Νομική vs ΗΜΜΥ

Ποια κατεύθυνση συμβουλεύετε την Έφη να προτιμήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • τεχνολογική

    Ψήφοι: 45 61.6%
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 28 38.4%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,811 μηνύματα.
Τι μου λέτε εσείς για ΛΟΧΡΗ (ούτε μονάδα πεζικού να είναι), για ΗΜΜΥ, για Νομικές...κτλ. Μοδάτο επάγγελμα είναι πανελίστας-ίστρια στο πρωϊνό του Σκορδαλιάγκα...Τέλος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Πάντως ειλικρινά είναι αρκετά περίεργο που σε ενδιαφέρουν τόσο ανόμοιες και διαφορετικές σχολές.. :hmm:

Ο λόγος που μιλάω έτσι δεν είναι γιατί μου αρέσει να κράζω απλά γιατί οι επιλογές σου δεν έχουν καμία συνάφεια μεταξύ τους.

Σε άλλα threads κάνουμε κηρύγματα για το πόσο καλή είναι η πολύπλευρη μάθηση και ότι κανένα μάθημα δεν είναι άχρηστο, και εδώ που βλέπουμε μια μαθήτρια να ενδιαφέρεται εξίσου για σχολές από διαφορετικές σχολές, την αντιμετωπίζουμε λες και είναι εξωγήινη.

και από τις "σχολές φιλέτο" ή "σχολές ψαρονέφρι" ελάχιστοι κάνουν προκοπή εργασιακά...
η πλειοψηφία των "φοιτητών" τινάζει ελιές ;)

μπορείς να το τεκμηριώσεις;

Από όλες τις θετικές επιστήμες μόνο οι ΗΜΜΥ ανοίγουν ορίζοντες στην τεχνολογία; :hmm:
Ενώ όλοι οι άλλοι τις κλείνουν που ανέφερα ?:P

όχι, απλώς σε αυτό το thread μιλάμε κυρίως για ΗΜΜΥ και νομική που ενδιαφέρουν την κοπέλα.

Γιατί είναι περίεργο που με ενδιαφέρει εξίσου η λογοτεχνία και η...τεχνο-λογία

ωραίο λογοπαίγνιο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το ΗΜΜΥ είναι η πιο δύσκολη σχολή στην Ελλάδα. Μπαίνουν μαθητές του 19 οι μισοί την παρατάνε και γενικά έχει πολύ δύσκολα θέματα στις εξεταστικες είναι και 5 ετές τμήμα.


Η νομική αν και δύσκολη σχολή μπορεί να βγει και βγαίνει από κάποιους στα 3 χρόνια. Προσωπικά την θεωρώ πολύ πιο εύκολη σχολή (χωρίς να είναι εύκολη σχολή) από το ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Το ΗΜΜΥ είναι η πιο δύσκολη σχολή στην Ελλάδα. Μπαίνουν μαθητές του 19 οι μισοί την παρατάνε και γενικά έχει πολύ δύσκολα θέματα στις εξεταστικες είναι και 5 ετές τμήμα.

συμφωνω...απο καποιους μαλιστα 8εωρειται πιο δυσκολη απο την ιατρικη...ειτε ισχυει αυτο ειτε οχι, οποιος την επιλεγει πρεπει να το χει ψα3ει παρα πολυ καλα πρωτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Το ΗΜΜΥ είναι η πιο δύσκολη σχολή στην Ελλάδα. Μπαίνουν μαθητές του 19 οι μισοί την παρατάνε και γενικά έχει πολύ δύσκολα θέματα στις εξεταστικες είναι και 5 ετές τμήμα.


