Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
"Πεθαίνω από αηδία - Καρυωτάκης"


Τον κατήφορο τον έχουμε πάρει εδώ και αρκετό καιρό.


Χαίρομαι που ζω στο μεταίχμιο του κατηφόρου (θα φτάσουμε στον πάτο κάποτε, σας το εγγυώμαι).


Δε θα μπορούσα να 'χω γονείς ομοφυλόφιλους, σόρρυ. Πείτε Ο,ΤΙ θέλετε, την προσωπική μου άποψη εκφράζω. Επίσης, δε σηκώνω κανένα να κάνει "quote" Και να τη σχολιάσει, μιας και είναι προσωπική άποψη.




Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
"Πεθαίνω από αηδία - Καρυωτάκης"


Aπό τη στιγμή που εκθέτεις την άποψή σου σ'ένα φόρουμ -ως συντονιστής που είσαι θα έπρεπε να το ξέρεις καλά- πρέπει να είσαι έτοιμος για κάθε είδους σχολιασμού, λογοκρισίας, κτλ κτλ κτλ.

Δε μ'ενδιαφέρει ποια είναι η άποψή σου. Πολύ απλά έχεις το δημοκρατικό δικαίωμα να έχεις την άποψή σου και να την κρατάς καλά, μπορείς ακόμη να γράφεις κανονικότατα τους υπόλοιπους και να θεωρείς μια ζωή ότι πήραμε τον κατήφορο. ΑΠΛΑ, ως άτομο που πραγματικά θαυμάζω τον Καρυωτάκη, θα σου πρότεινα τέτοια αποφθέγματα -ανθρώπων ΜΕΓΑΛΩΝ που θα το έλεγαν σε περιπτώσεις πολύ πιο έγκυρες από τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ- να τα κρατάς για τον εαυτό σου. Μη ξυπνούμε τους πεθαμένους για τις αντιλήψεις που μας φύτεψαν κάποιοι.

Σου εύχομαι λοιπόν όταν φτάσουμε στον πάτο να κάνεις μια ομαλή προσγείωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Aπό τη στιγμή που εκθέτεις την άποψή σου σ'ένα φόρουμ -ως συντονιστής που είσαι θα έπρεπε να το ξέρεις καλά- πρέπει να είσαι έτοιμος για κάθε είδους σχολιασμού, λογοκρισίας, κτλ κτλ κτλ.

Δε μ'ενδιαφέρει ποια είναι η άποψή σου. Πολύ απλά έχεις το δημοκρατικό δικαίωμα να έχεις την άποψή σου και να την κρατάς καλά, μπορείς ακόμη να γράφεις κανονικότατα τους υπόλοιπους και να θεωρείς μια ζωή ότι πήραμε τον κατήφορο. ΑΠΛΑ, ως άτομο που πραγματικά θαυμάζω τον Καρυωτάκη, θα σου πρότεινα τέτοια αποφθέγματα -ανθρώπων ΜΕΓΑΛΩΝ που θα το έλεγαν σε περιπτώσεις πολύ πιο έγκυρες από τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ- να τα κρατάς για τον εαυτό σου. Μη ξυπνούμε τους πεθαμένους για τις αντιλήψεις που μας φύτεψαν κάποιοι.

Σου εύχομαι λοιπόν όταν φτάσουμε στον πάτο να κάνεις μια ομαλή προσγείωση.




Η παρερμηνεία είναι η γενέτειρα του μίσους. Τον Καρυωτάκη τον έβαλα σε εισαγωγικά. Αυτό ακριβώς δεν ήθελα να γίνει. Να μετατραπεί το φόρουμ σε ένα πνευματικό ρινγκ, όπου συγκουόμαστε σαν τα κοκόρια. Δεν υπάρχει λόγος, η ζωή είναι ωραία, δεν χρειάζεται να την ξοδεύουμε σε καβγάδες. Θα μπορούσα να γράψω κακίες, να γίνω κι εγώ ειρωνικός, να σου "την πω", αλλά δε το κάνω.


Σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να διαβάσεις αυτό που έγραψα , έστω και αν δε με βρίσκεις σύμφωνο. Σε ευχαριστώ που υπερασπίζεσαι τόσο σθεναρά αυτό που πραγματικά πιστεύεις. Η κοινωνία μας χρειάζεται ανθρώπους σαν και εσένα, με πιγμή.


Απλώς, το όλο που ήθελα να πω είναι το εξής:


ΔΕΝ έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, ούτε ποτέ είχα. Έχω φίλο ομοφυλόφιλο. ΑΠΛΩΣ (μη δεις τα κεφαλαία ως κάτι το αγενές, απλώς τονίζω), δε θα μπορούσα να με φανταστώ να 'μαι σε μια οικογένεια ομοφυλόφιλων. Τόσο περίεργο είναι αυτό ; Δε ξέρω πώς θα αντιδρούσα , πάντως το πεθαίνω από αηδία, ίσως αντικατρόπτιζε την κατάστασή μου σε τέτοια περίπτωση.



Δε νευριάζω, απλώς απογοητεύομαι. Όλα τα θυσιάζουμε στο βωμό ελευθερίας (όχι για τους ομοφυλόφιλους, γενικά). Ξεκινώντας από ο,τιδήποτε πιο απλό. Καταργούμε το ένα, καταργούμε το άλλο και αναρρωτιέμαι πολλές φορές, αν μου επιτρέπεις, "ώς πού θα φτάσει αυτή η κατάσταση ;" Τελικά η ελευθερία είναι όντως καλή ή μήπως πρέπει να 'χουμε και μερικές επιφυλάξεις ; Επαναλαμβάνω, δε το λέω για τους ομοφυλόφιλους. Ανησυχώ, για τη μέρα που θα ξημερώσει, αυτό είναι όλο. Ελπίζω να μη μας γυρίσει μπούμερανγκ αυτό κάποτε....



Εντελώς φιλικά,

εις εκ των "άλλων"



ΥΣ: Αν και δε μου αρέσουν οι διακρίσεις, αλλά κάπως έτσι θα με είδες. Λυπάμαι γι' αυτό, γιατί από ένα ποστ δε μπορείς να συμπεράνεις το "ποιόν" και την άποψη του άλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asyftaos

Νεοφερμένος

Ο Alucard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χειροτεροι απο τους ομοφυλοφυλους ειναι οι bisexual

(εξαιρουνται οι γυναικες:D)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Επειδή συμφωνώ με το ΥΣ σου, σαφώς και δε μπορώ να συμπεράνω το "ποιόν" σου. Καταρχάς δε σε θεωρώ ένα εκ των άλλων, κάτι τέτοιο θα ήταν αντίθετο στην ίδια μου την ιδεολογία και κάπως οξύμωρο, δε συμφωνείς; Όπως δε θέλω να με κρίνουν εμένα για τις επιλογές μου, για τις ιδέες μου (κοινωνικοοικονομικοπολιτικοθρησκευτικές) και ότιδηποτε άλλο, ούτε κι εγώ κρίνω ΚΑΝΕΝΑ για τις ιδέες του. Πιστεύω στον άνθρωπο και σε τίποτα άλλο. Τίποτα δεν αποτελεί "κριτήριο αξιολόγησης" του για μένα εκτός από τη ψυχή του.

Επίσης, το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό να "αηδιάζεις". Ως ετεροφυλόφιλος σαφώς και θα αηδιάζεις ακόμη και στο θέμα δύο ξένων να κρατούν χεράκια (πόσο λυπηρό είναι, να είμαστε εντάξει με δύο άντρες που κρατούν όπλα αλλά όχι με δύο άντρες που κρατούν χέρια) πόσο μάλλον αν αυτοί είναι οι θετοί σου γονείς. Με τον ίδιο τρόπο οι ομοφυλόφιλοι βρίσκουν τις ετεροφυλοφιλικές σχέσεις αποκρουστικές. Απλά με ενόχλησε κάπως η παράθεση του Καρυωτάκη.

