Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Φυσιολογικη συμπεριφορα---> Η αναμενομενη συμπεριφορα απο τα μελη μιας κοινωνιας ή κοινωνικης ομαδας, αρα η ομοφυλοφιλια ως συμπεριφορα δεν ειναι φυσιολογικη.Στα @@ μου τι κανει ενας ομοφυλοφιλος στο κρεβατι του,αυτο που κρινω και δεν γουσταρω ειναι να την πλασαρουν και να την προπαγανδιζουν σαν κατι που ολοι πρεπει να ""δοκιμασουν"" και σαν κατι φυσιολογικο.Ναι και αυτο ακριβως πιστευω οτι αν ενας αντρας γουσταρει αντρες θελει ψυχολογικη βοηθεια, διαφορετικες αντιληψεις δικες μου διαφορετικες δικες σου, τι να κανουμε.Το ειρωνικο σχολιακι σου το αποφευγω καθως ειναι αποτελεσμα παρανοησης το τι εχω γραψει.


Θα αναφερω επιγραμματικα τι ακριβως πιστευω επ αυτου του θεματος:
Τα ερωτηματα που εμπιπτουν απο την ομοφυλοφιλια ειναι τα εξης:
1)Αν ειναι εμφυτη ή δημιουργειτε στο ατομο σταδιακα απο βιωματα
Εγω πιστευω οτι ειναι απο βιωματα,καθως πιστευω οτι τα φυσικα κινητρα υπερισχυουν στο ανθρωπο, δεν εχουν ανακαλυφθει συγκεκριμενα γονιδια που προκαλουν την ομοφυλοφιλια και αναλογιζομαι και τα πορισματα της ψυχολογιας(συγκεκριμενα του Φροιντ) γι αυτο το θεμα.Επισης ας μου εξηγησει καποιος γιατι η ομοφυλοφιλια σωνει και καλα πρεπει να ναι εμφυτη
2)Αν ειναι διαταραχη,παθηση ή οχι
Διαβαστε αποσπασμα απο ενα αρθρο που βρηκα στο ιντερνετ στα αγγλικα:
Numerous psychiatrists over the past decades have described what forces were really at work both inside and outside of the American Psychiatric Association-and what led to the removal of homosexuality as a mental disorder.

Dr. Ronald Bayer, a pro-homosexual psychiatrist has described what actually occurred in his book, Homosexuality and American Psychiatry: The Politics of Diagnosis. (1981)
In Chapter 4, "Diagnostic Politics: Homosexuality and the American Psychiatric Association," Dr. Bayer says that the first attack by homosexual activists against the APA began in 1970 when this organization held its convention in San Francisco. Homosexual activists decided to disrupt the conference by interrupting speakers and shouting down and ridiculing psychiatrists who viewed homosexuality as a mental disorder. In 1971, homosexual activist Frank Kameny worked with the Gay Liberation Front collective to demonstrate against the APA's convention. At the 1971 conference, Kameny grabbed the microphone and yelled, "Psychiatry is the enemy incarnate. Psychiatry has waged a relentless war of extermination against us. You may take this as a declaration of war against you."
Homosexuals forged APA credentials and gained access to exhibit areas in the conference. They threatened anyone who claimed that homosexuals needed to be cured.
Kameny had found an ally inside of the APA named Kent Robinson who helped the homosexual activist present his demand that homosexuality be removed from the DSM. At the 1972 convention, homosexual activists were permitted to set up a display booth, entitled "Gay, Proud and Healthy."
Kameny was then permitted to be part of a panel of psychiatrists who were to discuss homosexuality. The effort to remove homosexuality as a mental disorder from the DSM was the result of power politics, threats, and intimidation, not scientific discoveries.
Prior to the APA's 1973 convention, several psychiatrists attempted to organize opposition to the efforts of homosexuals to remove homosexual behavior from the DSM. Organizing this effort were Drs. Irving Bieber and Charles Socarides who formed the Ad Hoc Committee Against the Deletion of Homosexuality from DSM-II.
The DSM-II listed homosexuality as an abnormal behavior under section "302. Sexual Deviations." It was the first deviation listed.
After much political pressure, a committee of the APA met behind closed doors in 1973 and voted to remove homosexuality as a mental disorder from the DSM-II. Opponents of this effort were given 15 minutes to protest this change, according to Dr. Jeffrey Satinover, in Homosexuality and the Politics of Truth. Satinover writes that after this vote was taken, the decision was to be voted on by the entire APA membership. The National Gay Task Force purchased the APA's mailing list and sent out a letter to the APA members urging them to vote to remove homosexuality as a disorder. No APA member was informed that the mailing had been funded by this homosexual activist group.
Παρτε και site που ειδικευται στη θεραπεια της ομοφυλοφιλιας. www.narth.com απο την ψυχιατρικη

3)Κοινωνικα θεματα για γαμους ομοφυλοφιλων υιοθεσιες παιδιων κλπ
Προσωπικα ειμαι υπερ στους πολιτικους γαμους ομοφυλοφιλων καθως δεν με ενδιαφερει τι θα κανουν στην προσωπικη τους ζωη.Εφοσον θελουν να ναι μαζι ας ειναι.Για υιοθεσιες παιδιων και αλλα κουλα φυσικα ειμαι κατα.Επισης ειληκρινα τι να πω για το ποσοστο 26% που ψηφισε και να παντρευονται και να υιοθετουν παιδια, ελεος πια
Πρωτα πρωτα η ομοφυλοφιλια εχει και γενετικο υποβαθρο οκ?Φυσικα σε μεγαλο ποσοστο ανθρωποι γινονται ομοφυλοφιλοι απο παραγοντες αλλους και κυριως ψυχολογικους-εξωτερικους αλλα μη ξεχναμε και το μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που γεννιουνται ετσι...γιατι σου φαινεται παραξενο δλδ?πολες φορες ειναι αποτελεσμα και χρωμοσωμικης ανωμαλιας...οσο για το αν ειναι παθηση ή οχι..ποτε δεν υπαρχει μονο μια πηγη στην οποια να στηριζεσαι...το πραγαμα θελει μια πιο σφαιρικη ερευνα...Επισης δεν μπορουμε να κατηγορουμε καποιον για το οτι ειναι κατι αυτο που εμεις περιμεναμε να ειναι λογω των εξωτερικων χαρακτηριστικων...οσο για το αν ενα παιδι μπορει να μεγαλωσει σε τετοια οικογενεια...απλα δεν το ξερουμε..ή τουλαχιστον οχι εγω.. ααα και κατι αλλο το σχολιο δεν ηταν ειρωνικο..απλα απαντησε αναλογως...(σορυ που επεμβαινω κιολας)
-----------------------------------------
Στα ελληνικά αυτό ονομάζεται επικρατούσα τάση, όχι φυσιολογική...
:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Πρωτα πρωτα η ομοφυλοφιλια εχει και γενετικο υποβαθρο οκ?Φυσικα σε μεγαλο ποσοστο ανθρωποι γινονται ομοφυλοφιλοι απο παραγοντες αλλους και κυριως ψυχολογικους-εξωτερικους αλλα μη ξεχναμε και το μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που γεννιουνται ετσι...γιατι σου φαινεται παραξενο δλδ?πολες φορες ειναι αποτελεσμα και χρωμοσωμικης ανωμαλιας...οσο για το αν ειναι παθηση ή οχι..ποτε δεν υπαρχει μονο μια πηγη στην οποια να στηριζεσαι...το πραγαμα θελει μια πιο σφαιρικη ερευνα...Επισης δεν μπορουμε να κατηγορουμε καποιον για το οτι ειναι κατι αυτο που εμεις περιμεναμε να ειναι λογω των εξωτερικων χαρακτηριστικων...οσο για το αν ενα παιδι μπορει να μεγαλωσει σε τετοια οικογενεια...απλα δεν το ξερουμε..ή τουλαχιστον οχι εγω..
-----------------------------------------

