Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μεταξύ τους να κάνουν ό,τι θέλουν, όπως θέλουν, όπου θέλουν όπως ακριβώς και οι straight. Μου φαίνεται τελείως εγκληματικό όμως το να υποχρεώνεις ένα παιδάκι ν' αναπτυχθεί μέσα σε κάτι που παρεκκλίνει απ' το "φυσιολογικό", απ τη στιγμή που δεν διαθέτει κρίση και γνώμη δεν νοείται να του επιβάλουμε κάτι πέρα απ' το κοινωνικά αποδεκτό.

Anarki αυτό είναι περισσότερο φιλοσοφικό ζήτημα, καταλαβαίνεις τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στην Oprah Winfrey ειχε παει μια οικογενεια, που αρχικα ηταν οι δυο γονεις, ομως και οι δυο ανακαλυψαν στην πορεια οτι ειναι ομοφυλοφιλοι και τελικως το παιδι τους ειχε 2 μπαμπαδες και 2 μαμαδες. Χεχ. Μια χαρα ηταν παντως, δεν ειχε προβλημα το παιδι με την κατασταση αυτη.

Πιστευω εχει να κανει και με το πως θα μεγαλωναν οι γονεις το παιδι, ωστε να ξερει τι γινεται κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,093 μηνύματα.
Επίσης, "πιστεύω" πως η ομοφυλοφιλία δεν είναι δυνατό να είναι "στη φύση" κάποιου ζώου. Δεν εξυπηρετεί σε ΤΙΠΟΤΑ, ούτε την επιβίωση, ούτε την αναπαραγωγή, και όπως είχε πει ο Einstein αν ρωτούσες τη Φύση γιατί το ένα και γιατί το άλλο ΠΟΤΕ δεν θα απαντούσε "Γιατί έτσι."
Αν πράγματι δεν εξυπηρετούσε κάτι πολύ απλά θα το είχε εξαλείψει η φύση.
Στην αναπαραγωγή όντως δεν εξυπηρετεί, η επιβίωση όμως που κολλάει; :hmm:
Δε νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε τη "λογική" της φύσης με τη λογική έτσι όπως την αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος και να βγάλουμε συμπεράσματα για το τι εξυπηρετεί και τι όχι.
Μπορεί να εξυπηρετεί τη διαφορετικότητα ή ακόμα και - όσο ακραίο και αν ακούγεται - τον περιορισμό στην υπερβολική αύξηση του πληθυσμού. :iagree:
Άλλωστε η φύση δεν τα έφτιαξε όλα άσπρα και μαύρα.



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Έχεις δίκιο.

Krou το θέμα μας δεν είναι τι γίνεται σε μεμονωμένες περιπτώσεις, σίγουρα υπάρχουν πολλά ζευγάρια ομοφυλόφιλων ικανά να έχουν παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αν πράγματι δεν εξυπηρετούσε κάτι πολύ απλά θα το είχε εξαλείψει η φύση.
Στην αναπαραγωγή όντως δεν εξυπηρετεί, η επιβίωση όμως που κολλάει; :hmm:
Δε νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε τη "λογική" της φύσης με τη λογική έτσι όπως την αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος και να βγάλουμε συμπεράσματα για το τι εξυπηρετεί και τι όχι.
Μπορεί να εξυπηρετεί τη διαφορετικότητα ή ακόμα και - όσο ακραίο και αν ακούγεται - τον περιορισμό στην υπερβολική αύξηση του πληθυσμού. :iagree:
Άλλωστε η φύση δεν τα έφτιαξε όλα άσπρα και μαύρα.



-petros

συμφωνω απολυτα φιλε:iagree:


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Έχεις δίκιο.

Krou το θέμα μας δεν είναι τι γίνεται σε μεμονωμένες περιπτώσεις, σίγουρα υπάρχουν πολλά ζευγάρια ομοφυλόφιλων ικανά να έχουν παιδιά.


