Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Cucumber

Νεοφερμένος

Η Cucumber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Βαριέμαι ειλικρινά να γράφω για να σου απαντήσω. Αυτά που λες για βιολογικούς λόγους κτλ... πες τα σε αυτούς που επειδή ήπιαν 2 ποτηράκια παραπάνω μια μέρα θυμήθηκαν να πάνε με άνδρα σε μεγάλη ηλικία και γλυκάθηκαν και από τότε πάνε συνέχεια. Δεν τους είχε βγει...

Στις περιπτώσεις μεταστροφής, σκέπτομαι ότι κάτι πρέπει να προϋπάρχει και απλώς να μην υπήρχε το ερέθισμα που να το πυροδοτήσει μέχρι τότε, ή τίθεται θέμα καταπίεσης ή ενίοτε μου αρέσει να μνημονεύω την υπόθεση ότι στην πραγματικότητα όλοι είμαστε αμφισεξουαλικοί.

Η ανθρωπότητα πλήττεται από δογματισμό και θα ήταν ελαφρώς καλύτερη χωρίς ηθικολόγους του ελέους να ανησυχούν γι' αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Είναι βλακεία να γίνεις γκέι στις μέρες μας. Απλά δεν λέει με τόσες ξελιγωμένες κοπέλες που τριγυρνάνε.
+άπειρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Αυτοι που πανε σε μεγαλη ηλικια δεν αλλαξαν ξαφνικα, απλως το καταπιεζαν για κοινωνικους λογους. Αν νομιζεις οτι καποιος μπορει να ειναι ομοφυλοφιλος και να μην το εχει εστω υποψιαστει μεχρι τα 30 του εχεις μεγαλη αγνοια. Αναρωτιεμαι αν εχεις κανει τον κοπο να μιλησεις ποτε σε καποιον ομοφυλοφιλο ή καποια ομοφυλοφιλη και να ρωτησεις για το πως το βιωνει, πως ξεκινησε κτλ.

Κοίτα σας καταλαβαίνω σαν γυναίκες να το βλέπετε διαφορετικά. Η αλήθεια είναι πως έχω και φίλο ομοφυλόφιλο και τόνισα ότι δεν αναφέρομαι σε ερμαφρόδιτους ή σε άτομα με ψυχολογικά προβλήματα. Προς Θεού. Αλλά να με πείσετε ότι είναι βιολογική η αιτία που προκαλεί την ομοφυλοφιλία είναι τουλάχιστον αστείο. Είναι για IQ 5 χρονών παιδιού. Ομοφυλόφιλος ο οποίος σέβεται, τέλος, τον εαυτό του έχει διαφορά με αυτόν που γίνεται περίγελος. Εγώ δεν έχω κάτι με αυτούς του ανθρώπους. Καλά κάνουν, όσο δεν προσπαθούν να αποδείξουν ότι αυτή η ανωμαλία είναι κάτι φυσιολογικό. Εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων, είναι μια ανωμαλία-αδυναμία-προτίμηση που δεν πρέπει να της δίνουμε περισσότερη σημασία από όση αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cucumber

Νεοφερμένος

Η Cucumber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κοίτα σας καταλαβαίνω σαν γυναίκες να το βλέπετε διαφορετικά. Η αλήθεια είναι πως έχω και φίλο ομοφυλόφιλο και τόνισα ότι δεν αναφέρομαι σε ερμαφρόδιτους ή σε άτομα με ψυχολογικά προβλήματα. Προς Θεού. Αλλά να με πείσετε ότι είναι βιολογική η αιτία που προκαλεί την ομοφυλοφιλία είναι τουλάχιστον αστείο. Είναι για IQ 5 χρονών παιδιού. Ομοφυλόφιλος ο οποίος σέβεται, τέλος, τον εαυτό του έχει διαφορά με αυτόν που γίνεται περίγελος. Εγώ δεν έχω κάτι με αυτούς του ανθρώπους. Καλά κάνουν, όσο δεν προσπαθούν να αποδείξουν ότι αυτή η ανωμαλία είναι κάτι φυσιολογικό. Εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων, είναι μια ανωμαλία-αδυναμία-προτίμηση που δεν πρέπει να της δίνουμε περισσότερη σημασία από όση αξίζει.

Αντιλαμβάνεσαι την ομοφυλοφιλία σαν απειλή της ανδρικής ταυτότητας ή του ανδρικού ρόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Αντιλαμβάνεσαι την ομοφυλοφιλία σαν απειλή της ανδρικής ταυτότητας ή του ανδρικού ρόλου;

Όχι απαραίτητα. Εκτός και αν μιλάμε για κραυγαλέες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κοίτα σας καταλαβαίνω σαν γυναίκες να το βλέπετε διαφορετικά. Η αλήθεια είναι πως έχω και φίλο ομοφυλόφιλο και τόνισα ότι δεν αναφέρομαι σε ερμαφρόδιτους ή σε άτομα με ψυχολογικά προβλήματα. Προς Θεού. Αλλά να με πείσετε ότι είναι βιολογική η αιτία που προκαλεί την ομοφυλοφιλία είναι τουλάχιστον αστείο. Είναι για IQ 5 χρονών παιδιού. Ομοφυλόφιλος ο οποίος σέβεται, τέλος, τον εαυτό του έχει διαφορά με αυτόν που γίνεται περίγελος. Εγώ δεν έχω κάτι με αυτούς του ανθρώπους. Καλά κάνουν, όσο δεν προσπαθούν να αποδείξουν ότι αυτή η ανωμαλία είναι κάτι φυσιολογικό. Εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων, είναι μια ανωμαλία-αδυναμία-προτίμηση που δεν πρέπει να της δίνουμε περισσότερη σημασία από όση αξίζει.