:iagree::iagree:



ετσι!!

Στα ελληνικά αυτό ονομάζεται επικρατούσα τάση, όχι φυσιολογική...

εεεεεεεεετσι...


In Flames Gn...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
καλα απο ποτε ενας ανθρωπος οριζει το τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι??
θα τρελαθουμε??φυσιολογικο ειναι οτιδηποτε επιτρεπει η φυση...απο τη στιγμη που εμφανιζεται στην φυση του ανθρωπου η ομοφυλοφιλια αρα ειναι φυσιολογικη...δεν καταργει καποιον φυσικο νομο....
τωρα αλλο φυσιολογικος και αλλο επικρατεστερος...

το ειρωνικο σχολιακι μου δε σε συμφερει να το σχολιασεις...και μονο που το αναφερεις δειχνει οτι δεν ειναι καθολου αποτελεσμα παρανοησης ...οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται που λενε...τεσπα...

μου αρεσει παντως που λες αλλες αποψεις εγω αλλες εσυ τι να κανουμε...και επειτα αναφερεις το 26% και σχολιαζεις τι ψηφισε...
μαλλον ειναι λιγο αντιφατικα τα λεγομενα σου...ελεος...

οταν σε 20 ή 40 χρονια ή δεν ξερω και εγω ποσα οι ομοφυλοφιλοι θα υιοθετουν δικαιως παιδια τοτε ολοι εσεις θα λετε τι βλακειες λεγαμε...
οπως τα ιδια λεγανε και εκεινοι που πιστευαν πχ οτι οι γυναικες δεν εχουν δικαιωμα στην ψηφο πριν κατοχυρωθει η εκλογικη τους ιδιοτητα ας πουμε...


ελευθερια σε ολους

In Flames Gn...


Είσαι ωραίος ρε Γιώργο γαμω την τρέλα μου σε πάω με χίλια...Αυτό ακριβώς είναι...Φυσιολογικό είναι ό,τι επιτρέπει κ ορίζει η φύση κ κανείς από εμάς δεν μπορεί να ορίσει το σωστό το δίκαιο το άδικο το λάθος το φυσιολογικό κ το μη φυσιολογικό...όλα είναι υποκειμενικά...τώρα μερικοί τα δέχονται κ μερικοί όχι...ο καθένας μας έχει τις ιδιαιτερότητές του...τους φίλους μας τους δεχόμαστε με τα ελαττώματά τους...τους ομοφυλόφιλους γιατί να μην τους δεχτούμε που στο τέλος τέλος η ομοφυλοφιλία δεν είναι ελάττωμα αλλά κάτι φυσιολογικό???τέτοιες αντιδράσεις δεν μπορώ να τις καταλάβω κ να τις εξηγήσω...Ίσως είμαι κ χαζός τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Συμφωνα με τον επισημο ορισμο της λεξης φυσιολογικος απο το λεξικο της Νεα Ελληνικης Γλωσσας ισχυει:

φυσιολογικος 1)Αυτος που σχετιζεται με τη φυσιολογια 2)Αυτος που υπαρχει συμφωνα με τη φυση 3)Αυτος που δεν προκαλει εκπληξη που δεν ξεφευγει απο τα αναμενομενα

