Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Αυτοί είναι μία άλλη κατηγορία΄αυτοί που βλέπεις στα μεσημεριανάδικα. Δεν έχει να κάνει με αξιοπρέπεια αλλά με ψυχολογικά προβλήματα που δημιουργήθηκαν στους ανθρώπους αυτούς που για κάποιο λόγο -ίσως λόγω καταπίεσης, ποιος ξέρει;- με αποτέλεσμα τώρα να έχουν εμμονή με τη σεξουαλικότητά τους. Σίγουρα δεν έχω κάτι με τους ψυχασθενείς, γι αυτό υπάρχει η ψυχιατρική, αλλά ας μην προβάλλονται ως πρότυπα ομοφυλοφιλίας... Γιατί σας λέω, είναι προσβλητικά για τους ομοφυλόφιλους.
Εισαι ψυχολογος και το λες αυτο η εχεις διαβασει κατι σχετικο;πες αν ειναι να μαθουμε και εμεις....γιατι επιστημονικα η ομοφυλοφιλια εχει παψει να θεωρητε ασθενεια εδω και παρα πολλα χρονια.το οτι κανουνε χαβαλε και αυτοσαρκαζονται μερικοι απο αυτους που βγαινουν στην tv καθε αλλο παρα κακο ειναι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mistirios

Νεοφερμένος

Ο Mistirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι επιλογή τους να το κάνουν αυτό.. και δεν μπορεί κανείς να τους εμποδίσει αρκεί να μην το βγάζουν αυτό παραπέρα..

τώρα περί γάμου και υοθεσίας ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα... μπορούν απλά να συμβιώνουν στην τελική και δεν τίθετε εδώ θέμα πέρι δικαιωμάτων και δημοκρατίας..

«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία..» Ισοκράτης 436-338 π.Χ.

και ας μην ξεχνάν μερικοί ότι για να έχεις δικαιώματα αυτό σημαίνει ότι πρώτα έχεις ευθήνες.. τέσπα είναι πάααααααρα πολλά που μπορεί να γράψει κάποιος για αυτά


Που ξέρεις εσύ οτι αυτή είναι η πραγματική ανθρώπινη φύση;
Ζώο είναι και ο άνθρωπος, και σε πολλά είδη ζώων παρατηρείται ομοφυλοφιλία στη φύση.
Αυτές είναι τελειώς σκοταδιστικές αντιλήψεις, όπως στον μεσαίωνα που θεωρούσαν τους αριστερόχειρες 'ελαττωματικούς' και τους επέβαλαν με το ζόρι να χρησιμοποιούν το δεξί χέρι, δημιουργώντας προβλήματα.

Γιατί έχω την εντύπωση οτι έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση;


Είσαι στα καλά σου άνθρωπε μου? άκου εκεί σκοταδιστικές αντιλήψεις.. το ότι είναι φυσικό σημαίνει ότι πολύ απλά θα ερχόταν φυσικά σε όλους τους ανθρώπους μιας και θα είχε ένα νόημα.. τώρα να γεμίζει κάποιος τον πρώκτο του με κρέας καθαρή λαγνεία είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μπορει να ερχεται φυσικα απλως να καταπιεζεται απο τις κοινωνικες αντιληψεις. Οι γυναικες που δεν καταπιεζονται τοσο πολυ σε αυτο το ζητημα κανουν πολυ πιο ευκολα κατι με αλλη γυναικα απο οτι οι αντρες με αλλους αντρες.
Δε βλεπω πουθενα να καταχραζεται το δικαιωμα της ισοτητας και της ελευθεριας, με το να ζητουν τη νομικη ή/και θρησκευτικη συνδεση δυο ανθρωποι. Γιατι ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ πανω απο ολα. Διαβαζα συνεντευξεις ζευγαριων στο Βημαgazino αν θυμαμαι σωστα, και ελεγαν οτι θελουν να μπορουν να εχουν κοινα οικονομικα, να μπορουν δηλαδη να αγορασουν σπιτι μαζι, να το κληροδοτησουν αν θελουν κτλ. Δε βλεπω κανενα λογο να τους στερει το κρατος κατι τετοιο. Και οσο για την υιοθεσια, ειναι προτιμοτερο να μενουν ορφανα τα παιδια δηλαδη? Αγαπη θελουν να δωσουν, δεν ειναι υποχρεωτικο οτι θα γινει το παιδι ομοφυλοφιλο επειδη εχει ομοφυλοφιλους γονεις, οπως και προκυπτουν ομοφυλοφιλα παιδια σε κανονικες οικογενειες.

