ΟΠΑ: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χαχα μακάρι.. εσύ τι έχεις σπουδάσει /σπουδάζεις αν επιτρέπεται;

Τελείωσα Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά στα πρώην ΤΕΙ ( Νυν Διεθνές Πανεπιστήμιο). Εγώ έδινα το 2011 πανελλήνιες. Αποφοίτησα το 2015. Σκέψου, για να δεις πόσο διαφορετικές ήταν οι βάσεις τότε με 14500 που είχα γράψει δεν κατάφερα σ εκαμία περίπτωση να μπω στο αντίστοιχο τμήμα στην ΑΣΟΕΕ που είχε 18 plus βάση. Τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου με υποτροφία στο μανατζμεντ στο Διεθνές Πανεπιστήμιο ( σε αυτό που προυπήρχε και πριν τα ΤΕΙ, στη Θεσσαλονίκη). Εντάξει σίγουρα είχε να κάνει με το κύρος του πτυχίου για το Δημόσιο μόνο. Για τον ιδιωτικό τομέα, ουδέποτε έπεσα θύμα ρατσισμού ως προς το πτυχίο του τύπου " Α εσύ τελείωσες ΤΕΙ, εγώ Πανεπιστήμιο". Στο λογιστήριο που είμαι και στο λογιστικό γραφείο που ήμουν οι ΤΕΙ με τους Πανεπιστημιακούς παίρναμε και παίρνουμε τον ίδιο μισθό. Όπως και έχουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.Τώρα στα άλλα τμήματα δεν ξέρω τι παίζει με τους μισθούς.

Όσον αφορά το Δημόσιο, και το κύρος του πτυχίου που αναφέρομαι, έχει να κάνει με το μισθό και τις θέσεις προισταμένου . Αν μπω στο Δημόσιο θα λογίζομαι ως ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ και σε σχέση με καποιον που τελειωσε πανεπιστημιο θα παιρνει εκεινος 45 ευρώ παραπάνω στο μισθό του. Με τη λογική ότι και οι δυο θα εχουμε ενα μεταπτυχιακό, εκεινος θα φτάσει σε θέση προισταμενου πιο γρήγορα. Βέβαια για να γίνεις προισταμενος πρεπει να εισαι ρουφιάνος, γλυφτης και αλλα πολλα. Και ΒΙΣΜΑ.

Αλλά τώρα για ποιο Δημοσιο μιλαμε. Οι θέσεις είναι ελάχιστες και τα χρήματα αρκετά λίγα πλεον. Πλεον για να μπεις στο Δημόσιο θες πτυχιο, 2 μεταπτυχιακα, 3 γλωσσες επιπεδου προφισενσι, και σιγουρα 4ετη προυπηρεσια. Αλλά δυστυχώς δεν έχει τα χρήματα που είχε κάποτε. Σκέψου έχω συμφοιτητή μου 55 ετών, πτυχιο πολιτικων επιστημων, 2 μαστερ, 2 ξενες γλωσσες επιπεδου προφισενσι, ειναι προισταμενος σε δημοσια υπηρεσια, εχει 25 χρονια προυπηρεσιας στο Δημοσιο και παιρνει ΜΟΝΟ 1500 ΕΥΡΩ. Α και εχει τελειώσει πέρα από αυτά και την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης
 

Λαμπρινηη

Νεοφερμένος

Η Λαμπρινηη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τελείωσα Λογιστικά και Χρηματοοικονομικά στα πρώην ΤΕΙ ( Νυν Διεθνές Πανεπιστήμιο). Εγώ έδινα το 2011 πανελλήνιες. Αποφοίτησα το 2015. Σκέψου, για να δεις πόσο διαφορετικές ήταν οι βάσεις τότε με 14500 που είχα γράψει δεν κατάφερα σ εκαμία περίπτωση να μπω στο αντίστοιχο τμήμα στην ΑΣΟΕΕ που είχε 18 plus βάση. Τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου με υποτροφία στο μανατζμεντ στο Διεθνές Πανεπιστήμιο ( σε αυτό που προυπήρχε και πριν τα ΤΕΙ, στη Θεσσαλονίκη). Εντάξει σίγουρα είχε να κάνει με το κύρος του πτυχίου για το Δημόσιο μόνο. Για τον ιδιωτικό τομέα, ουδέποτε έπεσα θύμα ρατσισμού ως προς το πτυχίο του τύπου " Α εσύ τελείωσες ΤΕΙ, εγώ Πανεπιστήμιο". Στο λογιστήριο που είμαι και στο λογιστικό γραφείο που ήμουν οι ΤΕΙ με τους Πανεπιστημιακούς παίρναμε και παίρνουμε τον ίδιο μισθό. Όπως και έχουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.Τώρα στα άλλα τμήματα δεν ξέρω τι παίζει με τους μισθούς.

