Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Γιατί; Δεν είπα ότι είναι πανάκεια, αλλά σε κάποιο βαθμό ίσως παίζει και αυτό το ρόλο του. Φαντάσου μια κοπέλα που κάνει παρέα όλο με άντρες, πχ, κάποια στιγμή θα αρχίζουν να τη λένε "αγοροκόριτσο" και αυτή θα πάρει τις συνήθειες των αγοριών. Ίσως αυτό το παράδειγμα δείχνει καλύτερα αυτό που θέλω να πω


...λάθος επέλεξε να κάνει παρέα με αγόρια γιατί προτιμά τις δραστηριότητες των αγοριών...προϋπάρχει η επιθυμία

επίσης
...άλλο η συνήθεια και άλλο η σεξουαλική ταυτότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί; Δεν είπα ότι είναι πανάκεια, αλλά σε κάποιο βαθμό ίσως παίζει και αυτό το ρόλο του. Φαντάσου μια κοπέλα που κάνει παρέα όλο με άντρες, πχ, κάποια στιγμή θα αρχίζουν να τη λένε "αγοροκόριτσο" και αυτή θα πάρει τις συνήθειες των αγοριών. Ίσως αυτό το παράδειγμα δείχνει καλύτερα αυτό που θέλω να πω

Μια τετοια κοπελα εξαρχης θα εχει καποιους λογους που κανει παρεα μονο με αγορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Χμμ, εφερες το καταλληλο παραδειγμα για να μπορεσω να σου απαντησω με σιγουρια.. :P Οι περισσοτεροι φιλοι μου ειναι αγορια, αλλα κανενας δε με λεει αγοροκοριτσο-ουτε καν το σκεφτεται.. Ομως, ακομα κι αν καποιο κοριτσι εχει αγοριστικες συνηθειες, αυτο δε συνεπαγεται οτι θα του αρεσουν κοριτσια.. Ειναι πολυ πιο περιπλοκο μου φαινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι και αυτό ισχύει, δεν μπορείς να δηλαδή να πεις ότι είναι ένστικτο. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που προδιαγράφουν την σεξουαλικότητα του ατόμου και το επηρεάζουν. Αν κάποιος ζήσει σ' ένα περιβάλλον με γυναίκες για αρκετά χρόνια, χωρίς κανένα αντρικό πρότυπο, τότε προφανώς θα πάρει κάποιες από τις συνήθειές τους και μπορεί να γίνει ομοφυλόφιλος. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι μέσα του ήθελε να γίνει.

αν δεν εχει αντρικο προτυπο(δηλαδη αντρα στο κοινωνικο περιγυρο) δεν μπορει να γινει ομοφυλοφιλος. ρε παιδια, να με συμπαθατε, ο ορος ομοφυλοφιλος για μενα ειναι ανουσιος. ενας ανθρωπος μπορει να εχει και ομο αλλα και ετεροφυλικες σχεσεις στη ζωη του. δεν εχει νοημα να προσδιοριζουμε την σεξουαλικοτητα του με εναν τοσο γενικευμενο τροπο. δεν εχει, απλα, σημασια. απελευθερωθείτε λιγο απο τα στερεοτυπα και τις ταμπελες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
αν δεν εχει αντρικο προτυπο(δηλαδη αντρα στο κοινωνικο περιγυρο) δεν μπορει να γινει ομοφυλοφιλος. ρε παιδια, να με συμπαθατε, ο ορος ομοφυλοφιλος για μενα ειναι ανουσιος. ενας ανθρωπος μπορει να εχει και ομο αλλα και ετεροφυλικες σχεσεις στη ζωη του. δεν εχει νοημα να προσδιοριζουμε την σεξουαλικοτητα του με εναν τοσο γενικευμενο τροπο. δεν εχει, απλα, σημασια. απελευθερωθείτε λιγο απο τα στερεοτυπα και τις ταμπελες
αυτος ο ανθρωπος σαν ορος ονομαζεται "αμφιφυλοφιλος"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ένταξει, ίσως να είναι παρατραβηγμένη αυτή η εξήγηση, αλλά μου φαίνεται αρκετά παράξενο το γεγονός ότι κάποιος είναι ομοφυλόφιλος από τη στιγμή της γέννησής του και απλώς όσο περνάνε τα χρόνια το καταλαβαίνει. Τα πάντα μας επηρεάζουν και τίποτα δεν είναι προκαθορισμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Υπάρχει όμως προδιάθεση.Οχι πως ''γεννιέται'' κάποιος ομοφυλόφιλος αλλά σίγουρα υπάρχει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
E, αυτό το κάτι, από κάτι δημιουργείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Djim, πρώτη φορά συμφωνώ μαζί σου και σε κάτι τόσο σοβαρό.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ίσως γιατί λέω κάτι λογικό :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ένταξει, ίσως να είναι παρατραβηγμένη αυτή η εξήγηση, αλλά μου φαίνεται αρκετά παράξενο το γεγονός ότι κάποιος είναι ομοφυλόφιλος από τη στιγμή της γέννησής του και απλώς όσο περνάνε τα χρόνια το καταλαβαίνει. Τα πάντα μας επηρεάζουν και τίποτα δεν είναι προκαθορισμένο.


