Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης & Διερμηνείας (Κέρκυρα)

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
χαχα!!! καλώς τον Νίκο! πολύ ωραία τα λές! πάντως πραγματικά τώρα έτσι και καταργήσουν το εξάμηνο εξωτερικού θα τρελαθώ!!!! θα πηδηχτω από το παράθυρο! έλεος πια!!! άσε που από φέτος θα λειτουργήσει και το καινούργιο τμήμα του ιονίου πανεπιστημίου. το ασιατικών σπουδών. εδω δεν μπορούν να συντηρήσουν αυτά που έχουν και μου θέλουν κι'άλλα!!!που ακούστηκε να υπάρχουν σε ένα νησί 6 σχολές και να ανοίξει και 7!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που είναι σχολή με αντικείμενο τη διερμηνεία και τη μετάφραση, οι γλωσσες που έχει και πάλι λίγες είναι.Επίσης δεν έχει καμία σημασία η τοποθεσία απο τη στιγμή που μια απο τις καλύτερες σχολές μεταφραστών-διερμηνέων στην ευρώπη, βρίσκεται σε ενα χωριουδάκι- με τους μισους κατοίκους απο την κέρκυρα- στα νότια του Βελγίου και ανάμεσα στις γλώσσες που περιλαμβάνει ειναι τα ελληνικά,ρώσικα,ολλανδικά, αραβικά, ιαπωνικά..κτλ Αυτο μάλιστα κατα τη γνώμη μου είναι το απαράδεκτο στην Ελλάδα.Εχει σχολές όπως μετάφρασης-διερμηνείας ή Ξεναγών και οι μονες γλώσσες που διδάσκονται ειναι αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά!!! Δηλαδή όταν έρχονται γκρούπ απο Ιταλία, Ρωσσία ή Κίνα, τουρίστες ή επιχειρηματίες τι θα τους πούμε, γυρίστε πίσω γιατί δεν θέλουμε να πληρώνουμε αλλα τμήματα και καθηγητές??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που είναι σχολή με αντικείμενο τη διερμηνεία και τη μετάφραση, οι γλωσσες που έχει και πάλι λίγες είναι.Επίσης δεν έχει καμία σημασία η τοποθεσία απο τη στιγμή που μια απο τις καλύτερες σχολές μεταφραστών-διερμηνέων στην ευρώπη, βρίσκεται σε ενα χωριουδάκι- με τους μισους κατοίκους απο την κέρκυρα- στα νότια του Βελγίου και ανάμεσα στις γλώσσες που περιλαμβάνει ειναι τα ελληνικά,ρώσικα,ολλανδικά, αραβικά, ιαπωνικά..κτλ Αυτο μάλιστα κατα τη γνώμη μου είναι το απαράδεκτο στην Ελλάδα.Εχει σχολές όπως μετάφρασης-διερμηνείας ή Ξεναγών και οι μονες γλώσσες που διδάσκονται ειναι αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά!!! Δηλαδή όταν έρχονται γκρούπ απο Ιταλία, Ρωσσία ή Κίνα, τουρίστες ή επιχειρηματίες τι θα τους πούμε, γυρίστε πίσω γιατί δεν θέλουμε να πληρώνουμε αλλα τμήματα και καθηγητές??
αγαπητή έλενα,
1) οι γλώσσες ΕΡΓΑΣΙΑΣ της σχολής είναι 2 αγγλικα και γερμανικα ή αγγλικα και γαλλικα ή γαλλικα και γερμανικα(σπανιο φαινομενο) στο τμημα αυτο δεν μαθαινεις τη γλώσσα ουτε θα καθησει ο καθηγητης να σου μαθειγραμματικη, συντακτικο κ. αφου θεωρούνται αυτονόητα! σίγουρα γίνεται μία μικρή επαναληψη στην αρχη αλλά προυπόθεση είναι ότι έχεις έρθει προετοιμασμένος να ρίξεις σκλήρη δουλειά και να τα βγάλεις πέρα μόνος σου. εκτος αυτού ένας μεταφραστής θα πρέπει να ξέρει άψογα τις δύο γλώσσες με τις οποίες θα ασχολήθεί δηλαδή να μαθει τα πάντα. και φυσικά όταν λέω τα πάντα δεν εννοώ μόνο τη γλώσσας αλλά και τον πολιτισμό, τη νοοτροπια, το πολιτικό, εκπαιδευτικο συστημα και γενικα να ξέρει όλα όσα γνωρίζει και ο κάτοικος των χωρών αυτών! περιττο να σου πω πως η κάθε γώσσα στο β' εξάμηνο έχει 5 μαθήματα από δύο ώρες που σημαίνει ότι αμέσως μαζεύονται 10 μαθήματα και 20 ώρες χωρίς τα άλλα μαθήματα.