ΟΠΑ: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε

polaseda

Νεοφερμένος

Ο polaseda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Μια απο αυτες τις μερες πρεπει να υποβαλλω το μηχανογραφικο και ειμαι παρα πολυ μπερδεμενος.εχω βγαλει στο 5ο πεδιο 16152 κ ειμαι αναμεσα στις σχολες Οικονομικων επιστημων τριπολης,πατρας,ιωαννινων κ στο αγροτικης οικονομιας και αναπτυξης του γεωπονικου.δν ξερω τι να επιλεξω.οι πρωτες 3 σχολες ειναι οι ιδιες οποτε μετα σκεφτομαι πως θα ειναι η ζωη στην καθε πολη.δεν γνωριζω τιποτα για την φοιτητικη ζωη στην τριπολη.στην πατρα και στα ιωαννινα ξερω γινεται χαμος.οποιος μπορει ας μου πει τη γνωμη του.1η επιλογη θα βαλω οικονομικων επιστημων πατρας.Μετα ομως τι απο τις αλλες σχολες?τριπολη η ιωαννινα?ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Μια απο αυτες τις μερες πρεπει να υποβαλλω το μηχανογραφικο και ειμαι παρα πολυ μπερδεμενος.εχω βγαλει στο 5ο πεδιο 16152 κ ειμαι αναμεσα στις σχολες Οικονομικων επιστημων τριπολης,πατρας,ιωαννινων κ στο αγροτικης οικονομιας και αναπτυξης του γεωπονικου.δν ξερω τι να επιλεξω.οι πρωτες 3 σχολες ειναι οι ιδιες οποτε μετα σκεφτομαι πως θα ειναι η ζωη στην καθε πολη.δεν γνωριζω τιποτα για την φοιτητικη ζωη στην τριπολη.στην πατρα και στα ιωαννινα ξερω γινεται χαμος.οποιος μπορει ας μου πει τη γνωμη του.1η επιλογη θα βαλω οικονομικων επιστημων πατρας.Μετα ομως τι απο τις αλλες σχολες?τριπολη η ιωαννινα?ευχαριστω πολυ.

Από τις Σχολές Οικονομικών Επιστημών (Πάτρα, Ιωάννινα, Τρίπολη) βγαίνεις ΠΕ-Οικονομολόγος (εγγράφεσαι στο Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος).

Από τη Σχολή Αγροτικής Οικονομίας & Ανάπτυξης ΓΠΑ βγαίνεις ΠΕ-Γεωπόνος-Γεωργοοικονομολόγος (εγγράφεσαι στο Γεωτεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Αποψη σου φιλε.Εγω ξερω παρα πολλους που ειναι ευχαριστιμενοι με το τμημα και με πολυ καλα μεταπτυχιακα απο εξωτερικο(LSE,LBS) αργοτερα.Οποτε η θεωρεια σου μου φαινεται μαλλον αβασιμη.Και επειδη απ οτι μου φαινεται δν εχεις ιδεα απο τον κλαδο της διοικησης επιχειρησεων ενας καλος manager πρεπει να εχει γενικες γνωσεις(μαρκετινγκ,λογιστικη,χρηματοικονομικα,πληροφορικη) απο ολα και να μην ειναι εξειδικευμενος σε κατι καθως επισης να μπορει ν αναπτυξει στρατιγικη σκεψη που δυστυχως σημερα πολλες επιχειρησεις αγνοουν.Πετυχημενοι manager (και μιλω για μεγαλες επιχειρησεις)αμα διαβασεις οποιοδηποτε βιβλιο θα καταλαβεις οτι ουσιαστικα δν ειχαν καποια ειδικευση σε καποιον τομεα(απλα διεθεταν βασικες γνωσεις σε ολα).Οποτε αμα δεν ξερεις πανω στον τομεα της διοικησης ασε τα σχολια.Το προβλημα ειναι οτι πολλοι εδω στην Ελλαδα (και το εχω προσωπικα παρατηρησει) δεν εχουν ξεκαθαρισει πραγματικα την διαφορα μεταξυ ενος manager και ενος χρηματοικονομικου αναλυτη και τινουν να παντρεψουν 2 τελειως διαφορετικες εννοιες.Επισης προβλημα σε καθε σχολη διοικησης ειναι οτι δεν υπαρχουν στην Ελλαδα μεγαλες επιχειρησεις για να τους αξιοποιησουν καταλληλος.Αμα εννοεις αυτο θα συμφωνησω απολυτα.

