Νομική vs Παιδαγωγικό

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
γεια σας παιδια!
πηγα πολυ καλα στις πανελληνιες και πιανω ανετα και νομικη και παιδαγωγικα.
ποια σχολη να προτιμησω? οι γονεις μου με πιεζουν να παω νομικη γιατι ως δασκαλα θα παιρνω χαμηλουτσικο μισθο ( σε σχεση με ενα νομικο).
εμενα πραγματικα δε με ενδιαφερει ο μισθος, εννοω ειναι κατι που δε με ενοχλει απο τη στιγμη που ειναι αξιοπρεπης ( μισθος δημοσιου υπαλληλου).
απλα δεν ξερω γιατι οι γονεις μου μου λενε οτι η νομικη ανοιγει πολλες πορτες αλλα εγω ξερω οτι η νομικη εχει υψηλη ανεργια ( δε θελω να γινω δικηγορος παρεπιπτοντως που εξακριβωμενα δυσκολα πετυχαινεις)....
απο την αλλη δασκαλος πας αμεσως...τι να κανω? μου φαινονται και τα 2 ενδιαφεροντα τμηματα! μηπως υπαρχουν αποφοιτοι νομικης εδω να με κατατοπισουν? please help!!
ευχαριστω!!
υ.γ. για δημοσιο πας ευκολα απο νομικη?
-----------------------------------------
α ξεχασα να προσθεσω στο 3ο πεδιο πιανω καπου 17700 μορια. σκεφτομαι και νοσηλευτικη. τι προοπτικες εχει? ( παντα μου αρεσαν τα ιατρικα και παραιατρικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Καλά μην είσαι σίγουρη ότι στη νομική θα παίρνεις πιο πολλά χρήματα... Όπως είπες και εσύ έχει υψηλή ανεργία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eua_

Νεοφερμένος

Η Euaggelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Kατρχην συνχαριτηρια για το αποτελεσμα στις Πανελλαδικες..!!Και εγω βρισκομαι σε ενα παρομοιο δηλλημα..αναμεσα στην Φιλολογια και στην Νηπιαγωγων...! εγω θα σου μιλησω..και θα σου πω τι σκεφτομαι.! Πιστευω οτι η Νομικη ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ σχολη που εχει υπαρξει ποτε..στο δικο μας πεδιο...ειναι ενα επαγγελμα ποθ προσφερει κοινωνικη και οικονομικη καταξιωση.και σου δινει σε γενικες γραμμες..πολλα εφοδια..αντιθετα..τα παιδαγωγικα ειναι πιο χαλαρη και ευχαριστη σχολη..εχεις διακοπες..5 μηνες το χρονο...και ολο τον αλλο ασχολησε με παιδακια..που ειναι το καλυτερο..! Θεωρω οτι τα Παιδαγωγικα δν θα εχουν την ιδια αιγλη ποθ εχουν τωρα...και σε 2-3 χρονια το επαγγελμα θα κορεστει...!! Σαν Δικηγορος..ομως πιστευω οτι δν θα πας ποτε χαμενος..καθως..θα μπορεις να εργαστεις..και ως νομικη συμβουλος..σε εταιρειες..και ως συμβολαιογραφος.και ως καθαρα δικηγορος...!! Τωρα η επιλογη ειναι η δικη σου..και εσυ πρεπει να επιλεξεις..πιο επαγγελμα σου ταιριαζει.....!!! ελπιζω να βοηθησα.....!! καλη επιτυχια..σε οτι και αν επιλεξεις..οι γονεις σου παντα διπλα σου θα ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Επισης, ειναι δυσκολο να μπεις στο δημοσιο. Και το δημοσιο πολλοι το επιδιωκουν αλλα εχει πολυ λιγες θεσεις (η ξαδερφη μου τελειωσε νομικη ΕΚΠΑ και τα βλεπω καθημερινα)
Αν σ ενδιαφερει το δημοσιο μονο, παιδαγωγικο. Χαλαρα ωραρια κλπ
Σαν νοσηλευτης θα εχεις και πολλες εφημεριες, δεν ξερω κατα ποσο εισαι διατεθειμενη να το κανεις αυτο ομως...
-----------------------------------------
Kατρχην συνχαριτηρια για το αποτελεσμα στις Πανελλαδικες..!!Και εγω βρισκομαι σε ενα παρομοιο δηλλημα..αναμεσα στην Φιλολογια και στην Νηπιαγωγων...! εγω θα σου μιλησω..και θα σου πω τι σκεφτομαι.! Πιστευω οτι η Νομικη ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ σχολη που εχει υπαρξει ποτε..στο δικο μας πεδιο...ειναι ενα επαγγελμα ποθ προσφερει κοινωνικη και οικονομικη καταξιωση.και σου δινει σε γενικες γραμμες..πολλα εφοδια..αντιθετα..τα παιδαγωγικα ειναι πιο χαλαρη και ευχαριστη σχολη..εχεις διακοπες..5 μηνες το χρονο...και ολο τον αλλο ασχολησε με παιδακια..που ειναι το καλυτερο..! Θεωρω οτι τα Παιδαγωγικα δν θα εχουν την ιδια αιγλη ποθ εχουν τωρα...και σε 2-3 χρονια το επαγγελμα θα κορεστει...!! Σαν Δικηγορος..ομως πιστευω οτι δν θα πας ποτε χαμενος..καθως..θα μπορεις να εργαστεις..και ως νομικη συμβουλος..σε εταιρειες..και ως συμβολαιογραφος.και ως καθαρα δικηγορος...!! Τωρα η επιλογη ειναι η δικη σου..και εσυ πρεπει να επιλεξεις..πιο επαγγελμα σου ταιριαζει.....!!! ελπιζω να βοηθησα.....!! καλη επιτυχια..σε οτι και αν επιλεξεις..οι γονεις σου παντα διπλα σου θα ειναι...

