Νομική vs ΗΜΜΥ

Ποια κατεύθυνση συμβουλεύετε την Έφη να προτιμήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • τεχνολογική

    Ψήφοι: 45 61.6%
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 28 38.4%

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η νομική σου δίνει διεξόδους....?
Τότε τι να πει η ψυχολογία...?Τα ΜΜΕ...?
(μιλάω για θεωρητική, γιατί αυτά έχω ψάξει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Με την άποψη ότι μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και να εργαστείς σε πολλούς κλάδους: διπλωματικό,δικαστικό, συμβολαιογράφος, νομικός σύμβουλος, δικηγόρος,επιχειρήσεις...
Από ΗΜΜΥ και από οικονομικά έχεις πολλές πιθανότητες για το εξωτερικό , με την προυπόθεση βέβαια ότι το θέλεις πολύ και δουλέψεις για να γίνεις καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι νομικοί λένε από τα χρόνια μου (εννοώ από όταν έδωσα εγώ πανελλαδικές) ότι είναι ένας κορεσμένος κλάδος, γι' αυτό και κρατάω κάποιες πισινές, καθώς όσο πάνε και χειροτερεύουν τα πράγματα. Στο διπλωματικό και το δικαστικό, μπαίνουν πραγματικά ελάχιστοι αναλογικά με αυτούς που βγαίνουν από τις νομικές σχολές. Στην ουσία, δικηγόρος γίνεσαι και νομικός σύμβουλος σε επιχειρήσεις και όπου αλλού χρειάζεται.

Το να φύγεις στο εξωτερικό, το έχεις σίγουρο; Γιατί βλέπουμε τόσους που το δηλώνουν, χωρίς να υπολογίζουν ότι η ανεργία σε αυτές τις χώρες είναι εξίσου υψηλή (διάβαζα προχτές ότι στην Αγγλία τα πράγματα είναι αποκαρδιωτικά). Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, δεν στο λέω γι'αυτό. Αλλά βλέπω, ότι ψάχνεσαι για δύο πράγματα, ΠΟΛΥ συγκεκριμένα. Πρέπει να ανοίξεις λίγο τις επιλογές σου και (συμβουλή δική μου αυτή) προς ΜΙΑ κατεύθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Μα πια το εξωτερικό φαίνεται ως μόνη λύση. Με τα δεδομένα της Ελλάδας, καμία σχολή από καμία κατεύθυνση δεν προδιαγράφεται λίγο περισσότερο ευνοϊκή.

Να σου πω, εγώ τις άνοιξα εξαρχής τις επιλογές μου...έχω σκεφτεί κι από κάθε κατεύθυνση σχολές που θα με ενδιέφεραν αλλά καταλήγω σ'αυτές τις δύο-τρεις γιατί όπως είπα δίνουν περισσότερα ανοίγματα . Πάντως έχεις δίκιο για τον κορεσμό της Νομικής αλλά τουλάχιστον παίρνεις μια βάση και μπορείς να κάνεις άλλα πράγματα ή να συνδυάσεις άλλα με μεταπτυχιακά κλπ.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ
Διεθνών κ Ευρωπαικών Σπουδών (όσους έχω ρωτήσει μου έχουν πει ότι είναι καλύτερα η νομική)
Μετάφρασης και Διερμηνέων Κέρκυρας
ΜΜΕ
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ
Μηχανικών Η/Υ και Πληρφορικής
Ναυτιλιακών σπουδών
Οικονομικά


Δεν μπορώ να επιλέξω ΜΙΑ κατεύθυνση. Έχω τρομερό δίλλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το εξωτερικό φαίνεται ως η μόνη λύση σε κάποιον που δεν διαβάζει ειδήσεις και δεν βλέπει πόσα προβλήματα υπάρχουν σε όλες τις χώρες πλέον....Μην πέφτετε σε αυτήν την παγίδα...