Συμφωνούμε απόλυτα. Για την Ελλάδα αποκλειστικά μιλάω. Στην αγορά εργασίας το ΟΔΕ δεν έχει δύναμη για τους παραπάνω λόγους που προανέφερες, αλλά και των απίστευτα πολλών αποφοίτων.
-----------------------------------------
-----------------------------------------
Παιδιά, αυτό που θα πρέπει να λάβετε υπόψη σας είναι ο συνδυσμός πτυχίων - εμπειριών που θα αποκτήσετε να σας διαφοροποιήσουν από το υπόλοιπο κύμα πτυχιούχων. Πρέπει τα χαρτιά που κουβαλάτε μαζί σας, να τα έχουν όσο το δυνατό λιγότεροι και να σας δίνουν μια εξειδίκευση. Έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Η βάση μιας σχολής δεν παίζει κανέναν ρόλο και μην σας επηρεάζει. ΤΕΙ Ιχθυοκαλλιέργειας στο Μεσσολόγγι τελείωσε ένας φίλος από την Κάλυμνο, και τον προσλάβανε χωρίς γνωστό, με μισθό στα 25 του 1800 Ευρώ. Πρέπει να συνδυάζετε αυτό που θέλετε με αυτό που δεν υπάρχει έξω. Απλή συμβουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Παρ ολ'αυτα μπορεις και μεσα απο ενα πολυπληθες τμημα οπως το ΟΔΕ να κανεις διαφορα με τις σωστες επιλογες κατευθυνσης οσο και μαθηματων επιλογης.Για παραδειγμα σε μια κατευθυνση μπορεις να παρεις 8 μαθηματα επιλογης εκτος απο τα υποχρεωτικα κατευθυνσης που εχει.Αμα καποιος παρει τα καταλληλα μαθηματα και τα συνδιασει ορθα με την κατευθυνση στην οποια ειναι μπορει να κανει την διαφορα στην αγορα εργασιας.Πχ εγω που ειμαι κατευθυνση πληροφοριακα συστηματα εχω παρει αρκετα μαθηματα απο το τμημα πληροφορικης και σκεφτομαι να παρω κ αλλα (και ισως δω πανω σε καποιο μεταπτυχιακο στον τομεα αυτο).Πιστευω πως αυτο ενισχυει την εξειδικευση.Ποια ειναι η γνωμη σου πανω σ'αυτο.Μ ενδιαφερει να την ακουσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Παρ ολ'αυτα μπορεις και μεσα απο ενα πολυπληθες τμημα οπως το ΟΔΕ να κανεις διαφορα με τις σωστες επιλογες κατευθυνσης οσο και μαθηματων επιλογης.Για παραδειγμα σε μια κατευθυνση μπορεις να παρεις 8 μαθηματα επιλογης εκτος απο τα υποχρεωτικα κατευθυνσης που εχει.Αμα καποιος παρει τα καταλληλα μαθηματα και τα συνδιασει ορθα με την κατευθυνση στην οποια ειναι μπορει να κανει την διαφορα στην αγορα εργασιας.Πχ εγω που ειμαι κατευθυνση πληροφοριακα συστηματα εχω παρει αρκετα μαθηματα απο το τμημα πληροφορικης και σκεφτομαι να παρω κ αλλα (και ισως δω πανω σε καποιο μεταπτυχιακο στον τομεα αυτο).Πιστευω πως αυτο ενισχυει την εξειδικευση.Ποια ειναι η γνωμη σου πανω σ'αυτο.Μ ενδιαφερει να την ακουσω.