Όπως -ελπίζουμε δηλαδή- είναι και μεμονωμένες οι περιπτώσεις των ετερόφυλων ζευγαριών που δεν είναι ικανά να έχουν παιδιά. Άρα;

Εννοείται ότι ψήφισα το πρώτο, εφόσον βέβαια η "καινούρια οικογένεια" ζει σε μέρος που αποδέχεται κάτι τέτοιο, όχι κανένα μικρό χωριουδάκι ή πόλη μιας θεοκρατικής χώρας. :] Προσωπικά κάτι τέτοιο θα έκανα μόνο σε χώρες που είναι έτοιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Krou το θέμα μας δεν είναι τι γίνεται σε μεμονωμένες περιπτώσεις, σίγουρα υπάρχουν πολλά ζευγάρια ομοφυλόφιλων ικανά να έχουν παιδιά.

Λες και υπαρχουν γενικως περιπτωσεις παιδιων με ομοφυλοφιλους γονεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ρατσισμό μπορεί να αντιμετωπίσει ένα παιδάκι ακόμα και επειδή είναι πολύ έξυπνο ή πολύ καλός μαθητής/καλή μαθήτρια, και είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι από σας έχετε τέτοιες περιπτώσεις στο περιβάλλον σας. Μήπως να συμβουλεύουμε τα παιδιά μας να αποβλακώνονται και να μην διαβάζουν για να μην αντιμετωπίσουν ρατσισμό;
Καλό είναι να υπάρχει ένας φραγμός στο πόσο θα επηρεάζει η κοινωνία τις πράξεις μας και τη σκέψη μας... Η κοινωνία κατακρίνει οτιδήποτε παρεκκλίνει από το σύνηθες, είτε είναι καλό, είτε κακό. Αντιμετωπίζει με ρατσισμό και την ιδιοφυία, και τον πολύ βλάκα, και τον πάμφτωχο, και τον πολύ πλούσιο, και τον επιμελή, και τον τεμπέλη.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες προεκτάσεις της υιοθεσίας από ομόφυλο ζευγάρι, έχω την εντύπωση ότι έχουν γίνει σχετικές έρευνες και μέχρι στιγμής δεν έχει διαπιστωθεί κάποια ανωμαλία στην ανάπτυξη του παιδιού. Δυστυχώς δεν θυμάμαι που το διάβασα ώστε να δώσω κάποια πηγή, οπότε μπορείτε αν θέλετε να το αγνοήσετε ή -ακόμα καλύτερα- να το ψάξετε οι ίδιοι.

Καλό είναι πάντως γενικά να αμφισβητείτε οποιαδήποτε άποψη σας έχει περαστεί χωρίς να την επιλέξετε, απλά επειδή "έτσι ήταν, έτσι είναι και έτσι θα είναι" και να προσπαθείτε να καταλήξετε σε κάποια δική σας μέσω ορθολογικής διαδικασίας και λογικές συνεπαγωγές. Ο μέσος άνθρωπος δεν διέπεται από ορθολογισμό, οπότε η "κοινή λογική" συνήθως δεν είναι και τόσο "λογική"...

Το τι ψήφισα είναι προφανές νομίζω, οπότε δεν χρειάζεται να το αναφέρω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ ψήφισα το δεύτερο...είμαι πολύ ανοιχτή και τέτοια θέματα, αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenitsa

Νεοφερμένος

Η ελενα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγω ψηφισα το δευτερο γιατι τα μικρα παιδια δεν ειναι και τοσο ωραιο να μεγαλωνουν σε ενα τετοιο περιβαλον!!!!!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ρατσισμό μπορεί να αντιμετωπίσει ένα παιδάκι ακόμα και επειδή είναι πολύ έξυπνο ή πολύ καλός μαθητής/καλή μαθήτρια, και είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι από σας έχετε τέτοιες περιπτώσεις στο περιβάλλον σας. Μήπως να συμβουλεύουμε τα παιδιά μας να αποβλακώνονται και να μην διαβάζουν για να μην αντιμετωπίσουν ρατσισμό;
Καλό είναι να υπάρχει ένας φραγμός στο πόσο θα επηρεάζει η κοινωνία τις πράξεις μας και τη σκέψη μας... Η κοινωνία κατακρίνει οτιδήποτε παρεκκλίνει από το σύνηθες, είτε είναι καλό, είτε κακό. Αντιμετωπίζει με ρατσισμό και την ιδιοφυία, και τον πολύ βλάκα, και τον πάμφτωχο, και τον πολύ πλούσιο, και τον επιμελή, και τον τεμπέλη.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες προεκτάσεις της υιοθεσίας από ομόφυλο ζευγάρι, έχω την εντύπωση ότι έχουν γίνει σχετικές έρευνες και μέχρι στιγμής δεν έχει διαπιστωθεί κάποια ανωμαλία στην ανάπτυξη του παιδιού. Δυστυχώς δεν θυμάμαι που το διάβασα ώστε να δώσω κάποια πηγή, οπότε μπορείτε αν θέλετε να το αγνοήσετε ή -ακόμα καλύτερα- να το ψάξετε οι ίδιοι.