το θέμα λοιπόν δεν είναι το ΠΟΣΕΣ γλώσσες ξέρεις αλλά το ΠΩΣ ξερείς αυτές και τον πολιτισμό τους.
2) και στη σχολή μας παρέχονται μαθήματα Ιταλικών και Τουρκικών ενώ το πρόγραμμα σπουδών ανέφερε και τα ολλανδικά και κάποια μαθήματα κινεζικών. τα 2 τελευταία όμως δεν γίνονται γιατι πολύ απλά δεν υπάρχει καθηγητής.
επιπλέον να σε ενημερώσω πως είναι καλυτερη σχολη μεταφραστων είναι των βρυξελλων γιατί εκεί ε΄΄ιναι η έδρα του Ε.Κ αλλά επίσης σε αυτή τη σχολή σε προετοιμάζουν "αποκλειστικά" για το μεταφραστικό τμήμα του Ευρωπαικού Κουνοβουλίου.
όταν λες περιλαμβάνει τι εννοείς? ότι μπορείς να τις επιλέξεις γι να τις μάθεις απλά? η ότι σε όλες αυτές ειδικεύεσαι
και τονιζω και πάλι...ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ, ΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ!!! ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ(ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ) ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΘΛΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!!!!
Δηλαδή όταν έρχονται γκρούπ απο Ιταλία, Ρωσσία ή Κίνα, τουρίστες ή επιχειρηματίες τι θα τους πούμε, γυρίστε πίσω γιατί δεν θέλουμε να πληρώνουμε αλλα τμήματα και καθηγητές??[/quote]
ε τότε να ανοιξουμε και μία σχολή με σουαχίλι έτσι ώστε αν περάσουν απο δω οι άνθρωποι να μπορούμε να συννενοηθουμε!
ρωσικά και άλλα γίνανται και σε φροντιστηρια( λυπαμαι που το αναφερω αλλα εκει καταντησαμε)
λοιπον φτανει το αστειο και η πλάκα. το θέμα είναι ότι ανοιγουν πααααααααααρααααααααααα πολλες σχολές και δεν δίνεται έμφαση στην ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥΣ!
και κάτι άλλο...πως να έχουμε μεγάλες απαιτήσεις όταν οι μισοί καθηγητές είναι συμβασιούχοι και κινδυνεύουν να απολυθούν??? το ξέρεις ότι στη διερμηνεια όλοι οι καθηγητες ειναι συμβασιουχοι??? αμα φυγουν και αυτοι παει...δεν εχει διερμηνεια!:mad::mad::mad::mad:
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΑΣ :mad::mad::mad:
ΕΧΟΥΜΕ καθηγητές και φοιτητές αλλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ κτίρια!!!! ΓΙΑΤΙ? γιατί δεν έχουμε φύλακες, που οι άνθρωποι είναι απλήρωτοι εδώ και τόσους μήνες και χρωστούν στο καθένα τους απο 4000 ευρω!
ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ λοιπον ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ χώρες όπως το Βέλγιο με τήν Ελλάδα γιτί δυστυχώς θα πρέπει να κρυφτούμε!!!
ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ "ΚΑΛΑ" ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ:)