Είναι ο μόνος τρόπος μήπως και ξεχωρίσεις από τους υπόλοιπους. Αλλά όπως και να έχει, πολύ δύσκολο για το τμήμα πληροφορικής μιας εταιρείας να επιλέξουν έναν απόφοιτο του ΟΔΕ από την στιγμή που υπάρχουν 2500 απόφοιτοι τον χρόνο πληροφορικής. Την άποψη μου για το ΜΒΑ, την έχω πει. Αξίζει μόνο αν το κάνεις σε μεγάλη ηλικία, ώριμος επαγγελματικά σε μεταπτυχιακό. Manager σε ηλικία 22 ετών, χωρίς προυπηρεσία είναι καλό μόνο για ανέκδοτο. Βέβαια στην δεκαετία του 90 με την άνθιση του χρηματοοικονομικού κλάδου, όλα τα πτυχία ήταν καλά και σχετικά γρήγορη η απορρόφηση. Το 2010 όμως, τα πράγματα έχουν πάρει άλλη τροπή. Βέβαια στα πάντα παίζουν σημαντικό ρόλο τόσο οι γνωριμίες όσο και η τύχη. Τέλος, να προσθέσω ότι από Αύγουστο αναγνωρίζονται τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, επομένως το πτυχίο ΟΔΕ όπως και Μάρκετινγκ αποκτά ακόμα μικρότερη αξία, ιδίως αν προέρχεται από δημόσιο ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Δηλαδη αυτοι του ΔΕΤ που κανουν το ιδιο πραγμα συνδιασμος πληροφορικης και διοικησης πως ειναι δυνατον να εχουν μεγαλυτερη απορροφιτικοτητα απο αυτους της ΟΔΕ(της συγκεκριμενης κατευθυνσης)?Δηλαδη δεν τους επιρεαζει αυτους οι 2500 φοιτητες της πληροφορικης?Μου ακουγεται παραλογο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Δηλαδη αυτοι του ΔΕΤ που κανουν το ιδιο πραγμα συνδιασμος πληροφορικης και διοικησης πως ειναι δυνατον να εχουν μεγαλυτερη απορροφιτικοτητα απο αυτους της ΟΔΕ(της συγκεκριμενης κατευθυνσης)?Δηλαδη δεν τους επιρεαζει αυτους οι 2500 φοιτητες της πληροφορικης?Μου ακουγεται παραλογο..

