Νομική vs ΗΜΜΥ

Ποια κατεύθυνση συμβουλεύετε την Έφη να προτιμήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • τεχνολογική

    Ψήφοι: 45 61.6%
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 28 38.4%

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ως μεταφραστής; Ως φιλόλογος ξένων γλωσσών (που βασικά δεν νομίζω ότι έχεις τέτοιο δικαίωμα;)) ;
Θα ήθελα οι γλώσσες να με βοηθούν στη δουλειά μου όχι να είναι η δουλειά μου :) Το τμήμα της Κέρκυρας θα το έβαζα ως εναλλακτική αν πήγαινα στη Θεωρητική.

edit: Στην ουσία κι εγώ που έχω Sorbonne C2 θα μπορώ να κάνω μετάφραση. δεν ξέρω ακριβώς αν έχει σίγουρα επαγγελματικά δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι πρέπει να καταλήξεις τι θες...πραγματικά όμως...
Ότι και να σου λέμε εμείς, αν δεν αποφασίσεις, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη...

Στους ΗΜΜΥ ας πούμε, που θα χρησιμοποιούσες τις γλώσσες...;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Πραγματικά όμως. Όσο πιο πολύ το συζητάω τόσο μεγαλύτερο μπέρδεμα γίνεται! Και πάνω που είχα κατασταλλάξει...Τελικά, δεν πρέπει να σε επηρεάζουν οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχει δίκιο το παλικάρι πιο πάνω που σου λέει να σκεφτείς τη ζωή σου σε 10-15 χρόνια από τώρα...
Πώς θες να είσαι;Τι θες να κάνεις;
Τι ΔΕΝ θα θεωρείς αγγαρεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
γιατί επειδή λέω μια αλήθεια που πονάει γίνομαι πάντα ο "κακός" ενώ δεν το θέλω; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ως επάγγελμα τι δε θεωρώ αγγαρεία; Όπως είπε κι ένα άλλο παλικάρι εγώ δεν έχω ζήσει τα επαγγέλματα ούτε γνωρίζω από επαγγελματικές αποκαταστάσεις...

Αυτά που δεν θεωρείς αγγαρεία είναι τα χόμπι σου, έτσι; είναι πολύ σπάνιο να κάνεις το χόμπι σου επάγγελμα και ιδιαίτερα σε περιόδους κρίσης...

Σε 10-15 χρόνια...δύσκολο να πεις...θα ήθελα να έχω μια δυναμική θέση σε μια εταιρεία ή στο χώρο της διπλωματίας. γενικά, να είμαι επιτυχημένη, να έχω ανελιχτεί στον κλάδο μου, να έχω κάνει χρήσιμες γνωριμίες, να κάνω ταξίδια κλπ. πάντως, δεν θα ήθελα μια 'ήρεμη' ζωή.

Ξέρω...εδώ το έχετε, πείτε το :P "Μην ονειρεύεσαι, κοπέλα μου".

γιατί επειδή λέω μια αλήθεια που πονάει γίνομαι πάντα ο "κακός" ενώ δεν το θέλω; :hmm:
σε όλα τα ποστς σου σ'αυτό το θέμα πάντως μόνο...'αλήθειες' λες. Θα εκτιμούσα πολύ να μου πρότεινες κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όχι, δεν συμφωνώ!
Εγώ δεν θεωρώ αγγαρεία αυτό που κάνω, και δεν νομίζω ότι το κάνω από χόμπι το διδακτορικό!Απλά μου αρέσει πολύ!Αλλά μου γίνεται και ο κ.... ΝΑ (πάει μαζί με την κατάλληλη κίνηση!!!) με το συμπάθειο από το διάβασμα!!!

Αν θες ταξίδια και γνωριμίες, δεν νομίζω ότι θες να πας πολυτεχνείο...Ή ναυτιλιακά..και γενικά σε εταιρίες, είσαι λίγο περιορισμένη..

Διπλωματικό σώμα (το οποίο όμως είναι πολύ δύσκολο), διερμηνέας-μεταφραστής, δημοσιογράφος συγκεκριμένων ρεπορτάζ (εγγυημένα ΜΗ ήρεμη ζωή)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ευχαριστώ Ρεβέκα για όλες τις απαντήσεις σου!

Όσο περνάει ο καιρός κι εγώ προς εκεί κλίνω αλλά δεν θέλω να παίρνω βεβιασμένες αποφάσεις...Έχω 2 ολόκληρα χρόνια να σκεφτώ...Το διπλωματικό σώμα είναι από τους στόχους που θα ήθελα να ακολουθήσω αν πήγαινα Νομική.