αυτά εν ολίγοις! πείτε τώρα ένα μεγάλλο μπράβο στο ελληνικό κράτος για την κατάντια μας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogorina

Νεοφερμένος

Η gogorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
γεια σε ολους!!! καπου εδω διαβασα οτι παιζει να καταργηθει το εξαμηνο εξωτερικου??? :eek: αν γινει κατι τετοιο με πιανει εμενα??? ειμαι δ' εξαμηνο...ποτε λενε να το κανουνε??? τουλαχιστον να το κανουνε προαιρετικο ρε παιδια...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tromos3

Νεοφερμένος

Ο Tromos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγω μιλησα με τον καθηγητη στα ισπανικα και μου ειπε οτι βγαινοντας απο την σχολη θα ξερεις 4 γλωσσες..
Αλλωστε,η σχολη λεγεται Μεταφραστων και Διερμηνεων - Ειδικευση Ισπανικης Γλωσσας,εντουτοις παλι διερμηνεας βγαινεις.
Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει,αλλα καποια βαση πρεπει να εχει..ας απαντησουν τα παιδια που ειναι στην ιδια σχολη.

Οσον αφορα την εστια,ειναι δυσκολο να μπεις η σχετικα ευκολο?Γιατι με ενοικιαση δωματιου βρωμα η δουλεια,πολλα τα εξοδα..

P.S. Ο καθηγητης μου ηταν ο προηγουμενος μεταφραστης στον Αρη..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ε θέλω να ρωτήσω κάτι! Είμαι άκυρη γιατί δεν παρακολουθώ τι λέτε αλλά... Όταν δίνεις πανελλαδικές, μπορείς αν θες να μπεις σε αυτήν την σχολή να δώσεις για δεύτερη γλώσσα ισπανικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
καλησπέρα!
1) δεν ξέρω τι θα γίνει με το εξάμηνο εξωτερικού και ευελπιστω πως δεν θα κανουν κατι!
2)για την περιπτωση των ισπανικων θα ρωτήσω παιδια της ισπανικης.
3)ειναι απιστευτα δυσκολο να βρεις σπιτι γι' αυτο οταν με το καλο περασετε να ψαξετε αμεσως!
4)ιλιούλα(τι ωραιο ονομα!) οι γλωσσες εργασίας σου θα πρεπει να ειναι 2 απο τις εξης: αγγλικα, γαλλικα, γερμανικα. τα ισπανικα μετρανε μονο για το ισπανικης. αν θες για το τμημα μεταφρασης και διερμηνειας_ειδικευση μεταφρασης ή διεμηνειας θα πρεπει να δωσεις μονο σε αυτες :((
γαλλικα ή γερμανικα δεν ξερεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
( Σε ευχαριστώ για το όνομα αν και εμένα δεν μου αρέσει) Δεν είναι για εμένα είναι για μια φίλη μου.. Δεν τις αρέσουν ούτε τα γερμανικά ούτε τα γαλλικά αλλά θέλει να περάσει διερμηνέων. Δηλαδή πανελλαδικές πρέπει να διαλέξει 2 από αυτές τις 3 μόνο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
( Σε ευχαριστώ για το όνομα αν και εμένα δεν μου αρέσει) Δεν είναι για εμένα είναι για μια φίλη μου.. Δεν τις αρέσουν ούτε τα γερμανικά ούτε τα γαλλικά αλλά θέλει να περάσει διερμηνέων. Δηλαδή πανελλαδικές πρέπει να διαλέξει 2 από αυτές τις 3 μόνο??
δυστυχως ναι...:( εάν πάρεις πληροφορίες και για το τμημα, ειτε στη διευθυνση www.dflti.ionio.gr είτε ψάξεις στο google για περισσότερες πληροφορίες θα δεις ότι αυτό ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
παιδιά, ας ξεκαθαρίσουμε κάτι. δεν επιλέγεις κατεύθυνση και πας σε όποια θέλεις. δίνεις ΔΥΣΚΟΛΕΣ εξετάσεις για να περάσεις στη διερμηνεία. πρέπει να έχεις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και άριστη γνώση των γλωσσών. βέβαια, έχεις πολλές πιθανότητες να κάνεις έπειτα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, αν σε ενδιαφέρει η διερμηνεία. αλλά η γνώμη, που έχω διαμορφώσει μετά από ένα χρόνο, είναι, ότι γενικά πρέπει να είσαι κεφάλι, πρέπει να το 'χεις.
και φυσικά και ΔΕΝ βγαίνεις με 4 γλώσσες. και ας μην λέμε και ότι θέλουμε. το ότι θα ξέρεις 522 γλώσσες δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα τις κατέχεις κιόλας. το τμήμα κατά τη γνώμη μου καλά κάνει και δεν προσφέρει 600 γλώσσες. σκοπός είναι να βγεις και να κατέχεις αυτές που διδάχθηκες που τις περισσότερες φορές δεν σημβαίνει.πολλοί βγαίνουν με κουτσοαγγλικά. ας είμαστε λίγο ρεαλιστές, για να μάθεις μία γλώσσα σαν τη μητρική σου χρειάζεσαι πολλές φορές και μία ολόκληρη ζωή. ποίο θα ήταν το νόημα να κουτσομάθεις 7 γλώσσες μέσα σε 4 χρόνια;!
όσο για το ισπανικό, δεν υπάρχουν καν καθηγητές, που διδάσκουν διερμηνεία στα ισπανικά....