Και για το τελευταιο που λες, οση λαγνεια υπαρχει σε ενα ετεροφυλοφιλο ζευγαρι υπαρχει και σε ενα ομοφυλοφιλο, δηλαδη ειναι αναλογα τους ανθρωπους. Αλλοι το κανουν γιατι ειναι ερωτευμενοι, αλλοι απλως απο λαγνεια. Επισης μιλας μονο για σεξ μεταξυ αντρων και ξεχνας μεταξυ γυναικων, μηπως δεν εχεις προβλημα με τις λεσβιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mistirios

Νεοφερμένος

Ο Mistirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και επειδή είναι άνθρωποι δηλαδή? τα φυτά και τα ζώα έρχονται σε δεύτερη μοίρα? και αυτά ψυχή δεν έχουν? και ο παιδεραστής και ο φονιάς είναι άνθρωποι.. μήπως θα έπρεπε να κάνουν και αυτοί κανένα σύλλογο ή να κυκλοφορούν ελεύθεροι στους δρόμους? στο κάτω κάτω άνθρωποι δεν είναι.. ?

Δεν είπα ποτέ οτι το παιδί θα βγεί και αυτό ομοφυλόφιλο, και για πες μου πέρα από το ότι για μένα να έιναι κάποιος ομοφυλόφιλος είναι άρρωστος γιατί πολύ απλά δεν είναι φυσιολογικό αυτός ο άνθρωπος δεν έχει ορθή σκέψη και λογική που μπορεί να οδηγήσει αλλού μετά.. ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ έχουν οι άνδρες και αυτό είναι που τους κάνει επιβήτορες να δίνουν δηλαδή και όχι να παίρνουν.. εσείς οι γυναίκες άλλωστε σήμερα δεν παραπονιέσται ότι δεν υπάρχουν πια αληθινοί άντρες..? δεν μιλάω προσωπικά για σένα αλλά ξέρω κοπέλες που ενώ είναι θετικές όταν τίθετε θέμα ομοφυλοφιλίας κατά τα άλλα παραπονιούνται ότι οι άντρες έχουν γίνει γυναικούλες και δεν τις κυνηγάν πια.. αντιθέτως..τεσπα
δηλαδή πως θα μεγαλώσει αυτό το παιδί? ποιον απο τους δύο θα λέει μαμά ? μέσα σε τη οικογένεια θα μεγαλώσει? το πως θα το αντιμετωπίζουν οι γύρω του, θα λένε να το παιδί των πούστηδων.. μετά όταν μεγαλώσει στην ταυτότητα στο όνομα μητέρας θα γράφει Βαγγέλης δλδ ? ξέρεις πόσες δυσκολίες θα αντιμετωπίσει ειδικά στην εύρεση εργασίας.. καταρχήν το ίδιο το παιδί θα θέλει να έχει τέτοιους γονείς ? πως θα αισθάνετε για κάτι τέτοιο? αυτά τα σκέφτηκες ποτέ τη επιπτώσεις θα έχουν στην ψυχολογία του παιδιού και τη παράδειγματα θα πάρει απο αυτά? ένας άντρας έτσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον πρέπει να τον διακατέχουν οι αρετές της σωφροσύνης, της δικαιωσύνης της εγκράτειας και της ανδρείας γιατί ζούμε σε δύσκολους καιρούς, ποτέ δεν ήταν εύκολη η ζωή εξάλλου.. τουλάχιστον για τους περισσότερους έχεις δεί εσύ κανέναν που να αγωνίζεται να τα φέρει πέρα και να βγάλει τα προς το ζήν, να ζήσει την οικογένεια του με πολλούς κόπους και θυσίες να είναι ομοφυλόφιλος? σκέφτηκες ποτέ γιατί?

Ένας ομοφυλόφιλος αλήθεια όταν χρειάζεται να αντιμετωπίσει πραγματικές δυσκολίες και προκλήσεις τη θα κάνει? Αν πχ χρειαστεί να προστατέψει την πατρίδα και την ελευθερία μας που με τόσο αίμα έχει πληρωθεί. κάποιος που έχει συνηθήσει να στύνετε δηλαδή θα έχει το απαραίτητο θάρρος να αντέξει τις δυσκολίες της ζωής

Στα ετερόφυλα ζευγάρια μπορεί να υπάρξει και κάποιο αίσθημα, μια αγάπη που δημιουργήται μόνο επειδή ένας άντρας μπορεί να αγαπήσει έτσι μια γυναίκα και το αντίθετο..

Τώρα για τις γυναίκες.. δεν είναι και ότι καλύτερο και δεν αρμόζει σε σοβαρές γυναίκες αλλά τέτοια θηλυπρεπή αισθήματα είναι πιο ομογενή όταν εκδηλώνονται μεταξύ γυναικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Εσύ δε θα λες "Να το παιδί των πούστηδων" δλδ;

Η πολλή τηλεόραση βλάπτει πάντως.
Δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο. :D


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mistirios

Νεοφερμένος

Ο Mistirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγώ μίλησα για το πως θα το αντιμετωπίσει η κοινωνία... γιατί σε μια κοινότητα ανθρώπων θα ζεί, όχι στο σπίτι μου για να έχει σημασία τι πιστεύω εγώ ο ίδιος
και αν θες να μάθεις εγώ προσωπικά δεν θα κρίνω το παίδι από το αν είναι παιδί ομοφυλοφίλων αλλά από το χαρακτήρα του


