Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης & Διερμηνείας (Κέρκυρα)

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Α μάλιστα,η σχολή είναι και παγκοσμίου φήμης...την τελευταία φορά άλλα διάβαζα στις αξιολογήσεις της UNESCO,αλλά τέλοσπάντων τι κάθομαι και συζητάω...εδώ καλά-καλά δεν ξέρεις τι είναι "κλειστό επάγγελμα" και μου λες "αν" και "εφόσον" και 'ξέρω 'γω...

Οπότε τη βρήκαμε τη λύση!Πάτε όλοι Κέρκυρα για ένα σίγουρο μέλλον!:lol:

Τι να πων εγώ,ο μικρός Κωστάκης;Γελάει ο κόσμος...
κοιταξε να δεις τα στοιχεια τα οποια εχω αναφερει ειναι ολα διαπιστωμενα και διασταυρωμενα απο τη σελιδα του υπουργειου εξωτερικων και απο ομοσπονδιες. τωρα αν εσυ εισαι πιο εξυπνος και τα υποτιμας δεν εχω κατι να πω. οποιος ενδιαφερεται για το επαγγελμα θα καθισει να το ψαξει γιατι σιγουρα οι πληροφοριες που ο οποιοσδηποτε δινει εδω μπορει να μην ειναι εγκυρες. και ναι η σχολη ειναι παγκοσμιου φημης ειτε το θες ειτε οχι και για να μην υπερβαλλουμε τοτε και να σου κανουμε τη χαρη ειναι ιδιαιτερα γνωστη στις ευρωπαικες χωρες. συνεργαζεται με πανεπιστημια του εξωτερικου και οι φοιτητες στο 4ο ετος υποχρεουνται να φοιτησουν η στην αγγλια η στην γερμανια η στην γαλλια. και εκτος αυτου ποιος σου ειπε οτι δεν ξερω τι ειναι κλειστο επαγγελμα. δεν ξερω παλι τι ειναι αυτο που σε ενοχλει στις λεξεις που χρησιμοποιησα. hellooooo δεν ειπε κανεις οτι οταν σπουδαζεις στο τμημα αυτο εχεις σιγουρο μελλον. ειπα οτι ισως βρισκεσαι σε μια θεση η οποια σου προσφερει πολλες ευκαιριες τις οποιες για να τις παρεις πρεπει να κυνηγησεις το επαγγελμα και φυσικα να εχεις πολυ ταλεντο και ορεξη για δουλεια.
προσεξε λιγο τον τροπο με τον οποιο μιλας και την ειρωνια σου γιατι πολλες φορες προσβαλλει. αυτα τα στοιχεια ξερω και αντλησα και δεν ειναι μπουρδες. τωρα εσυ αν πιστευεις κατι αλλο δικη σου γνωμη και δεν με ενδιαφερει κιολας. μην χαλας ομως τους στοχους καποιων παιδιων που θελουν κατι πολυ. εγω ισα ισα δεν κερδιζω τιποτα με το να λεω τετοια λογια για τη σχολη και ουτε με εχει βαλει κανεις. μαλλον εσυ κατι εχεις μαζι της. για ψαξ'το λιγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τελικά είπα να σου απαντήσω σε όλα τα "θέματα" να ξεμπερδεύω σε παροτρίνω να διαβάσεις...
Κι όσο για τις πηγές σου,ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ ΤΕΣ (δώσε links) να δούμε κι εμείς οι αγράμματοι τι παίζει...:bye:

Προφανώς δεν ξέρεις τι είναι "κλειστό επάγγελμα" αφού απαντάς με "αν" κ.λπ. κ.λπ.

Συνεργασίες με ιδρύματα της αλλοδαπής έχουν και άλλα ΑΕΙ στην Ελλάδα δεν είναι αυτά κριτήρια φήμης και ποιότητας,κριτήρια αποτελούν η έρευνα που διεξάγεται,η ποιότητα του διδακτικού προσωπικού (αν έχουν δημοσιεύσεις κ.λπ.) η επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων και άλλα πολλά...και σίγουρα δεν αποτελεί κριτήριο η δική σου,προσωπική άποψη...
Κάποιος μπορεί να έχει μια γκόμενα που δε βλέπετε και να είναι "θεά" στα μάτια του!:P
-----------------------------------------
αν θελει πραγματικα μπορει να δουλεψει παντου. πες μου εναν τομεα που να μην χρειαζεται καποιον μεταφραστη η διερμηνεια, ειναι ενα απο τα ελαχιστα τμηματα για τα οποια μπορεις να πεις οτι εχει επαγγελματικη αποκατασταση.

Τελικά κανείς δεν είπε ότι όταν σπουδάζεις εδώ έχεις σίγουρο μέλλον!:no1:

Δεν έχω κάτι με τη σχολή...έχω κάτι με τους κυρίους που πάνε και στήνουν δεξιά και αριστερά σχολές για να πάει ο κόσμος και να ακουμπήσει τα ωραία του λεφτά:
1)Στα Φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης
2)Στα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα,ταβερνιάριδες,Αστικές Συγκοινωνίες,Κέντρα Διασκέδασης κ.λπ.
Κι όλα αυτά για την ΨΗΦΟ!

Το τμήμα μια χαρά είναι,αλλά για "σπουδές πολυτελείας" (όπως ανέφερα)...και έχει πολύυυυυ δρόμο να διανύσει (αν ζει μέχρι τότε) μέχρι να ανέβει στις αξιολογήσεις!

