Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,978 μηνύματα.
Εδώ η "ανωμαλία" βάρεσε το πιο νοήμων πλάσμα στον κόσμο, τον άνθρωπο!!! και δεν μπορεί να βαρέσει και τα ζώα...?! Το ότι η ομοφυλοφιλία εμφανίζεται και στα ζώα (σε πάλι μικρό ποσοστό όπως και στους ανθρώπους) δεν λέει κάτι...
Εξάλου δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε παραδείγματα από τα ζώα, για να μελετήσουμε το τι είναι φυσιολογικό στην ανθρώπινη κοινωνία. π.χ, κανείς δεν θα μπορούσε να θεωρήσει φυσιολογική-αποδεκτή την παιδοκτονία, επειδή παρατηρείται στο ζωικό βασίλειο. (ή σχεδον κανεις... γιατι με αυτά που ακούω δεν το θεωρώ καθόλου παράλογο...)


Στο ζωικό και φυτικό βασίλειο ο ερμαφροδιτισμός είναι χαρακτηριστικό που δεν είναι καθόλου, μα καθόλου σπάνιο. Π.χ καρυδιά:D

Το ποσοστό των ατόμων που το δηλώνουν αυξάνει με μαθηματική πρόοδο όταν το άτομο βρίσκεται σε εξελιγμένες κοινωνίες π.χ Σουηδία ή Ολλανδία γιατί εκεί σχεδόν απόλυτη κοινονική αποδοχή. Βερολίνο και Παρίσι εκλέγουν για 4 συνεχείς φορές δηλωμένους ομοφυλόφιλους δημάρχους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
....(σε πάλι μικρό ποσοστό όπως και στους ανθρώπους) δεν λέει κάτι....

Μικρό ποσοστό; Πως σου φαίνεται αυτό:

Μια μελέτη σχετικά με τις σεξουαλικές προτιμήσεις των κριαριών δείχνει ότι:

  • Μόλις το 50% των κριαριών προτιμούν να ζευγαρώνουν με θηλυκά.
  • 20% ενδιαφέρονται εξίσου για άλλα κριάρια και για προβατίνες.
  • 20% επιθυμούν να ζευγαρώνουν με ομόφυλά τους.
  • 10% δεν ενδιαφέρονται για σεξουαλική δραστηριότητα.

Science Illustrated Ιούνιος 2009 σελ. 63
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Στο ζωικό και φυτικό βασίλειο ο ερμαφροδιτισμός είναι χαρακτηριστικό που δεν είναι καθόλου, μα καθόλου σπάνιο. Π.χ καρυδιά:D

Moνο που η καρυδια δεν ειναι ανθρωπος, εκτος αν ο επιστημονας που ειπε οτι η ομοφυλοφιλια δεν ειναι παθηση κατεληξε στο συμπερασμα οτι ο ανθρωπος προερχεται εκτος απο τον πιθηκο και απο την καρυδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,978 μηνύματα.
και δεν περιορίζεται στα κριάρια. να δεις τι γινόταν σε μητριαρχικές κοινωνίες. Και η αρχαία Ελλάδα; εκεί να δεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μικρό ποσοστό; Πως σου φαίνεται αυτό:


Αφου το κανουν και τα κριαρια, ας το κανουμε και εμεις ρε παιδια!!

Εχουν να δουν πολλα ακομα τα ματακια μου :down:
-----------------------------------------
και δεν περιορίζεται στα κριάρια. να δεις τι γινόταν σε μητριαρχικές κοινωνίες. Και η αρχαία Ελλάδα; εκεί να δεις:)

