Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
"" ομοφυλοφιλία και ο Αμερικανικός Σύνδεσμος Ψυχιατρικής
Η ομοφυλοφιλία αρχικά είχε καταχωρηθεί ως ψυχική διαταραχή στο επίσημο διαγνωστικό εγχειρίδιο (DSM) του Αμερικανικού Συνδέσμου Ψυχιατρικής (APA). Χάρη όμως στα κινήματα υπέρ των ομοφυλοφίλων στα τέλη της δεκαετίας του 60′ και κατά τις αρχές της δεκαετίας του 70′, ο APA αναγκάστηκε να αλλάξει τακτική, κάτω από την γενικότερη κοινωνική πίεση, Έτσι, το DSM-ΙΙ κυκλοφόρησε μη έχοντας την ομοφυλοφιλία στις σεξουαλικές διαταραχές. Στη θέση της όμως μπήκε μια γενικότερη σεξουαλική διαταραχή, αυτή του “Διαταραγμένου Σεξουαλικού Προσανατολισμού” (Sexual Orientation Disturbance). Αυτό αποτέλεσε ένα ορόσημο για την αντιμετώπιση της ομοφυλοφιλίας από την επίσημη ψυχιατρική, μιας και έθεσε τα θεμέλια για έναν νέο τρόπο σκέψης γύρω από αυτή την αποκλίνουσα συμπεριφορά.
Όμως λίγα χρόνια αργότερα -και συγκεκριμένα το 1980- η νέα έκδοση του DSM (η τρίτη) περιείχε μια νέα διαταραχή η οποία στιγμάτιζε για άλλη μια φορά την ομοφυλοφιλία. Η διαταραχή είχε την ονομασία “Εγω-δυστονική ομοφυλοφιλία” (ego-dystonic homosexuality) και τα χαρακτηριστικά της ήταν:
1)Επίμονη έλλειψη ετεροφυλοφιλικής σεξουαλικής διέγερσης την οποία ο ασθενής βιώνει ως εμπόδιο για την έναρξη ή την διατήρηση μιας επιθυμητής ετεροσεξουαλικής σχέσης.
2)Συνεχιζόμενο άγχος από την επίμονη, ανεπιθύμητη ομοφυλοφιλική σεξουαλική διέγερση.
Το πρόβλημα με την συγκεκριμένη διαταραχή δεν ήταν τα χαρακτηριστικά της, τα οποία πράγματι μπορούν να μεταφραστούν σε διαταραχή, αλλά με το γεγονός ότι η συγκεκριμένη διαταραχή αναφερόταν αποκλειστικά στους ομοφυλόφιλους. Δεν υπήρχε δηλαδή κάποια αντίστοιχη ψυχική διαταραχή για τις ανεπιθύμητες ετεροφυλόφιλες σχέσεις, υπονοώντας ότι αυτές δεν μπορούν να υπάρχουν, υπόθεση που πλέον έχει καταρριφθεί αν αναλογιστούμε τον μεγάλο αριθμό ατόμων με ομοφυλοφιλικές τάσεις που προσπαθούν να μείνουν σε μια ετεροφυλοφιλική σχέση λόγω κοινωνικής πίεσης.
Το οριστικό τέλος της διαταραχοποίησης της ομοφυλοφιλίας δόθηκε έξι χρόνια αργότερα, όταν με την ανανεωμένη τρίτη έκδοση του DSM ο APA αφαίρεσε εντελώς την ομοφυλοφιλία από τον κατάλογο των σεξουαλικών διαταραχών, αντικαθιστώντας την “εγω-δυστονική ομοφυλοφιλία” και πάλι με μια γενικότερη διαταραχή όπου το άτομο (ομοφυλόφιλο ή ετεροφυλόφιλο) νιώθει έντονο άγχος για τον σεξουαλικό του προσανατολισμο""
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
"" ομοφυλοφιλία και ο Αμερικανικός Σύνδεσμος Ψυχιατρικής
Η ομοφυλοφιλία αρχικά είχε καταχωρηθεί ως ψυχική διαταραχή στο επίσημο διαγνωστικό εγχειρίδιο (DSM) του Αμερικανικού Συνδέσμου Ψυχιατρικής (APA). Χάρη όμως στα κινήματα υπέρ των ομοφυλοφίλων στα τέλη της δεκαετίας του 60′ και κατά τις αρχές της δεκαετίας του 70′, ο APA αναγκάστηκε να αλλάξει τακτική, κάτω από την γενικότερη κοινωνική πίεση, Έτσι, το DSM-ΙΙ κυκλοφόρησε μη έχοντας την ομοφυλοφιλία στις σεξουαλικές διαταραχές. Στη θέση της όμως μπήκε μια γενικότερη σεξουαλική διαταραχή, αυτή του “Διαταραγμένου Σεξουαλικού Προσανατολισμού” (Sexual Orientation Disturbance). Αυτό αποτέλεσε ένα ορόσημο για την αντιμετώπιση της ομοφυλοφιλίας από την επίσημη ψυχιατρική, μιας και έθεσε τα θεμέλια για έναν νέο τρόπο σκέψης γύρω από αυτή την αποκλίνουσα συμπεριφορά.
Όμως λίγα χρόνια αργότερα -και συγκεκριμένα το 1980- η νέα έκδοση του DSM (η τρίτη) περιείχε μια νέα διαταραχή η οποία στιγμάτιζε για άλλη μια φορά την ομοφυλοφιλία. Η διαταραχή είχε την ονομασία “Εγω-δυστονική ομοφυλοφιλία” (ego-dystonic homosexuality) και τα χαρακτηριστικά της ήταν:
1)Επίμονη έλλειψη ετεροφυλοφιλικής σεξουαλικής διέγερσης την οποία ο ασθενής βιώνει ως εμπόδιο για την έναρξη ή την διατήρηση μιας επιθυμητής ετεροσεξουαλικής σχέσης.
2)Συνεχιζόμενο άγχος από την επίμονη, ανεπιθύμητη ομοφυλοφιλική σεξουαλική διέγερση.
Το πρόβλημα με την συγκεκριμένη διαταραχή δεν ήταν τα χαρακτηριστικά της, τα οποία πράγματι μπορούν να μεταφραστούν σε διαταραχή, αλλά με το γεγονός ότι η συγκεκριμένη διαταραχή αναφερόταν αποκλειστικά στους ομοφυλόφιλους. Δεν υπήρχε δηλαδή κάποια αντίστοιχη ψυχική διαταραχή για τις ανεπιθύμητες ετεροφυλόφιλες σχέσεις, υπονοώντας ότι αυτές δεν μπορούν να υπάρχουν, υπόθεση που πλέον έχει καταρριφθεί αν αναλογιστούμε τον μεγάλο αριθμό ατόμων με ομοφυλοφιλικές τάσεις που προσπαθούν να μείνουν σε μια ετεροφυλοφιλική σχέση λόγω κοινωνικής πίεσης.
Το οριστικό τέλος της διαταραχοποίησης της ομοφυλοφιλίας δόθηκε έξι χρόνια αργότερα, όταν με την ανανεωμένη τρίτη έκδοση του DSM ο APA αφαίρεσε εντελώς την ομοφυλοφιλία από τον κατάλογο των σεξουαλικών διαταραχών, αντικαθιστώντας την “εγω-δυστονική ομοφυλοφιλία” και πάλι με μια γενικότερη διαταραχή όπου το άτομο (ομοφυλόφιλο ή ετεροφυλόφιλο) νιώθει έντονο άγχος για τον σεξουαλικό του προσανατολισμο""
Τα "κινήματα υπέρ των ομοφυλοφίλων" δεν περιλαμβάνουν μόνο ομοφυλόφιλους. :)