Κάτα τ'άλλα ΚΑΡΚΙΝΟΣ να χτυπήσει όλους όσους με τον ανωτέρω τρόπο βάζουν "χέρι" στις τσέπες του κοσμάκη και ζουν επί δεκαετίες τοιουτοτρόπως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Τελικά είπα να σου απαντήσω σε όλα τα "θέματα" να ξεμπερδεύω σε παροτρίνω να διαβάσεις...
Κι όσο για τις πηγές σου,ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ ΤΕΣ (δώσε links) να δούμε κι εμείς οι αγράμματοι τι παίζει...:bye:

Συνεργασίες με ιδρύματα της αλλοδαπής έχουν και άλλα ΑΕΙ στην Ελλάδα δεν είναι αυτά κριτήρια φήμης και ποιότητας,κριτήρια αποτελούν η έρευνα που διεξάγεται,η ποιότητα του διδακτικού προσωπικού (αν έχουν δημοσιεύσεις κ.λπ.) η επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων και άλλα πολλά...και σίγουρα δεν αποτελεί κριτήριο η δική σου,προσωπική άποψη...
Κάποιος μπορεί να έχει μια γκόμενα που δε βλέπετε και να είναι "θεά" στα μάτια του!:P:no1:
-----------------------------------------
α ναι? ποιο αλλο πανεπιστημιο στελνει τους φοιτητες του στο εξωτερικο? δεν ειναι αυτο ενδειξη ποιοτητας. πανεπιστημια στην αγγλια τη γαλλια και τη γερμανια δεν δεχονται οποιον και οποιον. και αντε το αφηνουμε αυτο.
εδω περα θα βρει ο καθενας οτιδηποτε θελει σχετικα με τα μαθηματα, το εξαμηνο εξωτερικου, το πρωσοπικο κ.α.
το σαιτ του τμηματος
https://www.dflti.ionio.gr/
σαιτ του υπουργειου εξωτερικων μεταφραστικη υπηρεσια
https://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/Citizens/Interpret_Service/
πανελληνια ενωση μεταφραστων
https://www.pem.gr/?page_id=2
ελληνικος συλλογος μεταφραστων
αν θελετε περαιτερω πληροφοριες υπαρχουν παντου:) και δεν σε ειπα αγραμματο. απλα σταματα να το παιζεις οτι τα ξερεις ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δική σου η άποψη (στο γνωστό τριπάκι-πλύση εγκεφαλου οι ανθρωπιστικές επιστήμες δεν προσφέρουν τίποτα-το management ,και τα οικονομικά είναι ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ μπλα μπλα...) αλλά εφ'οσον δεν έχεις ιδέα για το αντικείμενο καλύτερα να μην είσαι απόλυτος. Εφ'οσον δεν χρησιμεύει σε τίποτα η σχολή και η ελλάδα απλά φτιάχνει τμήματα για να τα φτιάχνει γιατί το πτυχίο μετάφρασης ή διερμηνείας (που είναι διαφορετικές ειδικεύσεις , και έχουν διαφορετική εκπαίδευση) Πως και υπάρχει σε πάρα πολλά ευρωπαικά πανεπιστήμια και κορυφαία (Εδιμβούργου,Cambridge,Heidelberg) Μήπως φτιάχνουν και εκεί άχρηστες εειδικεύσεις? Τα λεφτά που βγάζει ένας διερμηνέας (το τονίζω) στην ευρωπαική ένωση, δεν προκειται να τα δεις ποτέ σου.(Ψάξε τις αμοιβές ανα συνεδρία και άνα ώρα), πιο λίγα αλλά πολύ καλή πληρωμή στην βουλή των ελλήνων, υπουργεία. Οι υπόλοιποι δεν βρίσκουν πολύ εύκολα δουλειές αλλά έχουν τις ίδιες πιθανότητες με τους υπολοιπους εργαζόμενους .
Υ.Γ Στα 4 χρόνια μαθαίνουν πράγματα που δεν μπορεί να μάθει κάποιος όσο καλή γνώση της γλώσσας και εαν έχει. Η Μετάφραση είναι επιστημονικός κλάδος της εφαρμοσμένης γλωσσολογίας (αν ίσως έχεις ακούσει ποτέ) και 8έλει πολύ κόπ, μεράκι , διάβασμα, συνεχή εξάσκηση, όπως οι υπόλοιποι κλάδοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
στο γνωστό τριπάκι-πλύση εγκεφαλου οι ανθρωπιστικές επιστήμες δεν προσφέρουν τίποτα-το management ,και τα οικονομικά είναι ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ μπλα-μπλα...

Πρώτα απ'όλα δεν έχω καμία σχέση με τα οικονομικά και το management (ακόμα)...
Το "γνωστό τρυπάκι" (όχι "τριπάκι") που αναφέρεις πιο πάνω δεν το ξέρω,να σου πω την αλήθεια πρώτη φορά το ακούω από σένα...
Ανθρωπιστικές επιστήμες είναι και αυτές του Δικηγόρου ξέρεις...κι εγώ χωρίς καλό δικηγόρο τώρα θα έχανα σε πρόσφατη διαμάχη μου!
Ανθρωπιστικές επιστήμες είναι και αυτές του Φιλόλογου-Εκπαιδευτικού στον οποίο θα στείλουμε αύριο τα παιδιά μας...
Υπάρχουν όμως ανθρωπιστικές επιστήμες οι οποίες είναι ΜΕΝ χρήσιμες όσων αφορά το πνεύμα και την κουλτούρα του ατόμου....ΑΛΛΑ είναι παντελώς άχρηστες στην αγορά εργασίας!
Και δεν το λέω εγώ αυτό...
Πιάσ'τε μελέτες να δείτε πόσοι απόφοιτοι Θετικών-Οικονομικών-Τεχνολογικών κ.λπ. επιστημών (και 1000 άλλων ειδικοτήτων) αυτή τη στιγμή εργάζονται και μάλιστα τουλάχιστον αξιοπρεπώς και πόσοι Αρχαιολόγοι,Θεολόγοι κ.λπ. κ.λπ.
Το "τρυπάκι" λοιπόν μάλλον υπάρχει στο μυαλό σας προς απόδοση του μαίνους προς την "άτιμη κοινωνία",που δεν αναγνωρίζει και δεν επιβραβεύει τους εν λόγω επιστήμονες...
Αυτό το "τρυπάκι" θεωρείται η πραγματικότητα...

Εφ'οσον δεν χρησιμεύει σε τίποτα η σχολή και η ελλάδα απλά φτιάχνει τμήματα για να τα φτιάχνει γιατί το πτυχίο μετάφρασης ή διερμηνείας (που είναι διαφορετικές ειδικεύσεις , και έχουν διαφορετική εκπαίδευση) Πως και υπάρχει σε πάρα πολλά ευρωπαικά πανεπιστήμια και κορυφαία (Εδιμβούργου,Cambridge,Heidelberg) Μήπως φτιάχνουν και εκεί άχρηστες εειδικεύσεις? Τα λεφτά που βγάζει ένας διερμηνέας (το τονίζω) στην ευρωπαική ένωση, δεν προκειται να τα δεις ποτέ σου.(Ψάξε τις αμοιβές ανα συνεδρία και άνα ώρα), πιο λίγα αλλά πολύ καλή πληρωμή στην βουλή των ελλήνων, υπουργεία. Οι υπόλοιποι δεν βρίσκουν πολύ εύκολα δουλειές αλλά έχουν τις ίδιες πιθανότητες με τους υπολοιπους εργαζόμενους.