Θεωρείς πως έχετε το ίδιο υπόβαθρο με τους ΔΕΤ; Νομίζω πως δεν έχεις καταλάβει το ποσοτικοποιημένο υπόβαθρο αυτών των αποφοίτων, ειδικά στην κατεύθυνση ποσοτικών μεθόδων. Αυτό τους κάνει να ξεχωρίζουν και τους παίρνουν στα μεταπτυχιακά. Αν είχατε το ίδιο αντικείμενο, τι θα είχαμε στο ΟΠΑ, δύο ΟΔΕ; Υπήρχε ποτέ περίπτωση να πάρουν σε Financial Engineering απόφοιτο ΟΔΕ;Και αν πήραν έναν, θα ήταν εξαίρεση. Θα είχε πάρει τον κλάδο σου, και όλα τα μαθήματα επιλογής από το τμήμα Στατιστικής. Ξέρεις πολλούς συναδέλφους σου τέτοιους; Δεν κάνω επίθεση, απλά σου λέω δυστυχώς την ελληνική πραγματικότητα, την οποία σιχαίνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Ωραια περα απο τον κλαδο τον ποσοτικων μεθοδων που να ξερεις δεν τον επιλεγουν πολλοι απο το δετ καθως προτιμουν τα πληροφοριακα συστηματα.Απο λογιστικη και χρηματοδοτικη το Δετ εχει πολυ λιγοτερα μαθηματα σε σχεση με το ΟΔΕ.Επισης και ο ιδιος ο αντιπρητανης μας ειχε πει οτι τα 2 αυτα τμηματα ειναι πανω κατω τα ιδια ακριβως.Τελος παντων, πιστευω προσωπικα πως δν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα τα τμηματα απλα το ΟΔΕ ισως σου δινει περισσοτερη ευελιξια(με τον μεγαλο αριθμο επιλογης και το ειδος των κατευθυνσεων).Επισης μην τρελαθουμε κιολας το ΔΕΤ ξερω ατομο που τελειωσε προσφατα δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο τμημα οσο το λες!σιγα 37 μαθηματα εχουν!ετσι μου ελεγε δηλαδη αυτη που τελειωσε.Το πλεονεκτημα τους ειναι οτι εχουν την πρακτικη στο τελος που του βοηθαει συμαντικα στην ευρεση εργασιας.Γι αυτο αυτοι που ειναι απο ΟΔΕ καλως θα κανουν να εχουν και καποιο κονε για ν αρχισουν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ωραια περα απο τον κλαδο τον ποσοτικων μεθοδων που να ξερεις δεν τον επιλεγουν πολλοι απο το δετ καθως προτιμουν τα πληροφοριακα συστηματα.Απο λογιστικη και χρηματοδοτικη το Δετ εχει πολυ λιγοτερα μαθηματα σε σχεση με το ΟΔΕ.Επισης και ο ιδιος ο αντιπρητανης μας ειχε πει οτι τα 2 αυτα τμηματα ειναι πανω κατω τα ιδια ακριβως.Τελος παντων, πιστευω προσωπικα πως δν εχουν τοσο μεγαλη διαφορα τα τμηματα απλα το ΟΔΕ ισως σου δινει περισσοτερη ευελιξια(με τον μεγαλο αριθμο επιλογης και το ειδος των κατευθυνσεων).Επισης μην τρελαθουμε κιολας το ΔΕΤ ξερω ατομο που τελειωσε προσφατα δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο τμημα οσο το λες!σιγα 37 μαθηματα εχουν!ετσι μου ελεγε δηλαδη αυτη που τελειωσε.Το πλεονεκτημα τους ειναι οτι εχουν την πρακτικη στο τελος που του βοηθαει συμαντικα στην ευρεση εργασιας.Γι αυτο αυτοι που ειναι απο ΟΔΕ καλως θα κανουν να εχουν και καποιο κονε για ν αρχισουν!:D