και αυτό με την τηλεόραση που κολάει δλδ ..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τώρα για τις γυναίκες.. δεν είναι και ότι καλύτερο και δεν αρμόζει σε σοβαρές γυναίκες αλλά τέτοια θηλυπρεπή αισθήματα είναι πιο ομογενή όταν εκδηλώνονται μεταξύ γυναικών


Σου εύχομαι μια μέρα να νιώσεις για μια γυναίκα ό,τι νιώθει μία γυναίκα για μία άλλη ή ένας άντρας για κάποιο άλλο άντρα. :]
Αλλά μάλλον με τα μυαλά που κουβαλάς ποτέ δε θα καταφέρεις κάτι τέτοιο. :nono: Περαστικά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
και αυτό με την τηλεόραση που κολάει δλδ ..?
Σε όλα. :)

Δε μπορώ να καταλάβω πως συνδέεται η ομοφυλοφιλία με το αν θα μπορεί ένας άνθρωπος να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες της ζωής. Μάλλον συνδέεις την ομοφυλοφιλία με τη θηλυπρέπεια και γενικά το barbie πρότυπο που κυριαρχεί στην τηλεόραση για τους gay.
Γιατί άλλωστε, ένας αρρενωπός ομοφυλόφιλος (υπάρχουν και τέτοιοι, αμέ) δεν έχει τη θηλυπρέπεια να του "μαρτυράει" τις σεξουαλικές προτιμήσεις και συνεπώς αυτομάτως κατατάσσεται στα μάτια του καθενός ως ετεροφυλόφιλος.

Όσον αφορά το:
τουλάχιστον για τους περισσότερους έχεις δεί εσύ κανέναν που να αγωνίζεται να τα φέρει πέρα και να βγάλει τα προς το ζήν, να ζήσει την οικογένεια του με πολλούς κόπους και θυσίες να είναι ομοφυλόφιλος? σκέφτηκες ποτέ γιατί?
... και αυτό προκύπτει από τηλεοπτικά πρότυπα, sorry.
Στην πραγματικότητα ένας ομοφυλόφιλος περνάει πολύ πιο δύσκολη ζωή αφού έρχεται αντιμέτωπος με ένα σύνολο αντιλήψεων του μεσαίωνα που ακόμα μαστίζουν την κοινωνία καθώς επίσης και με την έλλειψη ενημέρωσης αλλά και στιγματισμού για το θέμα της ομοφυλοφιλίας.

Στα ετερόφυλα ζευγάρια μπορεί να υπάρξει και κάποιο αίσθημα, μια αγάπη που δημιουργήται μόνο επειδή ένας άντρας μπορεί να αγαπήσει έτσι μια γυναίκα και το αντίθετο..
Φάουλ


Η πολύ τηλεόραση και οι γενικεύσεις βλάπτουν (updated :D ).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και επειδή είναι άνθρωποι δηλαδή? τα φυτά και τα ζώα έρχονται σε δεύτερη μοίρα? και αυτά ψυχή δεν έχουν? και ο παιδεραστής και ο φονιάς είναι άνθρωποι.. μήπως θα έπρεπε να κάνουν και αυτοί κανένα σύλλογο ή να κυκλοφορούν ελεύθεροι στους δρόμους? στο κάτω κάτω άνθρωποι δεν είναι.. ?

Δεν είπα ποτέ οτι το παιδί θα βγεί και αυτό ομοφυλόφιλο, και για πες μου πέρα από το ότι για μένα να έιναι κάποιος ομοφυλόφιλος είναι άρρωστος γιατί πολύ απλά δεν είναι φυσιολογικό αυτός ο άνθρωπος δεν έχει ορθή σκέψη και λογική που μπορεί να οδηγήσει αλλού μετά.. ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ έχουν οι άνδρες και αυτό είναι που τους κάνει επιβήτορες να δίνουν δηλαδή και όχι να παίρνουν.. εσείς οι γυναίκες άλλωστε σήμερα δεν παραπονιέσται ότι δεν υπάρχουν πια αληθινοί άντρες..? δεν μιλάω προσωπικά για σένα αλλά ξέρω κοπέλες που ενώ είναι θετικές όταν τίθετε θέμα ομοφυλοφιλίας κατά τα άλλα παραπονιούνται ότι οι άντρες έχουν γίνει γυναικούλες και δεν τις κυνηγάν πια.. αντιθέτως..τεσπα
δηλαδή πως θα μεγαλώσει αυτό το παιδί? ποιον απο τους δύο θα λέει μαμά ? μέσα σε τη οικογένεια θα μεγαλώσει? το πως θα το αντιμετωπίζουν οι γύρω του, θα λένε να το παιδί των πούστηδων.. μετά όταν μεγαλώσει στην ταυτότητα στο όνομα μητέρας θα γράφει Βαγγέλης δλδ ? ξέρεις πόσες δυσκολίες θα αντιμετωπίσει ειδικά στην εύρεση εργασίας.. καταρχήν το ίδιο το παιδί θα θέλει να έχει τέτοιους γονείς ? πως θα αισθάνετε για κάτι τέτοιο? αυτά τα σκέφτηκες ποτέ τη επιπτώσεις θα έχουν στην ψυχολογία του παιδιού και τη παράδειγματα θα πάρει απο αυτά? ένας άντρας έτσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον πρέπει να τον διακατέχουν οι αρετές της σωφροσύνης, της δικαιωσύνης της εγκράτειας και της ανδρείας γιατί ζούμε σε δύσκολους καιρούς, ποτέ δεν ήταν εύκολη η ζωή εξάλλου.. τουλάχιστον για τους περισσότερους έχεις δεί εσύ κανέναν που να αγωνίζεται να τα φέρει πέρα και να βγάλει τα προς το ζήν, να ζήσει την οικογένεια του με πολλούς κόπους και θυσίες να είναι ομοφυλόφιλος? σκέφτηκες ποτέ γιατί?