Αυτά τα τμήματα στα οποία αναφέρεσαι,πιθανότατα υπάρχουν πριν καν γεννηθούν οι παππούδες μας και οι απόφοιτοί τους αποτελούν σίγουρα την "ελίτ" των Μεταφραστών/Διερμηνέων στην Ευρώπη και όχι μόνο...
Μπορείς να μου πεις τι σχέση έχει το τμήμα σας με αυτά;;;Το μόνο το οποίο έχετε κοινό είναι η ονομασία και το πεδίο ενασχόλησης!Τολμάς να συγκρίνεις ένα τμήμα του Πανεπιστημίου του Cambridge με ένα τμήμα ενός πανεπιστημίου που είναι πιο καινούργιο και απ'τα ΤΕΙ (1984) και που στήθηκε κυριολεκτικά στο πόδι;:nono: Το ξαναλέω οι αξιολογήσεις λένε άλλα και ο κόσμος βάσει αυτών κρίνει,αν έκρινε σύμφωνα με τα όσα λένε οι φοιτητές και οι καθηγητές σας την κάτσαμε τη βάρκα...

Οι διερμηνείς λοιπόν αυτοί που εργάζονται σ'αυτό το επίπεδο,προφανώς και βγαίνουν απ'το Cambridge και άλλα συναφή τμήματα της Αλλοδαπής,κι εγώ προσωπικά σε παροτρίνω να προσκαλέσεις έστω και έναν απόφοιτο Κέρκυρας να μας διηγηθεί την εμπειρία του αν έφτασε ποτέ σ'αυτό το επίπεδο...και πρόσεξε τι λέω!Αν έφτασε σε αυτό το επίπεδο ΜΟΝΟ βάσει των σπουδών του και ΟΧΙ για ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ (προσωπικές διασυνδέσεις,προσωπική άλλη ενασχόληση με τη μετάφραση κ.λπ.)
Τις αμοιβές αυτές δεν τις ξέρω και σε παρακαλώ να της δημοσιεύσεις να τις μάθουμε κι εμείς...πάντως αν στο σύνολό τους δεν αγγίζουν καν τη βουλευτική αποζημείωση τι να πω...και μιλάμε και για το peak της αμοιβής ενός Μεταφραστή;;;
Επίσης,δεν δέχομαι κριτική για το εισόδημά μου (του οποίου το μέγεθος επίσης δεν γίνεται να γνωρίζεις) από άτομα 18 χρονών που δεν κάνουν καν φορολογική δήλωση...
Όσο για τις "πιθανότητες",κανένας δεν παίζει την καριέρα του στη ρουλέτα για το αν θα ζει καλά ή αν θα φυτοζωεί...εσάς μπορεί οι γονείς σας να σας τα δίνουν όλα έτοιμα εκεί στο νησί αλλά ο κόσμος έχει προβλήματα ξέρετε...

Υ.Γ Στα 4 χρόνια μαθαίνουν πράγματα που δεν μπορεί να μάθει κάποιος όσο καλή γνώση της γλώσσας και εαν έχει. Η Μετάφραση είναι επιστημονικός κλάδος της εφαρμοσμένης γλωσσολογίας (αν ίσως έχεις ακούσει ποτέ) και 8έλει πολύ κόπ, μεράκι , διάβασμα, συνεχή εξάσκηση, όπως οι υπόλοιποι κλάδοι.

Τι πράγματα;Κάνε μας μια περιγραφή και άσε τις επιθέσεις και το ύφος χιλίων καρδιναλίων...

Υ.Γ. Όπως ανέφερα πιο πάνω,υπάρχουν και τα τμήματα Ξένης Φιλολογίας,τα οποία εξειδικεύουν σε ΜΙΑ ΜΟΝΟ Ξένη Γλώσσα...
Έπειτα προσπαθείς να μας πείσεις πως μέσα σε 4 μόλις χρόνια μαθαίνετε ΔΥΟ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ γλώσσες όπως ακριβώς μαθαίνουν τη γλώσσα τους οι απόφοιτοι Ξένης Φιλολογίας;Και μάλιστα με τα extra super μαθήματα "Γλωσσολογίας" και δεν ξέρω τι άλλο,που σας τρώνε χρόνο μελέτης;Μάλλον μας περνάτε για ηλίθιους...
Δεν μας πείθετε δεσποινίδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω ,για τίποτα το μόνο που εκφράζω είναι οι απόψεις.΄Με το ίδιο ύφος που μιλάς και εσύ με το ίδιο απαντάω μην έχεις την απαίτηση να κάνουν όλοι με σενα έναν ουδέτερο διάλογο γιατί εδώ και τόσα πόστς αφορίζεις και κρίνεις χωρίς να γνωρίζεις.Σωστά άποψη σου, μην περιμένεις καλύτερο τρόπο σαν απάντηση. Πρώτον εφ'οσον κάνεις κριτική πρέπει να δέχεσαι να ακούς κιόλας(αν γνωρίζεις την λέξη διάλογος).Δεύτερον αφού ούτε εγώ ξέρω για το εισόδημα σου πώς εσύ ξέρεις ότι είμαι 18 και φοιτητρια αυτού του τμήματος. Η ξαδερφή μου με πτυχίο απο ΤΔΞΜ έφυγε για μεταπτυχιακό στις Βρυξέλες και με προσωπικό διάβασμα και επιτυχια στις εξετασεις της Ε.Ε είναι διερμηνέας,όπου πληρώνονται με 800 ευρώ την συνεδρια στο ευρωπαικο Κοινοβούλιο, η οποία είναι κάθε μέρα. Πίστεψε με στην Ελλάδα και στην Ευρώπη κανείς δεν παίρνει τόσα με πτυχίο τει σερρων(Εφ'οσον αφορίζεις αει χωρίς να γνωρίζεις,μπορούν να το κάνουν όλοι)

