Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
αφου τα πιστευαν παλια αυτα τα πραγματα , και σημερα οι ανθρωποι εχουν αλλαξει αντιληψεις , η γυναικα θεωρεις πως μπορει να φροντιζει τα παιδια χωρις να θεωρειται κατωτερη ?
Δεν θεωρώ εγώ την πράξη του να φροντίζεις τα παιδιά δείγμα κατωτερότητας.Είναι όμως ένα στερεότυπο.
Έχω ξαναπεί πως πλέον στο σύγχρονο μοντέλο οικογένειας οι σύζυγοι τα μοιράζονται όλα.Άρα ο μέσος άνθρωπος θεωρεί τη γυναίκα ίση γιατί δεν ισχύει αυτό το στερεότυπο.
Και καλό θα ήταν τις απόψεις σου να τις υποστηρίζεις με επιχειρήματα και όχι προσπαθώντας να παραποιήσεις τις απόψεις των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
τελικά όλο και περισσότερο πείθομαι μετά από αυτή τη συζήτηση ώστε να είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου (πολιτικού βέβαια) και της υιοθέτησης παιδιών. Καταλαβαίνετε γιατί:) (όσοι όχι, δεν πειράζει)

Πείστηκα από την εμμονή σου greekteο :) px αν υπήρχαν από τα πολύ παλιά χρόνια δεν θα υπήρχαμε.....και ότι βαριέσαι ενώ συνεχίζεις να γράφεις και να αραδιάζεις τα ίδια πράγματα συνεχώς. Κάνεις σαν τον πατέρα μου. Κάθε άλλο παρά πείθεις. Sorry but...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μα οι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν πρόβλημα με τον καθορισμό του φύλου τους. :hmm: Όλα θέμα εγκεφάλου είναι (και μπορεί από βιολογικής απόψεως ο εγκέφαλός τους να είναι σχεδιασμένος να έλκεται από το ίδιο φύλο).


Aπο που σχεδιαστηκε?? Θεμα ορμονων και ψυχολογιας ειναι. Αν υπαρχει θεμα εγκεφαλου μιλαμε ταυτοχρονα για προβλημα. ;)

Είναι άμεσο συμπέρασμα αυτό που έβγαλα εγώ και το "χτυπάει το κεφάλι του" είναι προφανώς μεταφορά. Είπες:

Case closed

Πες μερικά θέματα, τόσο δύσκολο είναι; :P

Βαριεμαι τωρα.

Ναι, δε συμβάλλουν ούτε θετικά αλλά ούτε αρνητικά. Θα έλεγα ουδέτερα, αφού το παιδί μεγαλώνει μια χαρά έστω και χωρίς τον έναν γονιό.

Παντως σιγουρα συμβαλλουν χειροτερα απο μια κανονικη πυρηνικη οικογενεια και εχει αρνητικη επιδραση.


Ήδη εφαρμόζεται (αναγνωρίζονται επίσημα από την πολιτεία ως ζευγάρια) και γενικότερα με τα χρόνια η κοινωνία τους αποδέχεται. Δε βλέπω κάτι στραβό σε αυτό ούτε πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να αρχίσουμε να πηγαίνουμε με την όπισθεν.

Εσυ δεν βλεπεις καποιο στραβο διοτι απλα εχεις αναλογη αποψη. Για μενα ειναι θεοστραβο κατι τετοιο.:)

Δεν είναι και η πρώτη φορά άλλωστε που οι συντηρητικοί προκαλούν προβλήματα στην εξέλιξη της κοινωνίας. :P

Μαλλον εμποδιζουν την κοινωνια για να χειροτερεψει. :p

Gay υπήρχαν από πάντα και δεν είναι φαινόμενο της εποχής.

ναι, αλλα αμα υπηρχαν απο τα πολυυυ παλαια χρονια δεν θα υπηρχαμε :p

Κάθε ομοφυλόφιλος σαν μονάδα είναι ικανός προς τεκνοποίηση, αρκεί το σπέρμα/ωάριο του να συνδεθεί αντίστοιχα με ένα ωάριο/σπέρμα.

Το σπερμα ομως δεν γονιμοποιει σπερμα αλλα ωαριο, εκτος αν τα λεει λαθος η βιολογια. :p

Δεν έχουν να χαλιναγωγήσουν κάτι, αυτή είναι η φύση τους και μάλλον δεν είσαι αρμόδιος να τους ορίσεις εσύ πια είναι. Είναι γεγονός ότι στη φύση υπάρχει και η ομοφυλοφιλική συμπεριφορά σε ένα μικρό ποσοστό του πληθυσμού.

Οχι, μην βγαζεις ανωμαλη την φυση τους επειδη αυτη αποφασισαν να ζουνε ετσι. :p
Ουτε εσυ μπορεις να καθορισεις κατι τετοιο ως φυσιολογικο, δεν εισαι αρμοδιος:no1:

Η γάτα μου πάντως μεγάλωνε μόνη της τα παιδιά. Καθίκι πατέρας :(:P

Το παράδειγμά μου έγκειται στο γεγονός ότι δε μπορείς να συγκρίνεις μια ανθρώπινη κοινωνική πραγματικότητα (κοινωνικός θεσμός οικογένειας) με τη φύση. Λες "η φύση δε δίνει τη δυνατότητα σε δύο άντρες ή δύο γυναίκες να τεκνοποιήσουν, συνεπώς δε πρέπει να υιοθετήσουν παιδιά γιατί κάτι ξέρει η φύση" και σου απαντώ με αντι-παράδειγμα ότι μια λεσβία μπορεί να τεκνοποιήσει με έναν άντρα και να μεγαλώσει το παιδί με τη σύντροφό της = η φύση δε της δημιουργεί εν τέλει κανένα εμπόδιο να αποκτήσει παιδί.

Λυπαμαι για την γατα σου που την αφησε ο πατερας:'( Θα βαλω την δικια μου να κλαιει:lol:

Κοιτα, δεν γινεται οποτε θελουμε να συγκρινουμε τον ανθρωπο με την φυση και τα ζωα σε αυτα που θελουμε και οταν δουμε οτι τελικα δεν μας συμφερει να λεμε οτι δεν τειθεται θεμα συγκρισης. Οχι, οτι το λεω για σενα προσωπικα αλλα πολλες φορες εγινε αναφορα στην φυση για το θεμα αυτο απο την αλλη πλευρα.:bye:
Ειναι δυνατον να παει μια γυναικα να τεκνοποιησει με εναν αντρα και ο αντρας να μην αναλαβει ως πατερας το παιδι?? Αναφερεις τρελες καταστασεις.