Θα πρότεινα πάντως, να πας τεχνολογική, έχεις και άλλες πληροφορικές να διαλέξεις, και με οικονομικά,(έχοντας και τις μαθηματικές βάσεις που χρειάζεσαι), ανοίγεις και το 5ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η νομική σου δίνει διεξόδους....?
Τότε τι να πει η ψυχολογία...?Τα ΜΜΕ...?
(μιλάω για θεωρητική, γιατί αυτά έχω ψάξει)

Θα μπορούσες έστω και επιγραμματικά να αναφέρεις τις διεξόδους της ψυχολογίας και των ΜΜΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα μπορούσες έστω και επιγραμματικά να αναφέρεις τις διεξόδους της ψυχολογίας και των ΜΜΕ;

Αν και εξήγησα γιατί θεωρώ ότι δεν έχει διεξόδους η νομική, θα πω απλά ότι η ψυχολογία μπορεί να σε κάνει από ψυχολόγο καθαρό, μέχρι σύμβουλο σε ότι μπορείς να φανταστείς και ανακατεύει ανθρώπους. Από σχολεία, αθλητισμό, μέχρι στρατό, μέχρι και την ΝΑSA που λέει ο λόγος.

Από ΜΜΕ πάλι, κάνεις ότι έχει να κάνει με επικοινωνία. Είτε αυτό λέγεται δημοσιογραφία, είτε λέγεται δημόσιες σχέσεις, είτε λέγεται υπεύθυνος επικοινωνίας (που υπάρχει σε όλες τις εταιρείες-οργανισμούς), είτε λέγεται πολιτική επικοινωνία. Αν ανακατέψεις και τεχνολογία μέσα, μπαίνεις σε χωράφια ηλεκτρονικής διακυβέρνησης, ηλεκτρονικής συμμετοχής κάτι το οποίο ειδικά αυτόν τον καιρό ξεκινάει πολύ δυναμικά και έχει μέλλον.

Είναι δύο κλάδοι που υπάρχουν παντού. Θα μου πεις και η νομική δεν υπάρχει παντού; Ναι, δεν λέω όχι! Δεν έχω κάτι με την νομική, ίσα ίσα που τη θεωρώ πολύ δύσκολη και σοβαρή και μια χαρά σχολή, δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Απλά νομίζω ότι είναι λίγο δύσκολη η αποκατάσταση πλέον. Μόνο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Έφη , καλά κάνεις και ψάχνεις τη δουλειά... Εγώ ως παλαίμαχος της Θεωρητικής θα σου πρότεινα ν ασχοληθείς με την Τεχνολογική κατεύθυνση...Οι σχολές της έχουν περισσότερες προοπτικές απ όλες της Θεωρητικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina_92

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Πάντως ειλικρινά είναι αρκετά περίεργο που σε ενδιαφέρουν τόσο ανόμοιες και διαφορετικές σχολές.. :hmm:
Μετάφρασης και Διερμηνέων Κέρκυρας vs Μηχανικών Η/Υ και Πληρφορικής :hmm:
Το μεν είναι καθαρά τεχνολογικής φύσεως και το δε καθαρά θεωρητικής... Πώς είναι δυνατόν να λατρεύεις μαθηματικά,φυσική και προγραμματισμό, και ταυτόχρονα να λατρεύεις ιστορία και ένα σωρό θεωρητικά????... Να μην είμαστε μονομερείς και ανίδεοι για τις υπόλοιπες επιστήμες, αλλά σοβαρά δε νομίζω να υπάρχει κανείς ''υποστηρικτής της τεχνολογικής'' να συναρπάζεται εξίσου από τη θεωρητική..Και το αντίστροφο..Θα το δεις και του χρόνου που θα έχεις επιλέξει κατεύθυνση..Κάπου μέσα σου , έστω και υποσυνείδητα ξέρεις τι σου αρέσει.. Μόνο εσύ ξέρεις.. Κανείς απ αυτούς που σου απαντάει παραπάνω δε μπορεί να σε συμβουλεύσει..Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σε πληροφορήσουμε για τις σχολές που σε ενδιαφέρουν.....Εφόσον ΜΟΝΗ ΣΟΥ έχεις καταλάβει ποια ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ σου ταιριάζει ΠΡΩΤΑ.. Και ΜΕΤΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ και ΣΧΟΛΗ.. 8)
Επίσης δεν είναι και ό,τι καλύτερο να διαλέξεις το επάγγελμα που θα σε συνοδεύει για την υπόλοιπη ζωή σου μόνο και μόνο από το αν έχει αρκετές διεξόδους.. Ξέχνα την κατάσταση που επικρατεί σε Ελλάδα και εξωτερικό και διάλεξε τι θέλεις να κάνεις από το τι νιώθεις να σ αρέσει.. Εξάλλου είσαι 15 ακόμα.. Μέχρι να βγεις στην αγορά εργασίας ,πολλά πράγματα θα έχουν αλλάξει.. Προς το καλό??..Προς το κακό??..:confused:.. Θα δείξει..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Κάνεις μεγάλο λάθος.Αν θες διεξόδους μπορείς να πας να δώσεις και ασεπ με οποιαδήποτε σχολή.Αλλά επιμένεις να διαλέγεις κλισέ με μουράτες.Εγώ θα σου κάνω την εξής ερώτηση:Πώς σκέφτεσαι τη ζωή σου μετά από δέκα χρόνια και σε ποιον κλάδο να απασχολείσαι?