Κατα τ'άλλα, για να δεις, εγώ προσωπικά δε θα υιοθετούσα μωρό. Τουλάχιστον όχι εδώ, σ'αυτή την εποχή, σ'αυτό το χρόνο. Εγώ θα το ήθελα, αλλά το μωρό είναι κρίμα να περάσει από τόσα 'κοινωνικά' βασανιστήρια και να είναι το δακτυλοδεικτούμενο 'τέκνο' ομοφυλοφίλων. Δε θα το κάνω εως ότου είναι πανέτοιμη η κοινωνία. Δηλαδή, ίσως ποτέ. Προσωπικά, για να δεις ότι εν μέρει συμφωνώ μ'αυτά που λες και σαφώς δε σε θεωρώ ένα εκ των άλλων -το ξαναλέω γιατί δε μου άρεσε το ότι άφησα κάτι τέτοιο να νοηθεί!- πιστεύω ότι είναι εγωιστικό να αναγκάσω ένα παιδάκι να υποφέρει γιατί θέλω να μεγαλώσω ένα παιδάκι με τον άνθρωπο που ερωτεύτηκα. Ακόμη κι αν θέλω να το δω να μεγαλώνει, να του δώσω την αγάπη που μου έδωσαν οι δικοί μου οι γονείς, να το βοηθήσω να τελειώσει την εργασία του στη Γεωγραφία :P , δε θα το κάνω, γιατί πολύ απλά σ'αυτή την κοινωνία θα υποφέρει.


χειροτεροι απο τους ομοφυλοφυλους ειναι οι bisexual

(εξαιρουνται οι γυναικες:D)...


Τώρα αυτό mostel δεν το βρίσκεις ρατσιστικό; Απαξιώ ν'απαντήσω, asyftaos.
Πραγματικά είναι κρίμα να κυκλοφορούν ανάμεσά μας άνθρωποι μ'αυτή τη σεξιστική συμπεριφορά.
ΕΛΕΟΣ, τί άλλο να πω; Όντως, αηδίασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Η παράθεση, γιατί περί απλής παράθεσης πρόκειται, όπως αναφέρεις, εννοείτο με τα εισαγωγικά. Όχι ότι ο Καρυωτάκης ασπαζόταν αυτά που έγραφα (ποτέ των ποτών!). Ίσως ήταν υπερβολική, ίσως ήταν και άστοχη.


Απλώς , αστιευόμενος, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς που τρώνε φασολάκια. Αλλά θα πέθαινα από αηδία αν τα ξανα έτρωγα !! ( :P )



Φιλικά,

Στέλιος



ΥΣ: Δεν αηδιάζω με τους ομοφυλόφιλους ! Δεν έχω πρόβλημα μαζί τους ! Εξέφρασα την άποψή μου και πιστεύω να 'ταν κρυστάλλινη, χωρίς ψεγάδια*.


*ψεγάδι: Ελάττωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,191 μηνύματα.
Έτσι ναι, δεν παραβιάζεται το πρότυπο της αναπαραγωγής, απλά το παιδί μεγαλώνει σε ένα διαφορετικό περιβάλλον που προσωπικά δε μπορώ να πω αν ειναι καλύτερο ή όχι, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Σε καμία περίπτωση όμως το παιδί, ιδίως όταν ειναι πολύ μικρό, δεν πρέπει να ανατραφεί με την ψευδαίσθηση οτι έχει δυο γονείς του ίδιου φύλου. Ο ένας θα ειναι ο γονιός και ο άλλος ο φίλος/η φίλη του γονιού και τίποτα παραπάνω. Και φυσικά η μορφή αυτη οικογένειας θα ειναι μονογονεική. Με τον ίδιο τρόπο που αν πχ. καποιος έμενε με το χωρισμένο πατέρα του και τη γκόμενά του, αυτη σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να ειναι η μητέρα του. Θα ηταν απλά η φίλη ή η νέα σύζυγος του πατέρα του.
Εντάξει ρε miv, δεν πρόκειται να κάνουν και πλύση εγκεφάλου στο παιδί ότι γεννήθηκε από δύο άτομα του ίδιου φύλου. :P

