Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης & Διερμηνείας (Κέρκυρα)

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
να ρωτησω κατι? τι προοπτικες εχεις καποιος απο το τμημα αυτο?? και ισχυει πως η μεταφραση δεν εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση,επειδη μεταφραζουν πλεον οτι χρειαζονται απο το ιντερνετ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
να ρωτησω κατι? τι προοπτικες εχεις καποιος απο το τμημα αυτο?? και ισχυει πως η μεταφραση δεν εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση,επειδη μεταφραζουν πλεον οτι χρειαζονται απο το ιντερνετ?

Δεν εχω ιδεα για την αποκατασταση, αλλα οι μεταφρασεις απο υπολογιστες ειναι απαισιες, μεχρι τωρα δεν αποτελουν κινδυνο στους μεταφραστες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
να ρωτησω κατι? τι προοπτικες εχεις καποιος απο το τμημα αυτο?? και ισχυει πως η μεταφραση δεν εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση,επειδη μεταφραζουν πλεον οτι χρειαζονται απο το ιντερνετ?
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαχ0α0χ0α0χ0αχ0α0χ0α0χ0α0χα....δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή αν πρέπει να κλάψω...
Όταν λες από το Ίντερνετ...τι εννοείς καμάρι μου? από γοογλε ας πούμε κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
ο μεταφραστής του ιντερνετ (google, π.χ.) δεν έχει καμία σχέση ποιοτικά με τον ανθρώπινο μεταφραστή, πίστεψε με :P διότι υπάρχουν παράγοντες που ο online translator δεν μπορεί να λάβει υπ'όψην :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
:) δικιο εχετε...Αθηνάαα ελπιζω του χρονου να ειμαι και εγω κερκυρα :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
:) δικιο εχετε...Αθηνάαα ελπιζω του χρονου να ειμαι και εγω κερκυρα :) :D
Άντζελααααααααα! Και εμείς το ελπίζουμε!!!
Καλή επιτυχία!!!:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Άντζελααααααααα! Και εμείς το ελπίζουμε!!!
Καλή επιτυχία!!!:redface::redface:

ευχαριστω πολυυ πολυ πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! :)
Έχω μία ερώτηση. Κάποιος με πτυχίο Μετάφρασης και Διερμηνείας έχει ή όχι δικαίωμα να ασκήσει το επάγγελμα του φιλολόγου στις δύο γλώσσες που θα εργαστεί; (λ.χ. αγγλικά-γαλλικά / αγγλικά-γερμανικά / γαλλικά-γερμανικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iosonoyosoy

Νεοφερμένος

Ο iosonoyosoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! :)
Έχω μία ερώτηση. Κάποιος με πτυχίο Μετάφρασης και Διερμηνείας έχει ή όχι δικαίωμα να ασκήσει το επάγγελμα του φιλολόγου στις δύο γλώσσες που θα εργαστεί; (λ.χ. αγγλικά-γαλλικά / αγγλικά-γερμανικά / γαλλικά-γερμανικά)
Απ'όσο ξέρω φίλε μου,δεν μπορεί να διδάξει στον δημόσιο τομέα,αλλά απο το τμήμα της ισπανικής ναι!

Γειά σας...καλές γιορτές!
Μπαίνω στο ψητό? :P
Σε τι επίπεδο πρέπει να ξέρεις τις 2 από τις 3 γλώσσες?Τα θέματα των Πανελληνίων τι επιπέδου είναι και γενικά τι επίπεδο πρέπει να κατέχεις για να μην δυσκολευτείς πολύ στη σχολή?
Μέχρι τι επίπεδο φτάνεις τις γλώσσες που μαθαίνεις μέσα στο Πανεπιστήμιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! :)
Έχω μία ερώτηση. Κάποιος με πτυχίο Μετάφρασης και Διερμηνείας έχει ή όχι δικαίωμα να ασκήσει το επάγγελμα του φιλολόγου στις δύο γλώσσες που θα εργαστεί; (λ.χ. αγγλικά-γαλλικά / αγγλικά-γερμανικά / γαλλικά-γερμανικά)
όχι :) Μόνο από το Ισπανικής.

