Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σωστά..!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
λυπαμαι πραγματικα καποιους οπισθοδρομικους τυπους που εχουν παρωπιδες και αρνουνται να δεχτουν τη φυση του αλλου..
δειτε που μπορει να οδηγησει η ομοφοβια [ame]https://www.youtube.com/watch?v=QcMEL3_YsVI[/ame]

και επισης επειδη διαβασα πριν κατι του τυπου "ο καθενας κανει στο κρεβατι του οτι θελει" γιατι πρεπει να περιοριζουμε την ομοφυλοφιλια στο σεξουαλικο κομματι? ειναι ενας τροπος ζωης που εμπεριεχει οτι υπαρχει σε καθε ζευγαρι (αγαπη,συντροφικοτητα)

ακομη ειμαι υπερ της υιοθεσιας σε ομοφυλα ζευγαρια.. εχω δει τετοια ζευγαρια να μεγαλωνουν παιδια καλυτερα και με πιο πολυ αγαπη απ'οτι ετεροφυλα ζευγαρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Δεν διαφωνω στο οτι μπορουν τα ομοφυλα ζευγαρια να δωσουν αγαπη στο παιδι,αλλα το προβλημα δεν εγκειται στην οικογενεια,αλλα στον κοινωνικο περιγυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ με την υιοθεσία δεν συμφωνώ. Μπορεί βέβαια και να κάνω λάθος. Αλλά δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου. Νιώθω πως το παιδί δεν θα περάσει καλά. Θα γίνει περίγελος.
Η αλήθεια βεβαια είναι ότι καλύτερα να παει σε ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι παρά σε κάποιους γονείς χωρίς ηθική, και απολίτιστους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
λυπαμαι πραγματικα καποιους οπισθοδρομικους τυπους που εχουν παρωπιδες και αρνουνται να δεχτουν τη φυση του αλλου..
δειτε που μπορει να οδηγησει η ομοφοβια https://www.youtube.com/watch?v=QcMEL3_YsVI

Την παραδέχομαι:no1:Μπράβο της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Διευκρίνισις:

Επειδή κάποιος είπε κάτι για τον Αριστοτέλη, ο Αριστοτέλης δεν ήταν σε καμμία περίπτωση ομοφυλόφιλος.. Believe me..!

Τώρα για την ομοφυλοφιλία στην Αρχαία Ελλάδα, σαφώς υπήρχε όπως υπάρχει παντού... Αλλά δεν ήταν τόσο διαδεδομένη και αποδεκτή όσο υποστηρίζουν μερικοί. Αυτό που ήταν αρκετά διαδεδομένο και αποδεκτό και κατα τη γνώμη μου χειρότερο ήταν ένα είδος παιδεραστίας, όπου π.χ ένας 40χρονος άνδρας είχε πνευματική πρώτα, αλλά και σεξουαλική βέβαια σχέση με έναν π.χ 16χρονο.. Αυτή η πρακτική ήταν ιδιαίτερα διαδεδομένη στην Κρήτη και στην Σπάρτη, γι' αυτό και είχε επινοηθεί ο μύθος του Γανυμήδη, όπως πληροφορεί ο Πλάτωνας στους Νόμους (νομίζω). Σε ένα χωριό της Λακωνίας, υπήρχε μέχρι πρόσφατα αυτή η πρακτική, δεν θυμάμαι σε ποιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Επειδή κάποιος είπε κάτι για τον Αριστοτέλη, ο Αριστοτέλης δεν ήταν σε καμμία περίπτωση ομοφυλόφιλος.. Believe me..!

Δε θα σε believe you, αν δεν αιτιολογήσεις τη σιγουριά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δεν αναφέρεται πουθενά σε κάποιο αρχαίο κείμενο (τουλάχιστον σε αυτά που έχω διαβάσει εγώ) ότι ο Αριστοτέλης ήταν ομοφυλόφιλος.. Δεν υπάρχουν καν υπόνοιες.. Επίσης ήταν παντρεμένος και είχε και ένα γιο, τον Νικόμαχο.. Αυτό βέβαια δε σημαίνει και τίποτα, αφού και σήμερα πολλοί άρρενες ομοφυλόφιλοι παντρεύονται γυναίκες, αλλά το αναφέρω πληροφοριακά..