Καλό είναι πάντως γενικά να αμφισβητείτε οποιαδήποτε άποψη σας έχει περαστεί χωρίς να την επιλέξετε, απλά επειδή "έτσι ήταν, έτσι είναι και έτσι θα είναι" και να προσπαθείτε να καταλήξετε σε κάποια δική σας μέσω ορθολογικής διαδικασίας και λογικές συνεπαγωγές. Ο μέσος άνθρωπος δεν διέπεται από ορθολογισμό, οπότε η "κοινή λογική" συνήθως δεν είναι και τόσο "λογική"...

Το τι ψήφισα είναι προφανές νομίζω, οπότε δεν χρειάζεται να το αναφέρω. :)


πωπω παιζει να ειναι το ωραιοτερο ποστ που διαβασα στο ischool...αν οχι, στανταρ ενα απο τα ωραιοτερα...

συμφωνω απολυτα μαζι σου, μιλας πολυ σωστα κατα τη γνωμη μου...

σου δινω συγχαρητηρια για το φανταστικο ποστ...



Γιωργος, In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ρατσισμό μπορεί να αντιμετωπίσει ένα παιδάκι ακόμα και επειδή είναι πολύ έξυπνο ή πολύ καλός μαθητής/καλή μαθήτρια, και είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι από σας έχετε τέτοιες περιπτώσεις στο περιβάλλον σας. Μήπως να συμβουλεύουμε τα παιδιά μας να αποβλακώνονται και να μην διαβάζουν για να μην αντιμετωπίσουν ρατσισμό;
Καλό είναι να υπάρχει ένας φραγμός στο πόσο θα επηρεάζει η κοινωνία τις πράξεις μας και τη σκέψη μας... Η κοινωνία κατακρίνει οτιδήποτε παρεκκλίνει από το σύνηθες, είτε είναι καλό, είτε κακό. Αντιμετωπίζει με ρατσισμό και την ιδιοφυία, και τον πολύ βλάκα, και τον πάμφτωχο, και τον πολύ πλούσιο, και τον επιμελή, και τον τεμπέλη.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες προεκτάσεις της υιοθεσίας από ομόφυλο ζευγάρι, έχω την εντύπωση ότι έχουν γίνει σχετικές έρευνες και μέχρι στιγμής δεν έχει διαπιστωθεί κάποια ανωμαλία στην ανάπτυξη του παιδιού. Δυστυχώς δεν θυμάμαι που το διάβασα ώστε να δώσω κάποια πηγή, οπότε μπορείτε αν θέλετε να το αγνοήσετε ή -ακόμα καλύτερα- να το ψάξετε οι ίδιοι.

Καλό είναι πάντως γενικά να αμφισβητείτε οποιαδήποτε άποψη σας έχει περαστεί χωρίς να την επιλέξετε, απλά επειδή "έτσι ήταν, έτσι είναι και έτσι θα είναι" και να προσπαθείτε να καταλήξετε σε κάποια δική σας μέσω ορθολογικής διαδικασίας και λογικές συνεπαγωγές. Ο μέσος άνθρωπος δεν διέπεται από ορθολογισμό, οπότε η "κοινή λογική" συνήθως δεν είναι και τόσο "λογική"...