Δεν τίθεται θέμα λογικής. Απλά σου λέω ότι μια χαρά μπορεί μια λεσβία ή ένας gay να αποκτήσουν παιδιά με φυσικό τρόπο.

Υπο φυσιολογικες συνθηκες ομως, αρσενικο + θηλυκο. :no1:


Η λέξη "γάμος" είναι χαλασμένη προ πολλού (βλέπουμε και πως αυξάνονται τα διαζύγια με τα χρόνια). Και να που τώρα βγαίνουν οι συντηριτικοί και σου λένε ότι η θέση της γυναίκας είναι στο σπίτι και ότι αυτή η ανεξαρτητοποίησή της έχει αρνητικές συνέπειες για την κοινωνία.
Ελπίζω να μην φταίνε από τώρα οι gay για αυτή την απαξίωση που δέχεται ο γάμος τα τελευταία χρόνια. :P

Το οτι αυξανονται τα διαζυγια δεν φταιει ο θεσμος του γαμου αλλα οι ανθρωποι και το ειδος της σχεσης που τους οδηγει σε αυτη την αποφαση.
Οι γκει συμβαλουν στην απαξιωση γενικα των αξιων και των αρχων που εχει η κοινωνια μας.:)

Απλώς οι άνθρωποι ξεκολλάνε με τα χρόνια από τις "οδηγίες ζωής" που τους ορίζουν τα στερεότυπα και η θρησκεία. :)
Δεν είναι "υποχρέωση" κανενός να παντρευτεί και να τεκνοποιήσει αν δε το θέλει. Παλιά (αλλά ακόμα και σήμερα) βλέπουμε τι ψυχολογική βία δέχονταν οι άνθρωποι για να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά.

-petros

Οσο πιο πολυ ξεκολλανε τοσο χειροτερευει η κοινωνια. Αν αμφιβαλλεις πηγαινε μια βολτα εξω και θα καταλαβεις πως γινεται η κοινωνια μερα με τη μερα. Εγκληματικοτητα, ναρκωτικα, καταθλιψη, μισος, ομοφυλοφιλια και οτιδηποτε αρνητικο προκαλουνται λογω απομακρυνσης απο την θρησκεια και τα στερεοτυπα.
Εαν καποιος δεν συμφωνει με το προτυπο ζωης που παρουσιαζει ο χριστιανισμος που μιλαει για αγαπη και σεβασμο προς τον συνανθρωπο κατα κυριο λογο, τοτε αυτο σημαινει πως δεν του αρεσουν και δεν τον εκφραζουν αυτα τα στοιχεια. Εεε με λιγα λογια κατανταμε αγριμια.
Προτιμω να αντισταθω σε αυτο και να μην φερομαι εγωιστικα και να ισχυει "ο θανατος σου η ζωη μου".
Οτι δεν ειναι υποχρεωση κανενος να παντρευτει και να κανει παιδια συμφωνω.
-----------------------------------------
τελικά όλο και περισσότερο πείθομαι μετά από αυτή τη συζήτηση ώστε να είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου (πολιτικού βέβαια) και της υιοθέτησης παιδιών. Καταλαβαίνετε γιατί:) (όσοι όχι, δεν πειράζει)

Πείστηκα από την εμμονή του greekteο :)


Κοιτα αυτο ειναι αμοιβαιο διοτι απλα, συνειδητοποιω πως πρεπει να γινουν μεγαλυτερες κινητοποιησεις για να περιοριστει το ζητημα.
Το οτι εσυ πειστηκες περισσοτερο δεν μου λεει κατι.

Οταν κατι ξεκιναει να χτιζεται στραβα, θα συνεχισει να υψωνεται στραβα, δεν προκειται να φτιαξει στην πορεια. Πολυ δυσκολο αυτο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οσο πιο πολυ ξεκολλανε τοσο χειροτερευει η κοινωνια. Αν αμφιβαλλεις πηγαινε μια βολτα εξω και θα καταλαβεις πως γινεται η κοινωνια μερα με τη μερα. Εγκληματικοτητα, ναρκωτικα, καταθλιψη, μισος, ομοφυλοφιλια και οτιδηποτε αρνητικο προκαλουνται λογω απομακρυνσης απο την θρησκεια και τα στερεοτυπα.
Εαν καποιος δεν συμφωνει με το προτυπο ζωης που παρουσιαζει ο χριστιανισμος που μιλαει για αγαπη και σεβασμο προς τον συνανθρωπο κατα κυριο λογο, τοτε αυτο σημαινει πως δεν του αρεσουν και δεν τον εκφραζουν αυτα τα στοιχεια. Εεε με λιγα λογια κατανταμε αγριμια.
Προτιμω να αντισταθω σε αυτο και να μην φερομαι εγωιστικα και να ισχυει "ο θανατος σου η ζωη μου".
Οτι δεν ειναι υποχρεωση κανενος να παντρευτει και να κανει παιδια συμφωνω.