Σχετικα με την επικρατουσα ταση που αναφερθηκε και ολοι σπευσατε να συμφωνησετε, οτι στα πλειστα των περιπτωσεων η επικρατουσα ταση συμπιπτει με τη φυσιολογικη
Αν διαχωρισουμε την επικρατουσα ταση απο την φυσιολογικη το μονο που θα καταληξουμε ειναι οτι οι επικρατουσες ανθρωπινες συμπεριφορες δεν ειναι φυσιολογικες και οτι οι αυτες που αποκλινουν απο τις επικρατουσες μπορει να ναι φυσιολογικες,Δυστυχως δεν βγαινει νοημα με αυτο.
Κατι αλλο που ειπωθηκε επισης ειναι οτι φυσιολογικη συμπεριφορα ειναι οτι μπορει να γινει στη φυση.Αρα η παιδοφιλια η κτηνοβασια και αλλα ειναι φυσιολογικα καθως η φυση τα επιτρεπει ολα. Για παραδειγμα οταν ενας ανθρωπος μπορει να μιλησει ειναι ταυτοχρονα και φυσιολογικη και επικρατουσα ταση, δεν υφισταται διαχωρισμος μεταξυ επικρατουσας τασης και φυσιολογικης συμπεριφορας καθως πολλες φορες αυτα συμπιπτουν
-----------------------------------------
Πρωτα πρωτα η ομοφυλοφιλια εχει και γενετικο υποβαθρο οκ?Φυσικα σε μεγαλο ποσοστο ανθρωποι γινονται ομοφυλοφιλοι απο παραγοντες αλλους και κυριως ψυχολογικους-εξωτερικους αλλα μη ξεχναμε και το μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που γεννιουνται ετσι...γιατι σου φαινεται παραξενο δλδ?πολες φορες ειναι αποτελεσμα και χρωμοσωμικης ανωμαλιας...οσο για το αν ειναι παθηση ή οχι..ποτε δεν υπαρχει μονο μια πηγη στην οποια να στηριζεσαι...το πραγαμα θελει μια πιο σφαιρικη ερευνα...Επισης δεν μπορουμε να κατηγορουμε καποιον για το οτι ειναι κατι αυτο που εμεις περιμεναμε να ειναι λογω των εξωτερικων χαρακτηριστικων...οσο για το αν ενα παιδι μπορει να μεγαλωσει σε τετοια οικογενεια...απλα δεν το ξερουμε..ή τουλαχιστον οχι εγω.. ααα και κατι αλλο το σχολιο δεν ηταν ειρωνικο..απλα απαντησε αναλογως...(σορυ που επεμβαινω κιολας)
Βρες μου επιχειρηματα και παρεθεσε μου επιστημονικα αρθρα η μελετες που δειχνουν οτι η ομοφυλοφιλια εχει γενετικο υποβαθρο και δεν εχω λογο να μην συμφωνησω.Χρωμοσωμικη ανωμαλια?Πρωτη φορα ακουω τετοιο πραγμα.
Μην πετας πραγματα ετσι στον αερα αυθαιρετα.
-----------------------------------------
καλα απο ποτε ενας ανθρωπος οριζει το τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι??
θα τρελαθουμε??φυσιολογικο ειναι οτιδηποτε επιτρεπει η φυση...απο τη στιγμη που εμφανιζεται στην φυση του ανθρωπου η ομοφυλοφιλια αρα ειναι φυσιολογικη...δεν καταργει καποιον φυσικο νομο....
τωρα αλλο φυσιολογικος και αλλο επικρατεστερος...

το ειρωνικο σχολιακι μου δε σε συμφερει να το σχολιασεις...και μονο που το αναφερεις δειχνει οτι δεν ειναι καθολου αποτελεσμα παρανοησης ...οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται που λενε...τεσπα...

μου αρεσει παντως που λες αλλες αποψεις εγω αλλες εσυ τι να κανουμε...και επειτα αναφερεις το 26% και σχολιαζεις τι ψηφισε...
μαλλον ειναι λιγο αντιφατικα τα λεγομενα σου...ελεος...

οταν σε 20 ή 40 χρονια ή δεν ξερω και εγω ποσα οι ομοφυλοφιλοι θα υιοθετουν δικαιως παιδια τοτε ολοι εσεις θα λετε τι βλακειες λεγαμε...
οπως τα ιδια λεγανε και εκεινοι που πιστευαν πχ οτι οι γυναικες δεν εχουν δικαιωμα στην ψηφο πριν κατοχυρωθει η εκλογικη τους ιδιοτητα ας πουμε...


ελευθερια σε ολους

In Flames Gn...
Η φυση τα επιτρεπει ολα, δεν συνεπαγεται οτι ολα ειναι και φυσιολογικα, παιδοφιλια,παραφιλια,νεκροφιλια, με το σκεπτικο σου και αυτα ειναι φυσιολογικα αφου τα επιτρεπει η ανθρωπινη φυση.Και να σαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αναιρεσω το τι πιστευω τωρα αν σε 20-40 χρονια οι ομοφυλοφιλοι υιοθετουν παιδια


ΥΓ1 Μαλλον εσυ εχεις τη μυγα, φαινετε απο την ελλειψη επιχειρηματολογιας σου και τα σχολιακια σου
ΥΓ2 Οταν πιστευεις κατι δινε τεκμηριωμενα επιχειρηματα και μην επιδιδεσαι σε ανοησιουλες και χαρακτηρισμους, αλλιως πηγαινε στο τομεα Διασκεδαση
ΥΓ3 Ασε τα ""ετσι"" και προβαλλε δικιες σου αποψεις ή ιδεες, τεκμηριωμενες παντα
-----------------------------------------
Αναφερόμενοι λοιπόν σε "επίσημα" στοιχεία...

1) DSM - IV TR (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders)
2) ICD-10 (International Classification of Diseases)

Το 1ο είναι το πιο γνωστό εγχειρίδιο (αμερικάνικο) που χρησιμοποιείται παγκοσμίως από το μεγαλύτερο ποσοστό ψυχικών λειτουργών.
Εκεί υπάρχουν καταλογο-γραφημένες όλες οι ψυχικές διαταραχές. Ουδεμία αναφορά φυσικά στην ομοφυλοφιλία. ;)

Το 2ο είναι το εγχειρίδιο του παγκόσμιου οργανισμού υγείας (υπάγεται στον ΟΗΕ) το οποίο περιέχει όλες τις σωματικές παθήσεις αλλά και τις ψυχικές διαταραχές. Χρησιμοποιείται κυρίως από γιατρούς για εύκολη συνεννόηση, αλλά τελευταία έχει αρχίσει να χρησιμοποιείται και από λειτουργούς ψυχικής υγείας. Ουδεμία αναφορά και εκεί στην ομοφυλοφιλία.
Μπορείτε μάλιστα να πάτε στην υποενότητα για τις ψυχικές διαταραχές και συγκεκριμένα στους τομείς F64 (Gender identity disorders), F65 (Disorders of sexual preference) και F66 (Psychological and behavioural disorders associated with sexual development and orientation) και να ψάξετε μπας και βρείτε την ομοφυλοφιλία...