Το τι ψήφισα είναι προφανές νομίζω, οπότε δεν χρειάζεται να το αναφέρω. :)

Συμφωνω απολυτως :thanks::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ψήφισα το δεύτερο για τους λόγους που προανέφερα σε άλλα ποστ. Επαναλαμβάνω ότι διαφωνώ κάθετα με τον εξαναγκασμό του παιδιού να ζει σε ένα περιβάλλον που παρρεκλίνει απ'το σύνηθες. Και όχι, δεν είμαι κομφορμιστής, αλλά σε μία κοινωνία υπάρχουν συμβάσεις που πρέπει να γίνονται γενικώς αποδεκτές. Κι αυτές τις οριζει η πλειοψηφία, είτε είναι λογικές, είτε όχι. Το εθιμικό δίκαιο είναι το μόνο δίκαιο που ταιριάζει σχεδόν 100% με τις απόψεις της πλειοψηφούσας κοινής γνώμης. Αν η κοινωνία δεν ωριμάσει και δεν αφαιρέσει, de facto, μερικά μέρη του οικογενειακού εθιμικού Δικαίου, τότε διαφωνώ με υιοθεσιες απο γκέι. Και πραγματικά δεν πιστεύω στη λογική "αν δεν κάνει κάποιος την αρχή...". Η κοινωνία δεν εξαναγκάζεται, αν δεν θέλει ν'αλλάξει κάτι, δεν θα το αλλάξει. Συνεπώς κάθε θυσία ενός παιδιού στο βωμό των δικαιωμάτων των γκέι στην οικογένεια είναι χωρίς αντίκρυσμα και κάνει καλό μόνο στους δύο γκέι που νομίζουν οτι έτσι χτύπησαν κατάμουτρα το κατεστημμένο. Στο παιδί ομως δεν έχει αναρωτηθεί κανένας τι προκαλεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για να αλλαξει η κοινωνια πρεπει να αλλαξουν οι ανθρωποι. Πως θα αλλαξει η αποψη για τις οικογενειες ομοφυλοφιλων αν δεν υπαρξουν τετοιες περιπτωσεις, παιδιων που εχουν γονεις ομοφυλοφιλους? Για να αλλαξει το κατεστημμενο θα πρεπει καποιοι να το χτυπησουν καταμουτρα, αλλιως δεν εχει καν λογο να αλλαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ψήφισα το δεύτερο για τους λόγους που προανέφερα σε άλλα ποστ. Επαναλαμβάνω ότι διαφωνώ κάθετα με τον εξαναγκασμό του παιδιού να ζει σε ένα περιβάλλον που παρρεκλίνει απ'το σύνηθες. Και όχι, δεν είμαι κομφορμιστής, αλλά σε μία κοινωνία υπάρχουν συμβάσεις που πρέπει να γίνονται γενικώς αποδεκτές. Κι αυτές τις οριζει η πλειοψηφία, είτε είναι λογικές, είτε όχι. Το εθιμικό δίκαιο είναι το μόνο δίκαιο που ταιριάζει σχεδόν 100% με τις απόψεις της πλειοψηφούσας κοινής γνώμης. Αν η κοινωνία δεν ωριμάσει και δεν αφαιρέσει, de facto, μερικά μέρη του οικογενειακού εθιμικού Δικαίου, τότε διαφωνώ με υιοθεσιες απο γκέι. Και πραγματικά δεν πιστεύω στη λογική "αν δεν κάνει κάποιος την αρχή...". Η κοινωνία δεν εξαναγκάζεται, αν δεν θέλει ν'αλλάξει κάτι, δεν θα το αλλάξει. Συνεπώς κάθε θυσία ενός παιδιού στο βωμό των δικαιωμάτων των γκέι στην οικογένεια είναι χωρίς αντίκρυσμα και κάνει καλό μόνο στους δύο γκέι που νομίζουν οτι έτσι χτύπησαν κατάμουτρα το κατεστημμένο. Στο παιδί ομως δεν έχει αναρωτηθεί κανένας τι προκαλεί...

