Νομική vs Παιδαγωγικό

Mary Shoe

Νεοφερμένος

Η Mary Shoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!!
Είμαι η Μαρία.
Είμαι πολύ ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα των Πανελλαδικών καθώς πιάνω Νομική και Παιδαγωγικά που ήθελα..
Αλλά από τη μέρα που βγήκαν τα αποτελέσματα δε μπορώ να βρω ησυχία..
είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο σχολές και δε μπορώ να αποφασίσω..
κάθε μέρα υπάρχει αυτή η συζήτηση..
ήθελα πάντοτε να γίνω δασκάλα και να ασχολούμαι με παιδιά..
Τα τελευταία χρόνια, όμως, άρχισα να σκέφτομαι και το δικαστικό κλάδο.
άκουσα ότι τα χρήματα είναι παρα πολύ καλά,. και αν ανήκεις σε αυτό το σώμα, δεν έχει καμία σχέση με το επάγγελμα του δάσκαλου ή του καθηγητή..
Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως δεν τα καταφέρω γιατί θέλει παρα πολύ διάβασμα..
Και φοβάμαι ότι χρειάζεται και μέσο..(οι δικαστές δλδ θα θελήσουν να βολέψουν παιδιά και ανίψια..)
Από την άλλη, δε θεωρώ ότι τα χρήματα που βγάζει ένας δάσκαλος είναι λίγα..
Ένας δικηγόρος για να βγάλει 1200 € πρέπει να κοπιάσει παρα πολύ...
Είμαι διχασμένη και θα εκτιμούσα παρα πολύ τη συμβουλή σας...!!!!
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota12

Νεοφερμένος

Η giota12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι πρεπει να πας παιδαγωγικα, γιατι για να μπεις στο δικαστικο κλαδο πρεπει να περιμένεις τουλάχιστον μεχρι τα 30 και αν θα πετυχεις στον διαγωνισμο. οι δικηγόροι αντιμετωπίζουν μεγάλη ανεργία. και εγω περισυ ειχα το ίδιο δίλλημα και πήγα παιδαγωγικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka8armataki

Νεοφερμένος

Η ka8armataki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Και εγω ειχα ακριβως το ιδιο διλημμα! Τελικα δηλωσα πρωτη επιλογη παιδαγωγικο! Το θεωρω πιο δημιουργικο! Δεν ειμαι της αποψης πως οσα παιδια αποφοιτησαν απο τη νομικη δεν πετυχα απο δικη τους επιλογη, η ανεργια ειναι τεραστια! Δε λεω πως το παιδαγωγικο παει πισω... Σε μερικα χρονια σιγουρα τα ιδια θα συμβαινουν! Γι'αυτο ελπιζω να επελεξες αυτο που σου αρεσει περισσοτερο σε εσενα κ που μπορεις να το υποστηριξεις , και οχι με το σκεπτικο του που μπορεις να βρεις πιο ευκολα θεση στο δημοσιο! Ετσι οπως πανε τα πραγματα το ελληνικο δημοσιο δεν εχει πολλα ψωμια ακομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top