Επίσης τίποτα από τα παραπάνω δεν επιβεβαιώνει ότι είναι ψυχική διαταραχή.
Αντιθέτως το μόνο που λέει είναι "κάποτε έλεγαν έτσι, ύστερα από πιέσεις κινημάτων είπαν αλλιώς, σήμερα λένε γιουβέτσι". Από που επιβεβαιώνεται ότι το "κάποτε" ήταν το σωστό; (πόσο μάλλον όταν μιλάμε επιστήμη δεκαετίας 60 και πριν και μάλιστα στον τομέα της ψυχολογίας και της ψυχιατρικής).

Σε γενικές γραμμές, για να χαρακτηριστεί μια συμπεριφορά ως διαταραχή πρέπει να ισχύουν ΟΛΑ τα παρακάτω:
1) Να δημιουργεί πρόβλημα στο άτομο και να απειλεί την σωματική του υγεία (ή αντίστοιχα να απειλεί το περιβάλλον του)
2) Να απειλεί την λειτουργικότητα του ατόμου (π.χ. να αρνείται να κοινωνικοποιηθεί, να μην μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί, να μην μπορεί να ξεχωρίσει τις ψευδαισθήσεις από τις κανονικές αισθήσεις κ.τ.λ.)
3) Να θεωρείται αποκλίνουσα συμπεριφορά βάσει της κοινωνίας του ατόμου

Στην ομοφυλοφιλία ισχύει μονάχα το 3ο, οπότε δεν μιλάμε για διαταραχή.



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
1) Να δημιουργεί πρόβλημα στο άτομο και να απειλεί την σωματική του υγεία (ή αντίστοιχα να απειλεί το περιβάλλον του)
2) Να απειλεί την λειτουργικότητα του ατόμου (π.χ. να αρνείται να κοινωνικοποιηθεί, να μην μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί, να μην μπορεί να ξεχωρίσει τις ψευδαισθήσεις από τις κανονικές αισθήσεις κ.τ.λ.)
3) Να θεωρείται αποκλίνουσα συμπεριφορά βάσει της κοινωνίας του ατόμου
Μιλαμε κατ αρχην για ψυχολογικη διαταραχη οταν μιλαμε για ομοφυλοφιλια

Όλα τα ευρέως γνωστά εγχειρίδια ψυχικής υγείας συμφωνούν πάνω-κάτω πως ως αποκλίνουσα συμπεριφορά (ψυχική διαταραχή) ορίζεται η συμπεριφορά που:
  1. αποκλίνει από την αναμενόμενη συμπεριφορά της κοινωνικής ομάδας του ατόμου
  2. δημιουργεί προσωπική δυσφορία
  3. θέτει σε κίνδυνο είτε την ψυχική ή σωματική υγεία του ατόμου, είτε των γύρω του
Στην ομοφυλοφιλια ισχυουν ολα τα παραπανω.Οσο για το 3ο) Μπορω να πω οτι το πρωκτικο σεξ (ομοφυλοφιλικο, δεν γινεται ομως μονο απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια αλλα και απο ετεροφυλοφιλα) ειναι απο τις κυριαρχες αιτιες μεταδοσης AIDS και αφροδισιων νοσηματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Μιλαμε κατ αρχην για ψυχολογικη διαταραχη οταν μιλαμε για ομοφυλοφιλια