Θεωρητικα ναι. Πρακτικα ειναι τοσοι οι αποφοιτοι νομικης που πρεπει το κυνηγησεις πολυ.
Η "αιγλη" που προσφερει η νομικη δε λεει κατι, τι ειναι καλυτερο ενας καλος δασκαλος η ενας ανεργος δικηγορος; Ολα σχετικα ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eua_

Νεοφερμένος

Η Euaggelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Mάλλον δεν διάβασες αυτά που έγραψα...! Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι όλοι αυτοί οι δάσκαλοι βγαίνουν διορίζονται..αμέσως...??? Με τα παιδαγωγικά έγινε πάταγος 2 χρονιές.. και πήγαν τόσο ψηλά... σε λίγα χρόνια θα βρίσκονται και πάλι στα 14.500 μόρια...!! Απλά 3 χρόνια τώρα λόγω δημιουργίας νέων σχολείων..ανέβηκαν..!! Η νομική έχει και θα έχει πάντα ζήτηση γιατί πάντα θα υπάρχει ένας τρόπος να εργαστούν όλα αυτά τα παιδιά.. και όσοι δικηγόροι έμειναν άνεργοι.. το έκαναν γιατί δεν είχαν την ικανότητα να ακολουθήσουν αυτό το επάγγελμα όχι ότι δεν υπήρχαν ευκαιρίες...!!.. Τεσπα.. η επιλογή είναι δική της.. εμείς δεν έχουμε λόγο....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Επειδη εγω σπουδαζω νοσηλευτικη θα σου πω για τη συγκεκριμενη σχολη... εχει μικρα ποσοστα ανεργειας επειδη υπαρχουν αρκετες ελλειψεις,ομως δε βλεπω το υπουργειο να εχει και πολλη ορεξη για προσληψεις.. μπορεις να εργαστεις ως καθηγητρια ομως,κυριως σε τεε και ιεκ αλλα ακομα και σε τει με το πτυχιο σου,εκτος απ το τει αθηνας που θελει 2 χρονια προυπηρεσια.. αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
ΜΑΛΛΟΝ ΔΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ...! ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ..ΑΜΕΣΩΣ...??? ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΠΑΤΑΓΟΣ 2 ΧΡΟΝΙΕΣ..ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΤΟΣΟ ΨΗΛΑ...ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΑ 14.500 ΜΟΡΙΑ...!! ΑΠΛΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΛΟΓΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΝΕΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ..ΑΝΕΒΗΚΑΝ..!! Η ΝΟΜΙΚΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ..ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΕΜΕΙΝΑΝ ΑΝΕΡΓΟΙ..ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΕΙΧΑΝ ΤΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥ8ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ...!!..ΤΕΣΠΑ..Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ..ΕΜΕΙΣ ΔΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ....!!