Ένας ομοφυλόφιλος αλήθεια όταν χρειάζεται να αντιμετωπίσει πραγματικές δυσκολίες και προκλήσεις τη θα κάνει? Αν πχ χρειαστεί να προστατέψει την πατρίδα και την ελευθερία μας που με τόσο αίμα έχει πληρωθεί. κάποιος που έχει συνηθήσει να στύνετε δηλαδή θα έχει το απαραίτητο θάρρος να αντέξει τις δυσκολίες της ζωής

Στα ετερόφυλα ζευγάρια μπορεί να υπάρξει και κάποιο αίσθημα, μια αγάπη που δημιουργήται μόνο επειδή ένας άντρας μπορεί να αγαπήσει έτσι μια γυναίκα και το αντίθετο..

Τώρα για τις γυναίκες.. δεν είναι και ότι καλύτερο και δεν αρμόζει σε σοβαρές γυναίκες αλλά τέτοια θηλυπρεπή αισθήματα είναι πιο ομογενή όταν εκδηλώνονται μεταξύ γυναικών


Τα φυτα και τα ζωα δεν παντρευονται.... το εχασες λιγο εκει.

Τεστοστερονη εχουν ναι, αλλα αυτο δε σχετιζεται με το ποιος δινει ή παιρνει. Μηπως εχεις την αντιληψη ο τι αυτος που "δινει" στο ομοφυλοφιλικο σεξ ειναι ετεροφυλοφιλος? Διαβαζα στο ζευγαρι αντρων, που ελεγε ο ενας οτι αναγνωριζει πως ειναι και οι δυο κυνηγοι και γι αυτο θα συγχωρουσε πιο ευκολα την απιστια. Καποιος ομοφυλοφιλος αντρας δε "χανει" το.. κυνηγετικο ενστικτο.. απλως εχει αλλο target group.

Αυτες που λες οτι παραπονιουνται αλλα και ειναι υπερ ειναι δικο τους προβλημα... προφανως πρεπει να σκεφτουν ξανα καποια πραγματα.

Πρεπει να λεει καποιον μαμα? Σε μια μονογονεϊκη οικογενεια που ο πατερας εχει τα παιδια ποιον λεει μαμα? Τωρα τα υπολοιπα περι κοινωνικης κατακραυγης, κτλ, φυσικα και τα σκεφτομαι και εγω και τα ομοφυλοφιλα ζευγαρια και οι αποψεις διιστανται. Σε αυτη τη συνεντευξη που ελεγα παραπανω, καποιοι δεν ηθελαν παιδι για τα σχολια της κοινωνιας και ειναι λογικο.

Αυτο για το στρατο ειναι οτιναναι. Οι ομοφυλοφιλοι νομιζεις δεν πανε στρατο? Πανε και παραπανε και η σεξουαλικοτητα τους δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την πατριωτικοτητα τους και το συναισθημα της πατριδας γενικοτερα... πραγματικα δε ξερω πως σου ηρθε αυτο το πραγμα. Ενας ομοφυλοφιλος μπορει να ειναι πολυ περισσοτερο ΑΝΤΡΑΣ απο εναν που νομιζει οτι ειναι αντρας επειδη εχει γκομενες και να μπορεσει να υπερασπιστει την πατριδα πολυ καλυτερα απο εναν αλλο. Εχεις ταυτισει την εννοια ομοφυλοφιλος με την εννοια κοτουλα και δεν ειναι καθολου ετσι.

Το ποιος μπορει να αγαπησει ποιον δεν θα το ορισεις ουτε εσυ ουτε κανενας μας για ολους. Ο καθενας για τον εαυτο του. Η εμπειρια μου παντως, μου λεει οτι μπορει να υπαρξει αγαπη μεταξυ αντρων σαν ετεροφυλο ζευγαρι.

Επισης το ποιος ειναι σοβαρος δεν κρινεται απο τη σεξουαλικη του ζωη και το ποιον αγαπα.


Πολλη τηλεοραση βλεπεις οντως...


και αν θες να μάθεις εγώ προσωπικά δεν θα κρίνω το παίδι από το αν είναι παιδί ομοφυλοφίλων αλλά από το χαρακτήρα του


Απο αυτα που λες μεχρι στιγμη, το αντιθετο φαινεται οτι θα εκανες...