Όσο για το τριπάκι λέγεται τεχνοκρατία.(Λεξικό έχεις ξεστραβώσου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
-----------------------------------------
α ναι? ποιο αλλο πανεπιστημιο στελνει τους φοιτητες του στο εξωτερικο? δεν ειναι αυτο ενδειξη ποιοτητας. πανεπιστημια στην αγγλια τη γαλλια και τη γερμανια δεν δεχονται οποιον και οποιον. και αντε το αφηνουμε αυτο.
εδω περα θα βρει ο καθενας οτιδηποτε θελει σχετικα με τα μαθηματα, το εξαμηνο εξωτερικου, το πρωσοπικο κ.α.
το σαιτ του τμηματος
https://www.dflti.ionio.gr/
σαιτ του υπουργειου εξωτερικων μεταφραστικη υπηρεσια
https://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/Citizens/Interpret_Service/
πανελληνια ενωση μεταφραστων
https://www.pem.gr/?page_id=2
ελληνικος συλλογος μεταφραστων
αν θελετε περαιτερω πληροφοριες υπαρχουν παντου:) και δεν σε ειπα αγραμματο. απλα σταματα να το παιζεις οτι τα ξερεις ολα.

Ακόμη και το ΤΕΙ Οχημάτων στη Θεσσαλονίκη στέλνει φοιτητές του στο Coventry και για πρακτική τους στέλνει στις Ευρωπαϊκές μονάδες της Mercedes!Τι πάει να πει αυτό;
Άλλο παράδειγμα...το ΤΕΙ Σερρών είναι πολύ πιθανό να κάνει συνεργασία σε μεταπτυχιακό επίπεδο με το πανεπιστήμιο του Newcastle,το οποίο είναι γνωστό για την ποιότητά του...αυτό τι πάει να πει ότι το ΤΕΙ Σερρών είναι της προκοπής;!
Το τι εστί κριτήριο για να κρίνουμε ποιότητα και φήμη μιας σχολης/τμήματος για τους επίσημους "οίκους" αξιολόγησης σ'το ανέφερα σε άλλη απάντηση και σίγουρα σ'αυτούς τους πολύ σημαντικούς τομείς το τμήμα της Κέρκυρας είναι έτη φωτός πίσω...κι ευτυχώς που υπάρχουν αυτοί οι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ αξιολογητές γιατί δίχως αυτούς θα έλεγε ο καθένας το μακρύ και κοντό του...
Τώρα αν το ανωτέρω αποτελεί "προσωπικό" σου κριτήριο δικαίωμά σου,απλώς δεν είναι σωστό να δημιουργείται λανθασμένα η "κοινή γνώμη" με ΜΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια...

Η δική μου άποψη (μια που το ανέφερες) είναι ότι απλώς κατά το 7ο εξάμηνο σας διώχνουν για να σας ξεφορτωθούν μια ώρα νωρίτερα και να γλιτώσουν χρήματα από τον εκπαιδετικό προϋπολογισμό και να τα τσεπώσουν!Γιατί το λέω αυτό;Γιατί απ'ότι διάβασα η φοίτηση έξω κατά το Ζ' εξάμηνο είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ!Από που και ως που ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ;ΑΝ ήθελαν το καλό σας,θα σας επέτρεπαν να επιλέξετε σε ποιο εξάμηνο θέλετε να πάτε,θα σας ενίσχυαν οικονομικά κ.λπ. κ.λπ. και φυσικά αν επιλέγατε να μείνετε στο τμήμα μέχρι την αποφοίτηση θα σέβονταν την απόφασή σας...
Κανένα σοβαρό πανεπιστήμιο δεν υποχρεώνει τους φοιτητές του να φύγουν και μάλιστα κατά τη διάρκεια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ εξαμήνου!Γι'αυτό έχει θεσπιστεί και το Erasmus κ.λπ.
Φυσικά αποτελεί άποψή μου και κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να την πάρει στα σοβαρά,απλώς ο αναγνώστης διαβάζει και κρίνει ανάλογα...
Θέλω όμως το δικό σου σχόλιο πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και σε παρακαλώ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ,χωρίς ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ και ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ προς το καθηγητικό προσωπικό...επίσης αν υπάρχει κάτι που παραλείπω (αν ας πούμε σας "σκάνε" 10 χιλιάρικα euro ως "επιδότηση" για να πάτε έξω ή αν τη "βγάζουν" όντως στη φθήνια οι μάγκες και πληρώνουν οι γονείς) παρακαλώ να το αναφέρεις!:thanks:

Τέλος,φυσικά αγράμματος δεν είμαι και ούτε ντροπή θα ήταν να ήμουν (just kidding)...να έχεις στο νου σου ότι ο μελλοντικός εργοδότης σου πιθανότατα ίσα που θα έχει τελειώσει Λύκειο γι'αυτό μην διατυμπανίζεις διάφορα περί επιπέδου γιατί πίστεψέ με δεν "αρέσουν"...
Φυσικά και δεν τα ξέρω όλα!Ξέρω όμως πολλά και μάλιστα ΚΥΡΙΩΣ πράγματα που ενδιαφέρουν περισσότερο τα παιδιά εδώ μέσα...και δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει το σύλλογο των νέων αν στους 1000 μεταφραστές οι 10 έχουν στο Ε1 τους πάνω από 50 χιλιάρικα δήλωση!:)