Όλα τα ευρέως γνωστά εγχειρίδια ψυχικής υγείας συμφωνούν πάνω-κάτω πως ως αποκλίνουσα συμπεριφορά (ψυχική διαταραχή) ορίζεται η συμπεριφορά που:
  1. αποκλίνει από την αναμενόμενη συμπεριφορά της κοινωνικής ομάδας του ατόμου
  2. δημιουργεί προσωπική δυσφορία
  3. θέτει σε κίνδυνο είτε την ψυχική ή σωματική υγεία του ατόμου, είτε των γύρω του
Στην ομοφυλοφιλια ισχυουν ολα τα παραπανω.Οσο για το 3ο) Μπορω να πω οτι το πρωκτικο σεξ (ομοφυλοφιλικο, δεν γινεται ομως μονο απο ομοφυλοφιλα ζευγαρια αλλα και απο ετεροφυλοφιλα) ειναι απο τις κυριαρχες αιτιες μεταδοσης AIDS και αφροδισιων νοσηματων
Η καθαυτού ομοφυλοφιλία δεν δημιουργεί προσωπική δυσφορία (εκτός κι αν μπλέκεις ομοφυλοφιλία με διαταραχή σεξουαλικής ταυτότητας που αφορά τόσο ετερο όσο και ομο).
Η προσωπική δυσφορία (στην προκειμένη περίπτωση) μπορεί να εμφανιστεί λόγω του (1).
Όσο για τον πρωκτικό, το επιχείρημα είναι το λιγότερο αστείο για να υποστηριχτεί η 3η συνθήκη (και μάλλον τραβηγμένο στα πλαίσια της υποκειμενικής επιμονής να αποδειχθεί ότι πληρείται).

Αποκλίνουσα συμπεριφορά δε σημαίνει ψυχολογική διαταραχή.
Επίσης όλα τα ευρέως γνωστά εγχειρίδια ψυχικής υγείας, δεν κατατάσσουν την ομοφυλοφιλία στις διαταραχές. :P


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κατ'αρχάς όταν ενας τελειόφοιτος Ιατρικής (δεν θα πω γιατρός, το τελειόφοιτος απ'το γιατρός απέχει πολύ, ακόμη περισσότερο το ψυχίατρος) λέει κάτι που προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ μου, περιμένω να μιλήσει και για καθαρά οργανικά αίτια που προκαλούν την ομοφυλοφιλία, αν αυτή είναι πάθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είναι regular user ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Φυσικά αν έμπαινε ένας χρήστης που επίσης δήλωνε τελειόφοιτος ιατρικής, είχε 3 posts, δεν ήταν regular user ΑΛΛΑ υποστήριζε ότι ως επιστήμονας, βεβαιώνει ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι πάθηση (με ακριβώς τον ίδιο αριθμό επιχειρημάτων και το σχετικό ύφος), θα ήταν προπαγανδιστής που ήλθε να ξεσηκώσει αντιδράσεις (βλ περίπτωση μερικές σελίδες πίσω) :P



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Κανείς δεν υποστήριξε οτι είναι πράγματι ιατρός. Επίσης αυτά που είπε δεν τα κατέβασε απο το κεφάλι του αλλά είναι καταγεγραμμένα αν δεν κάνω λάθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Κανείς δεν υποστήριξε οτι είναι πράγματι ιατρός. Επίσης αυτά που είπε δεν τα κατέβασε απο το κεφάλι του αλλά είναι καταγεγραμμένα αν δεν κάνω λάθος..
Κανείς δεν υποστήριξε ότι είναι πράγματι ιατρός. Ότι πράγματι θα είναι τελειόφοιτος ιατρικής, υποστηρίχθηκε :)
(σε αντίθεση με την αντιμετώπιση που είχε ο antonaros λίγες σελίδες πίσω, όπου δήλωσε gay και εξέφρασε σε προσωπικό επίπεδο το πως βλέπει τα πράγματα και ο οποίος κατηγορήθηκε ότι ψεύδεται, προπαγανδίζει και δεν ξέρω εγώ τι άλλο)

Προσωπικά δε τα έχω δει κάπου καταγεγραμμένα, γι' αυτό ζήτησα να προταθεί κάποιο επίσημο εγχειρίδιο όπου αναφέρονται. :iagree:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonaros18