Αυτο ειναι απο τα στοιχεια που θα πρεπε να ντρεπομαστε σαν λαος και οχι να το αναφερουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μα δε καταλαβαινεις οτι δεν ειναι επιλογη; δεν μπορεις να πεις "αφου το κανουν ας το κανουμε κ εμεις" γιατι το σεξ ειναι ενστικτο και δεν μπορεις να το προσανατολισεις συνηδειτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,978 μηνύματα.
Δεν σου είπε κανείς να κάνεις ότι κάνουν τα κριάρα. Αυτά είναι έξυπνα και αποφασίζουν από μόνα τους. Δεν κοιτάνε τι κάνουν τα άλλα. Follow your heart (your instinct)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Το οτι δεν κανουμε οτι μας λεει το ενστικτο μας κανει ανθρωπους. Οταν το ενστικτο σου λεει να πας να κανεις την αναγκη σου δεν πας εκεινη την στιγμη που σου ρχεται και τα κανεις οπου να'ναι, αλλα πας στην τουαλετα. Υπαρχουν ορια λοιπον σε καποια πραματα, τα οποια αυτος ο προοδευτισμος προσπαθει να τα καταργησει και να μας μετατρεψει σε ζωα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,978 μηνύματα.
Γι αυτό ίσως πρέπει να δεχόμαστε και τις σεξουαλικότητες των άλλων (όχι μόνο από τακτ) και να αναγνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει μία προκαθορισμένη σεξουαλικότητα αλλά τόσες όσοι οι άνθρωποι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το οτι δεν κανουμε οτι μας λεει το ενστικτο μας κανει ανθρωπους. Οταν το ενστικτο σου λεει να πας να κανεις την αναγκη σου δεν πας εκεινη την στιγμη που σου ρχεται και τα κανεις οπου να'ναι, αλλα πας στην τουαλετα. Υπαρχουν ορια λοιπον σε καποια πραματα, τα οποια αυτος ο προοδευτισμος προσπαθει να τα καταργησει και να μας μετατρεψει σε ζωα ;)

Εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα. Το να μην τα κανουμε οπου 'να ναι δεν ειναι το ενστικτο, το να τα κανουμε γενικως ειναι. Δηλαδη αν ειχαμε ξεπερασει το ενστικτο απλως δε θα καναμε ποτε την αναγκη μας, (πραγμα που θα ηταν κακο). Ο λογος που δε τα κανουμε οπου να ναι ειναι οι κοινωνικες συνθηκες και οι λογοι υγειινης. Ζωα ειμαστε, απλως εχουμε πιο ανεπτυγμενη σκεψη. Και ακριβως επειδη ειμαστε ζωα εχουμε τα βασικα ενστικτα που εχουν ολα τα ζωα. Απο κει και περα, αναπτυσσονται και αλλες συμπεριφορες σε ολο το ζωϊκο βασιλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Το ποσοστό των ατόμων που το δηλώνουν αυξάνει με μαθηματική πρόοδο όταν το άτομο βρίσκεται σε εξελιγμένες κοινωνίες π.χ Σουηδία ή Ολλανδία γιατί εκεί σχεδόν απόλυτη κοινονική αποδοχή. Βερολίνο και Παρίσι εκλέγουν για 4 συνεχείς φορές δηλωμένους ομοφυλόφιλους δημάρχους

Άρα εμείς είμαστε πολύ πισω...:'( Να το έχω υπόψιν στις επόμενες εκλογές να ψηφίσω ομοφυλόφιλο... όλο και κάποιον ομοφυλόφιλο θα κατεβάσει το ΣΥΡΙΖΑ... όχι βέβαια λόγω του ότι ανήκει στην λογική των "εξελιγμένων-ΕΛΕΟΣ! κοινωνιών" που αναφέρεις αλλά για να κερδίσει την ψήφο τους...

Στην Σουηδία όμως και οι αυτοκτονίες έχουν το υψηλότερο ποσοστό στην Ευρώπη... έχεις αναρωτηθεί γιατί...? Προτιμώ να μην έχω δήμαρχο ομοφυλόφιλο παρά να είμαι υποψήφιος για απόπειρα αυτοκτονίας...:nono:

Η κατάσταση έχει ξεφύγει όμως και έχω την εντύπωση ότι μια ομάδα ψευτοκουλτουρίαρηδων-προοδευτικών-κομπλεξικών πάει να περάσει εδώ μέσα τις απόψεις που όταν τις εκφέρουν έξω τους πέρνουν με τις πέτρες...:D
Α! Και για αυτούς που θεωρούν ότι στην Ελλάδα η κοινωνία είναι συντηριτική-κομπλεξική-μη εξελιγμένη κ.ο.κ. μπορεί με την ταυτότητα και μόνο να παει στην Σουηδία ή την Ολλάνδία (όπου μέχρι και κόμμα παιδοφίλων υπάρχει) να ικανοποιήσει τις ορέξεις τους με την "ησυχία" του... Έχει και υψηλούς μισθούς εκεί!!! Ότι πρέπει!!! για ανθρώπουν που το μόνο που τους ενδιαφέρει στη ζωή είναι το χρήμα και το σεξ (όλων των ειδών...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Που είναι ο Fousekis να πει για τα logical fallacies τώρα που τον χρειαζόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Άρα εμείς είμαστε πολύ πισω...:'( Να το έχω υπόψιν στις επόμενες εκλογές να ψηφίσω ομοφυλόφιλο... όλο και κάποιον ομοφυλόφιλο θα κατεβάσει το ΣΥΡΙΖΑ... όχι βέβαια λόγω του ότι ανήκει στην λογική των "εξελιγμένων-ΕΛΕΟΣ! κοινωνιών" που αναφέρεις αλλά για να κερδίσει την ψήφο τους...

Στην Σουηδία όμως και οι αυτοκτονίες έχουν το υψηλότερο ποσοστό στην Ευρώπη... έχεις αναρωτηθεί γιατί...? Προτιμώ να μην έχω δήμαρχο ομοφυλόφιλο παρά να είμαι υποψήφιος για απόπειρα αυτοκτονίας...:nono:

Η κατάσταση έχει ξεφύγει όμως και έχω την εντύπωση ότι μια ομάδα ψευτοκουλτουρίαρηδων-προοδευτικών-κομπλεξικών πάει να περάσει εδώ μέσα τις απόψεις που όταν τις εκφέρουν έξω τους πέρνουν με τις πέτρες...:D
Α! Και για αυτούς που θεωρούν ότι στην Ελλάδα η κοινωνία είναι συντηριτική-κομπλεξική-μη εξελιγμένη κ.ο.κ. μπορεί με την ταυτότητα και μόνο να παει στην Σουηδία ή την Ολλάνδία (όπου μέχρι και κόμμα παιδοφίλων υπάρχει) να ικανοποιήσει τις ορέξεις τους με την "ησυχία" του... Έχει και υψηλούς μισθούς εκεί!!! Ότι πρέπει!!! για ανθρώπουν που το μόνο που τους ενδιαφέρει στη ζωή είναι το χρήμα και το σεξ (όλων των ειδών...)