Χμμμ, η εγκληματικοτητα και τα ναρκωτικα αλλα και η καταθλιψη πιο πολυ προκαλουνται απο τις ανισοτητες τις κοινωνιας, που ειναι παγκοσμιο φαινομενο παρα απο την απομακρυνση απο το χριστιανισμο που δεν ειναι καν παγκοσμια θρησκεια. Ασε που αυτοι που φταινε κιολας για τις ανισοτητες (στους ηγετες αναφερομαι κυριως), στο δυτικο κοσμο, ειναι συνηθως και πολυ θρησκευομενοι.
Ο χριστιανισμος δεν ειναι μονο για αγαπη και σεβασμο αλλα και μετα θανατον πεποιθησεις πραγμα που δεν εχει καμια σχεση με τις ηθικες αξιες που υπαρχουν στη θρησκεια. Επειδη δεν ειναι καποιος χριστιανος δε σημαινει οτι δεν πιστευει στην αγαπη και το σεβασμο.
Οταν λες οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν προβλημα και χρειαζονται βοηθεια φερεσαι πολυ εγωϊστικα και υπεροπτικα, γιατι νιωθεις οτι εισαι ανωτερος και πρεπει να τους βοηθησεις, οριζεις οτι εχουν καποιο προβλημα λες και εισαι ο θεος, λες και εχεις καποιο λογο ανωτερο απο αυτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Χμμμ, η εγκληματικοτητα και τα ναρκωτικα αλλα και η καταθλιψη πιο πολυ προκαλουνται απο τις ανισοτητες τις κοινωνιας, που ειναι παγκοσμιο φαινομενο παρα απο την απομακρυνση απο το χριστιανισμο που δεν ειναι καν παγκοσμια θρησκεια. Ασε που αυτοι που φταινε κιολας για τις ανισοτητες (στους ηγετες αναφερομαι κυριως), στο δυτικο κοσμο, ειναι συνηθως και πολυ θρησκευομενοι.
Ο χριστιανισμος δεν ειναι μονο για αγαπη και σεβασμο αλλα και μετα θανατον πεποιθησεις πραγμα που δεν εχει καμια σχεση με τις ηθικες αξιες που υπαρχουν στη θρησκεια. Επειδη δεν ειναι καποιος χριστιανος δε σημαινει οτι δεν πιστευει στην αγαπη και το σεβασμο.
Οταν λες οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν προβλημα και χρειαζονται βοηθεια φερεσαι πολυ εγωϊστικα και υπεροπτικα, γιατι νιωθεις οτι εισαι ανωτερος και πρεπει να τους βοηθησεις, οριζεις οτι εχουν καποιο προβλημα λες και εισαι ο θεος, λες και εχεις καποιο λογο ανωτερο απο αυτων.



Αρα με την λογικη σου και οι φιλανθρωπιες δεν εχουν σκοπο την βοηθεια αλλα για να φανουν ολοι οσοι βοηθουν υπεροπτες. :)
Eπισης, ο γιατρος που βοηθαει εναν αρρωστο και αυτος υπεροπτης ειναι?

Οταν μια θρησκεια και συγκεκριμενα ο χριστιανισμος υπολογιζεται οτι περιεχει γυρω στα 1.5 billion και 2.1 billion δεν νομιζω να υπαρχει αμφιβολια για το αν ειναι οχι απλα παγκοσμια αλλα και η μεγαλυτερη θρησκεια στον κοσμο. :)
Αυτα ομως ειναι για αλλο thread :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αρα με την λογικη σου και οι φιλανθρωπιες δεν εχουν σκοπο την βοηθεια αλλα για να φανουν ολοι οσοι βοηθουν υπεροπτες. :)
Eπισης, ο γιατρος που βοηθαει εναν αρρωστο και αυτος υπεροπτης ειναι?

Αυτοι που δεχονται τις φιλανθρωπιες εχουν εμφανεστατα την αναγκη για βοηθεια, μπορει να το ζητανε κιολας.
Το ιδιο και με τους αρρωστους, εχουν καποιο προβλημα διεγνωσμενα.
Για την ομοφυλοφιλια εσυ οριζεις αυθαιρετα οτι ειναι αρρωστια και βαζεις τον εαυτο σου απο πανω για να τους βοηθησεις, χωρις καν να το ζητανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Αυτοι που δεχονται τις φιλανθρωπιες εχουν εμφανεστατα την αναγκη για βοηθεια, μπορει να το ζητανε κιολας.
Το ιδιο και με τους αρρωστους, εχουν καποιο προβλημα διεγνωσμενα.
Για την ομοφυλοφιλια εσυ οριζεις αυθαιρετα οτι ειναι αρρωστια και βαζεις τον εαυτο σου απο πανω για να τους βοηθησεις, χωρις καν να το ζητανε.


Εκανα update το πανω post, δες λιγο....

Ενας αλκοολικος επισης αν τον ρωτησεις θα σου πει οτι ειναι μια χαρα. Βεβαια το συκωτι του αλλα λεει. Αυτο δεν σημαινει οτι ο ανθρωπος ειναι καλα και δεν εχει αναγκη απο βοηθεια, οπως επισης και ενας σχιζοφρενης που εχει εκρηξεις θυμου και μετα ξεχναει τι εκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Aπο που σχεδιαστηκε?? Θεμα ορμονων και ψυχολογιας ειναι. Αν υπαρχει θεμα εγκεφαλου μιλαμε ταυτοχρονα για προβλημα. ;)
Γιατί είναι πρόβλημα; :hmm:

Βαριεμαι τωρα.
ή δεν υπάρχει αντίστοιχο παράδειγμα. :bye:

Παντως σιγουρα συμβαλλουν χειροτερα απο μια κανονικη πυρηνικη οικογενεια και εχει αρνητικη επιδραση.
Έρευνες δε νομίζω να υπάρχουν. Από εμπειρικές διαπιστώσεις, δε θα το 'λεγα.
ναι, αλλα αμα υπηρχαν απο τα πολυυυ παλαια χρονια δεν θα υπηρχαμε :p
Μα που το στηρίζεις αυτό;
Αν υπήρχε (που πιστεύω ότι υπήρχε) από τα πολύυυ παλαιά χρόνια, πάλι μειοψηφία θα ήταν.
Το σπερμα ομως δεν γονιμοποιει σπερμα αλλα ωαριο, εκτος αν τα λεει λαθος η βιολογια. :p
Δεν είπα το αντίθετο.