Δεν καταλαβαινω γιατι το βρισκεις παραξενο, περιπου στην ηλικια του δημοτικου το καταλαβαινουν οι περισσοτεροι αλλα μπορει και στο γυμνασιο που αρχιζουν και ενδιαφερονται για οτιδηποτε ερωτικο/σεξουαλικο. Ουσιαστικα παντα το ξερουν, αλλα καταλαβαινουν την κοινωνικη του σημασια τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
αν δεν εχει αντρικο προτυπο(δηλαδη αντρα στο κοινωνικο περιγυρο) δεν μπορει να γινει ομοφυλοφιλος. ρε παιδια, να με συμπαθατε, ο ορος ομοφυλοφιλος για μενα ειναι ανουσιος. ενας ανθρωπος μπορει να εχει και ομο αλλα και ετεροφυλικες σχεσεις στη ζωη του. δεν εχει νοημα να προσδιοριζουμε την σεξουαλικοτητα του με εναν τοσο γενικευμενο τροπο. δεν εχει, απλα, σημασια. απελευθερωθείτε λιγο απο τα στερεοτυπα και τις ταμπελες

Συμφωνώ. Ούτε βέβαια μπορούμε να μιλάμε για αμφιφιλοφιλία 100%. Ούτε για ετεροφιλοφιλία 100%. Από εκεί καταλαβαίνουμε ότι τα στερεότυπα και τα κλισέ είναι μια μεγάλη γελοιότητα. Άρα τι ίδιο ισχύει και με την παραδοσιακή εικόνα της οικογένειας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι το βρισκεις παραξενο, περιπου στην ηλικια του δημοτικου το καταλαβαινουν οι περισσοτεροι αλλα μπορει και στο γυμνασιο που αρχιζουν και ενδιαφερονται για οτιδηποτε ερωτικο/σεξουαλικο. Ουσιαστικα παντα το ξερουν, αλλα καταλαβαινουν την κοινωνικη του σημασια τοτε.

Kαι το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει ένα άτομο δεν παίζει κανένα ρόλο;

Άσχετο αλλά σχετικό :P

Kάπου είχα διαβάσει/ακούσει ότι η εγκληματικότητα οφείλεται σε γονίδια και μου έχει μείνει στο μυαλό μια φράση "Αφού ξέρουμε ότι θα γίνουν εγκληματίες, ας τα κλείσουμε στη φυλακή από νεογέννητα". Δεν το κάνανε όμως, ίσως γιατί ξέρανε ότι εκτός από γενετικούς παράγοντες (=προδιαθέση στην περίπτωσή μας, ακόμα και αν δεν παίζουν ρόλο οι γενετικοί παράγοντες) παίζει ρόλο και το περιβάλλον στο οποίο θα μεγαλώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ρε παιδια να σας πω κατι...Βλεπω οτι ειστε πολλοι εδώ που λετε οτι δεν εχετε προβλημα με τους ομοφυλοφίλους,ειμαστε ολοι ισοι κλπ...και γω μαζι σας δηλαδη... Αλλα δεν εχω συναντησει παιδια που να το λετε αυτο ουτε στο σχολειο,ουτε πουθενα...τι γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ε δεν έχουμε, από τη στιγμή που δεν περιορίζουν τις δικές μας ελευθερίες, ας κάνουν ό,τι θέλουν. :p