Υ.Γ. (Off-Topic) Πανεπιστήμια Αγγλίας,Γερμανίας,Γαλλίας και όχι μόνο μια χαρά δέχονται όποιον κι όποιον,εξαρτάται σε ποια πανεπιστήμια αναφέρεσαι,γιατί υπάρχουν ακόμη κάποια ιδρύματα που "αντέχουν" στην κρίση...όσο παιρνούν τα χρόνια και πολλοί νέοι απομακρύνονται προς άλλες κατευθύνσεις (π.χ. τεχνικά επαγγέλματα) τόσο θα δέχονται φοιτητές με 10ρια απολυτήρια τα εν λόγω ιδρύματα (γιατί θυμίζω ότι έχουν και δίδακτρα δεν είναι δωρεάν;))
-----------------------------------------
Δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω ,για τίποτα το μόνο που εκφράζω είναι οι απόψεις.΄Με το ίδιο ύφος που μιλάς και εσύ με το ίδιο απαντάω μην έχεις την απαίτηση να κάνουν όλοι με σενα έναν ουδέτερο διάλογο γιατί εδώ και τόσα πόστς αφορίζεις και κρίνεις χωρίς να γνωρίζεις.Σωστά άποψη σου, μην περιμένεις καλύτερο τρόπο σαν απάντηση. Πρώτον εφ'οσον κάνεις κριτική πρέπει να δέχεσαι να ακούς κιόλας(αν γνωρίζεις την λέξη διάλογος).Δεύτερον αφού ούτε εγώ ξέρω για το εισόδημα σου πώς εσύ ξέρεις ότι είμαι 18 και φοιτητρια αυτού του τμήματος. Η ξαδερφή μου με πτυχίο απο ΤΔΞΜ έφυγε για μεταπτυχιακό στις Βρυξέλες και με προσωπικό διάβασμα και επιτυχια στις εξετασεις της Ε.Ε είναι διερμηνέας,όπου πληρώνονται με 800 ευρώ την συνεδρια στο ευρωπαικο Κοινοβούλιο, η οποία είναι κάθε μέρα. Πίστεψε με στην Ελλάδα και στην Ευρώπη κανείς δεν παίρνει τόσα με πτυχίο τει σερρων(Εφ'οσον αφορίζεις αει χωρίς να γνωρίζεις,μπορούν να το κάνουν όλοι)

Όσο για το τριπάκι λέγεται τεχνοκρατία.(Λεξικό έχεις ξεστραβώσου)

Για το ποιός είναι ο καθένας εικασίες κάνουμε,όπως κι εσύ dear!:D

Συγχαρητήρια για την ξαδέρφη σου και της εύχομαι καλή σταδιοδρομία!
Εσύ όμως με τι ασχολείσαι; (αν επιτρέπεται βέβαια...)

Θέτεις ως μελλοντική απασχόληση με γενναία οικονομικά οφέλη ένα και μόνο χωρό όπου απασχολούνται το πολύ πεντακόσια (500) άτομα τα οποία θα στελεχωθούν από ανθρώπους που θα προέρχονται αν όχι από ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ,τουλάχιστον ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ;

Ρε παιδιά καταλάβετε γιατί τα λέω όλα αυτά...δεν αναφέρομαι σε παιδιά που όντως έχουν ΟΝΕΙΡΑ και ΘΕΛΗΣΗ να πετύχουν κάτι τέτοιο...αναφέρομαι σε παιδιά με χαμηλή θέληση ή σε παιδιά που δεν έχουν προσανατολιστεί ακόμη ή σε παιδιά που θέλουν τουλάχιστον να μην έχουν ΑΓΧΟΣ για το πως θα ζήσουν μετά (και ΔΕΝ είναι ΛΙΓΑ)
Αυτό που λέω και ξαναλέω είναι σπουδάστε κάτι στο οποίο θα κάνετε μια καλή αρχή και χωρίς πολύ ψάξιμο και άγχος (σε κλάδο που θα έχει ας πούμε σε Πανευρωπαϊκό επίπεδο δεκάδες χιλιάδες θέσεις σαν τις παραπάνω και επομένως πολλές περισσότερες πιθανότητες στην επιτυχία) και φυσικά κάτι μου στη συνέχεια θα σας αρέσει...

Με τη δική σας λογική,ας παροτρίνουμε τα παιδιά να γίνουν ποδοσφαιριστές!Δεν παίζουν όλοι στη Barcelona όμως!

Εσείς που γουστάρετε το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ (προσοχή,το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ όχι το ΤΜΗΜΑ) το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πάτε στο τμήμα αυτό και βγαίνοντας βλέπουμε...

Μην ξεχνάς ότι η ξαδέρφη σου αποτελεί μια (1) μεμονομένη περίπτωση και δεν ήρθα εδώ να θέσω κάμια δεκαριά (10) προς αντιπαράθεση...το παιχνίδι του "ποιος την έχει μεγαλύτερη" το κάνουν τα μωρά!

Αλλά και μόνο που αναφέρεις ότι με ένα πτυχίο κερδίζει κανείς το ο,τιδήποτε,επέτρεψε μου να αρχίσω τα γέλια...:lol::lol::lol:
Πολύ απλά δεν ξέρεις τι γίνεται εκεί έξω και κυρίως,με ποιό τρόπο "βγαίνουν" τα λεφτά...

Και η τεχνοκρατία καλά κρατεί!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikodim14

Νεοφερμένος

Ο nikodim14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδια θα παρακαλουσα να μου απαντησει καποιος υπευθυνα. Τελικα η συγκεκριμενη σχολη εχει επαγγελματικη αποκατασταση? Και θα ηθελα να ρωτησω και που μπορει να δουλεψει καποιος που εχει τελειωση τη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδια θα παρακαλουσα να μου απαντησει καποιος υπευθυνα. Τελικα η συγκεκριμενη σχολη εχει επαγγελματικη αποκατασταση? Και θα ηθελα να ρωτησω και που μπορει να δουλεψει καποιος που εχει τελειωση τη σχολη.

Δεν είναι δύσκολο να βρεις μέσα από έρευνες αγοράς ότι απόφοιτοι γενικά συναφών τμημάτων βρίσκουν δουλειά (καλή δουλειά) δυσκολότερα από πολλούς άλλους (αν ΑΥΤΟ σε ενδιαφέρει...)
Μπορείς να λάβεις από μένα αυτό σαν "ξερή" απάντηση!

Και από τους ανωτέρω "διαξιφισμούς" μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα αν διαβάσεις προσεκτικά...

Εσένα όμως τι σου "αρέσει";Τι θέλεις να κάνεις;Θες κάτι πιο "σίγουρο";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και μόνο από την ερώτηση "Θες κάτι πιο σίγουρο" δείχνει ποιος δεν 'εχει ιδέα για το τι γίνεται στη ελληνική πραγματικότητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Και μόνο από την ερώτηση "Θες κάτι πιο σίγουρο" δείχνει ποιος δεν 'εχει ιδέα για το τι γίνεται στη ελληνική πραγματικότητα..