Τα κεφαλαια μου εδωσαν την εντυπωση πως εισαι λιγο εκνευρισμενη. Ηρεμησε συζητηση κανουμε.

Φυσικα και διαβασα αυτα που εγραψες. Και επειδη βλεπω απο την περιοχη μου που ειναι γεματη δικηγορους πως κανενας δεν εργαζεται ουσιαστικα, μονο 2-3 ειναι οι καλοι και ειναι αυτοι που εχουν ονομα εδω και χρονια, δεν ειναι καινουριοι βλεπω πως ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο σ αυτο τον τομεα να επιβιωσεις.
Περαν του οτι ειναι μια σχολη η οποια απαιτει πραγματικα στρωσιμο αν θες να τη βγαλεις στα 4 χρονια, μετα στα 2 ετη της ασκησης οι περισσοτεροι δικηγοροι δε σε πληρωνουν. Ελαχιστοι ειναι αυτοι που δινουν κατι στους ασκουμενους.
Για νομικος που λες, εσυ ειναι εξισου δυσκολα τα πραγματα, καθως και παλι ειναι πολλοι , παρα πολλοι αυτοι που διεκδικουν θεσεις και ειδικα στις τραπεζες δεν παιζει τοσο η ικανοτητα αλλα το βυσμα. Συγγνωμη που το λεω τοσο ωμα αλλα ειναι η αληθεια, τη βλεπω καθημερινα αυτη την κατασταση.
Δεν τιθεται θεμα ικανοτητας μονο, αλλα και πολλων αλλων πραγματων. Δεν ειναι δυνατον να βρεθε τροπος να εργαζονται 1400 αποφοιτοι δικηφοροι που βγαινουν καθε χρονο, λογικο δεν ειναι; Και τελος, εξ ορισμου εφοσον η κοπελα θελει δημοσιο, ναι πιο σιγουρη επιλογη ειναι τα παιδαγωγικα.

Τελός, επειδη τυχαινει να γνωριζω προσωπικα πολλες φοιτητριες και αποφοιτους παιδαγωγικου, καθως υπαρχει τετοια σχολη στην περιοχη μου, τα πραγματα δεν ειναι καθολου οπως τα φανταζεσαι. Η μια πηρε πτυχιο το Σεπτεμβρη και Ιανουαριο διοριστηκε ως αναπληρωτρια. Ακομα υπαρχουν ελλειψεις προσωπικου.
Επισης, οι αλλες κοπελες στο τριτο ετος διαβαζουν παιδια απο τωρα και βγαζουν ενα αξιοπρεπες χαρτζιλικι.

Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Επισης, ειναι δυσκολο να μπεις στο δημοσιο. Και το δημοσιο πολλοι το επιδιωκουν αλλα εχει πολυ λιγες θεσεις (η ξαδερφη μου τελειωσε νομικη ΕΚΠΑ και τα βλεπω καθημερινα)
Αν σ ενδιαφερει το δημοσιο μονο, παιδαγωγικο. Χαλαρα ωραρια κλπ
Σαν νοσηλευτης θα εχεις και πολλες εφημεριες, δεν ξερω κατα ποσο εισαι διατεθειμενη να το κανεις αυτο ομως...
-----------------------------------------


