Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δηλαδή εμείς δεν είμαστε νορμάλ ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Τα παιδιά έχουν προτυπα στα παιδικά τους χρόνια. Να μη σου πως τι τους κάνεις στην ψυχολογία αν τα βάλεις να μεγαλώσουν σε τέτοιο περιβάλλον. Διαβασε όποτε μπορέσεις λίγο Φρόϋντ για να καταλάβεις μερικά θέματα για την ψυχοσύνθεση του παιδιού και το λόγο που ένα παιδί χρειάζεται ΚΑΙ μάνα ΚΑΙ πατέρα.

(το ίδιο φυσικά απευθύνεται και στις μονογονεϊκές οικογένειες)

Έχω διαβάσει Φρόυντ και κατάλαβα τι εννοείς. Και δε μπορώ να πω τίποτα παραπάνω, εδώ έρχεται η γνώμη επιστήμονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, κι εγω διαφωνώ (και πάλι) με την υιοθεσία. Άλλωστε αυτό που λεει ο Νίκος έχει βάση. Λέμε, δεν γίνεται υιοθεσία σε ΕΝΑ άτομο, γιατί το παιδί πρέπει να έχει σταθερή και φυσιολογική ολοκληρωμένη οικογένεια που να αποτελείται από μητέρα, πατέρα και πιθανόν αδέρφια. Θα πιαστώ από την παρακάτω δήλωση που κάποτε έκανε ένας εκπρόσωπος της ΟΛΚΕ.
"Δεν θα υπάρχει μπαμπάς και μαμά. Εμείς θα υιοθετούμε ένα παιδί, του οποίου ο ένας θα είναι ο θετός γονέας και θα του λέμε, παιδί μου, απο δω ο μπαμπάς (ή η μαμά) κι απο δώ ο φίλος του μπαμπά (ή της μαμάς)."
Συνεπώς, θα πρόκειται για υιοθεσία από ένα άτομο και το παιδί θα ζει με ΕΝΑ γονέα και το σύντροφο αυτού. Η οικογένεια εξ'ορισμού θα είναι μονογονεική γιατί ακόμη και γάμος να τελεστεί, σύμφωνα με την παραπάνω δήλωση, δεν θα υπάρχουν δύο σύζυγοι και το παιδί τους. Θα υπάρχει ένας σύζυγος, ο φίλος του (γκόμενος ή σύζυγος) και το παιδί του πρώτου. Ένα παιδί το οποίο δεν έχει τη δυνατότητα να επιλέξει, σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να αναγκάζεται να ζει σε ένα περιβάλλον τέτοιο που εγώ τουλάχιστον θεωρώ μη φυσιολογική οικογένεια. Για μένα είναι το ίδιο με μια γυναίκα που έχει ένα γκόμενο και υιοθετεί ένα παιδάκι και τελικά ζουν μαζί και οι τρεις. Η γυναίκα, το παιδί της κι ο γκόμενος. Αυτό πόσο φυσιολογική οικογένεια μπορεί να είναι;
Σαν πρόσθετο, βέβαια, να πούμε οτι κανένα παιδάκι δε χρωστάει να τρώει επι δεκαετίες τον κοινωνικό περίγελο στη μούρη για κάτι που επέλεξαν άλλοι γι'αυτό. Και φυσικά δεν δικαιώνω αυτή τη στάση της κοινωνίας, δε μπορώ όμως ούτε να πω οτι δεν υπάρχει, ούτε φυσικά να διατηρήσω ψευδαισθήσεις οτι κάποτε θα σταματησει να υπάρχει. Η κοινωνία σχολιάζει ό,τι προκαλεί και μάλιστα όχι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Και ναι, δύο γκέι σύντροφοι, εκ των οποίων ο ένας να υιοθετεί ένα μωρό και τελικά να ζουν όλοι μαζί, είναι πρόκληση.
Φυσικά, δεν μπορούμε να το εξισώσουμε με τη μονογονεική οικογένεια. Γιατί εκεί υπάρχουν και τα δύο πρότυπα εξ'ισου, απλώς κάποτε το ένα μέρος παύει να είναι χειροπιαστό. Η ιδέα όμως μένει. Βεβαίως αναφέρομαι όχι σε συνειδητώς μονογονεικές οικογένειες, αλλά σ'εκείνες που έγιναν μονογονεικές λόγω θανάτου ή διαζυγίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Δηλαδή εμείς δεν είμαστε νορμάλ και μόνο εσύ είσαι;;;


Τώρα ειλικρινά τι περιμένεις να σου απαντήσω?
Για να απορρίψεις όλη την επιστήμη της ψυχολογίας πάντως χρειάζεσαι μελέτες και σίγουρα καλύτερα επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Πάντως δεν χρειάζεται να ανησυχείτε για την επόμενη δεκαετία!!!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τώρα ειλικρινά τι περιμένεις να σου απαντήσω?
Για να απορρίψεις όλη την επιστήμη της ψυχολογίας πάντως χρειάζεσαι μελέτες και σίγουρα καλύτερα επιχειρήματα.