Οχι, μην βγαζεις ανωμαλη την φυση τους επειδη αυτη αποφασισαν να ζουνε ετσι. :p
Ουτε εσυ μπορεις να καθορισεις κατι τετοιο ως φυσιολογικο, δεν εισαι αρμοδιος:no1:
Δεν είμαι ούτε εγώ. Συνεπώς παρατηρώ τη φύση και δέχομαι μια χαρά την ύπαρξή τους.
Και μη μου πεις τώρα για "σφάλματα της φύσης". Ακόμα και τους οργανισμούς που έχουν ανωμαλίες (πχ αναπηρία) η φύση έχει προβλέψει την αποβολή τους μέσω της φυσικής επιλογής. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν είναι αποδεκτό και ο άνθρωπος προσπαθεί να το διορθώσει ώστε το άτομο να ζήσει μία ζωή σαν τους άλλους.
Κοιτα, δεν γινεται οποτε θελουμε να συγκρινουμε τον ανθρωπο με την φυση και τα ζωα σε αυτα που θελουμε και οταν δουμε οτι τελικα δεν μας συμφερει να λεμε οτι δεν τειθεται θεμα συγκρισης. Οχι, οτι το λεω για σενα προσωπικα αλλα πολλες φορες εγινε αναφορα στην φυση για το θεμα αυτο απο την αλλη πλευρα.:bye:
Ειναι δυνατον να παει μια γυναικα να τεκνοποιησει με εναν αντρα και ο αντρας να μην αναλαβει ως πατερας το παιδι?? Αναφερεις τρελες καταστασεις.
Δεν είναι καθόλου τρελή κατάσταση. Έχουμε επίσης και τις τράπεζες σπέρματος που θα βολευτούν μια χαρά οι λεσβίες. :bye:

Οσο πιο πολυ ξεκολλανε τοσο χειροτερευει η κοινωνια. Αν αμφιβαλλεις πηγαινε μια βολτα εξω και θα καταλαβεις πως γινεται η κοινωνια μερα με τη μερα. Εγκληματικοτητα, ναρκωτικα, καταθλιψη, μισος, ομοφυλοφιλια και οτιδηποτε αρνητικο προκαλουνται λογω απομακρυνσης απο την θρησκεια και τα στερεοτυπα.
Εαν καποιος δεν συμφωνει με το προτυπο ζωης που παρουσιαζει ο χριστιανισμος που μιλαει για αγαπη και σεβασμο προς τον συνανθρωπο κατα κυριο λογο, τοτε αυτο σημαινει πως δεν του αρεσουν και δεν τον εκφραζουν αυτα τα στοιχεια. Εεε με λιγα λογια κατανταμε αγριμια.
Προτιμω να αντισταθω σε αυτο και να μην φερομαι εγωιστικα και να ισχυει "ο θανατος σου η ζωη μου".
Οτι δεν ειναι υποχρεωση κανενος να παντρευτει και να κανει παιδια συμφωνω.
Όπως είπε και η Krou, περισσότερο η καταπίεση και η περιθωριοποίηση δημιουργεί αυτά τα αρνητικά που περιγράφεις.

Σε λίγο θα ακούσω ότι πριν το Χριστιανισμό δεν υπήρχε η έννοια της αγάπης και του σεβασμού και ότι όσοι δεν είναι Χριστιανοί δεν μπορούν να αγαπήσουν και να σεβαστούν το συνάνθρωπο. :P


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εκανα update το πανω post, δες λιγο....

Ενας αλκοολικος επισης αν τον ρωτησεις θα σου πει οτι ειναι μια χαρα. Βεβαια το συκωτι του αλλα λεει. Αυτο δεν σημαινει οτι ο ανθρωπος ειναι καλα και δεν εχει αναγκη απο βοηθεια, οπως επισης και ενας σχιζοφρενης που εχει εκρηξεις θυμου και μετα ξεχναει τι εκανε.



Ο αλκοολικος ειναι διεγνωσμενα ασθενης, εχει προβλημα οπως ειπες κι εσυ με το συκωτι και ειναι εθισμενος σε κατι που εξακριβωμενα εθιζει.
Ο σχιζοφρενης παλι εχει κατι διεγνωσμενα και επιστημονικα τεκμηριωμενα.
Ο ομοφυλοφιλος δεν εχει. Βασιζεσαι σε αυτα που λεει η θρησκεια, που και η ιδια δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενη οτι ισχυει για να καταδικασεις καποιους ανθρωπους, επειδη απλα το λεει αυτο στο οποιο πιστευεις. Δικαιωμα σου να το πιστευεις αλλα αυτοι οι ανθρωποι δε σου φταινε σε τιποτα επειδη το πιστευεις εσυ, και δεν εχεις δικαιωμα να φερθεις σε αυτους με τον εγωϊστικο και υπεροπτικο αυτο τροπο.
Και οχι επειδη ειναι η μεγαλυτερη θρησκεια ο χριστιανισμος δεν την κανει παγκοσμια, αφου εξακολουθουν να υπαρχουν 4 δις που δεν την ασπαζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Γιατί είναι πρόβλημα; :hmm:

Γιατι μιλας για αλλαγες στον εγκεφαλο που διαφερει απο το κανονικο.
Και το κοριτσακι που ειχε γεννηθει με τα ποδια ενωμενα, μια χαρα ηταν με την δικη σου λογικη, αλλα για ανθρωπος υπηρχε προβλημα.

ή δεν υπάρχει αντίστοιχο παράδειγμα. :bye:
Εγω σου ειπα οπως εσυ κατεληξες σε αυτο, ετσι κι εγω κατεληξα σε εκεινο που ανεφερα. Εαν σου φαινεται ανεπαρκες τοτε αμφισβητεις τον εαυτο σου απλα και τοτε θα υποστηριζεις στον επακρον αυτο που λες στην υπογραφη σου περι αμφισβητησης :P


Έρευνες δε νομίζω να υπάρχουν. Από εμπειρικές διαπιστώσεις, δε θα το 'λεγα.

Επειδη εσυ δεν εχεις ερθει σε επαφη με τα αρνητικα που υπαρχουν σε αυτο το κοσμο, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν κιολας. :p Ωραια η φουσκα στην οποια ζουμε αλλα ας βλεπουμε και λιγο παραπερα τι γινεται αλλα και που οφειλεται αυτη η κατασταση.:)

Μα που το στηρίζεις αυτό;
Αν υπήρχε (που πιστεύω ότι υπήρχε) από τα πολύυυ παλαιά χρόνια, πάλι μειοψηφία θα ήταν.

Θα ηταν ελαχιστοι ως μηδαμινοι αυτοι οι ανθρωποι.


Δεν είπα το αντίθετο.
Αυτο θα ελειπε. Περιεργο που δεν αμφισβητεις και αυτο. :p


Δεν είμαι ούτε εγώ. Συνεπώς παρατηρώ τη φύση και δέχομαι μια χαρά την ύπαρξή τους.
Και μη μου πεις τώρα για "σφάλματα της φύσης". Ακόμα και τους οργανισμούς που έχουν ανωμαλίες (πχ αναπηρία) η φύση έχει προβλέψει την αποβολή τους μέσω της φυσικής επιλογής. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν είναι αποδεκτό και ο άνθρωπος προσπαθεί να το διορθώσει ώστε το άτομο να ζήσει μία ζωή σαν τους άλλους.