Όσο για τα υπόλοιπα, μάλλον σε έχασα κάπως.
Φυσικά και από τη στιγμή που τα δύο άτομα θα το μεγαλώνουν ως ζευγάρι θα είναι γονείς του, θετοί γονείς του. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάμε τόσο στις λέξεις. Από τη στιγμή που και τα δύο άτομα θα συμβάλλουν στο μεγάλωμα του παιδιού είναι τελείως άκυρο να παρουσιάζεται ο ένας εκ των δύο ως... "φίλος" ( :!: ).

Σε αυτό που συμφωνώ είναι ότι το παιδί πρέπει να μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον πάνω από όλα ειλικρίνειας. :)
(φυσικά μπορεί δηλαδή να του ξεκαθαριστεί ότι το γέννησαν ένας άντρας και μια γυναίκα, ότι το υιοθέτησαν και τώρα αυτοί είναι οι θετοί του ΓΟΝΕΙΣ).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Απλώς , αστιευόμενος, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς που τρώνε φασολάκια. Αλλά θα πέθαινα από αηδία αν τα ξανα έτρωγα !! ( :P )


Καλό παράδειγμα, αν και δεν το περίμενα ποτέ, χαχα.
Εδώ συμφωνώ μαζί σου. :P Αλλά θα άντεχα στο θέαμα άλλων ανθρώπων να τρώνε φασολάκια. Είναι δικαίωμά τους. Τους αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει ρε miv, δεν πρόκειται να κάνουν και πλύση εγκεφάλου στο παιδί ότι γεννήθηκε από δύο άτομα του ίδιου φύλου. :P

Όσο για τα υπόλοιπα, μάλλον σε έχασα κάπως.
Φυσικά και από τη στιγμή που τα δύο άτομα θα το μεγαλώνουν ως ζευγάρι θα είναι γονείς του, θετοί γονείς του. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάμε τόσο στις λέξεις. Από τη στιγμή που και τα δύο άτομα θα συμβάλλουν στο μεγάλωμα του παιδιού είναι τελείως άκυρο να παρουσιάζεται ο ένας εκ των δύο ως... "φίλος" ( :!: ).

Σε αυτό που συμφωνώ είναι ότι το παιδί πρέπει να μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον πάνω από όλα ειλικρίνειας. :)
(φυσικά μπορεί δηλαδή να του ξεκαθαριστεί ότι το γέννησαν ένας άντρας και μια γυναίκα, ότι το υιοθέτησαν και τώρα αυτοί είναι οι θετοί του ΓΟΝΕΙΣ).


-petros


Γονείς δεν ειναι, όχι. Ούτε δυο μπαμπάδες μπορεί να έχει, ούτε δυο μαμάδες, τουλάχιστον όπως εννοείται με τέτοιο τρόπο. Ο ένας μονο ειναι γονιός κι ο άλλος φιλος του γονιού. Σε αυτο συμφωνώ. Άλλωστε αυτο ακριβώς που λέω ειναι και η επισημη θέση πολλών επιφανων μελών της ΟΛΚΕ. Κανένας ομοφυλόφιλος δεν ειπε ποτέ οτι θέλει να παντρευτεί για να φτιάξει μια κλασική οικογένεια με γονείς και παιδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
miv η Χριστίνα έχει δίκιο...Πρόσφατα άκουσα στην τηλεόραση οτι διαπιστώθηκε οτι το σπέρμα του άντρα δεν ειναι απαραίτητο για την αναπαραγωγή..