Και εγώ στο στατιστικό 37 μαθήματα είχα, ούτε διπλωματική, μήπως θες να πας μια βόλτα; Δεν είπα ότι είναι δύσκολη σχολή. Είπα ότι δίνει καλύτερες βάσεις από την δικιά σου. Αλλά σίγουρα το μεγαλύτερο κομμάτι είναι κοινό. Το θέμα είναι ότι το δικό σου τμήμα, δεν εμβαθύνει στο ποσοτικό κομμάτι καθόλου, με αποτέλεσμα να σας αφήνει στα κρύα του λουτρού στον ανταγωνισμό. Με έπιασες; Εννοείται πως ένας του ΔΕΤ στο κλάδο διοίκησης, δεν έχει καμία πρακτικά διαφορά μαζί σας. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Ενταξει εχεις την αποψη σου και την σεβομαι.Εγω δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα γιατι οι αναγκες των επιχειρησεων σε δυναμικο σημερα διαφερουν αρκετα και αλλου ειδους προσωπικο θα παρει μια επιχειρηση πχ τροφιμων και αλλη μια τραπεζα.Παντως να ξερεις πως πριν κανω το μηχανογραφικο μου γιατι θα μπορουσα να ειχα περασει και σε υψηλοτερα τμηματα στην ασοεε οι καθηγητες στα οικονομικα που εκανα μου ελεγαν ολοι για ΟΔΕ.Ισως ειχαν λαθος η ισως ειχαν δικαιο.Εγω με την κριση που ειχα στα 18 δν ηξερα τι μου γινοταν και ακουσα τι λεγανε.Αλλα περα απ ολα αυτα ενταξει μην καταποντιζεις τμηματα γιατι ειδα και απο παλιοτερες δημοσιευσεις σου εχεις καταποντισει και το μαρκετινγκ :D..δν ειναι και τοσο καλο..Για ριξε επισης και μια ματια εδω...ισως δεις τα πραγματα με μια διαφορετικη οπτικη
https://www.paspasoee.gr/forum/viewtopic.php?t=7041&sid=2bc0bd71254899a25ddd04b57b1e2d79
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ενταξει εχεις την αποψη σου και την σεβομαι.Εγω δεν συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα γιατι οι αναγκες των επιχειρησεων σε δυναμικο σημερα διαφερουν αρκετα και αλλου ειδους προσωπικο θα παρει μια επιχειρηση πχ τροφιμων και αλλη μια τραπεζα.Παντως να ξερεις πως πριν κανω το μηχανογραφικο μου γιατι θα μπορουσα να ειχα περασει και σε υψηλοτερα τμηματα στην ασοεε οι καθηγητες στα οικονομικα που εκανα μου ελεγαν ολοι για ΟΔΕ.Ισως ειχαν λαθος η ισως ειχαν δικαιο.Εγω με την κριση που ειχα στα 18 δν ηξερα τι μου γινοταν και ακουσα τι λεγανε.Αλλα περα απ ολα αυτα ενταξει μην καταποντιζεις τμηματα γιατι ειδα και απο παλιοτερες δημοσιευσεις σου εχεις καταποντισει και το μαρκετινγκ :D..δν ειναι και τοσο καλο..Για ριξε επισης και μια ματια εδω...ισως δεις τα πραγματα με μια διαφορετικη οπτικη
https://www.paspasoee.gr/forum/viewtopic.php?t=7041&sid=2bc0bd71254899a25ddd04b57b1e2d79

Το ξέρω αυτό. Στον ΑΣΕΠ μας δέχονται σας οικονομικούς, αν και εγώ δεν το βρίσκω σωστό. Αν για σένα είναι κριτήριο 6-μηνη σύμβαση σε τράπεζα σε καθεστώς ομηρίας (ούτε καν ΑΣΕΠ) για μένα δεν είναι. Αν θες δες οποιαδήποτε αίτηση ΑΣΕΠ, σε προκαλώ και επειδή βαριέμαι να ποστάρω ανάλογα σε ξένα ΑΕΙ, σε δουλειές κτλ το αφήνω στην κρίση των υπολοίπων. Εγώ μιλάω για τον χρηματοοικονομικό κλάδο και νομίζω το έχω καταστήσει σαφές. Αν ποστάρω που γίνεσαι αποδεκτός με το πτυχίο σου θα πάθεις σοκ. Δεν μπαίνω σε αυτή την διαδικασία. Δεν είναι προσωπικό το πράγμα, διάβασες, υπήρξες άριστος μαθητής και πέρασες στο καλύτερο πανεπιστήμιο και μαγκιά σου! Μην το παίρνεις ανάποδα. Απλά στον χρηματοοικονομικό κλάδο, κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Εγώ οφείλω να πω εδώ στα νέα παιδιά τα πράγματα όπως είναι. Στόχος σου δεν πρέπει να είναι να είσαι άνεργος στα 30 μήπως και μπεις με 6-μηνη σύμβαση στην Εθνική Τράπεζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Ισως για το χρηματοοικονομικο κλαδο να εχεις δικαιο(για να το λες αν και δν το γνωριζω)..αλλα μια επιχειρηση δεν εχει μονο χρηματοοικονομικα και λογιστικη..εχει 500 πραγματα διαφορετικα...(μαρκετινγκ,πληροφορικη,διοικηση κτλ).Δεν υπαρχει μονο ο χρηματοοικονομικος κλαδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Ισως για το χρηματοοικονομικο κλαδο να εχεις δικαιο(για να το λες αν και δν το γνωριζω)..αλλα μια επιχειρηση δεν εχει μονο χρηματοοικονομικα και λογιστικη..εχει 500 πραγματα διαφορετικα...(μαρκετινγκ,πληροφορικη,διοικηση κτλ).Δεν υπαρχει μονο ο χρηματοοικονομικος κλαδος.