Γειά σας...καλές γιορτές!
Μπαίνω στο ψητό? :P
Σε τι επίπεδο πρέπει να ξέρεις τις 2 από τις 3 γλώσσες?Τα θέματα των Πανελληνίων τι επιπέδου είναι και γενικά τι επίπεδο πρέπει να κατέχεις για να μην δυσκολευτείς πολύ στη σχολή?
Μέχρι τι επίπεδο φτάνεις τις γλώσσες που μαθαίνεις μέσα στο Πανεπιστήμιο?

Καλή χρονιααααααααααααα:redface::P Σε πολύ καλό επίπεδο. Όσο καλύτερο είναι τόσο καλύτερο για εσένα. Δεν θα σου πω Β2 κτλ γιατί υπάρχουν παιδιά που υποτίθεται ότι μπαίνουν με προφίσενσυ και δεν ξέρουν γρι και υπάρχουν και άλλα που μπαίνουν με Β1 και κάνουν κυριολεκτικά τεράστια πρόοδο! Οι καθηγητές δεν ενδιαφέρονται για τα πτυχία σου!!! Εσύ ο ίδιος θα αποδείξεις τις γνώσεις και εσύ είσαι υπεύθυνος να εξελιχθείς και να ανεβάσεις το επίπεδό σου! Και επίσης το τμήμα αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ξένων γλωσσών (καλώς ή κακώς)!
Με τα θέματα που βάζει το Υπουργείο περνάει ΚΑΙ Η ΚΟΥΤΣΗ ΜΑΡΙΑ συνήθως...τουλάχιστον αν κρίνω από τα περσινά!
Στη σχολή προσφέρονται Ιταλικά και Τούρκικα που φτάνουν μέχρι...Α2 :P Αν θέλεις να συνεχίσεις με αυτές τις γλώσσες, νομίζω πως ξέρεις τη λύση :/
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ιταλικά φέτος; Δεν νομίζω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Χριστιαννα πως σου φαινεται ησ χολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
όχι :) Μόνο από το Ισπανικής.
Θα έχει όμως τα προσόντα να διδάξει σε ιδιαίτερο μάθημα; :P Ευχαριστώ! :redface:


Υ.Γ: Από τις διάφορες συζητήσεις που έχουν γίνει σε αυτό το θέμα κατάλαβα πως θα πας Γερμανία! :D Ή μήπως πήγες; Πώς ήταν αν πήγες; :P (Φυσικά εννοώ το εξάμηνο του εξωτερικού που οργανώνει το τμήμα! Μη με βγάλετε off topic...:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ιταλικά φέτος; Δεν νομίζω! :P
ωχ... πες μου ότι έφυγε ο γλυκούλης καθηγητούλης των Ιταλικών...

Θα έχει όμως τα προσόντα να διδάξει σε ιδιαίτερο μάθημα; :P Ευχαριστώ! :redface:


Υ.Γ: Από τις διάφορες συζητήσεις που έχουν γίνει σε αυτό το θέμα κατάλαβα πως θα πας Γερμανία! :D Ή μήπως πήγες; Πώς ήταν αν πήγες; :P (Φυσικά εννοώ το εξάμηνο του εξωτερικού που οργανώνει το τμήμα! Μη με βγάλετε off topic...:redface:)
Η διδακτική όμως είναι κάτι άλλο από την Μετάφραση. Ωστόσο αν θεωρείς ότι μπορείς να το κάνεις, γιατί όχι.
α0χ0α0χ0α0χ0αχαχα...Πηγα, πηγα...και λέω να καθήσω για ένα χρόνο τελικά!!! Είμαι με το εράσμους όμως...εξάμηνο εξωτερικού θα πάω του χρόνου και λέω να το κάνω στην Αγγλία! Όπα! :D :redface::redface::redface::redface::redface::redface::P:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Η διδακτική όμως είναι κάτι άλλο από την Μετάφραση. Ωστόσο αν θεωρείς ότι μπορείς να το κάνεις, γιατί όχι.
α0χ0α0χ0α0χ0αχαχα...Πηγα, πηγα...και λέω να καθήσω για ένα χρόνο τελικά!!! Είμαι με το εράσμους όμως...εξάμηνο εξωτερικού θα πάω του χρόνου και λέω να το κάνω στην Αγγλία! Όπα! :D :redface::redface::redface::redface::redface::redface::P:P:P:P:P:P
Wow...:clapup:
Τέλειοοοοο! :D
Υ.Γ: Αυτό το erasmus θα το κηνυγήσω κι εγώ στο μέλλον...:hmm: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
ωχ... πες μου ότι έφυγε ο γλυκούλης καθηγητούλης των Ιταλικών...