Η νομική αν και δύσκολη σχολή μπορεί να βγει και βγαίνει από κάποιους στα 3 χρόνια. Προσωπικά την θεωρώ πολύ πιο εύκολη σχολή (χωρίς να είναι εύκολη σχολή) από το ΗΜΜΥ.
Το ότι έχει υψηλή βάση και μπαίνουν μαθητές του 19 έχει να κάνει αποκλειστικά με τη ζήτηση της σχολής λόγω της επαγγελματικής αποκατάστασης που έχει. Δε σημαίνει τίποτε παραπάνω.
Τρεις γνωστούς που έχω πάντως και είναι οι δύο στο ΗΜΜΥ ΕΜΠ και ο άλλος στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ μου λένε ότι ναι μεν είναι δύσκολη σχολή, αλλά στις εξεταστικές μπαίνουν θέματα τα οποία λίγο πολύ έχουν διδαχθεί στο μάθημα. Το ίδιο μου έχουν πει και άλλα παιδιά που ξέρω και φοιτούν σε άλλα πολυτεχνειακά τμήματα. Αυτό κάνει τη λήψη του διπλώματος τους αρκετά ευκολότερη.
Σε αυτό το σημείο μπαίνω στον πειρασμό να σας πω ότι στα ΦυσικοΜαθηματικά η ύλη στα μαθήματα είναι επίσης μεγάλη, δεν είναι καθορισμένη, έχει περισσότερο φορμαλισμό και τα θέματα των εξετάσεων είναι πολλαπλάσιας δυσκολίας από τα προβλήματα που λύνονται μέσα στο αμφιθέατρο. Εξ' ου και ο μέσος χρόνος αποφοίτησης των 8,5 ετών (μην ξεχνάμε: 4ετή τμήματα) και ο αριθμός των 1-2 ατόμων που παίρνουν πάνω από 8,5 (https://www.phys.uoa.gr/fileadmin/phys.uoa.gr/uploads/ODHGOS_2010-11_01.pdf, σελ. 47) σε αντίθεση με τη ΣΗΜΜΥ ΕΜΠ που ο μέσος χρόνος αποφοίτησης είναι 7,5 έτη (5ετές τμήμα) (https://www.thmmy.gr/smf/index.php?topic=26099.0) περίπου 45 άτομα παίρνουν πάνω από 8,5: https://www.ece.ntua.gr/attachments/186_Apologismos_SHMMY.pdf (σελ. 10).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
κατευθυνση επιλεγεις αναλογα με το επαγγελμα που θα θελησεις να ακολουθησεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
κοιτα εφη εχεις σκεφτει τι θα γινει αν χτυπα ξυλο ...δεν περασεις νομικη? μετα τι θα διαλεξεις απο ολο το πρωτο πεδιο?πρεπει να σκεφτεις τι σου αρεσει πιο πολυ....
αν και νωρις ...καλο θα ηταν να κανεις μια ερευνα των σχολων και να δεις τι θα αντριμετωπισεις μολις περασεις σε αυτες....εννοω να ριξεις μια ματια στο σαιτ τους ....τα μαθηματα τους κτλ
αμα καθεσαι και ακους τον εναν και τον αλλον οτι δεν εχει περαση αυτο....και αμα γινεις δικηγορος τι θα κανεις? θα βγαζεις διαζυγια....
και αμα πας στην ταδε σχολη τι θα καταφερεις? εχουμε γεμισει νομικαριους...οικονομολογους,φιλολογους,κτλ (ελεος... με αυτες τις αποψεις)
αντι για vs θα μποrουσες να βαλεις ή
ειδα το vs και τρομαξα προς στιγμην:redface::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Και ναι αυτη ειναι με τεραστια διαφορα η πιο ακυρη συγκριση σχολων που εχω δει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
συμφωνω με τον σταθη..με διαφορα η πιο ακυρη συγκριση σχολων που υπαρχει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
βρε παιδια τι ειναι η ΗΜΜΥ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Το ΗΜΜΥ είναι η πιο δύσκολη σχολή στην Ελλάδα. Μπαίνουν μαθητές του 19 οι μισοί την παρατάνε και γενικά έχει πολύ δύσκολα θέματα στις εξεταστικες είναι και 5 ετές τμήμα.


Η νομική αν και δύσκολη σχολή μπορεί να βγει και βγαίνει από κάποιους στα 3 χρόνια. Προσωπικά την θεωρώ πολύ πιο εύκολη σχολή (χωρίς να είναι εύκολη σχολή) από το ΗΜΜΥ.