Πάντως αυτό το τελευταίο που είπες για τα ρεπορτάζ, μου άρεσε αυτό που κάνει η Μάγια Τσόκλη στη ΝΕΤ. Αλλά δεν χρειάζεται, φαντάζομαι, να σπουδάσεις δημοσιογραφία για να κάνεις κάτι τέτοιο ή κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το εξήγησα και παραπάνω, ότι πλέον χρειάζεται...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Έφη παιδί μου (:P) να σου πω ότι προσωπικά δε βρίσκω καθόλου περίεργο το πόσο διαφορετικές είναι οι σχολές (και οι κατευθύνσεις) που εξετάζεις- δεν είμαστε δα τόσο μονομερή όντα που να μην μπορούμε να αγαπάμε εξ' ίσου μαθηματικά και αρχαία.
Βέβαια, απ'όσο διάβασα, μάλλον έχεις μια αρκετά συγκεχυμένη άποψη του τι θέλεις να (προσπαθήσεις να) κάνεις- που επικεντρώνεται περισσότερο στο πώς θέλεις να το κάνεις- αυτό είναι που θα σου πρότεινα να διορθώσεις. Όπως και το να λάβεις υπ'όψιν την (εξαιρετικά μεγάλη) πιθανότητα να μην πάνε όλα καλά στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία (ο npb θα σχολιάσει κάπου εδώ ότι προσπέρασα τη φοιτητική, το νιώθω:P) και τελικά από επιτυχημένη διπλωμάτισσα να βρεθείς ασκούμενη ή βοηθός σε δικηγορικό γραφείο (σκέψου τα αντίστοιχα για ημμυ γιατί τούτοι δεν ξέρω καν τι κάνουν:P), να βγάζεις τεράστιο μέρος της δουλειάς και (προφανώς) να μην αμείβεσαι ανάλογα. Τι είναι αυτό που τελικά θα σε γεμίζει και θα σε ωθεί στο να συνεχίσεις να προσπαθείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ με βάσει όσα είπα, πια σχολή 'μη μουράτη' θα μου πρότεινες; Δεν ξέρω τι σε κάνει να σκέφτεσαι ότι τις επιλέγω επειδή έχουν ψηλά μόρια...και σταματήστε να θεωρείτε ότι όλοι οι ανήλικοι είναι ανώριμοι και μη συνειδητοποιημένοι!
Την έχω κάνει πολλές φορές αυτή την ερώτηση στον εαυτό μου και θα απαντήσω και σε σας.
Θέλω μια δουλειά που δίνει δυνατότητα να γνωρίσω πολλούς ανθρώπους και να κάνω μια διεθνή σταδιοδρομία. Οι οικονομικές απολάβές με ενδιαφέρουν αλλά δεν θα έθετα ως κύριο στόχο αυτό. Επίσης, θα ήθελα να συνδυάσω τις ξένες γλώσσες και γιατί όχι να διεισδύσω γνωστικά και επιστημονικά σε ένα αντικείμενο.

Προφανώς και μου ισχυροποιείς την άποψή μου.Και αυτό που μου περιγράφεις λέγεται διεθνείς σχέσεις. Τα αντίστοιχα τμήματα είναι Το Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών στον Πειραιά και το ΔΕΟΣ(δεν θυμάμαι το αρκτικόλεξο) στην ΑΣΟΕΕ. Επίσης επειδή κάπου μιλάς για πληροφορική δοκίμασε ΕΚΠΑ Πληροφορικής και Τηλ/ών ή Ασοεε και Παπει το Πληροφορικής. Οι Ηλεκτρολόγοι δεν έχουν σαν κύριο αντικείμενο την Πληροφορική. Ασχολούνται μεν αλλά δεν πας για computer science από εκεί. Είδες που δεν έχεις ψάξει και βαράς σε μόρια μόνο? Ήδη σου είπα πόσα νέα τμήματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το διπλωματικό σώμα είναι από τους στόχους που θα ήθελα να ακολουθήσω αν πήγαινα Νομική.

Για διπλωματικό σώμα δε χρειάζεται να έχεις τελειώσει τη Νομική. Από οποιδήποτε ΑΕΙ μπορείς να δώσεις εξετάσεις στην Διπλωματική Ακαδημία.