Καμία σχέση!! Δεν απορρίπτω τίποτα ούτε αυτό το είπα σαν επιχείρημα!! Μια ερώτηση έκανα!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν είπα ναι στην υιοθεσία. Απλά δε μετράει η γνώμη μου, οπως και του καθενός που δεν είναι ειδικευμένος στο αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο οι ειδικοί που θα καθορίσουν τα πράγματα. Εγώ, σαν μέλος της κοινωνίας, αν έβλεπα κάτι τέτοιο θα το σχολίαζα, πόσο μάλλον κάποιος πολύ πιο συντηρητικός και αμόρφωτος απο μένα. Ε, δε νομίζω οτι ένα παιδί οφείλει να μεγαλώνει υπο τέτοιες συνθήκες επειδή έτσι το θέλησαν δύο άνθρωποι. Δηλαδή εντάξει, ας μη σκεφτόμαστε μόνο την πάρτη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά μ΄ αυτή τη λογική θα επρεπε να ντύνεται έτσι όπως η κοιννωνία το ορίζει, να σπουδάσει κάτι που η κοινωνία το εγκρίνει.... Άλλωστε νομίζω ότι οι προυποθέσεις για υιοθεσία είναι πολλες ακομα και για στρέιτ ζευγάρια... Τι γίνεται όμως για τις γυναίκες που δεν χρειάζεται να υιοθετήσουν;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά μ΄ αυτή τη λογική θα επρεπε να ντύνεται έτσι όπως η κοιννωνία το ορίζει, να σπουδάσει κάτι που η κοινωνία το εγκρίνει.... Άλλωστε νομίζω ότι οι προυποθέσεις για υιοθεσία είναι πολλες ακομα και για στρέιτ ζευγάρια... Τι γίνεται όμως για τις γυναίκες που δεν χρειάζεται να υιοθετήσουν;;;;