Εννοείται. Αλλά χωρίς να θέλω να σε απαγοητεύσω ακόμα και στις άλλες επιχειρήσεις το Deree κάνει κουμάντο και όχι η ΑΣΟΕΕ. Και αυτό στο λέω με πίκρα γιατί και εγώ μαζί σου είμαι, έστω και αν δεν με αγγίζει λόγω πτυχίου. Όσο για τα παιδιά εδώ, για να μην τα μπερδεύουμε απόφοιτος Στατιστικής ΟΠΑ θεωρείται για το δημόσιο-ΑΣΕΠ ΠΕ Οικονομικού. Για όσους τους ενδιαφέρει το δημόσιο... Όλες αυτές οι στρατιές ανέργων έξω νομίζεις πως δεν αγγίζουν την ΑΣΟΕΕ; Τι νομίζουμε, όποιος τελειώνει ΟΠΑ βρήκε και δουλειά; Παιδιά μην γελιέστε, δεν υπάρχει εύκολος δρόμος. Να σας δείξω κάτι αποφοίτους Μάρκετινγκ, οι οποίοι βγάλαν 19 (αστέρια) και είναι σήμερα πωλητές... Δυστυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

polaseda

Νεοφερμένος

Ο polaseda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Από τις Σχολές Οικονομικών Επιστημών (Πάτρα, Ιωάννινα, Τρίπολη) βγαίνεις ΠΕ-Οικονομολόγος (εγγράφεσαι στο Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος).

Από τη Σχολή Αγροτικής Οικονομίας & Ανάπτυξης ΓΠΑ βγαίνεις ΠΕ-Γεωπόνος-Γεωργοοικονομολόγος (εγγράφεσαι στο Γεωτεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος).


Ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία.Τι θα προτείνατε απο αυτες τις 3 σχολες?για το οικονομικων επιστημων της τριπολης τι γνωμη εχετε σε σχεση με τα αλλα 2 τμηματα σε πατρα κ ιωαννινα?Για το αγροτικης οικονομιας κ αναπτυξης σε σχεση με τα αλλα 3 τμηματα οικονομικων επιστημων?Στο μελλον ποιο απο αυτα τα τμηματα θα μου ανοιξει περισσοτερες πορτες εργασιας?και παλι ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Αστα να πανε φιλε μου ...νομιζεις δεν τα ξερω...γι αυτο πανε οι πιο πολλοι εξωτερικο νομιζοντας οτι θα διοικησουν κολλοσους και γυριζουν μετα απο μερικα χρονια πισω...Πλεον εχω παρατηρησει πως οχι μονο το Deree αλλα ακομα και κοινωνιολογοι δουλευουν σε τραπεζες...και μετα μιλαμε για την ΟΔΕ και για το Μαρκετινγκ.Παντως οποιος ακολουθησει τον κλαδο των οικονομικων να ξερει πως ειναι ενας υπερκορεσμενος κλαδος...γι αυτο και τα κονε σε μια χωρα σαν αυτη ειναι ο πρωτος παραγωντας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Αστα να πανε φιλε μου ...νομιζεις δεν τα ξερω...γι αυτο πανε οι πιο πολλοι εξωτερικο νομιζοντας οτι θα διοικησουν κολλοσους και γυριζουν μετα απο μερικα χρονια πισω...Πλεον εχω παρατηρησει πως οχι μονο το Deree αλλα ακομα και κοινωνιολογοι δουλευουν σε τραπεζες...και μετα μιλαμε για την ΟΔΕ και για το Μαρκετινγκ.Παντως οποιος ακολουθησει τον κλαδο των οικονομικων να ξερει πως ειναι ενας υπερκορεσμενος κλαδος...γι αυτο και τα κονε σε μια χωρα σαν αυτη ειναι ο πρωτος παραγωντας!