Πιο "σίγουρο" (γι'αυτό το έγραψα εντός εισαγωγικών) εννοώ σε σχέση με τους Μεταφραστές/Διερμηνείς!Τίποτα δε σου εξασφαλίζει κάτι!
Δε μας απαντάς όμως εσύ που έχεις σαρώσει όλη την Ελληνική αγορά εργασίας να μάθουμε κι εμείς οι άσχετοι...ούτε με τι ασχολείσαι δε μας έχεις πει...:thanks:
Εντάξει μας έπεισες...αν έχεις να απαντήσεις κάτι στον πιτσιρικά γράψ'το!Άντε γιατί κι η υπομονή έχει τα όριά της,απ'την ώρα που postαρες με μένα ασχολείσαι και δεν έχεις πει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ενδιαφέρον,σε αντίθεση με την Αθηνά μου μας δημοσίευσε χειροπιαστές πληροφορίες ώστε να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας με μεγαλύτερη σιγουριά!:no1:

Υ.Γ. Φιλαράκο στείλε p.m. αν θες να τα πούμε μας την "πέσανε" εδώ πέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
παιδια καταρχην ηρεμηστε και μην συγχυζεστε. ειναι ευκολο να δωσει καποιος πληροφοριες για ενα τμημα οπως οι σελιδες τις οποιες και προανεφερα. εκανα οτι μπορουσα και ελπιζω να σας βοηθησα. ειναι ομως πολυ δυσκολο να πεις με σιγουρια οτι καποια σχολη η καποιο επαγγελμα εχει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση ειδικα με τα σημερινα δεδομενα. δειτε τι συμβαινει και με τους δασκαλους. αν καποιος θελει περισοοτερες πληροφοριες σχετικα με την επαγγελματικη αποκατασταση μπορει να ψαξει παραπανω. ειμαι πρωτοετης και οτι ξερω αυτο σας λεω. η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι πολυ δυσκολη αλλα οι ευκαιριες ειναι πολλες.
ΜΟΝΟ αν το θελει καποιος πολυ να μπει στη σχολη τον συμβουλευω να το κανει. ειναι αρκετα δυσκολη και θελει επιμονη και πολυυυυυ υπομονη αλλα και πανω απο ολα πολλες γνωσσεις. ενας μεταφραστης και ενας διερμηνεας θα πρεπει συνεχως να διαβαζει και να ενημερωνεται για τα παντα. μονο ετσι θα γινει σωστος επαγγελματιας. αν εχετε θεληση και ΦΥΣΙΚΑ αριστη γνωση των γλωσσων ακολουθειστε το. αλλα προσοχη! να το θελετε!!!
ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
παιδια καταρχην ηρεμηστε και μην συγχυζεστε. ειναι ευκολο να δωσει καποιος πληροφοριες για ενα τμημα οπως οι σελιδες τις οποιες και προανεφερα. εκανα οτι μπορουσα και ελπιζω να σας βοηθησα. ειναι ομως πολυ δυσκολο να πεις με σιγουρια οτι καποια σχολη η καποιο επαγγελμα εχει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση ειδικα με τα σημερινα δεδομενα. δειτε τι συμβαινει και με τους δασκαλους. αν καποιος θελει περισοοτερες πληροφοριες σχετικα με την επαγγελματικη αποκατασταση μπορει να ψαξει παραπανω. ειμαι πρωτοετης και οτι ξερω αυτο σας λεω. η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι πολυ δυσκολη αλλα οι ευκαιριες ειναι πολλες.
ΜΟΝΟ αν το θελει καποιος πολυ να μπει στη σχολη τον συμβουλευω να το κανει. ειναι αρκετα δυσκολη και θελει επιμονη και πολυυυυυ υπομονη αλλα και πανω απο ολα πολλες γνωσσεις. ενας μεταφραστης και ενας διερμηνεας θα πρεπει συνεχως να διαβαζει και να ενημερωνεται για τα παντα. μονο ετσι θα γινει σωστος επαγγελματιας. αν εχετε θεληση και ΦΥΣΙΚΑ αριστη γνωση των γλωσσων ακολουθειστε το. αλλα προσοχη! να το θελετε!!!
ευχαριστω!:)

Ωραίο post Αθηνά,πολύ σε εγούσταρα τώρα!:P

Σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση πλέον προσφέρει μόνο ο στρατός και οι ΑΕΝ κατά την άποψή μου...

Από τη στιγμή λοιπόν που τίποτα δεν είναι βέβαιο πιάνουμε τις πιθανότητες και άλλους παράγοντες που ενισχύουν ή συρρικνώνουν την επαγγελματική αποκατάσταση του κάθε τμήματος...

Έτσι ακριβώς,ΜΟΝΟ αν σου αρέσει φίλε μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ωραίο post Αθηνά,πολύ σε εγούσταρα τώρα!:P

Σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση πλέον προσφέρει μόνο ο στρατός και οι ΑΕΝ κατά την άποψή μου...

Από τη στιγμή λοιπόν που τίποτα δεν είναι βέβαιο πιάνουμε τις πιθανότητες και άλλους παράγοντες που ενισχύουν ή συρρικνώνουν την επαγγελματική αποκατάσταση του κάθε τμήματος...

Έτσι ακριβώς,ΜΟΝΟ αν σου αρέσει φίλε μου...
ακριβως! το θεμα παιδια ειναι να βρεις κατι που θα σου αρεσει. να κανεις αυτο που παντα ονειρευοσουνα. μονο ετσι θα το κυνηγησεις και θα πετυχεις. αφηστε αυτα τα περι μπαινεις απευθειας στο δημοσιο που δεν υπαρχουν, με εξαιρεση τα παιδαγωγικα που και αυτα τωρα αρχιζουν να "κλεινουν".στο μελλον ενα αλλο επαγγελμα μπορει να ειναι αυτο που θα εχει τη ζητησει, μετα βεβαια παει θα κλεισει και αυτο. για αυτο να ακολουθειτε την καρδια σας. οσο παιδιαστικο και να ακουγεται απο τη δικη σας αποφαση καθοριζεται το μελλον. σε ολους αρεσει η σιγουρια αλλα δεν ειναι μονο αυτο που μετραει. σημασια εχει αυτο που κανεις να το κανεις με ορεξη και μερακι. μονο ετσι θα παμε μπροστα. γινετε δημιουργικοι και μην ψαχνετε παντα την ευκολη λυση. θα το λεω κια θα το ξαναλεω μην παρασυρεστε απο τους αλλους και καντε αυτο που σας αρεσει. δικο σας ειναι το μελλον και εσεις το διαχειριζεστε!:) τη σχολη την οποια επελεξα την επελεξα επειδη ηταν αυτο που παντα ηθελα να κανω. εγω τη διαλεξα και εγω τη ευθυνη του πως θα χειριστω το μελλον και αν θα πετυχω.
το μελλον βρισκεται καθαρα στα δικα σας χερια!!!:iagree::iagree::iagree::iagree:
(κοιτα που συμφωνησαμε τελικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tromos3