Νεοφερμένος

Ο antonaros18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με σεβασμό στο φιλο PANP27 Θα θελα να τον ρωτήσω εφόσον η ομοφυλοφιλία θεωρείται ασθένεια σήμερα, γιατί δεν γίνονται προσπαθειες(απ οσο εγω τουλάχιστον γνωριζω) για να βρεθεί ενα "φάρμακο" για αυτήν(στη δεκαετια του 70 αντιμετωπιζόταν με ηλεκτροσοκ(!))?
Επίσης αν εγώ επιθυμώ να "γιατρευτώ" απο αυτή την ασθένεια, η ιατρική τι μου προτείνει?Προφανώς ψυχανάλυση ή και καποια αγωγή.Ο ψυχαναλυτής είναι αυτός που θα με θεραπεύσει λέγοντας μου πως θα χρησιμοποιήσω το σώμα μου?
Σέβομαι την αποψη σου και σε καμια περιπτωση δεν εχω τις γνωσεις σου πάνω στο θέμα, όμως εξίσου ψυχασθενής με εναν ομοφυλοφιλο ειναι και ενας str8 που εχει σαν φετιχ συγκεκριμενα εσώρουχα,τακούνια, χειροπέδες κτλ.
Με αυτη τη λογική καθε ενας που παρεκλίνει απο την "φυσιολογική" ερωτική πράξη με σκοπό την αναπαραγωγή , χρήζει ψυχιατρικής βοήθειας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Με σεβασμό στο φιλο PANP27 Θα θελα να τον ρωτήσω εφόσον η ομοφυλοφιλία θεωρείται ασθένεια σήμερα, γιατί δεν γίνονται προσπαθειες(απ οσο εγω τουλάχιστον γνωριζω) για να βρεθεί ενα "φάρμακο" για αυτήν(στη δεκαετια του 70 αντιμετωπιζόταν με ηλεκτροσοκ(!))?
Επίσης αν εγώ επιθυμώ να "γιατρευτώ" απο αυτή την ασθένεια, η ιατρική τι μου προτείνει?Προφανώς ψυχανάλυση ή και καποια αγωγή.Ο ψυχαναλυτής είναι αυτός που θα με θεραπεύσει λέγοντας μου πως θα χρησιμοποιήσω το σώμα μου?
Σέβομαι την αποψη σου και σε καμια περιπτωση δεν εχω τις γνωσεις σου πάνω στο θέμα, όμως εξίσου ψυχασθενής με εναν ομοφυλοφιλο ειναι και ενας str8 που εχει σαν φετιχ συγκεκριμενα εσώρουχα,τακούνια, χειροπέδες κτλ.
Με αυτη τη λογική καθε ενας που παρεκλίνει απο την "φυσιολογική" ερωτική πράξη με σκοπό την αναπαραγωγή , χρήζει ψυχιατρικής βοήθειας?
Ποιος σου πε οτι δεν εχουν γινει προσπαθειες(ψυχολογικης χροιας)?Και ποιος σου πε οτι ενας φετιχιστης str8 δεν χαρακτηριζεται διαταραγμενος?Επισης αλλαξε τη γλωσσα που χρησιμοποιοεις,ψυχιατρικης βοηθειας---> ψυχολογικης, ψυχαναλυτικης βοηθειας, ψυχασθενης-----> ανθρωπος που χρειαζεται βοηθεια ψυχολογιας .Η ψυχιατρικη απο την ψυχολογια εχει μεγαλη διαφορα. Η ψυχολογια αντιμετωπιζει την ομοφυλοφιλια ως κατι οχι εμφυτο και οργανικο αρα λογικα αν πας σε ενα ψυχαναλυτη θα σου δωσει συμβουλες και δεν θα λαβει υποψην το σωμα σου.Η ομοφυλοφιλια κρινεται απο αποψη επιστημης, ηθικης,κοινωνιολογιας,θρησκειας κλπ, εφοσον ομως μερικοι προοδευτηκαριοι ακομα το πλασαρουν ως κατι φυσιολογικο ειναι δικο τους προβλημα και οχι δικο μου ή αλλων που διαφωνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Η ψυχολογια αντιμετωπιζει την ομοφυλοφιλια ως κατι οχι εμφυτο και οργανικο αρα λογικα αν πας σε ενα ψυχαναλυτη θα σου δωσει συμβουλες και δεν θα λαβει υποψην το σωμα σου.
Η ψυχολογία στο μόνο που έχει κατασταλάξει επί του θέματος είναι ότι δεν αποτελεί διαταραχή.

Είτε το θεωρούσε έμφυτο, είτε όχι, αν πήγαινες σε ένα ψυχαναλυτή θα σου έδινε συμβουλές. :P


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ποιος σου πε οτι δεν εχουν γινει προσπαθειες(ψυχολογικης χροιας)?Και ποιος σου πε οτι ενας φετιχιστης str8 δεν χαρακτηριζεται διαταραγμενος?Επισης αλλαξε τη γλωσσα που χρησιμοποιοεις,ψυχιατρικης βοηθειας---> ψυχολογικης, ψυχαναλυτικης βοηθειας, ψυχασθενης-----> ανθρωπος που χρειαζεται βοηθεια ψυχολογιας .Η ψυχιατρικη απο την ψυχολογια εχει μεγαλη διαφορα. Η ψυχολογια αντιμετωπιζει την ομοφυλοφιλια ως κατι οχι εμφυτο και οργανικο αρα λογικα αν πας σε ενα ψυχαναλυτη θα σου δωσει συμβουλες και δεν θα λαβει υποψην το σωμα σου.Η ομοφυλοφιλια κρινεται απο αποψη επιστημης, ηθικης,κοινωνιολογιας,θρησκειας κλπ, εφοσον ομως μερικοι προοδευτηκαριοι ακομα το πλασαρουν ως κατι φυσιολογικο ειναι δικο τους προβλημα και οχι δικο μου ή αλλων που διαφωνουν.