Όπως τα λες είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conundrum

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Καλσπέρα! Ενδιαφερομαι για τισ Οικονομικές σχολές και εγω απλα ειμαι πολύ μπερδεμένη πιο πανεπιστημιο να επιλέξω... Τελικα μελετώντας τα μαθηματα βρηκα πιο ενδιαφερον το Οικονομικο του ΟΠΑ(με κατευθυνση μαρκετινγκ στη συνεχεια) και την ΟΔΕ του ΠΑΠΕΙ... Δεν θα ειναι αυτα η πρωτη μου επιλογη αλλα σε περιπτωση που δεν πιασω την πρωτη μου προτιμηση σιγουρα περναω σε αυτα... Εχετε να μου προτεινετε και τιποτα αλλο καλο με 18500 που να μην ειναι πολυ απαιτητικο για τους θεωρητικους?(αν και δεν εχω προβλημα με τα μαθηματικα)
-----------------------------------------
*ποιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Καλσπέρα! Ενδιαφερομαι για τισ Οικονομικές σχολές και εγω απλα ειμαι πολύ μπερδεμένη πιο πανεπιστημιο να επιλέξω... Τελικα μελετώντας τα μαθηματα βρηκα πιο ενδιαφερον το Οικονομικο του ΟΠΑ(με κατευθυνση μαρκετινγκ στη συνεχεια) και την ΟΔΕ του ΠΑΠΕΙ... Δεν θα ειναι αυτα η πρωτη μου επιλογη αλλα σε περιπτωση που δεν πιασω την πρωτη μου προτιμηση σιγουρα περναω σε αυτα... Εχετε να μου προτεινετε και τιποτα αλλο καλο με 18500 που να μην ειναι πολυ απαιτητικο για τους θεωρητικους?(αν και δεν εχω προβλημα με τα μαθηματικα)
-----------------------------------------
*ποιο

Νομίζω Ειρήνη, πως με το ΟΔΕ σε καλό δρόμο είσαι. Αν σου αρέσει κιόλας ούτε καν να το σκεφτείς. Απέφυγε το Οικονομικών Επιστημών ΟΠΑ μιας και είσαι από τη Θεωρητική, χωρίς να σημαίνει ότι δεν παλεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conundrum

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Νομίζω Ειρήνη, πως με το ΟΔΕ σε καλό δρόμο είσαι. Αν σου αρέσει κιόλας ούτε καν να το σκεφτείς. Απέφυγε το Οικονομικών Επιστημών ΟΠΑ μιας και είσαι από τη Θεωρητική, χωρίς να σημαίνει ότι δεν παλεύεται.



απλα δεν ξερω πως εχει καρφωθει στο μυαλο μου και εχω σχηματισει την εντυπωση πως το ΟΠΑ ειναι καλυτερο απο το ΠΑΠΕΙ και βρισκω το τμημα ΟΔΕ πιο ενδιαφερον στο ΠΑΠΕΙ...αλλα προτιμώ ΟΠΑ ...μπερδεμα εεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Νομίζω Ειρήνη, πως με το ΟΔΕ σε καλό δρόμο είσαι. Αν σου αρέσει κιόλας ούτε καν να το σκεφτείς. Απέφυγε το Οικονομικών Επιστημών ΟΠΑ μιας και είσαι από τη Θεωρητική, χωρίς να σημαίνει ότι δεν παλεύεται.

δλδ για εσυ..ανεξαρτητα απο κατ. ποια θεωρεις καλυτερη σχολη!!!!??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top