Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Μα γιατί ο κόσμος είναι τόσο στενόμυαλος; Γιατί; Είναι δυνατόν να πιστεύετε πως η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστια και ότι είναι στο χέρι του καθενός να το αλλάξει; Από την κοιλιά ακόμη το έμβρυο είναι ομοφυλόφιλο αφού παίζει ρόλο το DNA. Ασχέτως ότι δεν το γνωρίζει ή δεν το έχει εκδηλώσει ακόμη. Μόλις έρθει η εφηβεία, είναι η ώρα που θα το καταλάβει.! Υπάρχουν όμως και άτομα που από μικρά έδειχναν μια ιδιαίτερη συμπάθεια σε κούκλες.. Άρα εξαρτάται από το άτομο.

Όπως καταλάβατε δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους αρκεί να μην υιοθετούν παιδιά. Είναι μεγάλο έγκλημα αυτό γιατί πολύ απλά (ακόμη και το παιδί να είναι ετερόφυλο ) δεν παίρνει το παράδειγμα του ετερόφυλου πατέρα, οπότε αναγκαστικά θα γίνει ομοφυλόφιλος... πράγμα που πολύ πιθανόν να μη θέλει.

Ας παντρευτούν, ας κάνουν ότι θέλουν (εξάλλου δεν μας αφορά η προσωπική ζωή του καθενός) αλλά να μην υιοθετούν παιδιά..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ξέρεις γιατί εκεί χάνεται το ανοικτό μυαλό? Όχι επειδή οι γονείς δεν θέλουν τον γιο τους ομοφυλόφιλο αλλά επειδή θα το μάθει η πόλη....! ε και; Καλύτεροι είναι η άλλοι; Οι φερόμενοι ως γείτονες πρέπει να γίνουν ανοικτόμυαλοι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
υπάρχουν πολλών ειδών πατεράδες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ξέρεις γιατί εκεί χάνεται το ανοικτό μυαλό? Όχι επειδή οι γονείς δεν θέλουν τον γιο τους ομοφυλόφιλο αλλά επειδή θα το μάθει η πόλη....! ε και; Καλύτεροι είναι η άλλοι; Οι φερόμενοι ως γείτονες πρέπει να γίνουν ανοικτόμυαλοι!!!!



Ναι,μα οι εν λόγω γονείς είναι όντως ανοικτόμυαλοι και έχουν αποδεκτεί απόλυτα αυτή τη διαφορετικότητα του παιδιού τους,τότε λογικά θα αδιαφορούν για τη γνώμη του γείτονα...Προφανώς λοιπόν είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν καθαρά ανοικτόμυαλοι άνθρωποι,τουλάχιστον αναφορικά με το θέμα της ομοφυλοφιλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα γιατί ο κόσμος είναι τόσο στενόμυαλος; Γιατί; Είναι δυνατόν να πιστεύετε πως η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστια και ότι είναι στο χέρι του καθενός να το αλλάξει; Από την κοιλιά ακόμη το έμβρυο είναι ομοφυλόφιλο αφού παίζει ρόλο το DNA. Ασχέτως ότι δεν το γνωρίζει ή δεν το έχει εκδηλώσει ακόμη. Μόλις έρθει η εφηβεία, είναι η ώρα που θα το καταλάβει.! Υπάρχουν όμως και άτομα που από μικρά έδειχναν μια ιδιαίτερη συμπάθεια σε κούκλες.. Άρα εξαρτάται από το άτομο.

Όπως καταλάβατε δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους αρκεί να μην υιοθετούν παιδιά. Είναι μεγάλο έγκλημα αυτό γιατί πολύ απλά (ακόμη και το παιδί να είναι ετερόφυλο ) δεν παίρνει το παράδειγμα του ετερόφυλου πατέρα, οπότε αναγκαστικά θα γίνει ομοφυλόφιλος... πράγμα που πολύ πιθανόν να μη θέλει.