Όσον αφορά το Δημόσιο, και το κύρος του πτυχίου που αναφέρομαι, έχει να κάνει με το μισθό και τις θέσεις προισταμένου . Αν μπω στο Δημόσιο θα λογίζομαι ως ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ και σε σχέση με καποιον που τελειωσε πανεπιστημιο θα παιρνει εκεινος 45 ευρώ παραπάνω στο μισθό του. Με τη λογική ότι και οι δυο θα εχουμε ενα μεταπτυχιακό, εκεινος θα φτάσει σε θέση προισταμενου πιο γρήγορα. Βέβαια για να γίνεις προισταμενος πρεπει να εισαι ρουφιάνος, γλυφτης και αλλα πολλα. Και ΒΙΣΜΑ.

Αλλά τώρα για ποιο Δημοσιο μιλαμε. Οι θέσεις είναι ελάχιστες και τα χρήματα αρκετά λίγα πλεον. Πλεον για να μπεις στο Δημόσιο θες πτυχιο, 2 μεταπτυχιακα, 3 γλωσσες επιπεδου προφισενσι, και σιγουρα 4ετη προυπηρεσια. Αλλά δυστυχώς δεν έχει τα χρήματα που είχε κάποτε. Σκέψου έχω συμφοιτητή μου 55 ετών, πτυχιο πολιτικων επιστημων, 2 μαστερ, 2 ξενες γλωσσες επιπεδου προφισενσι, ειναι προισταμενος σε δημοσια υπηρεσια, εχει 25 χρονια προυπηρεσιας στο Δημοσιο και παιρνει ΜΟΝΟ 1500 ΕΥΡΩ. Α και εχει τελειώσει πέρα από αυτά και την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης
πω εντάξει τραγικά τα πράγματα.. κρίμα.. καλή επιτυχία πάντως στο μεταπτυχιακό σου καιι συγχαρητήρια για την υποτροφία!!
 

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Πολλοί καλοί καθηγητές, το καλύτερο πανεπιστήμιο στον τομέα αυτό..

Aπό αποφοίτους έχω ακούσει να λένε ότι περισσότερο μια ιδέα είναι σαν Πανεπιστήμιο λόγω διαφήμισης (ειδικά στην Ελλάδα που ότι δηλώσεις, είσαι). Οι δε καθηγητές οι περισσότεροι είναι ντίβες των πρωϊνάδικων και πρώην υπουργοί, διαπλεκόμενοι-συστημικοί κτλ. Δεν τα λέω εγώ αλλά άνθρωποι που έχουν αποφοιτήσει και ενώ έκαναν καριέρα, θεωρούν ότι το 95% της επιτυχίας τους ήταν προσωπική σκληρή δουλειά και όχι λόγω του συγκεκριμένου Πανεπιστημίου.
 

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Ε παντού έτσι είναι, μόνος σου ότι κάνεις. Στο πανεπιστήμιο απλά παίρνεις τα triggers.
Για τους καθηγητές δεν αμφιβάλω ότι οι περισσότεροι μπορεί να είναι έτσι σε τμήματα τύπου οικονομικό.
Ξέρω όμως ότι υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι σε πιο σύγχρονα τμήματα (πληροφορικές και τέτοια).
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
ποιο τμημα του οπα εχει καλες επαγγελματικες προοπτικες εκτος του δετ(μου αρεσουν πολυ τα χρηματοοικονομικα αλλα θελω να εχω αρκετες σχολες στο νου μου
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
ποιο τμημα του οπα εχει καλες επαγγελματικες προοπτικες εκτος του δετ(μου αρεσουν πολυ τα χρηματοοικονομικα αλλα θελω να εχω αρκετες σχολες στο νου μου
Τμήμα λογιστικής και χρηματοοικονομικής
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.