Θεωρητικα ναι. Πρακτικα ειναι τοσοι οι αποφοιτοι νομικης που πρεπει το κυνηγησεις πολυ.
Η "αιγλη" που προσφερει η νομικη δε λεει κατι, τι ειναι καλυτερο ενας καλος δασκαλος η ενας ανεργος δικηγορος; Ολα σχετικα ειναι...
γεια σου αλεκα και γω αυτο σκεφτομαι και λεω στους γονεις μου υπαρχουν τοσο πολλοι νομικοι και η ανεργια στο φουλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κουκλα κανε αυτο που επιθυμεις εσυ, μην επηρεαζεσαι ουτε απο τους γονεις σου ουτε απο τους αγνωστους στο διαδικτυο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κουκλα κανε αυτο που επιθυμεις εσυ, μην επηρεαζεσαι ουτε απο τους γονεις σου ουτε απο τους αγνωστους στο διαδικτυο:P
ρε μου αρεσουν και τα 2 το ιδιο!
εσυ μου προτεινεις παιδαγωγικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κοιτα αμα θες δημοσιο, ασυζητητι παιδαγωγικο...αν πας νομικη θα κανεις κυκλο ουσιαστικα και χωρις να ειναι σιγουρο αν τελικα θα βρεις θεση. Ουτε στο παιδαγωγικο ειναι βεβαια, απλως εκει με τα σημερινα δεδομενα εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κοιτα αμα θες δημοσιο, ασυζητητι παιδαγωγικο...αν πας νομικη θα κανεις κυκλο ουσιαστικα και χωρις να ειναι σιγουρο αν τελικα θα βρεις θεση. Ουτε στο παιδαγωγικο ειναι βεβαια, απλως εκει με τα σημερινα δεδομενα εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες
ναι το ξερω!
απλα πολλες συμμαθητριες μου με πρηξανε να παω νομικη-το ιδιο και οι δικοι μου- αλλα εγω δε θελω ξεροντας οτι εχει μεγαλη ανεργια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

durruti1936

Νεοφερμένος

Ο durruti1936 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
[FONT=&quot]Καταρχήν για μένα προσωπικά είναι αδιανόητη η ιεράρχηση των επιλογών με κριτήριο το μελλοντικό μισθό. Κανένα πτυχίο δεν εξασφαλίζει ούτε χρήμα, ούτε καριέρα. Η επιτυχία εξαρτάται από τον –ανταγωνιστικό λόγω καπιταλισμού- αγώνα των ανθρώπων. Μου προκάλεσε θετικότατη εντύπωση το γεγονός ότι ένα παιδί πριν από τρία χρόνια συγκέντρωσε 19000 μόρια και επέλεξε την Κοινωνιολογία. Δεν έπεσε έτσι στην παγίδα του «ονόματος». Επίσης γνωρίζω πολλούς που λόγω ότι συγκέντρωσαν πολλά μόρια επέλεξαν τη Νομική για καθαρά λόγους επωνυμίας και που έχουν χρόνια να πατήσουν. Η Νομική είναι – το γνωρίζω λόγου του συγγενικού με το αντικείμενο οικογενειακού μου περιβάλλοντος- μια σχολή με συστηματικό και σε βάθος διάβασμα. Οι νομικές σπουδές προϋποθέτουν τουλάχιστον θετική προδιάθεση, αλλιώς μπορεί να εξελιχθούν σε εφιάλτη. Και εδώ μπορώ να αναφέρω παραδείγματα. Εγώ τα συνυπολόγισα όλα αυτά πριν θέσω τη Νομική πρώτη μου επιλογή και «ονειρευτώ» τη μαχόμενη δικηγορία. Επομένως η επιλογή σου θα πρέπει να απορρέει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από την πραγματική σου επιθυμία.[/FONT]
-----------------------------------------
γεια σας παιδια!
πηγα πολυ καλα στις πανελληνιες και πιανω ανετα και νομικη και παιδαγωγικα.
ποια σχολη να προτιμησω? οι γονεις μου με πιεζουν να παω νομικη γιατι ως δασκαλα θα παιρνω χαμηλουτσικο μισθο ( σε σχεση με ενα νομικο).
εμενα πραγματικα δε με ενδιαφερει ο μισθος, εννοω ειναι κατι που δε με ενοχλει απο τη στιγμη που ειναι αξιοπρεπης ( μισθος δημοσιου υπαλληλου).
απλα δεν ξερω γιατι οι γονεις μου μου λενε οτι η νομικη ανοιγει πολλες πορτες αλλα εγω ξερω οτι η νομικη εχει υψηλη ανεργια ( δε θελω να γινω δικηγορος παρεπιπτοντως που εξακριβωμενα δυσκολα πετυχαινεις)....
απο την αλλη δασκαλος πας αμεσως...τι να κανω? μου φαινονται και τα 2 ενδιαφεροντα τμηματα! μηπως υπαρχουν αποφοιτοι νομικης εδω να με κατατοπισουν? please help!!
ευχαριστω!!
υ.γ. για δημοσιο πας ευκολα απο νομικη?
-----------------------------------------
α ξεχασα να προσθεσω στο 3ο πεδιο πιανω καπου 17700 μορια. σκεφτομαι και νοσηλευτικη. τι προοπτικες εχει? ( παντα μου αρεσαν τα ιατρικα και παραιατρικα)