Ουτε οι επιστημονες που το μελετανε εχουν καταληξει σε μια μονομερη εξηγηση της σεξουαλικοτητας και ερχεσαι και λες εσυ που εισαι τελειως ασχετος και ισχυριζεσαι οτι ειναι για IQ πενταχρονου.
Δες, για παραδειγμα εδω https://drdeborahserani.blogspot.com/2006/05/genetics-and-sexuality-gay-gene.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Καλά παραμύθια. Πουθενά δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο. Που ξέρω εγώ αν αυτό το δείγμα αποτελείται πραγματικά από στρέιτ; Με τους Βι τι γίνεται; χααχχααχ έλεος ρε. Έχεις δίκιο! IQ 2 χρονών παιδιού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Μα δεν είναι ολοι οι gay ίδιοι. Οι περισσότεροι ότι θέλουν να κάνουν το κάνουν στα σπίτια τους, δεν επιδεικνύουν τις προτιμήσεις τους έξω γιατί ξέρουν ότι σε αυτήν την κοινωνία, θα προκαλέσουν αν το κάνουν...
Πράγματι, μην κοιτάς αυτά που προβάλλει η τηλεόραση. Αυτά είναι μια βιτρίνα, μια ταμπέλα που έχουν κολλήσει στους gay, και έχουν εμπορικοποιηθεί αυτοί και οι προτιμήσεις τους.

Συγχαρητήρια!


Noμίζω ότι η Δέσποινα έχει δίκιο - σκεφτείτε μόνο πόσους βλέπετε καθημερινά στο πρότυπο του βαρύ κι ασήκωτου άντρα που θα βρίσει στο φανάρι, θα σφυρίξει στην κοπέλα που περνάει, θα ρίξει κι ένα φτύσιμο να συμπληρωθεί το πακέτο.
Ο μόνος λόγος που αυτό δεν μας φαίνεται τόσο δηκτικό είναι πως οι ετεροφυλόφιλοι αποτελούν την πλειοψηφία. Αντιθέτως οποιαδήποτε προκλητική κίνηση από την μειονότητα των ομοφυλοφίλων είναι δακτυλοδεικτούμενη.

Συγχαρητήρια επίσης. Και βέβαια σπάνια ή και καθόλου οι ομοφιλόφιλοι γίνονται σωματέμποροι, έμποροι ναρκωτικών, οργανωτές τρομοκρατικών ή παραστρατιωτικών οργανώσεων. Με άλλα λόγια φαντάζουν άγιοι ως προς εμάς τους "άντρακλες". Σε πολλές ευρωπαικές χώρες βέβαια οι αντιλήψεις των ανθρώπων είναι πολύ πιο ανεκτικές ή τους δέχονται ακριβώς το ίδιο όπως τους ετεροφιλόφιλους. Η Ελλάδα όπως πάντα είναι δεκαετίες πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Τις διαβάζω και ξεφύγαμε από το θέμα.


Καθόλου. Εσύ δεν βλέπεις τη σύνδεση, προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Καθόλου. Εσύ δεν βλέπεις τη σύνδεση, προφανώς.

Το συγκεκριμένο θέμα είχε καλυφθεί. Σε παραπέμπω 3-4 ποστ πιο πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κοίτα σας καταλαβαίνω σαν γυναίκες να το βλέπετε διαφορετικά. Η αλήθεια είναι πως έχω και φίλο ομοφυλόφιλο και τόνισα ότι δεν αναφέρομαι σε ερμαφρόδιτους ή σε άτομα με ψυχολογικά προβλήματα. Προς Θεού. Αλλά να με πείσετε ότι είναι βιολογική η αιτία που προκαλεί την ομοφυλοφιλία είναι τουλάχιστον αστείο. Είναι για IQ 5 χρονών παιδιού. Ομοφυλόφιλος ο οποίος σέβεται, τέλος, τον εαυτό του έχει διαφορά με αυτόν που γίνεται περίγελος. Εγώ δεν έχω κάτι με αυτούς του ανθρώπους. Καλά κάνουν, όσο δεν προσπαθούν να αποδείξουν ότι αυτή η ανωμαλία είναι κάτι φυσιολογικό. Εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων, είναι μια ανωμαλία-αδυναμία-προτίμηση που δεν πρέπει να της δίνουμε περισσότερη σημασία από όση αξίζει.