Αμ θα στο πω, με τις συμβάσεις που ανανεώθηκαν τι να κάνει (γλυκούλης είπες; #$%^&@*!). Επίσης, στο πρώτο έτος γερμανικά κάνουν μόνο Παριανού - Σλουμ! :D

Χριστιαννα πως σου φαινεται ησ χολη?

Κοίτα να δεις: στην αρχή δεν κάναμε μάθημα γιατί δεν είχαμε καθηγητές, μετά δεν είχαμε εστίες, μετά λέσχη και τώρα δεν έχουμε φύλακες. :P Κατά τ' άλλα όσοι καθηγητές διδάσκουν είναι το λιγότερο εξαιρετικοί και άρτια καταρτισμένοι, τα μαθήματα έχουν μεγάλο ενδιαφέρον και το νησί είναι πανέμορφο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ondine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ondine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Γειαααα σας παιδια :) Γεια σ Αθηνα.. Ενδιαφερομαι και εγω πολυ για το μεταφραστικο της Κερκυρας.. Το θεμα μ ομως ειναι οτι μενω Αθηνα και οι γονεις μ δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να με στειλουν αν δεν μεινω σε εστια.. Γι'αυτο ηθελα να ρωτησω μηπως ξερεις τι προυποθεσεις χρειαζεται να πληρω για να μπω στην εστια.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demy22

Νεοφερμένος

Η Demy22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γειάάάά σας!!! Αχ, τώρα μπήκαμε στην τελική ευθεία για τις Πανελλήνιες (τι ευτυχία...:mad:) και (κλασσικά) κατακλύζομαι από απορίες για την Μεταφραστική...
1. Μπορεί κανείς να κάνει και Ιταλικά και Τούρκικα;;
2. Από διάβασμα τα πράγματα είναι υπερβολικά πολύ τραγικά; Δηλαδή αν κάποιος θέλει παράλληλα να δουλεύει και part time όπου να 'ναι, δεν θα υπάρχει χρόνος;
3. Με την εστία τι παίζει; Ξέρω ότι πιο εύκολο είναι να σκαρφαλώσεις στο Κιλιμάντζαρο παρά να μπεις, αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλή εστία...Ισχύει ή....;;; Α, και μένεις με συγκάτοικο ή all alone; :D
4. Από το πανεπιστήμιο δίνονται υποτροφίες ή ευκαιρίες για εργασία σε μεταφραστικά γραφεία ή κάτι παρόμοιο;
5. Αν (λέμε ΑΝ, γιατί από όσα έχω ακούσει, δεν είναι και εύκολο) κάποιος τελειώσει την μεταφραστική και περάσει τις εξετάσεις για διερμηνεία, μπορεί τα δύο αυτά χρόνια, να εργάζεται ως μεταφραστής;
6. Και με το erasmus, τι ισχύει; Όλα τα έξοδα είναι δικά μας ή της σχολής; Και μπορούμε να κάτσουμε όσο θέλουμε ή είναι σαν να χάνουμε εξάμηνα από την σχολή όσο καιρό είμαστε εξω;:worry:
7. Α και για το erasmus πάλι, ή για το εξάμηνο του εξωτερικού, είναι απαραίτητο να πας μέσα στην Ευρώπη ή μπορείς να πας και στην Αμερική;; Γιατί μπορώ να πω ότι θα με βόλευε να πάω μέχρι τη Νέα Υόρκη χαχαχα!!!