Δεν ειναι θεμα φυσης ομως η ομοφυλοφιλια αυτη ειναι η διαφορα. Η φυση ορισε το αρσενικο και το θηλυκο. Οχι, και ενδιαμεσα πραματα.
Για τα σφαλματα καλα κανει ο ανθρωπος και προσπαθει και τα διορθωνει και ας διορθωσει και την ομοφυλοφιλια. :)

Δεν είναι καθόλου τρελή κατάσταση. Έχουμε επίσης και τις τράπεζες σπέρματος που θα βολευτούν μια χαρά οι λεσβίες. :bye:

Αμα ειναι να χρησιμοποιουνται για τετοιους σκοπους.... Λυπαμαι παντως τα παιδια που θα λειτουργησουν ως πειραματοζωα για την ικανοποιηση των εγωιστικων επιθυμιων των ομοφυλοφιλων. Κριμα.


Όπως είπε και η Krou, περισσότερο η καταπίεση και η περιθωριοποίηση δημιουργεί αυτά τα αρνητικά που περιγράφεις.

Και ολα τα αλλα που ανεφερα...:)

Σε λίγο θα ακούσω ότι πριν το Χριστιανισμό δεν υπήρχε η έννοια της αγάπης και του σεβασμού και ότι όσοι δεν είναι Χριστιανοί δεν μπορούν να αγαπήσουν και να σεβαστούν το συνάνθρωπο. :P


-petros


Δεν ειπα αυτο αλλα εφοσον υπαρχει και στο παρουσιαζει, why not?? Θα πεσει η μυτη κανενος?? :D
-----------------------------------------
Ο αλκοολικος ειναι διεγνωσμενα ασθενης, εχει προβλημα οπως ειπες κι εσυ με το συκωτι και ειναι εθισμενος σε κατι που εξακριβωμενα εθιζει.
Ο σχιζοφρενης παλι εχει κατι διεγνωσμενα και επιστημονικα τεκμηριωμενα.
Ο ομοφυλοφιλος δεν εχει. Βασιζεσαι σε αυτα που λεει η θρησκεια, που και η ιδια δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενη οτι ισχυει για να καταδικασεις καποιους ανθρωπους, επειδη απλα το λεει αυτο στο οποιο πιστευεις. Δικαιωμα σου να το πιστευεις αλλα αυτοι οι ανθρωποι δε σου φταινε σε τιποτα επειδη το πιστευεις εσυ, και δεν εχεις δικαιωμα να φερθεις σε αυτους με τον εγωϊστικο και υπεροπτικο αυτο τροπο.
Και οχι επειδη ειναι η μεγαλυτερη θρησκεια ο χριστιανισμος δεν την κανει παγκοσμια, αφου εξακολουθουν να υπαρχουν 4 δις που δεν την ασπαζονται.


Ο φιλος panp27 σας ειχε αναφερει οπως προειπα ειχε αναφερει την θεση της επιστημης για το συγκεκριμενο θεμα.

Με την λογικη σου μπορω ακριβως να σε θεωρησω εγωιστρια και οτι θεωρεις τον εαυτο σου πολυ ανωτερη λεγοντας τον αλκοολικο ως ασθενη.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Γιατι μιλας για αλλαγες στον εγκεφαλο που διαφερει απο το κανονικο.
Και το κοριτσακι που ειχε γεννηθει με τα ποδια ενωμενα, μια χαρα ηταν με την δικη σου λογικη, αλλα για ανθρωπος υπηρχε προβλημα.
Ναι, αν στο να γεννηθεί με τα πόδια ενωμένα δεν έχει συμβάλλει ο άνθρωπος (πχ φάρμακα που δημιούργησαν πρόβλημα στην εγκυμοσύνη της μητέρας), είναι απολύτως φυσιολογικό. Απλά αυτοί οι οργανισμοί "αποβάλλονται" από τη φύση μιας που αδυνατούν να επιβιώσουν.

Εγω σου ειπα οπως εσυ κατεληξες σε αυτο, ετσι κι εγω κατεληξα σε εκεινο που ανεφερα. Εαν σου φαινεται ανεπαρκες τοτε αμφισβητεις τον εαυτο σου απλα και τοτε θα υποστηριζεις στον επακρον αυτο που λες στην υπογραφη σου περι αμφισβητησης :P
Παραδείγματα ζητάω αλλά "βαριέσαι" να μου δώσεις. :P

Η υπογραφή εξηγεί και τους λόγους για τους οποίους ο άνθρωπος σιγά σιγά απομακρύνεται από τα κοινωνικά στερεότυπα και τη θρησκεία. :bye:
Επειδη εσυ δεν εχεις ερθει σε επαφη με τα αρνητικα που υπαρχουν σε αυτο το κοσμο, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν κιολας. :p Ωραια η φουσκα στην οποια ζουμε αλλα ας βλεπουμε και λιγο παραπερα τι γινεται αλλα και που οφειλεται αυτη η κατασταση.:)
Η δηλωσή σου αυτή δεν αποδυκνείει το αντίθετο που εμπειρικά υποστηρίζω (και είναι γενικά κοινωνικός αποδεκτό ότι τα παιδιά μονογονεικών οικογενειών μεγαλώνουν μια χαρά - οι μονογονεικές δεν είναι δε και λίγες).

Δεν ειναι θεμα φυσης ομως η ομοφυλοφιλια αυτη ειναι η διαφορα. Η φυση ορισε το αρσενικο και το θηλυκο. Οχι, και ενδιαμεσα πραματα.
Για τα σφαλματα καλα κανει ο ανθρωπος και προσπαθει και τα διορθωνει και ας διορθωσει και την ομοφυλοφιλια. :)
Απ' ότι φαίνεται όρισε και τα ενδιάμεσα, αποδυκνείωντας μας ότι δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο.