Αυτα που λεει ο Πετρος, επισης, ειναι πολυ σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mistirios

Νεοφερμένος

Ο Mistirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σου εύχομαι μια μέρα να νιώσεις για μια γυναίκα ό,τι νιώθει μία γυναίκα για μία άλλη ή ένας άντρας για κάποιο άλλο άντρα. :]
Αλλά μάλλον με τα μυαλά που κουβαλάς ποτέ δε θα καταφέρεις κάτι τέτοιο. :nono: Περαστικά σου.


άλλο να αγαπάς κάποιον για αυτό που είναι, γιατί 3 χρόνια σε οικοτροφείο έμενα αν θες να μάθεις και αγάπησα πολύ άλλους του ίδιου φύλλου γιατί μας ενώνουν πράγματα και καταστάσεις, που δεν πιστεύω οτί εσύ έχεις βιώσει ποτέ και ούτε πρόκειτε, αλλά σίγουρα δεν γαμήθηκα μαζί τους

τέλος πάντων ότι είχα να πώ λίγο πολύ το είπα δεν ξανά ασχολούμαι η πλειοψηφία των ηλικιών που ύπαρχουν εδώ μέσα και οι εμπειρίες τους δεν είναι σε θέση να κάνουν τέτοιες συζητήσεις και να καταλάβουν κάποια πράγματα.. δεν λέω ότι είμαι κανένας μεγάλος ή πολυταξιδευμένος αλλά σίγουρα κάποια πράγματα θα τα έλεγε ενα κουτσούβελο που δεν έχει κάνει ακόμα τίποτα απολύτως στην ζωή του δεν τα λέω.


κρου δεν θα μπώ στον κόπο να απαντήσω σε αυτά που είπες γιατί δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις αλλά μην μιλάς για στρατό σε μένα γιατί υπηρετώ στις ειδικές δυνάμεις και ξέρω πολύ καλά τη σημαίνει να έχεις κάποιον στην οικογένεια που πολέμησε, στην κύπρο συγκεκριμένα σαν βατραχάνθρωπος(κάτι που δεν είσαι καν σε θέση να αντιλιφθείς τη σημαίνει κάτι τέτοιο και για εκείνη την εποχή) τώρα για τους άλλους που παν και παραπανε στρατό γιατι στις μέρες μας η κατασκήνωση του αγίου παντελεήμωνα έχει σκληρότερη εκπαίδευση πλην μερικών σωμάτων που ευτηχώς έχω την τιμή να ανήκω σε ένα από αυτά έχουμε ελάχιστους ομοφιλόφιλους συγκεκριμένα ένας υπάρχει στην μονάδα μου και αυτός δεν το κάνει βούκηνο

Ήταν λάθος μου που γράφτηκα σε έναν παιδότοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Την ιδια ηλικια εχουμε, του '90 ειμαι κι εγω. Και ο Πετρος μεγαλυτερος. Δικαιολογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
άλλο να αγαπάς κάποιον για αυτό που είναι, γιατί 3 χρόνια σε οικοτροφείο έμενα αν θες να μάθεις και αγάπησα πολύ άλλους του ίδιου φύλλου γιατί μας ενώνουν πράγματα και καταστάσεις, που δεν πιστεύω οτί εσύ έχεις βιώσει ποτέ και ούτε πρόκειτε, αλλά σίγουρα δεν γαμήθηκα μαζί τους

τέλος πάντων ότι είχα να πώ λίγο πολύ το είπα δεν ξανά ασχολούμαι η πλειοψηφία των ηλικιών που ύπαρχουν εδώ μέσα και οι εμπειρίες τους δεν είναι σε θέση να κάνουν τέτοιες συζητήσεις και να καταλάβουν κάποια πράγματα.. δεν λέω ότι είμαι κανένας μεγάλος ή πολυταξιδευμένος αλλά σίγουρα κάποια πράγματα θα τα έλεγε ενα κουτσούβελο που δεν έχει κάνει ακόμα τίποτα απολύτως στην ζωή του δεν τα λέω.


Έλεος πια.
Δηλαδή, όποτε δεν έχετε αρκετά επιχειρήματα προβάλλετε την ηλικία σας; Και ότι είσαι 18, τί; Κι εγώ είμαι του 91, σχεδόν 17. Μάλιστα ως αγόρι ίσως είσαι και πιο ανώριμος από εμένα αλλά δεν το κάνω θέμα, ξέρεις! Πήγαινε άνοιξε κανένα βιβλίο κι εσύ κι όλοι οι ομοφοβικοί, είναι καιρός να ανοίξετε τα μυαλά σας. Κουράστηκα να είμαι τόσο ευγενική τη στιγμή που με προσβάλλετε. Έλεος. ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ να πάθετε αυτό ακριβώς που έπαθα κι εγώ όταν είχα τα μυαλά σας. Να σας έρθει ένας κεραυνός κατακούτελα και να τ'αλλάξει ΟΛΑ γύρω σας. Είναι η χειρότερη εκδίκηση - αν και μετά σε κάνει να αναθεωρήσεις τον κόσμο προς το καλύτερο.

