Νομική vs ΗΜΜΥ

Ποια κατεύθυνση συμβουλεύετε την Έφη να προτιμήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • τεχνολογική

    Ψήφοι: 45 61.6%
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 28 38.4%

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Απ 'τις καλύτερες σε τι;; Σε όνομα;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ειπα 'θεωρειται' και επισης ειπα οτι δεν εχω ασχοληθει και ιδιαιτερα πολυ με αυτες για να ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά αυτές οι ανόητες συγκρίσεις ΗΜΜΗ ή Φυσικός, ΗΜΜΥ ή Μαθηματικός, ΗΜΜΥ ή Νομική, ΗΜΜΥ ή Αγρότης, γυμναστής, μπαλαρίνα... και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο με ξεπερνούν πραγματικά! Τί την έχουμε περάσει τη σχολή; Δεν είναι 500 σχολές μαζί αλλά ένα μόνο τμήμα που σε κάνει ηλεκτρολόγο μηχανικό και μηχανικό η/υ όχι φυσικό, όχι μαθηματικό, όχι πληροφορικάριο. Επειδή η βάση της τα τελευταία χρόνια ξεπερνάει τα 18400 μόρια και κάποιες χρονιές το τμήμα στην Αθήνα έχει περισσότερα μόρια από ιατρικές σε πόλεις εκτός Αθηνών, την είδαν όλοι και θέλουν να γίνουν "ΗΜΜΥτες" και αν τους ρωτήσεις να σου πουν γιατί επιλέγεις αυτήν την σχολή θα σου απαντήσουν "Να μωρέ... μου αρέσουν οι υπολογιστές". Πραγματικά επειδή η κατάσταση ξεφεύγει εκτός ορίων και τείνει να μοιάσει στο θέμα που παίζει με την Ιατρική, αφήστε πίσω τα κολλήματά σας και κοιτάξτε τί θέλετε να κάνετε πραγματικά. Μπορεί να είμαι εγώ η περίεργη αλλα μου φαίνεται εντελώς παράταιρο ένας μαθητής να αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στην ΣΗΜΜΥ και τη Νομική. Μου φαίνεται σαν να γίνεται ενας αγώνας για να βρεθεί ποια σχολή είναι πιο "μουράτη" αφού πια το άλλοτε "μεγαλείο" της νομικής έχει αρχίσει να ξεθωριάζει. Για να τελειώνω το "λογύδριο" αυτό, επειδή κι εγώ για ΗΜΜΥ πάω, θυμάμαι τον ευατό μου απο τετάρτη δημοτικού να έχει προσανατολιστεί εκεί. Αρχικά κι εγώ απο τους υπολογιστές ενθουσιαστηκα (μόνο που εγώ τότε ήμουν 10 και όχι 18 ) και αυτό μου έδωσε το έναυσμα να δω τι παίζει με τα ηλεκτρονικά και τα ηλεκτρολογικά, τη ρομποτική κοκ. Όλοι εσείς λοιπόν οι αμφιταλαντευόμενοι "ΗΜΜΥτες ή..." και ιδιαίτερα "ΗΜΜΥτης ή Δικηγόρος" φαίνεται πως όχι μόνο δεν έχετε κατασταλλάξει σε ένα συγκεκριμένο επάγγελμα αλλά ούτε καν έχετε προσδιορίσει ουσιαστικά τον χώρο στον οποίο θελετε να δραστηριοποιηθείτε (θετικές επιστήμες ή ανθρωπιστικές). Τελικό -κατά την ταπεινή μου άποψη- συμπέρασμα είτε πάσχετε από κρίση (επαγγελματικής κυρίως) ταυτότητας είτε έχετε προβλήματα αυτοπροσδιορισμού,αυτογνωσίας,προσανατολισμού είτε (το θεωρώ το πιο πιθανό) ενώ ξέρετε πολύ καλά τι θέλετε να κάνετε, όλες αυτές οι παλαβές απόψεις περί γοήτρου και αίγλης ορισμένων σχολών θολώνουν και αποπροσανατολίζουν την κρίση σας. Συμβουλή: Αφήστε πίσω όλες αυτές τις γελοιότητες και ακολουθήστε αυτό που πραγματικά θέλετε και όχι αυτό που σας λένε ότι πρέπει να θέλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ωραια φαντάζομαι δηλαδή ότι αν δεν πιάσεις κανένα τμημα ηλεκτρολογων μηχανικών στο εμπ ή σε αλλο αει στην ελλαδα θα πας σε τει ηλεκτρολογων μηχανικών.....δεν το νομιζω..ή θα πας σε κατι αλλο που να πιανεις ή θα ξαναδωσεις για να μπεις ημμυ αει επειδη ακριβως κοιτας το πιο μουρατο.. :Pαν ομως πας σε καποιο αλλο ΑΕΙ επειδη δεν πιανεις ημμυ , και δεν πας ηλεκτρολογος μηχανικος τει που ειναι το επομενο πιο παρεμφερες με κυκλωματα /ηλεκτρολογικα /ηλεκτρονικη , οχι οτι υπαρχει καποιο προβλημα , απλά αναιρεις αυτα που λες παραπανω....Και ενταξει , δεν το λεω προσωπικα για σενα , αλλα και για αλλους που τους αρεσουν τα ηλεκτρολογικα / ηλεκτρονικα και θελουν ημμυ αλλα αν εχουν μια αποτυχια , το πιο πιθανο ειναι να πανε πληροφορικη / μαθηματικο ξερω γω επειδη ειναι μουρατες σχολες , και οχι στο τει ηλεκτρολογων μηχανικων που ειναι πιο κοντα στα ενδιαφεροντα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Κατ' αρχήν η σύγκριση ΤΕΙ και ΑΕΙ στην προκειμένη είναι άτοπη και θα σου πω γιατί με ένα απλό παράδειγμα. Τα δικαιώματα είναι διαφορετικά. Άλλα κάνεις αν έχεις στα χέρια σου χαρτί ανώτατου ιδρύματος άλλα αν έχεις τεχνολογικού. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και αυτό που λέω δεν είναι ούτε απαξιωτικό απέναντι στα ΤΕΙ ούτε περιφρονητικό αλλά η πραγματικότητα. Επιπλέον έστω ότι δεν πιάνω ημμυ. Όντως θα πάω σε ένα τμήμα ΑΕΙ που σχετίζεται με engineering γιατι στο εξωτερικό σε πανεπιστήμια του τύπου Imperial, Kings College και άλλα πόσα αξιόλογα όχι μόνο ζητούν πτυχίο ΑΕΙ αλλά και βαθμό από 7.5 και πάνω για μεταπτυχιακές σπουδές στο αντικείμενο που θέλω.Αυτά που λες για το ΤΕΙ ηλεκτρολογίας δεν το σχολιάζω καν διότι στόχος μου είναι να γίνω ηλεκτρολόγος μηχανικός και όχι ηλεκτρολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
οχι δεν λεω τους σκετους ηλεκτρολογους.Υπαρχει Τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων ΤΕ π ειναι τει..ετσι λεγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Κατ' αρχήν η σύγκριση ΤΕΙ και ΑΕΙ στην προκειμένη είναι άτοπη και θα σου πω γιατί με ένα απλό παράδειγμα. Τα δικαιώματα είναι διαφορετικά. Άλλα κάνεις αν έχεις στα χέρια σου χαρτί ανώτατου ιδρύματος άλλα αν έχεις τεχνολογικού. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και αυτό που λέω δεν είναι ούτε απαξιωτικό απέναντι στα ΤΕΙ ούτε περιφρονητικό αλλά η πραγματικότητα. Επιπλέον έστω ότι δεν πιάνω ημμυ. Όντως θα πάω σε ένα τμήμα ΑΕΙ που σχετίζεται με engineering γιατι στο εξωτερικό σε πανεπιστήμια του τύπου Imperial, Kings College και άλλα πόσα αξιόλογα όχι μόνο ζητούν πτυχίο ΑΕΙ αλλά και βαθμό από 7.5 και πάνω για μεταπτυχιακές σπουδές στο αντικείμενο που θέλω.Αυτά που λες για το ΤΕΙ ηλεκτρολογίας δεν το σχολιάζω καν διότι στόχος μου είναι να γίνω ηλεκτρολόγος μηχανικός και όχι ηλεκτρολόγος.