πάντα φιλικά... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogorina

Νεοφερμένος

Η gogorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αν ξερει καποιος κατι σχετικα με την καταργηση του εξαμηνου εξωτερικου ας το ποσταρει plzzzzzzzzzz !!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Αν ξερει καποιος κατι σχετικα με την καταργηση του εξαμηνου εξωτερικου ας το ποσταρει plzzzzzzzzzz !!!! ;)
μακαρι να ξεραμε τι θα γινει. παντως δεν το νομιζω στο κοντινω μελλον...τουλαχιστον το ελπίζω!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogorina

Νεοφερμένος

Η gogorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εγω παλι θελω απιστευτα να καταργηθει....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εγω παλι θελω απιστευτα να καταργηθει....:(
τιιι? συγγνωμη κιόλας αλλα...πας καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogorina

Νεοφερμένος

Η gogorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
τιιι? συγγνωμη κιόλας αλλα...πας καλα?

ναι γτ για μενα ειναι μεγαλη δεσμευση...τεσπα, αν καποιος ξερει κατι σχετικο ας το πει...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ναι γτ για μενα ειναι μεγαλη δεσμευση...τεσπα, αν καποιος ξερει κατι σχετικο ας το πει...:confused:
δεν ξέρω κατι παραπάνω και δεν νομιζω να καταργηθει προς το παρον. πάντως, δεν βρίσκω το λόγο για τον οποιο αποτελει δεσμευση το εξαμηνο του εξωτερικου. ΕΝΝΟΕΙΤΕ πως η επαφη με την γλωσσα, τους φυσικούς ομιλητές, τη νοοτροπια και τον πολιτισμό τους ειναι απαραίτητ και μεγάλη ευκαρία για τους φοιτητές του πανεπιστημιου. καλα κανει και ειναι υποχρεωτικο κατα τη γνωμη μου. ειναι ενα απο τα προνομια που ζηλευουν ολα τα πανεπιστημια της ελλαδας. επιπλεον, ποιος απο τους υποψηφιους που επιλεγει το τμημα μεταφρασης και διερμηνειας δεν θα ηθελε ένα εξαμηνο στο εξωτερικο, για να εμπλουτισει τις γνωσεις του και τη γλωσσικη του ευχερεια. ΑΝ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΣ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ!!!(δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα, μιλαω γενικα):D ο καθένας αρπάζει καθε ευκαιρια που του δίνετε για να γινει ακομα καλυτερος σε κατι και ιδιαιτερα οταν του την προσφερουν "απλοχερα":P
ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogorina

Νεοφερμένος

Η gogorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
δεν ξέρω κατι παραπάνω και δεν νομιζω να καταργηθει προς το παρον. πάντως, δεν βρίσκω το λόγο για τον οποιο αποτελει δεσμευση το εξαμηνο του εξωτερικου. ΕΝΝΟΕΙΤΕ πως η επαφη με την γλωσσα, τους φυσικούς ομιλητές, τη νοοτροπια και τον πολιτισμό τους ειναι απαραίτητ και μεγάλη ευκαρία για τους φοιτητές του πανεπιστημιου. καλα κανει και ειναι υποχρεωτικο κατα τη γνωμη μου. ειναι ενα απο τα προνομια που ζηλευουν ολα τα πανεπιστημια της ελλαδας. επιπλεον, ποιος απο τους υποψηφιους που επιλεγει το τμημα μεταφρασης και διερμηνειας δεν θα ηθελε ένα εξαμηνο στο εξωτερικο, για να εμπλουτισει τις γνωσεις του και τη γλωσσικη του ευχερεια. ΑΝ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΣ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ!!!(δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα, μιλαω γενικα):D ο καθένας αρπάζει καθε ευκαιρια που του δίνετε για να γινει ακομα καλυτερος σε κατι και ιδιαιτερα οταν του την προσφερουν "απλοχερα":P
ευχαριστω!!!



Εγω !!! χι χι χι :) συμφωνω απολυτα μαζι σου.....αν και δεν ξερω αν πραγματι μας ζηλευουν!!! :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εγω !!! χι χι χι :) συμφωνω απολυτα μαζι σου.....αν και δεν ξερω αν πραγματι μας ζηλευουν!!! :P :P :P
πιστεψε με πως...σκανε:P:Pχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tromos3