Εν κατακλείδι πάρε και μερικές εικόνες από τη... φύση. :bye:
Δες τα άφοβα, δε πρόκειται να στιγματιστείς ψυχολογικά και να γίνεις gay (έχε μου εμπιστοσύνη :P ). Ωραία και η φούσκα του άσπρου - μαύρου μέσα στην οποία πολλοί ζουν.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=E16j7b-eHDM[/ame]
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=KaFvcONouJk&feature=related[/ame]
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=u6xX_OatPh0&feature=related[/ame]
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=E3jJLVjhXLE&feature=related[/ame]
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=9q5cEqG_iUw&feature=related[/ame]
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=Kz6CDKibatE&feature=related[/ame]
Δε τα μεγάλωσαν σωστά οι γονείς τους :D

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο φιλος panp27 σας ειχε αναφερει οπως προειπα ειχε αναφερει την θεση της επιστημης για το συγκεκριμενο θεμα.

Με την λογικη σου μπορω ακριβως να σε θεωρησω εγωιστρια και οτι θεωρεις τον εαυτο σου πολυ ανωτερη λεγοντας τον αλκοολικο ως ασθενη.:bye:


Οχι και αυτος τα ιδια ελεγε αλλα τα προβαλε ως επιστημονικα. Ναι μπορει να ηταν καποτε στις ψυχικες διαταραχες η ομοφυλοφιλια αλλα δεν ειχαν κανει επιστημονικες ερευνες, ειχαν βασιστει στις κοινωνικες συνθηκες.


Today, according to American Psychological Association:

“Psychologists, psychiatrists, and other mental health professionals agree that homosexuality is not an illness, a mental disorder, or an emotional problem. More than 35 years of objective, well-designed scientific research has shown that homosexuality, in and itself, is not associated with mental disorders or emotional or social problems. Homosexuality was once thought to be a mental illness because mental health professionals and society had biased information.

In the past, the studies of gay, lesbian, and bisexual people involved only those in therapy, thus biasing the resulting conclusions. When researchers examined data about such people who were not in therapy, the idea that homosexuality was a mental illness was quickly found to be untrue. In 1973 the American Psychiatric Association confirmed the importance of the new, better-designed research and removed homosexuality from the official manual that lists mental and emotional disorders. Two years later, the American Psychological Association passed a resolution supporting this removal.[1][71][72]"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Επειδη δεν εχουν παιδεια τα ατομα αυτα καταληγουν ετσι.
Μια σωστη παιδεια , ισοτιμη για ολους , φυσικα και κλεινει τις ψαλιδες.

Γιατι δε διαβαζει ολη μερα?
Στοιχεια?
Τα εφταωρα σκληρου προγραμματος στα σχολεια, σε σχεση με αλλες χωρες, που αντι να κανουμε πχ 6 ωρες αρχαια στην πρωτη λυκειου, θα μπορουσαμε να κανουμε κατι πιο δημιουργικο. Και αυτο παιδεια ειναι.
Στην Φινλανδια πχ κανουν σχεδιο, χορο, ξυλουργικη, μουσικη και δε συμμαζευεται.
Εμεις, πληρωνουμε τα βιβλια αγγλικων, πληρωνουμε τα φροντιστηρια, πληρωνουμε τα τετραδια στυλο κτλ. Αρα μη δωρεαν παιδεια-> και αυτο παιζει ρολο.

Στα φροντιστηρια μπαινει αλλος τοσο φορτιο εργασιας οπως με τα σχολεια. Δηλαδη η δουλεια γινεται διπλασια μην πω και παραπανω.

Ε το παιδι που να χει χρονο να σκεφτει για ανθρωπιστικα ζητηματα [που αφορουν τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων ή των αλλοεθνων πχ..
θελω να καταληξω στο οτι η Παιδεια ειναι ΜΙΑ απο τις αιτιες που τα παιδια συχνα διαμορφωνουν αποψεις ετοιμες απο τα ΜΜΕ.
Δε μπορουν να σκεφτουν. Μεσα σε αυτες τις υποχρεωσεις εχουν ελαχιστο ελευθερο χρονο, και ξεδινουν μπροστα απο μια νεκρη οθονη της τηλεορασης, και καταναλωνουν ο,τι φθηνο και ευπεπτο τους παρουσιαζει η TV.
Συχνα υιοθετουν ετοιμες αποψεις και εκει τους οδηγει η μοναξια τους, η ανελευθερια και η καταπιεση τους σε σχεση με τον "ευκολο και ωραιο κοσμο" της τηλεορασης ο οποιος τους γινεται αρεστος και τον αποδεχονται ευκολα.


Νομιζω ειμαι σαφης.
Καταρχας δεν μπορεις εισαι σιγουρος οτι τα ατομα καταληγουν ετσι λογο ελλειψης παιδειας , μπορει ακομα και εαν την ειχανε , η προσωπικοτητα τους να μην τους αφηνε να εξελιχθούν περα απο το τι ειναι.Αν μου πεις οτι το τι ειναι διαμορφωνεται απο την κοινωνια δεν ειναι ολοκληρωμενη απαντηση διοτι προφανως δεν μπορεις να οικοδομησεις ιδεες και αποφθεγματα στο τιποτα , υπαρχει το τι ειναι το ατομο.
Εσυ το οριζεις "σκληρο εφταωρο" στις αλλες ευρωπαικες χωρες που αναφερεις ειναι και περισσοτερες οι ωρες και πληρωνεις τα βιβλια.
Οσο για τα φροντιστηρια συμφωνω , το παρουσιαζουν ως επιλογη ενω στην ουσια υφισταται αυθυποβολη , ομως το θεμα μας δεν ειναι η δωρεαν/ιδιωτικη παιδεια αλλα η επιδραση της παιδειας.
Με βρισκει επισης συμφωνο το οτι η δομη του προγραμματος τους εμποδιζει να ασχοληθουν με σημαντικα θεματα , ομως ακομα και εαν ειχε ασχοληθει η προσωπικοτητα τους ανεξαρτητα απο τις εκαστοτε επιρροες δεν ειναι σιγουρο οτι θα προσφερε κατι εκτος απο προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ναι, αν στο να γεννηθεί με τα πόδια ενωμένα δεν έχει συμβάλλει ο άνθρωπος (πχ φάρμακα που δημιούργησαν πρόβλημα στην εγκυμοσύνη της μητέρας), είναι απολύτως φυσιολογικό. Απλά αυτοί οι οργανισμοί "αποβάλλονται" από τη φύση μιας που αδυνατούν να επιβιώσουν.