Σημειωτέων, πηγαίνοντας στον τομέα F66 στην πρώτη εισαγωγική γραμμή γράφει φαρδιά πλατιά: "Note: Sexual orientation by itself is not to be regarded as a disorder".
Λοιπον δεν διαφωνησα οτι η ομοφυλοφιλια εχει βγει απο τον ΑΡΑ(Αmerican Psychiatric Association) αυτο ειναι σαφες.Στο προηγουμενο ποστ μου ακριβως απο αυτο που εγραψες παραθετω αρθρο απο μελος της ΑΡΑ που αναφερει οτι οι λογοι που αποσυρθηκε η ομοφυλοφιλια απο τις διαταραχες δεν ηταν για λογους ιατρικης ερευνας αλλα για πολιτικους και οτι πολλα ηγετικα μελη της ΑΡΑ ηταν ομοφυλοφιλοι.
Εχουν βγει βιβλια για αυτο το θεμα, αν θες δεν εχω προβλημα να στα αναφερω.
Στο συμπερασμα που θα βγαλεις λαβε υποψη και τις παμπολλες ψυχιατρικες οργανωσεις ανεξαρτητες της ΑΡΑ που αντιμετωπιζουν την ομοφυλοφιλια σαν διαταραχη.Στο προηγουμενο ποστ μου εχω κανει ενα τετοιο λινκ


ΥΓ Ενα πληγμα στο κυρος της ΑΡΑ ειναι οτι θεωρει την παιδοφιλια ως κατι φυσιολογικο
-----------------------------------------
έννοια του φυσιολογικού είναι πιο πλατιά, ενώ το παραπάνω που περιγράφεις δε τη χαρακτηρίζει. :P

Ένα από τα βασικότερα όπλα της κριτικής σκέψης (που ως φαίνεται προσπαθείς να έχεις), είναι και η αποφυγή του σφάλματος σύνδεσης (γενίκευσης).
Είναι παράλογο να σου φταίει ο κάθε άνθρωπος που είναι gay, επειδή βλέπεις πολύ τηλεόραση. Όταν κάποιος αντιλαμβάνεται ότι γίνεται προπαγάνδα για παράδειγμα στην τηλεόραση (που δε διαφωνώ ότι μπορεί να γίνεται για το θέμα που θέτεις) και αργότερα βλέπει παντού συνωμοσίες, προπαγάνδες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο (στην κοινωνία, σε forums και γενικά σε ό,τι άλλο πέρα των ΜΜΕ), αυτός έχει πρόβλημα και όχι η ομάδα την οποία κατηγορεί ότι προπαγανδίζει στην τηλεόραση! ;)

Βάσει λοιπόν των ΜΜΕ, θα έπρεπε κι εγώ να πιστεύω ότι:
- οι γυναίκες είναι όλες χαζογκόμενες και ξέκωλα, χωρίς ουσιώδη ενδιαφέροντα
- οι άντρες είναι όλοι κάγκουρες και η καθημερινότητά τους είναι ποδόσφαιρο, καφετέριες/club, και το ηλίθιο καμάκι
- το σχολικό διάβασμα είναι για τα φυτά
- το διαδίκτυο δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο για σοβαρή δουλειά, αλλά μόνο για "τσόντες" και hi5 ενώ η πιθανότητα κάποιο παιδί να πέσει θύμα παιδεραστείας ανέρχεται στο 80%

Γιατί στην περίπτωση των straight, θα πρέπει να κατηγορηθούν τα ΜΜΕ ότι προβάλλουν ηλιθιότητες, ενώ στην περίπτωση των gay πρέπει να κατηγορηθούν οι... gay;

Κατά την άποψή μου, το να είναι κανείς gay είναι φυσιολογικό. Είτε είναι από πλευράς βιολογίας είτε από πλευράς βιωμάτων (όχι βλακωδών τύπου βιασμός, αλλά αντίληψης των πραγμάτων ως μοναδική προσωπικότητα). Αυτή είναι η βαθιά φύση του στη μετέπειτα ζωή (και η οποία δε του δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα πέρα των κοινωνικών αντιλήψεων* των ηλιθίων και της τεκνοποίησης).
* και οι οποίες κοινωνικές αντιλήψεις μπορούν να δημιουργήσουν ψυχολογικά προβλήματα, αφού στιγματίζουν με το χειρότερο τρόπο ένα βαθύ στοιχείο της προσωπικότητας του ατόμου

Τώρα αν κάποιος ακούει τη φράση "η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική" και το μυαλουδάκι του κάνει τις συνεπαγωγές "τι λέει αυτός, άρα να γίνουμε όλοι", "άλλος ένας που το παίζει προοδευτικάριος" κ.α. σχετικά, καλό θα ήταν να καταφύγει σε συζητήσεις λίγο πιο χαλαρές που δεν απαιτούν και πολύ νοημοσύνη. :iagree:
Ο σεξουαλικός προσανατολισμός (str8-gay-ΒΙ) είναι καθαρά προσωπικότατη υπόθεση κάθε ανθρώπινου μυαλού ξεχωριστά, όπου δε χωράει η μόδα και η προπαγάνδα.
Στις κοινωνικες αντιληψεις με βρισκεις συμφωνο. Το θεμα της προπαγανδας προεκυψε απο ενα ηλιθιο δικο μου ποστ(ναι το ομολογω) αν και αυτο πηγαινε κατα κυριο λογο στον Αντωναρο και οχι σε αλλα μελη του φορουμ που εχουν διαφορετικες αντιληψεις απο τις δικες μου.
Επιπροσθετα να σου θυμισω οτι στη ναζιστικη γερμανια απο την προπαγανδα (διαφημηση στη δικια μας εποχη) οι Γερμανοι πιστεψαν και οι ιδιοι οτι ηταν Αρειοι και σκοτωναν χωρις οικτο Εβραιους.
Εδω και καμποσα ποστ αναλυω τις δικες μου αντιληψεις που περιοριζονται αυστηρα σε επιστημονικα θεματα και δεν επεκταθηκα στο ηθος των ομοφυλοφιλων ή στη προσωπικοτητα τους,
Το μονο που βεβαια ακουω ειναι οτι ειμαι επηρεασμενος απο τα ΜΜΕ.
Λοιπον δεν με ενδιαφερουν τα ΜΜΕ και ουτε κρινω απο αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Συμφωνα με τον επισημο ορισμο της λεξης φυσιολογικος απο το λεξικο της Νεα Ελληνικης Γλωσσας ισχυει:

φυσιολογικος 1)Αυτος που σχετιζεται με τη φυσιολογια 2)Αυτος που υπαρχει συμφωνα με τη φυση 3)Αυτος που δεν προκαλει εκπληξη που δεν ξεφευγει απο τα αναμενομενα