Εδω λεμε οτι περιπου το 1% τελειωνει τη νομικη στα 4 χρονια, και εσυ μιλας για 3 χρονια;;;;:blink::hypno::giveup::fool::no::look::bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εδω λεμε οτι περιπου το 1% τελειωνει τη νομικη στα 4 χρονια, και εσυ μιλας για 3 χρονια;;;;:blink::hypno::giveup::fool::no::look::bounce:

Έχεις δικαιωμα να την βγάλεις στα 3 και μερικοί το έχουν καταφέρει αυτό :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Έχεις δικαιωμα να την βγάλεις στα 3 και μερικοί το έχουν καταφέρει αυτό :hmm:

Εχεις δικαιωμα, αλλα πιστεψε με ειναι τετοια η δομη των εξαμηνων που το πολυυυυυυυ να την βγαλεις στα 3,5 χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γενικά επειδή τώρα ειδα το θέμα την Εφη θα την συμβούλευα να πάει Νομική γιατί το ΗΜΜΥ είναι πολύ δύσκολη σχολή (εχει μαθηματικά, εργαστήρια με κολητήρια και τέτοια) και ο μηχανικός πολύ δυσκολη δουλειά για γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
και εγώ ήθελα ΗΜΜΥ αλλά έβλεπα πιο μακριά απ'όσο έπρεπε... ονειρευόμουν να δουλεύω στον τομέα της ρομποτικής, να δουλεύω στο πλάι όλων αυτών που βγάζουν όλα τα τεχνολογικά επιτεύγματα πυ διευκολύνουν τις ζωές μας, ή απλά να το παίζω χακερού :Ρ
αλλά... προσγειώθηκα.
1. πήγα έψαξα τα μαθήματα της σχολής.
2. ρώτησα όλους τους γνωστούς μου που είχαν περάσει στη σχολή αυτή (και όλως τυχαίως κανένας τους, παρά τα πολλάάάάά χρόνια φοίτησης ακόμα δεν είχε τελειώσει τη σχολή).
3. σκέφτηκα τον εαυτό μου ως απόφοιτο ΗΜΜΥ.
4. φαντάστηκα, ειδικά στον τόπο καταγωγής μου τι σόι δουλειά θα έπιανα.
και οι αντιδράσεις μου ήταν:
1. :eek:
2. :hmm:
3. :worry:
4.:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

και τελικά... κατέληξα: :teasing::baby::whatever::mpliaks::fool::cold::xtipao::giveup::hypno: δεν πρόκειται!!!

βέβαια όλα αυτά είναι προσωπική εμπειρία και απλά σε συμβουλεύω να εργαστείς περίπου έτσι (1,2,3,4) για να δεις αν θες κάτι πραγματικά.

ως θετικάρια για νομική δεν έχω τίποτα να σ πω... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ηαπορια μου ειναι πως εγινε η σχολη ΗΜΜΥ τοσο mainstream.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ηαπορια μου ειναι πως εγινε η σχολη ΗΜΜΥ τοσο mainstream.

Ενδιαφερουσα απορια πιστευω πως ο λογος ειναι οτι την προτιμουν και τα ατομα που τους αρεσουν τα μαθηματικα κ η φυσικη κ θελουν να τα εφαρμοσουν στην τεχνολογικη αναπτυξη-ερευνα και οι κομπιουτεραδες αλλα κ τα ατομα που δεν εχουν ιδεα για τη σχολη αλλα βλεπουν οτι εχει πολλα μορια κ ακουν οτι ειναι καλη(οπως το ατομο που ανοιξε το τοπικ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ηαπορια μου ειναι πως εγινε η σχολη ΗΜΜΥ τοσο mainstream.

Απλό πριν 5 χρόνια ελευθερόνόνουσαν οι τηλεπικοινωνίες και τώρα ελευθερώνεται η ενέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Απλό πριν 5 χρόνια ελευθερόνόνουσαν οι τηλεπικοινωνίες και τώρα ελευθερώνεται η ενέργεια.

Οι περισσοτεροι που την επιλεγουν λενε "μου αρεσουν οι υπολογιστες"
Μαλλον κανεις δεν τους ειπε για τις σχολες πληροφορικης.
Και το ενεργειακο κομματι καλυπτεται αν δεν κανω λαθος και απο τους μηχανολογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top