Να ξέρεις εδώ ο καθείς θα σου λέει το μακρύ του και το κοντό του βάσει των βιωμάτων του. Επειδή δε θα βγάλεις άκρη, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αφοσιωθείς στα μαθήματα σου και την κατεύθυνση να την αποφασίσεις όταν με το καλό τελειώσεις την α΄ λυκείου. Θα έχεις μια σαφή εικόνα των δυνατοτήτων σου στα μαθήματα και θα είσαι πλέον πιο ώριμη. Αν υπάρχει κάποια έτοιμη δουλειά από την οικογένεια εκμεταλλεύσου την ευκαιρία. Εν κατακλείδι, ό,τ ι και να επιλέξεις, έχε ως αφετηρία το άριστο και στη συνέχεια όλα τα υπόλοιπα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Προφανώς και μου ισχυροποιείς την άποψή μου.Και αυτό που μου περιγράφεις λέγεται διεθνείς σχέσεις. Τα αντίστοιχα τμήματα είναι Το Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών στον Πειραιά και το ΔΕΟΣ(δεν θυμάμαι το αρκτικόλεξο) στην ΑΣΟΕΕ. Επίσης επειδή κάπου μιλάς για πληροφορική δοκίμασε ΕΚΠΑ Πληροφορικής και Τηλ/ών ή Ασοεε και Παπει το Πληροφορικής. Οι Ηλεκτρολόγοι δεν έχουν σαν κύριο αντικείμενο την Πληροφορική. Ασχολούνται μεν αλλά δεν πας για computer science από εκεί. Είδες που δεν έχεις ψάξει και βαράς σε μόρια μόνο? Ήδη σου είπα πόσα νέα τμήματα ;)


Ποιος σου είπε ότι δεν τα έχω ψάξει; Τις έχω ψάξει τις σχολές που αναφέρεις...Και εγώ δεν μίλησα μόνο για πληροφορική ή υπολογιστές...Οι ΗΜΜΥ σου ανοίγουν άλλους ορίζοντες στην τεχνολογία που μπορείς να ακολουθήσεις!
Όσο για το Διεθνων Ευρ. Σπουδών το ανέφερα ήδη σε προήγουμενο ποστ και επίσης επισήμανα ότι όλους όσους έχω ρωτήσει μου έχουν πει ότι είναι καλύτερο να πας πρώτα Νομικη΄και να κάνεις εξιδείκευση στις Διεθνείς Σχέσεις.

Πάντως πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη μανία σου και την τάση σου να ισοπεδώνεις τον άλλο μόνο επειδή είναι μικρότερος ηλικιακά και χωρίς βέβαι;)α να τον ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ!

Αλλά νομίζω πως πρέπει να σταματήσει εδώ το θέμα. Πραγματικά χειρότερα τα έκανα τα πράγματα στο μυαλό μου. Και συμφωνώ πολύ με αυτό:

"Να ξέρεις εδώ ο καθείς θα σου λέει το μακρύ του και το κοντό του"

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πραγματικά χειρότερα τα έκανα τα πράγματα στο μυαλό μου. Και συμφωνώ πολύ με αυτό:

"Να ξέρεις εδώ ο καθείς θα σου λέει το μακρύ του και το κοντό του"

Ειλικρινά, δεν ξέρω τι περίμενες να σου πουν σε ένα φόρουμ...Προφανώς και ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, πιο ευγενικά, την άποψή του..Αυτό ζήτησες άλλωστε, την άποψή μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ειλικρινά, δεν ξέρω τι περίμενες να σου πουν σε ένα φόρουμ

σωστό κι αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Οι ΗΜΜΥ σου ανοίγουν άλλους ορίζοντες στην τεχνολογία που μπορείς να ακολουθήσεις!

Ενώ όλοι οι άλλοι τις κλείνουν που ανέφερα ?:P

Και για πες μου για τις πόρτες!Τι ακριβώς εννοείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Από όλες τις θετικές επιστήμες μόνο οι ΗΜΜΥ ανοίγουν ορίζοντες στην τεχνολογία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
πω καημένη κοπέλα την φάγατε. . Το ΗΜΜΥ έχει αυτό το κάτι που αρέσει (δικαίωμα της πιστεύω να έχει αυτόν τον στόχο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ναι είναι της μόδας!Του χρόνου θα φορεθεί πάρα πολύ η ΛΟΧΡΗ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το ΗΜΜΥ έχει αυτό το κάτι που αρέσει

υψηλή βάση. αυτό έχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top