Σχετικα με την επικρατουσα ταση που αναφερθηκε και ολοι σπευσατε να συμφωνησετε, οτι στα πλειστα των περιπτωσεων η επικρατουσα ταση συμπιπτει με τη φυσιολογικη
Αν διαχωρισουμε την επικρατουσα ταση απο την φυσιολογικη το μονο που θα καταληξουμε ειναι οτι οι επικρατουσες ανθρωπινες συμπεριφορες δεν ειναι φυσιολογικες και οτι οι αυτες που αποκλινουν απο τις επικρατουσες μπορει να ναι φυσιολογικες,Δυστυχως δεν βγαινει νοημα με αυτο.
Κατι αλλο που ειπωθηκε επισης ειναι οτι φυσιολογικη συμπεριφορα ειναι οτι μπορει να γινει στη φυση.Αρα η παιδοφιλια η κτηνοβασια και αλλα ειναι φυσιολογικα καθως η φυση τα επιτρεπει ολα. Για παραδειγμα οταν ενας ανθρωπος μπορει να μιλησει ειναι ταυτοχρονα και φυσιολογικη και επικρατουσα ταση, δεν υφισταται διαχωρισμος μεταξυ επικρατουσας τασης και φυσιολογικης συμπεριφορας καθως πολλες φορες αυτα συμπιπτουν
Δεν ειπε κανεις οτι η κτηνοβασια-παιδοφιλια ειναι κατι το φυσιολογικο με την εννοια που το λες εσυ..μην παρερμηνευεις αυτα που ειπωθηκαν..οτι εχουν γενετικο υποβαθρο ειπαμε..οχι οτι ειναι κατι "το καλο"οκ?και το οτι μπορει να μιλαει καποιος υποδεικνυει ικανοτητα δεν εχει να κανει με το αν ειναι φυσιολογικο ή μη..επισης μη ξεχναμε οτι ο ρορς φυσιολογικο ειναι κατιτο πολυ ρευστο...αν πριν δισεκατομμυρια χρονια πχ(ενα πολυ απλο παραδειγμα)δεν ειχαν γινει τεραστιου μεγεθους κλιματικες αλλαγες στην γη,κατι το οποιο για εκεινες τις συνθηκες ηταν μη φυσιολογικο,δεν θα ειχε ευνοηθει η δημιουργεια του ανθρωπινου οργανισμου και της μεχρι τωρα υπαρχουσας ζωης...
-----------------------------------------
Βρες μου επιχειρηματα και παρεθεσε μου επιστημονικα αρθρα η μελετες που δειχνουν οτι η ομοφυλοφιλια εχει γενετικο υποβαθρο και δεν εχω λογο να μην συμφωνησω.Χρωμοσωμικη ανωμαλια?Πρωτη φορα ακουω τετοιο πραγμα.
Μην πετας πραγματα ετσι στον αερα αυθαιρετα.
Τα αρθρα αυτα ειναι παααρα πολλα και χρειαζεται μεγαλη μελετη πανω σε αυτα...Δεν πεταω πραγματα στον αερα...απλα εσυ εισαι πολυ μικρος για να ξερεις τι ειναι χρωμοσωμικη ανωμαλια..οποτε μην κατηγορεις εμενα επειδη δεν το ξερεις οκ?Χρωμοσωμικη ανωμαλια ειναι μεταλλαξεις οι μεγαλες σε εκταση αλλαγες στην ακολουθια και τον αριθμο των βασεων στο γονιδιωμα ενος οργανισμου..Βιολογια κατευθυνσης Γ Λυκειου...δεν ειπα οτι οφειλεται αποκλειστικα στο συγκεκριμενο τυπο μεταλλαξεων αλλα πολυ πιθανον εννοειται πως υπαρχει πολυ πιο πολυπλοκη εξηγηση σε αυτο την οποια ακομα και οι ειδικοι δεν εχουν σαφη εικονα γι' αυτο μιας και ακομα εξεταζεται.. δεν ειμαι Βιολογος..αυτα που ακουω και κρινω σωστα λεω...
-----------------------------------------
Η φυση τα επιτρεπει ολα, δεν συνεπαγεται οτι ολα ειναι και φυσιολογικα, παιδοφιλια,παραφιλια,νεκροφιλια, με το σκεπτικο σου και αυτα ειναι φυσιολογικα αφου τα επιτρεπει η ανθρωπινη φυση.Και να σαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αναιρεσω το τι πιστευω τωρα αν σε 20-40 χρονια οι ομοφυλοφιλοι υιοθετουν παιδια
΅Εισαι πολυ απολυτος και παρερμηνευεις καποια πραγματα...ξαναεξηγησα παραπανω περι των λοιπον παραφιλιων..κανεις δεν ειπε οτι ειναι φυσιολογικα ή ουτε τα εγκρινει κανεις...ελεος...

ΥΓ1 Μαλλον εσυ εχεις τη μυγα, φαινετε απο την ελλειψη επιχειρηματολογιας σου και τα σχολιακια σου
ΥΓ2 Οταν πιστευεις κατι δινε τεκμηριωμενα επιχειρηματα και μην επιδιδεσαι σε ανοησιουλες και χαρακτηρισμους, αλλιως πηγαινε στο τομεα Διασκεδαση
ΥΓ3 Ασε τα ""ετσι"" και προβαλλε δικιες σου αποψεις ή ιδεες, τεκμηριωμενες παντα
Ποια σχολιακια και ποιες ειρωνιες μωρε?Το οτι και μονο το δες ετσι..κατι δειχνει αυτο,ουτε σε χαρακτηρισε κανεις οκ? Ουτε ειπε ανοησιες το οτι εσυ τοβλεπεις ετσι δεν σημαινει οτι για ολους ειναι το ιδιο και πανω απο ολα μην επιτειθεσαι,διαλογο κανουμε δεν σε χαρακτηρισε κανεις απλα εχει αλλη αποψη απο τη δικη σου..αυτο ομως δεν ειναι σοβαρος λογος για επιθεση..Προβαλλε τις αποψεις του..απλα συμφωνησε με μας τοοοσο κακο ειναι δλδ να συμφωνεις με καποιους και να το λες?
δεν διαφωνησα οτι η ομοφυλοφιλια εχει βγει απο τον ΑΡΑ(Αmerican Psychiatric Association) αυτο ειναι σαφες.Στο προηγουμενο ποστ μου ακριβως απο αυτο που εγραψες παραθετω αρθρο απο μελος της ΑΡΑ που αναφερει οτι οι λογοι που αποσυρθηκε η ομοφυλοφιλια απο τις διαταραχες δεν ηταν για λογους ιατρικης ερευνας αλλα για πολιτικους και οτι πολλα ηγετικα μελη της ΑΡΑ ηταν ομοφυλοφιλοι.
Εχουν βγει βιβλια για αυτο το θεμα, αν θες δεν εχω προβλημα να στα αναφερω.
Στο συμπερασμα που θα βγαλεις λαβε υποψη και τις παμπολλες ψυχιατρικες οργανωσεις ανεξαρτητες της ΑΡΑ που αντιμετωπιζουν την ομοφυλοφιλια σαν διαταραχη.Στο προηγουμενο ποστ μου εχω κανει ενα τετοιο λινκ