Ξέρεις κάτι; Χαίρομαι που είμαι ομοφυλόφιλη και δεν έχω αυτές τις απόψεις που ρίχνουν ολόκληρη την ανθρωπότητα στην υποκουλτούρα του μεσαίωνα. Χαίρομαι που μ'αρέσουν οι κοπέλες, που ο κόσμος για μένα είναι πιο χαρούμενος, πιο gay πιο πολύχρωμος από το δικό σου (και ολων των ομοφοβικων). :P Χαχα, εσύ χάνεις. Και χαίρομαι επίσης που βλέπω τόσους ετεροφυλόφιλους που μας υποστηρίζουν. Μπράβο παιδιά... Προσωπικά, ευχαριστώ πολύ... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
άλλο να αγαπάς κάποιον για αυτό που είναι, γιατί 3 χρόνια σε οικοτροφείο έμενα αν θες να μάθεις και αγάπησα πολύ άλλους του ίδιου φύλλου γιατί μας ενώνουν πράγματα και καταστάσεις, που δεν πιστεύω οτί εσύ έχεις βιώσει ποτέ και ούτε πρόκειτε, αλλά σίγουρα δεν γαμήθηκα μαζί τους

τέλος πάντων ότι είχα να πώ λίγο πολύ το είπα δεν ξανά ασχολούμαι η πλειοψηφία των ηλικιών που ύπαρχουν εδώ μέσα και οι εμπειρίες τους δεν είναι σε θέση να κάνουν τέτοιες συζητήσεις και να καταλάβουν κάποια πράγματα.. δεν λέω ότι είμαι κανένας μεγάλος ή πολυταξιδευμένος αλλά σίγουρα κάποια πράγματα θα τα έλεγε ενα κουτσούβελο που δεν έχει κάνει ακόμα τίποτα απολύτως στην ζωή του δεν τα λέω.
Η Χριστίνα μίλησε για το ερωτικό συναίσθημα (το οποίο συνδέεται άμεσα με τον σεξουαλικό προσανατολισμό) και όχι γενικά για την αγάπη μεταξύ ανθρώπων (μεταξύ φίλων, γονέων-παιδιών, και γενικά την αγάπη που μπορεί να αναπτυχθεί μεταξύ ανθρώπων ανεξαρτήτως φύλου). :)

Όσο για τα τελευταία σχόλια, το ίδιο ισχύει και για σένα που έχεις την εντύπωση ότι μπορείς να κρίνεις απόλυτα μια ομάδα ανθρώπων όπως οι ομοφυλόφιλοι και να τα ισοπεδώνεις όλα.

Ο καθένας ανεξαρτήτου ηλικίας μπορεί να έχει βιώσει δύσκολες καταστάσεις και εμπειρίες στη ζωή του που του έχουν επιτρέψει να δει κάποια πράγματα με άλλο μάτι. Αυτό της πραγματικότητας και όχι αυτό με το οποίο το βλέπουν "οι έξω" που στο κάτω κάτω δε τους ενδιαφέρει. Είναι σημαντικό όταν προσπαθούμε να κρίνουμε μια ομάδα ανθρώπων να λειτουργούμε με δυνατή και κριτική σκέψη και όχι χαλαρή με βάση επιφανειακές καταστάσεις που έχουμε αντιληφθεί.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είσαι στα καλά σου άνθρωπε μου? άκου εκεί σκοταδιστικές αντιλήψεις.. το ότι είναι φυσικό σημαίνει ότι πολύ απλά θα ερχόταν φυσικά σε όλους τους ανθρώπους μιας και θα είχε ένα νόημα.. τώρα να γεμίζει κάποιος τον πρώκτο του με κρέας καθαρή λαγνεία είναι
Φυσικό είναι οτιδήποτε γίνεται αυθόρμητα στη φύση, και η ομοφυλοφιλία είναι μέσα σε αυτά.
Το να γεμίζει κάποια το αιδοίο της με κρέας, και το αντίστροφο, δεν είναι λαγνεία; Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν γίνεται για λόγους αναπαραγωγής, είναι καθαρά για λόγους απόλαυσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARION-VALO-XXX

Νεοφερμένος

Η marion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
σιγα τ θεμα!!!!εγω προτιμω ο γκομενοσ μ να παει με αλλον παρα με αλλη!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
κρου δεν θα μπώ στον κόπο να απαντήσω σε αυτά που είπες γιατί δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις αλλά μην μιλάς για στρατό σε μένα γιατί υπηρετώ στις ειδικές δυνάμεις και ξέρω πολύ καλά τη σημαίνει να έχεις κάποιον στην οικογένεια που πολέμησε, στην κύπρο συγκεκριμένα σαν βατραχάνθρωπος(κάτι που δεν είσαι καν σε θέση να αντιλιφθείς τη σημαίνει κάτι τέτοιο και για εκείνη την εποχή) τώρα για τους άλλους που παν και παραπανε στρατό γιατι στις μέρες μας η κατασκήνωση του αγίου παντελεήμωνα έχει σκληρότερη εκπαίδευση πλην μερικών σωμάτων που ευτηχώς έχω την τιμή να ανήκω σε ένα από αυτά έχουμε ελάχιστους ομοφιλόφιλους συγκεκριμένα ένας υπάρχει στην μονάδα μου και αυτός δεν το κάνει βούκηνο