ε, α στο διάβολο :p Μήπως να πάρουμε τα μπογαλάκια μας και να ψάξουμε έναν πλανήτη της προκοπής? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asyftaos

Νεοφερμένος

Ο Alucard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
miv η Χριστίνα έχει δίκιο...Πρόσφατα άκουσα στην τηλεόραση οτι διαπιστώθηκε οτι το σπέρμα του άντρα δεν ειναι απαραίτητο για την αναπαραγωγή..

ναι, αλλα οι αντρες ειναι απαραιητοι για την επιβιωση μας...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι, θα τον γ... στο ξύλο :p

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ΔΕΝ έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, ούτε ποτέ είχα. Έχω φίλο ομοφυλόφιλο. ΑΠΛΩΣ (μη δεις τα κεφαλαία ως κάτι το αγενές, απλώς τονίζω), δε θα μπορούσα να με φανταστώ να 'μαι σε μια οικογένεια ομοφυλόφιλων. Τόσο περίεργο είναι αυτό ; Δε ξέρω πώς θα αντιδρούσα , πάντως το πεθαίνω από αηδία, ίσως αντικατρόπτιζε την κατάστασή μου σε τέτοια περίπτωση.


Δε νευριάζω, απλώς απογοητεύομαι. Όλα τα θυσιάζουμε στο βωμό ελευθερίας (όχι για τους ομοφυλόφιλους, γενικά). Ξεκινώντας από ο,τιδήποτε πιο απλό. Καταργούμε το ένα, καταργούμε το άλλο και αναρρωτιέμαι πολλές φορές, αν μου επιτρέπεις, "ώς πού θα φτάσει αυτή η κατάσταση ;" Τελικά η ελευθερία είναι όντως καλή ή μήπως πρέπει να 'χουμε και μερικές επιφυλάξεις ; Επαναλαμβάνω, δε το λέω για τους ομοφυλόφιλους. Ανησυχώ, για τη μέρα που θα ξημερώσει, αυτό είναι όλο. Ελπίζω να μη μας γυρίσει μπούμερανγκ αυτό κάποτε....

Δε μπορεις να το φανταστεις γιατι εισαι απο οικογενεια ετεροφυλοφιλων, οποτε λογικο να σου φαινεται παραξενο, αλλα δε χρειαζεται κιολας να προσπαθησεις να το φανταστεις... ασε που αν οντως ησουν τοτε δε θα το θεωρουσες αηδιαστικο, επομενως δεν εχει ιδιατερο νοημα να προσπαθει καποιος να φερει τον εαυτο του σε αυτη τη θεση. Παντως το οτι τετοια παιδια θα ηταν δαχτυλοδεικτουμενα ειναι γεγονος δυστυχως. Δε βλεπω να καταργουμε κατι παντως, με το να παντρευονται οι ομοφυλοφιλοι δεν καταργειται κατι (παραδειγμα).


Αρχική Δημοσίευση από mostel:
ΥΣ: Δεν αηδιάζω με τους ομοφυλόφιλους ! Δεν έχω πρόβλημα μαζί τους ! Εξέφρασα την άποψή μου και πιστεύω να 'ταν κρυστάλλινη, χωρίς ψεγάδια*.


*ψεγάδι: Ελάττωμα


χαχαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Απ' τη στιγμή που έχουμε δημοκρατία ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι γουστάρει και με όποιον/όποια γουστάρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakosax

Νεοφερμένος

Ο kyriakosax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γουστάρεις; :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsonb

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστια του μυαλού και τέτοια άτομα πρέπει να υποστούν θεραπεία... Με λίγα λόγια είμαι κατά αυτής της αρρώστιας.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστια του μυαλού και τέτοια άτομα πρέπει να υποστούν θεραπεία... Με λίγα λόγια είμαι κατά αυτής της αρρώστιας.:iagree:

Τι θεραπεια προτεινεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστια του μυαλού και τέτοια άτομα πρέπει να υποστούν θεραπεία... Με λίγα λόγια είμαι κατά αυτής της αρρώστιας.:iagree:
Ναι, και οι μάγισσες στην πυρά.