Απάντηση του στυλ μου αρέσουν εξίσου σημαίνει ότι δεν το σκέφτηκες.Αφού κατασταλάξεις θα σου απαντήσω. Ο λόγος που μιλάω έτσι δεν είναι γιατί μου αρέσει να κράζω απλά γιατί οι επιλογές σου δεν έχουν καμία συνάφεια μεταξύ τους. Είναι σαν να πεινάς και να με ρωτάς αν θα πιεις μπύρα ή θα φας τσιζκέικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κάνεις μεγάλο λάθος.Αν θες διεξόδους μπορείς να πας να δώσεις και ασεπ με οποιαδήποτε σχολή.Αλλά επιμένεις να διαλέγεις κλισέ με μουράτες.Εγώ θα σου κάνω την εξής ερώτηση:Πώς σκέφτεσαι τη ζωή σου μετά από δέκα χρόνια και σε ποιον κλάδο να απασχολείσαι?

Απάντηση του στυλ μου αρέσουν εξίσου σημαίνει ότι δεν το σκέφτηκες.Αφού κατασταλάξεις θα σου απαντήσω. Ο λόγος που μιλάω έτσι δεν είναι γιατί μου αρέσει να κράζω απλά γιατί οι επιλογές σου δεν έχουν καμία συνάφεια μεταξύ τους. Είναι σαν να πεινάς και να με ρωτάς αν θα πιεις μπύρα ή θα φας τσιζκέικ.

Σκληρό αλλά ισχύει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
πόσο με εκνευρίζει να ακούω ανθρώπους ανίδεους από δουλειές να μιλάνε για επαγγέλματα και επαγγελματικές αποκαταστάσεις...

στην θεωρία Δέσποινα και Έφη όλα ακούγονται ωραία και εφικτά...
η πραγματική ζωή δείχνει άλλες εικόνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
πόσο με εκνευρίζει να ακούω ανθρώπους ανίδεους από δουλειές να μιλάνε για επαγγέλματα και επαγγελματικές αποκαταστάσεις...

Για μένα πάει αυτό....;:(

(τώρα είδα τη συμπλήρωση!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
όχι Βέκκα...

για τα παιδιά εδώ στο φόρουμ το λέω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ουυυυυυφ!

είναι η αλήθεια ότι εξέφρασα κάποιες απόψεις σχετικά με την νομική ενώ δεν είμαι σε αυτήν, αλλά το είχα ψάξει αρκετά όταν έδινα και πιο μετά, για το πώς θα προχωρούσα...Γι΄αυτό και πήρα το "θάρρος"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν και εξήγησα γιατί θεωρώ ότι δεν έχει διεξόδους η νομική, θα πω απλά ότι η ψυχολογία μπορεί να σε κάνει από ψυχολόγο καθαρό, μέχρι σύμβουλο σε ότι μπορείς να φανταστείς και ανακατεύει ανθρώπους. Από σχολεία, αθλητισμό, μέχρι στρατό, μέχρι και την ΝΑSA που λέει ο λόγος.

Από ΜΜΕ πάλι, κάνεις ότι έχει να κάνει με επικοινωνία. Είτε αυτό λέγεται δημοσιογραφία, είτε λέγεται δημόσιες σχέσεις, είτε λέγεται υπεύθυνος επικοινωνίας (που υπάρχει σε όλες τις εταιρείες-οργανισμούς), είτε λέγεται πολιτική επικοινωνία. Αν ανακατέψεις και τεχνολογία μέσα, μπαίνεις σε χωράφια ηλεκτρονικής διακυβέρνησης, ηλεκτρονικής συμμετοχής κάτι το οποίο ειδικά αυτόν τον καιρό ξεκινάει πολύ δυναμικά και έχει μέλλον.