Νεοφερμένος

Ο Tromos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
παιδιά, ας ξεκαθαρίσουμε κάτι. δεν επιλέγεις κατεύθυνση και πας σε όποια θέλεις. δίνεις ΔΥΣΚΟΛΕΣ εξετάσεις για να περάσεις στη διερμηνεία. πρέπει να έχεις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και άριστη γνώση των γλωσσών. βέβαια, έχεις πολλές πιθανότητες να κάνεις έπειτα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, αν σε ενδιαφέρει η διερμηνεία. αλλά η γνώμη, που έχω διαμορφώσει μετά από ένα χρόνο, είναι, ότι γενικά πρέπει να είσαι κεφάλι, πρέπει να το 'χεις.
και φυσικά και ΔΕΝ βγαίνεις με 4 γλώσσες. και ας μην λέμε και ότι θέλουμε. το ότι θα ξέρεις 522 γλώσσες δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα τις κατέχεις κιόλας. το τμήμα κατά τη γνώμη μου καλά κάνει και δεν προσφέρει 600 γλώσσες. σκοπός είναι να βγεις και να κατέχεις αυτές που διδάχθηκες που τις περισσότερες φορές δεν σημβαίνει.πολλοί βγαίνουν με κουτσοαγγλικά. ας είμαστε λίγο ρεαλιστές, για να μάθεις μία γλώσσα σαν τη μητρική σου χρειάζεσαι πολλές φορές και μία ολόκληρη ζωή. ποίο θα ήταν το νόημα να κουτσομάθεις 7 γλώσσες μέσα σε 4 χρόνια;!
όσο για το ισπανικό, δεν υπάρχουν καν καθηγητές, που διδάσκουν διερμηνεία στα ισπανικά....

πάντα φιλικά... ;)

Ελα ρε,αυτο δεν το πιστευω..μια χαρα διερμηνεια θα πρεπει να κανουν.Αλλιως να αλλαξουν ονομα στην σχολη..:/:

Οσον αφορα τον αριθμο των γλωσσων,συμφωνω οτι πρεπει να μαθεις πολυ καλα απο μεσα μια γλωσσα..οπως φυσικα πρεπει να "το εχεις" μεσα σου..
Εμενα μου αρκει βγαινοντας απο την σχολη να κατεχω πολυ καλα την ισπανικη,γιατι τα αγγλικα τα νιωθω σαν μητρικη,πολλες φορες εκφραζομαι καλυτερα με τα αγγλικα παρα με τα ελληνικα,μην πω οτι δεν βρισκω αντιστοιχες εκφρασεις στα ελληνικα.Παντως εχεις απολυτο δικιο,καλυτερα λιγες και καλες,παρα πολλες και σκορπιες..

ΕΝΤΙΤ: Απο οτι ξερω σε εξεταζουν σε επιπεδο lower στις πανελληνιες.Αληθευει η ειναι δυσκολοτερες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ελα ρε,αυτο δεν το πιστευω..μια χαρα διερμηνεια θα πρεπει να κανουν.Αλλιως να αλλαξουν ονομα στην σχολη..:/:

Οσον αφορα τον αριθμο των γλωσσων,συμφωνω οτι πρεπει να μαθεις πολυ καλα απο μεσα μια γλωσσα..οπως φυσικα πρεπει να "το εχεις" μεσα σου..
Εμενα μου αρκει βγαινοντας απο την σχολη να κατεχω πολυ καλα την ισπανικη,γιατι τα αγγλικα τα νιωθω σαν μητρικη,πολλες φορες εκφραζομαι καλυτερα με τα αγγλικα παρα με τα ελληνικα,μην πω οτι δεν βρισκω αντιστοιχες εκφρασεις στα ελληνικα.Παντως εχεις απολυτο δικιο,καλυτερα λιγες και καλες,παρα πολλες και σκορπιες..

ΕΝΤΙΤ: Απο οτι ξερω σε εξεταζουν σε επιπεδο lower στις πανελληνιες.Αληθευει η ειναι δυσκολοτερες?
το επίπεδο δυσκολιας φετος στις πανελληνιες ηταν πολυ χαμηλο. τα θεματα ήταν αρκετα ευκολα και μπορουσε να γραψει ο οποιοσδηποτε. δεν ξερω τι γινετε τις αλλες χρονιες. παντως το θέμα δεν ειναι μονο αν θα γραψεις καλα στις πανελληνιες αλλα αν θα μπορεσεις να αντεπεξελθεις στις απαιτησεις του πανεπιστημιου. αυτη η συγκεκριμενη σχολη ειναι αρκετα δυσκολη και θέλει πολυ διαβασμα. εκτος αυτου, αν το επιπεδο σου ειναι lower τοτε θα δυσκολευτεις παρα πολυ στη συνεχεια και φυσικα να την τελειωσεις. ακομα και αν δεν εχεις proficiency η ακομα και αν εχεις θα πρεπει να ερχεσαι σε επαφη με τις γλωσσες και να βελτιώνεσαι συνεχως!
αυτα οσον αφορα στο επιπεδο των πανελληνιων στις ξενες γλωσσες που κατα τη γνώμη μου είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top