Δεν είναι το ίδιο και το ξέρεις καλά. Η θεμελιώδης διαφορά είναι οτι το πως ντυθείς και το πως θα σπουδάσεις έχεις τις προυποθέσεις να το καθορίσεις μόνος σου. Την οικογένεια στην οποία θα μεγαλώσεις όμως δε μπορείς να τη διαλέξεις. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, το παιδί τελικώς ξεφτιλίζεται για κάτι που δεν επέλεξε και άρα δε φέρει την ευθύνη του. Αυτό πόσο σωστό μπορεί να είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Θεωρώντας δεδομένο ότι ζούμε σε μία κοινωνία που δεν αλλάζει καθόλου, μπορεί να έχεις δίκιο... Δεν είναι όμως επιχείρημα αυτό για να απαγορευτεί η υιοθεσία! Δλδ θα τους πεις ότι δεν μπορούν να υιοθετήσουν γιατί ΄΄΄τι θα πει η κοινωνία?΄΄
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ε,ναι,ρε Danae!Γι'αυτο!Γιατι ενα παιδι 8 και 10 χρονων δεν εχει την νοηση να καταλαβει πως πρεπει να αγνοει την γνωμη της καθε κυρατσας και του καθε ψευτομαγκα!Οσο καλοι γονεις και να'ναι δυο ομοφυλοφιλοι,πιστευεις πως θα'ναι λιγοι οι καλοθελητες που θα λενε στο παιδι "Οι γονεις σου ειναι ανωμαλοι/εκτρωματα/αηδιαστικοι;"Ενα μικρο παιδι θα επηρεαστει πολυ απ'αυτο και δεν ξερεις τι επιπτωση μπορει να'χει αυτο στην ψυχολογια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις. Το βασικό κριτήριο της υιοθεσίας είναι το παιδί να μεγαλώνει με τις συνθήκες που απαιτούνται για μια υγιή ψυχοσύνθεση. Αυτό ειναι πολύ πιο σημαντικό για να επιτραπεί μια υιοθεσία απο οποιοδήποτε άλλο λόγο. Δεν ειναι αλήθεια οτι η ψυχοσύνθεση του παιδιού δε μπορεί παρά να επηρεάζεται αρνητικά από τη γνώμη της κοινωνίας για την "οικογένεια" αυτή, στην οποία κάποιοι του επέβαλλαν οτι πρέπει να ζήσει; Απο κει και πέρα τι συζητάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καταρχάς νομίζω ότι την ψυχολογία του παιδιού μπορούν να την επηρεάσουν και 1002 αλλα πράγματα! Για παράδειγμα μπορεί να λένε τα ίδια (μπορεί όχι τα ίδια ακριβως) σε ένα παιδί του οποίου οι γονείς έχουν χωρίσει!! Και για να μην φανεί ότι είμαι κολλημένη στην αποψη μου δεν έχω ακόμα καταλήξει αν είμαι υπερ ή κατα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Χμμμ το γεγονός ότι όλοι αυτοί οι λεβέεεντες που κάνουν ποστ και μας ξεκαρδίζουν -γιατί εγώ πλέον αυτά τα ακούω για προθέρμανση - που ουσιαστικά μιλούν μόνο για τους άντρες ομοφυλόφιλους, επιβεβαιώνουν μόνο ένα. Ζούμε σε χώρα στην οποία καταδυναστεύουν φαλλοκράτες, σοβινιστές, σεξομανείς, εθνικιστές, ρατσιστές, και το πρόβλημά μας είναι οι ΓΚΕΙ; Ρε. Ο άντρας είναι ο άνθρωπος του οποίου τα γεννητικά όργανα είναι εξωτερικά. Ο άντρας κοινώς έχει πέος. Τώρα, αν αυτός που του αρέσουν οι ξανθιές, αν κάνει σεξ δεκαπέντε φορές την εβδομάδα, αν του αρέσουν οι καστανές, ή οι μελαχρινές, οι καλλιτέχνιδες, αν έχει γενικώς την τάση να το επιδεικνύει -τί ανώριμο Θεέ μου- είναι πιο άντρας από ένα άντρα που απλά έτυχε -για κάποιο λόγο, είτε εκ γενετής είτε ψυχολογικό είτε λόγω κοινωνικών του αντιλήψεων- να ερωτευτεί ένα άλλο άντρα, ε τότε τί να σας πω; Οι άντρες είναι σε ΠΟΛΥ πιο δύσκολη κατάσταση από εμάς τις γυναίκες. Γι αυτό βλέπουμε δράματα στα 40-50 όταν ανακαλύπτουν πως είναι γκέι και διαλύουν οικογένειες, γιατί εξαρχής ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΝΤΑΙ. Πώς να είναι μαντράχαλοι, πώς να είναι πιο άντρες. ΠΑΙΔΙΑ, δεν υπάρχει λίγο άντρας και πολύ άντρας, είναι σα να λες λίγο έγκυος και πολύ έγκυος, ίσως και χειρότερο, έλεος πια. Και τα αγόρια που με τόση μαγκιά αυτοπροβάλλετε τον ανδρισμό σας -λες και οι γκέι δεν είναι άντρες, χα- για να μας πείτε ότι οι γκέι είναι τρελοί, ΕΧΕΤΕ ΚΟΜΠΛΕΞ. Ξεκολλήστε πια.

Όσο για την υιοθεσία. Και βέβαια δεν είναι η μαμά και η μαμά, ο μπαμπάς και ο μπαμπάς. Εγώ αν ποτέ αποφασίσω να υιοθετήσω - ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ, εννοείται - θα φροντίσω να τα ξεκαθαρίσω όλα.


Συμφωνώ απολύτως με miv και in flames gn. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Για παράδειγμα μπορεί να λένε τα ίδια (μπορεί όχι τα ίδια ακριβως) σε ένα παιδί του οποίου οι γονείς έχουν χωρίσει

Δεν υπαρχει περιπτωση για κατι τετοιο!Εκτος απ'τ'οτι ειναι κατι το συνηθισμενο (μη μου πεις πως δεν ξερεις παιδια με χωρισμενους γονεις),ειναι κατι κοινωνικα αποδεκτο.Αυτο το παιδι εχει μια μαμα κι εναν μπαμπα.Το παιδι ενος ομοφυλου ζευγαριου δεν ανηκει σ'αυτο το προτυπο.Και προσωπικα δεν μ'ενοχλει (βασικα ουτε που μ'αφορα),αλλα σκεψου ποσων η "ηθικη" προσβαλλεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σαν τι να θέλω να πω;; Τα λέει όλα μόνο του;; Δεν μπορώ να πιστεψω ότι υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι στην κοινωνία μας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Σαν τι να θέλω να πω;; Τα λέει όλα μόνο του;; Δεν μπορώ να πιστεψω ότι υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι στην κοινωνία μας!!!

Α οκ αυτό πες. Που να ξέρει ο καθένας τη θέση σου; Μπορεί να συμφωνούσες με αυτά που λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top