ΥΓ Ενα πληγμα στο κυρος της ΑΡΑ ειναι οτι θεωρει την παιδοφιλια ως κατι φυσιολογικο
ok...
Κοιτα δεν σου επιτειθεται κανεις ουτε πιστευω πως θα το κανε κανεις αυτο..απλα παραθετουμε καποιες αποψεις οι οποιες τυχαινει να διαφερουν μεταξυ τους..αυτα που λεμε μην τα λαμβανεις σαν προσωπικη επιθεση..αλιμονο ..κανεις δεν θελει να τσακωθει...ολα λεγονται στα πλαισια διαλογου..ο οποιος προυποθετει αμοιβαια κατανοηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Η φυση τα επιτρεπει ολα, δεν συνεπαγεται οτι ολα ειναι και φυσιολογικα, παιδοφιλια,παραφιλια,νεκροφιλια, με το σκεπτικο σου και αυτα ειναι φυσιολογικα αφου τα επιτρεπει η ανθρωπινη φυση.Και να σαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αναιρεσω το τι πιστευω τωρα αν σε 20-40 χρονια οι ομοφυλοφιλοι υιοθετουν παιδια


ΥΓ1 Μαλλον εσυ εχεις τη μυγα, φαινετε απο την ελλειψη επιχειρηματολογιας σου και τα σχολιακια σου
ΥΓ2 Οταν πιστευεις κατι δινε τεκμηριωμενα επιχειρηματα και μην επιδιδεσαι σε ανοησιουλες και χαρακτηρισμους, αλλιως πηγαινε στο τομεα Διασκεδαση
ΥΓ3 Ασε τα ""ετσι"" και προβαλλε δικιες σου αποψεις ή ιδεες, τεκμηριωμενες παντα

November Rain...

καταρχας μιλησα για την ομοφυλοφιλια...που ειναι σεξουαλικος προσανατολισμος...τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι παραφιλιες...οποτε αν θελεις να μιλησουμε για αυτα παμε σε αλλο τοπικ...
το αν αναιρεσεις ή οχι τα λεγομενα σου, δε με αφορα...εγω ειπα οτι ειχα να πω, απο κει και περα λιγη σημασια θα χουν τα λογια σας εφοσον ξερω οτι θα κατοχυρωθουν τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων..

τεκμηριωσε που λειπει η επιχειρηματολογια απο αυτα που λεω...μαλλον εσυ φαινεται να πετας κατι στο ετσι

χαχα επιδιδομαι σε ανοησιουλες? ε πες μας ποια ανοησια ειπα...
πες μου ρε φιλε
που φωναζω ελευθερια?
που λεω οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι ισοι?
που λεω οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν δικαιωμα στη ζωη?
που λεω οτι ειναι ζωον οποιος ασχολειται με τη σεξουαλικοτητα του αλλου?
που αγωνιζομαι για ενα ισο αυριο για ολους τους ανθρωπους?

αυτα ειναι ανοησιες? αυτα θεωρεις εσυ χαζομαρες?

το ετσι θα το λεω οποτε γουσταρω οταν ενας αδερφος μου λεει πραγματα με τα οποια συμφωνω...δεν θα μου πεις εσυ ποτε θα συμφωνησω και ποτε οχι....


ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΕΕΕΕΤΣΙ


In Flames Gn...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
November Rain...

καταρχας μιλησα για την ομοφυλοφιλια...που ειναι σεξουαλικος προσανατολισμος...τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι παραφιλιες...οποτε αν θελεις να μιλησουμε για αυτα παμε σε αλλο τοπικ...
το αν αναιρεσεις ή οχι τα λεγομενα σου, δε με αφορα...εγω ειπα οτι ειχα να πω, απο κει και περα λιγη σημασια θα χουν τα λογια σας εφοσον ξερω οτι θα κατοχυρωθουν τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων..

τεκμηριωσε που λειπει η επιχειρηματολογια απο αυτα που λεω...μαλλον εσυ φαινεται να πετας κατι στο ετσι

χαχα επιδιδομαι σε ανοησιουλες? ε πες μας ποια ανοησια ειπα...
πες μου ρε φιλε
που φωναζω ελευθερια?
που λεω οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι ισοι?
που λεω οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν δικαιωμα στη ζωη?
που λεω οτι ειναι ζωον οποιος ασχολειται με τη σεξουαλικοτητα του αλλου?
που αγωνιζομαι για ενα ισο αυριο για ολους τους ανθρωπους?

αυτα ειναι ανοησιες? αυτα θεωρεις εσυ χαζομαρες?

το ετσι θα το λεω οποτε γουσταρω οταν ενας αδερφος μου λεει πραγματα με τα οποια συμφωνω...δεν θα μου πεις εσυ ποτε θα συμφωνησω και ποτε οχι....


ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΕΕΕΕΤΣΙ


In Flames Gn...

Παραφιλίες είναι για σένα.. Για τον κτηνοβάτη μια χαρά σεξουαλικός προσανατολισμός είναι... Επίσης οι άνθρωποι είναι πράγματι ίσοι... Τα έρημα τα παιδιά που πάνε να υιοθετήσουν τα ρώτησε κανείς αν θέλουν να έχουν 2 πατέρες/μητέρες ??? Εντάξει να είσαι ομοφυλόφιλος καθαρά στον τομέα του σέξ.. Αλλά όταν προκαλείς και με τη συμπεριφορά σου δεν γίνεται να μην αντιδράσει ο άλλος και καλά θα κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Παραφιλίες είναι για σένα.. Για τον κτηνοβάτη μια χαρά σεξουαλικός προσανατολισμός είναι... Επίσης οι άνθρωποι είναι πράγματι ίσοι... Τα έρημα τα παιδιά που πάνε να υιοθετήσουν τα ρώτησε κανείς αν θέλουν να έχουν 2 πατέρες/μητέρες ??? Εντάξει να είσαι ομοφυλόφιλος καθαρά στον τομέα του σέξ.. Αλλά όταν προκαλείς και με τη συμπεριφορά σου δεν γίνεται να μην αντιδράσει ο άλλος και καλά θα κάνει...