Ήταν λάθος μου που γράφτηκα σε έναν παιδότοπο

Το αν ειχες καποιον που πολεμησε δεν εχει καμια σχεση με αυτο το θεμα και φυσικα δεν εισαι ο μονος, και το παρουσιαζεις ετσι τρομερα... ελεος. Ποσως με ενδιαφερει αν εισαι στο στρατο, οπως ειπε και ο Πετρος οι ομοφυλοφιλοι μπορει να περασουν κακουχιες που εσυ δε θα γνωρισεις ποτε και ειναι πολυ σκληροτερες γιατι σε ακολουθουν σε ολη σου τη ζωη (κοινωνικη κατακραυγη).


Τι παιδοτοπο μωρε, την ιδια ηλικια εχουμε, πολυ τρανος το παιζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
σιγα τ θεμα!!!!εγω προτιμω ο γκομενοσ μ να παει με αλλον παρα με αλλη!!!!!!!!!

χαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχ:lol:
όχι. γιατί αυτό θα σημαίνει ότι σε είχε μόνο για βιτρίνα προσπαθόντας να κρύψει την πραγματική του σεξουαλικότητα. Θα σ άρεσε αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μπορει να ηταν απλως bi, δεν ειναι απαραιτητο να την ειχε για βιτρινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
άλλο να αγαπάς κάποιον για αυτό που είναι, γιατί 3 χρόνια σε οικοτροφείο έμενα αν θες να μάθεις και αγάπησα πολύ άλλους του ίδιου φύλλου γιατί μας ενώνουν πράγματα και καταστάσεις, που δεν πιστεύω οτί εσύ έχεις βιώσει ποτέ και ούτε πρόκειτε, αλλά σίγουρα δεν γαμήθηκα μαζί τους

τέλος πάντων ότι είχα να πώ λίγο πολύ το είπα δεν ξανά ασχολούμαι η πλειοψηφία των ηλικιών που ύπαρχουν εδώ μέσα και οι εμπειρίες τους δεν είναι σε θέση να κάνουν τέτοιες συζητήσεις και να καταλάβουν κάποια πράγματα.. δεν λέω ότι είμαι κανένας μεγάλος ή πολυταξιδευμένος αλλά σίγουρα κάποια πράγματα θα τα έλεγε ενα κουτσούβελο που δεν έχει κάνει ακόμα τίποτα απολύτως στην ζωή του δεν τα λέω.


κρου δεν θα μπώ στον κόπο να απαντήσω σε αυτά που είπες γιατί δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις αλλά μην μιλάς για στρατό σε μένα γιατί υπηρετώ στις ειδικές δυνάμεις και ξέρω πολύ καλά τη σημαίνει να έχεις κάποιον στην οικογένεια που πολέμησε, στην κύπρο συγκεκριμένα σαν βατραχάνθρωπος(κάτι που δεν είσαι καν σε θέση να αντιλιφθείς τη σημαίνει κάτι τέτοιο και για εκείνη την εποχή) τώρα για τους άλλους που παν και παραπανε στρατό γιατι στις μέρες μας η κατασκήνωση του αγίου παντελεήμωνα έχει σκληρότερη εκπαίδευση πλην μερικών σωμάτων που ευτηχώς έχω την τιμή να ανήκω σε ένα από αυτά έχουμε ελάχιστους ομοφιλόφιλους συγκεκριμένα ένας υπάρχει στην μονάδα μου και αυτός δεν το κάνει βούκηνο

Ήταν λάθος μου που γράφτηκα σε έναν παιδότοπο

λοιπον....απο τα μαυρισμενα γραμματα που εβαλα στο ποστ σου, φαινεται το ποιον σου σαν ανθρωπος..αμα σε χαρακτηριζα θα ξαναετρωγα ban..δεδομενου οτι ειρωνευτηκες αλλον χρηστη και δε σε απεκλεισαν ..εχω το δικαιωμα να σε ειρωνευτω και εγω...δεν θα σε βρισω γιατι ουτε αξιζεις να σε βρισω..ουτε γουσταρω να πεσω στο δικο σου ζωικο επιπεδο...

λοιπον ακου καποια πραγματα ρε playmobil μπας και μαθεις να εισαι ανθρωπος....