Οι ψυχολόγοι-ψυχαναλυτές (καμία σχέση με τους Νευρολόγους, κατ'ευφημισμόν "ψυχίατροι") δεν δίνουν καμία συμβουλή. Και βεβαίως τα αντικείμενα που εμπίπτουν σε ψυχολογική μελέτη δεν έχουν καμία σχέση με διαταραχή, αν το θέτεις ψυχολογικά το θέμα. Συστηματική συζήτηση με ψυχολόγο-ψυχαναλυτή χρειάζεται το 95% των ανθρώπων των δυτικών κοινωνιών. Αλίμονο αν αυτούς τους θεωρούσαμε προβληματικούς. Εσύ, λοιπόν επίσης, εντελώς αντιεπιστημονικά μπλέκεις ψυχολογία με ψυχιατρική. Αποφάσισε τέλος πάντων που ακριβώς εμπίπτει η ομοφυλοφιλία και τα λοιπά χαρακτηριστικά του ατόμου για να ξέρουμε και τι κουβεντιάζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ποιος σου πε οτι δεν εχουν γινει προσπαθειες(ψυχολογικης χροιας)?Και ποιος σου πε οτι ενας φετιχιστης str8 δεν χαρακτηριζεται διαταραγμενος?Επισης αλλαξε τη γλωσσα που χρησιμοποιοεις,ψυχιατρικης βοηθειας---> ψυχολογικης, ψυχαναλυτικης βοηθειας, ψυχασθενης-----> ανθρωπος που χρειαζεται βοηθεια ψυχολογιας .Η ψυχιατρικη απο την ψυχολογια εχει μεγαλη διαφορα. Η ψυχολογια αντιμετωπιζει την ομοφυλοφιλια ως κατι οχι εμφυτο και οργανικο αρα λογικα αν πας σε ενα ψυχαναλυτη θα σου δωσει συμβουλες και δεν θα λαβει υποψην το σωμα σου.Η ομοφυλοφιλια κρινεται απο αποψη επιστημης, ηθικης,κοινωνιολογιας,θρησκειας κλπ, εφοσον ομως μερικοι προοδευτηκαριοι ακομα το πλασαρουν ως κατι φυσιολογικο ειναι δικο τους προβλημα και οχι δικο μου ή αλλων που διαφωνουν.

τι λετε μωρε? "την πλασαρουν ως κατι φυσιολογικο"?
ελεος...μισο λεπτο δηλαδη....μου λες οτι καποιος που γουσταρει να πηγαινει με αντρες χρειαζεται ψυχολογο?
τοτε καποιος που ασχολειται με το τι κανει ο αλλος στο κρεβατι του τι χρειαζεται?...να σου πω εγω...


ζωολογικο κηπο...



ελευθερια σε ολους...



In Flames Gn...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
τι λετε μωρε? "την πλασαρουν ως κατι φυσιολογικο"?
ελεος...μισο λεπτο δηλαδη....μου λες οτι καποιος που γουσταρει να πηγαινει με αντρες χρειαζεται ψυχολογο?
τοτε καποιος που ασχολειται με το τι κανει ο αλλος στο κρεβατι του τι χρειαζεται?...να σου πω εγω...


ζωολογικο κηπο...
Φυσιολογικη συμπεριφορα---> Η αναμενομενη συμπεριφορα απο τα μελη μιας κοινωνιας ή κοινωνικης ομαδας, αρα η ομοφυλοφιλια ως συμπεριφορα δεν ειναι φυσιολογικη.Στα @@ μου τι κανει ενας ομοφυλοφιλος στο κρεβατι του,αυτο που κρινω και δεν γουσταρω ειναι να την πλασαρουν και να την προπαγανδιζουν σαν κατι που ολοι πρεπει να ""δοκιμασουν"" και σαν κατι φυσιολογικο.Ναι και αυτο ακριβως πιστευω οτι αν ενας αντρας γουσταρει αντρες θελει ψυχολογικη βοηθεια, διαφορετικες αντιληψεις δικες μου διαφορετικες δικες σου, τι να κανουμε.Το ειρωνικο σχολιακι σου το αποφευγω καθως ειναι αποτελεσμα παρανοησης το τι εχω γραψει.


Θα αναφερω επιγραμματικα τι ακριβως πιστευω επ αυτου του θεματος:
Τα ερωτηματα που εμπιπτουν απο την ομοφυλοφιλια ειναι τα εξης:
1)Αν ειναι εμφυτη ή δημιουργειτε στο ατομο σταδιακα απο βιωματα
Εγω πιστευω οτι ειναι απο βιωματα,καθως πιστευω οτι τα φυσικα κινητρα υπερισχυουν στο ανθρωπο, δεν εχουν ανακαλυφθει συγκεκριμενα γονιδια που προκαλουν την ομοφυλοφιλια και αναλογιζομαι και τα πορισματα της ψυχολογιας(συγκεκριμενα του Φροιντ) γι αυτο το θεμα.Επισης ας μου εξηγησει καποιος γιατι η ομοφυλοφιλια σωνει και καλα πρεπει να ναι εμφυτη
2)Αν ειναι διαταραχη,παθηση ή οχι
Διαβαστε αποσπασμα απο ενα αρθρο που βρηκα στο ιντερνετ στα αγγλικα:
Numerous psychiatrists over the past decades have described what forces were really at work both inside and outside of the American Psychiatric Association-and what led to the removal of homosexuality as a mental disorder.