Εξακολουθεις να μην απαντας στο ποστ του μιβ παντως και ειμαι πολυ περιεργη να δω την απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ότι ο πολιτικός ακτιβισμός των γκέι επηρέασε αυτήν την απόφαση είναι αναμφισβήτο, το καταδεικνύουν χιλιάδες άρθρα στο ίντερνετ μάλλον εσύ παραποιείς τη αλήθεια.
Και οποιαδήποτε απόφαση και ιδίως επιστημονικής φύσεως παίρνεται υπό πίεση και ιδιαίτερα κοινωνική αυτό λέει πολλά για την ορθότητα της.Αυτό
Και αν όπως λες υπήρχαν μοντέλα πριν την ύπαρξη ομοφυλοφιλικού ακτιβισμού γιατί δεν εφαρμόστηκαν αμέσως στους ψυχολογικούς σύλλογους;Γιατί έπρεπε να περιμένει ο σύλλογος μεχρι το 75 για να αφαιρέσει την ομοφυλοφιλία;
Είναι τόσο τυχαίο δηλαδή ότι η ομοφυλοφιλία αφαιρέθηκε από τις παθήσεις την ίδια περίοδο που το ομοφυλοφιλικό κίνημα(που φυσικά και υπήρχε αυτή την περίοδο) ήταν στην ακμή του και ασκούσε πίεση ή είναι σύμπτωση ότι πολλά μέλη του συλλόγου τότε ήταν ομοφυλόφιλοι;
Καταρχας ποια μελη του συλλογου ηταν ομοφυλόφιλοι?Την ημερα που ψηφισε αμερικανικος ψυχιατρικος συλλογος για να αφαιρεσουν απ την λιστα με τις ψυχικες διαταραχες , 0 ητανε ο αριθμος των ατομων ψήφισαν το αντιθετο διοτι δεν υπηρχε λογος για να ψηφισουν κατι που δεν ισχυει.
Χαχαχα τι πιεση ασκουσε το ομοφυλοφιλικο κινημα ακριβως?
Θα σου πω οτι αποτελουταν απ ειρηνόφιλους που τους καγανε τα επιτελεία ενω αυτοι οργανωνανε δημοσιες διαδηλωσεις ειρηνικου χαρακτηρα.
Ο συλλογος αφαιρεσε το 73 την ομοφυλοφιλια μετα την καμπανια του Καμενι .
Μα τα μοντελα που διαμορφωθηκαν πριν την υπαρξη των κινηματων χρησιμοποιουταν απ την επιστημη σε διαφορους τομεις οπως σεξολογια με τον αλφρεντ κινσει , απλα το 73 επισημα αφαιρεθηκε απ τη λιστα , οι αποψεις των ευρωπαικων σεξολογων του 19ου αιωνα που ηθελαν την ομοφυλοφιλια στην λιστα ειχαν καταρριφθεί πολυ πιο πριν (μερικες φορες και απ τους ιδιους).
Αλλωστε ολoi οι διενθεις οργανισμοι ενστερνιζονται αυτην την αποψη , δεν τους ασκηθηκε καμια πιεση , ειναι απλα η αληθεια , κανενας επιστημονας απ το καθολικο ρευμα δεν εφερε αντιρρηση , ουτε φερνει σημερα εκτος αμα θελει να φερει τους ομοφυλοφιλους στον δρομο του θεου ή καμια αλλη ανοησια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Στην Σουηδία όμως και οι αυτοκτονίες έχουν το υψηλότερο ποσοστό στην Ευρώπη... έχεις αναρωτηθεί γιατί...? Προτιμώ να μην έχω δήμαρχο ομοφυλόφιλο παρά να είμαι υποψήφιος για απόπειρα αυτοκτονίας...:nono:

Σιγά μην αυτοκτονούν επειδή είναι ομοφυλόφυλοι πιο πιθανή αιτία είναι ο καιρός.


Η κατάσταση έχει ξεφύγει όμως και έχω την εντύπωση ότι μια ομάδα ψευτοκουλτουρίαρηδων-προοδευτικών-κομπλεξικών πάει να περάσει εδώ μέσα τις απόψεις που όταν τις εκφέρουν έξω τους πέρνουν με τις πέτρες...:D
Α! Και για αυτούς που θεωρούν ότι στην Ελλάδα η κοινωνία είναι συντηριτική-κομπλεξική-μη εξελιγμένη κ.ο.κ. μπορεί με την ταυτότητα και μόνο να παει στην Σουηδία ή την Ολλάνδία (όπου μέχρι και κόμμα παιδοφίλων υπάρχει) να ικανοποιήσει τις ορέξεις τους με την "ησυχία" του... Έχει και υψηλούς μισθούς εκεί!!! Ότι πρέπει!!! για ανθρώπουν που το μόνο που τους ενδιαφέρει στη ζωή είναι το χρήμα και το σεξ (όλων των ειδών...)

Περισσότερο κομπλεξικοί και διατεραγμένοι είναι οι συντηριτικοί..