πρωτο μαθημα: θα πεις στον καθρεφτη 10 φορες ειμαστε ολοι ισοι και διαφορετικοι....επειδη καταλαβαινει ο καθενας ποσο ασχετος εισαι...η ομοφυλοφιλια ειναι σεξουαλικη προτιμηση και δεν αποκταται...αλλα την εχει καποιος εκ γενετης...το θεμα ειναι ορμονικο και γενετικο...ειναι κι αυτοι ανθρωποι...(σε αντιθεση με εσενα)...οι ομοφυλοφιλοι δεν εχουν κατι να διαχωριστουν απο τους υπολοιπους μας...ειναι σαν να μου λες διαχωριζω καποιον που προτιμαει τον μουσακα, ενω εμενα μου αρεσουν οι μπαμιες...για να φανταστεις ποσο βλακωδες ειναι να βαζεις ταμπελες...

δευτερο μαθημα: τι με ενδιαφερει ρε αμα εσυ υπηρετησες σε ειδικες δυναμεις...αυτες τις μπουρδολογιες ξεχασε τις...οι πραγματικες εμπειριες αποκτουνται μεσα στην κοινωνια και τη ζωη...αλλα εσυ δεν ζεις φιλε μου, εισαι νεκρος..να το ξες...καθεσαι και πουλας πνευμα σε ενα μαθητικο site επειδη υπηρετησες καπου??νιωθεις? και τι σχεση εχει αυτο με το πως αντιλαμβανεται καποιος τα θεματα πχ για τους ομοφυλοφιλους...ειναι πολυ ακυρο αυτο που λες...να μαθεις να μην επιδεικνυεσαι σε μια συζητηση...(οχι οτι το να υπηρετησεις σε ειδικες δυναμεις ειναι και κατι το σπουδαιο...αλλα τεσπα ..μη βγουμε off...σπουδαιο θα ηταν αμα σταματουσες εναν πολεμο πχ ή αμα βοηθουσες αμαχους πληθυσμους..αλλα αστο για αλλη φορα αυτο..μαθε πρωτα τα βασικα...)

τριτο μαθημα: θα μαθεις να σεβεσαι οποιονδηποτε συνομιλητη σου, οπως επισης και την κοινοτητα των μαθητων εδω...μιλας λες και απευθυνεσαι σε κανεναν που δεν καταλαβαινει..εισαι υπεροπτης και νομιζεις οτι ξες κατι παραπανω ενω στην πραγματικοτητα εσυ εισαι ο κλειστομυαλος..λες στην Krou..."δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις..."..."μη μιλας για στρατο σε μενα"...με αυτο δειχνεις οτι καταρχας δεν σεβεσαι εναν σχεδον συνομηλικο σου συνομιλητη και οτι δεν εισαι διατεθειμενος να κανεις διαλογο...αυτο σημαινει οτι δεν εισαι διατεθειμενος να υποστηριξεις την δημοκρατια...δηλαδη δεν εισαι και σωστος πολιτης...με αλλα λογια..εμφανιζεις απολυτη φασιστοειδη συμπεριφορα...μαθε λοιπον να μιλας και να εισαι δημοκρατικος και μετα ελα να μιλησεις για τοσο σημαντικα θεματα που δυστυχως δεν θα επρεπε καν να αποτελουν ζητηματα οπως οι ομοφυλοφιλοι..γιατι οπως προανεφερα δεν ειναι προβλημα..αλλα ειναι ισοι με μας...το ιδιο...ανθρωποι...

τεταρτο μαθημα: " Ήταν λάθος μου που γράφτηκα σε έναν παιδότοπο"
το forum ειναι μαθητων γυμνασιου και λυκειου...μεσα σε αυτο υπαρχουν επισης φοιτητες και καθηγητες...πρεπει να σε ανησυχει το γεγονος οτι αυτοι δεν καθισαν να ασχοληθουν και πολυ μαζι σου...γιατι προφανως ειδαν τις παπαριες που γραφεις και βαρεθηκαν να σου απαντησουν και να σε "ταπωσουν"...και αν θες να μαθεις..ισως οντως να ηταν λαθος σου που γραφτηκες γιατι εδω μεσα παρατηρησα οτι υπαρχουν πολλα λογικα ατομα με κριτικη ικανοτητα που δεν κολωνουν να πουν τα πραγματα με το ονομα τους..και ουτε τρωνε την φολα των περισσοτερων ακροδεξιων...λοιπον οντως εδω μεσα ακουγεται περισσοτερο η αληθεια...και η αληθεια ποναει...ισως σου κανει κακο...αλλα μην πληγωθεις...κατι θα μαθεις απο αυτην...



να εισαι καλα...ευχομαι ειλικρινα να καταλαβεις καποια στιγμη οτι αυτα που λες ειναι αβασιμα...ειλικρινα λυπαμαι που υπαρχουν τετοιες αντιληψεις...κριμα....



Ελευθερια σε ολους...




In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epinephelus

Νεοφερμένος

Ο epinephelus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κατα την δική μου άποψη θα έπρεπε να υπάρχουν ειδικά ιδρυματα σαν τα τρελάδικα, ας τα λέγαμε πουστάδικα , όπου θα κλείνονταν μέσα όλοι οι ομοφιλόφυλοι, οι οπόιοι είναι πιο άρρωστοι και επικύνδυνοι απο τους τρελούς.
Σοβαρά μιλάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top