Επίσης, 15 χρονών απόφοιτος; Διόρθωσε τα στοιχεία του προφίλ σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsonb

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν έχω κάποια υπόψιν μου πάντως οι γιατροί θα ξέρουν... Πριν λίγο καιρό κάτι είχα ακούσει ότι μπορεί να θεραπευτεί αλλά δεν έχω ιδέα.:no1:

Και δεν μπορώ να διορθώσω τα στοιχεια στο Profile μου διότι ότι άλλο να πω θα είναι ψέμα,είμαι απόφοιτος δημοτικού τουλάχιστον...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Φίλε Αντώνη,
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις σεξουαλικές προτιμίσεις κανενός.
Ο καθένας έχει τις δικές του αντιλήψεις τις οποίες και ακολουθεί με τις ανάλο-
γες επιλογές του στη ζωή.Όμως από τη στιγμή που προκαλούν προβλήματα
στην κοινωνία μας, άμεσα ή έμμεσα, για μένα τουλάχιστον αποτελούν κοινωνι-
κό πρόβλημα.Θα αναρωτιέσαι βέβαια τί είδους πρόβλημα προκαλούν.Θα σου φέρω ένα παράδειγμα, αν και λίγο τραβηγμένο, για να σου δώσω να καταλάβεις.Αύριο μεθαύριο θα παντρευτείς, θα κάνεις οικογένεια και πιθανόν
παιδιά*.Έστω οτι πας μία βόλτα με την οικογένειά σου και το μικρό γιό σου και
εκεί που περπατάς, αντικρύζεις δύο άντρες να "φιλιούνται" σε ένα παγκάκι.Η
εικόνα αυτή θα αποτυπωθεί στη μνήμη του μικρού σου γιού και ποιός ξέρει τί
αποτελέσματα θα υπάρξουν στο μέλλον αν δεν του εξηγήσεις τι συμβαίνει,τί
είναι φυσιολογικό και τί όχι.Θα ανεχτείς λοιπόν ο γιός σου να καταντήσει "γκέι"
απλά και μόνο επειδή δύο άλλοι ομοφυλόφιλοι βρέθηκαν τυχαία μπροστά του την ώρα που πήγαινε μία βόλτα με τους γονείς του? - Μάλλον όχι.
Ξέρω πως το παράδειγμα είναι τραβηγμένο και πως θα προκαλέσει αντιδρά-
σεις από άλλα μέλη.Θα με χαρακτηρίσουν υπερβολικό και απαρχαιωμένο.Συμφωνώ καθώς το παράδειγμα είναι όντος τραβηγμένο.Όμως καλώς ή κακώς αυτή είναι η άποψή μου.Επίσης δεν ανέχομαι την αντίληψη των ανθρώπων αυτών πως κάνουν κάτι φυσιολογικό
το οποίο μάλιστα θέλουν και νομιμοποιήσουν.Ε λοιπόν δεν είναι κάτι το φυ-
σιολογικό.Η φύση προβέπει άλλα.Το αρσενικό λιοντάρι ζευγαρώνει με το θυληκό.Ο άνδρας ζευγαρώνει με τη γυναίκα.Προσωπικά δεν έχω ακόμη δει
γορίλα να ζευγαρώνει με γορίλα, αρσενικό χιμπατζή να "φλερτάρει" με αρσενικό χιμπαντζή κ.ο.κ
Αυτή λοιπόν ήταν η ταπεινή προσωπική μου γνώμη.Κριτές...εσείς.

*πιθανόν - δεν είναι υπονοούμενο.Απλώς εννοώ αν θες ή όχι.

Με σεβασμό,
Kaim - George
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top