Ας παντρευτούν, ας κάνουν ότι θέλουν (εξάλλου δεν μας αφορά η προσωπική ζωή του καθενός) αλλά να μην υιοθετούν παιδιά..!



1) Δεν εχει αποδειχτει οτι ειναι γεννετικο το θεμα, εχουν στοιχεια αλλα δεν εχουν βρει τα γονιδια που ευθυνονται. Ισως να υπαρχει μια προδιαθεση και απο κει και περα να ειναι θεμα βιωματων.

2) Εδω αντιφασκεις. Αφου υποστηριζεις οτι ειναι γεννετικο πως λες μετα οτι το παιδι ομοφυλοφιλων γονιων θα γινει ομοφυλοφιλο επειδη δεν εχει προτυπο ετεροφυλοφιλου πατερα; Ετσι κι αλλιως απο τις ερευνες που εχουν κανει στην Αμερικη που υιοθετουν παιδια οι ομοφυλοφιλοι δεν εχουν βρει τετοια συσχετιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Αν διαβάσεις προσεκτικά λέω πως και το παιδί να μην έχει την προδιάθεση με τα βιώματα αυτά είναι πολύ πιθανόν να γίνει και χωρίς να το θέλει.> ~:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ενώ του αρέσουν οι γυναίκες θα γίνει ομοφυλόφιλος για να μοιάσει στο μπαμπά;Δεν νομίζω.Άλλωστε οι περισσότεροι φίλοι του θα έχουν ετεροφυλόφιλους γονείς και γενικά οι περισσότεροι άνθρωποι και πάλι θα είναι ετεροφυλόφιλοι οπότε θα έχει βιώματα που το κάνουν να μην αλλάξει τις σεξουαλικές του προτιμησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Εγώ έχω διαβάσει σε Ιατρική εγκυκλοπαίδεια ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι ΣΑΝ ψυχική πάθηση. Κάποιος μπορεί να το αποδεχτεί και να ζήσει μ αυτό. Αν κάποιος όμως δε θέλει μπορεί με την ψυχοθεραπεία να βρει τα αίτια αυτής της συμπεριφοράς και να μάθει να αποβάλλει το άγχος και να ανταποκρίνεται στο ερέθισμα από το αντίθετο φύλο... Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, αυτά λέει η ΙΑΤΡΙΚΗ εγκυκλοπαίδεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Εγώ έχω διαβάσει σε Ιατρική εγκυκλοπαίδεια ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι ΣΑΝ ψυχική πάθηση. Κάποιος μπορεί να το αποδεχτεί και να ζήσει μ αυτό. Αν κάποιος όμως δε θέλει μπορεί με την ψυχοθεραπεία να βρει τα αίτια αυτής της συμπεριφοράς και να μάθει να αποβάλλει το άγχος και να ανταποκρίνεται στο ερέθισμα από το αντίθετο φύλο... Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, αυτά λέει η ΙΑΤΡΙΚΗ εγκυκλοπαίδεια