Αν υπάρχει κάποια αναφορά στην υποτιθέμενη ομοφυλοφιλία του Αριστοτέλη, παρακαλώ διαφωτίστε με..:) Άνθρωποι είμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λαμβάνοντας υπ'οψιν πως σχεδόν όλοι είχαν γυναίκα και οικογένεια, αλλά επίσης οτι είχαν σεξουαλικές σχέσεις με εφήβους, τους οποίους ανέτρεφαν, απ'ολες τις απόψεις, νομιζω οτι ισχυροποιεί τη θέση μου οτι το συνηθισμένο της εποχής ήταν η αμφυφιλοφιλία. Μάλιστα είχα διαβάσει πως αρνητικά αντιμετωπίζονταν και όσοι ηταν αποκλειστικά gay, και όσοι ηταν αποκλειστικά str8, δηλαδή δεν ήθελαν να αναλάβουν τη διαπαιδαγώγηση ενός εφήβου. Μιλώντας πάντα για τους άνδρες, γιατί οι γυναίκες τότε ειχαν περιορισμένο ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
δεν ήταν ακριβώς αμφιφυλοφιλοι.. παιδεραστές ήταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Δεν διαφωνω στο οτι μπορουν τα ομοφυλα ζευγαρια να δωσουν αγαπη στο παιδι,αλλα το προβλημα δεν εγκειται στην οικογενεια,αλλα στον κοινωνικο περιγυρο.

μπορουν να μεγαλωσουν ενα παιδι και να το κανουν δυναμικο με αυτοπεποιθηση που να μην χρειαζεται την επιβεβαιωση απο τον κοινωνικο περιγυρο ..
ακομη για τις επικρισεις που δεν θα διαφωνησω οτι θα υπαρξουν,οπως σε καθετι καινουριο, το προβλημα βρισκεται ακριβως στον κοιν περιγυρο (οπως και εσυ λες) που θα κοιταξει να μειωσει τον αλλο για να νιωσει ανωτερος..εκεινος εχει το προβλημα..και εκεινος πρεπει να διορθωθει..ολοι μας δηλαδη αντι να κατασπαραξουμε οτι ειναι διαφορετικο ας το αγκαλιασουμε που ξερετε ισως ειναι ευεργετικο για ολες τις πλευρες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=CMwdAc1Dzfg[/ame]

ωραίο τραγούδι.. οι ομοφυλόφιλοι έχουν καλλιτεχνική φύση.. :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARION-VALO-XXX

Νεοφερμένος

Η marion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
:bye:HELL-O
χαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχ:lol:
όχι. γιατί αυτό θα σημαίνει ότι σε είχε μόνο για βιτρίνα προσπαθόντας να κρύψει την πραγματική του σεξουαλικότητα. Θα σ άρεσε αυτό?
εννοω οτι αν παει με αλλη θα πω..."πηγε με καλυτερη απο εμενα"αν ομωσ παει με αλλον δεν εχω κατι να ζηλεψω. χαχαχαχα τ καταλαβεσ????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARION-VALO-XXX

Νεοφερμένος

Η marion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είναι αντισυνταγματικό και μη ορθολογικό αυτό που λες.

Κρίμα που το λες και σοβαρά.



-petros
δημοκρατια εχουμε....και δεν ειναι αρρωστιααααααα.....αρρωστοσ ειναι αυτοσ π δεν αποδεχεται τν κοινωνια μασ σημεραααααα:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARION-VALO-XXX

Νεοφερμένος

Η marion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
[ame]https://youtube.com/watch?v=9YC_2KWIuq0[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
ωραίο τραγούδι.. οι ομοφυλόφιλοι έχουν καλλιτεχνική φύση.. :):)
αν εχεις ταλεντο δεν εχει σημασια αν εισαι ομοφυλοφιλος/ετεροφυλοφιλος/ψηλος/κοντος/αδυνατος/χοντρος/ξανθος/μελαχρινος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
αν εχεις ταλεντο δεν εχει σημασια αν εισαι ομοφυλοφιλος/ετεροφυλοφιλος/ψηλος/κοντος/αδυνατος/χοντρος/ξανθος/μελαχρινος

Aπλώς, επειδή οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι είναι καταπιεσμένοι στην προσωπική τους ζωή, βρίσκουν μια διέξοδο στην τέχνη. Αυτό, εγώ το θεωρώ καλό...

.......
Όσον αφορά την υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλους, επειδή δεν έχω τοποθετηθεί, πρέπει να πω πως κι εγώ αρχικά είμαι κατά, όχι φανατικά βέβαια.. Απλώς πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να γίνουν διάφορες έρευνες για το κατά πόσον επηρεάζει την ψυχολογία του εκάστοτε παιδιού αυτή κατάσταση. Αν αποδειχθεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε ούτε εγώ έχω πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Aπλώς, επειδή οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι είναι καταπιεσμένοι στην προσωπική τους ζωή, βρίσκουν μια διέξοδο στην τέχνη.
καταπιεσμενοι δεν ειναι μονο οι ομοφυλοφιλοι,ολοι μπορουν να νιωσουν καταπιεση απο το περοβαλλον τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ναι, αλλά σε αυτό το θρεντ μιλάμε για τους ομοφυλόφιλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
ΕΛΑΑΑ !!

απλα ειπες καποια πραγματα με ενα υφακι που δε μου αρεσε και σου απαντησα..

δε νομιζω να βγηκα εκτος θεματος :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top