[FONT=&quot]Καταρχήν για μένα προσωπικά είναι αδιανόητη η ιεράρχηση των επιλογών με κριτήριο το μελλοντικό μισθό. Κανένα πτυχίο δεν εξασφαλίζει ούτε χρήμα, ούτε καριέρα. Η επιτυχία εξαρτάται από τον –ανταγωνιστικό λόγω καπιταλισμού- αγώνα των ανθρώπων. Μου προκάλεσε θετικότατη εντύπωση το γεγονός ότι ένα παιδί πριν από τρία χρόνια συγκέντρωσε 19000 μόρια και επέλεξε την Κοινωνιολογία. Δεν έπεσε έτσι στην παγίδα του «ονόματος». Επίσης γνωρίζω πολλούς που λόγω ότι συγκέντρωσαν πολλά μόρια επέλεξαν τη Νομική για καθαρά λόγους επωνυμίας και που έχουν χρόνια να πατήσουν. Η Νομική είναι – το γνωρίζω λόγου του συγγενικού με το αντικείμενο οικογενειακού μου περιβάλλοντος- μια σχολή με συστηματικό και σε βάθος διάβασμα. Οι νομικές σπουδές προϋποθέτουν τουλάχιστον θετική προδιάθεση, αλλιώς μπορεί να εξελιχθούν σε εφιάλτη. Και εδώ μπορώ να αναφέρω παραδείγματα. Εγώ τα συνυπολόγισα όλα αυτά πριν θέσω τη Νομική πρώτη μου επιλογή και «ονειρευτώ» τη μαχόμενη δικηγορία. Επομένως η επιλογή σου θα πρέπει να απορρέει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από την πραγματική σου επιθυμία.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
κανε και τις δυο σχολες .
κανε το παιδαγωγικο πρωτα για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο και υστερα την αλλην ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εγώ βρίσκομαι σε τρίλημμα....! Παιδαγωγικό,φιλολογία ή νομική,αλλά το πιθανότερο θα επιλέξω παιδαγωγικό!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gladiator

