Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
"Να παντρεύονται και να υιοθετούν παιδιά..." 17,49%
ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΩ;

"Να παντρεύονται και να γεννούν παιδιά..."

Εν καιρώ θα το δούμε κι αυτό σε μεγαλύτερη κλίμακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Απ'ότι έχω ακούσει, το να παντρεύονται δεν έχει μόνο την υιοθεσία σκοπό, παίζει ρόλο και η περιουσία.. Αν δεν ήταν παντρεμένοι, δεν θα μπορούσε ο ένας να κληρονομήσει τα περιουσιακά στοιχεία του άλλου μετά τον θάνατό του.. :)


**Gay Pride : https://en.wikipedia.org/wiki/Gay_pride
Για τα περουσιακα στοιχεια δεν νομιζω πως ισχυει: μπορεις να τα μεταβιβασεις με διαθηκη και να κανει ο αλλος αποδοχη κληρονομιας.
Στα πλαίσια του σεβασμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, οφείλουμε να μην εναντιωνόμαστε στους ομοφυλόφιλους. Δεν έχει νόημα πλέον εκείνη η ρατσιστική και αναίτια αντιμετώπισή τους από τους κατοίκους της υπαίθρου.
Οντως πρεπει να τους σεβομαστε αλλα το θεμα δεν ειναι αν τους αντιμετωπιζουμε ρατσιστικά αλλα το οτι δεν πρεπει να υιοθετούν παιδια. Τι προτυπο επαναλαμβανω θα έχουν τα παιδια αυτα. Ειπαμε κατανοηση αλλα οχι υπερβολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η διαφορά της συζυγικής κληρονομιάς από τη διαθήκη, είναι ότι η διαθήκη προσβάλλεται από τους άλλους συγγενείς του θανόντος. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο. Γι'αυτό είμαι υπέρ μιας νομικής διασύνδεσης προσώπων σε τέτοια θέματα, αλλά τους όρους γάμος, οικογένεια και φυσικά την ιδέα περί παιδιών δεν τα αποδέχομαι επ'ουδενί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τι πρότυπο θα έχουν; Δυο γονείς που αγαπιούνται, δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα αυτό.
Το θέμα για μένα είναι οτι θα έχουν σίγουρα προβλήματα αποδοχής απο τους συνομήλικούς τους, οι οποίοι επηρεάζονται απο μια κοινωνία που δεν είναι έτοιμη να αποδεχτεί κάτι τέτοιο (φαίνεται ακόμα και στο ischool αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το θέμα για μένα είναι οτι θα έχουν σίγουρα προβλήματα αποδοχής απο τους συνομήλικούς τους, οι οποίοι επηρεάζονται απο μια κοινωνία που δεν είναι έτοιμη να αποδεχτεί κάτι τέτοιο (φαίνεται ακόμα και στο ischool αυτό).

Πού το βλέπεις αυτό? Εγώ βλέπω το 50% να λέει ότι δεν έχει πρόβλημα μαζί τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το ποσοστό του "να παντρεύονται και να μην υιοθετούν παιδιά" είναι μισό απο το ποσοστό του "να παντρεύονται και να υιοθετούν παιδιά", αυτό εννοούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τι πρότυπο θα έχουν; Δυο γονείς που αγαπιούνται, δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα αυτό.
Το θέμα για μένα είναι οτι θα έχουν σίγουρα προβλήματα αποδοχής απο τους συνομήλικούς τους, οι οποίοι επηρεάζονται απο μια κοινωνία που δεν είναι έτοιμη να αποδεχτεί κάτι τέτοιο (φαίνεται ακόμα και στο ischool αυτό).

Are you sure? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Φαντάζεσαι το παιδί που θα υϊοθετήσουν τι αντιμετώπιση θα έχει στο σχολείο του?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Φαντάζεσαι το παιδί που θα υϊοθετήσουν τι αντιμετώπιση θα έχει στο σχολείο του?...
Ε, αυτό λέω.

Are you sure? :what:
Σε ιδανικές συνθήκες αναφέρομαι, ήθελα να πω οτι δεν αλλάζει κάτι αν το ζευγάρι είναι ομόφυλο. Θα έλεγα κιόλας οτι το θεωρώ πιο πιθανό ένα ομόφυλο ζευγάρι να είναι πραγματικά αγαπημένο σε σχέση με ένα ετερόφυλο, αλλά επειδή αυτό βασίζεται σε διαίσθηση και όχι σε επιχείρημα, ξεχάστε οτι το είπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Notis

Νεοφερμένος

Ο Notis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής ΤΕΕ Β' κύκλου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Φαντάζεσαι το παιδί που θα υϊοθετήσουν τι αντιμετώπιση θα έχει στο σχολείο του?...