Dr. Ronald Bayer, a pro-homosexual psychiatrist has described what actually occurred in his book, Homosexuality and American Psychiatry: The Politics of Diagnosis. (1981)
In Chapter 4, "Diagnostic Politics: Homosexuality and the American Psychiatric Association," Dr. Bayer says that the first attack by homosexual activists against the APA began in 1970 when this organization held its convention in San Francisco. Homosexual activists decided to disrupt the conference by interrupting speakers and shouting down and ridiculing psychiatrists who viewed homosexuality as a mental disorder. In 1971, homosexual activist Frank Kameny worked with the Gay Liberation Front collective to demonstrate against the APA's convention. At the 1971 conference, Kameny grabbed the microphone and yelled, "Psychiatry is the enemy incarnate. Psychiatry has waged a relentless war of extermination against us. You may take this as a declaration of war against you."
Homosexuals forged APA credentials and gained access to exhibit areas in the conference. They threatened anyone who claimed that homosexuals needed to be cured.
Kameny had found an ally inside of the APA named Kent Robinson who helped the homosexual activist present his demand that homosexuality be removed from the DSM. At the 1972 convention, homosexual activists were permitted to set up a display booth, entitled "Gay, Proud and Healthy."
Kameny was then permitted to be part of a panel of psychiatrists who were to discuss homosexuality. The effort to remove homosexuality as a mental disorder from the DSM was the result of power politics, threats, and intimidation, not scientific discoveries.
Prior to the APA's 1973 convention, several psychiatrists attempted to organize opposition to the efforts of homosexuals to remove homosexual behavior from the DSM. Organizing this effort were Drs. Irving Bieber and Charles Socarides who formed the Ad Hoc Committee Against the Deletion of Homosexuality from DSM-II.
The DSM-II listed homosexuality as an abnormal behavior under section "302. Sexual Deviations." It was the first deviation listed.
After much political pressure, a committee of the APA met behind closed doors in 1973 and voted to remove homosexuality as a mental disorder from the DSM-II. Opponents of this effort were given 15 minutes to protest this change, according to Dr. Jeffrey Satinover, in Homosexuality and the Politics of Truth. Satinover writes that after this vote was taken, the decision was to be voted on by the entire APA membership. The National Gay Task Force purchased the APA's mailing list and sent out a letter to the APA members urging them to vote to remove homosexuality as a disorder. No APA member was informed that the mailing had been funded by this homosexual activist group.
Παρτε και site που ειδικευται στη θεραπεια της ομοφυλοφιλιας. www.narth.com απο την ψυχιατρικη

3)Κοινωνικα θεματα για γαμους ομοφυλοφιλων υιοθεσιες παιδιων κλπ
Προσωπικα ειμαι υπερ στους πολιτικους γαμους ομοφυλοφιλων καθως δεν με ενδιαφερει τι θα κανουν στην προσωπικη τους ζωη.Εφοσον θελουν να ναι μαζι ας ειναι.Για υιοθεσιες παιδιων και αλλα κουλα φυσικα ειμαι κατα.Επισης ειληκρινα τι να πω για το ποσοστο 26% που ψηφισε και να παντρευονται και να υιοθετουν παιδια, ελεος πια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσιολογικη συμπεριφορα---> Η αναμενομενη συμπεριφορα απο τα μελη μιας κοινωνιας ή κοινωνικης ομαδας.

Στα ελληνικά αυτό ονομάζεται επικρατούσα τάση, όχι φυσιολογική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Αναφερόμενοι λοιπόν σε "επίσημα" στοιχεία...

1) DSM - IV TR (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders)
2) ICD-10 (International Classification of Diseases)

Το 1ο είναι το πιο γνωστό εγχειρίδιο (αμερικάνικο) που χρησιμοποιείται παγκοσμίως από το μεγαλύτερο ποσοστό ψυχικών λειτουργών.
Εκεί υπάρχουν καταλογο-γραφημένες όλες οι ψυχικές διαταραχές. Ουδεμία αναφορά φυσικά στην ομοφυλοφιλία. ;)

Το 2ο είναι το εγχειρίδιο του παγκόσμιου οργανισμού υγείας (υπάγεται στον ΟΗΕ) το οποίο περιέχει όλες τις σωματικές παθήσεις αλλά και τις ψυχικές διαταραχές. Χρησιμοποιείται κυρίως από γιατρούς για εύκολη συνεννόηση, αλλά τελευταία έχει αρχίσει να χρησιμοποιείται και από λειτουργούς ψυχικής υγείας. Ουδεμία αναφορά και εκεί στην ομοφυλοφιλία.
Μπορείτε μάλιστα να πάτε στην υποενότητα για τις ψυχικές διαταραχές και συγκεκριμένα στους τομείς F64 (Gender identity disorders), F65 (Disorders of sexual preference) και F66 (Psychological and behavioural disorders associated with sexual development and orientation) και να ψάξετε μπας και βρείτε την ομοφυλοφιλία...

Σημειωτέων, πηγαίνοντας στον τομέα F66 στην πρώτη εισαγωγική γραμμή γράφει φαρδιά πλατιά: "Note: Sexual orientation by itself is not to be regarded as a disorder".

Αρχική Δημοσίευση από November Rain:
Φυσιολογικη συμπεριφορα---> Η αναμενομενη συμπεριφορα απο τα μελη μιας κοινωνιας ή κοινωνικης ομαδας, αρα η ομοφυλοφιλια ως συμπεριφορα δεν ειναι φυσιολογικη.Στα @@ μου τι κανει ενας ομοφυλοφιλος στο κρεβατι του,αυτο που κρινω και δεν γουσταρω ειναι να την πλασαρουν και να την προπαγανδιζουν σαν κατι που ολοι πρεπει να ""δοκιμασουν"" και σαν κατι φυσιολογικο.Ναι και αυτο ακριβως πιστευω οτι αν ενας αντρας γουσταρει αντρες θελει ψυχολογικη βοηθεια, διαφορετικες αντιληψεις δικες μου διαφορετικες δικες σου, τι να κανουμε.Το ειρωνικο σχολιακι σου το αποφευγω καθως ειναι αποτελεσμα παρανοησης το τι εχω γραψει.
Η έννοια του φυσιολογικού είναι πιο πλατιά, ενώ το παραπάνω που περιγράφεις δε τη χαρακτηρίζει. :P