ναι οντως για τον κτηνοβατη ειναι σεξουαλικος προσανατολισμος...το εχω πει εδω και κατι μηνες αυτο...ναι συμφωνω...
δεν θεωρω " ερημα " αυτα τα παιδια...ιοχι δε τα ρωτησε κανεις...οπως δεν τα ρωτησε αν θελει να χει μια μητερα που τα παρατησε στο ορφανοτροφειο...και στους ομοφυλοφιλους παλι μια μητερα και εναν πατερα θαχει...οχι δυο φορες το ιδιο...

δε μιλησα για προκλητικες στασεις...

Μεσα στης σκλαβιας τα κρυα, η λεξη που ψιθυριζα ηταν....ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...

In Flames Gn...Towards the dead archaic heavens...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άσε τα πολλά λόγια, November, κουράζεις και δεν πείθεις.

Επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι η θρησκεία της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού
Πηγή: Σύνταγμα της Ελλάδος, αρθρο 3, παράγραφος 1, απόσπασμα


Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου η Ελλάδα έχει 120 χιλιάδες μουσουλμάνους, αφύσικους, ανώμαλους και "εκτός του φυσιολογικού" πολίτες. Και μην κάνεις τον κόπο να μου πεις άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Είναι ακριβώς το ίδιο και κάθε άλλος ισχυρισμός καταργεί το ρόλο της θρησκείας, της σεξουαλικότητας, της ιδεολογίας, της άποψης ως απολύτως ισότιμα χαρακτηριστικά του ατόμου. Στην Ελλάδα το πλέον αναμενόμενο είναι η ψήφος στα 5 κοινοβουλευτικά κόμματα. Όσοι, λοιπόν, ψηφίζουν τα υπόλοιπα 20 που κατεβαίνουν παρεκκλίνουν του φυσιολογικού. Στην Ελλάδα το πλέον αναμενόμενο είναι ότι νέοι κάτω των 40 την Κυριακή το πρωί θα προτιμήσουν να κοιμηθούν απ΄το να πατήσουν το πόδι τους στο ναό. Όσοι, λοιπόν, το πατάνε, παρεκκλίνουν του φυσιολογικού. Στην Ελλάδα το πλέον αναμενόμενο είναι να χορέυουν γύφτικα τα σαββατόβραδα στα σκυλάδικα. Όσοι, λοιπόν, πάνε Μέγαρο, παρεκκλίνουν του φυσιολογικού. Στην Ελλάδα το πλέον αναμενόμενο είναι κάποιος να εχει πτυχίο πανεπιστημίου. Οι μη έχοντες παρεκκλίνουν του φυσιολογικού. Δηλαδή όσοι δεν ταυτίζονται πλήρως με την πλειοψηφούσα μάζα, ή τουλάχιστον με την εικόνα που αυτή θέλει να δείχνει, είτε αυτο συμβαίνει ακούσια, είτε κατόπιν επιλογής, αντιμετωπίζονται ως ανώμαλοι-παραφυσικοί. Κοινωνιολογικά, αυτό είναι ο ορισμός της ξενοφοβίας λόγω ενδόμυχων κόμπλεξ.


Orestes, άλλο παραφιλία, άλλο σεξουαλικότητα. Η κτηνοβασία, η παιδοφιλία κλπ. δεν έχουν να κάνουν με την ομοφυλοφιλία. Απ'οσο ξέρω, τα δύο πρώτα, όπως και οι άλλες παραφιλίες, διακατέχονται από διάφορες νευρωτικές τάσεις και συνδέονται άμεσα με καταπατήσεις δικαιωμάτων άλλων έμβιων όντων που κολάζονται και από το νόμο και από την ηθική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Και ποιός θα είναι η μητέρα ???
Ο Τάκης ή ο Μήτσος ?? Πως θα μεγαλώσει αυτό το παιδί δηλαδή ??? Με τόσο δούλεμα που θα φάει απο τους συμμαθητές του (οι οποίοι μικρά παιδιά είναι δεν φταίνε σε τπτ ) που οι γονείς του είναι ομοφυλόφιλοι, θα προτιμούσε να το είχαν αφήσει σε ορφανοτροφείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Και ποιός θα είναι η μητέρα ???
Ο Τάκης ή ο Μήτσος ?? Πως θα μεγαλώσει αυτό το παιδί δηλαδή ??? Με τόσο δούλεμα που θα φάει απο τους συμμαθητές του (οι οποίοι μικρά παιδιά είναι δεν φταίνε σε τπτ ) που οι γονείς του είναι ομοφυλόφιλοι, θα προτιμούσε να το είχαν αφήσει σε ορφανοτροφείο...

ο τακης μητερα και ο μητσος πατερας αναλογως τους ρολους...

θα μεγαλωσει φυσιολογικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Άσε τα πολλά λόγια, November, κουράζεις και δεν πείθεις.

Πηγή: Σύνταγμα της Ελλάδος, αρθρο 3, παράγραφος 1, απόσπασμα


Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου η Ελλάδα έχει 120 χιλιάδες μουσουλμάνους, αφύσικους, ανώμαλους και "εκτός του φυσιολογικού" πολίτες. Και μην κάνεις τον κόπο να μου πεις άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Είναι ακριβώς το ίδιο και κάθε άλλος ισχυρισμός καταργεί το ρόλο της θρησκείας, της σεξουαλικότητας, της ιδεολογίας, της άποψης ως απολύτως ισότιμα χαρακτηριστικά του ατόμου. Στην Ελλάδα το πλέον αναμενόμενο είναι η ψήφος στα 5 κοινοβουλευτικά κόμματα. Όσοι, λοιπόν, ψηφίζουν τα υπόλοιπα 20 που κατεβαίνουν παρεκκλίνουν του φυσιολογικού. Στην Ελλάδα το πλέον αναμενόμενο είναι ότι νέοι κάτω των 40 την Κυριακή το πρωί θα προτιμήσουν να κοιμηθούν απ΄το να πατήσουν το πόδι τους στο ναό. Όσοι, λοιπόν, το πατάνε, παρεκκλίνουν του φυσιολογικού. Στην Ελλάδα το πλέον αναμενόμενο είναι να χορέυουν γύφτικα τα σαββατόβραδα στα σκυλάδικα. Όσοι, λοιπόν, πάνε Μέγαρο, παρεκκλίνουν του φυσιολογικού. Στην Ελλάδα το πλέον αναμενόμενο είναι κάποιος να εχει πτυχίο πανεπιστημίου. Οι μη έχοντες παρεκκλίνουν του φυσιολογικού.