Και τι επιπτώσεις θα έχει το ίδιο το παιδί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,864 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι αυτοί που προβληματίζονται για το τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στη σχολική ζωή του παιδιού, αυτοί πρώτοι είναι που θα δημιουργούσαν πρόβλημα στο παιδί κατά τα σχολικά χρόνια. :D

ts ts

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι αυτοί που προβληματίζονται για το τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στη σχολική ζωή του παιδιού, αυτοί πρώτοι είναι που θα δημιουργούσαν πρόβλημα στο παιδί κατά τα σχολικά χρόνια. :D

ts ts

-petros

Σε αυτό έχει δίκιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι αυτοί που προβληματίζονται για το τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στη σχολική ζωή του παιδιού, αυτοί πρώτοι είναι που θα δημιουργούσαν πρόβλημα στο παιδί κατά τα σχολικά χρόνια. :D

ts ts

-petros

Εγώ έχω πρόβλημα με τους gay. Αλλά δεν έχω πρόβλημα με ένα τέτοιο παιδί, ιδιώς όταν δεν φταίει. Πίστεψε με, ίσως ήμουν από τους ελάχιστους που θα του φερόντουσαν όσο πιο φυσιολογικά και φιλικά μπορούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Τι πρότυπο θα έχουν; Δυο γονείς που αγαπιούνται, δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα αυτό.
Το θέμα για μένα είναι οτι θα έχουν σίγουρα προβλήματα αποδοχής απο τους συνομήλικούς τους, οι οποίοι επηρεάζονται απο μια κοινωνία που δεν είναι έτοιμη να αποδεχτεί κάτι τέτοιο (φαίνεται ακόμα και στο ischool αυτό).
Κοίτα, με τους ομοφυλοφυλους οπως εχω δηλωσει τιποτα δεν εχω. Αλλα δεν ειναι οτι φυσιολογικό. Με αυτήν την διαδικασία τροφοδοτείς μια αλυσιδα του είδους τους (λιγο κυνικο ακουγεται...αλλα τι να κανουμε). Και ενταξει, δεν αποφασισαν εκεινοι τι να γινουν αλλα δεν ειναι λογικο να δημιουργουνται αλλα ατομα του ιδιου ειδους απο την στιγμη που θα μπορουσαμε να το αποφυγουν. Και αλλωστε η φυση απο μονη της εχει αποφασισει ποιοι θα κανουν τι με ποιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
με την ιδια λογικη να μην υιοθετουν και οι ατεκνοι αφου η φυση αποφασισε πως δεν τους δινει την ευκαιρια αυτη.

(εαν αναφερεσαι στην υιοθεσια:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
με την ιδια λογικη να μην υιοθετουν και οι ατεκνοι αφου η φυση αποφασισε πως δεν τους δινει την ευκαιρια αυτη.

(εαν αναφερεσαι στην υιοθεσια:))

Μήπως εννοείς τους στείρους;:)
Κατά τ'άλλα έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
ΚΚαι ενταξει, δεν αποφασισαν εκεινοι τι να γινουν αλλα δεν ειναι λογικο να δημιουργουνται αλλα ατομα του ιδιου ειδους απο την στιγμη που θα μπορουσαμε να το αποφυγουν. Και αλλωστε η φυση απο μονη της εχει αποφασισει ποιοι θα κανουν τι με ποιους.
Λες δηλαδή οτι επειδή είναι gay οι γονείς θα βγει gay και το παιδί; Δεν μπορώ να πω οτι μου φαίνεται προφανές αυτό.
Τη φύση μην την αναφέρεις σαν επιχείρημα γιατί έχουμε πει αρκετές φορές ήδη οτι ομοφυλοφιλία παρατηρείται σε πάρα πολλά είδη, επομένως είναι υπο την αυστηρή έννοια "φυσιολογική".

Γιατί αισθάνομαι οτι κάνει κύκλους η συζήτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Λες δηλαδή οτι επειδή είναι gay οι γονείς θα βγει gay και το παιδί; Δεν μπορώ να πω οτι μου φαίνεται προφανές αυτό.
Τη φύση μην την αναφέρεις σαν επιχείρημα γιατί έχουμε πει αρκετές φορές ήδη οτι ομοφυλοφιλία παρατηρείται σε πάρα πολλά είδη, επομένως είναι υπο την αυστηρή έννοια "φυσιολογική".

Γιατί αισθάνομαι οτι κάνει κύκλους η συζήτηση;

Η ομοφυλία οτι συμβαίνει δεν σημαινει οτι ειναι φυσιολογική... Η πλειοψηφία των ζευγαριών σε όλα τα ειδη δεν είναι ομοφυλοφιλα.
Και για το αν το παιδί θα βγει gay οι πιθανότητες πολλαπλασιαζονται και μεγαλώνουν κατα τεραστιες ποσότητες...Λαθος προτυπα οπως έλεγα απο πριν. Αν οι γονείς είναι φανατικοί της ροκ μουσικής το παιδί έχει ελάχιστες πιθανοτητες να λατρευει την κλασσική μουσική(παραδειγμα).Το ίδιο ισχυει και με τις αρχες και την αντιληψη του σωστου λαθους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Λες δηλαδή οτι επειδή είναι gay οι γονείς θα βγει gay και το παιδί; Δεν μπορώ να πω οτι μου φαίνεται προφανές αυτό.
Τη φύση μην την αναφέρεις σαν επιχείρημα γιατί έχουμε πει αρκετές φορές ήδη οτι ομοφυλοφιλία παρατηρείται σε πάρα πολλά είδη, επομένως είναι υπο την αυστηρή έννοια "φυσιολογική".

Γιατί αισθάνομαι οτι κάνει κύκλους η συζήτηση;

Κανει οντως κυκλους, γιατι τα νεα μελη δεν κανουν τον κοπο να διαβασουν ο,τι εχουν γραψει οι προηγουμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top