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γνωρίζω δυο άτομα που με την ίδια βαθμολογία (19000 και κάτι) πέρασαν νομική
και παιδαγωγικό αντίστοιχα...
Σίγουρα άλλο δικηγόρος και άλλο δασκάλα (κοινωνική επιφάνεια,προοπτικές κτλ.). Και σαν φοιτητής υπάρχει μεγάλη διαφορά. Η δικηγόρος ξεσκίζεται για να περάσει τα μαθήματα, ενώ η δασκάλα με λίγο διάβασμα γράφει 9-10...
Χωρίς να θέλω να σε επηρρεάσω, έχω ακούσει ότι επαγγέλματα όπως δασκάλα ή νηπιαγωγός είναι ιδανικά για γυναίκες όχι καριερίστριες...
Κρίνε με βάση τον χαρακτήρα σου και θα δικαιωθείς...
Καλή συνέχεια σε οτιδήποτε επιλέξεις :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Εγώ βρίσκομαι σε τρίλημμα....! Παιδαγωγικό,φιλολογία ή νομική,αλλά το πιθανότερο θα επιλέξω παιδαγωγικό!:no1:
νομικη και φιλολογια κανε ... αξιζει πιο πολυ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Φιλολογία όμως δεν θα διοριστώ ποτέ, ενώ παιδαγωγικό μέχρι το 2015 θα διορίζονται σχεδόν αμέσως χωρίς ασεπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
αχ κοπελα μου...κι εγω 19.094 εβγαλα και δεν ξερω πραγματικα τι να κανω!!απλα αναρωτησου πως θες να ειναι η ζωη σου....να γυρνας σπιτι στις 12(το ξερω απ τη μαμα μου) και να εχεις απλετο ελευ8ερο χρονο να κανεις πραγματα,χομπι φιλους οικογενεια εθελοντισμο ταξιδια,η γουσταρεις να πετυχεις ως μια γυναικα με καριερα,με δουλεια στο γραφειο,challenge στη ζωη σου?γιατι στα παιδαγωγικα μεχρι διευθυντρια και σχολικο συμβουλο μπορεις...φυσικα ειναι και η οικονομικη ανεση απο νομικη!δεν ξερω,εσυ αποφασιζεις.....
απλα πιστευω οτι η νομικη χρειαζεται τσαγανο και αγαπη!διαβασα κατι και συμφωνω!τις σπουδες της αν δεν τις αγαπας μπορει να γινουν εφιαλτης...επειδη εμενα ποτε δεν ηταν μεγαλο μου ονειρο σκεφτομαι για παιδαγωγικα!ετσι κι αλλιως θελω μεσα απο κατατακτηριες να μπω και φιλολογια που τη λατρευω!!ξερει κανεις για κατατακτηριες?εννοω πως λειτουργουω.:)
-----------------------------------------
α και κατι αλλο!!αν αποφασισεις για νομικη μην κωλωνεις επειδη ακους για ανεργια σε δικηγορους!!υπαρχουν απειρες προοπτικες!συμβολαιογραφος,διπλωματικο σωμα,σε τραπεζες.σε υπουργεια,στον τομεα των ΜΜΕ....απλα θελει πολυ ψαξιμο και δουλεια για να πετυχεις!
α!πες μου τη δηλωσες τελικα....θα χει πλακα να παρουμε την ιδια αποφαση και να τυχουμε στην ιδια σχολη!χεχε:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Παιδιά, δεν κανουν όλοι οι ανθρωποι για δασκαλοι παρτε το χαμπάρι και ξεκολλήστε επιτέλους με το παιδαγωγικό αν δεν σας αρεσει. Το να παλευεις 6 ωρες τη μέρα για 35 χρονια ενα τρελοκομείο( γιατι αν εχετε την εντυπωση οτι τα παιδια ειναι υπακουα και καλα και ησυχα οπως αλλοτε πλαναστε πλάνην οικτραν) δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα. Δασκαλος = δασκαλος = 14,500 μορια πριν καποια χρονια.Τωρα οοοολος ο κοσμος θελει να παει παιδαγωγικό , όλοι εγιναν υποψηφιοι Δελμουζοι.

Α και κατι αλλο. Τα παιδια της θεωρητικης ας σκεφτουν οτι το παιδαγωγικο δεν ειναι μονο γλωσσα και σκεφτομαι και γραφω , εχει και μαθηματικα και φυσικη , περα απο την Πλαστελίνη Ι και την Πλαστελίνη ΙΙ. Και καλα , θα τα περασετε στο πανεπιστημιο, μετα ομως εχετε συνειδητοποιησει οτι ΘΑ ΤΑ ΔΙΔΑΣΚΕΤΕ?
Και μη μου πειτε οτι τα μαθηματικα του δημοτικου ειναι σαν κ αυτα που ειχαμε εμεις το 1997....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top