Είναι δύο κλάδοι που υπάρχουν παντού. Θα μου πεις και η νομική δεν υπάρχει παντού; Ναι, δεν λέω όχι! Δεν έχω κάτι με την νομική, ίσα ίσα που τη θεωρώ πολύ δύσκολη και σοβαρή και μια χαρά σχολή, δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Απλά νομίζω ότι είναι λίγο δύσκολη η αποκατάσταση πλέον. Μόνο αυτό.

Καταρχάς σ' ευχαριστώ. Κατά τη γνώμη μου ενώ θεωρητικά έχεις δίκιο, εντούτοις η ελληνική πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική και σκληρή. Κακά τα ψέματα μπορεί η πλειοψηφία να δηλώνει "θα πάω έξω", όμως αυτό μόνο απλό δεν είναι. Οπότε πάντα έχουμε ως αφετηρία και οδηγό τα τεκταινόμενα στη χώρα μας και όχι σε άλλες.

Όσον αφορά την Ψυχολογία. Νομίζω οι απόφοιτοι της δεν έχουν πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα όπως οι Ψυχίατροι που συνταγογραφούν. Επιπλέον οι ψυχολογικές διαταραχές αποτελούν ταμπού για την ελληνική κοινωνία.

Σχετικά με τα ΜΜΕ. Από την ενδεκτική απαρίθμηση που έκανες, δε βλέπω κάτι που να μη μπορεί να το ασκήσει ο Νομικός, ο Πολιτικός Επιστήμονας, ο Κοινωνιολόγος, ο Φιλόλογος ή έστω κάποιος Πληροφορικάριος αν δεχτούμε και τον παράγοντα τεχνολογία.

Δυστυχώς στη χώρα μας η πίτα των επαγγελματικών δικαιωμάτων είναι ήδη μοιρασμένη σε συγκεκριμένα επαγγέλματα. Αυτό το αποδεικνύει και η αθρόα συμμετοχή κάθε Δεκέμβρη ορδών άνεργων στις κατατακτήριες των "σχολών φιλετών" προκειμένου να έχουν ένα καλύτερο αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
και από τις "σχολές φιλέτο" ή "σχολές ψαρονέφρι" ελάχιστοι κάνουν προκοπή εργασιακά...
η πλειοψηφία των "φοιτητών" τινάζει ελιές ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καταρχάς σ' ευχαριστώ. Κατά τη γνώμη μου ενώ θεωρητικά έχεις δίκιο, εντούτοις η ελληνική πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική και σκληρή. Κακά τα ψέματα μπορεί η πλειοψηφία να δηλώνει "θα πάω έξω", όμως αυτό μόνο απλό δεν είναι. Οπότε πάντα έχουμε ως αφετηρία και οδηγό τα τεκταινόμενα στη χώρα μας και όχι σε άλλες.

Όσον αφορά την Ψυχολογία. Νομίζω οι απόφοιτοι της δεν έχουν πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα όπως οι Ψυχίατροι που συνταγογραφούν. Επιπλέον οι ψυχολογικές διαταραχές αποτελούν ταμπού για την ελληνική κοινωνία.

Σχετικά με τα ΜΜΕ. Από την ενδεκτική απαρίθμηση που έκανες, δε βλέπω κάτι που να μη μπορεί να το ασκήσει ο Νομικός, ο Πολιτικός Επιστήμονας, ο Κοινωνιολόγος, ο Φιλόλογος ή έστω κάποιος Πληροφορικάριος αν δεχτούμε και τον παράγοντα τεχνολογία.

Δυστυχώς στη χώρα μας η πίτα των επαγγελματικών δικαιωμάτων είναι ήδη μοιρασμένη σε συγκεκριμένα επαγγέλματα. Αυτό το αποδεικνύει και η αθρόα συμμετοχή κάθε Δεκέμβρη ορδών άνεργων στις κατατακτήριες των "σχολών φιλετών" προκειμένου να έχουν ένα καλύτερο αύριο.