Αυτο ειναι πολυ ρατσιστικο που λες και εγωιστικο. Αρα συμφωνα με την γνωμη σου αν ενας ανθρωπος εχει καποια αναπηρια τοτε πρεπει να "αποβληθει"??

Παραδείγματα ζητάω αλλά "βαριέσαι" να μου δώσεις.
:P

Σου ειπα αυτο που εθεσες. Μαλλον δεν σ'αρεσει ομως:D

Η υπογραφή εξηγεί και τους λόγους για τους οποίους ο άνθρωπος σιγά σιγά απομακρύνεται από τα κοινωνικά στερεότυπα και τη θρησκεία. :bye:



Η δηλωσή σου αυτή δεν αποδυκνείει το αντίθετο που εμπειρικά υποστηρίζω (και είναι γενικά κοινωνικός αποδεκτό ότι τα παιδιά μονογονεικών οικογενειών μεγαλώνουν μια χαρά - οι μονογονεικές δεν είναι δε και λίγες).

Και εγω το υποστηριζω και εμπειρικα. Πολλα παιδια στην δικια μου ηλικια κιολας εχουν προβληματα. Ενας φιλος μου, χωρισμενοι οι γονεις του, μενει με την μητερα του, το εχει ριξει στο ποτο και στο καπνισμα. Μια φιλη μου, επισης χωρισμενοι γονεις και μενει με την μανα της, χρειαστηκε να την πανε σε ψυχιατρειο για να μπορεσει να ειναι καλα απο την στενοχωρια που ειχε. Συμμαθητης μου στο δημοτικο παρουσιαζε εχθρικη συμπεριφορα και υστερα μαθαμε οτι ειχε χασει τον πατερα του απο τροχαιο. Ενας φιλος μου στο γυμνασιο εχασε την μητερα του και αλλαξε τελειως σαν χαρακτηρας, αρχισε καπνισμα και εγινε φαν των piercing. Μπορω μεχρι αυριο να σου λεω περιπτωσεις ανθρωπων που αλλαξαν προς το χειροτερο λογω μονογονεικης οικογενειας. Θελει τεραστια δυναμη απο γονιο και παιδι για να μπορεσει να διατηρηθει το παιδι.:)

Απ' ότι φαίνεται όρισε και τα ενδιάμεσα, αποδυκνείωντας μας ότι δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο.
Εν κατακλείδι πάρε και μερικές εικόνες από τη... φύση. :bye:
Δες τα άφοβα, δε πρόκειται να στιγματιστείς ψυχολογικά και να γίνεις gay (έχε μου εμπιστοσύνη :P ). Ωραία και η φούσκα του άσπρου - μαύρου μέσα στην οποία πολλοί ζουν.


Δε τα μεγάλωσαν σωστά οι γονείς τους :D

-petros

Και στα ζωα υπαρχουν μεταλλαξεις, αυτο τι σημαινει οτι ειναι σωστο?? Και τα ζωα παρουσιαζουν καρκινο, τοτε ειναι φυσιολογικο και πρεπει να μην το θεραπευσουμε κατα την γνωμη σου?? Το οτι βρηκες περιπτωσεις ζωων τα οποια φυσικα αποτελουν μειοψηφια δεν μου λεει τιποτα.

Μην ανησυχεις για μενα, τον εχω βρει τον δρομο μου. :) Προσοχη συνιστω στην αλλη πλευρα διοτι δεν ξερεις η πολυ υποστηριξη που μπορει να οδηγησει :D:D

Btw κατι τετοιοι οπως αυτος που εχει το προφιλ απο οπου πηρες τα βιντεος με πειθουν περισσοτερο οτι προκειται για μια ασθενεια.
https://www.youtube.com/user/lesgaybitrans
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Με την λογικη σου μπορω ακριβως να σε θεωρησω εγωιστρια και οτι θεωρεις τον εαυτο σου πολυ ανωτερη λεγοντας τον αλκοολικο ως ασθενη.:bye:

Νομίζω ότι επαναλαμβάνεις πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί. Είπαμε, κανένας δεν πέθανε επειδή είναι ομοφυλόφιλος. Από αλκοολισμό πολλοί. Κανένας όμως δεν τους θεωρεί κατώτερους επειδή είναι αθενείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Νομίζω ότι επαναλαμβάνεις πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί. Είπαμε, κανένας δεν πέθανε επειδή είναι ομοφυλόφιλος. Από αλκοολισμό πολλοί. Κανένας όμως δεν τους θεωρεί κατώτερους επειδή είναι αθενείς


Η σχιζοφρενεια ψυχικη ασθενεια θεωρειται, δεν πεθαινει καποιος απο αυτο ομως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
τι λες βρε ανθρωπε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Θα επικεντρωθούμε τώρα σε μεμονωμένες περιπτώσεις; Γνωρίζω πολλά παιδιά με χωρισμένους γονείς τα οποία έχουν ακέραια προσωπικότητα και ουδέποτε αντιμετώπισαν οποιοδήποτε πρόβλημα.

Επίσης εμπειρικά να σου πω:

- Μία φίλη μου είπε στη μητέρα της ότι είναι ομοφυλόφιλη όταν ήταν μόλις 13. Από τότε την τραβολογάει σε ψυχολόγους μέχρι που πρόσφατα, ο τελευταίος είπε στη μητέρα ότι ΕΚΕΙΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ψυχολογική υποστήριξη για να αποδεχτεί την κατάσταση και όχι η κόρη της.

- Δύο άλλες φίλες μου είναι δίδυμες. Έχουν περάσει ακριβώς τα ίδια, πάντα ήταν μαζί, η μία είναι ομοφυλόφιλη και η άλλη ετεροφυλόφιλη. Τί άραγε έσπρωξε την μία και την παρέσυρε στην ομοφυλοφιλία; :P

- Ένας γνωστός μου, τώρα σπουδάζει Ιατρική, αποτάθηκε σε "ειδικούς" πριν ενηλικιωθεί, από τους γονεις του. Η "θεραπεία" που προτάθηκε;;; ΓΙΟΓΚΑ. LOL εδώ τί έχεις να πεις;



Και στα ζωα υπαρχουν μεταλλαξεις, αυτο τι σημαινει οτι ειναι σωστο?? Και τα ζωα παρουσιαζουν καρκινο, τοτε ειναι φυσιολογικο και πρεπει να μην το θεραπευσουμε κατα την γνωμη σου?? Το οτι βρηκες περιπτωσεις ζωων τα οποια φυσικα αποτελουν μειοψηφια δεν μου λεει τιποτα.