εχεις αποδειξεις οτι ειναι "ανωμαλια"; οχι, δεν εχεις. δεν μπορεις να τεκμηριωσεις την αποψη σου.


οσο και για το αν δινουμε περισσοτερη σημασια στην κατασταση, θα ελεγα οτι χανεις το δασος. εμενα δεν με ενδιαφερει ο σεξουαλικος προσανατολισμος του καθε ενα, αλλα με ενδιαφερει η αντιμετωπιση του κοινωνικου περιγυρου του, ο οποιος πολλες φορες δημιουργει διακρισεις και ειναι ομοφοβικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.



Τιιιι;;;Καταρχήν δεν ξυπνάς ένα ωραίο πρωί και αποφασίζεις να γίνεις ομοφυλόφιλος.Είναι συνειδητή σεξουαλική προτίμηση.Επίσης δεν τιμά κανένα από τα δύο φύλα η άποψη περί ξελιγωμένων κοριτσιών κλπ.Επιτέλους,γιατί η πλειονότητα των...αρσενικών διατυμπανίζουν την αρρενωπότητά τους και δεν κάνουν λόγο για τους ομοφυλόφιλους,εκτός κι αν πρόκειται να χλευάσουν ή να αποδείξουν το πόσο άνδρες είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Hmm, μα τότε θα έπρεπε τα σεξουαλικά ένστικτα να είναι συνειδητές προτιμήσεις. Αλλά είναι ένστικτα, και εξ ορισμού δεν είναι δυνατόν να ελέγχονται συνειδητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Τιιιι;;;Καταρχήν δεν ξυπνάς ένα ωραίο πρωί και αποφασίζεις να γίνεις ομοφυλόφιλος.Είναι συνειδητή σεξουαλική προτίμηση.Επίσης δεν τιμά κανένα από τα δύο φύλα η άποψη περί ξελιγωμένων κοριτσιών κλπ.Επιτέλους,γιατί η πλειονότητα των...αρσενικών διατυμπανίζουν την αρρενωπότητά τους και δεν κάνουν λόγο για τους ομοφυλόφιλους,εκτός κι αν πρόκειται να χλευάσουν ή να αποδείξουν το πόσο άνδρες είναι;

Δε νομίζω ότι και αυτό ισχύει, δεν μπορείς να δηλαδή να πεις ότι είναι ένστικτο. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που προδιαγράφουν την σεξουαλικότητα του ατόμου και το επηρεάζουν. Αν κάποιος ζήσει σ' ένα περιβάλλον με γυναίκες για αρκετά χρόνια, χωρίς κανένα αντρικό πρότυπο, τότε προφανώς θα πάρει κάποιες από τις συνήθειές τους και μπορεί να γίνει ομοφυλόφιλος. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι μέσα του ήθελε να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Είναι συνδιασμός και των 2 με λίγα λόγια,όπως κάθε ανθρώπινο χαρακτηριστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι και αυτό ισχύει, δεν μπορείς να δηλαδή να πεις ότι είναι ένστικτο. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που προδιαγράφουν την σεξουαλικότητα του ατόμου και το επηρεάζουν. Αν κάποιος ζήσει σ' ένα περιβάλλον με γυναίκες για αρκετά χρόνια, χωρίς κανένα αντρικό πρότυπο, τότε προφανώς θα πάρει κάποιες από τις συνήθειές τους και μπορεί να γίνει ομοφυλόφιλος. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι μέσα του ήθελε να γίνει.

Δε νομιζω οτι επηρεαζονται οι σεξουαλικες προτιμησεις καποιου απο το περιβαλλον του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
η ομοφυλοφιλία απορρέει από διάφορους παράγοντες(γενετικούς, κοινωνικούς, ψυχολογικούς)... νομίζω πως πάντα μιλάμε για συνδυασμό παραγόντων και ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις γενετικού παράγοντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Mα όλα τα χαρακτηριστικά μας επηρεάζονται από το περιβάλλον. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος δέχεται εκατομμύρια ερεθίσματα. Αν πας σε μια φυλή με Ινδιάνους για κάποια χρόνια, θα γυρίσεις Ινδιάνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Μμ, δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατο να αλλαξουν τετοιου ειδους χαρακτηριστικα απο εξωτερικους (ή και εσωτερικους παραγοντες). Δεν ξερω σε τι οφειλεται αυτη η διαφορετικοτητα για να μιλαω με σιγουρια, ομως.. Παντως, ετσι οπως το εννοεις εσυ -ειμαι με ομοφυλοφιλους ή με γυναικες αρα γινομαι κι εγω ομοφυλοφιλος- δεν ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Γιατί; Δεν είπα ότι είναι πανάκεια, αλλά σε κάποιο βαθμό ίσως παίζει και αυτό το ρόλο του. Φαντάσου μια κοπέλα που κάνει παρέα όλο με άντρες, πχ, κάποια στιγμή θα αρχίζουν να τη λένε "αγοροκόριτσο" και αυτή θα πάρει τις συνήθειες των αγοριών. Ίσως αυτό το παράδειγμα δείχνει καλύτερα αυτό που θέλω να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top