Θα συμφωνήσω για τα ΜΜΕ (που είμαι μέσα στο χορό και χορεύω!) αλλά αυτό ίσχυε στο παρελθόν, που δεν υπήρχαν οι σχολές ΜΜΕ στα ΑΕΙ. Το έχω πει και σε άλλο τόπικ, ότι πριν γίνουν οι σχολές αυτές το "επάγγελμα" ήταν ανοιχτό σε κάθε άνθρωπο που μπορούσε να μιλήσει και να γράψει καλά. Τώρα δεν ισχύει αυτό, γιατί οι απόφοιτοι των σχολών αυτών είναι κατάλληλα εκπαιδευμένοι, κάτι το οποίο ένας κοινωνιολόγος ή ένας φιλόλογος ή ένας πληροφορικάριος δεν είναι. Για παράδειγμα ένας νομικός δεν ξέρει πώς να γράφει ένα άρθρο για μια εφημερίδα πολιτική και τη διαφορά του από ένα άρθρο περιοδικού.

Είναι λογικό να κυριαρχεί η άποψη ότι μπορούν να το κάνουν όλοι, αφού στις μεγάλες θέσεις των καναλιών και των εφημερίδων βλέπουμε νομικούς και κοινωνιολόγους. Όταν αυτή η γενιά μπήκε στα μέσα, δεν υπήρχαν οι σχολές αυτές, είναι λοιπόν πολύ απλό το γιατί βρίσκονται εκεί. Επειδή παρακολουθώ στενά την επαγγελματική αποκατάσταση του δικού μου τμήματος (από βίτσιο!!), μπορώ να πω ότι όλοι ή ένα ποσοστό 90% , οι συμφοιτητές μου, εργάζονται στο αντικείμενό τους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Πάντως ειλικρινά είναι αρκετά περίεργο που σε ενδιαφέρουν τόσο ανόμοιες και διαφορετικές σχολές.. :hmm:
Μετάφρασης και Διερμηνέων Κέρκυρας vs Μηχανικών Η/Υ και Πληρφορικής :hmm:
Το μεν είναι καθαρά τεχνολογικής φύσεως και το δε καθαρά θεωρητικής... Πώς είναι δυνατόν να λατρεύεις μαθηματικά,φυσική και προγραμματισμό, και ταυτόχρονα να λατρεύεις ιστορία και ένα σωρό θεωρητικά????... Να μην είμαστε μονομερείς και ανίδεοι για τις υπόλοιπες επιστήμες, αλλά σοβαρά δε νομίζω να υπάρχει κανείς ''υποστηρικτής της τεχνολογικής'' να συναρπάζεται εξίσου από τη θεωρητική..Και το αντίστροφο..Θα το δεις και του χρόνου που θα έχεις επιλέξει κατεύθυνση..Κάπου μέσα σου , έστω και υποσυνείδητα ξέρεις τι σου αρέσει.. Μόνο εσύ ξέρεις.. Κανείς απ αυτούς που σου απαντάει παραπάνω δε μπορεί να σε συμβουλεύσει..Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σε πληροφορήσουμε για τις σχολές που σε ενδιαφέρουν.....Εφόσον ΜΟΝΗ ΣΟΥ έχεις καταλάβει ποια ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ σου ταιριάζει ΠΡΩΤΑ.. Και ΜΕΤΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ και ΣΧΟΛΗ.. 8)
Επίσης δεν είναι και ό,τι καλύτερο να διαλέξεις το επάγγελμα που θα σε συνοδεύει για την υπόλοιπη ζωή σου μόνο και μόνο από το αν έχει αρκετές διεξόδους.. Ξέχνα την κατάσταση που επικρατεί σε Ελλάδα και εξωτερικό και διάλεξε τι θέλεις να κάνεις από το τι νιώθεις να σ αρέσει.. Εξάλλου είσαι 15 ακόμα.. Μέχρι να βγεις στην αγορά εργασίας ,πολλά πράγματα θα έχουν αλλάξει.. Προς το καλό??..Προς το κακό??..:confused:.. Θα δείξει..:whistle:

Δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται τόσο παράξενο να έχει κάποιος πολύπλευρα ενδιαφέροντα ακόμα κι από μικρή ηλικία. Γιατί είναι περίεργο που με ενδιαφέρει εξίσου η λογοτεχνία και η...τεχνο-λογία :D ; Ή οι γλώσσες και οι υπολογιστές;
Το θέμα είναι ότι όσο κι αν το ψάχνω μέσα μου δεν μπορώ να αποφασίσω γιατί πραγματικά είμαι καλή σε όλα και ειλικρινά μου αρέσουν το ίδιο.
Ξαναλέω ότι δεν είναι μόνο οι διέξοδοι...με ενδιαφέρουν οι σχολές γιατί μπορώ να συνδυάσω τα ενδιαφέροντά μου με επάγγελμα.

