ΟΕΦΕ: Μαθηματικά κατεύθυνσης Γ' Λυκείου

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ναι αυτο ηταν το λαθος του ΟΕΦΕ. εγω που το ελυσα παρομοια εβγαλα χ>=0 και y=0 οποτε μπορει z=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
παιδια οποιος μπορει ας ριξει μια ματια στο θεμα 3ο της ΟΕΦΕ του 2011, στο τελευταιο υποερωτημα με το οριο. Θα μπορουσε να λυθει και με Del hospital ή οχι?
https://www.anodosedu.gr/oefe/11_g_kat_math.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiwrgosK.

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosK. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Όχι,για την ακρίβεια μπορείς να κάνεις αρχικά Del hospital αφού η f είναι παραγωγίσιμη,αλλά από εκεί και πέρα αφού η f' δεν γνωρίζουμε αν είναι συνεχής δεν μπορείς να κάνεις αντικατάσταση το 0,άρα ουσιαστικά δεν λύνεται έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Όχι,για την ακρίβεια μπορείς να κάνεις αρχικά Del hospital αφού η f είναι παραγωγίσιμη,αλλά από εκεί και πέρα αφού η f' δεν γνωρίζουμε αν είναι συνεχής δεν μπορείς να κάνεις αντικατάσταση το 0,άρα ουσιαστικά δεν λύνεται έτσι.
οκ, ευχαριστω πολυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosss95

Νεοφερμένος

Ο manosss95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ξερει κανεις τι επεσε σημερα στην οεφε στον ορισμο και στην αποδειξη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

science_lover

Νεοφερμένος

Η science_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδια , στο φροντιστήριό μου δεν δίνουμε ΟΕΦΕ. Θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων σε όποιον μου έστελνε τα θέματα των μαθηματικών κατευθυνσης που έπεσαν σήμερα.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒλασίαΚ.

Νεοφερμένος

Η ΒλασίαΚ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ξερει κανεις τι επεσε σημερα στην οεφε στον ορισμο και στην αποδειξη????

Έβαλαν την απόδειξη οτι αν η παράγωγος διατηρεί πρόσημο στο (α,Χο) ένωση (Χο,β), τότε το f(Χο) δεν είναι τ.α και η f είναι γνησίως αύξουσα (μας έδινε την παράγωγο θετική)
Από ορισμούς έβαλαν σημεία καμπής και σύνθεση συναρτήσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elitel

Νεοφερμένος

Ο elitel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΘΕΜΑΤΑ ΟΕΦΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ 2013
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗ ΜΑΘ ΚΑΤ ΓΛ 2013.pdf
    124.6 KB · Εμφανίσεις: 473

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ΘΕΜΑΤΑ ΟΕΦΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ 2013

Μπορείς μήπως να μου πεις ποιες ασύμπτωτες βρήκες και πως βγαίνει το Γβ στο Δ Θέμα;;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Στο θεμα Γ στο α μια υποδειξη καποιος αν μπορει γιατι κολλησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris-bas

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Αν μπορεί κάποιος (αν και είναι αρκετά δύσκολο)ας βάλει όσες απαντήσεις μπορεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Στο θεμα Γ στο α μια υποδειξη καποιος αν μπορει γιατι κολλησα.

Αρχικά για να είναι παραγωγίσιμη πρέπει να είναι συνεχής άρα με τα όρια στο 0 και το f(0) βρίσκεις το α=e
Για το f'(0)=-1/2 θα πάρεις τον ορισμό της παραγώγου με το όριο για χ->0 και θα σου βγεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Αρχικά για να είναι παραγωγίσιμη πρέπει να είναι συνεχής άρα με τα όρια στο 0 και το f(0) βρίσκεις το α=e
Για το f'(0)=-1/2 θα πάρεις τον ορισμό της παραγώγου με το όριο για χ->0 και θα σου βγεί ;)
Πω ρε ηταν τοσο απλο και δε σκεφτηκα καθολου τη συνεχεια, τι χαζος, μου εφαγε τοσο χρονο:(. Ευχαριστω παντως... Για τις ασυμπτωτες νομιζω βγαινει ο αξονας χ'χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Πω ρε ηταν τοσο απλο και δε σκεφτηκα καθολου τη συνεχεια, τι χαζος, μου εφαγε τοσο χρονο:(. Ευχαριστω παντως... Για τις ασυμπτωτες νομιζω βγαινει ο αξονας χ'χ
άσε και εγω τα παθαίνω αυτά ;) Οκ θα το τσεκάρω για τις ασύμπτωτες. Είναι οι χειρότερές μου -.- Ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ξέρει κανείς πως λύνετε το Δ3 στο θέμα Γ των φετινών οεφε μαθηματικών;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
ξέρει κανείς πως λύνετε το Δ3 στο θέμα Γ των φετινών οεφε μαθηματικών;;;;
Μα το θεμα γ δεν εχει δ3...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Μα το θεμα γ δεν εχει δ3...

χαχαχαχαχαχαχα πραγματι! εννουσα το γ3. όχι οτι το δ3 μπορεσα αλλα οκ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
ξέρει κανείς πως λύνετε το Δ3 στο θέμα Γ των φετινών οεφε μαθηματικών;;;;
Ακου τι εκανα στο δ3. Εγραψα τις εξισωσεις των εφαπτομενων στα Β και Γ αντιστοιχα. Μετα οπου F(x) αντικατεστησα το G(x)-x και οπου F'(X) το G'(X)-1 και εγραψα τις εξισωσεις των εφαπτομενων για χ=0 οποτε τα ψ βγαινουν ιδια οποτε ετσι δειχνουμε οτι τεμνονται στον ψ'ψ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Μετα για το εμβαδον του ΑΒΓ σκεψου οτι η βαση του τριγωνου ειναι G(X)-F(X) και το υψος Χο. Παιρνεις και το ολοκληρωμα με ορια το 0 και το Χο του G(X)-F(X) και οπου F(X) αντικαθιστας τι γνωστη σχεση. Δ4ν ξερω αν το εχω σκεφτει σωστα, μη σε παρω στο λαιμο μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Σωστά το έκανες.@ BILL4 Στην ουσία αντικαταστάσεις είναι, το όλο θέμα είναι να δείξεις ότι F(x) = G(x) - x.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top