Α και επ ευκαιρίας, virtual hugs and kisses σε όποιον καταφέρει να τις απαντήσει σε όλες αυτές τις ερωτήσεις! Σας αγαπώώώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Γειάάάά σας!!! Αχ, τώρα μπήκαμε στην τελική ευθεία για τις Πανελλήνιες (τι ευτυχία...:mad:) και (κλασσικά) κατακλύζομαι από απορίες για την Μεταφραστική...
1. Μπορεί κανείς να κάνει και Ιταλικά και Τούρκικα;;
2. Από διάβασμα τα πράγματα είναι υπερβολικά πολύ τραγικά; Δηλαδή αν κάποιος θέλει παράλληλα να δουλεύει και part time όπου να 'ναι, δεν θα υπάρχει χρόνος;
3. Με την εστία τι παίζει; Ξέρω ότι πιο εύκολο είναι να σκαρφαλώσεις στο Κιλιμάντζαρο παρά να μπεις, αλλά έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλή εστία...Ισχύει ή....;;; Α, και μένεις με συγκάτοικο ή all alone; :D
4. Από το πανεπιστήμιο δίνονται υποτροφίες ή ευκαιρίες για εργασία σε μεταφραστικά γραφεία ή κάτι παρόμοιο;
5. Αν (λέμε ΑΝ, γιατί από όσα έχω ακούσει, δεν είναι και εύκολο) κάποιος τελειώσει την μεταφραστική και περάσει τις εξετάσεις για διερμηνεία, μπορεί τα δύο αυτά χρόνια, να εργάζεται ως μεταφραστής;
6. Και με το erasmus, τι ισχύει; Όλα τα έξοδα είναι δικά μας ή της σχολής; Και μπορούμε να κάτσουμε όσο θέλουμε ή είναι σαν να χάνουμε εξάμηνα από την σχολή όσο καιρό είμαστε εξω;:worry:
7. Α και για το erasmus πάλι, ή για το εξάμηνο του εξωτερικού, είναι απαραίτητο να πας μέσα στην Ευρώπη ή μπορείς να πας και στην Αμερική;; Γιατί μπορώ να πω ότι θα με βόλευε να πάω μέχρι τη Νέα Υόρκη χαχαχα!!!

Α και επ ευκαιρίας, virtual hugs and kisses σε όποιον καταφέρει να τις απαντήσει σε όλες αυτές τις ερωτήσεις! Σας αγαπώώώ :P
Καλώς την!
1)Ναι
2)Ναι είναι τραγικά, όχι δεν θα υπάρχει :P χαχαχα...αστειεύομαι εν μέρει, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχουμε αρκετά μαθήματα. Βέβαια δεν είναι υποχρεωτικά, οπότε αν θέλεις πας. Όσο για το διάβασμα, έχει δουλειά...πολύ δουλειά (θαρρώ):P
3)Καταρχάς, υπάρχει μια εστία η οποία είναι όντως πολύ καλά αλλά μπαίνεις ανάλογα με το εισόδημα και άλλα κριτήρια. Επίσης μπορείς να στεγαστείς σε ξενοδοχεία τα οποία είναι συμβεβλημένα με το Πανεπιστήμιο και στα οποία όμως πληρώνεις κάποιο ποσό τον μήνα και έχεις και συγκάτοικο. Για το θέμα της εστία δεν γνωρίζω τι γίνεται φέτος γιατί δεν είμαι εκεί. Οπότε αν θέλεις στείλε κάποιο email στο Πανεπιστήμιο.
4)Μπορείς να κάνεις πρακτική στο τέταρτο έτος και από ότι ξέρω, υπάρχει ένα μεταφραστικό γραφείο που σου δίνει δωρεάν υποτροφία να παρακολουθήσεις τμήματα Trados κτλ. Από εκεί και πέρα υπάρχει το Εράσμους, όπως σε κάθε Πανεπιστήμιο που πηγαίνεις στο εξωτερικό για λενα μήνα ή ένα χρόνο και παρακολουθείς εκεί μαθήματα. Βέβαια θα χρωστάς ένα κάρο τον Σεπτέμβρη γιατί αντιστοιχούνε μόνο 2-3 με εκείνα της σχολής στην Ελλάδα.
5) Εφόσον έχει ορκιστεί, φυσικά! Το θέμα όμως είναι ότι πλέον η διερμηνεία δεν υπάρχει (σχεδόν)...:/::/::/:
6)Το κράτος σου δίνει κάθε μήνα ένα ποσό και από εκεί και τα υπόλοιπα τα πληρώνεις εσύ. Εμένα μου δίνουν 417 ευρώ. Μπορείς να καθήσεις 3 μήνες, 6 μήνες ή έναν χρόνο. Σε περίπτωση που δεν μπορείς να αντιστοιχίσεις τα μαθήματα που διδάχτηκες στο εξωτερικό με αυτά εδώ τότε (δηλαδή όλα σχεδόν) τα δίνεις τον Σεπτέμβρη.
7)χαχαχα...Ευρώπη μόνο!
Καλέ Danke!!! :P:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top