Συμφωνώ.. άντε να πεις στον κολλητό σου στο σχολείο ότι έχεις 2 μπαμπάδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν θέλω να αναιρέσω την έννοια του Αγώνα, αλλά πραγματικά στην ελληνική κοινωνία, αν δεν ωριμάσει (αποδέχομαι οτι έχει μερικές παλαιοτέρων εποχών απόψεις), είτε γίνουν 100, είτε γίνουν 200, είτε γίνουν 2000 γάμοι γκέι με παιδιά, δεν πρόκειται ν'αλλάξει τίποτα. Θα καταστραφούν τα παιδάκια για ένα ουτοπικό όνειρο των γονέων τους. Εδώ καλά-καλά η κοινωνία δεν στηρίζει τους γάμους των γκέι (γι'αυτο και απαγορεύονται) και απαιτούμε να στηρίξει και τις υιοθεσίες. Δεν ξέρω, νομίζω οτι ο πήχης μπαίνει υπερβολικά ψηλά κι αν γίνει κάτι (που αναποφευκτα θα γίνει), δεν θα γίνει σύντομα. Τους νόμους τους καθορίζει η κοινωνία, όχι το αντίστροφο. Δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα αν επιτραπεί κάτι που η κοινωνία απαγορεύει. Απλά θα τονώσει το ρατσισμό ενάντια σε ακόμη μια ομάδα ανθρώπων που το χειρότερο, θα είναι και μικρά παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ψήφισα το δεύτερο για τους λόγους που προανέφερα σε άλλα ποστ. Επαναλαμβάνω ότι διαφωνώ κάθετα με τον εξαναγκασμό του παιδιού να ζει σε ένα περιβάλλον που παρρεκλίνει απ'το σύνηθες. Και όχι, δεν είμαι κομφορμιστής, αλλά σε μία κοινωνία υπάρχουν συμβάσεις που πρέπει να γίνονται γενικώς αποδεκτές. Κι αυτές τις οριζει η πλειοψηφία, είτε είναι λογικές, είτε όχι. Το εθιμικό δίκαιο είναι το μόνο δίκαιο που ταιριάζει σχεδόν 100% με τις απόψεις της πλειοψηφούσας κοινής γνώμης. Αν η κοινωνία δεν ωριμάσει και δεν αφαιρέσει, de facto, μερικά μέρη του οικογενειακού εθιμικού Δικαίου, τότε διαφωνώ με υιοθεσιες απο γκέι. Και πραγματικά δεν πιστεύω στη λογική "αν δεν κάνει κάποιος την αρχή...". Η κοινωνία δεν εξαναγκάζεται, αν δεν θέλει ν'αλλάξει κάτι, δεν θα το αλλάξει. Συνεπώς κάθε θυσία ενός παιδιού στο βωμό των δικαιωμάτων των γκέι στην οικογένεια είναι χωρίς αντίκρυσμα και κάνει καλό μόνο στους δύο γκέι που νομίζουν οτι έτσι χτύπησαν κατάμουτρα το κατεστημμένο. Στο παιδί ομως δεν έχει αναρωτηθεί κανένας τι προκαλεί...


μου αρεσει να κραταω αντισταση στη ροη του ποταμου...μου δυναμωνει την ιδεολογια...
μου αρεσει να ειμαι κατα των εθιμικων λυκων πολιτικων που αγορευουν στα προβατα που ακουνε οτι ακουει ο διπλανος τους και "κρατανε" την παραδοση...η οποια μπορει να ειναι μια μπουρδα και μιση...

Και φυσικα οι ομοφυλοφιλοι δεν παιρνουν ικανοποιηση απο το να βλεπουν με την υιοθεσια να σπαει το κατεστημενο, μονο για τον εαυτουλη τους...
ΟΧΙ..δεν προεξοφλουμε τον σκοπο του αλλου...

Για τον ιδιο λογο που θελει να εχει ενας ετεροφυλοφιλος παιδι, μπορει να θελει κι ο ομοφυλοφιλος να αποκτησει θαρρω...


Και..

μου αρεσει να μη λεω πολλα, μου αρεσει να κοιταω ΨΗΛΑ...λεει το τραγουδι
Και ανθρωπος ειναι αυτος που κοιταει ψηλα...(ανω)
δεν μενει σε καμια παραδοση γηινη..στα κατω..αλλα στα ανωτερα..σε αυτα που εχουν ουσια...