Ένα από τα βασικότερα όπλα της κριτικής σκέψης (που ως φαίνεται προσπαθείς να έχεις), είναι και η αποφυγή του σφάλματος σύνδεσης (γενίκευσης).
Είναι παράλογο να σου φταίει ο κάθε άνθρωπος που είναι gay, επειδή βλέπεις πολύ τηλεόραση. Όταν κάποιος αντιλαμβάνεται ότι γίνεται προπαγάνδα για παράδειγμα στην τηλεόραση (που δε διαφωνώ ότι μπορεί να γίνεται για το θέμα που θέτεις) και αργότερα βλέπει παντού συνωμοσίες, προπαγάνδες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο (στην κοινωνία, σε forums και γενικά σε ό,τι άλλο πέρα των ΜΜΕ), αυτός έχει πρόβλημα και όχι η ομάδα την οποία κατηγορεί ότι προπαγανδίζει στην τηλεόραση! ;)

Βάσει λοιπόν των ΜΜΕ, θα έπρεπε κι εγώ να πιστεύω ότι:
- οι γυναίκες είναι όλες χαζογκόμενες και ξέκωλα, χωρίς ουσιώδη ενδιαφέροντα
- οι άντρες είναι όλοι κάγκουρες και η καθημερινότητά τους είναι ποδόσφαιρο, καφετέριες/club, και το ηλίθιο καμάκι
- το σχολικό διάβασμα είναι για τα φυτά
- το διαδίκτυο δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο για σοβαρή δουλειά, αλλά μόνο για "τσόντες" και hi5 ενώ η πιθανότητα κάποιο παιδί να πέσει θύμα παιδεραστείας ανέρχεται στο 80%

Γιατί στην περίπτωση των straight, θα πρέπει να κατηγορηθούν τα ΜΜΕ ότι προβάλλουν ηλιθιότητες, ενώ στην περίπτωση των gay πρέπει να κατηγορηθούν οι... gay;

Κατά την άποψή μου, το να είναι κανείς gay είναι φυσιολογικό. Είτε είναι από πλευράς βιολογίας είτε από πλευράς βιωμάτων (όχι βλακωδών τύπου βιασμός, αλλά αντίληψης των πραγμάτων ως μοναδική προσωπικότητα). Αυτή είναι η βαθιά φύση του στη μετέπειτα ζωή (και η οποία δε του δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα πέρα των κοινωνικών αντιλήψεων* των ηλιθίων και της τεκνοποίησης).
* και οι οποίες κοινωνικές αντιλήψεις μπορούν να δημιουργήσουν ψυχολογικά προβλήματα, αφού στιγματίζουν με το χειρότερο τρόπο ένα βαθύ στοιχείο της προσωπικότητας του ατόμου

Τώρα αν κάποιος ακούει τη φράση "η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική" και το μυαλουδάκι του κάνει τις συνεπαγωγές "τι λέει αυτός, άρα να γίνουμε όλοι", "άλλος ένας που το παίζει προοδευτικάριος" κ.α. σχετικά, καλό θα ήταν να καταφύγει σε συζητήσεις λίγο πιο χαλαρές που δεν απαιτούν και πολύ νοημοσύνη. :iagree:
Ο σεξουαλικός προσανατολισμός (str8-gay-ΒΙ) είναι καθαρά προσωπικότατη υπόθεση κάθε ανθρώπινου μυαλού ξεχωριστά, όπου δε χωράει η μόδα και η προπαγάνδα.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
τι λετε μωρε? "την πλασαρουν ως κατι φυσιολογικο"?
ελεος...μισο λεπτο δηλαδη....μου λες οτι καποιος που γουσταρει να πηγαινει με αντρες χρειαζεται ψυχολογο?
τοτε καποιος που ασχολειται με το τι κανει ο αλλος στο κρεβατι του τι χρειαζεται?...να σου πω εγω...


ζωολογικο κηπο...



ελευθερια σε ολους...



In Flames Gn...


++++++++++++++++++++....Πολύ σωστό...Απλά τα σχόλια δε χρειάζονται εδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
τι λετε μωρε? "την πλασαρουν ως κατι φυσιολογικο"?
ελεος...μισο λεπτο δηλαδη....μου λες οτι καποιος που γουσταρει να πηγαινει με αντρες χρειαζεται ψυχολογο?
τοτε καποιος που ασχολειται με το τι κανει ο αλλος στο κρεβατι του τι χρειαζεται?...να σου πω εγω...


ζωολογικο κηπο...



ελευθερια σε ολους...



In Flames Gn...
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::iagree::iagree::iagree::iagree:...+φωνω...πολυ σωστο αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Φυσιολογικη συμπεριφορα---> Η αναμενομενη συμπεριφορα απο τα μελη μιας κοινωνιας ή κοινωνικης ομαδας, αρα η ομοφυλοφιλια ως συμπεριφορα δεν ειναι φυσιολογικη.Στα @@ μου τι κανει ενας ομοφυλοφιλος στο κρεβατι του,αυτο που κρινω και δεν γουσταρω ειναι να την πλασαρουν και να την προπαγανδιζουν σαν κατι που ολοι πρεπει να ""δοκιμασουν"" και σαν κατι φυσιολογικο.Ναι και αυτο ακριβως πιστευω οτι αν ενας αντρας γουσταρει αντρες θελει ψυχολογικη βοηθεια, διαφορετικες αντιληψεις δικες μου διαφορετικες δικες σου, τι να κανουμε.Το ειρωνικο σχολιακι σου το αποφευγω καθως ειναι αποτελεσμα παρανοησης το τι εχω γραψει.