Νεοφερμένος

Ο Tromos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδια μπορω να σπουδασω διερμηνεια στα ισπανικα στην Κερκυρα ή πρεπει να παω σε ιδιωτικη σχολη ή στο εξωτερικο?

Ενδιαφερομαι για μεταφραστων-διερμηνεων στην Κερκυρα.Εχω proficiency στα αγγλικα,και μισιγκαν και κεμπριτζ,και του χρονου παιρνω το πτυχιο στα ισπανικα.
Η σχολη των Μεταφραστων-Διερμηνεων Κερκυρα απο οτι εχω διαβασει ομως περιλαμβανει μονο τρεις γλωσσες,την αγγλικη,γαλλικη,γερμανικη.Αληθευει αυτο ή υπαρχουν και τα ισπανικα?
Ας πουμε οτι δεν υπαρχουν τα ισπανικα στην σχολη αυτη,οποτε ακυρο.Στην Μεταφραστων&Διερμηνεων-Ειδικευση Ισπανικης γλωσσας και πολιτισμου σπουδαζω αυτα καθ'αυτα ισπανικα η μαζι και αγγλικα,η γενικα καποια αλλη γλωσσα που γνωριζω?

Σε περιπτωση που φυγω εξωτερικο,π.χ. Αγγλια ή Ισπανία υπαρχει σχολη που να μπορω να σπουδασω διερμηνεια(αυτο με ενδιαφερει κυριως) και στις δυο γλωσσες,συνδυαζοντας,ισως/προφανως,και τα ελληνικα?Εξυπακουεται οτι σε περιπτωση που το επιλεξω θα πιασω δουλεια εκει κλπ,γιατι για Κερκυρα ειναι σχεδον απιθανο οικονομικα,εκτος αν καταφερω να μπω εστια,αν και παιζουν "αλλα" απο οτι μαθαινω για να μπεις..

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις,αλλα πρεπει να επιλεξω απο φετος μαλλον,γιατι ειμαι τεχνολογικη κατευθνση,και για δευτερη επιλογη εχω στρατιωτικες-αστυνομικες σχολες,αλλα το μαθημα επιλογης θα ειναι ειτε για 1ο πεδιο ειτε για 5ο(αστυνομια)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ερ.: Τι σχέση έχει το τμήμα μεταφραστών-διερμηνέων της κέρκυρας με τα μαθήματα επιλογής για Γ λυκείου;
Απ.: Καμία!