ελευθερια σε ολους


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επί της ουσίας δεν διαφωνώ. Μα το εθιμικό δίκαιο καθορίζει τον ρου της Ιστορίας εδώ και χιλιετίες. Και θα τον καθορίζει, είτε είναι λογικό, είτε είναι παράλογο. Ίσως αυτό να εξυπηρετεί την ανάγκη του ανθρώπου να έχει μια ασφάλεια, να μην είναι μετέωρος μεταξύ ιδεών και απόψεων και στο τέλος να φάει τα μούτρα του, αφού δεν θα ξέρει που να καταφύγει. Πρώτα αλλάζει το εθιμικό δίκαιο και μετά το τυπικό. Αυτό είναι κανόνας εδώ και πολλά χρόνια κι επαναλαμβάνω, ακριβώς γι'αυτο το λόγο ΔΕΝ επιτρέπονται στην Ελλάδα οι γάμοι των γκέι. Δήλωση Υπουργού Δικαιοσύνης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Επί της ουσίας δεν διαφωνώ. Μα το εθιμικό δίκαιο καθορίζει τον ρου της Ιστορίας εδώ και χιλιετίες. Και θα τον καθορίζει, είτε είναι λογικό, είτε είναι παράλογο. Ίσως αυτό να εξυπηρετεί την ανάγκη του ανθρώπου να έχει μια ασφάλεια, να μην είναι μετέωρος μεταξύ ιδεών και απόψεων και στο τέλος να φάει τα μούτρα του, αφού δεν θα ξέρει που να καταφύγει. Πρώτα αλλάζει το εθιμικό δίκαιο και μετά το τυπικό. Αυτό είναι κανόνας εδώ και πολλά χρόνια κι επαναλαμβάνω, ακριβώς γι'αυτο το λόγο ΔΕΝ επιτρέπονται στην Ελλάδα οι γάμοι των γκέι.


E ναι...δεν λεω...για αυτο μια ζωη στην ιστορια δεν κυβερνησε ΣΧΕΔΟΝ ποτε πραγματικος ανθρωπος και για αυτο φυσικα μια ζωη , οι αντιανθρωποι της πολιτικης τρωνε τον κοσμο...
Εγω ομως ειμαι ανθρωπος...και δεν βασιζω σε κανενα εθιμικο δικαιο την αλλαγη της καταστασης...
Πιστευω σε μενα...στη θυμικη δυναμη των ανθρωπων να αλλαξουν την ιστορια...

το εθιμικο δικαιο...φυσικα οσο το τηρουσαν οι αντιανθρωποι που ηταν σκλαβωμενοι, οριζε την ιστορια...

αλλα η εξελιξη της ιστοριας στη συνεχεια δεν θα εξαρτηθει αποκλειστικα και μονο απο το εθιμικο δικαιο...μην αποκλειουμε απο πριν περιπτωσεις..



In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν θέλω να αναιρέσω την έννοια του Αγώνα, αλλά πραγματικά στην ελληνική κοινωνία, αν δεν ωριμάσει (αποδέχομαι οτι έχει μερικές παλαιοτέρων εποχών απόψεις), είτε γίνουν 100, είτε γίνουν 200, είτε γίνουν 2000 γάμοι γκέι με παιδιά, δεν πρόκειται ν'αλλάξει τίποτα. Θα καταστραφούν τα παιδάκια για ένα ουτοπικό όνειρο των γονέων τους. Εδώ καλά-καλά η κοινωνία δεν στηρίζει τους γάμους των γκέι (γι'αυτο και απαγορεύονται) και απαιτούμε να στηρίξει και τις υιοθεσίες. Δεν ξέρω, νομίζω οτι ο πήχης μπαίνει υπερβολικά ψηλά κι αν γίνει κάτι (που αναποφευκτα θα γίνει), δεν θα γίνει σύντομα. Τους νόμους τους καθορίζει η κοινωνία, όχι το αντίστροφο. Δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα αν επιτραπεί κάτι που η κοινωνία απαγορεύει. Απλά θα τονώσει το ρατσισμό ενάντια σε ακόμη μια ομάδα ανθρώπων που το χειρότερο, θα είναι και μικρά παιδιά.


Και πως πιστευεις οτι η ελληνικη κοινωνια θα ωριμασει? Με το να μη γινεται απολυτως τιποτα που να πηγαινει κοντρα? Αν δεν υπαρχουν ερεθισματα τετοια δεν μπορουν ξαφνικα να αλλαξουν τα μυαλα. Καποτε το να εισαι παιδι χωρισμενων γονιων δεν αντιμετωπιζοταν με ρατσισμο? Πλεον δεν πιστευω οτι δινει κανεις ιδιαιτερη σημασια, οχι οτι εχει εξαλειφθει τελειως, αλλα δεν ειναι οπως παλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top