και κρατει μαζι δυο ανθρωπους πολυ εντονα,επομενως ενα ζευγαρι δεν θα επρεπε να αποκλειστει απο την ευτυχια αυτη για κανενα λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα,ο καθενας ας κανει ο,τι νομιζει και ο,τι πιστευει οτι ειναι το σωστο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
δεν ειμαι κατα των ομοφυλοφιλων αλλα ειναι θλιβερο το να εχει ενα παιδακι αντι για μια μαμα και εναν μπαμπα...εναν μπαμπα και εναν....μπαμπα??????:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Γιατί ακριβώς είναι θλιβερό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δεν το υποστηρίζω αλλά δεν είναι θλιβερό, αρκεί να ξέρουν να το αναθρέψουν, όχι για να το κάνουν σωστό πολίτη που ίσως το κάνουν, αλλά να αλλάζουν πάνες κλπ :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
δεν ξερω παντως εμενα δεν θα μου αρεσε κατι τετοιο... μονο και μονο επειδη δεν θα ζουσα με τα κανονικα προτυπα και αυτα που βοηθαν στην καλυτερη ψυχολογικη κατασταση!!!τωρα το αν θα του παρεχουν τα παντα αυτο βοηθαει ως ενα βαθμο απο κει και περα υπαρχει σιγουρα ή εστω τις περισσοτερες φορες καποιο ειδος ανασφαλειας στο παιδι...:hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
δεν ξερω παντως εμενα δεν θα μου αρεσε κατι τετοιο... μονο και μονο επειδη δεν θα ζουσα με τα κανονικα προτυπα και αυτα που βοηθαν στην καλυτερη ψυχολογικη κατασταση!!!τωρα το αν θα του παρεχουν τα παντα αυτο βοηθαει ως ενα βαθμο απο κει και περα υπαρχει σιγουρα ή εστω τις περισσοτερες φορες καποιο ειδος ανασφαλειας στο παιδι...:hmm::confused:
Έχω διαβάσει ότι στο εξωτερικό, όπου έχει επιτραπεί η υιοθεσία παιδιών από ζευγάρια ομοφυλόφιλων, τα αποτελέσματα από την παρακολούθηση της πρώτης γενιάς παιδιών που μεγάλωσαν με ομοφυλόφιλα ζευγάρια, δεν έδειξε αυξημένα ποσοστά ψυχολογικών προβλημάτων, ούτε καν αυξημένα ποσοστά ομοφυλοφιλίας, αντίθετα ήταν λιγότερο φοβικά και περισσότερο ανεκτικά στην διαφορετικότητα. Όσο αν κι εμένα με ξενίζει μια τέτοιας μορφής οικογένεια, σε σημείο ν' αδυνατώ να ψηφίσω στη δημοσκόπηση, ενώ συμφωνώ με το θέμα του γάμου ομοφυλοφίλων, τ' αποτελέσματα αυτά αποτελούν άλλο ένα επιχείρημα υπέρ μιας τέτοιας θεσμοθέτησης. :hmm:

Μια άλλη παράμετρος στο όλο ζήτημα, είναι και η εξής: Βλέπω ότι κι εδώ συζητάμε ως επί το πλείστον το ζήτημα της ομοφυλοφιλίας και του δικαιώματος υιοθεσίας από ομοφυλόφιλους, ωσάν να υπήρχαν μόνο άντρες τοιούτοι (:D:P λογοπαίγνιο μη δίνετε σημασία). Συνηθίζουμε σε τέτοιου είδους συζητήσεις να περιορίζουμε το ζήτημα, ως επί το πλείστον, στην αντρική ομοφυλοφιλία. Εδώ όμως γεννάται η παρακάτω απορία:

Εφόσον ένα ζευγάρι λεσβιών έχει τη δυνατότητα να κάνει παιδιά, με δότη σπέρματος, χωρίς κανείς να τις ελέγξει νομικά, η απαγόρευση υιοθεσίας από τους gay, δεν αποτελεί μια μορφή ανισότητας, σωβινισμού και διάκρισης μεταξύ των φύλλων;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
προτιμαω τον ρατσισμο απο τα ψυχολογικα προβληματα που ενδεχεται να προξενηθουν ....εδω μιλαμε για ενα μικρο παιδακιιιι.....ειναι ασχημο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μα αυτό ακριβώς λέω: Οι έρευνες απέδειξαν ότι τέτοιου είδους ψυχολογικά προβλήματα, τα οποία εμείς εικάζουμε, δεν υπήρξαν, τουλάχιστον σε ποσοστό μεγαλύτερο από τα προβλήματα που εμφάνισαν τα παιδιά ετεροφυλόφιλων ζευγαριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Μα αυτό ακριβώς λέω: Οι έρευνες απέδειξαν ότι τέτοιου είδους ψυχολογικά προβλήματα, τα οποία εμείς εικάζουμε, δεν υπήρξαν, τουλάχιστον σε ποσοστό μεγαλύτερο από τα προβλήματα που εμφάνισαν τα παιδιά ετεροφυλόφιλων ζευγαριών.
ναι σιγουρα αφου το θεμα υιοθετηση απο ομοφυλοφιλους ειναι καινουργιο φρουτο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top