Θα αναφερω επιγραμματικα τι ακριβως πιστευω επ αυτου του θεματος:
Τα ερωτηματα που εμπιπτουν απο την ομοφυλοφιλια ειναι τα εξης:
1)Αν ειναι εμφυτη ή δημιουργειτε στο ατομο σταδιακα απο βιωματα
Εγω πιστευω οτι ειναι απο βιωματα,καθως πιστευω οτι τα φυσικα κινητρα υπερισχυουν στο ανθρωπο, δεν εχουν ανακαλυφθει συγκεκριμενα γονιδια που προκαλουν την ομοφυλοφιλια και αναλογιζομαι και τα πορισματα της ψυχολογιας(συγκεκριμενα του Φροιντ) γι αυτο το θεμα.Επισης ας μου εξηγησει καποιος γιατι η ομοφυλοφιλια σωνει και καλα πρεπει να ναι εμφυτη
2)Αν ειναι διαταραχη,παθηση ή οχι
Διαβαστε αποσπασμα απο ενα αρθρο που βρηκα στο ιντερνετ στα αγγλικα:
Numerous psychiatrists over the past decades have described what forces were really at work both inside and outside of the American Psychiatric Association-and what led to the removal of homosexuality as a mental disorder.

Dr. Ronald Bayer, a pro-homosexual psychiatrist has described what actually occurred in his book, Homosexuality and American Psychiatry: The Politics of Diagnosis. (1981)
In Chapter 4, "Diagnostic Politics: Homosexuality and the American Psychiatric Association," Dr. Bayer says that the first attack by homosexual activists against the APA began in 1970 when this organization held its convention in San Francisco. Homosexual activists decided to disrupt the conference by interrupting speakers and shouting down and ridiculing psychiatrists who viewed homosexuality as a mental disorder. In 1971, homosexual activist Frank Kameny worked with the Gay Liberation Front collective to demonstrate against the APA's convention. At the 1971 conference, Kameny grabbed the microphone and yelled, "Psychiatry is the enemy incarnate. Psychiatry has waged a relentless war of extermination against us. You may take this as a declaration of war against you."
Homosexuals forged APA credentials and gained access to exhibit areas in the conference. They threatened anyone who claimed that homosexuals needed to be cured.
Kameny had found an ally inside of the APA named Kent Robinson who helped the homosexual activist present his demand that homosexuality be removed from the DSM. At the 1972 convention, homosexual activists were permitted to set up a display booth, entitled "Gay, Proud and Healthy."
Kameny was then permitted to be part of a panel of psychiatrists who were to discuss homosexuality. The effort to remove homosexuality as a mental disorder from the DSM was the result of power politics, threats, and intimidation, not scientific discoveries.
Prior to the APA's 1973 convention, several psychiatrists attempted to organize opposition to the efforts of homosexuals to remove homosexual behavior from the DSM. Organizing this effort were Drs. Irving Bieber and Charles Socarides who formed the Ad Hoc Committee Against the Deletion of Homosexuality from DSM-II.
The DSM-II listed homosexuality as an abnormal behavior under section "302. Sexual Deviations." It was the first deviation listed.
After much political pressure, a committee of the APA met behind closed doors in 1973 and voted to remove homosexuality as a mental disorder from the DSM-II. Opponents of this effort were given 15 minutes to protest this change, according to Dr. Jeffrey Satinover, in Homosexuality and the Politics of Truth. Satinover writes that after this vote was taken, the decision was to be voted on by the entire APA membership. The National Gay Task Force purchased the APA's mailing list and sent out a letter to the APA members urging them to vote to remove homosexuality as a disorder. No APA member was informed that the mailing had been funded by this homosexual activist group.
Παρτε και site που ειδικευται στη θεραπεια της ομοφυλοφιλιας. www.narth.com απο την ψυχιατρικη

3)Κοινωνικα θεματα για γαμους ομοφυλοφιλων υιοθεσιες παιδιων κλπ
Προσωπικα ειμαι υπερ στους πολιτικους γαμους ομοφυλοφιλων καθως δεν με ενδιαφερει τι θα κανουν στην προσωπικη τους ζωη.Εφοσον θελουν να ναι μαζι ας ειναι.Για υιοθεσιες παιδιων και αλλα κουλα φυσικα ειμαι κατα.Επισης ειληκρινα τι να πω για το ποσοστο 26% που ψηφισε και να παντρευονται και να υιοθετουν παιδια, ελεος πια

καλα απο ποτε ενας ανθρωπος οριζει το τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι??
θα τρελαθουμε??φυσιολογικο ειναι οτιδηποτε επιτρεπει η φυση...απο τη στιγμη που εμφανιζεται στην φυση του ανθρωπου η ομοφυλοφιλια αρα ειναι φυσιολογικη...δεν καταργει καποιον φυσικο νομο....
τωρα αλλο φυσιολογικος και αλλο επικρατεστερος...

το ειρωνικο σχολιακι μου δε σε συμφερει να το σχολιασεις...και μονο που το αναφερεις δειχνει οτι δεν ειναι καθολου αποτελεσμα παρανοησης ...οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται που λενε...τεσπα...

μου αρεσει παντως που λες αλλες αποψεις εγω αλλες εσυ τι να κανουμε...και επειτα αναφερεις το 26% και σχολιαζεις τι ψηφισε...
μαλλον ειναι λιγο αντιφατικα τα λεγομενα σου...ελεος...

οταν σε 20 ή 40 χρονια ή δεν ξερω και εγω ποσα οι ομοφυλοφιλοι θα υιοθετουν δικαιως παιδια τοτε ολοι εσεις θα λετε τι βλακειες λεγαμε...
οπως τα ιδια λεγανε και εκεινοι που πιστευαν πχ οτι οι γυναικες δεν εχουν δικαιωμα στην ψηφο πριν κατοχυρωθει η εκλογικη τους ιδιοτητα ας πουμε...


ελευθερια σε ολους

In Flames Gn...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top