Δεν νομίζω...!!! Αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο.,..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγώ έχω διαβάσει σε Ιατρική εγκυκλοπαίδεια ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι ΣΑΝ ψυχική πάθηση. Κάποιος μπορεί να το αποδεχτεί και να ζήσει μ αυτό. Αν κάποιος όμως δε θέλει μπορεί με την ψυχοθεραπεία να βρει τα αίτια αυτής της συμπεριφοράς και να μάθει να αποβάλλει το άγχος και να ανταποκρίνεται στο ερέθισμα από το αντίθετο φύλο... Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, αυτά λέει η ΙΑΤΡΙΚΗ εγκυκλοπαίδεια
Ε τότε και η έλξη προς το αντίθετο φίλο είναι πάθηση που θεραπεύεται με ψυχοθεραπεία για έλκεται το άτομο από άτομα του ίδιου φίλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι υπαρχει μοναχα προδιαθεση...δεν ειναι εγγεγραμενη στο γενετικο υλικο η ομοφυλοφιλια...τα παντα εξαρτωνται απο το περιβάλλον, απο τα ερεθισματα που θα δεχτει το παιδι...αυτο αλλωστε φαινεται και απο το γεγονος οτι τελευταια εχει αυξηθει παρα πολυ ο αριθμος των ομοφυλοφιλων...τι συμβαινει?παλιοτερα δεν γεννιουνταν και τωρα γεννιουνται?οχι...τωρα η τηλεοραση προβαλει γαμους τα ζευγαρια φιλιουνται ελευθερα σε εξωτερικους χωρους και τους βλεπουν παιδια,οι πιο ωραιοι διασημοι αντρες και γυναικες που ειναι και προτυπα πολλων το γυριζουν εκει για να ανακαμψει η καρριερα τους και να κερδισουν δημοσισοτητα και απλα η ομοφυλοφιλια εχει γινει ''της μοδας"...προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με τους ομοφυλοφιλους...2 φιλοι μου ειναι και οραγματικα προκειται για τα καλυτερα παιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Επίσης στα παλιότερα χρόνια η κοινωνία ήταν πιο συντηριτική(όχι πως τώρα δεν εʼιναι) και πιθανόν οι ομοφυλόφιλοι να κρύβονταν και προσπαθούσαν να αλλάξουν τη σεξουαλική τους ταυτότητα σε μεγαλύτερο βαθμό απ' οτι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Επίσης στα παλιότερα χρόνια η κοινωνία ήταν πιο συντηριτική(όχι πως τώρα δεν εʼιναι) και πιθανόν οι ομοφυλόφιλοι να κρύβονταν και προσπαθούσαν να αλλάξουν τη σεξουαλική τους ταυτότητα σε μεγαλύτερο βαθμό απ' οτι σήμερα.


ναι πολυ σωστο ειναι αυτο που λες δε διαφωνω καθολου...απλα τοτε δεν εκδηλωναν την προδιαθεση λογω της συστολης που αισθανονταν απεναντι σε τοσο κλειστες και αυστηρες κοινωνιες...σημερα ειμαστε στο αλλο ακρο ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οχι δεν ειμαστε σε κανενα ακρο, αυτοι οι ανθρωποι ακομα καταπιεζονται με τροπους που εμεις δε προκειται να καταλαβουμε ποτε, και οχι δεν κυκλοφορουν μαζι, εχεις δει ποτε κανεναν να κυκλοφορει με το ταιρι του σαν ετεροφυλοφιλοι; Κανεις δεν το τολμαει. Επειδη υπαρχουν μερικοι που προβαλλονται δε σημαινει οτι η κοινωνια τους εχει αποδεχτει, εξαλλου το οτι προβαλλονται με αυτο τον τροπο ειναι σαν να τους θεωρουν Freak Show.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Κατ αρχην δεν ειπα οτι δεν καταπιεζονται...στην Ελλαδα ακομα ειναι ιδια τα πραγματα...δεν ξερω αν εχεις παει στο εξωτερικο...εκει εννοουσα πως η κατασταση εχει ξεφυγει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
κρεμασμα στο συνταγμα,παλιοανωμαλοι...τα παντα ολα..

Πολύ προοδευτικό σε βρίσκω...! χοαοοχοαχοαοχοαο :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι θεμα προοδευτισμου αλλα κατανοησης και αλληλεγγυης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Δεν ειναι θεμα προοδευτισμου αλλα κατανοησης και αλληλεγγυης.

Μα γιατί άρρωστοι είναι οι άνθρωποι και πρέπει να δείξει κατανόηση και αλληλεγγύη;:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα γιατί άρρωστοι είναι οι άνθρωποι και πρέπει να δείξει κατανόηση και αλληλεγγύη;:lol::lol:

Καταπιεσμενοι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top