Μπορεί βέβαια κάποιος να πάει και στο Ιραν που σκοτώνουν τους ομοφυλόφιλους θα γλυτώνει και λεφτά αφού δεν θα αγοράζει ξυραφάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άρα εμείς είμαστε πολύ πισω...:'( Να το έχω υπόψιν στις επόμενες εκλογές να ψηφίσω ομοφυλόφιλο... όλο και κάποιον ομοφυλόφιλο θα κατεβάσει το ΣΥΡΙΖΑ... όχι βέβαια λόγω του ότι ανήκει στην λογική των "εξελιγμένων-ΕΛΕΟΣ! κοινωνιών" που αναφέρεις αλλά για να κερδίσει την ψήφο τους...

Στην Σουηδία όμως και οι αυτοκτονίες έχουν το υψηλότερο ποσοστό στην Ευρώπη... έχεις αναρωτηθεί γιατί...? Προτιμώ να μην έχω δήμαρχο ομοφυλόφιλο παρά να είμαι υποψήφιος για απόπειρα αυτοκτονίας...:nono:

Η κατάσταση έχει ξεφύγει όμως και έχω την εντύπωση ότι μια ομάδα ψευτοκουλτουρίαρηδων-προοδευτικών-κομπλεξικών πάει να περάσει εδώ μέσα τις απόψεις που όταν τις εκφέρουν έξω τους πέρνουν με τις πέτρες...:D
Α! Και για αυτούς που θεωρούν ότι στην Ελλάδα η κοινωνία είναι συντηριτική-κομπλεξική-μη εξελιγμένη κ.ο.κ. μπορεί με την ταυτότητα και μόνο να παει στην Σουηδία ή την Ολλάνδία (όπου μέχρι και κόμμα παιδοφίλων υπάρχει) να ικανοποιήσει τις ορέξεις τους με την "ησυχία" του... Έχει και υψηλούς μισθούς εκεί!!! Ότι πρέπει!!! για ανθρώπουν που το μόνο που τους ενδιαφέρει στη ζωή είναι το χρήμα και το σεξ (όλων των ειδών...)

Ο Φραγκούλης, ο Κωστάλας είναι γκέι. Κι όμως προσφέρουν στην κοινωνία πολύ περισσότερο από σένα. Ο Δήμαρχος Αθηναίων επίσης. Ο Klaus Wowereit, δήμαρχος Βερολίνου, ο πιο γνωστός gay της Γερμανίας, έχει μετατρέψει το καταθλιπτικό Βερολίνο στη φθηνότερη μεγάλη πρωτεύουσα της Ευρώπης, με ελάχιστη ανεργία, ελάχιστα καθημερινά προβλήματα, την πιο ελκυστική φοιτητούπολη της Ευρώπης. Αν μετράς την ανθρώπινη και την επαγγελματική αξία ενός ανθρώπου απ'το αν τον παίρνει ή αν τον δίνει, τότε πραγματικά πρέπει ν'αλλάξεις προτεραιότητες στη ζωή σου κι αυτό δεν είναι απλά η δική μου άποψη, είναι η αλήθεια.