Orestes, άλλο παραφιλία, άλλο σεξουαλικότητα. Η κτηνοβασία, η παιδοφιλία κλπ. δεν έχουν να κάνουν με την ομοφυλοφιλία. Απ'οσο ξέρω, τα δύο πρώτα, όπως και οι άλλες παραφιλίες, διακατέχονται από διάφορες νευρωτικές τάσεις και συνδέονται άμεσα με καταπατήσεις δικαιωμάτων άλλων έμβιων όντων που κολάζονται και από το νόμο και από την ηθική.
:iagree::iagree::iagree: δικαιο εχεις..οπως και ο In Flames gn αλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Orestes, άλλο παραφιλία, άλλο σεξουαλικότητα. Η κτηνοβασία, η παιδοφιλία κλπ. δεν έχουν να κάνουν με την ομοφυλοφιλία. Απ'οσο ξέρω, τα δύο πρώτα, όπως και οι άλλες παραφιλίες, διακατέχονται από διάφορες νευρωτικές τάσεις και συνδέονται άμεσα με καταπατήσεις δικαιωμάτων άλλων έμβιων όντων που κολάζονται και από το νόμο και από την ηθική.

Σε πολλές χώρες είναι νόμιμη (η κτηνοβασία) ...
-----------------------------------------
ο τακης μητερα και ο μητσος πατερας αναλογως τους ρολους...

θα μεγαλωσει φυσιολογικα...

Επίσης τι πιθανότητες έχει να μην γίνει ομοφυλόφιλο και εκείνο ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
ο τακης μητερα και ο μητσος πατερας αναλογως τους ρολους...

θα μεγαλωσει φυσιολογικα...
:iagree: δλδ η μανα η και καλα "φυσιολογικη" που τα κακοποιει ειναι καλυτερα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
:iagree: δλδ η μανα η και καλα "φυσιολογικη" που τα κακοποιει ειναι καλυτερα??

Η μάνα διώκεται ποινικά .. Ο ομοφυλόφιλος όχι ... Και ποιός λέει οτι οι οικογένειες των ομοφυλόφιλων θα είναι οι τέλειες ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος νόμος, τον οποίο μπορείς να μου παραθέσεις, που να μιλάει ρητά για δυνατότητα κτηνοβασίας; Γιατί προσωπικά νομίζω οτι οι κτηνοβάτες εμπίπτουν στη σχετική διεθνή νομοθεσία περί δικαιωμάτων των ζώων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Η μάνα διώκεται ποινικά .. Ο ομοφυλόφιλος όχι ...
ολοι το ιδιο διωκονται οταν πραξουν αναλογως...απλα ολοι τους με τα καταλληλα μεσα γλειτωνουν ειτε ειναι μανα ειτε ομοφιλοφιλος ειτε οτιδηποτε...
-----------------------------------------
Και ποιός λέει οτι οι οικογένειες των ομοφυλόφιλων θα είναι οι τέλειες ???
Κανεις δεν το πε.....ολες οι οικογενειες εχουν σοβαρα προβληματα..δεν ξερουμε πως θα ειναι...εγω προσωπικα δεν ξερω τουλαχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος νόμος, τον οποίο μπορείς να μου παραθέσεις, που να μιλάει ρητά για δυνατότητα κτηνοβασίας; Γιατί προσωπικά νομίζω οτι οι κτηνοβάτες εμπίπτουν στη σχετική διεθνή νομοθεσία περί δικαιωμάτων των ζώων.

Νομίζω οτι στην Ολλανδία υπήρχε κόμμα που πρότεινε την νομιμοποίησή της αλλά δεν γνωρίζω περεταίρω... Μην ξεχνάμε οτι και στην αρχαιότητα πολλά γινόντουσαν... Παράδειγμα η Πασιφάη,γυναίκα του Μίνωα που έκανε έρωτα με ταύρο και γέννησε τον Μινόταυρο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μη μου φέρνεις τώρα τη μυθολογία ως τεκμήριο. Δηλαδή έλεος. Από τη στιγμή που το κτήνος δεν ειναι σε θέση να συγκαταθέσει για να κάνεις σεξ μαζί του, καταπατείς το θεσμοθετημένο του δικαίωμα. Τέλος.

November, λες οτι τις περισσότερες φορές (φυσικά και όχι όλες), το φυσιολογικό συμπίπτει με το επικρατέστερο. Πρώτον, μάθε ότι το φυσιολογικό σπανίως είναι μόνο ένα...
Δεύτερον, λες ότι αν διαχωρίσουμε τα επικρατέστερα από τα φυσιολογικά, τα επικρατέστερα θα γίνουν ανώμαλα; Γ α μ ώ τη μαθηματική λογική σου δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Μη μου φέρνεις τώρα τη μυθολογία ως τεκμήριο. Δηλαδή έλεος. Από τη στιγμή που το κτήνος δεν ειναι σε θέση να συγκαταθέσει για να κάνεις σεξ μαζί του, καταπατείς το θεσμοθετημένο του δικαίωμα. Τέλος.

November, λες οτι τις περισσότερες φορές (φυσικά και όχι όλες), το φυσιολογικό συμπίπτει με το επικρατέστερο. Πρώτον, μάθε ότι το φυσιολογικό σπανίως είναι μόνο ένα...
Δεύτερον, λες ότι αν διαχωρίσουμε τα επικρατέστερα από τα φυσιολογικά, τα επικρατέστερα θα γίνουν ανώμαλα; Γ α μ ώ τη μαθηματική λογική σου δηλαδή...

Θετώ την μυθολογία ως παράδειγμα για να αναφέρω πως μια διαδεδομένη συνήθεια στο παρελθόν δεν είναι πλέον νόμιμη ... Το ίδιο πιστεύω πως πρέπει να γίνει και με τους ομοφυλόφιλους.. Όχι δηλαδή να απαγορευτεί η ομοφυλοφιλία (μιας και τα δύο άτομα συγκαταθέτουν σε αυτό) αλλά όλα τα σχετικά που επηρεάζουν και άλλους (παιδιά) η προσβάλλουν θεσμούς της εκκλησίας (γάμος) και τείνουν να νομιμοποιηθούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top