Μόνο οι δράκοι λείπουν από αυτό το μήνυμα. Επειδή η παραπληροφόρηση δίνει και παίρνει σε απερίγραπτα υπερθετικό βαθμο, δεν γίνεται να μην επέμβω.

1) ΑΕΙ είναι τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ σύμφωνα με το νόμο 4009. Να λέμε τα πράγματα όπως ακριβώς είναι. Τόσο το πτυχίο πανεπιστημίου όσο και το πτυχίο ΤΕΙ είναι πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης.
2) Ηλεκτρολόγος δεν βγαίνεις από τα ΤΕΙ αλλά από επαγγελματικές σχολές και σχολές επαγγελματικής κατάρτισης. Από τα Πολυτεχνεία/Πανεπιστήμια αποφοιτούν "Διπλωματούχοι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί" και από τα ΤΕΙ "Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί Τεχνολογικής Εκπαίδευσης". Να λέμε τα πράγματα όπως ακριβώς είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Λάθος μου , νόμιζα πως ο χρήστης quintana ανέφερε κάπου ΤΕΙ ηλεκτρολογίας , κάτι που είδα ότι δε συμβαίνει με τη δεύτερη ανάγνωση του post.
Όσον αφορά το σχόλιο 1. του Civilara ομολογώ πως δεν το γνώριζα αλλά και πάλι απορώ πώς γίνεται να θεωρούνται και τα δύο πτυχία ανώτατου φορέα.
Και πάλι όμως άλλα τα δικαιώματα του ενός άλλα του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
με την τροικα κρατα μικρο καλαθι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ΕΜΠ μαθαίνουν και PaZcal όμως .. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top