Μην ανησυχεις για μενα, τον εχω βρει τον δρομο μου. :) Προσοχη συνιστω στην αλλη πλευρα διοτι δεν ξερεις η πολυ υποστηριξη που μπορει να οδηγησει :D:D

Btw κατι τετοιοι οπως αυτος που εχει το προφιλ απο οπου πηρες τα βιντεος με πειθουν περισσοτερο οτι προκειται για μια ασθενεια.
https://www.youtube.com/user/lesgaybitrans


ατυχής παραλληλισμός ασθενείων με την ομοφυλοφιλία.
από τη στιγμή που οι ειδικοί λένε ότι δεν είναι ασθένεια τότε μόνο στενοκεφαλιά μπορεί να ονομάζεται αυτό - πώς μπορείς να αμφισβητείς πορίσματα ειδικών ;

Επίσης, τί ακριβώς είδες στο προφιλ; Δεν με παραξένεψε κάτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Η σχιζοφρενεια ψυχικη ασθενεια θεωρειται, δεν πεθαινει καποιος απο αυτο ομως.:)

Μακροημερεύσας σχιζοφρενής. :):):) Οι χρόνια ασθενείς ζουν λιγότερο κατά μέσο όρο. Οι ομοφυλόφιλοι γιατί δεν επηρεάζονται από αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Αυτο ειναι πολυ ρατσιστικο που λες και εγωιστικο. Αρα συμφωνα με την γνωμη σου αν ενας ανθρωπος εχει καποια αναπηρια τοτε πρεπει να "αποβληθει"??
Αυτό το υποστηρίζεις εσύ πιάνοντας στο στόμα σου τη φύση και ορίζοντάς της πότε κάνει λάθος και πότε όχι, σύμφωνα με τη δική σου αντίληψη.
Σου ειπα αυτο που εθεσες. Μαλλον δεν σ'αρεσει ομως:D
Όταν βρεις επιχείρημα να υποστηρίξεις αυτό που είπες, παρέθεσέ το. :bye:
Και εγω το υποστηριζω και εμπειρικα. Πολλα παιδια στην δικια μου ηλικια κιολας εχουν προβληματα. Ενας φιλος μου, χωρισμενοι οι γονεις του, μενει με την μητερα του, το εχει ριξει στο ποτο και στο καπνισμα. Μια φιλη μου, επισης χωρισμενοι γονεις και μενει με την μανα της, χρειαστηκε να την πανε σε ψυχιατρειο για να μπορεσει να ειναι καλα απο την στενοχωρια που ειχε. Συμμαθητης μου στο δημοτικο παρουσιαζε εχθρικη συμπεριφορα και υστερα μαθαμε οτι ειχε χασει τον πατερα του απο τροχαιο. Ενας φιλος μου στο γυμνασιο εχασε την μητερα του και αλλαξε τελειως σαν χαρακτηρας, αρχισε καπνισμα και εγινε φαν των piercing. Μπορω μεχρι αυριο να σου λεω περιπτωσεις ανθρωπων που αλλαξαν προς το χειροτερο λογω μονογονεικης οικογενειας. Θελει τεραστια δυναμη απο γονιο και παιδι για να μπορεσει να διατηρηθει το παιδι.:)
Δε μιλάω για απώλειες γονέων αλλά για μεγάλωμα του παιδιού από το μηδέν με έναν γονιό. ΔΕΝ χρειάζονται απαραίτητα και οι δύο γονείς για να μεγαλώσει σωστά ένα παιδί. Και στα 20 να χάσει κανείς τον γονιό του (που προφανώς θα έχει μεγαλώσει μαζί του και θα έχει πάρει τα "πρότυπα" που λες), πάλι σε κατάθλιψη / αλκοολισμό κτλ μπορεί πέσει το παιδί γιατί χάνει αγαπημένο του πρόσωπο.
Και επειδή τυχαίνει να είναι γενικότερα κοινωνικά αποδεκτό ότι τα παιδιά μονογονεικών μεγαλώνουν μια χαρά, δε θα κάτσω να ασχοληθώ με αυτό το θέμα επειδή εσύ υποστηρίζεις το αντίθετο και διαστρεβλώνεις καταστάσεις για να στηρίξεις την υπεροχή της οικογένειας με δύο γονείς. Πόσο μάλλον αν σκεφτούμε ότι αυθαίρετα μπλέκεις και επιπλέον γεγονότα (πχ βίωση θανάτων γονιών). :bye:
Και στα ζωα υπαρχουν μεταλλαξεις, αυτο τι σημαινει οτι ειναι σωστο?? Και τα ζωα παρουσιαζουν καρκινο, τοτε ειναι φυσιολογικο και πρεπει να μην το θεραπευσουμε κατα την γνωμη σου?? Το οτι βρηκες περιπτωσεις ζωων τα οποια φυσικα αποτελουν μειοψηφια δεν μου λεει τιποτα.
Τι είναι το σωστό; Επαναλαμβάνω ότι εσύ από την αρχή πιάνεις στο στόμα σου τη φύση και μας λες ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική και ΑΡΑ πρέπει να τη θεραπεύσουμε και ότι είναι ασθένεια.
Απάντηση σε αυτή σου τη θέση είναι ότι η φύση προβλέπει μια χαρά την ομοφυλοφιλία.

Ε μειοψηφία θα ναι, τι θέλεις να ήταν πλειοψηφία; Αφού μειοψηφία είναι η ομοφυλοφιλία και δεν υποστηρίζει κανείς το αντίθετο :P
Σε λίγο θα μας πεις ότι τη θέλεις και πλειοψηφία για να πιστείς ότι υπάρχει.
Φαίνεται δε τα μεγάλωσαν σωστά οι γονείς τους αυτά τα ζώα...
Btw κατι τετοιοι οπως αυτος που εχει το προφιλ απο οπου πηρες τα βιντεος με πειθουν περισσοτερο οτι προκειται για μια ασθενεια.
https://www.youtube.com/user/lesgaybitrans
Δεν είναι όμως ασθένεια. :iagree:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top