Κάνεις μεγάλο λάθος.Αν θες διεξόδους μπορείς να πας να δώσεις και ασεπ με οποιαδήποτε σχολή.Αλλά επιμένεις να διαλέγεις κλισέ με μουράτες.Εγώ θα σου κάνω την εξής ερώτηση: Πώς σκέφτεσαι τη ζωή σου μετά από δέκα χρόνια και σε ποιον κλάδο να απασχολείσαι?
Απάντηση του στυλ μου αρέσουν εξίσου σημαίνει ότι δεν το σκέφτηκες.Αφού κατασταλάξεις θα σου απαντήσω. Ο λόγος που μιλάω έτσι δεν είναι γιατί μου αρέσει να κράζω απλά γιατί οι επιλογές σου δεν έχουν καμία συνάφεια μεταξύ τους. Είναι σαν να πεινάς και να με ρωτάς αν θα πιεις μπύρα ή θα φας τσιζκέικ.
Δηλαδή εσύ με βάσει όσα είπα, πια σχολή 'μη μουράτη' θα μου πρότεινες; Δεν ξέρω τι σε κάνει να σκέφτεσαι ότι τις επιλέγω επειδή έχουν ψηλά μόρια...και σταματήστε να θεωρείτε ότι όλοι οι ανήλικοι είναι ανώριμοι και μη συνειδητοποιημένοι!
Την έχω κάνει πολλές φορές αυτή την ερώτηση στον εαυτό μου και θα απαντήσω και σε σας.
Θέλω μια δουλειά που δίνει δυνατότητα να γνωρίσω πολλούς ανθρώπους και να κάνω μια διεθνή σταδιοδρομία. Οι οικονομικές απολάβές με ενδιαφέρουν αλλά δεν θα έθετα ως κύριο στόχο αυτό. Επίσης, θα ήθελα να συνδυάσω τις ξένες γλώσσες και γιατί όχι να διεισδύσω γνωστικά και επιστημονικά σε ένα αντικείμενο.

πόσο με εκνευρίζει να ακούω ανθρώπους ανίδεους από δουλειές να μιλάνε για επαγγέλματα και επαγγελματικές αποκαταστάσεις...

στην θεωρία Δέσποινα και Έφη όλα ακούγονται ωραία και εφικτά...
η πραγματική ζωή δείχνει άλλες εικόνες

Ωραία δεν ξέρουμε τίποτα! καλύτερα να κάτσουμε στ'αυγά μας και να μην ασχοληθούμε με το μέλλον μας. Όλα όσα λέω είναι με βάση αυτά που μαζεύω εδώ και κάμποσο καιρό που ψάχνω και μιλάω με ανθρώπους 'μη ανίδεους'. Φυσικά όλα αλλάζουν και δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει η επόμενη μέρα ειδικά στη χώρα μας. Έχω υπόψη μου πώς είναι τα πράγματα και δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι όλα είναι ρόδινα. όταν σκέφτομαι το εξωτερικό ξέρω πως και κει τα πράγματα είναι δύσκολα. :worry:

Αν σε εκνευρίζει τόσο πολύ να ακούς άτομα να λένε την προσωπική τους άποψη (έστω κι αν είναι λανθασμένη και κατακριτέα μέ βάση αυτά που γνωρίζεις) θα ήταν προτιμότερο να αγνοήσεις το ποστ μου, εκτός κι αν έχεις να μου δώσεις κάποιες ορθότερες πληροφορίες για τους κλάδους που με ενδιαφέρουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν σου αρέσουν οι ξένες γλώσσες, τότε τι το σκέφτεσαι?
Πήγαινε στο τμήμα της Κέρκυρας και φύγε μετά στο εξωτερικό!
Τι Πολυτεχνεία και τα λοιπά...?

Και το εξωτερικό που θες θα έχεις, και κόσμο σαν διερμηνέας θα γνωρίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top