Υπάρχει ήδη θέμα εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=46337 και εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=43175
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
υπάρχει το τμήμα μεταφρασης και διερμηνειας με ειδικευση στην ισπανικη γλωσσα και τον ισπανικό πολιτισμό στο οποίο από ό,τι ξέρω από φοιτητές αυτής της κατεύθυνσης ασχολούνται με μαθήματα που έχουν να κανουν με τη γλωσσα και τον πολιτισμό της ισπανίας καθώς και κάποια μαθήματα μετάφρασης. δεν ξέρω περαιτέρω πληροφορίες γιατι δεν το έχω ψάξει αλλά θα ρωτήσω. αν θες για τη δική μας κατεύθυνση ρώτησε ό,τι θες. δεν είμαι σίγουρη αν μπορείς να δώσεις έπειτα εξετάσεις για τη διερμηνεία...αλλά και αυτό θα το ρωτήσω. ανάμενε απάντηση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Καλησπέρα! Λοιπόν, πηγαίνω πρώτη λυκείου και παράλληλα παρακολουθώ μαθήματα Αγγλικών επιπεδου Proficiency. Γαλλικά έχω πάρει το Β2 του IFA. Έχω έφεση στα της θεωρητικής οπότε δεδομένου οτι θα ακολουθήσω αυτήν την κατεύθυνση και ότι έχω έφεση και στις ξένες γλώσσες το Τμήμα Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας με έχει ενθουσιάσει.
Αρχικά θα ήθελα να με διαφωτίσετε για την βάση της σχολής, για τα υποχρεωτικά μαθήματα καθώς και για το πόσα μόρια έχουν.
Καταληκτικά, θα ήθελα να με ενημερώσετε για την επαγγελματική αποκατάσταση. :) Αυτά τα ολίγα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Καλησπέρα! Λοιπόν, πηγαίνω πρώτη λυκείου και παράλληλα παρακολουθώ μαθήματα Αγγλικών επιπεδου Proficiency. Γαλλικά έχω πάρει το Β2 του IFA. Έχω έφεση στα της θεωρητικής οπότε δεδομένου οτι θα ακολουθήσω αυτήν την κατεύθυνση και ότι έχω έφεση και στις ξένες γλώσσες το Τμήμα Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας με έχει ενθουσιάσει.
Αρχικά θα ήθελα να με διαφωτίσετε για την βάση της σχολής, για τα υποχρεωτικά μαθήματα καθώς και για το πόσα μόρια έχουν.
Καταληκτικά, θα ήθελα να με ενημερώσετε για την επαγγελματική αποκατάσταση. :) Αυτά τα ολίγα:redface:
είναι φυσικό να σε ενθουσιάζει αγαπητέ μου και όχι άδικα...
1)Ξεκινωντας θέλω να σου τονίσω πως μόνο αν σου αρέσουν πολύ οι γλώσσες και να ασχολείσαι με αυτές σε ολόκληρη τη ζωή σου, τότε δεν το συζητώ. ειμαι αγγλικά γερμανικα και δεν ξέρω τι ειναι το ιφα αλλα τελος πάντων.
2)η βάση της σχολής είναι 19194!
3) εγώ είχα συνολικά 13 μαθήματα στο 1ο εξάμηνο και τώρα στο β' έχω 16:confused:!!!! πρέπει να είμαστε η σχολή με τα περισσότερα μαθήματα. δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα είναι αλλά για να ενημερωθείς πλήρως για τη σχολή και να σου απαντηθούν τα περισσότερα ερωτήματα επισκέψου την ιστοσελίδα του τμήματος www.dflti.ionio.gr όπου μπορείς να βρεις τα πάντα!
επίσης θα ξέρεις ό,τι υπάρχει το υποχρεωτικό εξάμηνο εξωτερικού για το οποιό θα πρέπει να έχεις συλλεξει κάποια ects.
4) ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση τίποτα δεν είναι σίγουρο. ένας φοιτητής του τμήματος με το που τελείωσει τη σχολή έχει ένα δυνατό πτυχίο αλλά το θέμα είναι πως θα το χρησιμοποιήσει. μπορείς να εργαστείς ως ελεύθερος επαγγελματίας, στα ΜΜΕ σε εταιρίες και επιχειρήσεις που χρειάζονται μεταφραστές και διερμηνείς,γενικά οπουδήποτε υπάρχει ανάγκη γνώσης ξένων γλωσσων. και τέλος, μπορείς να εργαστείς στη μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών αλλά και σε όργανα της ευρωπαικής ένωσης αφού δώσεις εξετάσεις.
γενικά το επάγγελμα του μεταφραστή δεν είναι τόσο καλοπληρωμένο και για τη δουλειά που οπροσφέρουν παίρνουν ελάχιστα, ειδικά στη λογοτεχνική μετάφραση. να ξέρεις ότι έχει πολλές δυσκολίες σαν επάγγελμα και δεν είναι καθόλου εύκολο.
ένας μεταφραστης καθώς επίσης και ένας διερμηνείας θα πρέπει να ενημερώνεται ΣΥΝΕΧΩΣ για τα ΠΑΝΤΑ!!!
και φυσικά να αγαπάει αυτό που κάνει και να μαθαίνει εις βάθος τις γλώσσες που γνωρίζει ή και άλλες από αυτές.
να ξέρεις ότι η σχολή είναι αρκετά δυσκολή με πάααρα πολλά μαθήματα και κάποιες φορές κατανταει κουραστικό. εγώ βεβαια δεν έχω πρόβλημα γιατί μου αρέσει πολύ και το λατρεύω αυτό που κάνω τώρα!:D
η διερμηνεία είναι ο άλλος κλάδος που μπορείς να ακολουθήσεις πάντα δίνοντας δυσκολες και αυστηρές εξετάσεις έιτε στο 2ο είτε στο 3ο έτος έιτε αφού τελειώσεις.
αν είσαι σίγουρος πως μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις αυτές και μπορείς να αντιμετωπίσεις αυτό που θα σε περιμένει στην αγορά εργασίας τότε μην το σκέφτεσαι!!! ααα και επισης οι καθηγητές ειναι πολυ καλοι αλλα...αυστηροι και ααιτητικοι όπως και πρέπει άλλωστε!!!
καλή επιτυχία σου εύχομαι και να θυμάσαι επίλεξέτο μόνο επειδή το θές!!! :D:D:D ααααααααααααα είμαι πραγματικά πολύυυυυυυυυυυυυυ χαρούμενη που έχω περάσει σε αυτή τη σχολή όσο διάβασμα και αν έχει.
πάντως να ξέρεις ότι τα μαθήματα είναι υποχρεωτικά αλλά δεν παίρνουμε παρουσίες. αν θές πας...αλλά καλό είναι να πας!!!
ελπίζω να βοήθησα! για ό,τι άλλο θες είμαι στη διάθεσή σου!!!:clapup::clapup::clapup::P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
α.Χαιρετώ την Αθηνά.
β.Είμαι κι εγώ πρωτοετής
γ.Όσον αφορά στην Ισπανική και τη διερμηνεία, το πρόγραμμα σπουδών της κατεύθηνσης της 2ης αναφέρει μόνο τα Αγγλικά-Γαλλικά-Γερμανικά ως γλώσσες-εργασίας, οπότε δεν νομίζω, να έχει κάποιος τη δυνατότητα, να γίνει διερμηνέας από την ισπανική κατεύθηνση.
δ.Στο τμήμα υπάρχουν ένα καλό και δύο κακά.
Ι.Το καλό είναι ότι επείδή είναι μικρό πανεπιστήμιο, οι παραδόσεις, τουλάχιστον στα μαθήματα, που αφορούν αμιγώς στις γλώσσες-εργασίας είναι σχεδόν σε φροντηστηριακό επίπεδο. Υπάρχει, δλδ, μία άμεση σχέση μεταξύ διδάσκοντα-διδασκόμενου, και κατά τη γνώμη μου εαν υπάρχει θέληση και από την πλευρά του 2ου, μπορεί κανείς να πάρει πολλά.
ΙΙ.Η οργάνωση από θέμα κτηρίων-γραμματείας είναι απαράδεκτη. Να μου πεις, σε ποιό άλλο ελληνικό πανεπιστήμιο δεν είναι έτσι;
ΙΙ.Οι γλώσσες-εργασίας θεωρούνται δεδομένο "κτήμα" του κάθε σπουδαστή. Δεν θα κάτσει κανείς, να σου κάνει φροντιστηρικό μάθημα σε Αγγλικά-Γερμανικά-Γαλλικά...Βγάλε τα μάτια σου και κάλους στον πωπουδάκο σου και μάθε τες...

Τώρα ακούγεται, ότι σκέφτονται και την κατάργηση του εξαμήνου του εξωτερικού...

Ακόμη, ο κατάλογος μαθημάτων-νομίζω, πως- σύμφωνα με την τελευταία Γενική Συνέλευση θα μειωθεί από του χρόνου...

Η συμβουλή μου; Αν έχετε πάθος με τις ξένες γλώσσες αξίζει. Δεν έχω μετανοιώσει που μπήκα. Ίσως να υπάρχουν μικρο-προβλήματα, τα οποία, όμως, φαίνονται ασήμαντα μπροστά στην ενασχόλησή μου με αυτό, που αγαπώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top