paulkin94

Νεοφερμένος

Ο paulkin94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
προτιμοτερο απο του παπει
Το χρηματοοικονομικό του Παπει θεωρείται η ναυαρχίδα του και σίγουρα καλυτερο απο το λοχρη της ασοεε (εφόσον μιλάμε μόνο για χρήμα) που δεν είναι από τα δυνατά του τμήματα αντικειμενικά.
Είναι 10 χρόνια παλαιότερο από το λοχρη και το παλαιοτερο στον τομέα του σε bsc, msc και Phd και αυτό το έχει βοηθήσει να κτίσει γέρο lobby ειδικά με τις τράπεζες που έχει στενή συνεργασία οι οποίες δίνουν περιπου 100.000€ σε υποτροφίες για τους φοιτητές. Ένας φίλος μου με μ.ο. 7,2 στο 3ο έτος πηρε υποτροφία επίδοσης 700€!!
Επίσης σε έρευνα καταττασεται 1ο σε χρηματοοικονομικα και 2ο το οικονομικό της ασοεε. Είναι το μόνο προπτυχιακο τμήμα που έχει παρει affiliation από το CFA και έχει καλές συνεργασίες με LSE, Warwick, κτλ.
 

mike741

Νεοφερμένος

Ο mike741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιορισμος στον αριθμο των φοιτητων που παιρνουν μαθήμα άλλων τμημάτων του ΟΠΑ.
Υπαρχουν καποια κριτηρια επιλογης τους (βαθμολογια, αρχαιοτητα)?
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος περιορισμός στον αριθμό των φοιτητών. Ο μόνος περιορισμός που ξέρω είναι έως 3 μαθήματα από άλλα τμήματα που επιλέγεις από μια συγκεκριμένη λίστα που βγάζει το τμήμα σου.
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Κατά την γνώμη σας πιο τμήμα του ΟΠΑ έχει πλέον την καλύτερη απορροφητικότητα (εκτός της πληροφορικής);
Επίσης το τμήμα διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας για ποιον λόγο βρίσκεται πρώτο ανάμεσα σε σχολές του 4ου πεδίου; Έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο σε σύγκριση με τα υπόλοιπα τμήματα;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Κατά την γνώμη σας πιο τμήμα του ΟΠΑ έχει πλέον την καλύτερη απορροφητικότητα
Θεωρητικά το ΔΕΤ..πρακτικά κανένα...

Είναι διεπιστημονικό,συνδιάζει οικονομικά-διοίκηση-μάρκετινγκ και πληροφορική
Αν σου αρέσει ο προγραμματισμός και θες κάτι συνδιαστικό με οικονομικά είναι καλή επιλογή...Αν θες να αποκτήσεις εφόδια και γερό backround κάτι πιο γενικό...θα σου πρότεινα οικονομικό ή στατιστική
Πολύ δυνατό backround σε μαθηματικά,στατιστική,οικονομετρία και ποσοτικές μέθοδοι αλλά και οικονομικά,μετά μπορείς να ασχοληθείς με διάφορα πράγματα...αλλά θέλει σκληρή δουλειά μετά σαν φοιτητής...γτ και τα δύο είναι απαιτητικά τμήματα...
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν σου αρέσουν τα οικονομικά ή ο προγραμματισμός να μην πας στο ΔΕΤ. Το ΔΕΤ εστιάζει στην διοίκηση επιχειρήσεων (δεν είναι οικονομικά, δεν μαθαίνεις οικονομικά, γιαυτο ανήκει και σε διαφορετική ομάδα τμημάτων απο αυτη του τμήματος ΟΕ). Να προτιμήσεις το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ή το Τμήμα Πληροφορικής αντίστοιχα. Αν σου αρέσει η Διοίκηση τότε ΔΕΤ, ΟΔΕ. Η αυξημένη ζήτηση του ΔΕΤ οπως εχω ξαναπεί οφείλεται στην φαινομενικά καλή αποκατάσταση που έχει και στο ότι ασχολείται με διοίκηση εφοδιαστικής αλυσίδας (logistics), διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού (HR), ηλεκτρονικό επιχειρείν, τομείς οι οποίοι θεωρείται πως έχουν προοπτικές, για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το management.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Κοίτα γενικά αν σου αρέσουν τα μαθηματικά και θες να αποκτήσεις δυνατό backround πληροφορική-οικονομική επιστήμη-στατιστική...1 από αυτά θα επέλεγα εγώ...
Τώρα το τι θα επέλεξεις δικό σου ζήτημα...ανάλογα το τι σε ενδιαφέρει!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top