Ντάξει, τώρα, αν μου την πέσει κανείς εννοείται πως θα φάει το βρίσιμο και το ξύλο της χρονιάς του (:p), αλλά αφού δε με πειράζουν, γιατί να έχω πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ρε παιδια να σας πω κατι...Βλεπω οτι ειστε πολλοι εδώ που λετε οτι δεν εχετε προβλημα με τους ομοφυλοφίλους,ειμαστε ολοι ισοι κλπ...και γω μαζι σας δηλαδη... Αλλα δεν εχω συναντησει παιδια που να το λετε αυτο ουτε στο σχολειο,ουτε πουθενα...τι γινεται?


Δεν πάω πια σχολείο:P Πάντως η Ελλάδα είναι ακόμα πολύ πίσω σ'αυτόν τον τομέα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ε δεν έχουμε, από τη στιγμή που δεν περιορίζουν τις δικές μας ελευθερίες, ας κάνουν ό,τι θέλουν. :p

Ντάξει, τώρα, αν μου την πέσει κανείς εννοείται πως θα φάει το βρίσιμο και το ξύλο της χρονιάς του (:p), αλλά αφού δε με πειράζουν, γιατί να έχω πρόβλημα;
μα δεν καταλαβες!δεν το ειπα για κακο!ισα ισα που κ εγω πιστεύω οτι ειμαστε ολοι ισοι.Ομως κανεις δεν μου τα λεει αυτά περα απο εσας...Και μην πει κανεις οτι τα παιδια που ξερω ειναι η εξαιρεση στον κανονα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ισχύουν αυτά που λες, η αλήθεια να λέγεται. Όπως είπε και ο nikos georg η Ελλάδα είναι πολύυυυυυυυ πίσω σε τέτοια θέματα, μεσαίωνας σκέτος. Βέβαια πολλοί θέλουν να δείξουν το αντριλίκι τους σε σύγκριση με τους ομοφυλόφιλους, για να δείξουν πόσο δήθεν ανώτεροι είναι. Αυτοί αμφιβάλλω αν είναι άντρες μ' όλη τη σημασία της λέξεως.

Εγώ πάντως έχω σκεφτεί και τα καλά όλης της υπόθεσης :p

-Ένας ομοφυλόφιλος δε θα μου κλέψει πότε την κοπέλα μου

- Μπορώ να κάνω και μια σοβαρή συζήτηση πέρα από το "πωπω, τι κ**ο έχει αυτή" :p

Γι' αυτό δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους, απλό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ε δεν έχουμε, από τη στιγμή που δεν περιορίζουν τις δικές μας ελευθερίες, ας κάνουν ό,τι θέλουν. :p

Το θέμα είναι να μην περιορίζουμε εμείς τις δικές τους ελευθερίες.

Ντάξει, τώρα, αν μου την πέσει κανείς εννοείται πως θα φάει το βρίσιμο και το ξύλο της χρονιάς του (:p), αλλά αφού δε με πειράζουν, γιατί να έχω πρόβλημα;

Όταν σου την πέφτουν κορίτσια (που δε σου αρέσουν ή είναι φορτικά) τις βρίζεις ή τις δέρνεις;:P Ε, δε νομίζω να σου την πέφτουν τόσο εύκολα. Θα σε ξέρουν υποτίθεται. Δεν είναι τόσο ηλίθιοι..:P

Βέβαια ξέρω ότι κάνεις πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ασε απο "αντρες" ξερουμε πολυ καλα ολα αυτα τα χρονια στο σχολειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top