Και βασικά μη γενικεύεις επί ολόκληρης της ελληνικής κοινωνίας, ουσιαστικά μιας πραγματικά δημοκρατικής και προοδευτικής κοινωνίας, το δικό σου στείρο ιδεολόγημα. Οι Έλληνες είναι από αυτούς που σου λένε "ο κολλητός μου είναι Τούρκος/gay, αλλά οι Τούρκοι/gay είναι μαλάκες", στην ουσία απορρίπτουν το ρατσισμό αλλά είναι πολύ εγωιστές για να το δεχτούν. Αυτός είναι ο Έλληνας. Κι όταν τον αφήσουν να δει την αλήθεια τα υπόλοιπα άσχετα τα ξεχνάει. Αλλά επίσης κατευθύνεται ευκολότατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,874 μηνύματα.
Η κατάσταση έχει ξεφύγει όμως και έχω την εντύπωση ότι μια ομάδα ψευτοκουλτουρίαρηδων-προοδευτικών-κομπλεξικών πάει να περάσει εδώ μέσα τις απόψεις που όταν τις εκφέρουν έξω τους πέρνουν με τις πέτρες...:D
Δεν πάει ακριβώς έτσι. Ο καθένας κάνει απλά παρέα με τα άτομα που ταιριάζει (όμοιος ομοίω αεί πελάζει ;) ). Απ' ότι έχω παρατηρήσει οι άνθρωποι είναι χωρισμένοι σε ομάδες. Κάθε παρέα ατόμων έχει τις δικές της αντιλήψεις, ακριβώς για το λόγο ότι ταίριαξαν. Εγώ πχ δε μπορώ να κάνω παρέα με ένα άτομο που θεωρώ στενόμυαλο & συντηρητικό και μέσα τουλάχιστον στη δική μου παρέα, ένα τέτοιο άτομο δε θα χώραγε. Αντίστοιχα και στη δική σου παρέα δε θα χωράει κάποιος που θεωρείς ότι είναι ψευτοκουλτουριάρης, προοδευτικός και κομπλεξικός.
Στο net απλά συγκρούονται οι εκ διαμέτρου αντίθετες αντιλήψεις.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ φίλε! Μόλις έσδωσες μια ακόμα απόδειξη σχετικά με αυτό που ανέφερα πριν ότι τελικά οι "κομπλεξικοι" (που αναφέρει ο petros) είναι τελικά η "προοδευτική" κοινωνία που "χαλιέται" με το ότι κάποιοι "συντηρητικοί" (βλέπεις βάζω συνεχώς εισαγωγικά γιατί η δημοκρατία των προοδευτικών είναι τόσο original που βάζει σε ότι του την σπάει ταμπέλες...) απλά λένε την γνώμη τους και τα αυτονόητα...
Εσύ την νιώθεις την ομοιότητα? Ήδη υπάρχει κόμμα παιδόφιλων και κίνημα (βλ. ομοφυλοφιλικά κινήματα..) που διεκδικούν δικαιώματα... και εν ονόματη της ισότητας και της ελευθερίας έτσι όπως πολλοί δυστυχώς την εννοούν... θα το πετύχουν αργά ή γρήγορα...

Δεν έχει νόημα να σου απαντήσω, απάντησαν άλλοι και απ'ότι βλέπω στέρεψες από επιχειρήματα άρα ο αρχικός μου συλλογισμός ήταν σωστός.

Αντίο. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Πο ρε παιδιά πολύ ασχολιθήκαμε με το θέμα αφού η επιστημονική κοινότητα το αποδέχεται και δεν το χαρακτηρίζει πάθηση έτσι είναι τι να κάνουμε...ακόμα και ας πηράζει κάποιους αυτό ή ακόμα και εμάς τους ίδιους πρέπει να το αποδεχτούμε. Και αυτό είναι και το μεγαλείο του πολιτεσμένου ανθρωπου. Όταν κάτι αποδηκνύεται καλύτερα απο αυτό που πιστεύμα πριν να, το αποδεχόμαστε. Εγώ για παράδειγμα είχα την άποψη μέχρι πριν λίγο πως η ιατρική δεν έχει αποφανθεί πλήρως. Αλλά αφου ένα μεγάλο ποσοστό της αποδηκνύει πως δεν είναι πάθηση το αποδέχομαι. Τι να κάνουμε έτσι είναι η γνώση αλλάζει γρήγορα και εξελίσεται και πρέπει να την ακολουθούμε. Βέβαια αν και σέβομαι τους ομοφιλόφιλους, άκομα μέσα μου και δεν ξέρω αν είναι εύκολο να τις αποβάλλω υπάρχουν προκαταλήψεις του τύπου ναι όλα οκ που ο γιος του διπλανού είναι gay και τον σέβομαι, αλλά μόνο το δικό μου παιδί να μην γίνει γιατί θα παιθάνω.
εσείς τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Θλιβομαι και μονο που ακουω τετοιες αποψεις απο παιδια της ηλικιας μου.Αυτο εχω να πω μονο.Ελπιζω μια μερα να συνελθουν και να καταλαβουν το δικαιωμα τουυ καθε ανθρωπου να ζει τη ζωη του οπως θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top